'T VLIEGEND BLAADJE. KLE1ME COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL Dinsdag 24 Juli 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. No. 1089. Abonnement per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 s> Afzonderlijke nnmmers2 UitgeversBERKHOUT <fc Co. te Helder. BareaniSPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. Advortontlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 G-rootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 24 Juli 1883. De majoor der vestingartillerie te Willemstad, J. A. Van Otterloo, zal gedurende zes weken de schiet- oefeneningen op groote schaal al hier leiden. De schroefstoomboot »Flevo," dienstdoende als postboot tusschen Nieuwediep en Tessel, werd Vrijdag avond met defecte machine door de sleepboot »Stad Amsterdam" alhier binnengebracht. Naar men verneemt, is de kapt.- ingenieur Van Schermbeek, die belast is met het aanleggen van fortifica tiën enz. in Japanblijkens uit Yokohama ontvangen telegram aldaar Vrijdag in goeden welstand aange komen. Het bevel, dat door den Minister van Marine gegeven is tot vermin dering van het personeel, werkzaam op 's Rijkswerf te Amsterdam, is een gevolg van den brand, waarbij de in aanbouw zijnde schepen Doggers- bank en Kortenaar vernield werden. Daar men nog niet beginnen kan met den bouw van twee nieuwe schepen, is er geen werk meer aan wezig voor bet gebeele personeel. De overtollige werklieden werden tot nu toe gebezigd om de puinboopen van den brand weg te ruimen De Loodskotter >Vlissingen 8" bevond zich Dinsdagmorgen ten on geveer half elf in het Engelscbe ka naal, ter hoogte van bet vuurschip de Ouwers, toen een stoomboot ont waard werd, komende van om de West. Zij zette blijkbaar koers op den schoener, welke bijgedraaid bleef liggen, vermeenende dat een loods verlangd of gepraaid zou worden. De stoomboot was inmiddels zóó na bij gekomen, noch van baar koers veranderd, noch bare vaart vermin derende, dat de opvarenden van den schoener weldra inzagen, dat een aanvaring niet meer te vermijden was. Men beproefde wel op bet laatste oogenblik met roer en zeilen deze af te wenden, doch te vergeefs; de stoom boot liep den schoener op de hoogte van zijn fokkewant in de zijde, waarna deze bijna oogenblikkelijk zonk en de uit 7 personen bestaande bemanning nog slechts even den tijd bad zich met achterlating van alles wat zjj aan boord bad, langs toegeworpen ljjnen op bet stoomschip te redden, hetwelk bleek te zijn de Hollandia, komende van Bilbaö, bestemd naar en te buis behoorende te Rotterdam, alwaar de schipbreukelingen aange bracht zijn. Ter waarschuwing voor anderen maakt men melding van een nieuwe plakzegel-gescbiedenis. Iemand te Sneek ba d een debiteur, wien hij herhaaldelijk om betaling eener schuld bad aangemaand, eindelijk gerechte lijk tot betaling genoodzaakt. Nu kwam de debiteur met een deel der som bjj den schuldeischer. Deze was niet tehuiszijne vrouw nam 't geld in ontvangst en gaf een quitantie met plakzegel, waarover zij de handtee- kening schreef. Zij wist echter niet dat op bet plakzegel ook de datum moest staan en zoo kwam de quitantie in banden van den advocaat van den débiteur. De advocaat ging naar den ontvanger der registratie en de Sneeker burger moest f25 boete betalen. Op 19 Juli 11. is van de werf der heeren Raylton Dixon Co. te Middlesbro te water gelaten bet stoomschip Samarang, gebouwd voor rekening van deRotterdamscbe Lloyd. De heer W. Van Zuylen, die zgn zomertent op de Utrechtsche kermis heeft opgeslagen, zou voor een stampvolle zaal »Nelly" geven, doch werd eensklaps teleurgesteld door de ongesteldheid van een der leden van zij n gezelschap, den beer Rentmeester, die de rol van Daniël Trent zou ver vullen. Goede raad was duurde gebeele recette was als verloren te beschouwen. Een der acteursde jonge Vau Ollefen, komt op 't denk beeld zijn vader, die in Apeldoorn een welverdiende rust vau zijn acteurs loopbaan geniet, om hulp te vragen. Deze, in zijn tuin werkzaam, bedenkt zich geen oogenblik, kleedt zich on middellijk, gaat op den trein en speelt denzelfden avond met jeugdig vuur de rol van Trent zoo vaak door hem met uitstekend succes verruld. Zulke vrienden zijn goud waard In de Groningscbe bladen leest men Door den beer officier van justitie bij de arrojidissements-recbtbank te dezer stede zijn wij gemachtigd ter algemeene kenuis te brengen, dat door de aannemers, ter wier uadeele in den avond vau den 18den op den 19den Juli jl. nit een ijzeren brandkast, binnen de in aanbouw zijnde cellulaire gevangenis te Help man, twee bankbiljetten ieder f 1000 en ander bankpapier en specie, ten gezamelijke bedrage van omstreeks f 4000, werden ontvreemd, een som van f 200 is uitgeloofd voor dengene, die den dader aanwijst of zoodanige inlichtingen aan de justitie ver strekt, waardoor deze op het spoor van den dader of de daders en tot hunne veroordeeling kan geraken. Een te Roermond alleen wo nende bejaarde vrouw bad Vrijdag bet ongeluk in den kelder van baar woonhuis te vallen en werd Zaterdag door de buren daarin levenloos ge vonden. Aan het Kalf, bjj Zaandam, is Zaterdagmorgen, door bet overkoken van vetwaren, een buis in brand ge raakt. De vlammen vespreidden zich. zoo snel, dat in zeer korten tijd alles was verbrand. Naar men zegt, waren de inboedels van de daar inwonende gezinnen niet of, evenals bet gebouw, laag geassureerd. Aan den beer Citroen in de Kal verstraat te Amsterdam werd voor een paar dagen een briefkaart be zorgd, houdende het verzoek van twee personen om bun des avonds, op 't Singel bij de Munt, f 100 te doen brengen. Bleef bij in gebrekedan zou zijn huis in brand gestoken en bij zelf of een lid van zijn gezin vermoord worden. Toen de politie, in wier handen de briefkaart gesteld werd, op de genoemde plaats kwam, vond zij er J. G. W. W. en J. O., die in hech tenis werden genomen, betgeen blijk baar juist in bun bedoeling lag. Bij een smid op den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam is Zater dagavond een treurig ongeval voor gekomen. Bij het ophgschen van een stuk ijzer, kwam een jongen in aan raking met de ketting van de lier, waardoor hij een paar keer werd rondgeslingerd. Zwaar gekneusd, vooral aan de banden, werd hij per brancard naar bet Gasthuis gebracht. Zekere J. Van Boven, te Rniner- veen (Dr.) wilde dezer dagen op een avond een boodschap doen bij J. Luut, aldaar, die echter met het gezin reeds te bed was. De zoon des buizes meende een bond te booren bij zijn konijnenhok, stónd op, greep een mestvork en wierp die den bezoeker naar bet hoofd. De man is daar door zoo ernstig gewond, dat hij nog steeds bewusteloos ligt zijn toestand geeft weinig hoop op her stel. Zaterdagmiddag is een man in de Foeliedwarsstraat, te Amsterdam, in beschonken toestand van de trap pen gevallen en dood gebleven. Aan bet station te Purmerend zouden Donderdagavond eenige ar beiders twee met zand beladen wagens naar de losplaats vervoeren. Misschien door een ongelukkig toeval, of wel door onvoorzichtigheid van derden, gleed de achterste wagen sneller langs de rails dan de voorste er ontstond een botsing, waardoor de arbeider K. uit Krommenie tusschen de buffers der beide wagens bekneld raakte en spoedig daarna overleed. In de vorige week bad er op de Boven waal een vreemdsoortig duel plaats. Twee broeders, beiden kapi tein op een sleepboot en daarmede werkzaam aan de normaliseering van de rivier, hadden sinds eenigen tijd een veete tegen elkander. Toen ze nu elkander met hunne stoombooten moesten passeeren, voeren zij met zoodanig geweld tegen elkander in, dat een der stoombooten een groot lek bekwam en weldra zonk, nadat men nog juist den tijd bad om dit vaartuig op een zandplaat te sturen. De Passie-spelen hebben al heel wat passie verwekt, maar in Gouda gaven zij aanleiding tot handtaste lijkheden zelfs. Donderdagavond verzamelde zich een talrijke menigte voor 't sociëteits gebouw »Ons Genoegen," waar de opvoering zou plaats hebben. Eerst bepaalde men zich. tot gesis en gejouw, toen vloog een steen tegen 't buisje van den bureaulist en daarmede was het sein gegeven. Lantaarns werden ingeworpen, personen, die de zaal wilden binnentreden, werden geduwd, geslagen en gestompt en van ver scheidene woonhuizen de ruiten ver brijzeld. De politie moest er met de sabel op inslaan en de hulp van bet garnizoen ingeroepen worden, om de toegangswegen tot bet sociëteitsge bouw af te zetten. Ongeveer 100 personen woonden de voorstelling bij zij werden bij 't verlaten van bet gebouw opnieuw met kreten en verwenscbingen begroet. Men schrijft uit Amsterdam aan bet U. D. Veelvuldig zijn de klachten van verschillende exposanten op de inter nationale tentoonstelling over ont vreemdingen van hunne geëtaleerde goederen. Gedurende den dag, wan neer zij persoonlijk een wakend oog houden, gaat dat niet zoo gemakkelijk; die rooverijen schijnen in don regel des nachts te geschieden, wanneer de exposanten de galerijen verlaten heb ben. Vooral confituren, wijnen, li keuren en lekkernijen van allerlei aard vinden des nachts veel aftrek. Een exposant b. v. van gebottelde wijnen of likeuren, mist 's morgeus bij zijn komst een goed gevulde flesch, maar den volgenden morgen is de ledige flesch teruggebracht en inge ruild voor een gevulde die indus trie geschiedt met zooveel overleg, dat de exposant er slechts bij toeval attent op werd. Maar ook andere, weinig omvangrijke voorwerpen, die zoo maar a prendre liggen verdwijnen. Zoo hebben, om maar iets te noemen, de jongelui van de machinisten-kweek school alhier prachtige proeven van hunne vorderingen in bet bankwerken en smeden geëxposeerd en van die voorwerpen, met zooveel ambitie ver vaardigd, zijn reeds verscheidene ver dwenen. De vreemde exposanten moeten, jammer genoeg, geen zeer hoogeD dunk meenemen van de zoo hooggeroemde Hollaudsche trouw en eerlijkheid. De romp van bet onlangs te Glasgow te water gelaten en om geslagen schip Dapbne isVrijdag boven water gebracht. Men vond daarin nog een dertigtal lijken. In bet geheel zijn er nu 117 gevonden. Elf worden er nog vermist. De Amerikanen passen blijkbaar hunne liefde voor snelheid en vlug- beid ook op bet onstoffelijke toe. Merkwaardig is, zoo schreef onlangs mevrouw Coppiant in de New-York Riview, wat wonderlijke denkbeelden de menscben bier hebben over bet leeren van zang en muziek. Te Bos ton kwam tot mij een jonge dame om baar stem te laten onderzoeken daarna vroeg zij mij, hoeveel aria's ik haar kon leeren in acht en veertig minuten! Een andere jonge vrouw, een voorlezeres, die den volgenden dag gezelschap zou ontvangen, ver langde, dat ik in een les den triller in haar stem zou brengen, die noodig was om in een gedicht bet gezang van een vogel na te bootsen. Een jonkman, dien ik volstrekt niet voor baszanger geschikt achtte, vroeg of ik hem in twee a drie uur de h E. en F. kon teruggeven, die hij door te groote inspanning bad verloren. Per telegram van Solombal, 19 dezer, wordt gemeld, dat de bout- werven van de Manax Shipping door brand vernield zijn. Te Berebem bij Antwerpen over leed niet lang geleden een brieven besteller, en een week of wat daarna deed zich telkens bet zonderling ver schijnsel voor, dat de menscben brie ven kregen, voor jaren, ja voor tien tallen jaren reeds aan ben geschreven. Weduwen ontvingen brieven van bun onvergetelijken, kooplieden gewich tige bestellingen, maar ongelukkig van jaren her, schuldenaars maan brieven wegens lang afgedane finan- tieele verplichtingen, getrouwde vrou wen van vroegere galants, enz. enz. Wat bleek het geval te wezen. De overleden brievenbesteller was wat lui uitgevallen, en bad soms dagen dat hij, na een paar epistels te hebben bezorgd, tot de -overtuiging kwam, dat bet voor dien dag nu wel genoeg was, Netjes pakte hij dan de rest in een grooten koffer, en zijn opvolger, eenigszins verlegen met deze zonder linge nalatenschap en bezorgd voor de eer van zijn ontslapen collega, wist niet beters te doen dan ze af en toe bij partijtjes te bezorgen. Yoor archivaris of amanuensis op een bibliotheek was de overledene zeker beter geschikt geweest dan voor het postje, dat hg bier, gedurende zijn aardsche loopbaan, bekleedde. Den 4n Juli lieten zekere Davis, van Cbicago, en een juffrouw Rose Kenuedy,van Springfield, zich trouwen in een luchtballon in Monumental Park te Cleveland en deden daarna met den luchtschipper, prof. King, een huwelijksreisje. Deze jeugdige echabelingen waren in de wolken; dit duurde maar tot 's avonds, toen de ballon eenige mijlen van de stad be houden neerkwam. In Italië verontrust men zich over bet verschijnsel, dat de Middel- landscbe zee meer en meer terugwijkt. Men weet, boe Venetië alle kans heeft zijn lagunen of binnenwateren te verliezen, gelijk Adria, vroeger een bloeiende haven, thans 20 mijlen van zee verwijderd is. Voor 2000 jaar was Ravenna een haven, thans ligt zij in bet land. De ondergeteekende, van beroep wonende wenscht deel te nemen aan de loting voor het brengen van een bezoek aan de Tentoonstelling te Amsterdam. (Naam) IWVerzoeke duidelijke opgaven. Straat en nummer.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1