Advertentiën, Ds. A. VAN SCHELVEN Welkom binnen. EEN JONGEN, Dienstbode, Mevrouw BEEKHUIS 1 gelooft thans dat de slachtoffers verre de honderd overtreffen, daar nog een aantal lijken tusscheudeks liggen. Een later bericht meldt: Het juiste aantal der slachtoffers van de ramp te Glasgow is nog niet bekend, maar volgens de laatste be richten moeten er 150 dooden zjju, voor een groot gedeelte werklieden. De angst hunner vrouwen en kinde ren, die zich op en voor de werf verdrongen, leverde een treurig schouwspel op. Van hen, die op het dek van de Daphne waren toen zij omsloeg, werden verscheidenen gered door de booten, die spoedig te hulp kwamen. Maar er waren zeer velen binnen in aan het werk en zjj hadden, bij het on verwachte ongeluk, geen tijd om bo ven te komen. De reden, waarom er zooveel mannen aan het werk wa ren, was. dat men spoed wilde maken met de algeheele voltooiing van de stoomboot. Volgens de verhalen van oogge tuigen gleed de boot eerst in de beste orde snel van stapelmaar verloor toen opeens haar evenwicht en liep onmiddellijk vol water. Bij het zien van het ongeluk was men in het eerst als verlamd van schrik maar weldra deden allen wat zij konden om te redden wie nog te redden waren. Te Hoey (België) werd iemand, die door een oogontsteking bijna het gezicht verloren had, verleden week door een bliksemstraal getroffen. Tot bewustzjjn teruggekeerd, bemerkte hij dat hij zijn oogen weder perfect kon gebruiken, zonder bril noodig te hebben. In memoriam. Een jaar geleden liep op dezen dag reeds hier en daar een dof en onheilspellend gerucht rond, dat de rammonitor „Adder" waarschijnlijk vergaan was in de nabijheid onzer kust, welk gerucht helaas later bleek waarheid te zijn. Een aantal lijken kwam hier aanspoelen en nog ligt het ieder onzer in het geheugen, hoe duizenden den droeven lijkstoet volgden en getuigen waren van de ter-aarde-bestelling op den godsakker bij Huisduinen. Kort na deze droeve gebeur tenis werd het plan gevormd door het stichten van een grafmonument de namen van de ongelukkigen voor vergetelheid te bewaren en de nablijvenden in de gelegen heid te stellen te zien waar hunne afge storven bloedverwanten begraven liggen. Een comité werd benoemd, gelden werden ingezameld en eindelijk werd bepaald dat de onthulling van het monument zou plaats hebben den 5den Juli, den dag waarop de ramp voorviel, die zoovelen in droefheid dompelde. Een talrijke menigte bewoog zich gisteren langs den weg, die naar 't kerkhof voert. Daar viel ons 't eerst in het oog, hoe met dui delijke letters de vermaning geschreven stond „Eerbied voor de dooden. Orde en stilte worden aanbevolen." Op een afgezet gedeelte der begraafplaats stond 't overdekte monument, omringd door palen, waaraan vlaggen halfstok hingen. Hier stonden nagelaten betrekkingen der verongelukte zeelieden, een aantal officieren, adelborsten, schepelingen, 't Stafmuziekkorps der Koninklijke Nederl. Marine, Helders Mannenkoor, een groep Weeskinderen, machinisten, een deputatie der onderoffi- ciers-vereeniging „van Speyk", uit Amster dam, de vereeniging Admiraal de Ruyter, met hare nieuwe banier, Het Metalen Kruis, vereeniging Kruis voor Krijgsverrichtingen, Werklieden - Vereeniging, Vaderland en Oranje, Sociëteit Mars, Vereeniging Ont waakt bij Tijds, dd. Artillerie Schutterij en verschillende andere corporatiën en verder leden van den gemeenteraad. Banieren en vlaggen waren van rouwfloers voorzien. Toen, omstreeks half twee, Z.Ex. de Minister v. Marine, die aan den ingang van 't kerkhof opgewacht werd door de commissieleden, de hh. de Ruyter de Wildt, van Gijn en Mooynaar de voor hem bestemde plaats was geleid, arriveerde, begon de plechtigheid met het spelen van een mu ziekstuk, dat voor deze gelegenheid paste en plechtig klonk, terwijl onder de menigte de diepste stilte heerschte. Daarna nam de Burgemeester der gemeente Helder, voorzitter der commissie, de heer K. J. C. Stakman Bosse, 't woord, herinnerde aan de noodlottige gebeurtenis, die nu juist een jaar geleden, plaats had en op 't aandoen lijk tooneel, dat de begraving der aange- spoelde lijken van de bemanning der Adder aanbood, schetste 't ontstaan der commissie en 't doel, waartoe dit monument was op gericht. Nadat de spreker geëindigd had, werd door weeskinderen een eenvoudig maar treffend lied gezongen. Na de woorden „Thans is 't uur gekomen, Juist een jaar vervuld Dat het herinneringsteeken, Hier plechtig werd onthuld.'' werd de bedekking weggenomen en ver toonde zich 't eenvoudig maar doelmatig grafmonument voor aller oogen. 't Monument is vervaardigd van arduin steen cn bewerkt door onzen plaatsgenoot, den steenhouwer Simons, die getoond heeft zijn werk te verstaan. Aan de voorzijde leest men: Ter nagedachtenis van Zr. Ms. rammonitor Adder. Vergaan in den nacht van 5 op 6 Juli 1882, in het gezicht der vaderlandsche kust, op de hoogte van Scheveningen. Op de drie andere zijden leest men de namen der verongelukten en hun rang. Een sierlijk bewerkt ijzeren hek is er omheen geplaatst. Onderscheidene graf kran senwaaronder een door den heer W. van Zuylen en ook een door hh. machinisten zijn er neergelegd. Door de heeren v. d. Aa en Crispijn van Alkmaar werd, even na de onthulling van het monument, van de geheele groep een photographie genomen, waartoe het weder zich uitstekend leende. Ook na afloop zijn van het monument afzonderlijk nog afbeeldingen genomen. „Ziet daar prijkt het," zongen de wees kinderen en werkelijk 't prijkt, dat monu ment. 't Prijkt daar als een bewijs van deernis met 't lot dier ongelukkigen, als een bewijs van hulde en achting aan den zeemansstand, 't Prijkt ook als een be wijs van deelneming en als een merkpaal die aan bloedverwanten de plek wijst waar hunne dierbaren een laatste rustplaats ge- vonden hebben. De voorzitter hernam 't Woord en bracht namens de commissie hulde en dank aan allen, die tot 't stichten van dat grafteeken hadden medegewerkt. Krachtig en aangrijpend klonken de liederen van „Helders Mannenkoor." Nadat de directeur commandant der marine nog toespraak had gehouden, eindigde de plech tigheid der onthulling met een muziekstuk, door 't Stafmuziekkorps der marine uit gevoerd. Na afloop werd Z. Ex. door genoemde commissieleden weder uitgeleide gedaan. Lang nog zal deze dag in geheug blijven en bij 't bezoeken van de rustplaats der dooden zal ieder wel een blik van be langstelling op 't zoo welsprekend monument werpen, dat door liefde en medegevoel is opgericht IN MEMORIAM. De commissie heeft aan 't gemeentebe stuur de zorg voor 't monument overge dragen, hetgeen met de meeste welwillend heid werd aanvaard. De Commissie tot stichting van het graf teeken bestond uit de heeren mr. K. J. C. Stakman Bosse, Voorzitter, J. C. de Ruyter de Wildt, Vice-Voorzitteren Penningmeester, C. Boon, J. G. Colijn, S. van Gijn Pz., A. Harrebomée, A. N. L. Koops, N. J. Leijer, K. A. Stakman Bosse, IJ. Strik- werda, J. Weers en T. Mooy, 8ecretaris. Stoom vaartberich ten Het stoomschip Koningin Emma vertrok 5 Juli van Port-Said naar Amsterdam. Het stoomschip Madura vertrok 4 Juli van Amsterdam naar Ned. Indië. Het stoomschip Prinses Marie arriveerde 3 Juli te Batavia van Amsterdam. Het stoomschip Prins van Oranje passeer de 3 Juli Kaap St. Vincent naar Batavia. Markt-Berichten. Pühmerend, 3 Juli. 472 stapels kleine Kaas, 620 kgr. Boter: laagste prijs fl.45, hoogste f 1.55 per kgr., 161 Runderen, vlug, hooger prijs, 215 vette Kalveren f 0.80 a 1 per P., vlug, 92 nucht. dito f 10 a 25, per stuk, vlug, 228 vette Varkens f 0.38 a 0.52 per P., stug, 30 magere dito f 12 a 16 per stuk, stug, 213 Biggen f 3 a 7 per stuk, stug, 470 Schapen en Lammeren magere duur, vette lager, prijs stug, Kip-eieren f 3.75 a 4.25, Eend-eieren f4 per 100. Schagen, 5 Juli. 6 Paarden f 60 a 160, 6 Stieren f 180 a 270, 26 Geldekoeien f120, a 280, 8 Kalf koeien f 220 a 280, 6 Vaarzen f 110 a 140, 18 nucht. Kalveren f6 a 18, 400 Schapen f 16 a 34,100 Lammeren f 11 a 16, 20 magere Varkens f10 a 13, 50 Biggen f 4 a 5$, Boter per kop f 1.05 a 1.15, Kaas per kgr. f 0.40 a 0.55, Kip-eieren per 100 f 3.25 a 3.50, Eend-eieren p. 100 f 3.70. Burgerlijke Sfand Helder. Van 3 tot 6 Juli 1883. ONDERTROUWD P. Kaas, ketel ma ker, en K. Krul. B. Vos, zeeman, en G. B. Scheer. P. de Clerck, schilder, en A. Duinker. M. Zoetelief, stoker, en A. Krijnen. W. Mooijman, werkman, en H. S. Belderok. GEHUWD M. J. Paasse en J. v. Dijke. BEVALLEN J. Wiljouw, geb. Bethle- hem, d. J. C. Larsen, geb. Stevens, z. J. A. M. C. Sonneberggeb. Baerselmanz. C. M. Banning, geb. Wetterkamp, z. T. v. Soen, geb. Hordijk, d. M. Daalder, geb. Koorn, z. M. Capitein, geb. de Groot, z. E. H. Böger, geb. Vries, d. J. B. Masseus, geb. Peterse, d. E. Bank, geb. Schuld, z. OVERLEDEN: T. Borst, geb. Klom, 90 j. B. P. J. Berk, 19 m. A. P. Keet, 3 m. J. Steegers, 2 j. W. Gerritsen, 71 j. H. de Vries, 30 j. A. T. Porrer, 3 m. Burgerlijke 8tand Tessel Van 28 Juni tot 4 Juli 1883. ONDERTROUWDGeene. GETROUWDJacob Koorn Wz. en Antje Vonk. Jacob Timroer en Meintje Daalder. GEBOREN Piter, z. van Maarten Vla ming en Trijntje Roosendaal. Pietje, d. van BonafaciuB Wiegel en Maartje van Cetera. Aafje, d. van Pieter Boon en Elisabeth Ver meulen. Grietje, d. van Jacob Hartog en Cornelia Bakker. Naantje, d. van Willem Wuis en Wilhelroina Cornelia Keijser. OVERLEDEN Gerberdina Chatharina Daalder, 14 m., d. van Dirk Daalder Jz. en Naantjo Lap. IJsbrand Witte, 39 j., gehuwd met Dieuwertje Kuip. 312de STAATS LOTERIJ. 5de Klasse. 13de Lijst. No. 604 f 1500. Nos. 10217, 17475, 19859 elk f 1000. Nos. 3107,15579,16994, 17591, 19923 elk f400. No. 9824 f200. Nos. 637, 1013, 1125, 3864, 4284, 4351, 4391, 5729, 6987, 8497, 10952, 11335, 11450, 17851 elk f 100. 14de Lijst. No. 6665 f 100.000. No. 12285 f2000. Nos. 940,1644, 4160, 11288, 11306, 15715, 17773 elk f1000. Nos. 3351, 9439,10218, 12871 13810, 15655, 19298, elk f400. Nos. 286, 7048, 18428 elk f200. Nos. 1036, 1314, 7581, 8377, 10459,10553, 12624, 14074, 18525, 18645, 19617, 20537 elk f100. 15de Lijst. No. 5954 f15.000. Nos. 3483, 8619, 8918, 19500 elk f 1000. Nos. 5947, 6256, 15019, 15083, 15240 elk f400. No. 6621 f200. Nos. 1430, 2008, 7766, 10882, 13538, 14845, 16338, 20478 elk f100. Kantongerecht te Helder. Zitting van 27 Juni 1883. Het werpen van vuilnis in een openbaar water te Helder, G. K., boete fl.Het zoeken vau eieren in verboden tijd, 8. K. en A. K., ieder f10.J. L. en C. K. ieder f 3.Het te hard rijden binnen de gemeente, F. v. H. en D. v. S., ieder f3.J. G. 2 boeteu van f3.Het zich bevinden in kennelijken staat van dronkenschnp op den openbaren weg, A. J., J. d. B., G. v. d. H., C. V., G.K..A.M., ieder f3.— W. S., f5—P. D., J. v. W. ieder 2 boeten van f 5. Allen subsidair gevangenisstraf en in de kosten. Zitting van 4 Juli 1883. Het te hard rijden R. v. 8., f 3. Het laten loopen van vee op eens anders in den oogBt staanden grond J. H., J. R. d. W., K. F., ieder f 3. Het beschadigen van plantsoen op een openbare wandelingW. W. J. S., A. C. R; ieder fl. Het zich bevinden in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg A. d. B., C. K., C. R., B.deH., T. d. J., J. K., ieder f 5.W. R., 2 boeten van f5.W. F. W., K. B., B. L., ieder £10— A. L., A. K., ieder f 15. Allen subsidiair gevangenisstraf en in de kosten. KERMIS. n. De kermisvreugd is nog steeds in vollen gang, waartoe 't prachtige zomerweder zeker niet weinig meewerkt. Bij de voorstellingen van 't Rotterdamsch Tooneelgezelschap, worden de werkzaam heden der acteurs en actrices zeer gewaar deerd. Keurig nette voordracht en fijn spel lokken welverdiende applaus uit. De heeren v. Zuijlen en Moor, alsmede mevr. Albregt Engelman ontvangen van die toejuichingen een ruim aandeel. Zijn „Onnadenkendheid," „Een guitenstreek van Arthur" en „Onze lieve Bloedverwanten" door ons met ge noegen gezien, van 't vervolg van 't reper toire hebben we niet minder goede ver wachtingen. 't Blijkt dat de heer Nieuwenhuis, zoowel door keuze van stukken als door de op voering daarvan aan de eischen zijner be zoekers weet te voldoen. De schouwburg tent is eiken avond goed bezet en de hoofd- vertooners ontvangen meermalen blijken van tevredenheid door herhaalde applaus. Whery's Honden- en Apentheater is wel een bezoek waard, niet alleen om de goede dressuur der viervoetige kunstenaars, maar ook om de werkzaamheden die op 't slappe koord en 't trapéze worden verricht. 't Panopticum van den directeur Spork, trekt veel bezoek en die, over de kermis wandelende, er eens een kijkje neemt, be klaagt zich de moeite niet. Om zich een paar uur te amuseeren, be- zoeke men des avonds 't lokaal Tivoli. De gevarieerde werkzaamheden en de goede muzikale voordrachten houden de bezoekers aangenaam bezig. Vervolg- der Berichten Hedennacht werd op de kermis alhier een kanonnier door een mari nier met een mes in het hoofd ge stoken, waardoor deze bewusteloos werd en moest worden weggedragen. Blijkens een bij het Departe ment van Koloniën ontvangen tele gram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, heeft er een vijandelijke inval plaats gehad in Toba (Sumatra's Westkust), en zijn troepen derwaarts gezonden. Het te Hellevoetsluis liggende schroefstoomschip 4e kl. St' Eustatius is door het departement van koloniën overgenomen van het departement van marine. De naam is veranderd in die van Bali, en 't vaartuig wordt den 6 Augustus a. s., in dienst ge steld met bestemming naar Oost-Indië. Bijna in alle provinciën heeft het onweer, dat Woensdag woedde, zijne sporen nagelaten. Van alle kan ten komen berichten, dat de bliksem woningen vernielde en vee in stallen en in de weilanden doodde. Maar bijna overal gaan die jobstijdingen gepaard met betuigingen van blijd schap over den regen, waarnaar men bijna overal met verlangen uitzag. Te Geldersch-Veenendal is een 50- jarig man, die onder een stroo-schut- ting was gevlucht, doodelijk getroffeu. Hij stierf onmiddellijk. Te Opheusden is een 7jarig jongetje, hoewel het tusschen verscheidene groote menschen in stond, eveneens doodelijk getroffen. Twee arbeiders bij het klooster te Grubbenvorst werden door den bliksem getroffen, waardoor een ver lamd werd en de andere stervende is. In het Veen ouder Haaksbergen zijn twee vrouwen (moeder en doch ter) door den bliksem gedood; 't huis is gegeel afgebrand. Men schrijft uit Vlissingen van 4 Juli: Bij het rangeeren had heden ochtend de wisselwachter J. Open neer bij het wachthuis No. 66, in de nabijheid van het Havenstation alhier, het ongeluk tusschen de buffers van 2 waggons te geraken, waardoor hem de borst werd ingedrukt. De dood volgde on middellijk. De man was kostwinner eener oude moeder. Te Kaatsheuvel is een kind ge boren zonder neus of oogen. Ter plaatse waar zich anders de oogen bevinden, ziet men een nauw merk bare snede. Het kindje is overigens gezond en schijnt van een krachtig Op Zaterdag 7 Juli hopen wij|den Séjarigen Huwe lijksdag te herdenken, van onze geliefde Ouders: L. VAN OOSTEN en JANNETJE ABENES. Uit naam hunner dankbare Schoonzoon en Dochter, C. J. LAMENS. A. LAMENS—A. v. Oosten. Op Zondag a. s. hopen wij jj de 25-Jarige Echt vereeniging; te mogen herdenken van onze beminde ouders JOHANNES ABRAHAM KWINKELENBERG en TRIJNTJE RÜISCH. Helder, 6 Juli 1883. Hunne daukbare kinderen, J. H. GRASSER. M. GRASSER, geb. Kwinkelenberg. GEERTRUIDA KWIN-j KELENBERG. JAN KWINKELENBERG Bevallen van een welgeschapen Zoon E. J. BANK—Schuld. Helder, 3 Juli 1883. Bevallen van een Dochter: S. MUNNIKDaarnhouweb. Helder, 5 Juli 1883. Door Gods goedheid bevallen van een welgeschapen Zoon E. W. VAN LEEUWEN-de Haas. IJmuiden, 4 Juli 1883. Gevoelig voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij liet smar telijk overlijden en de teraardebestel ling van onzen geliefden Zoon LUKAS brengen wij aan HH. dragers, vrien den en allen, die ons in dezen droevi- gen slag hebben bijgestaan, onzen hartelijken en welgemeenden dank. L. R. JACOBS. A. JACOBS—Willems. Mede namens Broeders en Zusters, (Door omstandigheden eerst heden geplaatst.) te HELDER (Palmstraat.) ZONDAG 8 JULI a. 8. voormiddags 10 uur, zal D. V. al{ Spreker optreden de WelEerw. Hee Aan de Leden en Vrienden der Vrije Gereformeerde gemeente (Hoogstraat) Helder. ZONDAG 8 JULI voormiddags 10 uur, zal D. V. ah Spreker optreden de WelEerw. Heet Ds. H DREESSEN, van Medemblik. En alsdan zal de Bevestiging plaats hebben vau Ds. JOH. VAN DEK BROEK, van Nieuw Amsterdam, en namidd. 5l/3 uur intrede gehouder worden door Ds. Joh. Van Den Broek. ONDER-OFFICIEREN aan den SCHIPPER van Zr. Ms. stoomschip „Tramp." De ondergeteekend verzoekt bij de aan staande verkiezinj voor Leden van den gemeenteraad, niei meer in aanmerking te komen. K. C. v. VLIET. Park „T I V O L I.' op Zondag 8 Juli 1883, des namiddags ten half drie ure. Entrée voor een Heer f 6.49 eene Dame0.23 A. BERNHARDT. Wordt gevraagd, in een Manufac turenwinkel, een knappe eerlijke Jongen. Adres Bureau dezer Courant. Wordt gevraagd die in 't slagersvak weuscht opgeleid te worden goed kunnende lezen en schrijven, bij A. L. VAN GELDER, Binnenhaven. met de keuken aanvertrouwd en van goede getuigen voorzien, kan direct geplaatst worden. Adres DeTijdgeesst; vraagt 1 Augustus a. s., een flinke nettt DIENSTMEID. Zonder goede ge tuigenis komen niet in aanmerking Adres hoek Westgracht bij de Gas fabriek alhier. De persoon, die 11 Dinsdagavond inde pauze van deSchouwburg, in het Café HOLMER abusievelijk een verkeerden FANTASIEHOED heeft me degenomen, wordt beleefd verzochl dezen te doen ruilen. Adres Bureau van dit blad.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2