Advertentiën. Stoom vaartbei'icli ten. Het stoomschip Prins Frederik, arriveerde IS Mei te Amsterdam van Batavia. Het stoomschip Voorwaarts vertrok 12 Mei van Amsterdam naar Java. Het stoomschip Burgemeester Den Tex passeerde IS Mei Aden van Amsterdam. Het stoomschip 8umatra vertrok 14 Mei van Marseille naar Batavia. Het stoomschip Voorwaarts arriveerde 13 Mei te Southampton van Amsterdam. Markt-Berichten. Hoorn, 12 Mei. Aangevoerd Tarwe f9.50 a 10, Gerst f 5.50, Haver f 4.50 a 5, Erw ten witte f 15.50 a 17, grauwe f 20 a 22, vale f 18 a 20, Bruine boonen f 16 a 20, 7 Paarden f80 a 225, 207 Koeien f180 a 300, 620 Schapen f 32 a 42, 1300 Lam meren f 12 a 23, 23 Kalveren f 5 a 18, 22 Varkens f 17 a 26, 3 Zeugen f 40 a 60, 210 Biggen f4 a 10, 50 Kippen f 1 a 2.25, 9400 Kip-eieren f3 a 3.25, 3300 Eend-eieren f3.75 per 100, 2265 koppen Boter 571 a 65 ct. Burgerlijke Stand Helder. T.n 8 tot 11 Mei 1883. ONDERTROUWD O. t. d. Heegeo, letterzetter en A. Hoek. GETROUWDGeene. BEVALLEN T. Koorn, geb. de Waard, d. H. Lastdrager, geb. Thomas, d. G. Mul der, geb. Wagenear, d. E. v. d. Wiele, geb. 8mit, d. G. de Leeuw, geb. Schot vanger, z. M. Vuik, geb. Wessel, z. A. Bos, geb. Roos, d. OVERLEDENG. Karssen, 44 j. H. Out, 5 m. J. Hieter, 5 m. J. Eradus, 11 j. 2 Levenloos aangegeven. Vervolg der Berichten^ In den nacht tussclien Zaterdag en Zondag jl. strandde op de Panne- koek (Noordergronden) de Noorsche bark »Hugin," kapitein Eitreim, ko mende van Galveston, geladen met pl. m. 5000 balen lijnkoeken en be stemd naar Hamburg. Kort na de stranding werd de scheepsboot ge streken en verliet de uit 10 koppen bestaande equipage hiermede 't schip om, hoewel onbekend op welke hoogte men zich bevond, te trachten de kust te bereiken. Tegen den morgen werden de schipbreukelingen opge merkt door schipper Wijker, welke met den Loodskotter No. 10 in de nabijheid kruisende was. Deze nam ze aan boord en bracht de geredden behouden alhier aan. Onverwijld werden de sleepbooten Hercules" en »Stad Amsterdam" in gereedheid ge bracht, welke dan ook spoedig met drie bemande haringvletten op sleep touw de haven verlieten om te trach ten het schip vlot te sleepen. Op de strandingsplaats gekomen, bevond men het schip reeds drijvende en tegen den middag werd het lek in de haven gesleept, waardoor voort durend pompen noodzakelijk was. Het schip ligt in de Binnenhaven en zal moeten lossen. Bjj vonnis van den zeekrijgsraad a/b. Z. M. wachtschip alhier zijn de mariniers 3de klasse A. M. en H. H. schuldig verklaard aan: le diefstal in een bewoond huis door 2 personen gepleegd, onder verzachtende omstan digheden 2e het zich zonder permis sie van den commandeerenden officier van boord begeven3e het verkoopen hunner militaire kleedingstukkenen derwege veroordeeld de eerste tot 6 maanden correct, gevangenisstraf, te ondergaan in 3 maanden eenzame opsluiting, de tweede tot 8 maanden correct, gevangenisstraf, te ondergaan in 4 maanden eenzame opsluiting. De lichtmatroos E. B. is wegens het uitdrukkelijk weigeren en opzettelijk nalaten een door een meerdere ge geven bevel op te volgen, veroordeeld tot 12 maanden milit. detentie, te ondergaan in 6 maanden eenzame op sluiting. De afgetreden minister van oorl. heeft aan de commissie van rap porteurs over de militie en schutterij- ontwerpen een overzicht gegeven van de financieele wetten, welke bekrach tiging dier voorstellen, zoo voor het rijk als voor de gemeente ten gevolge zal hebben. De versterking, langeren dienst en herhalings-oefeningen der militie kun nen het rjjk f 600,600 's jaars kosten. De rijksuitgaven in ééns voor de schutterijen aan uitrusting en voorraad, schietterreinen enz. worden op f 5.300,000 geschat; de jaarlijksche vergoeding aan de gemeenten ad f 5.per schutter, de patronen en tgdelijk indeelen van officieren en kader, V/s mililoen. De gemeenten zullen in eens f330,000 hebben te betalen, waarbij echter nog memorie- posten komen (lokalen voor bewaring van voorwerpen, voor oefeningen, schuttersraden, commissiën en arrest), en jaarlijks na aftrek van de rijks bijdrage van f5 per schutter (voor een geheel van 104,000) f380,000. Thans betalen 90 gemeenten voor onderhoud van 26.000 schutters on geveer f260.000. Men verneemt, dat de Staats commissie, belast mét het onderzoek van welke bepalingen der grondwet herziening noodzakelijk en thans raad zaam is, samengesteld is als volgt: tot voorzitter is benoemd de heer Heemskerk, Minister van binnenland- sche zaken, tot onder-voorzitter prof. Buys; verder tot leden de heer Yan Naamen en Yerheijen, leden van de Eerste Kamer, Cremers, Yan Nispen, Roëll, De Savornin Lohman, leden van de Tweede Kamer, de staatsraad De Yries, de schout-bij-nacht Binkes, de generaal-majoor Yan der Star, de professoren De Geer, Teilegen, Asser en de heeren mr. Farncombe Sanders en jhr. Beelaerts, referendaris bij het departement van justitie. Tot secretarissen zijn benoemd de referendarissen Arntzenius van bin- nenlandsche zaken, en graaf Yan Randwgck, bij den Raad van State. Ofschoon het weder niet bepaald uitlokkend is, komen de vreemde lingen te Amsterdam reeds in zoo grooten getale toestroomen na tuurlijk met het oog op de tentoon stelling dat niet alleen de meest bekende hotels overvol zijn, maar de nog in wording zgnde, ondanks al het voorloopige van hun toestand, reeds zijn in beslag genomen. Door de politie te Haarlem is aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht B. J. Korner, praktizgn, laatst wonende te Amster dam, die gesignaleerd was in 'tAlg. Politieblad, en tegen wien door de arrond.-rechtbank te Amsterdam een bevel van gevangenneming was ver leend wegens bedriegelijke oplichting. Zondag ontstond er brand in een huis nabij de kerk der gemeente Strgp, juist terwijl bijna de geheele bevolking de mis bij woonde. Eene vrouw stormde de kerk binnen onder het geroep brand brand Dit verwekte groote opschudding en ge drang, zelfs zóó, dat er oorbellen, horlogekettingen enz. in de kerk verspreid lagen. Ongelukken hebben er echter niet plaats gehad, en het gelukte den brand spoedig meester te worden. In Februari 1882 verliet de arbeider R. Zwart te St.-Anna-parochie die toen sinds eenigen tijd als weduw naar met zijne kinderen zeer kom merlijk leefde, zijn gezin, en trok naar Noord-Amerika. Het armbestuur nam vijf zijner kinderen in het wees huis en besteedde de jongste, die om streeks een jaar oud was, bij een pleegmoeder. Een jongsken werd door zijn oom tot zich genomen, en de oudste dochter bekwam een plaats als dienstmeid. Intusschen heeft Zwart gewerkt en gespaard, om zoo veel bijeen te krijgen als noodig was voor den overtocht zijner kindereu naar Amerika. Yoor een paar weken zond hg naar men zegt, geholpen door zgn mede-fabriekarbeiders, een som van f300, en nu staan al zijne acht kinderen op vertrek. Zij hopen met veertien dagen te kunnen afrei- zeu, als nl. een paar der kleinen, die ziek zgn geweest, voldoende zgn her steld. Zaterdagmiddag heeft een jong- mensch, zoon van een geachte familie te '8 Hage, wiens gedrag nogal te wenschen overliet, zich in het Haag- sche Bosch met een revolver in de borst geschoten. Naar het gasthuis vervoerd, bleek de toegebrachte ver wonding niet gevaarlijk te zijn: Geld gebrek was aanleiding tot de poging tot zelfmoord. Woensdag werd in de Willem straat te Amsterdam een vrouw door haren man dermate mishandeld, dat zij Yrijdag in het gasthuis aldaar aan de gevolgen overleed. Buitenlandsche bladen vermelden het overigden, en brengen rechtmatige hulde aan de nagedachtenis van Maria Lenders, geboren te Maastricht, meer bekend onder den naam van zuster Aloysia, generale der Franciscanessen, dezer dagen te Haarlem overleden, in den ouderdom van 51 jaren. Zij was door hare deugden een uitge lezen sieraad harer orde. Omtreut deze zuster wordt het volgende mede gedeeld: Gedurende den oorlog in Denemarken verpleegde zij de ge wonden in de Diippeler schansen, te Flensburg, enz.; in 1866 tijdens den strijd tussclien Oostenrijk en Pruisen was zij werkzaam op de slagvelden van Koniggratz, Pardubetz, Nachod, Chlum, etc.; in 1870 bewees zij de zelfde diensten in het Duitsche hoofd kwartier të Metz, op de velden van Mars la Tour, St. Marie, aux Chênes en in verschillende hospitalen. Door Fransche en Duitsche soldaten werd zij om hare opofferende liefdadig heid ten zeerste bewonderd. Haar viel de hooge onderscheiding ten deel van in audiëntie ontvangen te worden door Z. M. Keizer Wilhelm en H. M. Keizerin Augusta. Tal van diploma's en eereliuten ontving zij na den oorlog in Denemarken en Bohemen. Na den oorlog van 1870-71 schonk men haar het kruis van verdiensten, begeleid door een eigenhandig schrij ven van Keizerin Augusna, als be looning en tot erkenning van hare buitengewone diensten, in denFransch- Duitschen oorlog aan het leger be wezen. Men weet, dat de Kaapstad haar ontstaan te danken heeft aan het stranden van een Hollandsch schip, de Haarlem", op 16 Mei 1648 in den mond der Zoutrivier. De be manning redde zich aan de kust en bouwde er eenige hutten, waarin zij zich wist te behelpen, toen in 1649 eene uit Indië terugkeerende vloot hen opnam. De berichten van deze schipbreukelingen omtrent de gunstige ligging van de plek, die hun tot verblijf had gediend, hadden ten gevolge dat er in 1652 een drietal schepen naar de Kaap werd ge zonden en de Kaapstad gesticht werd. Kolonel Robley, thans aldaar woon achtig, is aan het onderzoeken gegaan naar de plek, waar het schip gestrand mocht zijn. Men wees hem die aan, 't was de bank in den riviermond. Men deelde hem mede, dat in 1856 reeds een duiker daar ter plaatse twee zesponders, eenige zilverbaren, een menigte gemunt geld en een goeden voorraad Oost-Indische kostbaarheden, afgodsbeelden, zijden voorwerpen en vooral veel porselein naar boven had gebracht' Sedert dien tgd had men echter de zaak laten rusten. Kolo nel Robley, die na een zwaren storm zelf het dek van 't gezonken schip onder het water had kunnen onder scheiden en bij eenige Kaapscbe fami lies van het kostbare, in 1856 ge vonden porcelein gezien had, verze kerde zich nu van een concessie om in de Haarlem" te visschen en de sedert meer dan twee eeuwen be dolven schatten weer aan 't licht te brengen. De zijden voorwerpen zijn geheel bedorven, het zilver is erg verbeten, maar het porselein is vol komen gaaf. Van alle kanten wordt hij aangezocht om aandeelen in zgn veelbelovende onderneming. Hamburg, 12 Mei. Heden heeft voor het »Seeamt" de zaak der Cym- bria gediend. De advocaat Stam- mann verklaarde, namens den gezag voerder der Cymbria, dat op de plaats der botsing een derde stoomboot aan wezig moet geweest zgn, en door het uitwijken voor deze boot de Sultan op de Cimbria inliep. Het »Seeamt" besloot, op voorstel van den rijks commissaris, drie deskundigen te be noemen, tot onderzoek van de gzer- deelen,welke van de Cymbria i/d Sultan gevonden zgn, ten einde daardoor te kunnen nagaan, of gebrek in den bouw en de uitrusting der Cymbria tot de ramp heeft kunnen bijdragen. Ondank is 's werelds loon. Een logementhouder te Rochester had een algemeen aaubevolen hulpmiddel voor geval van brand in zijn logement toegepast, n.1. in elke kamer een touw te laten aanbrengen, waarmee de gasten zich door het venster kon den redden. Maar reeds in den eer sten nacht lieten drie zijner gasten zich met hun bagage langs dat touw naar buiten glijden, en gingen heen zonder hunne rekeningen te betalen. De hotelhouder vraagt nu in de dag bladen naar den naam van den man, die het eerst het genoemde middel heeft aangeraden, en wil op hem zijn schade verhalen. Ook al weer oudank Te Gressklossow bij Lübben moesten twee jongens van 13 en 11 jaar, geregeld voor hunne ouders de schapen hoeden. De oudste, die se dert lang een pistool bij zich droeg en zich met het schieten met erwten op zijne schoolmakkers vermaakte, had zich op een nog onbekende wgze kogels weten te verschaffen en had met zijn jongeren broeder schietoefe ningen op boomen gehouden. Zondag waren de jongens weder op het veld, toen de oudste het pistool voor den dag haalde en verscheidene schoten deed. Hij had het ongeluk zijn broe der te treffen, die dood nederviel. In zijn angst liep de ongelukkige knaap naar het dorp en bepraatte een an dereu jongen, aan wien hg het on geluk verzweeg, met hem naar het veld te gaan. Toen zij op de plaats van het onheil gekomen waren, tracht te de ongelukkige zijn makker over te halen om het lijk naar een bosch of rivier te slepen en het daar te begraven of in 't water te werpen. Zgn makker weigerde, liep in allerijl naar het dorp terug en maakte het ongeluk bekend. Een dame te Dusseldorp liet in den tramwagen een geldtasch lig gen, waarin zich 51,000 mark aan baargeld en papieren van waarde be vonden. Toen de conducteur de geld tasch later terugbezorgde, gaf zij hem voor fooidrie twee-penningstuk- ken en een half nikkelstuk. Te Parijs werd Donderdagmor gen een jong meusch, die voor de deur zijner bruid uitstapte om haar naar het altaar te geleiden, door een pistoolschot getroffen. Hij viel ter aarde en is in levensgevaarlijken toe stand. De dader, een man van vijf- en zeventig jaar, oom der bruid, nam vergif en stierf twee minuten later. In een bij hem gevonden brief ver klaarde hij uit afschuw voor den bruidegom de daad te hebben bedreven. Dublin, 14 Mei. Brady werd hedenochtend vroeg binnen de ge vangenis te Kilmainham opgehangen. Buiten het gebouw, dat door eene sterke afdeeling grenadiers en dra gonders beschermd werdwas eene groote volksmenigte bgeen. De rust werd niet verstoord. Toen de zwarte vlag aankondigde dat het vonnis voltrokken was, ontblootte de menigte het hoofd. Een geheimzinnig voorval had dezer dagen op den spoorweg tus- schen Londeu en Chester plaats. Toen de trein van Londen in laatsgenoemde plaats aankwam, bemerkte de stati onschef, dat de ruit van een coupé derde klasse stuk was en dat bloed sporen op de voetplank zichtbaar waren. In den waggou vond men zelfs twee hoeden. Onmiddellijk werd een locomotief teruggezonden en bij Burton vond men het lijk van een grooten, sterken man. Aan 't hoofd had hij een diepe wond. In een jas zak had hij eenige brieven en eenig geld. Daar de deur van den coupé te Crew gesloten was en bij aankomst te Chester geopend gevonden werd. vermoedt men, dat de overledene onderweg door zgn reisgenoot ver moord en uit het venster geworpen is, terwijl de moordenaar, vóór het stilstaan van den trein te Chester, den coupé verlaten heeft. Ingezonden Mededeelingen. Yoor de liefhebbers van 't tabak- rooken is een zoogenaamde gezond, heidspgp in den handel gebracht, dif werkelijk niet te versmaden voor- deelen aanbiedt, In den kop dit: pijp bevindt zich een spiraalveer, d: de tabak zachtjes naar boven dring: het trekken geschiedt niet, zooals b, de gewone pijpen, van onderaan, mas- aan den bovenrand. De rook gaa: dus niet door de tabak heen, maai door een dubbelen cylinder, die ziet rondom den kop bevindt. Daardooi blijft de tabak droog en kan men (li; tot het laatst toe uitrooken, zoodr. men van bittere sappen geen hinde heeft. Daargelaten nog, dat het wel aan nemelijk isdat door dit nieuw systeem het schadelijke voor de ge- zondheid sterk wordt verminderd verhoogt het toch iu elk geval hel genot van het rooken van een goe de pijp tabak in groote mate jet daarom vestigen wij de aandacht er op, dat deze pijpen verkrijgbaar zijn in het tabak- en sigaren-magazijn »De Klok." Door Gods goedheid hopen J mijn geliefde Oom en Tante I AREND BLOK en MIMI CHARLOTTE P1QÜEN- i DAIRE, den 7 Mei hunne lSVa-jwigë Echt vereen iging te herdenken. Uit naam hunuer dank bare Nicht, ANNE YAN DEN BERG. Helder, 15 Mei 1883. DONDERDAG 17 MEI a. I hopen wij door Gods goedheid j f de l^Vn-Jarige Echtvereeniging 0 te herdenken van onze waarde broeder en zuster AREND BLOK en 1 MIMI CHARLOTTE PIQUEN- DAIRE. Uit naam van Broeders en Zusters, P. A. v. W. NORTIER. H. v. W. NORTIER, geb. plquendairb. F. BOUMAN. E. M. L. BOUMAN, geb. plquendairb. Y. PIQUENDAIRE. R. PIQUENDAIRE. Door Gods goedheid hopen wij den 18n Mei a.s. de 45- jarige Echtvereeniging te her- deuken van onze geliefde S Ouders WILLEM OX en SARA VAN ES. Uit naam hunuer dankbare kinderen, behuwd en kleinkinderen, jj Nieuwediep, 15 Mei 1883. Strekkende deze tot alge- j meene kennisgeving. Ondertrouwd: C. KLAASSEN en L. A. DOOMS. Terneuzen, 12 Mei 1883. Ondertrouwd G. YAN DER HAAGEN, van Helder, en A. HOEK, vau Hoorn. Helder, 12 Mei 1883. Bevallen van een Dochter: G. HUISKEN—Hagenaar. Helder, 15 Mei 1883. Algemeene kennisgeving.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2