'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TESSEL. Nu. 1072. Vrijdag 25 Mei 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. a tiontiement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bvreau: SPOORSTRAAT ei ZVIDSTRAAT. AdvortentlSn van 1 tot 5 regels25 Oent. Elke regel meer5 Grootere letters worden paar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MEI, (Bloeimaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 33 m. Onderg. 7 n. 22 in. Zondag 27 Maandag 28 Dinsdag 29 Laatste Kwartier. Woensdag 30 Donderdag 31 JUNI, (7 imermaand), 30 dagen. Vrijdag 1 Zaterdag 2 N IE U WSTIJ DIN GEN HELDER, 25 Mei 1888. Op Zaterdag 26 Mei a.s., 's mid dags om half twee, bestaat er gele- geheid tot kostelooze inenting op 's Rijkswerf alhier, in de verbandkamer; geboortebewijzen- der kinderen mede te brengen. Woensdagmiddag is een knaapje van 3 jaren in een moddersloot op de Laan alhier gevallen en eenigen tjjd later levenloos gevonden. Door geeptrekkers alhier is Dinsdag jl. op Onrust" in het net opgevischt het lijk van den visscher- man Evert Kramer, welke bij de October-stormen in het vorige jaar het leven verloor. Het lijk was in verregaanden staat van ontbinding, doch aan de gemerkte kleeding te herkennen. Het werd onmiddellijk op het kerkhof te Huisduinen ter aarde besteld. In de nabijheid onzer kust had Dinsdagmiddag een treurig ongeluk plaats. Een Urker vischschuit, bevaren door schipper Willem de Jong, zeilde, uit zee komende, over de gronden naar hier. Ongelukkig kwam het vaartuig in aanraking met het onder water zittende wrak van de aldaar gestrande stoomboot Gulf of Panama, waardoor het een lek kreeg en ken terde. De schipper en de knecht wisten zich op het omgekeerde vaartuig te bergen, doch een zoontje van den schipper en een van den knecht za ten onder het vaartuig. Spoedig werd door een ander visschersvaartuig hun benarden toestand opgemerkt dit zeilde onmiddellijk op het vaar tuig af en had het geluk beide huis vaders te redden het zoontje van den schipper vond men iets later dryven, doch helaas reeds dood. Dat van den knecht is vermoedelijk in den schuit blijven zitten. Een der sleepbooten is spoedig 't vaartuig gaan opsporen en had het geluk dit op sleeptouw te krijgen. Op eenigen afstand van de haven zonk het vaartuig echter achter de stoomboot in het Marsdiep weg en is alzoo totaal verloren. Voor den schipper, wiens eigendom het was, is deze ramp dus een dubbele slag. Men hoopt dat er van regeerings- wege een boei op het wrak der Gulf of Panama zal worden gelegd, om dergelijke onheilen te voorkomen. - Tot onderwijzeres alhier is be noemd mej. D. Ziegeler, van Haarlem. Bij de herstelling der Spoorbrug, waarvan de houtbekleeding vernieuwd wordt, zullen de aannemers eene nieuwe methode volgen. De onder ste bekleeding uit Amerikaansche greenen delen bestaande, zal gedekt worden door blokjes, welke daarop vastgespijkerd worden en de tus- schenruimten zullen door asphalt gevuld worden. Proeven, elders ge nomen, hebben het resultaat opge leverd, dat dit aan minder slijtage onderhevig is. Van jaar tot jaar nadert de Onrust," de droge zandbauk ten Zuid-Oosten van de Noorder Haaks, meer het vaste strand van Tessel. In den afgeloopen winter vooral heeft de bank zich sterk in Oostelijke rich ting verplaatst. De reddingbaak, die voor eenige jaren juist in het mid den van de zandbank werd opgericht, nadert allengs meer de Noordzee en zal zoodoende wellicht binnen weinige jaren geheel door het water bespoeld worden. De uitvoer van Tesselsche lam meren, een der voornaamste voort brengselen van dat eiland, is weer begonnen; Maandag werden ruim 100 stuks naar den vasten wal verzonden. De ansjovisvisscherij is door de Urkers begonnen. De vangst bedroeg in de eerste dagen der vorige week van 1000 tot 3000 stuks per 2 schui ten. Nu is de vangst reeds gen van 4000 tot 8000 stuks. Z. M. heeft pensioen verleend aan O. Moojen, gewezen brievenbe steller te Tessel, a f 185 'sjaars. De Rijkscommissie voor de ex amens ter verkrijging van een diplo ma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende den 12en Juni ten 972 ure» zitting houden in 't Raadhuis te Amsterdam. Zooals we reeds in ons vorig no. berichtten, is door een 850-tal werklieden bij de Koninklijke Fabriek van Stoom- en andere werktuigen te Amsterdam het werk gestaakt en wel voor het meerendeel door platers of plaatomleggers der ijzeren schepen. Hun grief is gericht tegen de han delwijze van den bij de fabriek aan- gestelden Engelschen ingenieur, die eenigen tijd geleden werklieden uit Engeland liet komen en deze zoowel in loon als in den aard der werk zaamheden boven hen voortrekt. Zij beschouwen dit als een onredelijken drang. De uitlegging, door de directie aan de zaak gegeven, luidt geheel anders, Reeds lang, beweert zij, waren op den arbeid der Hollandsche platers aanmerkiugen te maken. Deze vor derden te langzaam, misschien wel door minder geoefendheid, daar hier in de laatste jaren weinig ijzeren schepen gebouwd werden. Maar bovendien was hun werkprijs te hoog, in vergelijking bijvoorbeeld met het geen daarvoor in Engeland betaald wordt. Dit bracht de directie op de ge dachte een proef te nemen door een viertal Engelsche platers te doen over komen, ieder met drie handlangers, zoodat hun geheele aantal zestien is. De Hollandsche werklieden verlaag den daarop hunne prijzen, en de di rectie besloot nu een in aanbouw zijnd yzeren schip aan de eene zijde door Engelsche, aan de andere zijde door Hollandsche werlieden te doen bekleeden. Allen waren dus belast met volkomen gelijken aard. Ook zouden zij geheel gelyk loon ontvan gen, zoodat van voortrekken, waar over geklaagd wordt, volstrekt geen sprake was. Maar hiermede namen de Hollan- sche werklieden geen genoegen en in plaats van Maandag, gelijk hun aan geboden was, op vreedzame wijze hun ne belangen te bespreken, werd des namiddags weinig of niet gewerkt, zoodat het afluiden te half vier nood zakelijk werd geacht. Nader meldt men van Dinsdag De koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen was heden ge sloten. Een deel der werklieden ging huiswaarts, anderen togen by troepen, met Oranje- en Nederlandsche vlaggen, zingende door de stad. Yoor't paleis op den Dam werd stand gehouden en werd het Wien Neêrlandsch bloed gezongen. De politie heeft énkele personen gevangen genomen en moest op den Binnen-Amstel van hare wapenen gebruik maken om de joelende me nigte uiteen te jagen. Het getal der werkstakers is tot 1000 gestegen. De werkstakende scheepsoptuigers liepen door de stad met een bord, waarop te lezen stond „Weg met de Engelschen, Leve Holland Door de kiesvereeniging Vreest God, eert den Koning, te Broek op Langendijk (kiesdistrict Alkmaar), is met algemeene stemmen tot caudidaat voor de Tweede Kamer gesteldjhr. mr. M. A. De Savornin Lohman, te Door het Uitvoerend Comité voor de in 1884 te Amsterdam te houden Internationale Landbouwten toonstelling, in overleg met de Holl. Maatsch. van Landbouw en de Ver- eeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Holland's Noorderkwar tier, zijn de volgende wedstrijden uit- 1°. Een wijdstrijd met grasmaai- werktuigen, hooischudders en paar- denhooiharken, te houden in de tweede helft van Juli 1883, op de bouwhoe ve van den Heer Jhr. P. van Foreest, te Heilo bij Alkmaar. 2°. Een wedstrijd met graanmaai- werktuigen en graanbindwerktuigen, te houden in Augustus 1883 in een der IJpolders nabij Amsterdam. De uitvoerige programma's voor deze wedstrijden zyn door het Comité verzonden. In de broodfabriek De Voorzorg, op het tentoonstellingsterrein te Am sterdam, worden niet minder dan zes verschillende soorten van brood ge bakken nl., Duitscb, Fransch,Turksch, Engelsch, Surinaamsch en Hollandsch, alles in de vormen, waarin het brood in die verschillende landen voorkomt. David Hendrik van Emden is Woensdag door de correctioneele kamer der arrondissements-rechtbank alhier schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde beleedigende uitdrukking tegen den Opperrabbijn der Nederlandsch Israëlietische ge meente, Dr. Dunner, tijdens deze in gemelde functie zitting had in het rabbinaatalsmede aan het hem toebrengen van slagen op de openbare straat Hij is deswege ver oordeeld tot een celstraf van drie maanden en betaling van een geldboete van f 8. In de Barentsstraat te Amster dam vond men Dinsdag een man, die 's avonds te voren met roes in huis gekomen was, dood op bed. Zoo veronderstelt men althansdoch na eenige geneeskundige behandeling kwam er weder leven in het »lijk"; de man was schijndood geweest. Nooit zal hij meer jenever drinken, heeft hij gezworen. In het horloge-magazij n van den heer W. Vingerhoed, Nieuwendijk 223 te Amsterdam, werd Dinsdagnacht de groote spiegelruit verbrijzeld, en zijn zes gouden remontoir-horloges gestolen. Men zoekt de daders. Vijf Arnhemmers zijn voor de belastingen aangeslagen wegens een inkomen van meer dan f50,000twee hunner komen boven de 70,000 'sjaars. Door afgevaardigden der ryks- werklieden van de inrichtingen te Delft, 's^Gravanhage en Woerden, alsmede van de Marinewerf te Helle- voetsluis is, in een in de vorige week te 's Gravenhage gehouden bijeenkomst met algemeene stemmen besloten een adres te richten aan de Ministers van Oorlog en Marine tot verkrijging van rijks-pensioen. Maandagochtend deed de recht bank te Arnhem uitspraak in zake de rustverstoringen te Veenendaal. De eerste vijf beklaagden werden geheel vrijgesproken en de zesde en zevende die van een gedeelte van het hun ten laste gelegde werden vrijgesproken werden veroordeeld de zesde tot 21 dagen en de zevende tot 42 dagen gevangenisstraf. Niemand is een profeet in zijn eigen land. Dat blijkt alweder uit het feit, dat een maand geleden ie mand in het Dagblad" een storm aankondigde tegen 20 of 22 Mei. Tot dusver is die storm uitgebleven, althans hier te lande. Het zal echter waarschijnlijk wel ergens hebben ge woed, wellicht aan de Noordpool of bij onzen tegenvoeters en dan heeft de profeet toch gelijk gehad. Uit Wester-Blokker (bij Hoorn) schrijft men De appelboomen en zwarte aalbes sen beloven hier allen buitengewoon veelde pruimen hebben echter door de langdurige droge koude veel ge leden, evenals de roode en witte aalbessen. Als, gelijk in dit voorjaar, de aalbessen slechts zeer langzaam ontwikkelen, dan lijden zij te veel door den knopworm, wiens consump tie dan gelijken tred houdt met den groei der aalbessen, waardoor deze niets vooruit komen. In den Bangert wordt dezen zomer eene fabriek voor aalbessensap opgericht. Maandagmiddag, zijn te Gelle- kum bij Asperen 5 huizen verbrand, benevens twee hooibergen en een schuur. Een vader en een zoon, laatstbedoelde slechts kort nog ge huwd, verloren daarbij het leven. Terwijl zij goederen wilden redden, zijn zij vermoedelijk gestikt. Nog een ander persoon is, tengevolge van brandwonden, niet buiten gevaar. Te Leiden viel Zaterdagavond een 14-jarig meisje in het water. Een 16-jarig jongeling sprong haar zonder dralen na, greep haar bij een haarvlecht en redde haar. Haar vader wilde den knaap later een belooning aanbieden, doch hij was gelukkig genoeg de dochter gered te hebben." Alleen beklaagde hij zich, dat men hem een ons tabak, dat hy juist gehaald en alvorens in het water te springen op den wal neergelegd had, ontstolen had. Het geredde meisje heeft den even galanten als braven jongen daarop zelf een nieuw ons tabak gebracht, dat hem zeker heer lijk heeft gesmaakt. Door schipper Vrolijk van Sche- veningen, is op zee opgevischt een sabelkoppel met plaat en anker, af komstig van de Adder. Dr. D. deelt in het Utrechtsch Dagblad mede Uit de uitkomsten van de. zesde tienjarige volkstelling, die men op 1 Jan. 1880 kan stellen te zijn ge schied, blijkt, dat er toen in ons land in leven waren menschen van 90 99 jaren oud 343 m., 674 vr., to taal 1017van 100 jaren oud en daarboven5 m., 7 vr., totaal 12. De oudste bewoner van ons land was toen een man in Friesland, van 106 jaren. Ik voeg hier nog iets opmerkelijks bij, schoon van anderen aard, name lijk dat er op dat tijdstip in leven waren 7 getrouwde vrouwen van 15 jaren oud, 5 getrouwde mannen van 16 jaren oud. De jongste weduwe was 17 jaren, de jongste weduwnaar mede 17 jaren oud. Er was 1 in echt gescheiden man van 20 jaren oud en 2 in echt gescheiden vrouwen mede van 20 jaren deze waren dus al vroeg 't huwelijksbootje uitgestapt. De plechtige intocht van den Russischen Czar en diens gemalin binnen Moskou heeft Dinsdag ten aanschouwe van een ontelbare volks menigte en te midden van een on beschrijfelijke geestdrift plaats gehad. Den geheelen nacht te voren had men aan de toebereidselen gearbeid en de stad zag er dan ook schitterend uit. Van het Petrowski-paleis naar het Kremlin was het één reeks van vlaggen en versieringen, en overal zag men in de meest verschillende vor men en omlijstingen de naam-cyfers van het Keizerlijk echtpaar. Het weder, dat eerst prachtig was, werd later, daar de lucht bewolkt werd, minder schoon. Maar dit deed niets af van de geestdrift der volks menigte, die reeds van den vorigen avond af op straten en aan vensters had gestationneerd. De godsdienst oefeningen gedurende den dag wer den druk bezocht. Geen enkel ongeval verstoorde den intocht. Om kwartier voor vieren was het paleis op het Kremlin bereikt. De Keizerin en de Groot vorstinnen waren in nationaal-Rus- sische kleederdracht. 's Avonds was er schitterende il luminatie, welke door zacht weder werd begunstigd. Na den intocht in het Kremlin begaf het Keizerlijk paar zich naar het kleine slot in Niskutschrypjark, in het Zuiden der stad, om daar teruggetrokken en in vasten den

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1