'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TESSEL. No. 1087. Dinsdag 17 Juli 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. A*bonnement per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT <fc Co. te Helder. BwreauSPOORSTRAAT ei ZCID8TRAAT. Aavertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. DE TENTOONSTELLING TE AMSTERDAM. Triomf! De Tentoonstelling is gereed! Zaterdag 7 Juli is de machinegalerij feite lijk geopend. Dien dag toch zag men er voor het eerst alles in werking, en daarmede kan gezegd worden dat de laatste hand ge legd is aan al wat er te nog doen was. Hier en daar moge nog een puntje op een i ontbreken, maar als deze brief onder uwe oogen komt, geloof ik niet dat de ergste pessimist iets te vitten zou vinden. Het eenige wat thans nog ontbreekt is... uw bezoek. Ik begrijp volkomen dat velen het gaan bezichtigen van de Tentoonstelling hebben uitgesteld. Wanneer men er een reis voor moet maken en er dus nogal geld voor uitgeven, wil men gaarne zooveel mo gelijk zien. Wachten was dus te billijken. Van nu af zal het dat niet meer zijn. Er is van verschillende zijden reeds bij herhaling aanmerking gemaakt op het feit dat wij, Nederlanders, onze koloniale Ten toonstelling niet zelf hebben bezorgd dat wij niet genoeg zelfvertrouwen bezaten om de koe zelf bij de horens te vatten, dat wij ons niet hebben durven wagen aan zulk eeu grootsche ondernemingwelnu, laat men tenminste bij die in geenen deele van grond ontblootc opmerkingen niet deze kunnen voegen, dat wij onverschillig zijn, niet al leen voor de nijverheids-producten, uit den vreemde tot ons gekomen, de beleefdheid tegenover bet buitenland zou alleen reeds vorderen daarvan notitie te nemen, maar zelfs voor die onzer landgenootendat wij naar de schatten uit onze koloniën niet eens komen omzien. Het spreekwoord „let absents ont tou- jours tort" zal vooral van toepassing zijn op de wegblijvers. Trouwens, ik geloof dat die categorie maar zeer klein zal zijnde Tentoonstelling is te schoon, te belangwek kend, om er geen bezoek aan te brengen. De graaf en de gravin van Vlaanderen, die sedert 6 Juli hier zijn, zijn er opgetogen over in den volsten zin des woords. Zij vertoeven er bijna eiken dag van 's morgens tot 's avonds, bekijken alles met de meeste oplettendheid en slaan letterlijk niets over. Verleden Woensdag hebben zij den gan- schen dag gewijd aan de koloniale afdee- ling, waar ik ze rond in de Serre der tropische gewassen, naast de gamalan, waar zij meer dan een uur doorbrachten. Trouwen», men heeft wel een uur noodig om het schoone, dat onder leiding van den Hr. Witte, den bekenden hortulanus uit Leiden, en van diens zoon, den Hr. Johan K. Witte, daar verzameld is, ook maar oppervlakkig te beschouwen. In de prachtige Serre, door den Heer Bruns Jr. te Bremen ingezonden en door de commissie van de koloniale Tentoon stelling gehuurd, hebben de HH. Witte een zeldzaam voorkomende collectie van oecono- mische planten en bladvormen uit de tro pische gewesten bijeengebracht. Enkele exemplaren zijn direct uit Indië gezonden. Van vulkanischen lavasteen uit Ander- nach heeft de Hr. Witte Jr. een keurig rotswerk weten samen te stellen, waar het water aanhoudend doorsijpelt en dat met het mos en de verschillende gewassen, die er tusschen aangebracht zijn, een waarlijk verrassend effect maakt. We vinden in de Serre den Vanille- en den .Peperboom, den Kaneelboom en het Suikerriet, de Kijstplant en den Annanas, de Tabaksplant en den Koffieboom. Opmerking verdient vooral de Liberia- Koffieboom, waarop de Hr. Hendrik Muller uit Rotterdam het eerst de aandacht ves tigde, door toezending van eenige zaden en ^rnge planten aan 's Rijks academietuin te Het is bekend hoe spoedig het voordeel bleek, dat deze nieuwe koffiesoort boven 't gewone aanbood en boe de Engelsehen, heel wat wakkerder en met vrij wat meer onder nemingsgeest bezield dan wij, zich onmid dellijk gingen toeleggen op het aankweeken er van, overtuigd als zij zich hielden dat met de libeyia-koffieplant goede zaken te ''en zijn. De ondervinding heeft geleerd, dat zij juist gezien hebben, want op dit oogenblik zijn reeds talrijke plantages er van in Indië aangelegd. Al de planten, welke daartoe gebruikt zijn, komen uit Engeland, geen enkele uit Nederland, omdat wij, die de eerste zaden er van hadden, ons aan de zaak niet hebben laten gelegen liggen. Das ist die alte Gesehichte, und sie bleibt immer neu. Naast den zoogenaamden „Vleescheter" met zijn sierlijke, voortdurend met water gevulde kelken, treffen wij de Waringa aan, met zijn hoog uit den stam schietende en zich met dezen vereenigende wortels. Een paar schreden verder vinden wij den Suikerpalm, voor den inlander van zulk een veelzijdig nut. Uit de vezels toch, welke het ondereinde van den stam omgeven, maakt hij zijn zoogenaamden kokosbezems de jonge blaadjes geven hem een gerecht dat, toebereid, veel overeenkomt met kool nit den onrijpen bloemstengel perst hij het sap, om er een soort van suiker van te maken en eindelijk dienen hem de oude bladen voor dakbedekking. Hoog boven aan in het midden der Serre is op een eenvoudig stuk kurk een Philo- dendrum bevestigd. De natuur heeft niet verlangd dat alle plauten aarde zouden behoeven om te groei en en zoo heeft de Pliilodendrum slechts een stuk hout of kurk noodig om welig te tieren. Zijn wortels laat hij afhangen. In de Serre bereiken zij bijna den grond. Onder de zeldzame planten verdient voor al nog de aandacht een Hyopborbe, een waaierplant, die met ontzachlijke moeite en zorg uit den Botanischen tuin te Buitenzorg op Java hierheen is gebracht. Op de reis heeft_ deze plant ongelukkiger wijze veel geleden. Slechts een blad is haar overge bleven thans maakt zij echter nieuwe. Niet ver van dit fraaie gewas staat een Pisang of musa, wiens smakelijke en voed zame vrucht den Javanen doet zeggen.dat hij, die vijf Pisangboomen plant, méér doet voor zijn kinderen dan een ander, die zijn leven lang voor hen werkt en spaart. Yan de Serre naar den Gamalan il n'y a qu'un pas. Het bezoek aan deze eigenaardige muziek heeft sedert eenige dagen een nieuwe aan trekkelijkheid gekregen. Er is dagelijks tusschen 12 en 3 uur een „indische rijst tafel" geopend, welke niet alleen het geluk uitmaakt van alle oudgasten, maar waar ook anderen, die er eens zijn geweest, gaarne terugkomen. Door Javanen bediend, in een geheel oostersche omgeving gezeten, waant gij n daar in het hartje van Java, terwijl gij uw indische rijst met sambal, met gedroogde gebakken visch, met gedroogd vleesch en ik weetniet wat al meer eet. Het is een gelukkige gedachte geweest van de ijverige commissie voor de koloniale afdeeling, om zulk een tafel aan te rechten, en de Hr. Veth, aan wien de zorg er voor is opgedragen, kwijt zich op uitnemende wijze van zijn taak. De oudgasten, weten het beste aan hoeveel bezwaren het leveren eener goede rijsttafel in Europa verbonden is. Niemand, die de Tentoonstelling gaat bezoeken, verzuime aan te zitten aan de indische rijsttafel. „Op zijn hollandsch" of „op zijn fransch" eten kan men altijd. „Op zijn indisch" hoogst zelden. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 17 Juli 1883. De kapt.-ter-zee Pften Bosch zal, naar de Utr. Ct. verneemt, 1 September a. s. als commandant van het Koninklijk Instituut voor de Ma rine alhier vervangen worden door den kapt.-ter-zee G. Doorman. Het schroef8toomschip le kl. Leeuwarden" wordt op de werf alhier in gereedheid gebracht om naar Oost- Indië te vertrekken, ter vervanging van Z. M. kruiser le kl. »Atjeh". Het voornemen bestaat om alle schroefstoomschepen lste klasse der Kon. Nederl. zeemacht van een dui kertoestel te voorzien. Het lijk, dat te Tessel dezer dagen aanspoelde, is opgegraven en door de familie herkend als te zijn dat van Willem Klaasz Kramer, schipper van de schuit U K. 171, welk vaartuig op 6 Maart 11. is ver gaan. Voor het vinden van dat be doeld lijk was f25 uitgeloofd. Een Urker schuit heeft het stoffelijk over schot naar Urk overgebracht, ten einde het daar te doen begraven. Aan de inleggers in de Rijks postspaarbank werd tot voor korten tijd door den directeur een kennis geving gezonden, telkens wanneer zij f 10 of meer hadden, en wel bin nen vgf dagen. Sedert 1 Juli j.1. echter geschieden die kennisgevingen, in gevolge Kon. besluit van 15 Mei jl., slechts voor bedragen van f 25 en daarenboven 14 dagen na den inleg. Een der lezers van het Hbl. maakt de opmerking, dat van de op varenden, die voor een jaar met de Adder vergingen, vijf te IJmuiden ziju aangespoeld en te Zandpoort worden begraven. Nu te Helder een zuil is opgericht, die aan den treuri ge n dood der bemanning herinnert, rijst de vraag of niet ook te Zand poort een eenvoudig gedenkteeken be hoort te berin neren, dat daar een deel der schipbreukelingen ter ruste is gelegd. Men schrijft uit IJmuiden Donderdag heeft hier buitengaats een proeftocht plaats gehad met het nieuw-gebouwd stoomschip Terschel ling, bestemd voor de vaart tusschen Terschelling en Harlingen. De tocht had plaats bg vrij ruw weder uit het W. Z. W.de zee stond nagal hoog, maar het schip bleek bij alle wendin gen, gelijk men van de duineu zien kon, waar vele belangstellenden had den post gevat, zeer goed tegen de golven bestand te zijn. Ieder die bekend is met de baan, die het schip dagelijks zal hebben te doorloopen, tusschen Terschelliug en Harlingen, en dus weet hoe het daar kan spoken, kan dus gerust zijn bij de wetenschap, dat deze boot niet alleen snelvarend doch ook een zeeschip is. Het schip is getuigd als gaffelschoe ner en is ook bovendeks als zeeschip ingerichtde bouwmeester, die alle eer van zijn werk heeft, rekende dus ook op het vereenigen van doelma tigheid en deugdelijkheid. Aan den Langendijk (Noord- Holland) is het koolsnijden weer in vollen gang. De bloemkool en andere tuinvruchten beloven een rgken oogst. Hoewel de langdurige droogte de ontwikkeling van het gewas tegen gehouden heeft, geeft de onlangs gevallen regen uitzicht op verbetering. De hooioogst is tengevolge der droogte buitengewoon schraal geweest. In de derde Wittenburgerd wars- straat te Amsterdam is een vrouw, bezig zijnde met goed op te hangen buiten het raam, door het breken der rekken naar beneden gevallen. Men bracht de ongelukkige naar het gasthuis, maar het bleek dat zg reeds was overleden. Welke drukte de tentoonstel ling aau velen verschaft, met de werkzaamheden, inzonderheid in de bouwvakken, is het te Amsterdam slapper dan eenig ander jaar. Tim merlieden, metselaars, schilders en behangers worden nu reeds bij tien tallen door de patroons afgedankt. Een treurig vooruitzicht, nu voor honderden, weldra voor duizenden. Als de tentoonstelling gesloten wordt, is het winterseizoen ingevallen en kunnen velen zich alzoo voorbereiden op werkeloosheid, tot het voorjaar van 1884. De aanhouding van den per soon van H. v. d. Velden, chef de bureau der Holl. spoorwegmaatschap pij te Amsterdam, was reeds geschied, toen het verzoek daartoe vanwege de politie werd gedaan. Het tekort is nu reeds gestegen tot over de f 10,000 loopende al over eenige jaren terug. Dit tekort had hg steeds weten te dekken door de ontvangsten van de eerste dagen der maand, waarbij hij dan zooveel mogelijk degelden opnam, welke nog berustten in handen van zijn onderhebbend personeel, tot ein delijk de som te groot werd om zoo te knnneu stoppen. Tegen Jan Melis, oud 61 jaren, lederhandelaar, wonende te Onder- dam, gem. Beduin, die beschuldigd wordt in den nacht van 6 op 7 Mei jl. zijne huishoudster Margaretha Meijer opzettelijk door verstikking te hebben gedood, is door het O.M. bij het gerechtshof te Leenwarden 10 jaren tuchthuisstraf wegens moed- willligen doodslag geëischt. De uit spraak i3 bepaald op Donderdag 19 dezer. Een der Surinaamsche inboor lingen op de tentoonstelling ligt op 't oogenblik ernstig ziek, tengevolge van gevatte kou. Het vorige jaar kocht een vrouw op een erfhuis te Tiel een ladetafel voor f4.25. In een der laden van dat meubelstuk vond zij ongeveer f490 aan coupons, die daarin abu sievelijk waren blgven liggen. De vrouw heeft die coupons in haar be zit gehoudeu en moet ze volgens haar eigen mededeelingen, later ten eigen bate hebben aangewend. De erfgenaam, van den vroegeren eige naar der ladetafel wendt pogingen aan om de vrouw strafrechtelijk te doen vervolgen, wegens toeeigeöing van gevonden voorwerpen. In de Anna Paulownastraat te 's-Hage heeft een gasontploffing plaats gehad. De vrouw des huizes werd daardoor ernstig aan het hoofd ver wond en de schade, in huis aange richt, is vrij aanzienlijk. Zoo zijn o. a. tal van ruiten gesprongen. Eeu arbeider te Bleiswijk had het ongeluk met het linkeroog te stooten tegen de scherpe punt van een hooivork, met het noodlottig ge volg, dat het oog uit de kas werd gelicht en op deu grond viel. Aandoenlijk was de aanblik van hetgeen Donderdag op het per ron te Amersfoort plaats vond. De gewezen gemeenteontvanger te Put- (Gelderland) D. C. H. werd door een rijksveldwachter geboeid vervoerd een net gekleed meisje, naar men zegt van Haarlem komende en hier moetende overstappen, om hare reis naar Putten te vervolgen, alwaar zij hare familie wilde bezoeken, zag, naar men zegt, haar geboeid familielid. Treffend was het toen het meisje, daar ze de geboeide hand niet kon vatten, hem omhelsde. (N. Amersf. C.) In de Hoeksehe waard en het Roonsche eiland woont een familie, bestaande uit 10 zusters en broeders, die te zamen ruim 700 jaar tellen. De oudste is 78, de jongste 64 jaar. Een paar maanden geleden werd op de onderofficierskamer van het 4e bat. van het te Maastricht in garni zoen liggeode 2e reg. infanterie een gouden horloge met ketting vermist. Een der onderofficieren werd door zijne makkers verdacht de dief te zijn en daarom doodverklaard. Heden nacht heeft deze ouderofficier door een geweerschot een einde aan zijn leven Men kent de wettelijke bepa lingen in Engeland op het verbreken van trouwbeloften. Ze zgn verre van malsch en hebben reeds aanleiding tot menige onbillijkheid gegeven. De slimste onbillijkheid wordt thans echter uit Ierland gemeld. Daar kwam voor het gerecht een dame met drie heerenalle drie werden door haar beschuldigd trouwbeloften jegens haar verbroken te hebben. Ofschoon dat drietal onwilligen het beste bewijs was, dat de dame zelve in haar trouw nog al veranderlgk was, stelde het gerecht haar in 't gelijk, veroordeelde den eerste tot f' 120, den tweede tot f1200 en den derde tot f7200 schadevergoeding, zoodat de trouwlustige dame dien dag een kapitaaltje van ruim f8500 verdiende. Bg de onlangs gemelde over strooming bij Bombay zgn 5000 hui zen ingestort, en duizenden menschen alzoo van dak beroofd. Erger nog is, dat als het water valt, men voor koorts-epidemiën te vreezeu zal hebben. De Fransche soldaten, die bg het gevecht van Hanoi, doodelijk ge wond in handen van den vijand vielen, zgn door dezen op gruwzame wgze om het leven gebracht. De gouver neur van Hanoi liet o. a een gene raal doodschieten. -- De mode der nauwe damesja- ponnea had dezer dagen te Ham burg bijna een menschen leven ge kost. Daar viel een dame uit een boot in het water, en ofschoon het op die plek niet diep was, scheelde het weinig of zij was verdronken, daar zij zich, door haar nauwe japon, niet genoeg bewegen kon om zich op te richten. Eerst na veel moeite gelukte het den anderen leden van het gezelschap in de boot haar te redden. In Engeland is dezer dagen nu ook de postpakkettendienst inge voerd. De Engelschen waren in dit opzicht eenigszins ten achteren bg andere natiën maar zij zgn die nu, wat de iurichting betreft, vooruit. Er worden daar uiet alleen pakketten aangenomen tot 7 pond toe en tot een lengte van 1 meter, en een breedte van 2 meter, maar er zgn ook depóts ingericht waar poste res tante verzonden pakketten drie weken lang bewaard worden.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1