T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEIIWEDIEP EN TESSEL No. 1070. Vrijdag 18 Mei 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Bare»mSPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. AUvertentien, van 1 tot 5 regels25 Gent. Elke regel meer 5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MEI, (Bloeimaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 3 n. 58 m.- Onderg. 7 u. 56 m Zondag 20 H. Drievuldigheid. Maandag 21 Dinsdag 22 Volle Maan. Woensdag 23 Donderdag 24 H. Vrijdag 25 Zatbrdag 26 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 18 Mei 1883. Gedurende den zomer zullen bier weder door de vesting-artillerie oefeningen met bet kustgescbut plaats bebben, onder leiding van den com mandant van bet 4e regiment vesting artillerie: Het fort »de Oude Schans" op Tesselgedurende den 80-jarigen strijd met Spanje (in 1572), aange legd, beeft in den verloopen winter door een windhoos veel geleden, ja is een ruïne geworden. Dat eeuwen oude fort zal spoedig gesloopt wor den. De aarden wallen en kelders zullen echter blijven bestaan en een nieuwe woning zal voor den fort wachter verrijzen. Een Tesselscbe visscher beeft 4 baaien, 6 a 8 dM. lang, gevangen en levend aangebracht. Naar men zegt worden jonge haaien bij sommige visscbers voor een goeden schotel een smakelijk gerecht gehouden. Deze dieren, vlak achter den kop op bet bovenlijf aangevat, zijn geheel mach teloos, zoodat men ze dan op zijn gemak kan beschouwen. Men meldt dat op de Friesche kust ernstige ongeregeldheden zijn voorgevallen tusschen Engelsche en Hollandsche visschers. De Marnix en de Bonaire zullen derwaarts ver trekken. Z. M. heeft G. L. H. Derkx, boekhouder der 4de categorie ten kantore der directe belastingen, in voerrechten en accijnsen te Venloo, benoemd tot ontvanger derzelfde mid delen te Terschelling c. a. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bet bestaande draailicbt van de 2de grootte te De Cocksdorp op Tessel, zal vervangen worden door een krach tiger wit draaiend dioptriek licht van gelijke grootte. Tot bet uitvoeren der daarvoor vereiscbte werken aan den lichttoren zal bet eerstgenoemde licht gebluscht worden in het laatst dezer maand, terwijl van af den datum van blus- sching tijdelijk zal branden een vast wit licht van de 4de grootte, met schitteringen; Nader zullen meerdere bijzonder heden worden medegedeeld, zoomede de juiste datum van het blusschen van het bestaande en die van bet ontsteken zoo van 't hulp- als 't nieuwe licht. In den toestand van H. K. H. Prioaes Marianne is nog geen ver andering gekomen. De zwakte bljjft aanhouden. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn twee personen van de kettiugboot in het Open Havenfront, te Amsterdam, gevallen en verdronken. Uit bet Buiten-gasthuis te Am sterdam wordt sedert eenige dagen een scbeepsgezagvoerder, die daar wegens krankzinnigheid verpleegd werd, vermist. Toen Zondag de ondernemer der telefoon-verbindingen op het ten toonstellingsterrein met dien van het Paleis voor Volksvlijt een proef wil de nemen, riep hij een politie-agent binnen en verzocht dezen den toe stel aan bet oor te plaatsen. In zijn blijde verwachting van op 's mans gelaat de teekenen der ver bazing te zien over de heerlpke mu- ziektonen, welke hij vernam, werd bij plotseling gestoord door diens uitroep, dat bij niets boorde zoolang die hond naast de tent aan 't blaffen bleef.» 't Geval was dat prof, Vaugban juist in bet Paleis een bond naboot ste De verbinding bleek dus gelukt te zijn. Ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der verongelukte vis scbers van Paesens en Moddergat, was tot Zaterdag 12 dezer, bjj den algemeenen penningmeester rW sche commissie ie Leeuwarden, aan giften, enz. ontvangen, een bedrag van f 105,066,57. Voor de nagelaten betrekkingen te Urk is tot beden bij de commissie ingekomen de som van f 36,518,94. De beer J. A. Van de Velde, oud kommandant bij de marine te Hellevoetsluis, beeft een zeer bezadigd adres tot Z. M. den Koning gericht, waarin hij verzoekt de Adder-quaestie nogmaals en deugdelijk te doen on derzoeken, omdat bij daarin, z. i. ge heel onverdiend en ten onrechte, be trokken is en door zijne pensioneering op 1 Mei 11. menigeen in den waan moet zpn gebracht, dat de minister van Marine hem uit hoofde van me deplichtigheid aan bet onheil uit den dienst beeft verwijderd. Te midden van de vele bonder den bezoekers, die Maandag op Mui- derberg prettig en ongedwongen buiten waren, telde men ook een blijkbaar aanzienlijko dame, vergezeld van nog een dame en een beer. Aanzienlijk of niet echter, men bad zich een plaatsje veroverd in een van de volle trams, en was te Muiderberg gekomen, natuurlijk de wonderschoo- ne echo gaan booren en bad zich daarna in de uitspanning aldaar be- hagelijk op bet gras neergevleid, waar men zich eenige ververscbingen liet brengen. Een toeval bracht aan bet licht dat de Koningin van Zwe den, met een paar leden van baai- gevolg, dit uitstapje op 2en Pinkster dag ondernomen bad. Teneinde baar een veilige terugreis te verzekeren bij den ontzaglpken aandraag van passagiers, bad de Directie van den Gooiscben stoomtram de beleefdheid H. M. met een extra-trein af te balen, De kermis te Den Haag is in vollen gangduizenden menscben verdringen zich op straat en in de spellen. Oscar Carré overtreft zieh- zelven met den Arabiscben hengst Mabmoud, een geschenk van de keize rin van Oostenrijk. Het glanspunt van den avond is in den circus de vereeniging van de gedresseerde ossen. Zij loopen trappen op eu balauceeren op een wipplank. Een grjjsaard van 83 jaren, F. Van de Corput genaamd en woon achtig te Prinsenhage beeft zich Za terdag in den buitensingel te Breda door verdrinking bet leven benomen. Hij bad, even te voren, een paar ser geants ontmoetende, dezen medege deeld dat bij zich ging verdrinken. In de meening verkeerende, dat bij gekscheerde, gaven zij geen acht meer op den ouden man en gingen bun weg. Eenige oogenblikken later hoorden zij roepen en bemerkten dat C. met zijn pet zwaaide en daarna in bet water sprong. Toen men ter hulpe kwam en hem op bet droge baalde, was de drenkeling reeds over leden. Levenszatbeid en slechte ver standhouding met zijne familieleden moeten aanleiding tot deze wanhopige daad bebben gegeven. Een werkstaking van gemeen teraadsleden zoo schrijft men ons uit Sappemeer is een te zeldzaam verschijnsel dan dat het niet vermeld naoet worden. Met onzen gemeente raad heeft_dit.ürp.Vfil Door den ilaad was bij meerdertieici van stemmen besloten om, tot uit voering van de onderwijswet van 1878, twee nieuwe scholen te bouwen en een commissie te benoemen, die de terreinen daarvoor zou aanwijzen. Toen nu onlangs aan dat raadsbesluit uitvoering gegeven zou worden, ver klaarde de voorzitter: ik stem niet mede voor bet benoemen van die commissievijf anderen volgden zijn voorbeeld. De commissie werd dus niet benoemd. Te Gorincbem was Donderdag middag een 12jarige knaap, Lambert Servaas genaamd, in bet pakhuis van lompen van B. Yalte bezig met liet sorteeren van lorren. Onder dezen vond bij toevallig een patroon met huls en wilde toen het koper van bet lood afscheiden door bet niet een stuk ijzer aan stukken te slaan. De patroon ontplofte, er volgde een knal en de linkerband van den armen jongen werd daardoor zoodanig ge troffen, dat deze geheel verbrijzeld werd en onmiddellijk in bet gasthuis door de doctoren De Ridder en v. d. Chijs moest afgezet worden. Aan een der stations op de lijn RoermondAntwerpen is eene doos met een levenloos pasgeboren kind in een der rijtuigen geplaatst. Te Antwerpen vond men de doos met bet lijkje. Rijk Syberden, arbeider uit Baarn, wiens zaak in de vorige week met gesloten deuren behandeld werd, is Woensdag jl. door bet gerechtshof te Amsterdam schuldig verklaard aan kindermoord, gepleegd op bet jongge boren kind zijner 22-jarige dochter, en deswege tot een levenslange tucht huisstraf verooordeeld. De Parijsche Gaulois meent te weten, dat in de, tegen 4 Juni a. s. bijeengeroepen algemeene vergadering van aandeelhouders in de Suez-kanaal- maatschappij, door de aandeelhouders zelf bet maken van een 2de kanaal zal worden voorgesteld. De Franscbe maatschappij zou bet iuitiatief nemen tot dit werk, dat niet meer dan 125 millioen kan kosten. Het eene kanaal zou dan voor de opvarende, 't andere voor de afvarende schepen moeten dienen. Door de Pruisische Justitie is bet signalement rondgezonden van Wilhelm Peters, verdacht van moord gepleegd te hebben op een rentmees ter te Hultarn, gevolgd door een be langrijken diefstal van geld. Op de aanhouding is ©en premie gesteld van 400 Mark en bet kruis van eer. W. P. was reeds Vrijdagavond door de marecbaussées H. A. Hali en H. Haagens te Yenloo aangehouden als verdacht van gemelden moord, waarvan men geboord baddoch daar de politie toen nog niet officieel in kennis daarvan was gesteld, en P. zeer goede papieren bad, liet men hem zijne vrijheid. Toen den volgenden dag bet signalement kwam, was hij ge vlogen. Nordenskjold zal den 20en dezer met bet schip Sofia, Kapt. Nilsson, van Gothenburg uit, zijn expeditie naar Groenland aanvaarden. De bevelhebber van de kanon- j7-U Duitscbe marine, welke bodem zich thans in de Australische wateren bevindt, beeft een verslag bij de ad miraliteit ingezonden, betreffende zijn onderzoekvan het eiland Reste, be- boorende tot de Rapanoei-eilanden in den Stillen Oceaan. Dit eiland, op vele bonderden mij len ten noordwesten van Yalparaiso egen, is tot beden een verloren plek te beeten op den schier onme- telijken spiegel van genoemden Oceaan. Door zeevarenden wordt bet bijna nooit aangedaan, want bet ligt verre verwijderd van de wegen," die de koopvaardijschepen inslaan bij bet onderhouden van het handelsverkeer tusschen de verschillende volkeren der aarde. Met des te grooter be vreemding zal de mededeeling ver moedelijk door velen worden ont vangen, dat dit eenzame oord in lang vervlogen eeuwen door een zeer beschaafd volk is bewoond, 't welk de kolossaalste bewijzen van den graad der ontwikkeling, dien het bad be reikt, beeft achtergelaten. De genoem de bevelhebber van de Hyane" beeft aan zpn hoogst merkwaardig verslag toegevoegd een talrijke menigte tee- keningen van reusachtige beelden, grafgestiehten, beeldbouwwerken van anderen aard, steenen pyramieden en overblijfselen van gebouwen, bet eene even belangrijk voor de wetenschap als bet andere. Door welken stam zijn deze machtige overblijfselen nagelaten Vermoede lijk beeft men bier met overblijfselen te doen van een voor-historisch volk. Eenige dagen geleden is te Hamburg van Shanghai binnenge- loopen bet in genoemde haven te buis behoorende schip »Paul," dat zoo spoedig doenlijk een aanvang maakte met lossen. Kort nadat men daar mede een begin bad gemaakt, werd op last der bevoegde autoriteit een bavenwaebt aan boord geplaatst om de ontscheping der stukgoederen voorloopig te verhinderen. Aan boord van gemeld vaartuig bevonden zich circa 2000 kisten Chineesch vuurwerk en reeds bij bet ontschepen der bovenste kisten bad men ontdekt, dat allerwege Chinee- sche lucifers, die zeer licht ontvlam men, werden aangetroffen. Men ver moedt dat zij in de haven van Shanghai heimelijk tusschen de kis ten zijn geworpen, met de misdadige bedoeling om bet vaartuig in brand te doen geraken. Het in te stellen onderzoek zal wellicht deze thans zoo duistere zaak ophelderen. Naar men beweert is de lading tegen een zeer boog bedrag verzekerd. Dewijl bet schip een zeer lange reis heeft gehadnamelijk 230 dagen, werd bet door de bevrachters reeds beschouwd als verloren, ten gevolge waarvan door ben pogingen zijn aan gewend om de assurantie-penningen machtig te worden. Die poging was bun echter niet gelukt. Dat bet vaartuig niet in brand ge raakt of in de lucht is gevlogen, wordt als 't ware een wonder geacht. Een lid van bet Russische ge zantschap te Parijs heeft verteld, dat gedurende drie maanden reeds alle mogelijke voorzorgsmaatregelen zijn genomen, opdat bij de kroning te Mnskftïi geene nncrftliikken zullen plaats bebben. De gewelven onder de cathedraal zijn doorzocht, en geheel ontruimd. Maar een oud gebruik eisebt, dat gedurende de feesten de Czaar zich tot driemalen onvergezeld onder bet volk vertoone en dat wekt bezorgdheid. Uit Durban wordt gemeld, dat de Trans vaalscbe Yolksraad Dinsdag door Paul Krüger, den nieuw-gekozen President, met een redevoering is geopend. Hij gaf daarin als zijne meening te kennen, dat bet tijdstip is gekomen om van Engeland een wijziging der overeenkomst van 1881 te vragen, een herziening gelijk men weet. waartoe Lord Derby juist dezer dagen beeft verklaard, dat de Britscbe Regeering thans bereid was. Aan bet BerlinerTageblatt wordt bericht, dat de graaf van Chambord te Görz bij Triest op sterven ligt. Een zeldzame diefstal bad on langs te Mariupol plaats. Den vre derechter aldaar werd gedurende een terechtzitting, zijn horlogeketting, welke bij voor zich op tafel had lig gen, ontstolen. Alle nasporingen om den dief te ontdekken waren vruch teloos. Blijkbaar bad de dief den massief bronzen ketting voor een gou den aangezien. Sedert menscbenbeugenis is het nu voor de eerste maal, dat verduis teringen in bet geldelijk beheer van de stad Berlijn ontdekt zgn. Twee beambten zp~. voortvluchtig. Het be drag der verduisterde gelden is nog niet bekend. Een Amerikaanscbe bark, op reis van Greenock naar Quebec, is door een slag van een walvisch zoo zeer ontredderd, dat de bemanning genoodzaakt was baar te verlaten. Bij Lockerbie, een station aan den Caledonian - spoorweg tusschen Glasgow en Carlisle, beeft Dinsdag te middernacht een noodlottige bot sing plaats gehad tusschen een goe derentrein en een met huiswaarts keerende pinkstergasten volgeladen personentrein. Machinist en stoker

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1