r. 'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL 9 No. 1083. Dinsdag 3 Juli 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. KEBMIS. it, L: ng ge- bijl Ier- Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bueiu: SPOORSTRAAT CR ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 3 Juli 1883. w; Een oppassend jongeling van omstreeks 20 jaren, J. genaamd, was Vrijdag jl. aan het zwemmen, toen van hij eensklapswaarschijnlijk door kramp, naar de diepte zonk. Hoewel men spoedig bulp bood, werd de on gelukkige levenloos opgehaald, jen, Wanneer iemand, die Zondag avond den tuin van Tivoli bezocht, niet in opgewekte stemming kwam, BH was 't zeker zijn eigen schuld. Alles p werkte mede om 't genot te verhoogen. Eerstens vergunde 't heerlijke zomer weder zonder overjas of paraplui te I gaan zitten, 't Was er dan ook vol vol bezoekers. Op 't goed gekozen programma kwamen onder anderen voor»Neêrlands-Jnbelfeestmarsch," door den kapelmeester, den heer A. Bernhardt, en »Heldersche-Kermis- Umarsch," door den onderkapelmeester den heer L. A. Schoutenbeiden verdienstelijke compositiën. t^i Voor het vuurwerk hebben we gaarne een woord van lof over. De stukken waren fraai en het effect tegen den donkerblauwen, nachtelijken hemel overheerlijk. Ondernemers en bezoekers hebben redenen tot tevredenheid, want het was een goed geslaagd volksfeest, een goede ouverture voor de kermis. Aan den matroos 1ste kl. W. Zwart, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, is de zilveren medaille toegekend n op voor 24-jarigen eerlijken en trouwen gratis dienst. van Het koninklijk besluit van 11 ^ezei Januari jl., houdende o. a. de voor- voor waarden van bevordering tot milicien onderofficier, is in dien zin gewgzigd, f"|tdat de verbintenis om zes maanden i. langer onder de wapenen te big ven ■'^9* alleen geldt voor hen, die niet voor WÊÊÊÊ bet blijvend gedeelte zijn aangewezen. Daarentegen is de gunstige bepaling, £ing dat miliciens-onderoffieieren in ge- m- wone tijden niet voor herhalings-oe- jvr-r leningen onder de wapens zullen worden geroepen, buiten werking ge- jENS steld. n Op Volgens opgave van Bureau Veritas zijn in de maand Mei 1883 orden T6rongelukt 100 schepen, als van Duitschland 8, Amerika 11, Engeland 28, Oostenrijk 2, Denemarken 2, GrZ., Frankrijk 18, Nederland 5, Italë 9, Noorwegen 12, Portugal 2, Rusland 0n 1, Zweden 2, waaronder 16 schepen daar berichten van ontbreken: en JBllOO" stoombooten 19: van Duitschland 1, yOQI* Amerika 3. Engeland 12, Brazilië 1, Noorwegen 2, van 2 stoombooten heeft, men nog geene berichten. Zaterdag stonden te Amsterdam plaatsen mannen, die de koppen der paarden bevochtigden met azijn en water, om de beesten te beschermen 3 felle hitte. I langs de tramlijnen op verschillende Men schrijft ons uit den Polder Eierland van 30 Juni Een voerman met een wagen, ge laden met 15 lammeren, geraakte, tengevolge van het schrikken van het paard, van af den weg in de sloot; de wagen sloeg om, maar werd met behulp van eenige personen weder terecht geholpen. Alles liep zonder ongelukken af. Ook op Tessel hebben sommige veefokkers door de aanhoudende droogte zoo weinig gras in de weiden, dat zij hunne schapen met hooi moe ten voederen. Bovendien begint het hier en daar aan drinkwater voor de kudden te ontbreken. Granenen aard appelen staan tot heden in de polders nog voordeelig, toch zou ook voor die gewassen een verfrisschende regen zeer gewenscht zijn. Met ingang van 1 Juli zijn 10 mindere geëmplooieerden en werklie den van 's Rijkswerf te Hellevoetsluis op pensioen gesteld. Onder hen be vindt zich de meesterknecht Klop- rogge, die meer dan 60 jaar den Staat gediend heeft. Door het hoofd van het vak van scheepsbouw werd hem, ten aanhoore van het personeel, in warme bewoordingen lof toegezwaaid voor de wijze, waarop hij steeds zijnen plicht vervuld heeft, en hem een welverdiende rust toegewenscht. Op last van den Minister van Oorlog is bij elk regement infanterie een Commissie benoemd, om den Minister te adviseeren omtrent de voarwaarden, waarop miliciens zouden kunnen worden bevorderd tot twee den luitenant. De bedoeling des Mi nisters is om uit de verschillende meeningeu een besluit te kunnen trekken. Tegen een vrouw is door de politie, te Amsterdam, procesverbaal opgemaakt wegens het toedienen van sterken drank aan een 4-jarig kind. Yoor het gerechtshof te Amster dam, kamer van strafzaken, stonden den 27en Juni 11. terecht Franciscus Smit, oud 28 jaaroud matroos, zonder vaste woonplaatsAlbertus Maurits Geurs, oud 24 jaar, stoker, zonder vaste woonplaats, en Johannes Arnoldus Van Kol verschoten, oud 19 jaar, van beroep werkman, wonende te Amsterdam. Zij werden beschul digd, de beide eersten van diefstal bij nacht in een bewoond buis door meer dan een persoon met buitenbraak en inklimming, en de derde van bet des bewust helen en verbergen van het gestolen goed. In den nacht toch van den 19en April had Smit van een winkelkast op den Vijgendam een ruit met een steen verbrijzeld, en daarop een viertal zilveren horloges weggenomen, terwijl Geurs op wacht stond. Een dier horloges had hij daarop weggegeven, een ander had Smit door een derde trachten te doen beleenen, waarbij deze onmiddellijk was aangehouden, terwijl de beide anderen door Van Kolverschoten wa ren in beleening genomen. De beide eerste beschuldigden hadden reeds vroeger gevangenisstraf ondergaan. Het O. M., bij monde van den advocaat-generaal mr. Jolles, eischte 5 jaar tuchthuisstraf voor de beide eerste beschuldigden en 1 jaar celstraf voor den derde, waarop mr. C. Philips als verdediger der beide eerstgenoem- den trachtte aan te toonen dat hier de diefstal niet bij nacht was gepleegd en dat ook van een vereeniging van personen geen sprake kan zgn. Mr. Asscher echter, voor den derde be schuldigde optreden de, vroeg vrijspraak wegens gemis aan bewijs. Het hof heeft intusschen Smit tot vier jaar, Geurs tot één jaar en zes maanden tuchthuisstraf veroordeeld, terwgl Van Kolverschoten ditmaal met 4 maanden vrijkwam. De Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam heeft Vrijdag uitspraak gedaan in de zaak van Jaantje Struik en hare mede-beschuldigden. De uitspraak luidt aldus Jaantje Struikschuldig verklaard aan twee oplichtingen en den dief stal van juweelen, veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf en 2 geldboeten van f 100. Gerrit Struik, vrijgesproken. Hoetink, vrijgesproken. Van Zutphen, schuldig verklaard aan medeplichtigheid van diefstal, ver oordeeld tot een gevangenis straf van 2 jaren. Jools, vrijgesproken. Van der Heem, vrijgesproken. Consenheimschuldig verklaard aan heling en veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Jaantje heeft van het vonnis direct cassatie aangeteekend. De luchtballon van de heeren Godard en Crommelin, die Donderdag middag ten half zes te Utrecht op steeg, is des avonds ten 101/* ure een half uur voorbij Apeldoorn neer gekomen. De nederdaling geschiedde zeer bedaard en in de beste orde, nadat de luchtreizigers zich eerst hadden vergewist dat zij te Apeldoorn aanlandden. Een aantal nieuwsgie rigen was daarbij tegenwoordig. De heer K. de Vries, houtkooper te Zaandam, maakte de luchtreis mede. In het hospitaal te Leiden is een officier der cavalerie overleden, tengevolge van een hoofdwond, hem, naar gerucht wil, door een anderen officier van dat wapen, die hem zwaar beleedigd had, in een tweegevecht toegebracht. Iemand, die onbekend wenscht te blijven, heeft zich tot den directeur der Kweekschool voor zeevaart te Leiden gewend en verzocht, ten zijnen koste de op die inrichting geplaatste jongens de tentoonstelling te Amster dam te laten bezoeken. Natuurlijk is dit aanbod dankbaar aangenomen. Men bericht uit ZwolleDoor de buitengewone warmte was Zater dag de toevloed der personen die een bad wilden nemen zóó groot, dat 't op tonnen drijvende badhuis zooveel zakte, dat de tonnen vol liepen, waardoor het badhuis in de diepte zonk. Die zich nog niet ontkleed hadden, waren spoedig op den wal, terwgl men eenige badgasten, die zich in de badkamertjes bevonden, nog bijtgds kon waarschuwen, zoodat allen met den schrik vrijkwamen. Bg arrest van het gerechtshof te 's-Hertogenbosch zijn Zaterdag de gebroeders I. G. H. en I. L. W. Wolters, gefailleerde bankiers en kas siers te Venloo, veroordeeld, de eerste wegens het ten eigen bate aanwen den van 46 zilver metallieken ad. f 1000 en het verduisteren van f3845 enz. van de R. K. godshuizen, tot celstraf van 2 jaren en 3 boeten van f 600, f500 en f5000 of 6 maanden cel, en de tweede wegens misbruik van vertrouwen tot 1 jaar cel en een boete van f5000 of 6 maanden cel. Van alle andere punten, als diefstal van 91 certificaten 4 pet. nationale schuld ad. f 1000, 10 Niko- laï spoorobligatiën ad f1200, valsche boeken enz., werden zij vrijgesproken, als niet vallende onder het bereik van den nog vigeerenden Code Penal, of niet bewezen. Het deficit van het faillissement bedroeg, na aftrek van alle baten, nog f 1,667,403. Bg arrest van het gerechtshof te Leeuwarden, in raadkamer gewe zen, is Jan Melis, oud 61 jaren, lederhandelaar, geboren te Noordhorn, wonende te Onderdendam, gem. Be- dum, thans in hechtenis, verwezen naar de openbare crimineele terecht* zitting, om terechtgesteld te worden, ter zake van in den nacht van 6 op 7 Mei 1883 te Onderdendam, gem. Bedum, zijne huishoudster Margaretha Meijer, opzettelijk door verstikking te hebben gedood, en alzoo van de misdaad van moedwilligen doodslag. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft H. De Koning, te Gorinchem, schuldig verklaard aan moedwilligen manslag gevolgd door eenvoudigen diefstal, en hem veroordeeld tot een tuchthuisstraf van 20 jaar. i. Op de gebruikelijke wijs werd gisteren morgen de kermis alhier iugelnid. Een wandeling van 't Molenplein naar den Helder, langs den Kanaalweg, overtuigt ons, dat de vreemdelingen die de kermissen bereizen, in de plaats onzer inwoning nog steeds vertrouwen stellen, wanneer ze za ken willen maken. Voor 't lokaal Tivoli staat de schouw burg van de directie van Zuylen, die de campagne zal openen met 't blijspel „On nadenkendheid". We hebben van dit ge zelschap goede verwachting. De beer Nieuwenhuis, hier meermalen tot groote tevredenheid van 't publiek werk zaam, opent de rij zijner voorstellingen met 't volkstooneelspel „Zwarte Griet", in de nette tent op 't Kerkplein. Ook nu zal 't hem, niet aan bezoekers ontbreken, wan neer we rekening honden met de bekende liefhebberij voor tooneelspel onder Helders ingezetenen. Verder vinden we 't gezelschap van acro baten, enz., onder directie van den heer Hart, waar men kan zien tot welke hoogte de menscb 't door oefening in toeren van kracht en vlugheid kan brengen. Ook 't wassenbeeldenspel of, (dit woord schijnt allengs de oude benaming te ver dringen) 't panopticum, wordt vertegenwoor digd door de verzameling van den heer Spork. Omstreeks 400 beelden, afzonderlijk of in groepen, toonen ons, hoever men 't in de kunst van boetseeren gebracht heeft. De verzameling is bezienswaard. Panoramaas hebben we hier niet minder dan vierdus wel verscheidenheid. Dit meer bedaarde kermisvermaak heeft voor velen nog steeds aantrekkelijkheid. Men kan bij afwisseling, die inrichtingen gaan bezien bij de heeren: J. DobbelaeTe, E. Dobbelaere, Ausworth en Scherf. 't Honden- en Apenthéatre heeft de jeugd, zoolang 't ons heugen mag, kunnen beko ren. De heer Wery, over wiens werkzaam heden we reeds meermalen onze tevreden heid betuigd hebben, zal ook nu weer zor gen, dat zijne viervoetige- en vierhandige artisten behoorlijk hun plicht doen. Xhaflaire noodigt de kermisgangers in zijne traraway-tent, om tot afwisseling eens een rit te doen, waarbij de punten van uitgang en aankomst niet ver van elkander liggen. Nagenoeg overeenkomstig daarmede is de vélocipède-tent van den heer Huis- kens. De vreemde naam „Catacomben van Parijs" zal menigeen uitlokken eens een bezoek te brengen bij den heer D. Heij- nians, om te weten te komen, wat daar eigenlijk te zien is. 't Spel van Ledderom ontbreekt ook op de kermis niet. Wanneer we in aanmerking nemen hoe sterk Marine en garnizoen hier vertegen woordigd zijn, daarbij dat we een dd. schut terij en een weerbaarheidscorps hebben, dan zal 't niemand verwonderen, dat de schiet tent van den heer lleuner goede zaken maakt. Op de café's chantans hebben we reeds met een enkel woord gewezen. Tivoli, Mu- sis Sacrum, de heer Hartsinck en mej. de wed. Caarls zullen om strijd ten beste ge ven, wat er in dat opzicht kan verlangd worden. Onder de oude bekenden, trekt zeker Dirk Visser, die zijne vroegere standplaats ook nu weer inneemt, onze aandacht. Zijn Purmerender metworst en gerookte paling FEUILLETON. Kenu- wordi u i s i kwal EEN AVONTUUR OP ZEE. ~i) i i. We hielden hen niet tegen, daar we te vreden waren ons doel bereikt te hebban "de gf/vangenen waren gered en de saamge- koppelde boot, met al wat er in was, bevond Iptich in onze macht. We konden gemakke- ijk jen der bewoonde eilanden bereiken, k M)et hooggekleurd gezicht trad de kapi ein .naar me toe en schreeuwde „Hrie heb ik er naar de andere wereld ;ez< iden Wat zegt u daarvan, sir La- réa montP" I J^*t je een buitengewoon dapper man tat.J kapitein. Maar kom nu mee om naar gevangenen te zien." nam mijn mes en sneed de reepen tmbast stuk, waarmede hunne handen en atijf gebonden, waren. Van pijn ze niet staan, zoodat ze moesten zitten. k,zijt gij P" vraagde ik. n Potarno, bet opperhoofd van ide de een. \©it Tuï-Fanua; we zijn broeders," mder. <jjyde hen opmerkzaam. Tuï "^^grööt heer en Fanua is de A^ugeling, die er sterk en hij, ondanks de pijnen, 'chtop Toor me stond, tijne oogen, dat zijn vijand kon doen sidderen. „Heer," sprak hij, „ge hebt ons uit de handen onzer vijanden geredons leven behoort u. Wat wilt ge met ons doen P" Lachend gaf ik ten antwoord „Je bent vrij, jij en je broer. Hoe kwam je in de handen van je vijanden „Heer, Tuï-Fanua heeft veel gereisd, naar zuid en noord, naar oost en west; hij heeft Fanofute, Mannai en Assua bezocht, maar er bestaat geen schooner en beter land dan Samoa, en het beste wat Samoa bezit is Aimata, de Roos van Manua. Tuï-Fanua beminde baar en zij beminde hem en werd zijne vrouw. Ook Katua begeerde haar voor zijn zoon Omba, maar hij kreeg haar niet. Toen kwamen de blanke zendelingen naar Samoa. Zij voerden een nieuwen gods dienst en nieuwe wetten in. Ze verloochenden en beschimpten onzen goeden god Tangaloa, en dreven den spot met Mafuie, den god der aardbevingen en met Mesua, Eaana en Tinetiti, dc goden van bliksem, regen en storm. Mijn broeder Potarno en ik bleven 't geloof onzer vaderen getrouw, maar Ka tua en zijn zoon namen in schijn den nieuwen godsdienst aan, om hnlp en macht van de blanke mannen te verkrijgen, hoewel ze in 't geheim menschenvleesoh blijven eten. Eensklaps was Aimata, de Roos van Manua, de parel mijns levens, verdwenen. Mijn broeder en ik maakten ons op om haar spoor te zoeken. We vonden haar in Ka- tua's dorp. Hij had haar geroofd en de zendeling zeide, dat ze Christin en de vrouw van Omba moest worden. Ik voerde aan, dat zc reeds mijne vrouw was maar hij meende dat dit geen beletsel was. Toen ik daarop Aimata met geweld wilde mee voeren, werden mijne manschappen gedood en wij beiden tot gevangenen gemaakt. Morgen zal 't bnwelijk tusschen Aimata en Omba voltrokken worden on heden werden we in stilte hierheen gevoerd, om tot spijs bij den feestmaaltijd te dienen; maar gij hebt ons gered. Uw kogel heeft Katua geveld". „Was Omba ook hier P" „Neen, hij zal zeker Aimata bewaken." „Is er op Manua een groote haven, waar Europeesche schepen ankeren. P" „Neen, maar Tituïla heeft een groote haven, waar Qollandsohe, Engelsche.Fransche en Amerikaansche schepen komen." „Kan je ohb naar dat eiland brengen P" „Met deze prauw, ja, heer „Goed, dan zal Tuï-Fanua zijn Aimata weervinden, dat beloof ik -je, niot waar kapitein „Natuurlijk, sir," antwoordde deze, toen ik hem mijn gesprek met den wilde ver tolkt had. „We hebben den man gered, hij redt ons wederkeerig, dus 't spreekt van Z8lf dat we hem als vriend zullen be handelen." II. de wkaak van den MaLEIËB. De schoonheid en vruchtbaarheid der Samoa-eilanden hebben de bewondering ge wekt van «11e aeevaarders, die dezen prach- tigen eilandengroep bezochten.. Ik was nieuwsgierig ze te leeren kennen, daar er de aandacht in Duitschland reeds voorlang op gevestigd was geweest. Een geruimen tijd verliep met 't be graven der gedoode Maleiërs en de toe bereidselen van onzen tocht. Eindelijk legden we ons ter ruste, vau plan den volgenden morgen naar Tutuïla te varen en onderweg Manua aan te doen, ten einde Tuï-Fauua, zoo mogelijk, met zijne vrouw te hereenigen. Daar de wind guuatig was, behoefden de manschappen niet te roeien. Reeds des voormiddags kregen we Manna in 't ge zicht. Dat eiland heeft de gedaante van een goed afgewerkten koepel en verheft zich bijna overal ongeveer vierhonderd voet lood recht uit zee. De hoogste bergtop steekt zoowat tweeduizend voet boveu 't om ringende land uit. 't Eiland heeft zes tien zeemijlen in omvang en vertoont overal een weelderigen plantengroei. In de nabijheid liggen de kleine eilanden Osou en Olisinga. Ik stond met den kapitein bij Tuï-Fanua, die 't roer hieldzijn broeder zat nevens hem. „Waar landen we?" vraagde ik 'tOpper hoofd. Hij wees op een kleine, enge baai, waar meerdere prauwen voor anker lagen. Een aantal mannen en vrouwen, die nieuws gierig ons vaartuig beschouwden, zagen we op den oever, 't Kwam hen missohien wonderlijk, zelfs gevaarlijk voor, in een Maleische prauw een Europeeach gekleede j bemanning te zien. Tuï-Fanua atiet een luide schreeuw uit en zwaaiden den doek, dien bij als hoofd-1 bedekking droeg, om zich heen. Allen hieven ten teeken van vreugd hunne armen omhoog, maar niemand beantwoordde zgn geschreeuw. „Wat beduidt dat P" vraagde ik hem. „Waarom antwoorden ze niet P Is hier uw dorp P" „Ik beu opperhoofd vau drie dorpen en mijn broeder van twee," was zijn antwoord. „Ik woon bier. Waarom blijft ons volk zoo stilP" Zijn oog keek fonkelend ia 't rond, als wilde hij ieder rotsblok, iederen boom be spieden, daarna zeide hij; „Er is op nieuw een ongeluk gebeurd, of er dreigt ons gevaar, heer. Laat uwe manuen de riemen aanvatten, want we moeten door de branding heen." „Ik deelde zijn verzoek den kapitein mede. „Hallo, jongenskommandetrde hij, aan de riemenWe zijn dicht bij de branding." „De roeispanen vielen te water, Tuï-Fa nua hield 't roer met reuzenkracht, we werden omhoog gelicht, 't bruiste, siste en donderde een oogenblik onder, om en boven ons, en daarna waren we in do baai en dreven in stil water. 't Volk, dat;aan den oever stond, snelde naar ons toe. Vooraan liep een oud man, die zich weeneud ter aarde wierp, toen de beide opperhoofden aan land gesprongen waren. „Waarom ween je. Ambo P Wat is er gebeurd P" vraagde Potarno.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1