'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANTT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL. No. 1069. Dinsdag 15 Mei 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- öh Vrijdagmiddag. EEN LATE LENTE. Abonnement per 3 maanden' binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitg-eversBERKHOUT Co. te Helder. Boreau: SPOORSTRAAT ca ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels 25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaus: bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 15 Mei 1883. Bij vonnis van den zeekrijgsraad aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier is de marinier 2e kl. J. W. G. V.; wegens diefstal in loontrek- kenden dienst, onder eenigszins ver zachtende omstandigheden, met vrij spraak van de beschuldiging van valschheid in een onderhandsch ge schrift en het desbewust gebruik maken van dat geschrift, veroordeeld tot 18 maanden correctioneele ge vangenisstraf, te ondergaan in 9 maanden eenzame opsluiting, met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht of als militair ge- emplooieerde te dienen gedurende den tijd van vijf jaren. Den laten Mei is aan het postkantoor te Amsterdam door A. P. Staalman, 2de machinist aan boord van Z. M. instr. vaartuig Marnix, bezorgd eeu brief, geadresseerd aan mej. M. Staalman,geb. Kuipers, West straat no. 105, N. Diep, gesloten in een groot vierkant couvert, inhou dende een bankb. ad. f 40, A. F. no. 5876, een id. A. Y. no. 2352, een id. B. B. no. 5314, een muntb. A. C. no. 09588. Deze brief is niet aan zgu adres bezorgd. Uit Zijpe wordt van 11 Mei gemeldHeden morgen is alhier afgebrand de boerenhofstede, behoo- rende aan de gravin van Aldenburg Beutiuck te 's-Hage, bewoond door J. Schrieken. De zeer ruime voor raad hooi en stroo is mede geheel verbrand, en ook van den inboedel is zeer weinig gered kunnen worden. Meubelen enz. waren verzekerd, doch niet het hooi en stroo. Men ver moedt dat de brand is ontstaan in den schoorsteen. Voor het gerechtshof te Am sterdam heeft terechtgestaan de sehil- dersknecht Rijk Syberden, te Baarn, beschuldigd 5 Febr. jl. het kind te hebben vermoord, waarvan zijne doch ter Evertje even te voren in zgn woning en in zijne tegenwoordig heid was bevallen. De afschuwelijke omstandigheden, waaronder deze mis daad werd gepleegd, waren oorzaak, dat op requisitoir vau het O. M. de zaak met gesloten deuren behandeld werd. Het O. M; heeft levenslange tuchthuisstraf tegen den beschuldigde geëischt. Men schrijft aan de L. Ct. Donder in Mei, is gras in de wei," zegt de boer, vooral nu daarbij de lang gewensehte regen gekomen is. Het is zeer groeizaamde weide komt in het gras, het vee verlaat den stal, dat zoolang met hooi gevoed werd en nu een zooveel krachtiger voedsel vindt, de opbrengst van melk wordt met iederen dag ruimer, de kwijnende plant herleeft, het geboomte krijgt gebladerte, het gezaaide, door de lang durige droogte en den schralen wind niet in staat te ontkiemen, krijgt wasdom, de aardappelen staan boven den grond en de vruchtboomen prij ken met een schat van heerlijke bloesems kersen, morellen, appel- en perenboomen vormen een bloemruiker, abrikozen en perziken doen mede. Alles bloeit met de beste vooruit zichten, 't is in waarheid Bloeimaand. Uit Harlingen wordt gemeld Het landverhuizen is weer druk aan den gang. Vrij dagmorgen ging er weer een breede stroom dier for tuinzoekers van onze haven uit naar Amerikadaaronder was ook weer een jonge dochter, voor wie de over tocht was betaald geworden door haren beminde, die in Amerika reeds gevestigd is. Het wordt meer ge woonte zoo te handelen. Ook gaan weer een zevental boerenknechts naar Utah in den staat New-York, ge huurd voor landbouwers aldaar, tot oppassers van hun vee. Een Haagsche veehandelaar werd dezer dagen door een zoogenaamden kwartjesvinder medegenomen om dat geldstukje te verteren. De herberg binnengekomen, zag hij drie mannen spelenhij werd uitgenoodigd om een rijksdaalder hartenboer te vin den, en tot tweemaal won hij. Maar toon men de derde maal om f25 zou spelen, antwoordde onze veehan delaar heel leuk: »ik heb nu f5 verdiend en zal daar vau avond mijn vrouw eens lekker voor trakteeren we zullen het er nu maar bij laten, anders houdên jullie geen cent over." Een hevige twist ontstond Vrij dag tusschen twee vrouwen, woon achtig in den Zandhoek te Amsterdam. Een van de twee maakte zich daarbij zóo driftig, dat zij krankzinnig ge worden en in het buiten-Gasthuis opgenomen is. Door de politie te Maastricht is een vrouw in hechtenis genomen, die getracht had een bon van hon derd sigaren voor een bankbiljet van 100 frank uit te geven. Een 18-jarige Indische baboe stond Donderdag terecht voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage. In het begin van Februari had zij uit een kast ten huize van haren meester, den Indischen Majoor v. O., een be drag van f 60 ontvreemd, dat in een kistje was weggeslotenmet hare sleutels had zjj zich daartoe den toegang weten te verschaffen. Hare bekentenis van het feit werd aan het Hof vertolkt door den heer H. Ver- wer, gegageerd adjudant-officier van het Indische leger. Haar verdediger, Mr. Cort van der Linden, hoopte, dat voor haar de laagst mogelijke straf zou worden toegepast. Het Gerechtshof deed on middellijk uitspraak en veroordeelde deze dochter van 't schoone Insulinde tot een gewone gevangenisstraf van 6 maanden. Men bericht uit Stockholm, dat sedert eenige dagen uit Engeland de vraag naar houtwaren toeneemt. Ofschoon nog geen koopen gesloten zijn, dewijl de buitenlandsche koopers niet zonder reden aarzelen, daar zij niet weten, hoever de Zweedsche verkoopers in hunne prijs-reductie willen gaan, is toch de omstandig heid dat er vraag is een verbiedend bewijs, dat er behoefte aan hout waren bestaat. Men neemt aan, dat de verkoopen, die tot hiertoe uitge voerd zijn, over ongeveer 250,000 standards loopen, maar tegen min stens 25 sh. per stand minder dan verleden jaar, hetwelk een verlies van 5 millioen kronen uitmaakt. Onder de Amerikanen is de lief hebberij voor lichaamsoefeningen zoo groot, dat zelfs de gebrekkigen er niet buitengesloten willen zijn. Er bestaat te Philadelphia een kolf- club, de »Snorkey-club" genaamd, welker leden allen slechts één arm hebben, maar daarom met niet min der ijver zich wijden aan het edele spel. Een tegenhauger daarvan is de club der Hoppers," die uitsluitend bestaat uit mannen met één been. En het zijn geen droevig strompelende stumperts er is zelfs naar men ver haalt een onder heii die sneller dan eenig ander man te Philadelphia een trap kan oploopen." Deze beide clubs zullen nu eerst daags een wedstrijd houden, welke natuurlijk veel belangstelling wekt. Door het inslaan van den bliksem is in een petroleumfabriek te Jersey- City een brand ontstaan, waarbij een half millioen vaten petroleum ver nield zijn. De schade wordt op 750 duizend dollars geraamd. Eerstdaags zal dé groote brug, die over de East-rivier heen Brook- lyn met New-York verbindt, geopend worden. Met den bouw van dce renflachjtige brug werd in 1870 begonnenalleen het bonwen van de zuilen heeft zeven jaren opgehouden, en thans eerst, na ruim 13 jaren, is het werk voltooid. De brug heeft, met haar beide glooiend afloopende toegangswegen, een lengte van 5.989 voeten. Het middengedeelte, waar de schepen on derdoor varen, is van de eene zuil naar de andere 1,585 voeten eu het geheele hangende deel van de brug is 3,455 voeten lang. De hoogte is in het midden 135 voet boven de oppervlakte van het water, bij hoog peil. De feestelijke opening van die brug was op 24 Mei bepaald. Maar die datum ergerde de Ieren te New-York zeer, omdat het de verjaardag van Koningin Victoria is, en zij de ope ning op dien dag als een beleediging voor hen beschouwden. Zij dreigden de brug met dynamiet te vernielen, als de datum niet veranderd werd, en de New-Yorksche gemeenteraad heeft nu verzocht, dat de opening op 30 Mei bepaald zou worden. De Duitsche reiziger Wissmann verhaalde onlangs, bij een voordracht die hij te Munchen hield, een zon derling avontuur, dat hij met een metgezel heeft gehad bij den Afrik, volksstam der Tussilances, aan de oevers der rivier Kassari. Onder dien stam is namelijk een overlevering, dat twee koningen, die overleden, »naar het meer der geesten gegaan," zijn, weder levend zullen worden en als' blauken terugkomen. Toen Wissmann en zijn metgezel bij hen kwamenverspreidde zich terstond het gerucht onder de zwar ten dat de beide koningen waren opgestaan. Men haalde de reizigers met bljjdschap in, gaf hun geschen ken en overlaadde hen met eerbewijzen. De beide Duitschers lieten zich in het eerst, om die goede ontvangst, de vergissing welgevallen. Maar toen men hun ieder twintig vrouwen gaf en een 80-jarige negerin als de moe der van Wissmann optrad, konden zij zich minder goed in hun positie van blank geworden negerkoningen schikken. Zij verlieten dus hun trouwe vereerders zoo spoedig zij kon den, maar eerst door allerlei listen en met de herhaalde belofte van terug te zullen keeren, gelukte het hun, weg te komen. De vorige week werd te Ant werpen de laatste handeling der lang durige instructie in zake Peltzer verricht. Op bevel van den procu- reur-geueraal heeft het parket zich naar de woning van Armand begeven en daar alles ontzegeld. De papieren, hoeken, meubelen, sleutels enz. wert den overgegeven aan den advocaat Van Calster, curator. Veertien dagen geleden werd aan het station van Gagny een mand ontvangen, die, poste restante, naar Parijs gezonden was. Daar niemand de mand kwam afhalen en er een ondragelijke stank uit opsteeg, werd de mand geopend en daarin het lijkje van een kind gevonden. Een paar maanden geleden werd door een zekeren Henry Mariott hg een juwelier in de Rue St. Honoré te Parijs een collier met diamanten gestolen, ter waarde van 375.000 fr. Hij was hiermede naar Londen ge- gegaan en had zich daar in gezelschap van een vrouw, naar New-York in gescheept. Bij hun aankomst aldaar werden zg door Fransche politie agenten in hechtenis genomen en weder naar Frankrijk gebracht. Al de gestolen diamanten waren nog in het bezit van Mariott. In Engeland valt nog voort durende veel sneeuw; de Meimaand verdient daar dit jaar tenvolle den naam van Wintermaand. De tele graaf daden tusschen Banagher en Eyre- court zijn onder het gewicht der sneeuw gebroken. In Engeland zal het ministerie een wetsvoorstel indienen, waarbij verboden wordt eenige nabootsing hoegenaamd van munten en bank biljetten te maken, onverschillig of ze als fiches voor kaartspel, als ad vertentie of surprise moeten dienen. Zooveel misbruik wordt er gemaakt van de goedgeloovigheid of onacht zaamheid van het publiek door deze beclriegelijke voorwerpen, dat de re geering hen die ze maakt, verkoopt of gebruikt, wenscht te kunnen straffen. HOE IEMAND ZIJN EIGEN GROOT VADER WORDEN KAN. Maar, Klaas, hoe zet je zoo'n be drukt gezicht vandaag P Wat zal ik je zeggen, Piet? Er zijn dingen in de wereld, waarvoor iemand zijn eigen verstand stilstaat. Ei, laat eens hoorenwaarover prac- tiseer je dan Het moet zeker wat heel bijzonders wezen. Nu hoor dan maar, wat me dag en nacht in den kop speelt, en zeg of ik niet in eene drommekaters rare omstandigheid verkeer. Zie, hier vlak tegenover woont een weduw vrouw met hare stiefdochter. Het weeuwtje is nog piepjong en allee is klaar tusschen onsongelukkig maar, dat mijn vader ook nog weer zin in het trouwen heeft gekre gen en de stiefdochter heeft gevraagd. Dus versta me wel, ik de stiefmoeder en mijn vader de stiefdochter. Nu, begrijp je, wordt mijne vrouw de stiefmoeder van m ij n vader. Maar 'k zal je nog meer zeggen. Als mijn wijfje en waar om zou ze niet me eens een kleinen jongen brengt, dan ismijn vrouw de moeder en metéén ook de groot moeder van 't kind. En dat is nog alles niet. Want daar de zoon van eene overgrootmoeder natuurlijkerwijs grootvader wezen moet, is m ij n j o n g e n z ij n eigen grootvader! Moet je nu ook niet zeggendat er dingen in de wereld zijn, waarop het ge woon menschenverstand zich dol practisee- ren kan VERGEVEN. Ks. Scheurkalender 8 Mei 1883. Een vrouw, die dikwijls werd getoffeld Van manlief, als hij dronken was, Klaagde aan haar leeraar des haar nooden, Wijl haar vermaning niet genas. „Zoo'n onmenschSchenk mij raad, of hnlpe, „Wat moet ik doen in dezen nood P" De leeraar zalvend, zei: vergeven „Hij straft zich zelf zoo door den dood.H „Ja sprak de vrouw, „hoewel 'kzijn vrouw ben, „Ik had het wis al lang gedaan; „Maar zeg me, wie zal 't mij verkoopen; „Waar haal ik het vergif van daanP" Zei de almanak, dat Lente Reeds met Maart, in 't land verscheen, Niemand kon er iets van merken, Daar de winter niet verdween. Sneeuw en regen, hagelbuien, Waren het dagelijksch onthaal, En de takken aan de hoornen Bleven dor en bleven kaal. EindTijk vlood de winterkoning Toch voor goed naar 't barre Noord En de lieve, blonde lente Deed haar intocht in dit oord. Thans staat zij hier weer te prijken Met haar frisch en jeugdig groen, En ze slingert door de beemden Bont en geurig bloemfestoen. Zij spreidt op de groene weiden Een veelkleurig bloemtapijt, Waar ze het grazend vee ook tevens 't Overvloedig maal bereidt. Zij strooit bloesems, zij strooit knoppen Op het geboomt met gulle hand, En schenkt wasdom aan het gezaaide, In den tuin en het akkerland. Lente doet de vogels-zingen In het jeugdig groen van het woud. Waar d' ontwaakte kracht van 't leven Vroolijk tiert en hoogtijd houdt. Lente lokt de zachte zefirs Uit het Zuiden in ons land, Daar zij storm en ruwe buien Naar het barre Noord verbant. Lente brengt ons malsche groenten En de eerste vruchten aan, En de wand'laar, opgetogen, Blijft soms in verrukking staan. Oude lieden, arme kranken Scheppen nieuwen levensmoed. Koesterende zonnestralen Storten levenskracht in 't bloed. „Welkom, Lente, in deze oorden, Welkom, lieve rozeutijd Jubelt thans de gansche schepping. Ieder voelt zich "t hart verblijd. Moog de oogsttijd niet beschamen, Lente, wat gij mild belooft, Maar de landman dan verzaamlen, Rijke vruchten, keurig ooft. Zie hij dan den zorg belóoneu, Dien hij aan zijn akker wijdt, En, herdenk' de inensch met blijdschap, Dan nog eens den lentetijd. Gerrit J.'

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1