'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TESSEL. No. 1092. Vrijdag 3 Augustus 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. AlDonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bareau: SPOORSTRAAT M ZCIDSTRAAT. Advertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. AUGUSTUS, (Oogstmaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 29 m. Onderg. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Dondeedag Veijdag Zateedag 5 6 7 8 9 10 11 7 n. 41 H. Laurens. Eerste Kwartier. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 3 Aug. 1883. Naar men uit goede bron ver neemt, bestaat het voornemen, Zr. Ms. schroefstoomschip Leeuwarden den 15 September a. s. in dienst te stellen, met bestemming naar Oost-Indië en zal het bevel over dien bodem worden opgedragen aan den kapitein t/z."H. Dyserinck. De kapt.-luit. ter zee K. A. Stakman Bosse zal, naar men ver neemt, optreden als commandant van bet opleidingsschip Admiraal van Wassenaer," ter vervanging van den kapt.-luit. ter zee S. Kraijenhoff van de Leur. Tessel, 31 Juli: Ondanks het minder gunstige weer, is het den bergers der lading uit de Daystar heden gelukt weer 38 spoor rails te bergen. Wegens toenemende hevigheid van de branding bg het wrak, kon men niet langer werk zaam zijn. De visschers te Egmond aan Zee klagen zeer over den last en de schade, welke hun veroorzaakt worden door het wrak van een loodskotter, liggende ten N. W. van Egmond, op ongeveer 12 vadem waternog Zater dag 11. geraakten de netten van een visscher in den mast van dat wrak vast en kouden niet dan zeer ge scheurd eu beschadigd weder worden binnengehaald. Men hoopt dat de Regeering bij voorkomende gelegen heden afdoende maatregelen zal ne men om een herhaling van zulke beschadigingen voor het vervolg te verhinderen. Blijkens de opgaven van het Bureau Veritas zijn in de maand Juni j. 1. verloren gegaan: 72 zeil schepen, waaronder 3 Nederlandsche, en 14 stoomschepen, waaronder geen enkel Nederlandsch. Dinsdagvoormiddag te 8 uur is het stoomschip Conrad, kapt. Bruins, van Batavia aan de Rietlanden aan gekomen. Wegens de quarantaine te Marseille waren de passagiers, twee- en-negentig in getal, tot hier aan boord gebleven. Onder deze bevonden zich de vice-admiraal Yan Gogh, alsook de luitenant Steinmetz, die in Atjeh ernstig gewond werd door klewanghouwen over rug, schouder en beenen en nu op krukken het stoomschip moest verlaten. Bovendien was er aan boord een detachement van 24 man, onderofficieren en s daten. Gedurende de laatste dagen der reis had men ongunstig weder De soldaten vertrokken ouder van den lsten luit. Vaillant naar Harderwijk. Een persoon is dezer dagen te Amsterdam in arrest genomen, die voorgaf inspecteur van politie te zijn, en als zoodanig, voornamelijk in si garenwinkels, eenigen had opgelicht. De groote zaal bij Krasnapolsky Amsterdam is thans verlicht met 350 gloeilampjes, systeem Edison, die uit porceleinen bloemkelken te voor schijn komen. Het blauwachtige electrische licht in de groote bollen, dat nu al als ouderwetsch wordt uitgekreten, brandt vooralsnog nevens de lampjes, maar wordt later weg genomen. Trouwens, men heeft aan het gloeilicht meer dan genoeg. Ongeveer twee uren benoorden Noord wijk aan Zee, is Zondag het lijk aangespoeld van een man, ver moedelijk een zeeman. Daar het in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde, is het reeds den volgenden dag begraven. Ten behoeve van de nagelaten betrekkingen van de verongelukte visschers te Paesens en Moddergat is, met inbegrip van de na de laatste opgaaf ingekomen giften, ontvangen de som van f129,697,73. In een correspondentie uit Java aan de Köln, Ztg. wordt een treurig beeld opgehangen van den ellendigen toestand des handels in Ned.-Indie door het misgewas van de rijst, door den 15 a 20 per Ct. beneden de raming blij venden suikeroogst, door de dalende koffieprijzen, maar bovenal door de steeds toenemende speelzucht der Chineezen en inlanders. Faillis sementen, moord diefstal en wat dies meer zg zullen daarvan het noodwendig gevolg worden. En niettegenstaande de Kamers van Koop handel te Batavia, Samarang en Soe- rabaya de N.-Ind. Regeering op die gevaren, vooral van het Chineesche lazardspel »Tjap djiekié'' hebben ge wezen, blgffc zij om der wille van de belangrijke voordeelen, die de belasting der speelholen aan de schatkist verschaft, doof voor de stem des handels. De schrijver in de Köln. Ztg. hoopt echter dat de nieuwe Minister van koloniën een einde aan dezen toestand zal maken. Dinsdagnamiddag had er aan den Hoek van Holland een zeer treurig voorval plaats. Twee broeders, naar men zegt Briellenaars, en al daar werkzaam, kregen met elkander twist. De een trok zijn mes en bracht den ander een wond toe, die den dood onmiddellijk ten gevolge had. De dader is gearresteerd. De verslagene laat een vrouw en 7 kinderen na. Misbruik van sterken drank schijnt ook hier de oorzaak te zijn geweest. Naar wij vernemen, is Jan Me lis, die beschuldigd was van moord, gepleegd op zijne huishoudster, onlangs door het hof te Leeuwarden bij gebrek aan wettig bewijs werd vrijgesproken, te Garwerd verdronken gevonden. Een verschrikkelijke ramp vond op den Denver Rio Grande-spoorweg plaats. Een pleiziertrein tuimelde van de hangbrug over de Gunnison rivier 140 personen kwamen om. Berlijn, 1 Augustus. Bij den grooten brand van de Berlijnsche fluweelfabriek (naamlooze vennoot schap) kwamen drie brandweerlieden om het leven. Zij waren onmiddel lijk dood en een ander verkeert bui tendien in levensgevaar. De fabriek gaf brood aan 1200 arbeiders, die thans van werk beroofd zgn. Alleen de ma chine waren voor 2 milioen Marken verzezekerd van de gebouwen enz. is de verzekering nog niet bekend. Omtrent den brand te Lipto- Szent-Miklos, in Hongarijewordt nader bericht Lipto-Szent-Miklos was een welva rend stadje met ongeveer 3000 in woners. Binnen vier uur was het in een hoop rookend puin veranderd. De vlammen werden door den wind naar 't naburige dorp Yerbicze over gewaaid, dat ook in brand geraakte. Twaalf kinderen verbrandden in een schuur, en voorts werden nog 8 andere lijken onder het puin van daan gehaald. Daaronder was ook de burgemeester der stad, die bij het redden van zijn geld in den rook stikte. Het nieuwe gebouw van de spaar bank stortte met groot geraas ineen. De hervormde kerk; het klooster, de lederfabriek en nog tal van andere fabrieken zijn in de asch gelegd. Het ongeluk nam dien grooten omvang aan, doordien er geen voldoende blus- schingsmiddelen voorhanden waren. Archangel, 19 Juli. De belading der schepen gaat zeer langzaam, daar de houtvoorraad door den plaats gehad hebbenden brand zeer verminderd is. Verscheidene epen hebben den hal ven last in; wanneer zij verder beladen zullen kunnen worden is niet te bepalen. Uit Kaapstad is bericht ontvan gen, dat een passagier aan boord van de Kingfound-Castle, en dien men onderstelt dat niemand anders is dan de bekende Iersche verklikker James Carey, door een anderen passagier, O'Donnell genaamd, met een pistool schot is gedood. Volgens ouder gewoonte verliet de kassier van de Orange (New Jer sey) National Bank Zaterdagavond de stad New-York om naar zijn woon plaats terug te keeren. Vooraf had hij in het clearing-house met de overige vertegenwoordigers der ban kiershuizen afgerekend, en het hem toekomende bedrag over de week ge borgen in een soort van reiszak. Aan Hoboken-station gekomen, nam hij plaats in een compartiment van een waggon, dat met halfvol reizi gers was. Nauwelijks had hij den voet in den waggön gezet, of een der drie aanwezige personen bracht hem een slag op het hoofd toe met een looden waterpijp, gewikkeld in een vel papier. Onmiddellijk poogden de beide makkers van den aanvaller zich meester te maken van den met geldswaarde voorzien en reiszak. De kassier hield zich fermhij verde digde zoo goed mogelijk zijn eigen dom en riep intusschen luidkeels om hulp. Het gevolg hiervan was, dat andere reizigers toeschoten en hem te hulp kwamen. De struikroovers von den het verkieselijk het veld te ruimen; zoo snel zij konden loopen, begaven zij zich naar een karretje met een paard bespannen, namen daarin plaats, men had het daar blijkbaar voor hen beschikbaar gesteld en verwij- derden zich. Zij werden echter ach tervolgd en dit gaf aanleiding tot 't losen van verscheiden revolverscho ten, die evenwel alle het doel misten Ten slotte werden zij achterhaald en in verzekerde bewaring genomen, 't Bleek toen, dat men met mannen van het vak te doen had, roovers van hun ambacht, die zoo even te voren een doorslaand bewijs hadden gegeven hoever zg de brutaliteit wel durfden te drijven. Een met zilver bestrate weg was onlangs te zien in het district Clinton, van den Amerikaansche Staat New-York. Een mijnbezitter aldaar had bij het maken van een weg het afscheidsel van het gzererts uit zijn ovens gebruikt. Men ontdekte weldra daarin kleine glinsterende stukjes metaal, die zuiver zilver bleken te zijn. Bij onderzoek bevond men, dat de gzermgn een ziiverader bevatte. Het zilver was onbemerkt in den oven van het {.ijzererts afgescheiden en met de andere bestanddeelen voor den weg gebruikt. De eigenaar heeft nu spoedig het zilverhoudend materiaal laten verzame len en smelten. De aardbeving op Ischia. De nadere berichten omtrent deze ramp, een der grootste van onze eeuw, zijn aller treurigst, al kunnen zij slechts een zeer flauw denkbeeld gevsn van de ellende op het schoone eiland. De Italiaansche bladen deelen ze in een rouwrand mede, en alles wat daaromtrent gemeld wordt, verslindt men alom. met angstige belangstelling want velen te Rome en elders hadden ver wanten of vrienden in de badplaats Casa- micciola, waarvan slechts enkele buizen zijn blijven staan. Ruim 2000 menschen brachten er de zomermaanden door. Er werden drie schokken gevoeld, maar de eerste, die 15 seconden duurde, was de hevigstede beide anderen voltooiden alleen het werk der vernieling. Velen der geredden waren in den schouwburg en dat was hun geluk want het theater was een licht houten hulpgebouw, dat ver van alle steenen muren afstond, en waaruit zij ge makkelijk konden ontsnappen. Een der bezoekers beschrijft het oogenblik van de ramp aldus „Het was kwartier over negenen, toen ik met een vriend in den schouwburg kwam. Niet lang daarna ging het scherm Op, maar nauwelijks waren de eerste woorden ge sproken, of wij gevoelden een hevigcn schok werden een eind ver naar voren ge slingerd. Tegelijkertijd hoorden wij een geraas als van een zwaren spoortrein, die volle vaart over een ijzeren brug rijdt, de grond ging als een door een storm bewogen zee op en neder. Wat toen volgde kan ik niet geregeld vertellenhet is mij nog alles verward, als een benauwde droom. Ik herinner mij alleen, dat wij als een hoop menschelijke wezens op elkaar lagen, dat de petroleum lampen omgevallen waren en brand deden ontstaandat wij een oogenblik poogden de vlammen te blusschen, maar toen naar buiten snelden. Ik herinner me voorts, dat ik tegen een boom leunde en naar boven kijkende de takken vol mensehen zag, die daarin waren geklommen. Stuk ken hout werden verzameld voor het aan van vuren als hulpseinen aan het strand. „Ik zag rondom mij een onbeschrijflijk zonderlinge menigte vrouwen in nacht gewaad, oude mannen in kamerjaponnen en naakte kinderen. Halfgekleede vrouwen liepen radeloos heen en weder, als furiën tusschen de puinhoopen, met fakkels in de hand, onder het roepen van de namen hunner dierbaren. En iedereen werd nu en dan aangesproken door een verwilderde gedaante, die met starende oogen vroeg Hebt ge mijn man gezien Weet ge ook waar mijn zoon is P" "Velen der slachtoffers brachten den nacht in den grootsten angst te midden van den puinhoopen door, zonder dat zij zich durfden bewegen of een poging doen tot redding van hen, die onder het puin bedolven lagen, en wier hulproepen en kermen hun in de ooren klonk. Er worden 50 hutten gebouwd als onderkomen voor de overlevenden. De zen zijn voorloopig gekampeerd onder de oranjeboomen. Casamicciola levert een treurig schouwspel op. De huizen zijn neer geploft als door reuzenhanden. De straten zijn bedekt met hoopen steenen, balken, planken en gebroken huisraad. Hier en daar lagen misvormde lijken en de lucht wordt verpest door den reuk van doode menschen en dieren. Alom hoorde men nog de kreten van de ongelukkigen, die jammerden om hunne vermiste echtgenooten, ouders of kinderen. De Minister van openbare werken, Signor Genala, vertrok zoo spoedig mogelijk met een troep mannen naar de plaats van het onheil, ter bevrijding van de bedolven slachtoffers. Maar te betreuren is het, dat deze en andere hulp meestal te laat was, en dat er niet terstond hauden genoeg waren om aan het bevrijdingswerk te gaan. In den den vroegen morgen werden verscheidene mannen en vrouwen levend van onder het puin te voorschijn gebracht. Het aantal slachtoffers wordt op 3000 geschat. Te Eo- Tio werden 300 te Lacoo Ameno 500 en te Fontana Serrara 200 menschen gedood. Genoemde plaatsen zijn ook geheel of ge deeltelijk verwoest. De gewonden, wier aantal men op onge veer 1000 schat, werden in stoombooten te Napels aangebracht en in optocht naar de hospitaleu of de in gasthuizen herscha pen kerken gebracht. Velen stierven onder De ongelukkigen worden liefderijk verzorgd, en er boden zich tal van vrijwil lige ziekenoppassers aan. Ook geldelijke hulp wordt van alle kan- ted verschaft. De Koning van Italië eu de Paus gingen voor met het schenken van aanzienlijke sommen, verscheidene inschrij vingen zijn geopend. De bank van Napels teekende voor 100.000 fr.de Burgemees ter van Rome voor 50.000de Minister van financiën voor 150.000 enz. Stoom bootmaatschappijen stonden kosteloos hunne booten af tot vervoer van de gewonden, en een aantal pektoortsen en electrische licht- toestellen werden voor hen versterkt. Men vreest, dat een aantal bewoners der verwoeste plaatsen tengevolge van den schrik krankzinnig zullen blijven. Te Napels heerscht groote verslagenheid en de beurs is daar tot nader orde gesloten. Volgens prof. Palmieri, van den Vesuvius, is de ramp eigenlijk niet aan een aardbe ving, maar aan een inzakken van den grond toe te schrijven. Het eiland Ischia werd in den ouden tijd herhaaldelijk met aardbevingen bezocht, tengevolge van de uitbarstingen van den vulkaan Epomeo, waaronder, volgens de overlevering, de reus Typhoeus begraven lag. De eerste Grieksche koloniën, die zich er vestigden, werden door de lier- haalde aardbevingen genoodzaakt het eiland eder te verlaten. Na de laatste uitbars ting van den Epomeo, in 1302, had er echter geen groote aardbeving plaats, tot die van Maart 1881 er weder groote ver woestingen aanrichtte en thans deze nog veel heviger een ramp veroorzaakte, welke doet denken aan de verwoesting van Pom- peji, zooals die door Plinius en Bulwer be schreven is. Dépêches nit Napels melden dat de Ve suvius aanving te spoken, rookkolommen en lava uitwerpende in de richting van Torredel Greeo. De overheid beval de verdere ontgraving van lijken in de puin hoopen van Iskia te staken. Wegens de miasmen, die zij verspreiden, wordt er on- gebluschte kalk in groote hoeveelheden over de puinhopen geworpen. Het aantal slacht offers overtreft 5000, Nieuwe aardschok ken werden te Ischia als ook in Portugal en Spanje waargenomen. Stoom vaartberichten Het stoomschip Conrad arriveerde 30 Juli van Batavia te Amsterdam. Het stoomschip Prins Alexander passeer de 30 Juli Gibraltar naar Amsterdam. Het stoomschip Burgemeester Den Tex vertrok 31 Juli v. Port-Saidn. Amsterdam,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1