'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURKNTT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL. No. 1091. Dinsdag 31 Juli 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Atoonnoment per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 UitgeversBERKHOUT <fc Co. te Helder. SPOORSTRAAT U ZUID8TRAAT. Advertentien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten niterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 31 Juli 1883. Heden zgn aan het Kon. Insti tuut voor de Marine te Willemsoord de examens afgeloopen, met den nitslag dat van het oudste studiejaar allen zijn voorgedragen tot adelborst der le klassevan het derde studiejaar allen zijn overgegaan in de 1ste af- deelingvan het tweede studiejaar 36 adelborsten 3de klasse zullen wor den benoemd tot adelborst 2de kl. Drie adelborsten hebben niet aan bet overgangs-examen voldaan. Van bet jongste studiejaar zijn allen overge gaan in de derde afdeeling. Bij Zr. Ms. besluit zijn met ingang van 2 Aug. a. s. benoemd: a. tot adelborst 1ste kl. de adel borsten 2de klasse, 1ste afdeeling, bjj bet koninklijk instituut voorde marine te Willemsoord C. W. De Visser, H. M. Van Straaten, H. W. G. van Bleiswijk Ris, E. Coenen, D. J. Van den Honert, D. Birnie, T. A. F. De Bruine, J. J. Rambonnet, L. P. De Stoppelaar, G. R. Van Nauta Lemke, F. Smit, J. P. Guepin, jhr. J. O. De Jong van Beek en Donk, M W. Houck, P. H. Van Voorthuysen, H. M. Van Bemmelen, J. Des'Amorie van der Hoeven, F. K. Van der Weyde, C. J. R. Kroesen, W. Rauwenhoff, jbr. W. C. I. Versluys, A. J. Goos- zen, J. A. L. Van den Bosch, G. L. H. Luyten, W. De Ruyter van Ste- venink, N. J. Van den Worm, K. L. Reepmaker, M. H. E. Sachse b. tot 2de luit. bij bet korps ma riniers, de adelborsten 2de klasse 2e afdeeling bij gemeld instituut E. Ber denis van Berlekom, A. De Timmer man, J. C. Schraver, W. G. Vennekool. Woensdag a. s, zullen de schiet oefeningen met zwaar kustgeschut eindigen, welke sedert 9 Juni jl. al- bier plaats hebben, achtereenvolgens onder de leiding van de majoors der artillerie D. G. T. O. v. d. Voort Maarschalk en J. A. van Otterloo. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de klasse »Sommelsdijk," in aanbonw bij '8 Rgks werf te Amsterdam, is in zooverre gereed, dat het in de eerste dagen van Augustus naar de directie der Marine alhier zal worden over gevoerd, om langs de gemeten mjjl proef te stoomen. Het Wag. Weekbl. schrgft: »Naar men verneemt, zal de gene raal K. Van der Heyden wederom naar Indië vertrekken." In doorgaans welonderrichte krin gen in de residentie is daarvan niets bekend. Bij kon. besluit van 22 Mei 1883 No. 46 is vastgesteld een nieuwe instructie voor de directeuren en commandanten der marine, die dezer dagen in de verordeningen voor de Kon. Ned. zeemacht opgenomen is en waarvan art. 18 luidt »Een oorlogsschip, behoorende on der bet ressort een er maritieme di rectie, dat tot de vlag van een of andere directie overgaat, blgft be- hooren tot de vlag der directie van de plaats van vertrek, totdat de com mandant zich gesteld heeft onder de bevelen van den directeur der plaats van bestemming. »De directeur en commandant in de plaats van vertrek geeft, behalve de gewone kennisgeving aan den Mi nister van marine, ook zijn ambt genoot in de plaats van bestemming, telegraphisch bericht van zijn ver trek en van de aankomst op en bet vertrek uit al de voor en tusschen- havens niet behoorende tot de directie der bestemming, die voor zoodanig schip worden aangedaan. »De directeur en commandant in de directie der bestemming geeft, behalve de gewone kennisgeving aan den Minister van marine, ook aan zijnen ambtgenoot in de directie van vertrek telegrafisch bericht van de aankomst van zulk een schip in zijne directie." De commissie, aan welke is opgedragen den minister van marine voor te lichten, ten aanzien van de beantwoording der vraag, in hoeverre door een reorganisatie van het be heer van '8 rijks werven, in verband met de nieuwe en nog in wording zijnde waterwegen in ons land, ver eenvoudiging en bezuiüigiug is tot stand te brengen, bestaat uit de hh jbr. F. F. E. Merkes van Gendt, lid der Eerste Kamer der Staten Gen., presidentD. L. Wolfson, lid van de Staten van Zuid-Holland, oud-dir. van de Ned. stoombootmaatschappij te Rotterdam P. Smit Jr., lid van de Staten van Z.-Hollandscheeps bouwmeester C. L. Loder, ingenieur lste kl. bjj de marine, leden, en jbr. H. M. Van der Wijck, luit. ter zee lste kl., lid en secretaris. In een Donderdag door de werklieden van 's Rijkswerf te Am sterdam gehouden vergadering, is be sloten een Commissie van vier leden naar den Minister van Marine af te vaardigen, die in last beeft hunne belangen bij hem te behartigen, in verband met de voorgenomen inkrim ping van het personeel der werf. Men meldt uit Tessel Door een paar Delfzjjlsche loodsen is bier een onderzoek gedaan naar 't lijk van den loods, dat bier dezer dagen aanspoelde. De omgekomene is de loods W. Sinjewel, die met een anderen loods van Delfzijl, wegens ijsgang, in Januari met een kof, die naar Engeland moest, de Delfzjjlsche reede verliet. Van hét vaartuig werd taal noch teeken vernomen, zoodat het waarschijnlijk op de Noordzee vergaan is. Aan boord van de Prins van Oranje" brak den llden Juli op de reis van Marseille naar Port-Said, 15 mijl van de kust van Afrika, een brand uit. De rook sloeg uit bet groote luik en niemand wist of kon zien waar bet zat, in de lading of in de kolen. Alle spuiten en pompen wa ren in een oogwenk gereed om water te geven en de krachtige waterstra len hadden dan ook spoedig 't meest gewenschte succès. De lading werd nu gedeeltelijk opgehaald en de ver brande kisten en balen uit het ruim verwjjderd. De schade, door den brand veroorzaakt, was nogal groot, en bet bleek vrg spoedig dat de oor zaak waszelfontbranding van een kist zwavelzuur, onder den naam van droogvrije" verzonden. Had dit on geval in den Indischen Oceaan en bij nacht plaats gehad, dan zouden de gevolgen niet te overzien zijn geweest. De groote kalmte en vlugheid waar mede alles in zijn werk ging waren bewonderenswaardig, en vele passa giers wisten in bet eerste uur niet eens wat er gaande was. N. Rott. Ct. Donderdagavond, ongeveer te half negen, was in de Goudsbloem straat een vader, wiens negenjarig zoontje hem bekend had, dat hij er gens de band in een winkellade ge stoken bad, op weg om zijn eigen bloed" in de band der gerechtigheid over te leveren Romeinscbe burger deugd dus in een Hollandsch kleed Het publiek, dat de zaak echter anders inzag, en beweerde, dat bet den dikwerf en ook nu weder beschon ken vader slechts te doen was om van het kind af te zijn en hij het daarom naar de politie wilde brengen, verzette zich hiertegen zoo nadrukke lijk, dat de brave man op een trap vluchten moest. Daar de diefstal uitsluitend op eigen bekentenis berustte, werd het jongske niet in hechtenis genomen. (N. v. d. D.) Een net gekleede juffrouw is Vrij dagmiddag aan de Trekvaart te s-Hage te water gesprongen en wei nige oogenblikken later levenloos er uitgehaald. Aan de miliciens der lichting 1883 uit Rotterdam is andermaal een maand verlenging van verlof verleend. De dienstmeid van den heer Van F. te Helmond, stierf dezer dagen onder zeer vreemde omstandigheden, en na een ontzettend lijden van en kele uren. Daar er aan vergiftiging gedacht werd, is het lijk gerechtelijk geschouwd en is de justitie uit Roer mond ter onderzoek naar Helmond overgekomen. Het voorloopig onder zoek doet vermoeden, dat een slecht befaamde vrouw aldaar aan het on gelukkig slachtoffer, dat zwanger bleek te zijn, een middel beeft bezorgd, dat een zwaar vergift schijnt te zijn geweest. De vermoedelijke daderes is naar de gevangenis te Roermond overgebracht. In de gevangenis te Heerenveen heeft een 23-jarig jongman, die eerst geen a van een b kon onderscheiden, in een maand tijds zoo goed van het onderwjjs geprofiteerd, dat hg nu zeer goed kan lezen en schrijven. Met de meeste onkundigen gelukt dit niet zoo goed. De schade, welke aan bet kerk gebouw te Driehuizen door den blik sem is toegebracht, wordt geschat op f 1000. Een geheele muur is vernield. Door de neervallende steenen hebben eenige buizen in den omtrek nog al schade geleden. Alles was verzekerd. Aan den weg tusschen Gorre- dgk en Lippenhuizen stond een huisje, bewoond door twee oude menschen, man en vrouw, beiden omstreeks 80 jaren oud. In den nacht tusschen Vrijdag en Zaterdag ontstond aldaar door een onbekende oorzaak brand, die van dit noodlottig gevolg was, dat niet alleen het geheele huisje met den ganscben inboedel een prooi der vlammen werd, maar dat het verkoolde lijk van den ouden man uit de puinhoopen te voorschijn werd gebracht, terwijl de vrouw, met brand wonden overdekt, nog met veel moeite gered werd. Algemeene deel neming wekt dit droevig geval, want de grijsaardAlle de Boer, was bij oud en jong bemind. Naar men ver neemt, waren buis en inboedel ver zekerd. In bet scbutterskamp te Ooster hout bad Dinsdagavond een treurig ongeluk plaats. Er werd vuurwerk afgestoken, en een zoogenaamde tele graaf-vuur pijl kwam in aanraking mot een beer en een dame, die in bet duister met hunne hoofden langs den te laag gespannen of afgezakten draad stonden, waarlangs de vuurpijl loopen moest. De rechterwang van den beer werd geheel verscheurd, terwijl het te vreezen is, dat hij zijn rechteroog verliezen zal. De dame ontving een ernstige brandwond aan haar hoofd. De Vereeniging tot bescherming van dieren te Rome heeft bij eenige hoogten, waarvan de overtocht voor met zware wagens bespannen paarden groote moeielijkheden oplevert, een man met een paard geplaatst, welk laatste de eersten bij het trekken moet helpen. Hierdoor wordt den paarden veel lijden en den voorbij ganger menig treurig schouwspel van beulen* bespaard. De voor eenige dagen overleden generaal Tom Pouce (Tom Thumb) laat een vermogen van f324,000 na. De lijkstoet van den dwerg werd door ruim 20.000 menschen gevolgd, en men bracht hem hulde met tal vau kransen, waaronder een zoo groot, dat hij de geheele kist bedekte, en een andere van zijn impressario Bar- num, met bet opschrift: >van Barnum aan zijn 2 voet hoogen vriendDe weduwe moet ontroostbaar zijn. In de vorige week werd te Bern een politieagent plotseling razend, viel zonder aanleiding op de voorbij gangers aan en sloeg tal van rusti- burgers. Twee ambtgenooten maakten zich met moeite van hem meester. De groote warmte en teleur gestelde liefde hadden hem van zijn verstand beroofd. Den ln Juli beeft Ernst Ternay, te Arad in Hongarjje, openlgk bekend gemaakt, dat bij, volgens den wenscb zijner vrouw, besloten beeft nooit meer een herberg of tapperij te bezoeken. Mitsdien verzocht hij zijnen vrienden en bekenden dit besluit te eerbiedigen, hem niet in verzoeking te brengen en, zoo zij hem op zoodaoige plaats mochten betrappen, met f50 te be boeten. Mocht in menig buisgezin zoodanige drankwet worden afgekondigd! Bij Hütteldorf is een brug over de beek Halter ingezakt, op het oo- genblik dat een groote troep werk lieden met vrouwen en kinderen, on geveer 3000 personen, die van een uitstapje terugkeerdenzich er op bevonden. Vijftig personen vielen in het water en werden ernstig gewond. Maar gelukkig zijn er geen dooden te betreuren. Cetawayo's dood wordt beves tigd. De manschappen van Usibepu achterhaalden hem, toen hij, na den slag verloren te hebben, gewond vlucht te, en doodden hem met twintig zij ner hoofden. De partij van Cetawayo heet bet is vernietigd. Toch heette die partjj nog niet lang geleden, zóo sterk, en bet algemeen verlangen naar Cetawayo's terugkeer zóo dringend, dat de Regeering, voor gelicht door hare ambtenaren, er ten laatste maar toe besloot den gevan gen Kaffer-Vorst weer aan zijne reik halzende onderdanen terug te geven, met besnoeiing evenwel van zijn grondgebied. Men ziet thans, uit de ontvangst, aan Cetawayo bereid, hoe goed ook bier de Britscbe ambtenaren weer ingelicht waren. Onlangs was er sprake van een expeditie, die in de Roode zee de 'jdwagens van Farao zou gaan zoeken, maar thans spreekt men, volgens Daily News, van een nog veel ouder vondst, nl. de arke Noacb's. Werd indertijd door Mr. Bryce op den Ararat een stuk bout gevonden, dat volgens ziju meening wel van de Ark kon zijn, thans moet, naar men beweert, een commissie, door de Turk- sche Regeering belast met een onder zoek naar de oorzaken van de sneeuw vallen op den Ararat, in een der gletschers van den berg de ark zelf gevonden hebben, rondom in bet jjs en welbewaard, schoon niet zee waardig. Er ontbreekt nu nog maar aan, dat men gaat zoeken naar den knots, waarmede Kaïn zijn broeder Abel Kapitein Webb's dood. Aan den Sportsman" worden uit Toronto de bijzonderheden geseind van kapitein Webb's dood. De spoorwegdirecties schijnen de roekelooze proefneming niet aange moedigd te hebben, daar ze weigerden excursie-treinen te laten loopen. Voor dat bij in de rivier dook, vertelde Webb aan de verslaggevers, dat hij de proefneming deedzonder er geld mede te verdienen, maar om de eer. Om drie uur 's middags ging hij in een boot de rivier in beneden den val. De bootsman, Mac Cloy, vroeg hem of al zijn geld op was. Neen, ik heb nog een 15.000 dollars over, zeide bij. »Laat mij u dan aan wal roeien, en maak dat geld eerst op," zeide Mac Cloy. Webb lachte, ontkleedde zich en deed een zwembroek aan, waarop hg in de rivier sprong. Hij werd snel medegerukt, en 6 minuten later schoot hij reeds onder de hooge Hangbrug van den spoorweg door. Het vliegende water schudde hem nu links dan rechts als een schommel. Voorbij de brug vliegt het water, dat door den val in de diepte ge drongen is, omboog. De woede der rivier daar is niet te beschrijven. Soms werd Webb door een hooge golf omlaag gedrukt, en was dan een tijdlang niet te zien. Eens kwam hij pas 150 meter verder weder boven water. Steeds sneller ging hij omlaag. Hij zwom bijna niet, maar bewaarde zijn krachten voor de draaikolk. Een kwart mijl vóór de Whirlpool buigt de rivier om. 't Water springt tegen den Amerikaanschen oever op en wat men de waterbel" noemt, ontstaat. De aantrekking van de draaikolk wordt bier het eerst gevoeld. Hier zonk hg onder een wanhoops kreet der toeschouwers, doch verderop kwam zijn hoofd weer boven water. Nu naderde hij den draaikolk. Deze draait rond in cirkelvorm. De rivier

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1