Advertentiën. leude aandacht te vestigen op den prach- tigen salon, m. i. voor den koning bestemd en de keurige fontein, wier wateren een aangename frischheid verspreiden, iets dat bij warm weder een onschatbaar genot zal opleveren. Heeren rookers zullen ongetwijfeld gaarne een kijkje nemen in de tabaksplantage in miniatuur, die men in de zaal aantreft. Loopt maar gerust de drie of vier treden op en beziet de bladeren, die ons 't kruid van Nicotin verschaffen. Hier groeien ze, in natura. De arbeider, die er werkzaam is, schijnt op eenigen afstand, een werkelijke inboorling en kijkt ge in de hut, dan ziet ge een meisje bezig met sorteeren en uit zoeken. Beneden vindt ge een sierlijke uit stalling, waar de bladeren naar hunne ver schillende soort, alsmede sigaren en tabak zijn tentoongesteld. Gaarne zouden we u nog meer willen en kunnen medeelen, wanneer de ruimte 't toeliet. Dit alleen nog. Op een enkelen dag alles met nauwkeurigheid te bezien is onmogelijk, wegens de uitgebreidheid van 't terrein en de menigte uitstallingen, daarom hebben we alleen aangehaald, wat o. i. niet behoort overgeslagen te worden. Ondanks alle aanmerkingen van prutte laars en ontevredenen, wier aanmerkingen we echter niet als ongegrond beschouwen, hebben we 't vertrouwen, datde Intern. Ko loniale en Uitvoerhandel Tentoonstelling van 1SS3 Neerlands roem zal verhoogen. Moge ons vaderland slechts een kleine ruimte beslaan onder andere rijken, toch kunnen we door uitbreidenden handel en nijverheid een waardige plaats innemen, kunnen we ons doen gelden. Blijft de onderneming bevrijd van tegen spoeden, die niet vooraf te berekenen zijn, dan zal deze wereldtentoonstelling Neder land verheffen en de stad Amsterdam bij haar keizerskroon de kroon van handel en nijverheid kunnen voegen. Stoomvaartberichten Het stoomschip Prins Prederik passeerde 7 Mei Kaap St. Vincent van Batavia. Het stoomschip Prins Alexander passeerde 5 Mei Straat Messina van Amsterdam. Het stoomschip Prinses Amalia vertrok 5 Mei van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Prinses Wilhelmina kan hedenmorgen te IJmuiden binnenkomen. Het stoomschip Burgemeester den Tex vertrok 7 Mei van Port-Said naar Batavia. Het stoomschip Sumatra vertrok 5 Mei van Southampton naar Batavia. Het stoomschip Conrad vertrok 2 Mei van Suez naar Batavia. Markt-Berichten Hookn, 5 Mei. Tarwe f9 a 10, Gerst f5.75 a 6.50, Haver f4.50 a 5, Erwten: groene f 15 a 17, grauwe f 19 a 20, vale f 16 a IS, Bruine boonen f 16 a 18, 2 Paarden f100 a 150, 144 Koeien f180 a 300, 500 Schapen f 30 a 42, 1030 Lam meren f 12 a 2249 Kalveren f 7 a 18, 22 Varkens f16 a 25, 2 Zeugen f36 a 50, 175 Biggen f4 a 9, 50 Kippen f 1 a 2, 9000 Kip-eieren f 2.75 a 3, 3000 Eend eieren f 3.50 a 3.75 per 100, 1857 koppen Boter f 0.60 a 0.65. Alkmaab, 5 Mei. Aangev. 3 Paarden f 85 a 175, 25 Koeien en Ossen f135 a 275, 84 nucht. Kalveren f3 al5, 484 Schapen f23 a 38, 937 Lammeren f9 al8, 144 magere VarkenB f 15 a 24, 414 Biggen f 6 a 9, 20 Bokken en Geiten f 5 a 8, 19 kleine Bokjes f0.70 a fl, Boter p. kop ('s namid dags 12 uur) fO.72^ a 0.87^. V isscherij-Berichten 7 Mei. 1.0 blazers en vletten met 20 tot 100 rog, per st. 55 tot 42 Ct. 2 Korders met 18 mandjes kleine schol, per m. f 1.86 a f 1.80. 4 Hamburgers met 46 wig greote schol, per w. f 16.tot f 22.50. 11 Beugers met schelvisch en rog, schelv. per 100 f9.50, rog per st. 45 a 46 Ct. 8 Mei. 8 kerders met kleine Schol, per mand f 1.85 af 2.50. 5 schuitjes met geep van Wieringen, per tal f 18.50 tot f21.50. Sehuiten naar zee. Vervolg" der Berichten Velen onzer lezers zullen zeker met genoegen vernemen, dat Helders Mannenkoor voornemens is binnen kort eene openbare uitvoering te geven in het lokaal Tivoli. Voor hen, die nog niet in de ge legenheid waren kennis met deze vereeniging te maken, is dit nu een schoone gelegenheid, terwijl wij ver trouwen, dat de kunstlievende leden die weten welke opofferingen Helders Mannenkoor zich getroost om op 't gebied van zang en muziek, altijd iets degelijks te geven, ook nu niet achterwege zullen blijven dit concert te bezoeken. 't Programma, waarvan we reeds inzage mochten nemen, beloofd een genotvollen avond. De solisten zijn bekende plaatsgenooten, terwijl de mannenkooren hoofdzakelijk zullen bestaan uit liederen van Hollandsche componisten. Het voor eenige dagen alhier onderst boven binnengesleepte schip, is Zaterdag naar 's rijkswerf gesleept en met den mastbok gekanteld. Het blijkt geladen te zijn met mijnstutten. De naam of nationaliteit is, nog on bekend. De Holl. IJzeren Spoorweg- Maatschap pij geeft, met het oog op de Pinksterdagen, weder retour-bil jetten van Zaterdag tot Dinsdag a.s. Het consulaat van Zweden en Noorwegen ontving gisteren 't vol gend telegram uit Archangel»Dwina opened 6 May. De scheepvaart te Archangel is dus heropend. Amsterdam, 7 Mei. Volgens telegram uit Londen al hier bij de Vereeniging van assura deuren ontvangen, is het Ned. schip ^Gebroeders Janzen," kapt. Peterseu, van Londen naar Riga, met gebroken boegspriet te Elseneur binnengeloo- pen, zijnde in aanvaring geweest. Uit Onderdam wordt geseind Heden nacht is hier vermoedelijk een moord gepleegd op een vrouw. De persoon, die verdacht wordt de dader te zijn, is reeds in arrest. Het gerecht uit Groningen wordt hier verwacht, om een nader onderzoek in te stellen. In de aardewerkfabriek van de firma P. Regout te Maastricht, waar omstreeks 2500 personen werkzaam waren, zijn tengevolge van het in- werkingbrengen van nieuwe machines een aantal werklieden afgedankt, en is voor anderen de werktijd op 3/4 Burgerlijke Stand Helder. Van 4 Mei tot 8 1883. ONDERTROUWD P. de Braiu, voer man, en E. W. Leeuwens. G. M. de Jongh, kantoorbediende, en M. C. Oostenrijk. GEHUWDJ. Ham en C. Veldman. J. A. C. Werlingshoff en P. H. J. D. Rewwer. A. Gijsberts en H. Corel. P. H. Polak en E. Polak. S. v. Ronkel en R. GrieBhaver. BEVALLEN: M. A. C. Verheij, geb. de Haes, z. C. Ravensteijn, geb. Dito, z. C. Prins, geb. Bomhoff, z, A. Hennink, geb. Brouwer, d. C. Rezelman, geb. Blom, z. G. Stolk, geb. Rustemeijer, z. G. Poth, geb. Bruin, d. A. de Kreij, geb. Duijs, z. P. L. Vrieslander, geb. Beek, d. OVERLEDEN: A. Mooij, 72 j. A. Moorman, geb. Pot84 j. J. Staalman, 16 j. J. C. v. Es, 19 j. T. Anderson, geb. Gorter, 45 j. W. Doekes, geb. Couvert, 70 j. A. M. Metz, 6 m. G. Hennink, 2 d. In de vorige week werd, na afloop der voorstelling in den schouw burg te Amsterdam een serenade aan de beroemde tooneelspeelster Sarah Bernhard gebracht. Nadat de actrice hare erkentelijkheid had betuigd, voerde men misschien toevallig, maar eigenaardig zeker, de »Bobaccio marsch" uit, meer algemeen bekend in den vorm van 't lied »Sara, je rok zakt af." 't Is zeer begrijpelijk dat 't in strumentale weldra door een vocaal concert ondersteund werd. Het volgende verslag over Atjeh loopende van 24 Febr. tot 11 Maart, komt in de Soerab. Ct. voor: Dat Njag Hassan en Co. werkelijk in de XXVI Moekims zat, gevoelde de patrouille van kapt. Petter, die op 26 Febr. met de bende achter Kroeng Kali slaags raakte1 doode en 8 gewonden waren de gevolgen van dat gevecht, en het »naar huis" brengen door de bende had als naar gewoonte De Atjehers zijn thans reeds zóó, dat zij zelfs zich liever aan den grond laten rijgen, dan wijkenbij bedoelde patrouille toch stootte de spits op 8 in een kuil zittende Atjehers, deze vuurden als razenden, en eerst toen de bajonet gebruikt werd, gingen er 5 aan den haal, de 8 anderen werden aan de bajonet geregen, waarbij een hunner nog een flaukeur met den klewang zwaar verwondde. Volgens latere berichten verloren de Atjehers bij deze affaire 8 doodeu, 4 gewonden en 3 vermisten, terwijl een 100-tal Pedireezen, aangeworven door Hassan, van hem vluchtten en bij Toengkoe di Tliiroe overliepen. Den lsten Maart rukte van uit Toeugkoep de Majoor van Ham met 250 bajonetten op tegen Kliëng en Lambaroe Angin, waar Hassan zich ophield. Dank zij het zenden van eene Eur. compagnie van het derde Bataillon uit Kotta Radja naar Toeug koep, kou nu 250 man uitrukken. Eveuzoo gaat het op Auakgaloeëng de bezetting, 2 Eur. compagniën, kan zonder detacheering van nog één compagnie nagenoeg niets doen. Op 1 Maart ging de comp. van het 12e Bat., die tijdelijk tot versterking naar Kotta Radja was gezonden, naar Auakgaloeëng, terwijl van daar naar Nesoeh terugkeerde één inl. comp. van het 14e. De kolonne van Ham ontmoette geen Sloeberseen detache ment dier kolonne echter, sterk 1 officier en 60 man, maakte eene ver kenning en kwam o. a. op 't lagune eiland nabij Lamga. Een zestig-tal Atjehers, daar rustigaan 't visschen en netten verstellen, hielp den troep over de lagune, doch toen het laatste gedeelte overvoer namen de vreedzame visschers de verborgen geweren en schoten op de nagenoeg weerloozen, met dat gevolg dat dezen met één doode en 5 gowonden op Kroëng Tjoet aankwamen, van daar rukte eene patrouille uit en deze nam 9 gewapende Atjéhers gevangendie naar de gevangenis te Kotta Radja werden overgebracht. 3 Maart werd er wederom van Toengkoep, Auakgaloeëng, Glè Kam- bing, Sehelop, Lambaroe, Pajao uit gerukt, en wel in de richting Moeloet, Lonké; een der kolonnes raakte slaags met de Sloebers en kreeg zelve 2 dooden en 2 gewonden, terwijl vol gens berichten de Sloebers veel ver loren. De bedoelde kolonne, op weg naar Moeloet, zag in de verte een troep gewapenden marcheeren. Den kende dat het de kolonne uit Lam baroe was, werd er 12e bat. geeft acht" geblazen daarop verdween de waargenomen troep in een kampong en begon te vuren. Wat gezien was bleek een bende goed gekleede Sloe bers. In zake uniform beginnen deze de pradjoerits na te doenbehalve de roode uitmonsteringdat het hen niet ontbreekt aan goede wapens, gevoelen wij telkens. Omtrent het vermoorden van den Italiaanschen consul te Rust- schuk, in Bulgarije, worden de vol gende bijzonderheden medegedeeld. Drie gemaskerde mannen drongen 's nachts het huis van den consul, Matteo Facchini, biunen, bonden de dienstboden vast, sloegen hen ten bloede toe, en gingen toen naar de kamer van den consul. Deze, die door het gedruisch was ontwaakt, sprong op, maar vóór hij den tijd had om hulp te roepen, bracht reeds een der moordenaars hem een messteek in de borst toe, die hem dood deed neerstorten. De drie mannen drongen daarop de kamer van mevrouw Facchini bin nen, om haar met geweld te dwingen hun haar geld en juweelen te wijzen. De arme vronw kon van schrik geen woord uitbrengen en zij viel in on macht, toen een der moordenaars haar kindje uit de wieg rukte en het arme wicht het hoofd verbrijzelde tegen den muur. Daarop doorzochten de indringers al de meubelen, maar zij vonden niets van waarde dan eenige horloges en ringen, en zij trokken teleurgesteld af, na eerst in hunne woede der be- wustelooze vrouw een kogel door het hoofd te hebben gejaagd. Eerst den volgenden morgen 11 uren werd de dubbele moord bekend. Er zijn een paar mannen in hechte nis genomen onder verdenking van de misdaad. Dat men in Zweden, Noorwe gen en Denemarken met bezorgheid de landverhuizing naar Amerika ga deslaat, is niet te verwonderen, als men verneemt, dat de Scandinavische bevolking in de Yereenigde Staten tegenwoordig op een millioen geschat wordt. Volgens de Emigrant" be droeg in het jaar 1880 de in de verschillende Scandinavische landen geboren bevolking, welke zich in de Yereenigde Staten bevindt, 440,262 zielen, waarvan 194,337 in Zweden, 181,729 in Noorwegen en 64,196 iu Denemarken geboren zijn. De groote verhuizing na 1880 iu aanmerking nemende, houdt bovengenoemd blad het er voor, dat in de Yereenigde Staten zich minst genomen een half millioen in de oude landen geboren. Scaudinaviërs bevinden en daar het bij volkstellingen gebleken is, dat kinderen, uit Scandinavische ouders in de Unie geboren, op zijn minst even talrijk zijn als de in de Scan dinavische landen geborenen, komt het blad tot bovengeuoemd cijfer. Een verschrikkelijke ontploffing heeft Zaterdag te Priddy's Hard, Gos- port, op eeu afstand van drie mijlen van Ports-inouth, plaats gehad, welke ettelijke menschenlevens heeft gekost. De knal werd door gausch Gosport en Portsmouth vernomen, en de dreu ning er gevoeld. Terstond werd er natuurlijk, zooals doorgaans tegen woordig, aan de Fenians gedacht maar voor zoover men thans weet, is dat vermoeden geheel onjuist, en moet bier uitsluitend aan een onge val worden gedacht. Het had plaats in een loods, waar een twaalftal ar tilleristen bezig waren met het laden van bommen. Dit wordt op de vol gende manier bewerkstelligd. Een man heeft de leege bom op zijn schoot. Nadat hij haar heeft geladen, wordt de pijp er op beves tigd, door deze met een houten hamer er in te slaan. Hoogstwaarschijn lijk is de ontploffing ontstaan door dien er zandkorrels in.de pijp ge drongen waren. Het hameren op de pijp bracht een vonk te voorschijn, en deze was voldoende om de ge- heele loods, met al hetgeen zich daarin bevond, in de lucht te doen vliegen. De loods was uit steen op getrokken. Hare overblijfselen wer den in alle richtingen geslingerd. De bebloede lichamen der ongeluk kige artilleristen vond men hier en daar terug. Vijf waren cr dood, en anderen zóó gekwetst, dat zij ver moedelijk er niet bovenop zullen kunnen komen. Natuurlijk is de Admiraliteit in kennis gesteld van het gebeurde, en zal nu het gebrui kelijk onderzoek volgen. Verscheidene Londensche bur gers, in den omtrek der St. Pauls- kerk, moeten weer waarschuwende brieven ontvaügen hebben, waarin hun werd medegedeeld, dat men wel dra de kerk en eenige andere groote gebouwen in de lucht zal laten sprin gen, om het bloed der Iersche patri otten te wreken. Wat er al noodig is voor den glans en de praal der kroning van den Keizer van Rusland en tevens om hem in 't hart zijns lands, zoo mogelijk veilig te doen wonen, kan uit de volgende mededeeling blijken. In de eerste plaats wordt een ge deelte der keizerlijke garde uit Pe tersburg naar Moskau gezonden. Dit korps bestaat uit 19 generaals, 619 officieren, 12.515 onderofficieren en manschappen der infanterie en 3613 man cavalerie, benevens 22 stukkeu. Voor den veiligheidsdienst zij n be stemd 190 officieren van politie, allen mannen van rijpe ervaring, 60 ambtenaren van hoogeren rang en 200 uitgezochte manschappen, op wie men zich in de moeielijkste omstandig heden kan verlaten. Donderdag 10 Mei hopen wij door Gods goedheid de 12Vs-Jhmge Echtvereeni£in£ te herdenken van onze waarde Broeder en Zuster FRANS VAN DOK en WILHELMINA ENTERS. Uit naam van Broeder en Zuster, JAN VAN DOK en GEERTRUIDA VELDMAN. Nieuwediep, 10 Mei 1883. 40-Jarige Echtvereniging van HENDRIK REKENGA en JOHANNA CATHARINA KENNE. Helder, 11 Mei 1883. Eenige kennisgeving. Op 10 MEI hopen wij door Gods hoedheid te herdenken de ]2*jarige Echtvereniging van onze geliefde Ouders. FRANS VAN DOK WILHELMINA ENTERS. Uit naam hunner dankbare jfoa Kinderen. r$| Ondertrouwd G. M. DE JONGH, van Amsterdam. en M. C. OOSTENRIJK, van Helder. Helder, 4 Mei 1883. Ondertrouwd PIETER DE BRUIN en EUFEMIA WILHELMINA LEEWENS. Helder, 4 Mei 1883. Getrouwd JAN ALBERT CONSTANTIJN WERLINGSHOFF en PETRONELLA HENDRIKA JO HANNA DOROTHEA REWWER. Helder, 4 Mei 1883. Getrouwd A. GIJSBERTS en H. CORELL. Teveus betuigen wij onzen harte- lijken dank voor de vele en onwaar deerbare blijken van belangstelling, zoowel van buiten als binnen de gemeente, bij ons Huwelijk onder vonden. Helder, 4 Mei 1883! Getrouwd B. H. POLAK e,n E. P. POLAK, die tevens hun innigsten dank be tuigen, voor de vele en treffende be wijzen van belangstelling. Helder, 7 Mei 1883. Bevallen van een Dochter: R. VRIESLANDER, geb. Beek. Helder, 6 Mei 1883. Algemeene kennisgeving. Nog treurende over het verlies van onzen geliefden Vader en Behuwd vader, die op den 16n April jl. ons door den dood werd outrukt, werd op heden den 4 Mei jongstl. ons kinderhart op nieuw diep getroffen door het afsterven van onze geliefde Moe der en Behuwdmoeder Weduwe M. DOEKES, geb. WILLEMPJE COEVERT, in den ouderdom van bijna 71 jaar. Hoe zwaar ons dit dubbel verlies valt, zal een ieder kunnen beseffen. Helder, 8 Mei 1883. Namens kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Heden behaagde het den Heer van leven en dood van mijne zijde weg te nemen mijn geliefde Echt genoot en onze Vader CORNE- LIS VAN LEEUWEN, in den ouderdom van ruim 67 jaren. Wij hopen in Gods wijzen wil te berusten, wiens doen liefde en Nieuwediep, 7 Mei 1883. Wed. C. VAN LEEUWEN, geb. N. JONKER. Mede uit naam der Kinderen, Behuwd- en kleinkinderen, en verdere familie. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2