een itt) DIENSTBODE. Advertenüën. Een verschrikkelijke ramp heeft Zaterdagavond te Bunderland plaats gehad. In de Yictoria-Hall, de grootste zaal der stad, was een kindervoor stelling gegeven, waarbij meer dan duizend kinderen tegeuwoordig waren. Na afloop der voorstelling, toen de kleinen huiswaarts keerden, werd op de nauwe trappen niet voldoende toe zicht gehouden, er kwam opeenhoo- ping en een jammerlijke wijze ge grendelde deur sloot den uitgang. Het treurig gevolg was, dat de arme kinderen door den schrik niet dachten aan terugkeeren in de zaal allen drongen voorwaarts en een groot aantal, men zegt honderd-zes-en-tach- tig, werden doodgedrongen. De gansche stad verkeert onder den in druk van dit ongehoord droevige feit. Te Warschau is dezer brand ontstaan in den grooten schouw burg, vóór een halve eeuw gebouwd en voorzien vau zoo smalle trappen en enge toegangen, zoodat geen enkele der bezoekers misschien levend de plek zou hebben verlaten, indien er dien avond een voorstelling ware gegeven. Met inspanning van alle brachten waartoe, behalve de brandweer, een groot gedeelte van het garnizoen ijverig heeft bijgedragen, is een ge deelte van het gebouw, zoomede der belendende perceelen behouden ge bleven. In de overige schouwburgen was een druk bezoek. Toen het bericht van den brand werd vernomen, ver wijderden zich alle toeschouwers, 't Ging echter zoo geregeld, met zooveel orde, dat geen onheilen zijn voorge vallen. Te Gent is een jong milicien, die eerst sedert een paar dagen in gelijfd was, uit een der hoog gelegen vensters van de kazerne op straat gesprongen, zoodat hij in een beden- kelijken toestand naar het hospitaal moest worden vervoerd. De reden van deze poging tot zelfmoord was alleen buitengewone afkeer van den dienst. Een vergenoegde candidaat voor de galg is de moordenaar Reulet, die door het gerechtshof te Parijs tot de doodstraf is veroordeeld. De bewakers herinneren zich niet ooit een zoo vroolijken veroordeelde gezien te hebben. Toen twee gendarmen hem, na de uitspraak zijner veroordeeling, geboeid uit de zaal geleidden, neu riede hij een liedje en toen zijne begeleiders hem opmerkzaam maakten dat dit niet gepast was, antwoordde hij schaamteloosIk heb toch het recht zoolang te zingen, totdat men mij den hals afsnijdt." Niettegen staande hij in de gevangenis la Ro- quette dezelfde cel bewoonde, van waar Traupmann en andere groote misdadigers naar de guillotine geleid werden, verloor hij geen oogenblik zijn vroolijke stemming. Hij vroeg schrijfgereedschap, schreef eenige uren lang en wel niet anders dan café-concert-liederen. Te Berlijn is een onschuldig veroordeelde vrouw gerechtelijk in haar eer hersteld. Achttien maanden géleden werd zekere Louise Ernestine Steigerwald, een kinderlooze herber gierster, tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld wegens 't op verregaaude, hier zelfs onbeschrijflijk dierlijke wijze mishandelen van haar pleeg dochter. Na haar gevangenneming gelukte het advocaat Friedmann de bewijzen in handen te krijgen, dat alleen wraak en nijd in staat waren geweest die veroordeeling te doen uitspreken. De pleegdochter was op gehitst, een vroegere dienstbode der veroordeelde omgekocht, haar stief broeder overreed om valsch getuigenis af te leggen en daardoor was een volledig bewijs van allerlei gruwelijke maar onware feiten geleverd. Alle getuigenissen werden thans herroepen of de bewijzen der valschheid van de vroegere opgaven geleverd, en zoo kwam de rechter nu tot vrijspraak en vernietiging van het vonnis, dat echter reeds voor de helft is onder gaan en de arme vrouw physiek reeds heeft te gronde gericht. Omtrent de vreeselijke stormen in de Yereenigde Staten, worden treu rige bijzonderheden medegedeeld. In het district Williamson kwamen 20 menschen om het leven. Te Chilicota, in Missouri, werd een huis omver- gewaaid en de bewoners een goed eind weegs door de lucht voortge- slingerd. De heer des huizes vond daarbij den dood, en de anderen van het gezin werden ernstig gewond. Men staat in Schotland, zooals bekend is, zeer streng op 't houden van den Zondagalle werk is op dien dag verboden. De Dingwall en Shyre-maatschappij liet herhaaldelijk 's Zondags morgens op de rivier de Ferry visch ontschepen, om die Maan dags vroegtijdig naar Londen te kun nen vervoeren. Dit wekte de ergenis van de vis- scliers in den omtrek, en toen 10 Juni weder twee stoombooten hun visch lossen zoudenkwamen de visschers in grooten getale er op aan, en verhinderden de spoorweg beambten met geweld, hun werk te doen. Politie was er nietmet moest het lossen uitstellen en de visch kwam den volgenden avond, groo- tendeels bedorven, te Londen aan. Tegen de voornaamste aanvoerders der bende visschers is een rechtsver volging ingesteld, maar volgens de begrippen der Puriteinsche Schotten, die liever alles laten bederven dan op Zondag te werken, zijn zij vol strekt niet strafbaar. Stoom vaartberichten Het stoomschip Prins IW.erik vertrok 16 Jank van Southampton naar Batavia. Het stoomschip Voorwaarts vertrok 16 Juni van Marseille naar Batavia, na vol brachte reparatie. Het stoomschip Prinses Amalia kwam 17 Juni te Amsterdam binnen. Het stoomschip Conrad vertrok 16 Jnni van Batavia naar Amsterdam. Markt-Berichten. Alkmaar, 16 Juni. Aangevoerd 15 Paar dea f150 a 450, 39 Koeien en Ossen f175 a 285, 27 nucht. Kalveren f 6 a 22, 82 Schapen f 18 a 32, 314 Lammeren f7al5, 129 magere Varkens f 12 a 24, 272 Biggen f5 a 7, 21 Bokken en Geiten f 4 a 8, Botei per kop ('s middags 12 uur) 80 a 90 cent. Hoorn, 16 Juni. Tarwe f8.50 a 10, Gerst f 5.50 a 6.50, Haver f 4.50 a 5, Erwten groene f16 a 17, Bruine boonen f 13 a 15,12 Paarden f 70 a 200,13 Koeien f150 a 225,130 Schapen f 26a 36, 20 Lammeren f 14 a 18, 13 Kalveren fll a 25, 14 Varkens f 15 a 23, 145 Biggen f4 a 11, 30 Kip pen f 1 a 2, 5200 Kip-eieren f3.75 a4 per 100, 1738 koppen Boter 65 a 72* ct. Visscherij-Berichten. 18 Juni nm. 16 korders, weinig vangst, 10 tot 24 tongen, per st. 50 a 60 ct. 60 tot 300 kleine e» middelb. tongen, p. st. 15 a 20 ct. 60 tot 100 schelv., per 100 f 12. C mandjes kl. schol, p. mand f2. 2 blazers met 80 roggen, per st. 40 ct. 19 Juni vm. 2 blazers met 90 roggen, p. st. 44 ct. 9 korders met 20 tot 85 ton gen, p. st 45 a 60 ct. 70 tot 225 kl. en middelb. tongen, p. st. 15 a 20 ct. 6 mandjes kl. schol, p. m. f 2.80. Andere schuiten nog in zee. Burgerlijke Stand Helder. Van 15 tot 19 Juni 1883. ONDERTROUWD: J. Giltjes, aan nemer en C. J. Jelgersma. W. Mens, werkman en C. Costuma. J. G. de Roever, machinist en J. M. v. d. Wal. GEHUWD Geene. BEVALLEN: M. v. Otteren, geb. Blik- kenhorst, z. M. J. Mulders, geb. de Vries, z. G. Waagmeester, geb. Baken, z. M. M. v. d. Kamp, geb. v. Dijk, z. B. Buijs, geb. Bijl, z. C. Schapers, geb. Burghouwt, z. OVERLEDENA. Vos, 82 j. J. v. d. Meulen, 9 m. J. E. B. v. Seumere, 5 m. B. Veen, 2 j. P. v. d. Veer, 8 j. met 4222. Koopcr de hr. C. van der Boom voor f1530. 5. Een Huis, ingericht tot Koffiehuis, staande aan de Binnenhaven te Helder, kad. sectie C, nos. 4679 en 3186, ge deeltelijk. Kooper de hr. J. Keijzer voor f1785; en 6. Een Pakhuis, staande aan de Achter- binnenhaven te Helder, kad. sectie C, no. 3186 gedeeltelijk. Koopcr de hr. J. Boon voor f351. Het Huis aan den Kanaalweg en het Winkelhuis aan de Binnenhaven op den hoek van de Kuipersteeg zijn opgehouden. Afloop der openbare verkooping van Huizen en Erven to Helder, gehouden ten overstaan van den Notaris J. W. Hattinga Raven, in het lokaal Musis Sacrum aldaar, op 18 Juni 1883. 1. Een Winkelhuis, Pakhuis en Erf aan de Binnenhaven te Helder, kad. sectie C, uo. 4484. Kooper de heer Marchand voor f 3375. 2. Een Hois en Erf aan de Weststraat te Helder, kad. sectie Ano. 3307, Kooper de hr. M. Witsenburg v. f 1307. 3. Een Huis en Erf aan de Loodsgracht te Helder, kad. sectie no. 2846. Kooper de hr. E. H. Joseph voor f1260. 4. Vijf Huizen en Erven nevens elkander in het Doolhof nabij de Kuiperstraat te Helder, kad. sectie A, no. 4218 tot en Vervolg der Berichten. We vermoeden dat onze lezers wel nieuwsgierig zullen zijn te ver nemen wat de a. s. kermis al zal opleveren, en daarom haasten we ons 't volgende, zooeven ter onzer kennis gekomen, mede te deelen Op het terrein voor Tivoli komt 't tooneelgezelschap van den Nieuwen Rotterdamschen Schouwburg, onder directie van den heer.W. v. Zuylen; de heer W. H. Nieuwenhuis komt met een tooneelgezelschap op het Nieuwe kerkplein voorts krijgen we 't Théatre gymnastique, dir. H. Hart; 't Honden en apenthéater, vanWhery 't Wassenbeeldenspel van C. Spork; 't Cagliostro-théatre, van A. Albert A. Moreau, met miss Caro, de leeu- wetemster. Panorama's ontbreken niet, we krijgen er vier, respectieve lijk onder directie van J. Dobbelaere, E. Dobbelaere, Aufworth en Scherf. J. de Nies komt met een aquarium en een electrische damede tramway'i van Xhaflaire en de velocipede van Huiskens ontbreken niet. Dan Lebben we nog D. Heymans, met de cata comben van Parijs, en W. Beuner, met. een schiettent. Boukamp met zijn wafelkraam en v. d. Kam en Rijken met poffertjeskramen vergeten ons ook nu niet. Caroussels en schommelbakken, als gewoonlijk, De kermis zal ingewijd worden door een Yolks-Concert, met schitterend vuurwerk en hengaalsche verlichting, in Tivoli, door 't Stafmuziekkorpi der K. N. M. te geven. Gaarne maken we onze lezers opmerkzaam op het Chineesche speci aliteiten-gezelschap, dat morgen in Tivoli zal optreden. Dit gezelscl te Amsterdam veel succes gehad. Door den kommandant der genie in deze stelling is heden morgen aanbesteed 1°. het maken van een gebouw tot huisvesting van den bewaarder en werklieden bij het torpedo-magazijn alhieringekomen 8 biljetten, als van do heeren: A. Yos Rz. ad f4940, A. Graaff ad f 4900, P. Spruit ad f4890, D. de Yriesad f4880, J.Th. Moorman ad f 4880, G. Moorman ad f4700, P. Duinker ad f 4599, Gebrs. Klein ad f4578. 2°. Het maken van een voor het garnizoen alhier in de gracht van het fort Erfprins"; ingekomen 9 biljetten, van de H.H. Gebr. Klein ad f 3990, P. Spruit f 3985, H. Pee- ters f3860. A. Graaff f3780, J.Th. Moorman f3650, A. Yos Rz. f3542, Gebr. Janzen f3520, G. Moorman f3519, P. Duinker f3511. Den korporaal D. Heijsink, van het le regt. inf. alhier, is de zilveren medaille toegekend voor 24 jaren trouwen mil. dienst. Door den Minister van kolo niën is gisteren het navolgende te legram uit Indië ontvangen. Buitenzorg, 18 Juni. Toestand in Atjeh verbeterd. Groot Atjeh na genoeg geheel gezuiverd van benden, die echter nog op de grenzen bijeen zijn. Zr. Ms. stoomkanonneerbooten Yos en Das, in conservatie bij 's Rijks werf te Amsterdam, worden met den len Juli aanstaande in dienst gesteld. Bij koninklijk besluit is als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en te vredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij koninklijk besluit vafi 22 Septem ber 1855 n°. 64, toegekend aanden marinier le kl. A. Yan Scbie, wegens het met levensgevaar redden van een vrouw bij gelegenheid van een brand op den Nieuwendgk te Amster dam, in den nacht van 27 op 28 Mei 1883den Europeeschen fourier H. A. Kah, algemeen stamboek u°. 7271, wegens het met levensgevaar redden van een korporaal, die op het punt was van te verdrinken, uit de Sam- bas-rivier, op 3 Januari 1883. Dinsdag jl. zijn weder twee lijken bij het eiland Ameland aan het strand aangespoeld. Het een was dat eener onbekende vrouw zonder hoofd, armen en beenen, en zonder eenig kleedingstuk, en verkeerde in zoodanigen staat van ontbinding, dat het niet te vervoeren was en dan ook op de plaats der aanspoeling is hegraven. Het tweede lijk was dat van een onbekend manspersoon, groot van gestalte, zwaar van pos tuur, naar gissing omstreeks 40 jaar oud, slechts gekleed met een stukje borstrok en blauwe kousen. Ook dit lijk verkeerde in zeer ver gevor derden staat van ontbiuding, waar door er niets verder aan was te her kennen. Het lijk is, na te zijn ge kist, onmiddellijk begraven. In Wonseradeel "hebben twee maaiers zulk een hevigen twist ge kregen, dat de een den ander met een mes heelt doodgestoken. Trouwlustige jongelui raden we een bezoek aan Amsterdam aan. Uit het gemeenteverslag blijkt, dat het aantal vrouwen dat der mannen 21388 overtrof. Dronkemansstatistiek. In het afgeloopen jaar zijn te Amsterdam 8874 personen wegens dronkenschap aan de verschillende politiebureelen »in bewaring geweest; dus gemid deld 24 daags of 1 op de 10,000 in woners, zuigelingen medebegrepen. Dat geheele aantal was 3311 of bijna 10 daags meer dan in 1881. Men zou echter verkeerd doen uit die be langrijke vermeerdering de gevolg trekking te maken, dat onder de drankwet, die het vorige jaar is in gevoerd, de toestand zeer is verergerd. De toeneming is hoogstwaarschijnlijk een gevolg van het scherper toezicht, dat jpist tengevolge dier wet is toe gepast, omdat nu meer zekerheid van veroordeeling bestaat. Er zijn dan ook op grond der drankwet 8122 processen-verbaal opgemaakt. Het aantal vergunningen, dat voor inkoop van sterken drank in het klein alhier gevraagd werd, was 2067 daarvan zijn 1874 verleend, maar wa ren na aftrek van de vervallen ver gunningen, op 31 Dec. nog 1657 van kracht, waarvan 1290 voor het leven, en 316 voor 20 jaren. Er waren nog 185 bij Ged. Staten in behan deling. Er moeten dus nog heel wat ver gunningen uitsterven, eer het wette lijk maximum van 1 op de 500 in woners (dus thans 700) is bereikt. (H.bl.) Bevallen van een Zoon, M. VAN OTTEREN— BLIKKENHORST. Helder, 15 Juni 1883. Algemeene kennisgeving. 55-jarige Echtvereenigiug van GERRIT OOSTENDORP en 1 LAMMERT JEN WILLEMSENj Amsterdam, 19 Juni 1883. Hunne dankbare kinderen, W. OOSTENDORP, A. OOSTENDORP, geb. Buijs. G. OOSTENDORP. M. OOSTENDORP, geb. 't Yelt. Bevallen van een Zoon: H. M. YAN RENESSE, Yoigt. Helder, 17 Juni 1883. Eenige kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een Meisje 't. verbeij-zaatman. Helder, 18 Juni 1883. Bevallen van een Dochter: A. YAN ZWEDEN, Jonker. Helder, 18 Juni 1883. Bevallen van een Dochter: C. C. KORVING-de Vries. Helder, 18 Juni 1883. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Dochter: J. DlJKSTERHUISKuijper. Borkuloo, 18 Juni 1883. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed, tot onze innige droefheid, ons jongste zoontje JOHANNES FRANCISCUS BERNHARDUS, na een kort stondig lijden van 14 dagen, in den aanvalligen leeftijd van 5 maanden. Helder, 17 Juni 1883. J. J. VANSEUMEREN, H. B. YAN SEUMEREN, geb. Kieken. Ondertrouwd J. GILTJES en C. J. JELGERSMA. Helder, 15 Juni 1883. Heden overleed, na een lang durig lijden, onze oudste zoon PIETER YAN DER VEER, in den ouderdom van 8 jaar en 9 maanden. Zwaar valt ons deze slagdoch wij hopen in Gods wijsheid te berusten, wiens doen liefde is. Uit naam van Ouders, Groot vader, Ooms en Tantes W. VAN DER VEER, en Echtgenoote. P. BRUUL. Helder, 17 Juni 1883. Heden overleed, zacht en kalm, na een langdurig doch geduldig lijdenonze geliefde moeder behuwd- en grootmoederA. VOS, Wed. G. HOOGHEID, in den ouderdom van circa twee en tachtig jaar. L. C. SMIT. M. SMITHoogheid. Helder, 15 Juni 1883. Eenige en algemeene kennisgeving. Voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden hij ons 30-jarig Huwelijksfeest, betuigen wij onzen har telg ken dank. P. MEURS en Echtgeuoote. Yoor de vele bewijzen van belang stelling, zoo van binnen als buiten deze gemeente ontvangen bij het smartelijk overlijden van haren Echt genoot, den Heer B. F. WIELICK, betuigt de ondergeteekende, mede namens kinderen en behuwdkinderen, haren hartelijken dank. Wed. B. F. WIELICK, GORTER. Yoor de vele bewgzen van deel neming, ontvangen bij het overigden van mijn zoon HERMAN FREDE- RIK, betuig ik mijn hartelijken dank. Helder, 18 Juni 1883. Wed. H. F. KLOK, YAN BRUGGEN. Bg hun vertrek naar Y mui den roepen de ondergeteekenden een har telijk Yaarwel toe aan alle vrienden en bekenden. C. WIJKER, en Echtgenoote. Wordt gevraagd: Adres Binnenhaven No. 13.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2