Advertentiën. 25-Jaiip Mtrrapi texm^y^K<ifrjia als onbruikbaar voor 's Rijks dienst, moeten worden weggezonden, om voor het meeren- deelaanden bedelstaf te worden prijsgegeven. Bekend als zij zijn met Uwer Excellen ties gunstige gevoelens voor 's Rijks werk lieden, naderen zij daarom met versehuldigden eerbied, doch ook met vrijmoedigheid tot Xiwe Excellentie, met het nederig verzoek, Hare ten deze zooveel vermogenden invloed aan te wenden om bedoelde pensioenwet te verbeteren en zoodanig te regelen, dat le. Zij, die volgens de wet van 1854:, zonder vooruitzicht op pensioen zijn geraakt, daarvoor weder in aanmerking te brengen. 2e. het pensioen van hen, dienvolgens de thans werkende pensioenwet daarvoor nog in aanmerking komen, eenigszins te verbeteren, zoodat dit pensioen meer in evenredigheid tot hun tegenwoordig daggeld en de veranderde tijdsomstandigheden wor de gebracht. Mocht Uwe Excellentie termen kunnen vinden om Hare medewerking tot het tot standbrengen van een dusdanige en zoo vurig verlangde pensioenwet te verleenen, en deze met een gunstigen uitslag bekroond worden, dan zou zij zich de dankbaarheid van het personeel van 's Rijks werven ver zekeren, die niet in gebreke zou blijven zich te uiten, in het dankbaar en blijmoedig vervullen van de plichtendie ook den werk man in zijn nederigen kring zijn opgelegd, 't Welk doende enz. Volgen de Handteekeningen Hellevoetsluis, den 4en Juni 1883. Stoom vaartberichten Het stoomschip Prins Hendrik, van Am sterdam naar Batavia, passeerde Kaap Car- voeira 9 Juni. Het stoomschip Madura passeerde Kaap Roca 9 Juni naar Amsterdam. Het stoomschip Sumntra, is 9 Juni te Padang aangekomen. Het stoomschip Prinses Marie vertrok 11 Juni van Port Said naar Batavia. Markt-Berichten. Alkmaar, 9 Juni. Aangevoerd 12 Paar den f120 a 450, 42 Koeien en Ossen f160 a 275, 44 nucht. Kalveren f4 a 18, 247 Schapen f22 a 36, 926 Lammeren f7al6, 145 magere Varkens f 10 a 16, 322 Big gen f4 a 8, 18 Bokken en Geiten f 3 a 9, Boter per kop ('a middags 12 uur) 75 a 87 ct. Hoorn, 9 Juni. Aangevoerd Tarwe 10.50, Gerst 5.75 a 6, Haver f4.50 a 5, Erwten: groene f 18, grauwe f25, vale f 15, Bruine boonen f18, 14 Paarden f70 a 250, 26 Koeien f150 a 225, 300-Schapen f 30 c, 46, 192 Lammeren f 12 a 18, 15 Kalveren f7 a 20, 24 Varkens f25 a 27, 1 Zeug f45, 180 Biggen f4 a 10, 30 Kippen fl s 2, 7200 Kip-eieren f3.50 a 4, 300 Een den dito f3.80 p. 100, 1516 koppen Boter 70 a 77* ct. Visscherij-Berichten. 11 Juni. 11 blazers met 20 tot 60 rog gen, per stuk 21 tot 32 ct. 12 korders met weinig vangst, 60 tot 300 schelv., p. 100 f8.50 a f12.2 tot 6 manden kl. schol, p. mand f 1.25 a fl.80. 12 Juni. vm. 4 blazers met 30 tot 110 roggen, per stuk 36 a 40 ct. Schuiten in zee. Burgerlijke Stand Helder. Van 5 tot 8 Juni 1883. ONDERTROUWD M. J. Paasse, ma troos en J. v. Dijke. W. v. Leeuwen, werkman en M. Pronker. GEHUWDG. Söderland en C. G. F. Snel. BEVALLEN T. Bot, geb. Visscher, z. C. S. Rijkers, geb. v. Oijen, z. V. Goud- suiit, geb. Giazer, z. T. Gauw, geb. v. Straten, d. M. du Pon, geb. de Vries, d. C. J. Mank, geb. v. Tonningen, z. G. Veltman, geb. Mooij, d. A. Hulstkamp, geb. Hil- lenius, d. OVERLEDEN: A. Fennik, 75 j. H. Falk, geb. v. d. Werf, 32 j. A. M. v. d. Peet, 11 m. M. G. Gauw, 36 j. C. L. Icke, 1 m. 312*' STAATS LOTERIJ 5de Klasse. 1ste Lijst. No. 17631 f50000. No. 8836, 14593, 15804 en 20654 elk f1000. No. 1344, 1996, 5618, 9418, 10142 en 13114 elk f400. No. 9896 en 15190 elk f200. No. 145, 877, 15136 elk f100. Vervolg der Berichten. Blijkens achterstaande annonce, zal op a.s. Donderdagavond een bui tengewone vergadering plaats hebben van de plaatselijke afdeeling van den Anti-Dienstvervangingsbond, in bet lokaal Musis Sacrum alhier. Ook voor niet-leden is die bijeenkomst toegankelijk. De werkzaamheden ge tuigen van een streven, bij 't Bestuur bestaande, om den bezoekers de noo- dige afwisseling te verschaffen. Door muziekuitvoeringen zal de vergade ring worden opgeluisterdvoordrach ten zullen gehouden worden door de heeren T. Mooy, B. H. Polak en J. Brouwer. De onderofficiers-vereeni- ging voor Land- en Zeemacht Va derland en Oranje" zal ten slotte op voeren het blijspelZonder tamboer en trompetter." 't Geheel belooft dus een zeer aangeuamen avond, waarom wij onzen lezers, ook met het oog op 't doel van den Bond, een bezoek aan die bijeenkomst zeer aanbevelen. Gisteren was de politie alhier ijverig in de weer met uasporingen te doen omtrent een diefstal van geld en enkele voorwerpen, gepleegd door een drietal knaapjes, waarvan 't oudste omstreeks 11 jaren zal zijn. Die veelbelovende jongelui, hebben een raam opgeschoven en daarop is een hunner naar binnen geklommen en beeft zich van 't een en ander meester gemaakt, dus diefstal met voorbedachten rade door middel van inklimming in vereeuiging met el kander gepleegd, 't Belooft iets in de toekomst Op 's rijks werf alhier is gisteren bij bet afgaan eeu persoon aange houden, welke zich een stuk koper van bet rijk had toegeëigend. Een hoogst zeldzame afwijking in kleur vertoont zich bij een leeu werik, nu in eigendom bij den heer A. B. Weber, sigaren-depothouder van den br. Boelen. Het beestje is geheel wit en beeft roode oogen. Om dat niemand zeker dezen zangvogel anders dan grijs kent, is 't een bijzon der merkwaardig geval. Aan belang stellenden geeft de bezitter bereidwil lig gelegenheid het beestje te zien. Zr. Ms. instructieschip voor bootsmansleerlingen, Marnix, vertrok gistermiddag van de re ede van Am sterdam, ten einde de oefeningstochten in de Noordzee voort te zetten. Deze oorlogsbodem zal in den loop van deze maand ter verwisseling van een gedeelte der equipage, alhier weder binnen loopen. Aan boord van den rammonitor Haai worden geplaatst de machinist lste kl. A. De Leeuw, de machinist 2de kl. S. Verschoor, de machinist 3de kl. A. Bijl en de leerlingen lste kl. J. M. Madsen, J. C. Jongkees en N. C. Van der Leeuw. Aan boord van den rammonitor Pauter worden geplaatst de machinist lste kl. v. k. H. van Wingerden, de machinist 2».le kl. W. J. Snaauw, de machinist 3de kl. H. Hofman en de leerlingen lste kl. A. Van Hoeke, J. G. De Hoog en A. A. Van Boven. Bij de con servatie der reservescbepen te Helle voetsluis worden geplaatst de machi nisten 2de kl. J. F. Jonkers en P. W. B. Sassenbij de opleiding der machinistleerlingen aldaar de machi nist 2de kl. B. De Groot en op het wachtschip aldaar de machinist 3de kl. H. Kremer. Op de scheepswerf der Konink lijke Fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam liep Za terdagmiddag het stoomschip Koning Willem Hl, gebouwd voor de stoom vaartmaatschappij I n s n 1 i n d e vau stapel. Een groot aantal genoodigden, waaronder de burgemeester van Am sterdam, de heer mr. G. Van Tienho ven, woonden de plechtigheid bij. On der een luid hoerah trok mejuffrouw Hendrichs, het dochtertje van den directeur der Maatschappij I n s u 1 i n- de, het laatste steunpunt wog en gleed het schoone schip langs de hel ling naar beneden. Z M. heeft pensioen verleend aan den heer K. Reedeker, als com missaris der loodsen te Terschelling en als zoodanig benoemd de heer J. D. Gerritsen, thans scheepsdiep- gangmeter te Rotterdam. Een vrouw te Tessel, die in haar voorhuis stond, merkte een sterke brandlucht op, die voortdurend toe nam. Hierover ongerust en in hare woning niets bemerkende, snelt ze naar een buurvrouw om aan deze hare bevinding mee te deelen. Mijn hemelroept de buurvrouw, ge staat zelf in den brand. En waarlijk, rok en japon smeulden en zouden stellig ontvlamd zijn, indien de buurvrouw uiet spoedig ware toegesneld. Gisteren is te Rotterdam voor de arrondissements-rechtbauk de behan deling van de zaak der millioenen- juffr.c Jaantje Struik, aangevangen. Alle beschuldigden waren aanwezig. Voor de beschuldigden traden de vroeger gemelde advocaten opalleen Van Zutfen en Hoetink verklaarden geen advocaat te hebben. Op de vraag van den Voorzitter verklaarden Hoe- tink en Jaantje Struik met elkander bekend te ziju, en dat zij plan had den tot trouwen, doch reeds vooraf samen woonden. Na voorlezing van de verklaring van de overledene ge tuige, Cornelia Bijl, betreffende een schuld van f 1000 aan de familie Pel grim, waarvoor Gerrit borg zou zijn gesteld, verklaarde Gerrit van de zaak niets te weteu. Eeltje Pelgrim, twee de getuige, verklaarde dat Jaantju aan haar overleden moeder duizend gulden schuldig was, dateerende vau 1879. Zij gaf eerst kleine schuldbe wijzen en vernielde en wisselde die later tegen een zegel in, waarop stond de naam van Gerrit Struik. De notaris Kolff, aan wien dit stuk vertoond was, verklaarde 't voor goed. Jaantje stelde de betaling door al lerlei uitvluchten uit, totdat zij op zekeren avond Eeltje uitnoodigde met het gezegelde stuk te komen. Toen telde Gerrit Struik f300 uiten zeide, dat Jaantje moest de rest betalen. Toen rukte Gerrit aan getuige het stuk uit de handen. Met allerlei be loften stelde Jaantje hen te vreden en gaf ook twee gouden horloges in pand. Dat Hoetink geld zou hebben, was haar ook niet bekend: ook van Veg- helen was haar wel bekendmaar niet als rijk. Beschuldigde, Jaantje, verklaart het gezegeld stuk zelf ge schreven en geteekend te hebben met haar eigen naam haar broeder wist niets van deze zaak. Getuige Gijsbert Pelgrim verklaart ook een gezegelde schuldbekentenis gezien te hebben, geteekend door Gerrit Struik, die ook gezegd heeft men behoefde niet bang te zijn als zij niet betaalde, had hij geld ge noeg. Hij was niet tegenwoordig, toen Jaantje Eeltje uitnoodigde met het stuk te komen. Als hij Gerrit Struik later om het geld vroeg, zeide hij er niets rpede te maken te hebben. Met rechtbank of politie had hij haar nooit bedreigd, daar zij niets daarom gaf, doch wel de zaak in handen gegeven van den deurwaarder Polak, doch bij gemis vau bewijsstuk laten loopen. Getuige keude ook Jan vanVeghelen als woonachtig te Yuren, doch wist niet dat hij geld had. Jaantje Struik verklaarde nu zij had alles tot den laatsten cent be taald en dat zij alleen nog beloften schuldig was, daar zij een leening van f25 voor 50 teekende. Getuige Pelgrim verklaart verder, dat zijn zuster hem vertelde, dat zij bij betaling het stuk had afgegeven. Eeltje houdt voldat het haar is afgenomen. Getuige Jan Bijl legt dezelfde ver klaring af, ook getuige Ames. Jaantje houdt volhaar broeder weet van niets. Zaterdagavond reeds is de tap ster, uit het perceel in de Tulpenstraat No. 47 te Haarlemoverledendie, zooals men zich herinneren zalop op den avoud van 2 dezer, tengevolge van het stukslaan der petroleumlamp, door een der bezoekers, hevige brand wonden bekwam en naar 't gasthuis werd vervoerd. De commissaris van politie te Bergen-op-Zoom verzoekt opsporing van Christina Klaassen, oud 14 jaar. Zij reist met Gerardus Serniets en met diens vrouw, een Fransche koord danseres. De ouders verlangen hun kind terug. In het tijdsbestek van 2 maan den heeft de zon reeds meer aan den onbewolkten hemel geschenen dan in de twee vorige jarentoen donkere lucht, met storm en regen, bijna on afgebroken heerschten. Ook de tem peratuur is voor lente reeds veel hooger geweest dan in die twee jaren gelijk het nu zoo krachtig ontwik kelde groen eu de zwellende vrucht, reeds lang voor den zomer begon, grootendeels was zwart gewaaid of afgerukt. Het is een wellust thans onder het dichte lommer en de heer lijke schaduw van het geboomte te verwijlen. Hetgeen Maart dit jaar door zijn koude terughield, heeft Mei goed gemaakt en daarmede het voor uitzicht geopend, dat o.a. de aardappel niet meer als proef, maar bij partg en zal verzonden wordendat de zoo uitgebreido teelt van de aardbezie, waarvan de eerste pluk begonnen is, gunstig uitvalt. De wijnstok ont wikkelt zicb zeer goed en de koeste rende zonneschijn heeft veroorzaakt dat fijue vruchten uit de broeibakken, zooals meloeneu nu reeds verkrijg baar zijn, terwijl het buitenlaöd zijn heerlijke blauwe kasdruiven afzendt. Het versnelde vervoer, dat afstanden verbrak, maakt het zoo gemakkelijk allerlei fijn ooft van elders te ont vangen zoodat op de kasdruif, die in ons vaderland op zijn vroegst tegen het laatst van Juli kon ge sneden wordeu en waarvoor menig maal f 10 het poud werd betaald, niet meer behoeft gewacht te worden. Niemand zou het gedacht hebben, dat de eelste abrikozen nu reeds verkrijg baar zouden zijn, gelijk het geval is, gestoofd in de kassen van het heer lijke land, waar citroen en chinaas- appel bloeien, terwijl de begeerte om in het midden van den winter hagel witte bloemkool te erlangenniet behoeft onderdrukt te wordenwijl Italië aan het verlangen voldoet. In de beide laatste jaren dat in Neder land de aardappeloogst nagenoeg mislukte geen soort ook duurzaaui of bruikbaar was, voorzag het huiten- land in de behoefte, door het afzenden van smakelijke aardappelen. De tuinderij verlangt naar vocht, evenals het weiland, want het heeft in den laatsten tijd hard gedroogd. Het malsche gras versiert den akker en het bosch, de heerlijke lente spreidt haar bloemenscbat ten toon en de roos begint te ontluiken in al hare bevalligheid. (Leidsche Courant.) In een dorp in Oost-Pruisen stierf onlangs een arbeidersdochter. Voor haar dood had zij den wensch geuit, dat zij niet met laarzen maar met lage schoenen aan begraven moest wordeu. Echter werd aan haar ver langen geen gevolg gegeven. De moeder der overledene beweerde, toen haar dochter eenige dagen begraven was, dat de geest van haar kind haar eiken nacht bezocht en haar kwelde wegeus de beloofde schoenen. Om van dien plaaggeest bevrijd te worden, werden toen de verlangde sgIioenen aangeschaft. De ouders begaven zich toen naar het kerkhof, openden het graf en trokken het lijk de schoenen aan. Sedert dien tijd beweert de vrouw weder rustige nachten te hebben Te Glowcester zijn op de bin-. nen plaats van een huis. dat door een bakker werd bewoond, acht kinder lijken gevonden. Men kwam tot de ze ontdekking door de aanhoudende klachten der buren over den ondra- gelijken stank, die van de binnen plaats kwam. De bakker is met zijn vrouw in hechtenis genomen. De diefstallen in de kerken te Parijs nemen steeds toe. Woensdag nacht zijn weder in twee kerken alle bussen geledigd. Den volgenden dag werd het Bois de Boulogne door zocht, om de dieven op te sporen en men heeft drie individuen in hechte nis genomen, die verdacht worden aan deze diefstallen deel genomen te hebben. Te Liverpool is een olifant aan gekomen, die misschien het grootste dier van dien aard is, dat ooit levend gevangen werd. De kolossus weegt nagenoeg 100 centenaars en zijn snuit heeft in het dikste gedeelte een om vang van 3Y2 voet. Het diertje is bestemd om de Londenaars wegens het verlies van Jumbo te troosten. Dertien arbeiders zijn in de leigroeve te Angers bedolven. Hen te bevrijden zal niet spoedig gaan er zgn voorbereidende werkzaamhe den toe noodig. Tusschen de 10 en 20 duizend kubieke meter steen zijn er gevallen en men verwacht dat er nog meer zal instorten. Op Donderdag den 14 Juni a. s. hopen onze g vriend en vriendin, J. L. EVELEIN en C. MARS, hun 2öjarige Huwelijksfeest te vieren. Helder, 13 Juni 1883. Uit naam zijner Collega's, jé De gezamentiyke Conducteurs der H. IJ. S. M gevestigd te Helder. van onze geliefde Ouders WILLEM NUMIJER en DIEUWERTJE KEIZER. Uit naam hunner dankbare Kinderen. Wieringen, 13 Juni 1883. J Ondertrouwd J. N. SLAMAN, Machinist, 1 en G. BAAK. IJmuiden, 7 Juni 1883. Bevallen van een welgeschapen Zoo M. YERBURGT— RAN. Amsterdam, 8 Juni 1883. Heden overleed, na een kort stondig lijden vau 10 dagen, onze dierbare lieveliug JOHAN- NA THEODORA, in den aan- valligen leef tg d van drie en een half jaar. S. BOON, C. BOON, geb. Huibers. Helder, 11 Juni 1883. Hedeu overleed onverwachts mijn geliefde echtgenoote J0- HANNA MARGARETHA KLOOSTER, in deu ouderdom van 40 jaren. Helder, 12 Juni 1883. P. BROUWER. Mede uit naam der Familie. Heden overleed, na een lang durig doch geduldig lijden, na voorzien te zijn van de H. Sa cramenten der Stervenden, mijne geliefde Echtgenoote MARTHA GEERTRUIDA GAUW, in den ouderdom van 36 jaar en zeven maanden, mij nalatende drie kin deren, te jong om het voor mjj zoo smartelijk verlies te kunnen beseffen. Helder, 10 Juni 1883. H. BROERS, uit naam van Yader en van Familie. Heden overleed, tot mijn innige droefheid, mijn geliefde Echtgenoote HANNA van deb WERF, in den ouderdom van slechts 32 jaren. Allen die de overledene gekend hebben, zullen beseffen hoe zwaar mg dit ver lies treft. Helder, 10 Juni 1883. H. YALK. Heden overleed onze onver getelijke vriend, MATTHIJS WESSEL, in den ouderdom van bijna 34 jaar. Zwaar treft ons deze slagvooral mgzgn vriend. Uit aller naam, A. SEIJLHOUWER Jb. Helder, 11 Juni 1883.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2