'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL No. 1090. Vrijdag 27 Juli 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BareaiuSPOORSTRAAT ei ZCID8TRAAT. Advertontlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JULI, (Hooimaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 18 m. Onderg. 7 u. 54 m. Zondag 29 Maandag 30 Dinsdag 31 AUGUSTUS, (Oogstmaand), 31 dagen. Woensdag 1 Donderdag 2 Verjaardag van H. M. de koningin. Vrijdag 3 Nieuwe Maan. Zaterdag 4 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 27 Juli 1883. Dinsdagavond werd gevanke lijk naar het wachtschip alhier over gebracht de sergeant-schrgver M. aan boord van het logementschip voor torpedisten Vulkaan, op wien het ver moeden rust dat hij zich gelden heeft toegeëigend ten nadeele van een bij den torpedodienst gedetacheerden ma chinist. Het bergen van spoorrails uit het wrak van de »Daystar op de Tesschelsche kust gaat nog altijd slecht, omdat men er wegens het onstuimige weder niet kan werken. Bg het laatste onderzoek is gebleken, dat nu bijna de geheele lading uit bet zand is losgewoeld. Een tjalk is bezig de geborgen rails in te laden, met bestemming naar Amsterdam. Het schieten van een der oor logsschepen had Maandag aan een werkman te Tessel bijna het leven gekost. Slechts op een voet afstands vloog hem een kogel voorbij. Maandag spoelde op Tessel een ljjk aan het strand, dat in zeer ge vorderden staat van ontbinding ver keerde. Daar het lijk op de linker borst een zilveren plaat, waarop Loods wezen n°. 6, droeg, vermoedt men dat het een der loodsen is, die in den nacht van 25 October 11. het leven verloren. Men verneemt, dat bij konink lijk besluit, op voordracht van den minister van marine, een gratificatie van f500 is toegezegd aan het per soneel der stedelijke brandweer te Amsterdam, voor de krachtdadige hulp bg den jongsten brand op de marinewerf aldaar. Volgens den Haagschen corres pondent der Zutph. Ct. schijnt men op groote schaal pogingen te willen aanwenden om een waarborgfonds voor een Nederlandsch pensioenfonds voor werklieden bijeen te brengen. Zooals men weet, is er in het vorige jaar op een meeting te Amsterdam een commissie van 17 leden, waarvan mr. De Beaufort voorzitter is, benoemd om de grondslagen voor de pensi oenregeling vast te stellen en verder alles te doen wat strekken kan om die zaak te bevorderen. Die Com missie is nu met haar statuten gereed en wil een pensioen vereen iging op richten, welke over het geheele land haar vertakkingen zal hebben. Het doel van die vereeniging zal zijn voor de pensioenszaak propaganda te ma ken, kapitaal, waaruit de kosten van administratie zullen worden bestreden, bijeen te brengen en in de toekomst op het beheer van het te stichten pensioenfonds ook controle uit te oefenen. Uit de cellulaire gevangenis te Tiel is Dinsdagochtend omstreeks 7 uur een jeugdige veroordeelde ont vlucht. Opgesloten in de afdeeling voor gemeenschappelijk-gevangenen, heeft hij zich door het venster weten te wringen en toen gebruik gemaakt van een ladder, welke een verver, die een oogenblik afwezig was, daartegen had geplaatst. Langs de ladder af dalende, is hij op de binnenplaats ge komen, vanwaar hij den muur, die het gebouw aan drie zijden in een halven cirkel omringt, is overgeklom- men. Niet lang echter heeft de 15- jarige knaap genot van zijn vrijheid gehad, want weldra was de justitie hem op het spoor. Te Zoelmond, vanwaar hij afkomstig was, had hij zich in den schoorsteen zgner woning verborgentoch wist de rijksveldwach ter hem ook daar te ontdekken en hem, zoo zwart als hij was, naar het huis van arrest terug te brengen. Te Zwaagwesteinde, gem. Dan- tumadeel, staat een paartje reeds een half jaar onder de geboden. Eerst meende men, dat de bruid als een jongen was aangegeven. Thans blijkt, dat zij in 't geheel niet in 't register van ge boorte voorkomt. De Haagsche correspondent der P. G. C. verhaalt het volgend ver makelijk geval Jaren geleden zou er eens een Engelsche vorst naar de residentie komen en het land doortrekken, zoo dat onze marine hem begroeten moest. Ongelukkigerwijze ontbrak er toen juist een muziekkorps, zoodat men het Engelsche volkslied niet aan boord spelen kon. »Dan zingen wij het maar!" zei de commandant. »Maar de matrozen kennen het nietwerd hem tegengeworpen. »Wel zeker! Die kunnen toch wel zingenEen sleeperspaard op hol, dat is een ouwe knol, enz. Ja, maar Dat is de wijs van God save the Queen En zoo gebeurde het. Het hooge personage werd aan boord ont vangen en Janmaat zong uit volle borst: »Een sleeperspaard op hol!" De vorst of minister gaf zijn ver bazing te kennen, dat die lui zijn nationale zang zoo goed kenden, maar zei, dat hij van de woorden niets begreep. Zeker vertaald Ja Excellentie, met de grootste nauwkeurigheid vertaald. Het personage gaf zijne bijzondere ingenomenheid met dit huldeblijk te kennen en roemde de ontwikkeling onzer zeelieden. Als een staaltje, dat de nieuwe spelling nog niet algemeen bekend is, dient, dat een postwissel, verzonden uit G. naar den heer burgemeester der gemeente Berg (vroeger Bergh, Gelderland) door het postkantoor te Ngmegen werd teruggezonden, als zijnde geen gemeente Berg bekend. Men schrijft uit Ooltgensplaat, dat voor de vrouw, die onlangs haar man en twee zoons, die allen door den bliksem gedood werden, op een maal verloor, ruim f900 ingezameld is, doch dat ook na uitkeering dezer reeds aanzienlijke som, de weduwe nog doodarm blijft, daar niettegen staande deu uitnemend werkzamen geest van den braven echtgenoot en vader, voor het groote gezin de in komsten verre beneden de uitgaven bleven, zoodat een aanzienlijk deel van het inkomende bedrag tot schuld delging zal moeten strekken. Weer is een rammonitor ge zonken, thans een der Zweedsche marine, de Thardoen, in de nabijheid van Norrköpiug. De bemanning is echter gered. Men meldt uit Durban dat de Zoeloe-koning Cetewayo, nauwelijks op zijn troon hersteld, in een ge vecht met een zijner naburige staten geheel verslagen is. Cetewayo's hoofd stad is verbrand en hij zelf werd gewond. Te Limerick (Engeland) werden in een sloot gevonden eenige in ver gevorderden staat van ontbinding verkeerende kinderlijken. Uit een onderzoek bleekdat de kinderen reeds 6 maanden dood waren, maar dat de lijken eerst kort geleden te water waren gelaten. Mén denkt, dat de kinderen in de een of andere werden vermoord. Zondag is in HHdeldorf bij Weenen, een brug over een rivier ingestort. Het ongeluk had plaats op het oogenblik, dat een groot ge- elschap werklieden met vrouwen en kinderen, dat van een uitstapje terug kwamde brug overging. Vijftig personen geraakten te water eu be kwamen ernstige wonden. Echter is er niet één verdronken. Een der bewoners van de ge vangenis te Werden, in Rijn-Pruisen, was in 1881 wegens moord tot 15 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Thans heeft een ander op zijn sterfbed de berouwvolle verklaring afgelegd, dat de veroordeelde onschuldig was aan de hem ten laste gelegde misdaad en hij zelf de daad had begaan. Er werd terstond een nieuw onderzoek inge steld door de rechtbank te Rees en daaruit bleek dat de veroordeelde on schuldig was. Het slachtoffer dezer gerechtelijke dwaling werd terstond op vrije voeten gesteld. Wat verder met hem gebeuren zal moet men nog afwachten. Onlangs kwam de Oostonrijksche luitenant der pioniers Scheibert naar Lemberg voor de militaire oefeningen en om tegelijkertijd een proef bij te wonen van zijne uitvinding, die hij op het gebied van militaire techniek had gedaan. De proef had met het beste gevolg plaats en al zijne kame raden wenschten den gelukkigen uit vinder geluk. Op het oogenblik dat de commandant van het regiment Scheibert naderde om hem ook geluk te wenschen, viel hg onder 't uiten van een gil dood in de armen van een zijner kameraden. De blijdschap had hem gedood. Hg was door een beroerte getroffen. In Amerika zijn tegenwoordig de werkstakingen aan de orde. Be halve de telegrafisten maken, volgens een bericht aan de Times, 2000 werk lieden van de ijzerfabrieken te Chi- cago strike, om verauderingen in het loon te verkrijgen. Bovendien zijn te Nieuw-York vijftien groote ta bakszakengesloten, ten gevolge waar van 10000 personen zonder werk zgn. De Belgische justitie is nog ijverig bezig om den moordenaar op te sporen van de kleine Marie Wal- schaert, die den 26en December van het vorige jaar, op de bekende gru welijke wijze te Molenbeek St. Jean is om het leven gebracht. De heer Willemaers, procureur des konings, is weder naar Parijs vertrokken om een onderzoek in te stellen. Men namelijk te Montouge een individu gearresteerd, op wien zware verden kingen rusten. Hij is Belg van ge boorte en moet Brussel onmiddellijk na de misdaad verlaten hebben. Londen, 25 Juli. De welbe kende zwemmer kapitein Webb, die het Kanaal overzwom, trachtte gis teren voor een weddenschap van 10.000 dollar door de draaikolk van den Niagara-waterval te zwemmen, maar verdronk, door de zuiging om laag getrokken. Een verschrikkelgke ramp vond te Baltimore plaats. De Katholieke vereeniging hield vacantiedag aan het uitspanningsoord Tivoli. 's Avonds zou een stoomboot d8 feestvierenden afhalende stoomboot stoomde echter tegen de landingsplaats, waardoor ruim honderd personen, voor het meerendeel vrouwen en kinderen, in het water vielen. De pogingen tot redden mislukten grootendeels ten gevolge van de duisternis. Men ge looft dat honderd personen omkwa men; vijf-en-zestig lijken zgn reeds opgevischt. Drie luchtreizigersdie van Marseille uit de Middellandsche Zee wilden oversteken naar Algiers, heb ben hun tocht zien mislukken. Hun ballon werd door den wind in de richting van Corsica gedreven hg begon te dalen, kwam in het water terecht, en het scheelde weinig of de reizigers verdronken. Zij wierpen toen al hunne toestellen, levensmid delen, enz. weg, en stegen later tot een hoogte van 9000 voet. Toen dreef een hevige wind hen met duize lingwekkende snelheid naar de Ita- liaansche kust, en zg kwamen behou den in een gehucht bij Brescia neer, waar zij zeer hartelijk ontvangen werden. De vrouw vau een koopman in steenkolen te Berlijn, die wegens te genspoed in zgn zaken geheel gerui- neerd was, heeft den moed niet ge had langer de armoede te doorstaan, waartoe zij gedwongen was, waarom zij zich en hare twee kinderen, een van tien en een van drie jaren, het leven heeft willen benemen. Hiertoe heeft zij eerst met een keukenmes hare twee kinderen den hals afgesne den. Vervolgens heeft zg de muren en den vloer met petroleum bevoch tigd en daarna het vertrek in brand gestoken, waarin zg de dubbele mis daad gepleegd had, Zoodra de vlam men haar omringden, trachtte de moe der zich eveneens den hals af te snij den en viel bewusteloos op de lijken harer kinderen. Op het zien der vlammen kwamen de buren toeschie ten, die toen de verkoolde lijken der kinderen vonden. De moeder haalde nog adem, maar overleed kort daarna, Een bankinstelling te Parijs werd in Februari jl. voor 600,000 francs aan effecten bestolen door ze keren Ripotteau. Deze vluchtte naar Amerika, maar vertrouwde voor zgn vertrek het grootste gedeelte van het gestolene aan een Engelschman, Na- tanson, toe. Deze wist echter voor 250,000 fr. te verkoopen, deponeerde een gedeelte der som en stelde een partij aandeelen aan twee beambten der Messageries Parisiennes ter hand. Beiden poogden nu weer den Brit te bestelen, door de stukken te ver koopen, doch werden gevat. Daarna werd Natanson in hechtenis genomen en zoo zou men eindelijk Ripotteau in handen gekregen hebben, wanneer deze zich niet in het boscb van Vin- cennes had opgehangen. In de Amerikaansche Staten Minnesota en Dacota hebben weer zware stormen gewoed. Een spoor trein werd omvergewaaid en 34 der passagiers werden gewond. Elders werden drie menschen gedood en een aantal gekwetst door ongelukken, ten gevolge van den storm. Bij Huron, in Dacota, kwamen 9 menschen om het leven en 50 werden gewond. Bij de Sakalaven op Madagascar bestaat het verschrikkelijke gebruik, dat men kinderen die op een Vrg- een ongeluksdag, volgens de Sakalaven en anderen geboren worden, in een bosch in een kuil legt om ze daar aan het noodlot over te laten. Bij een anderen Ma- dagassischen stam heerscht bet ge bruik het kind van een vorstelijk persoon, dat op Zondag geboren wordt, eveneens aan zgn lot over te laten, omdat zulk een kind, op »grooten dag" geboren, veel ge luk moet ten deel vallen en het, in leven blijvende, zijn ouders misschien macht en aanzien zou overvleu gelen. Ook de misgeborenen wor den uitgestooten, en evenzeer de als helftoos beschouwde tweelingen. Als een kind bij het laven aan de moe dermelk de moeder afmat, zoodat er geen voedsel meer komt, wordt het opperhoofd van den stam met het geval in kennis gesteld en ver schijnt deze oogenblikkelgk met den beul, die als de mededeeling wordt bevonden waar te zgn, den zuige ling ombrengt, omdat het ondank bare wezentje zgn eigen moeder wil dooden. Als een vrouw in het kraambed sterft, komt ook de beul het le ven >ad het kind eischen, omdat dit de oorzaak was van den dood der moeder. Het wreede ge bruik wil,\in zulk een geval, dat het kind levend met de doode moeder begraven worde. Als een kind ter wereld komt te middernacht tusschen een heiligen en een gewonen dag, dan beslist een soort van godspraak over dood of leven. Men legt het kind op een smallen weg, dien de ossen volgen bg het verlaten van het weidepark. Wijken de ossen voor het kind uit, dan is het be houden maar als slechts éen os het kind aanraakt, wordt het terstond gedood. Te Tanorive moet hetzelfde gebruik iu zwang zgn. Het is pater Piras, die langer dan 30 jaren op Madagascar doorbracht, die deze bijzonderheden mededeelt. (Hb.) Te Caïro neemt de sterfte nog steeds toe. In het Dinsdagmorgen om 8 uur geëindigde etmaal overle-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1