'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL. Vrgdag 11 Mei 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. No. 1068. iktoonnoment per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderljjke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BanaalSPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. Advertentien van 1 tot 5 regelB25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letter» worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MEI, (Blosimaand), 31 dagen. Opkomst dsr Zon 4 u. 08 m. Onderg. 7 n. 45 m. Zokda» 13 Pinksterfeest. le kwart. Maaïdaw 14 Diïsda# 15 Woixsda» 16 Dohdbrda» 17 Yxijda* 18 Zatirdao 19 NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 11 Mei 1883. In de zitting van den Gemeenteraad, jl. Woensdag gehouden, is besloten een oproeping te doen van sollicitanten voor de betrekking van geneeskundige voor de arineu-praktijk, vacant geworden door 't op verzoek verleend ontslag aan den heer dr. J. Haremaker. Na discussie werd er vastgesteld de voorwaarden voor de ver pachting van 't pontveer over 't Heldersch kanaal nabij de Keizerstraat. De dienst zal aanvangen op 1 Juli a.s. 't Materiëel wordt door de gemeente geleverd en on derhouden. Aan weerszijden van 't kanaal nabij de landboofden zullen lantarens wor den aangebracht. Politie- en andere ge meentebeambten en schoolgaande kinderen, beboorende tot de school no. 5, hebben vrijen overtocht. In den zomer zal 's mor gens ten 5 en in den winter ten 7 ure met den dienst worden aangevangen; 'savonds zal de dienst eiadigen in den zomer ten 9 en in den winter ten 8 ure, na aankomst van den trein, die hier ten 7 u. 30 min. arriveert. Benoemd worden tot onder- wijzeresse der school no. 3 mejuffrouw D. Ziegeler, Tan Haarlem tot onderwijzer aan school no. 5 de heer A. J. Beauchez, van Haarlem; aan school no. 6 tot onderwij zeressen de dames J. E. Wit, van Alk maar, en C. J. Boon, van Beverwijk; tot onderwijzers aan die school de heeren M. de Booij, van Balk an C. v. d. Oord, van Wognumtot onderwijzer aan school no. 4 de heer D. van Zoonen, van Velsen, deze laatste behoudens goedkeuring zijner stuk ken door den heer arrondissements school opziener. Bij deze benoemingen werd door den Voorzitter opgemerkt, dat thans 't perso neel der ouderwijzers en onderwijzeressen alhier compleet is, tellende 60 personen, voor een getal van ruim 2400 leerlingen. l)e leden van den Raad ontvingen eenc nitnoodiging tot bijwoning der jaarlijksche vergadering van de Gewestelijke Vereeni- ging Noordholland van 't Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap, te honden op Za terdag 19 dezer, in 't lokaal Tivoli alhier. Op 't verzoek van den luit.-kol. kommand, der Genie alhier, werd gunstig beschikt, in 't belang vau 't dempen eener sloot, welker demping noodig is voor den bouw van een bureau voor de Artillerie alhier. We vestigen de aandacht onzer lezers op de openbare uitvoering, Maandagavond in 't lokaal Tivoli te geven door het college Entre Nous. Een afwisselend programma, muziek en tooneelstukjes,doen 'n aangenamen avond verwachten en de billijke en- tréeprgs doet ons verwachten, dat velen van die gelegenheid gebruik zullen maken om zich een uitspan ning te verschaffen. We kregen dezer dagen ter beoordeeling een muziekstuk voor piano, getiteld »Fleurs a 1'Exposi- tion Coloniale d'Amsterdam," par H. J. Messiuk, uitgave Berkhout Co. De uitgave is keurig en net; op den titel prijkt 't hoofdgebouw der ten toonstelling benevens een gedeelte van 't terrrein. Voor eenigszins geoefenden is de muziek niet te moeielijk en aan de compositie kunnen wo vrijelijk bét praedicaat verdienstelijk toekennen, t Stuk klinkt lief en is, zooals de titel uitdrukt, een Morceau de Salon. Als een souvenir aan de wereld tentoonstelling moge deze uitgave een plaats vinden op de piano van den musicus, zoowel als van dillet- tanten. Bij zijne aftreding als president, wegens overplaatsing naar Willems oord, ontving de konst.-majoor Kriens van de leden der onderofficiers-ver- eenigiug Van Speyk, te Amsterdam, een prachtig zilveren remontoir horloge met inscriptie, en werd hem een sierlijk bewerkt diploma het eere-voorzitterschap aangeboden. Onder de talrijke uitvindingen van den nieuweren tijd behoort voor zeker de Telephoon tot de belangrijkste wegeus hare verrassende en practische toepassing, niettegenstaande zij nog slechts in hare eerste periode verkeert. Op de Electrische Tentoonstelling te Parijs en te Munchen werd het groote publiek voor het eerst in staat gesteld met de verbazingwekkende resultaten der nieuwe vinding kennis te maken, toen aldaar proeven wer den genomen, om, langs telephoni- scnen weg, zelfs muziekuitvoeringen te volgen. Ook ten onzent, op het Tentoon^ stellings - terrein te Amsterdam, is gelegenheid met deze hoogst belang rijke resultaten kennis te maken. Een paviljoen, in 4 nette Salons verdeeld en speciaal voor dit doel ingericht, biedt aan circa 100 personen, op hetzelfde oogenblik, de gelegenheid aan, de uitvoeringen in het Paleis voor Volks vlijtStadsschouwburg, Théatre Frascati enz. te hooren, ter- wjjl men als pièce de résistance de muziekstukken zal kunen volgen, die op een afstand van 6 kilometer van het Tentoonstellings-terrein, door een kwartet, in het dorp Buiksloot, ach ter bet Tolhuis, aan de overzijde van het IJ, zullen worden uitgevoerd. Speciaal met dit doel werd een te- lephoonkabel op den bodem vau het IJ geplaatst. Een bezoek aan zulk een, in ons land totdusverre onbekendemaar interessante inrichtingis gewis vooral met het oog op den geringen toegangsprijs, wel der moeite waard. Men leest in 't N. v. d. Dag. Bij de beschouwing van de rail- lioenen waarde, welke de verzameling van den Prins van Wales in 't nieuwe Rijks-museum verte genwoordigt, komt de vraag op: of men wel genoegzaam tegen dief stal gewapend is Hierop ontvangt men de éenigszins geruststellende ver zekering dat een detective uit Lon den is overgekomen, die met onze politie-agenten de schatten bewaken zal. Hiertegenover evenwel staat, dat niet éen chevalier d'industrie, maar, naar mep zegt, kleine koloniën vau die heeren* uit den vreemde naar ons land zijn heengesneld om zich in handigheid met de politie te komen meten. Hiervan gaven zij reeds enkele bewijzen, welke het uit zicht op grootere daden openen. Op de tentoonstelling te Am sterdam is ingezonden eene bergplaats voor scheepspapieren en bewaringstoe- stel voor papieren en artikelen van waaide aan boord van schepen, een uitvinding van A. v. d. Vliet. Deze toestel heeft ten doel, de aan boord zijude personen, in tijd van nood of bij het vergaau van het schip, in staat te stellen tot het geven van bericht omtrent hun toestand. De toestel bestaat uit een koperen bal van een voet middelijn en een opening van 4 duim middellijn aan den top, voor 't gebruik van berging van papieren enz. Deze opening sluit men met een schroef-deksel waterdicht. In de nabijheid van dit deksel is een ope ning van ongeveer een daim, met een schroefje, om in tijd van.nood een laatst bericht handig er in te kun nen steken, waarna de bal in zee wordt geworpen. Op het deksel is een vlaggestok aangebracht voor de scheepsvlag aan de eene, en de kleur der natie aan de andere zijde. Tus- schen het schroefwerk is een bel aan gebracht die door de werking van het water altijd luidende blijft, zoodat het zijne nabijheid altijd doet hooren. De ballast, van onder aangebracht houdt vlag en bel altijd boven. Verder is van binnen in 't midden der bal een cirkelvormige afdeeling van zes duim bij middellijn, voor artikelen van waarde euz. en gesloten met dek sel, zoodat dit altijd in 't middelpunt blijft, al gaat de bal over. Buiten de ballast draagt het als lading 5 a 6 pond. Op 's Rijks Marinewerf te Am sterdam werd Woensdagochtend met 't beste gevolg te water gelaten een voor den dienst gereed gemaakt wor dend nieuw reserve lichtschip. De heer Van der Ondermeulen werd dezer dagen op de landhoeve, beboorende tot zijn kasteel, onder Wassenaar, door een stier aangeval len. Het beest bracht hem met de horens een hevigeu stoot in den buik toe, zoodat de toestand van den ver wonde zorgeljjk is. Over de vermoedelijke o o r z a a k van de aardschudding, die op 17 Maart jl. te Haarlem, Amsterdam en omstreken heeft plaats gehad, heeft prof. Harting zijue meeniug medegedeeld in het jougste n°. van het Alb. d. Natuur. Die meening komt ons verreweg de waarschijnlijk ste voor van alle, die tot dusver zijn geopperd tot verklaring van het ver schijnsel. Meermalen zijn juist in dezelfde streek zulke aardschuddiugen waargenomen, en reeds in 1852 heeft de heer Harting gewezen op de aan merkelijke hoeveelheid koolwaterstof- gas. die onder den bodem van Am sterdam is opgehoopt. Zoo was uit de laag der diatomeeënklei, die zich daar op een diepte van 41 tot 45 meter bevindt, bij de aanboring dat gas met groot geweld opgestegen, en toen men het gas met een brandende kaars was genaderd, had een vlam vau 15 tot 20 voet hoogte zich gevormd. Bedoeld gas kon worden aangeuomon als ontworpen aan een drukking van a 9 atmosfeeren. Reeds vóór 30 jaar heeft prof. Harting deze hyhothese als de waarschijnlijkste aangenomen en bekend gemaakt. Te 's Hertogenbosch ziju twee vechtende jongens, een van 7 en een van 9 jaar, in de Haven gevallen. De oudste werd spoedig gered, doch de jongste werd niet dan levenloos uit het water gehaald. Wederom, thans te Rotterdam, heeft een boer al het geld dat hij met den verkoop van een paard ver diend had, verspeeld aan een drietal lieden, die hem in een herberg ge lokt hadden door het vinden van een kwartje. Ondanks de verhalen van alle Nederlandsche dag- en weekbla den en de herhaalde waarschuwingen vau de politie zijn er dus nog on- noozele halzen, die zich in den strik laten vangen. Wie niet lezen wil moet voelen De baron Van Heeckeren, die bij vonnis der Arrondissements-Recht- bank te Arnhem dd. 24 April jl. tot 6 maanden celstraf werd veroordeeld, heefd appèl aangeteekend. De bliksem heeft den telefoon draad van den stoomtram tusschen Loosduinen en het station, ten huize vau den heer J. W. van der Ark, getroffen. Hij volgde den telefoon draad, die zich boven in de deurope ning van genoemde herberg ombuigt en daar zijn eindpunt vindt in de naast het buffet staande batterij. Nog voor die batterij bereikt te hebben werd de draad afgebroken en stond het voorhuis een oogenblik in lichte laaie gloed. Glazen werden van het buffet geslagen en de toonbank be schadigd, maar persoonlijke ongeluk ken hadden niet plaats. De huis- genooten waren gelukkig spoedig van den schrik bekomen. Er is vermoedelijk weer een spoorwegmoord gepleegd in het En- gelsche graafschap Chester. Tusschen Calveley en Beeston heeft men liet lijk gevonden van een handelsreizi ger, Atkinsou genaamd, die in een coupé 3e klasse reisde en waarschijn lijk daaruit gegooid werd. Er was nog een passagier in de coupé van den vermoorde en deze man wordt van den moord verdacht. Hij was echter tot dusverre, trots alle naspo ringen, niet te vinden. Men meldt uit Britsch Col uru ina, dat de stoomboot Grappler is verbrand en van de 100 reizigers den kelijk de helft is omgekomen. Een nieuwe wijze van adver- teeren heeft men te Parijs bedacht. Aldaar verschijnt een weekblad waarin de advertentiën op rijm gebracht zijn. De directie verbindt rich tevens, de reclames van firma's in de cafés con cert te laten zingen. De Schab van Perzië is onlangs, naar Britsch-Indischo bladen verhalen, leelijk gefopt. Hij had den Khan van Bokhara eenige klokken met speelwerk, spiegels en dergelijke ten geschenke gezonden, en de Khan be antwoordde die beleefdheid met de toezending van zes jonge meisjes van ongeveer 16 jaren, voor den harem van den Schab. De odalisken werden echter onder weg met hare begeleiders door de Turkoraanneu gevangen genomeu. De Schah bood nu als losprijs voor ieder der gevangenen vier officiers kruisen vau zijn zonne eu leeuwen orde, maar de roovers vonden lieve jonge meisjes de schoonste decoratie eu weigerden. Eindelijk echter werd men het eens, dat de Seliah voor iedere odaliske een losgeld van f 2000 zou geven. Zoo kwamen dan eindelijk de lang verwachte schoonen te Teheran aan maar tot zijn groote verontwaardiging ontdekte de beheerscher van Perzië, dat de Turkomannen de jonge meisjes gehouden hadden en hem in plaats daarvan oudere exemplaren uit hunne harems gezonden hadden. Onder de Weener bakkers is het nog niet rustig. Ongeveer duizend zijn Zaterdag naar het lokaal der bakkersvereeniging getrokken, en heb ben daar vensters, deuren en meu belen kort en klein geslagen. Eerst na een gevecht met de woelige bak kers slaagde de politie er in de orde te herstellen. Ook het huis van den voorzitter der vereeniging werd aangevallen door een bende van 400 mannen. Een voorname reden tot ontevreden heid voor de bakkersknechts is, dat er, na de werkstaking, vele nood hulpen van buiten in dienst bleven, waardoor zij nu zonder werk zijn. In een spoortrein tusschen Ratingen en Hosel, in Rijn-Pruisen, heeft een ontploffing plaats gehad. De Westf. Ztg. verhaalt daaromtrent De machinist ontdekte, niet ver van Hösel, midden in het bosch, aan een schijnsel op de boomen, dat een der waggons in brand stond. Hij liet onmiddellijk den trein stilhouden en het bleek nu, dat de brand in een coupé derde klasse was uitgebroken, blijkbaar tengevolge van een ont ploffing De portieren waren aan beide zijden open en op de loopplank stond een passagier jammerend te roepen om zijn vrouw, die met nog vier andere passagiers bij het onstaan van den brand uit den waggon was gespron gen, terwijl de trein in volle vaart was. De arme vrouw werd een eind weegs ver iu een erbarmelijken toe stand gevonden en zij overleed nog vóór zij te Kettwig, waarheen zg vervoerd werd, was aangekomen. De vier anderen zijn ook ernstig gewond. Twee passagiers in den aangrenzen- den waggon sprougen mede in hun angst daaruit, en een hunner ver rekte zich een schouder. Het ongeluk ontstond door vuur werk dat een der passagiers, een handelsreiziger, in den zak had, en dat door wrijving tegen de bank ont plofte de reiziger zelf kreeg ernstige brandwonden aan de handen en het hoofd. Zaterdag jl. werd te Hamburg een nieuw stoomschip, de »Polyhym- nia," metende 4000 ton en bestemd voor het geregeld verkeer tusschen Hamburg en China, te water gelaten. Toen het schip van de helling gleed, kreeg het zulk een vaart, dat de an kers, uitgebracht om mogelijke on heilen te verhoeden, alle slipten en als een pijl uit den boog liep het vaartuig de Braziliaansche mailboot Buenos-Ayres" vlak in de flank. Onmiddellijk daarop begon laatstge meld vaartuig, dat de lading aan boord nam, te zinken. In een oog wenk brachten een paar sleepbooten elk een tros uit on voort ging het met 't zinkende schip naar den wal, waar het aan den grond geraakte. Het verlies van menschenlevens heeft meu gelukkigerwijze hierbij niet te betreuren, maar van de bemanning

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1