'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP El TESSEL. :j Dinsdag 5 Juni 1883. Elfde Jaargang iteit ;d. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. 10 19 j door de directie naar Engeland terug- gezonden zijn, hetgeen vermoedelijk niet zonder schadevergoeding en te ruggave van reisgeld is kunnen ge schiedenvertoont zich bij de Holl. werklieden zulk een opgewektheid tot den arbeid, dat bet werkelijk is of men met andere mannen te doen beeft. Nu. 1075. '68li|! 151 Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Barcaoi: SPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groeitere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. I scha t gr be»i lira ïcril rell temp i dab ij- Boni Mkktgc 3tueai* fl. M| ,rkÏÏH |oedk« o Mul» t rg, de 14 ■»g4 i hei sijn, taaldi ende. de k kee: «egl ea i 'deS de t* voeri rerlf sstii teer b i die» ooi ir wiii .re kil ir «h docil naar l: ,ijgebt en. zij in^( een i de vroi oehter »tte spu dat b# had i l voor» gehad, volgd, IK Jl N1EUWSTIJ DINGEN HELDER, 5 Juni 1883. De beer P. Groen, consulair- agent van Rusland albier, is benoemd tot ridder der derde kl. in de orde van den Heiligen Stanislas. Het Eng. stoomschip »Strath- more" beeft eindelijk jl. Zaterdag bet droge dok op 's Rijkswerf albier verlaten. Vijf en een balve maand beeft genoemd stoomschip in bet dok gestaan. Na geballast te zijn zal bet stoomschip over een paar dagen zee kiezen. De adj.-onderoffic. J. J. Schmidz van bet le reg. inf. albier, beeft voor 24 jaren trouwen milit. dienst de zilveren medaille ontvangen. Ingevolge machtiging des Ko- nings bij besluit van 29 Mei jl No. 53, worden met 26 Juni aanstaande in dienst gesteld Zr. Ms. ramscbepen Buffel en Schorpioen, liggende te Wil lemsoord, en Zr. Ms. rammonitors Haai en Panter, liggende te Helle- voetsluis, en bet bevel over die bo dems respectievelijk opgedragen aan de kapt.-luitenants-ter-zee J. M. H. Bervoets en W. J. A. Nolthenius en de luitenants-ter-zee 1ste kl. H Quispel en L. M. L. De Haan. De luitenant-ter zee 2ekl.jhr. H. M. 'Speelman, beboorendo tot de rol van bet wachtschip te Willems oord eu belast met bet bevel over den gaffelscboouer Argus, wordt met 15 dezer op nonactiviteit gesteld en met 16 daaraanvolgende vervangen door den luitenant-ter-zee 1 kl. A. G. Ellis. De adjudant-onder-officieren bg het korps mariniers krijgen dezelfde vergoeding voor kleeding als die der landmacht, nl. f 0.33 per dag, ingaan de 1 Juli a. s. Op Terschelling is aangebracht bet lijk van een visscber, gekleed in oliepak, kaplaarzen en blauwe onder broek, gemerkt M. P. 1882. In den zak werden 2 rijksdaalders en eenige centen gevonden. Naar de Werkmansbode ver neemt, beeft de beer Van der Made, directeur der fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, een schikking getroffen met de Engelscbe werklieden, en zijn deze naar bun vaderland teruggekeerd. Nu de Engelscbe werklieden, welke door de Kon. Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen voor zes maanden aangenomen waren, Binnen denzelfden tijd toch, waarin 26 hunner vóór de komst der Eng. nog geen 8 platen aan bet onder banden zijnde schip konden aanbren gen, worden nu door ditzelfde aantal mannen van 13 tot 17 platen ver werkt. Het gevolg hiervan is, dat de scheepstimmerlieden onder ben ruim f 5.50 en de sjouwers circa f 3.50 per dag verdienen. Tegenover de nu betoonde vlugheid komt bet wel wat scherp uit, dat de arbeiders van Februari tot Mei zoo langzaam werkten, terwijl overal op bet afmaken der onderhande zijnde schepen gewacht werd. De werk zaamheden aan een schipwelke vroeger vier maanden duurden, zou den, volgens de tegenwoordige wijze van arbeiden, in 2 maanden kunnen afgeloopen zijn. Dat oudanks 's werelds loon is, blijkt de werkstaking te Amsterdam ook weer bewezen te hebben. Op de algemeene vergadering der Kon. Fa briek van Stoom- en andere werk tuigen werd door den president-com missaris gezegd, dat sedert 1871 de uiterste pogingen in 't werk zijn ge steld om de fabriek in stand te hou den, geenszins in 't geldelijk belang der aandeelhouders, maar in dat der werklieden, die bij de opheffing der fabriek meerendeels broodeloos zouden zijn. Geldelijke voordeelen werpt de fabriek niet af en ware de werksta king niet spoedig opgehouden, dan zouden commissarissen ook voorgesteld hebben bet loopende werk te voltooien en de zaken te liquideeren. Voor de aandeelhouders zou dit voordeeliger weest zijn dan voortzetting. Donderdagavond rolde een niet al te behendige dief op den Dam bet horloge van een beer, die bet feit dadelijk bemerkende, den dader achteraazette, geholpen door de om standers en anderen, die op bet geroep meeliepen. Op bet Damrak bij de Papenbrugsteeg werd de man gegre pen, juist op bet oogenblik, dat hij horloge en ketting op den grond bad laten vallen, welke voorwerpen dade lijk werden gevonden. Bij den jongsten brand op den Nieuwendijk te Amsterdam heeft de marinier 1ste kl. A. Van Scbie zich verdienstelijk gemaakt door 't redden van een 57-jarige vrouw, waarbij hij zich door rook en vlammen een weg moest banen. De zilveren medaille voor 24- jarigen eerlijken en trouwen dienst is toegekend aan den konstabelsmaat Ph. J. Velden, a/b. Zr. Ms. stoom schip Tromp," den vuurstoker le kl. J. A. 0. Flentge, a/b. idem, en den marinier le kl. J. F. Van Middel koop. a/b. Zr. Ms. stoomschip Leeu warden." Zr. Ms. stoomschip Bonaire" is bestemd den 5en Juni weder naar zee te vertrekken ter voortzetting van den kruistocht ter bescherming der Hollandsche visschers. Tegen het laatst van Juli wordt 't weder hier terüggewacht. Zondagochtend is uit Den Haag naar Japan vertrokken de kapitein der genie bij het Nederlandsche leger P. G. Van Schermbeek, die met ver gunning van Z. M. den Koniug tijde lijk is overgegaan in Japanschen dienst, ten einde zich aldaar te belasten met het bouwen van forten en hetgeen daarmee in verband staat. Aan het station van het Hollandsche spoor te 's-Hage bevonden zich de Japansche gezant, vergezeld van twee secreta rissen, die den genie-officier, thans in dienst van den Keizer van Japan uitgeleide deden. Het Vaderland verneemt, dat H, K. H. Prinses Marianne haar zoon, Prins Albert van Pruisen, met de uitvoering van haar uitersten wil heeft belast. Gisterenochtend had de plechtige teraardebestelling van het stoffelijk omhulsel te Erbach plaats. De prinses heeft bepaald, dat zij naast hare dochter Prinses Charlotte van Saksen- Meiningen wenscht te rusten. De plechtigheid was zeer eenvoudig en geheel volgens de voorschriften der Duitsche hofregleinenten. Aan ons Hof is de kennisgeving van het overigden der Prinses op de gebruikelijke wijze gezonden vanwege het Haus-ministerium te Berlijn. Z. K. H. Alexander der Nederlan den, Prins van Oranje, heeft zich bij de plechtigheid door majoor Beijerman, zijn adjudant, doenvertegeuwoordigen. Vrijdag ochtend is aan het strand te Noordwijk aangespoeld het lijk eener jonge dame, ongeveer 25 jaar, met donkerbruin haar en oogen, pok dalig, gekleed met een zwarte japon, ondergoed ongemerkt, alleen op de onderrok een letter, waarschijnlijk een G. Op het lijk is gevonden een zilveren horloge met ketting, zwarte portemonnaie met eenig zilvergeld, een boekwerk: Cremers, »'tHart op de Veluw," een tramkaartje voor de lijn Leiden—Katwijk a/Z., twee sleu telringen met sleutels, een zakdoek met geborduurd naamcijfer J., een mesje met zilveren heft, waarin een vogel gegraveerd. Inlichtingen omtrent dit lijk wor den door den burgemeester van Noord- wijk verzocht. Te Hoogwoud (Noord-Holland) is in de Herv. Kerk een oude doop vont, welke, volgens de overlevering, zou gediend hebben bij den voorge nomen doop van den Friesehen koning Radboud (omstreeks 714.) Deze doop vont, die meermalen door liefhebbers van oudheden werd bezocht, heeft thans veel van hare aantrekkelijkheid verloren men heeft haar namelijk geverfd. In Den Haag staan niet minder dan 1296 huizen leeg. Vrijdagochtend passeerden te igen per reederij-stoomboot 200 Duitsche haringvisschersmet het doel om op Hollandsche visschers- vaartuigen geplaatst te worden. In 't rechtsgeding der Venen- daalsche fabriek-arbeiders, is door de Rechtbank te Arnhem uitspraak ge daan. Zij werden Zaterdag veroor deeld tot 21 en 42 dagen gevangenis straf. Zij zijn in hooger beroep gekomen. Het aantal Donderdag te Deventer afgebrande hooibergen bedroeg 26 of 27. De meesten waren nog goed met hooi, stroo, haver en ander graan gevuld, zoodat alleen daardoor een groote schade is veroorzaakt. Het getal verbrande of beschadigde wonin gen is 23 of24. Vele inboedels van daglooners en kleinere landbouwers zijn verbrand en waren niet verzekerd, doch de meeste huizen wel. Voor een paar jaar had de Gemeenteraad besloten, dat met 1884 alle zich daar bevindende hooibergen moesten wor den opgeruimd. De Geldernsche Ztg. vestigt de aandacht op het misbruik om sneden in de vingers met spinnewebben te verbinden. Verleden week paste een dienstmeisje te Geldern weder het middel toe, met het treurig gevolg, dat de vinger en daarna de geheeïe hand vreeselijk opzwol. De vinger moest ten spoedigste worden afgezet daar het meisje anders zeker aan bloedvergiftiging zou zijn bezweken. Te Betchuan, in Britsch N. Amerika, heeft weer een kruitont- ploffing plaats gehad. 14 visschers, die van de robbenvangst teruggekeerd waren, verdeelden een paar vaten kruit en een hunner was zoo on voorzichtig van daarbij te rooken. Door een vonkje dat er in viel ont plofte het kruit plotselingmet een hevigen slaghet huis waarin de mannen waren, vloog in de lucht. Twee mannen werden 100 ellen ver weg geslingerd en allen bekwamen brandwonden, waaronder zeven zeer ernstigeer werd echter niemand gedood Te Rostoff, in Rusland, hebben dezer dagen weer ongeregeldheden tegen de Joden plaats gehad. De aanleiding daartoe was een twist in een joodsche herberg, waarbij een Rus gedood werd. Een woedende volksmenigte viel daarop de woningen der Israëlietische inwoners der stad aan. 130 huizen werden geplunderd en in de beide Synagogen werden alle ruiten inge gooid. De politie was machteloos tegen het woedende volk, maar een afdeeling Kozakken uit Novo-Tscherkask her stelde de orde, echter niet dan nadat 15 menschen in het gevecht met de oproerige beuden gedood waren. Van de aangevallen joden vonden 3 den dood. Een aantal Israëlieten is uit de stad gevlucht. Men zal zich nog herinneren, dat eenige weken geleden een Duit- scher, Altmuller genaamd, in een vlaag van krankzinnigheid op den boulevard des Italiens te Parijs een pistool afschoot, waardoor eenige per sonen verwond werden. Dezen heb ben nu op een som van 100,000 francs, welke in 't bezit van Altmul ler zijn gevonden, beslag gelegd. Za terdag zou deze zaak voor de recht bank behandeld worden. De kosten der Russische kro ningsfeesten zijn vrij hooger dan eerst bericht werd. Zij bedragen de som van 30 millioen roebel, omstreeks f60.000.000). In Hongkong voornamelijk, schijnt het schoolgaan aan eigenaar dige bezwaren bloot te staan. De inspecteur toch van het onderwijs aldaar vermeldt in zijn laatste ver slag, hoe hij in een groot aantal ge vallen had waargenomen, dat Chinee- sche meisjes, die op een grootenjafstand van het schoolgebouw woonden en dagelijks door de drukste gedeelten van de stad moesten gaan, als jon gens gekleed waren en het geheele jaar door de meisjesscholen in jon- genskleederen bezochten. Dit geschiedde omdat voortdurend meisjes op straat gestolen werden en men op die wijze de dieven trachtte te misleiden. Een jongmensch, die bij de Com- fran§aisé te Parijs in betrek king was, is met een som van 675,000 francs, welke aan deze maatschappij behoorde, naar Londen gevlucht. Bij zijn aankomst aldaar is hij gearres teerd en door de rechtbank te Parijs zal zijue uitlevering aangevraagd worden. - Een dagblad te New-York be vatte Maandagmorgen de geheele preek die den vorigen ochtend te Londen door ds. Spurgeon gehouden was. De preek was van de lippen van den leeraar gestenografeerd en onmiddellijk overgeseind. Te Kopeiihage steeg voor eeni ge dagen een luchtreiziger op ten aanschouwc van een groote menigte. De opstijging liep zeer goed afmaar nu is de ballon verscheurd aan zee gevonden. De gondel was leeg en van den luchtreiziger heeft men niets vernomen. Men vermoedt dat hij verdronken is. Wegens plaatsgebrek in 't vorig no. kunnen we den afloop der ver pachting van de wierwaarden eerst heden opnemen. X>© afloop van de verpachting der wierwaarden in de Zuiderzee, voor den tijd van negen jaar, ingegaan 1 Januari 1883, jl. Dinsdag alhier gehouden, is als volgt Perceel 1. Een waardje in de bocht van span, ten oosten van Medemblikpachter de heer A. Z. Holsmuller, alhier, ad f135 per jaar. Perceel 2. Yijf waarden langs de vaste kust van Noordholland, tusschen Aartswoud den Noorderdijk van den Anna Paulow- na-Polder; pachter de heer A. Banting, te Arasterdam, ad f 4540 per jaar. Perceel 3De waard langs de zuidoost zijde van Wieringen en Nieuwlandpachter dezelfde, ad f8825 per jaar. Perceel 4. Twee waarden op den Bree- boorn benoorden Wieringenpachter dezelf de, ad f 3440 per jaar. Perceel 5. Vijf waarden op het Balgzand en bij het Nieuwedieppachter dezelfde, ad. f1975 per jaar. Perceel 6. Zeven waarden op en langs Lutjeswaard en op het Burgerzand; pachter de heer M. Koorn, te Wieringen, ad f3250 per jaar. Perceel 7. Vier waarden beoosten Oos terend op Tessel, enz.pachter de heer A. Banting, te Amsterdam, ad f200 per jaar. Perceel 8. Twee waarden benoorden de Doove Balg en langs de noordzijde van het Robbezand en de Stompe'; pachter dezelfde, ad f 8660 per jaar. Perceel 9. Vier waarden bewesten het Oude Vlie, enz.; pachter dezelfde, ad f1500 (niet gegund.) Perceel 10. Drie waarden op het Lan- gezand, beoosten het Inschotpachter de heer S. Wuijs, te Tessel, ad. f 210 p. jaar. Perceel 11. Vier waarden bezuiden Ter schelling pachter de heer J. Stobbe, te Terschelling, ad f1020 per jaar. Perceel 12. Op de oostzijde der Bal- lastplaats of Kimster, noorden Sexbierum pachter de heer A. Banting, te Amsterdam, ad f1280 per jaar. Perceel 13. Drie waarden in de nabijheid van Makkum; pachter de heer J. I. Kooijman, te Terschelling, ad f 210 per jaar. Perceel 14. Twee waardjes op het Vrou wenzand, tegenover Laaxumpachter de heer P. Kooij, te Wieringen, ad f30 p. jaar. Perceel 15. Een wierveld, „de Abt," beoosten Terschellingpachter de heer A. Banting, te Amsterdam, ad f915 per jaar. Perceel 16. De waarden op het Zwint en Jetjeszand, bezuiden ^Terschellingpach ter de heer J. Stobbe, te Terschelling, ad f 90 per jaar. Het totaal bedrag per jaar is f 36.225 de vorige opbrengst per jaar was f19.055.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1