'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL Dinsdag 29 Mei 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Mo. 1073. AlDonnomeiit per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >8 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT <fe Co. te Helder. BareiIU SPOORSTRAAT ei ZUIDSTRAAT. .Ad verten tien yan 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. SPEEI )UDB ever» i prijM NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 29 Mei 1883. De kleiue gouden medaille met de daaraan verbonden gratifi catie van f 50 is toegekend aan den vuurstoker 1 klasse 0. Bender, die nende aan b. Zr. Ms. wachtschip al hier, voor 36-jarige eerlijke en trouwe aau den lande bewezen diensten. De officier van gezondheid le kl. bij de zeemacht H. A. Beekhuis, arts, wordt met 16 Juni a. s. ge plaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord. De heer Staalman, alhier, heeft een bootje van zeildoek vervaardigd, waarin met overleg twee personen kunnen plaats nemen en dat ruim 150 K.G. gewicht draagt, 't Hout werk, volstrekt noodig voor 't ge raamte, is tot het kleinste minimum beperkt. De lengte van 't vaartuigje, model wbalebooti is 3 M., de grootste wijdte 0.75 M. en de hoogte 0.56 M., ter wijl de zwaarte zoo ongeveer 20 K.G. zal zjjn. Een geoefend roeier komt er snel mee vooruit. Een man neemt 't bootje zonder veel moeite op den schouder en brengt 't waar 't noodig is. Laat men 't te water, dan moet 't eerst opgetuigd worden. Dat werk verricht men in niet meer dan twee minuten. Men slaat 't open, zet 't roeibank-, je vast en de zes spanten overeind. De buithelling, zoowel als de rand, bestaat uit twee helften, die men overlangs kan toeslaande wanden en de bodem, kortom wat men bij een vaartuig onder de buitenhuid verstaat, zijn van dubbel zeildoek, met waterdichte verf bestreken. Bij het openslaan van 't bootje wordt de ruimte tusschen de dubbele wanden met lucht gevuld, die door de beide sluitstukken, voor en achter, belet wordt te ontsnappen. Kwam er een gat in 't buitendeel der wand, dan zou 't nog blijven drijven. Hoewel 't bootje zeer doelmatig is ingericht, kunnen er nog verbeteringen worden aangebracht, zooals steeds bjj elke nieuwigheid 't geval is. Yoor jagers in waterachtige land streken en voor visschers op binnen wateren kan een dergelijk vaartuigje van groot nut zijn, en ook als plei- zier vaartuig zal 't ongetwijfeld op gang maken, wegens de lichtheid en sierlijkheid van bouw. Bjj koninklijk besluit van 25 dezer zijn, met ingang van 1 Juni 1883, benoemd bij het Noordzeeka naal tot havenmeester H. P. Kluit, thans tijdelijk onderhavenmeester te IJmuidentot sluismeester J. H. J. Jollie, te IJmuiden, en W. Bakker Wz., te Schellingwoudetot hulp- sluismeester D. Smakman, te IJmuiden en H. C. L. Kesting te Schellingwoude. De gepensionneerde schout-bij- nacht, J. A. Yan de Yelde, gewezen directeur-commandant der marine te Hellevoetsluis, heeft de volgende aan hem gerichte verklaring van den Minister van marinê ontvangen, ge- dagteekend 17 Mei 11.: »Ik heb de eer, ingevolge 's Ko- nings bevelen, U Hoogedelgestrenge, in antwoord op het door U aan Hoogstdenzelve ingediend adres mede te deelen, dat het Zijne Majesteit behaagd heeft, zich geheel te ver eenigen met de u, door den Minister Yan Erp Taalman Kip gegeven mon delinge verklaring, dat u, ten opzichte van de zeeramp van Zr. Ms. monitor Adder," geheel buiten de zaak heeft gestaan, en dat dierhalve van plicht verzuim van uwe zijde in deze geen sprake kan zijn. »Ten overvloede enz." Blijkens een hier te lande ont vangen particulier bericht, is de heer J. P. Th. Yan der Lith, controleur in Atjeh, aldaar Donderdag 11. in een gevecht met Atjehers gesneuveld. Het bestuur der Kweekschool voor Zeevaart" te Leiden bericht, dat jongens in voornoemde inrichting kunnen geplaatst worden, die een verbintenis in 's Rijks zeedienst wen- echen aan te gaan. Yereischten ziju lo. lichamelijke geschiktheid; 2o. leeftijd van 131/, tot 16 jaar 3o. lengtemaat van 1.4 meter tot den 15-jarigen en 1.45 tot den 16-jarigen. leeftijd 4o. een weinig lezen en schrijven. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den directeur der Kweekschool op franco aanvraag. Blijkens de thans openbaar ge maakt geworden akte van beschul diging in de zaak van de Millioenen- juffrouw. zijn voor de Rotterdamsche rechtbank tegen 11 Juni a. s. gedag vaard. 1°. Jaantje Cornelia Struik, oud 34 jaar, zonder beroep, laatst ver blijvende te Rotterdam. 2°. Gerrit Struik, oud 44 jaar, zon der beroep, wonende te Appeldoorn. 3°. Antonie Hoetink, oud 28 jaar, zonder beroep, laatst verblijvende te Amsterdam. 4°. Jan Hendrik van Zutphen, oud 64 jaar, zonder beroep, wonende te Rotterdam. 5°. Jools Jacob Jools, oud 79 jaar, zonder beroep, wonende te Rotterdam. 6°. Theodorus Nicolaas van der Heem, oud 55 jaar, koffiehuishouder, wonende te Rotterdam. 7°. Emanuel David Consenheim, oud 50 jaar, goudsmid wonende fe Amsterdam. Thans allen gedetineerd. De akte van beschuldiging heeft van de zeldzame en voor onzen tjjd eenigszins beschamende geschiedenis geen roman gemaakt, dus niet de heldin van het uur harer geboorte af op haar levensweg gevolgd, maar eenvoudig in een punt of wat opge somd waar en wanneer Jaantje Struik sommen wist machtig te worden onder voorgeven van een erfenis te wachten te zijn. De belangrijkste operaties in die richting komen onder het vol gende punt 4 voor, waarbij ten laste gelegd wordt als toude Jaantje Cornelia Struik, door valsclielijk voor te geven erfgename te zijn van den heer Jan van Veggèlen, die vol gens haar in Indië een kolossaal vermogen had nagelaten en wiens nalatenschap o. a. door Notaris Yan Honten te Amsterdam beredderd werd en door verschillende be- driegelijke handelingen aan te wenden om nan die valsche opgaven schijn van waar heid te geven en om aan haar niet be staand fabuleus fortuin te doen gelooven, zich te Amsterdam in de maanden Augustus, September, October en November 1881 door Meijer Levie Woudhuijzen ongeveer f245,000 en op 15 November 1881 dooj Samuel Levie de Smith f33,000 hebben doen afgeven en zich op die wijze bedrie- gelijk ten nadeele van de eigenaars van die gelden hebben meester gemaakt, hebbende de door haar aangewende bedriegelijke mid delen o. a. hierin bestaan a. dat zijj om te doen gelooven dat de notaris Van Houten werkelijk belast was met dö vereffening van een kolossale na latenschap van den Heer Jan van Veggelenl bedriegelijk, tijdens zij in het Bible-Hötel te Amsterdam logeerde, wanneer M. L. Woudhuij.zen voornoemd, of diens familie leden zich bij haar bevonden, door den portier van het hotel den Notaris van Houten liet aandienen, als kwam deze met haar over zaken betreffende die erfenis spreken b. dat zij, toen M. L. Woudhuijzen haar zijn twijfel te kennen gaf, of zij wel met notaris Yan Houten bekend was, hem ver zocht heeft met haar naar den Heer Van Houten te rijden, ('t geen gesohied zijnde) zjj zich toen alleen bij genoemden notaris heeft weten in te dringen en van dezen die haar nimmer gezien had, een briefje mach tig te worden, waaruit Woudhuizen en diens familieleden moesten opmaken, dat werkelijk de heer Van Houten haar vroeger kende en welk briefje zij met dat doel aan Woudhuijzen eu 8. L. De Smith heeft vertoond c. dat zij, om aan baar niet bestaand krediet te doen gelooven, bedriegelijk aan M. L. Woudhuijzen en anderen heeft voor gegeven aanzienlijke sommen van Sinkel te Amsterdam ter leen te kunnen verkrijgen, en om hieraan schijn van waarheid te geven, toen M. L. Woudhuijzen zich bij haar in het Bibie-Hötel bevond, nadat zij hem den vorigen dag had medegedeeld, dat mejuffrouw Braband, winkeljuffronw bij Sinkel, haar namens dezen geld zoude komen brengen, zich met genoemde Braband heeft afgezonderd en kort daarna is terug gekomen met eeu pak bankbiljetten, voor gevende dat dit pak haar namens Sinkel door mej. Braband gebracht was, d. dat zij bedriegelijk voorgevende reeds uit de erfenis van den Heer Van Veggelen eenige huizen op de Heerengracht te Am sterdam te bezitten, toen M. L. Woud huizen en diens familieleden zich bij haar in het Bible-Hötel te Amsterdam bevonden, door den portier van het hotel, een gefin geerd persoon, n. 1. „den opzichter over hare huizenop de Heerengracht, heeft laten aandienen en dan ook meestal wanneer zij uitreed, aan den koetsier toeriep „naar de Heerengracht e. dat zij aan haar zoo gewild kolossaal fortuin en krediet trachtte te doeu gelooven door o. a. aan M. L. Woudhuijzen en en kele zijner familieleden een prachtig cachet te vertoonen, waarmede, volgens haar zeg gen, hare brandkasten bij den notaris Van Houten moesten verzegeld wordendoor ten huize van M. L. Woudhuijzen een brandkast te bezorgen, omdat, volgens haar, de zijne te klein was om al de gelden te bevatten, die hij namens haar zonde uitbe talen door bij den meubelmaker P. J. Jausen te Amsterdam voor M. L. Woud huijzen en diens zwager E. S. de Smith, in hunne tegenwoordigheid, voor hare reke ning prachtige meubels te bestellen en door aan M. L. Woudhuijzen prachtige bij Van der Gant gekochte maar niet betaalde jn- weelen en gouden sieraden cadeau te doen, welke zij echter wederom van hem wist terug te krijgen f. dat zij, toen zij door bemiddeling van M. L. Woudhuijzen ongeveer f 5Ö.000 be driegelijk ontvangen had, aan dezen negen acceptaties, ieder groot f25.000 (welke zij wist van geene waarde te zijn, aangezien zij niets bezat dan misschien een restant van de reeds verkregen f 50.000) heeft af gegeven met de woorden„nu zijt gijlieden vast gedekt," ten einde op die wijze meer aanzienlijke sommen van hem meester te worden Het punt van den juweelendiefstal, dat naar hot algemeen oordeel in zooverre hoogstbelangrijk wasdat deze daad de inhechtenisneming mogelijk maakte,waarvoor tot dusver geen termeu aanwezig heetten te zijn, neemt in de beschuldiging een weinig sprekende plaats in'.. Het wordt eenvoudig als volgt aangestipt 7o. als zouden Geirit Struik en Anto nie Hoetink in 1881 en 1882 een gedeelte van de gelden, die zij wisten dat door Jaantje Cornelia Struik op boven omschre ven wijze van M. Wildeboer, Q. v. VJiet, M. L. Woudhuijzen en S. L. De Smith door bedriegelijke oplichting verkregen wa ren, hebben geborgen, althans ten eigen bate aangeweud en zoodoende geheeld 8o. als zoude Jaantje Cornelia 8truik op 24 Juli 1S82 te Rotterdam een partij sieraden en edelgesteenten, toebehoorende aan Gerardus Martiuus Boscharglistig hebben weggenomen en zich toegeëigend 9o. als zouden Jan Hendrik van Zutphen, Jools Jacob Jools, Theodorus Nicolaas vau der Heem en Emanuel David Consenheim, in de maand December 1882, voornoemde partij gouden sieraden en edelgestnenten, toebehoorende aan G. M. Bosch, te Ara sterdam, respectievelijk geheel of ten deele hebben geborgen, terwijl zij wisten dat die voorwerpen door diefstal waren verkregen en zoodoende geheeld zijnde beklaagde Jan Hendrik v. Zutphen reees te voren tot een crimineele straf veroordeeld geweest. Het programma voor de in 1884 te Amsterdam te houden Inter nationale landbouwtentoonstelling is thans verschenen en wordt algemeen verspreid. Het is voor belanghebben den op franeo aanvraag kosteloos verkrijgbaar bij den Secretaris van het Uitvoerend Comité, den Heer P. F. L. Waldeck, te Loosduinen, bij '8 Gravenbage. Zoo spoedig mogelijk zal dit pro gramma in de Fransche, Engelscbe en Duitsche talen verschijnen. De uitlovingen bij bet programma bedragen, paarden f27,910, voor rund vee f84,180, voor wolvee f5530, voor varkens f3060, voor boter en kaas f10,050, voor werktuigen f12,690, voor landbouwonderwijs f 1000, voor yen f510, te zamen f94,930. De ketel makers, die de werk zaamheden aan de Koninklijke fabriek voor stoom- en andere werktuigen te Amsterdam niet hervat hebben, booger loon eiscbeude, zijn Vrijdag ochtend weder te werk gekomen, op de belofte, dat bun eisch binnenkort zal worden ingewilligd. Te Amsterdam is een Neder- landscbe kaas-compagnie gevestigd,- die zich ten doel stelt, particulieren goed en goedkoop beele kaasjes te le en. De brand te Gellekom beeft nu ook het leven geëisebt van den der den persoon, die daarbij brandwonden Wegens bet gunstige weer voor bet maken van nieuwe turf, die men dit jaar zeer vroeg in den handel verwacht, was het turfvervoer in deze streken in de laatste weken zeer groot- De verveeners trachten de nog voor banden zijnde oude turf zoo spoedig mogelijk op te ruimen, waardoor de prijzen aanmerkelijk dalen. (Zutf. Ct.) Vrijdag ziju te Zwolle gevangen genomen E. B. Mejjers, verlaten buis vrouw van G. De Vries, en bare moeder J. E. Huigen, weduwe Mejjers, beschuldigd vau moord, althans rnoed- willigen doodslag op het kind van eerstgenoemde, hetwelk zij op on- menscheljjke en ruwe wijze mishan delden, zoodat de dood bet gevolg is geweest. Zij zullen 15 Juni moeten terechtstaan. Een tweejarig dochtertje van den arbeider B. te Appelscha, dat volgens bet oordeel van bijgeloovigen »betoo- verd" was en daarom medicijnen bad gebruikt van den beruchten wonder doctor te Knijpe, is na veel pijn be zweken. Te Schiedam is op ruim 94ja- rigen leeftijd overleden de oud-strjj- der van Waterloo, Cornelis Kooren gevel. Onder Napoleon maakte hij den veldtocht naar Rusland mede. Yoor bet Gerechtshof te Leeu warden stond Donderdag en Vrijdag terecht de 36-jarige timmerman Klaas Haveman, te Uffelte, prov. Drente. Hij wordt beschuldigd van in den nacht van 14 op 15 Januari jl. Jan Mones in zijne woning zoodanig te hebben geslagen en verwond, dat deze in dienzelfden nacht is overleden. Bescb. ontkent het hem ten laste ge legde. Het Openbaar Ministerie beeft geëisebt 10 jaar tuchthuisstraf, we gens moedwilligen doodslag. De uit spraak is bepaald op a. s. Donderdag. Het hof van Reims beeft een vrouwdie baar pasgeboren kind levend bad begraven, tot zeven jaren dwangarbeid veroordeeld bet was de eigen moeder, die de misdadige bjj bet gerecht aangaf. Te Berkel (N. B.) zijn drie woningen, door behoeftige lieden be woond, in korten tjjd afgebrand. In een daarvan hoorde men de nood kreten van hulpbehoevende kinderen, zonder toezicht thuis gelaten. Zon der eenig aarzelen snelden twee jon gelieden (broeders) naar de plaats des ouheils en verbrijzelden met banden en voeten de ramen om de kinderen te reddenzij zouden ongetwijfeld zonder de tijdige hulp der moedige jongelieden een prooi van bet ver nielend element zijn geweest. Men schrijft uit Alkmaar van 26 MeiZekere A. Bommer van Noordscharwoude, sedert lang verdacht zich schuldig gemaakt te hebben aan in den laatsten tijd in den omtrek gepleegde diefstallen van vee, werd op de veemarkt alhier, toen hij zich door het vragen van te geringen prjjs blootgaf, aangehou den. Hj} bekende reeds zijn mis daad. Yoor werklieden beeft bet ge meentebestuur van Amsterdam een zeer gunstig besluit genomen. Het logement voor doortrekkende troepen is beschikbaar gesteld voor werklieden en anderen, die ter gelegenheid, vau de Internationale tentoonstelling Am' sterdam willen bezoeken. Wie gebruik wil maken van deze gelegenheid, heeft zich maar aan te melden bjj den br. B. H. Heldt, Bloemstraat 82 Amstèr- dam. 't Is wel mogelijk dat men ia 't Amstel-botel beter logeert, maar zeker minder billijk en men heeft bet in dit hulplogement in elk geval goed genoeg om bet er een paar dagen uit te houden. De kosten bedragen per etmaal fl.60. Hiervoor wordt verstrekt, be halve nachtverblijf, des morgens en avonds een broodje met kaas, vleescb of ham en verder zooveel gesneden brood met boter en kaas als men verkiest te gebruiken, be nevens koffie. Des middags een maaltjjd, bestaande in aardappelen, groenten met boter

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1