AaiStLÉiiai'luM Vrije MM (iMiilt, Advertentiën. C. L. F. VAN SCHELVEN, Sociëteit „Mars." WELVAART EN VODRÜITGANG. Het stoomschip Prinses A mal is passeerde 1 Augustus St. Vincent naar Batavia. Markt-Berichten. PiTRVRRRNn, 81 Juli. Aang. 175 Koeien, handel matig, hoog in prijs, 151 vette Kal veren f0.80 a 1, 77 nucht. dito f 10 a 25, beide handel vlvg, 663 Schapen en Lamme ren, Vette prijshoudend, Schapen hoog, 212 vette Varkens f0.38 a 0.52 per P., 152 Biggen f 3 a 6, beide handel stug, Kipeieren f3.75 a 4, Eendeieren f 3.75 per 100,1001£ P. Boter, per P. f 1.35 a 1.45. Kleine Kaas f 38.50, aang. 260 stapels. Schaoen, 2 Aug. 5 Paarden f 60 a 190, 9 Stieren f 140 a 240, 32 Geldekoeien f 120 a 310, 8 Kalf koeien f240 a 280, lOVaar- sen f 90 a 120, 6 nucht. Kalveren f 6 a 14, 760 Schapen f 12 a 37, 5 Bokken en Geiten fl a 5, 30 magere Varkens f 12 a 17^, 50 Biggen f 3 a 6, 70 Kippen f 0.40 a 1.25, Boter per kop f0.95 a 1.06, Kaas per kgr. f 0.45 a 0.55, Kipeieren f 3.25 a 3.50 p. 100. Burgerlijke Stand Tessel. Van 26 Juli tot 1 Aug. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWDGeene. GEBOREN Jacob, z. van Maarten Vla ming Jbz. en Jantje Salm. Reijer Willem, z. van Arie Daalder en Annetje Gerritsen. Klaas, z. van Cornelis Boon Jbz. enVrouwtjc Krijnen. Anna, d. van Naune Tuinder en Marretje Boon. OVERLEDEN Neeltje Mulder, 64 j., wed. van Hendrik Koorn. Neeltje Bakker, 11 j., d. van Pieter Bakker (overleden) en Catharina Blom. Burgerlijke Stand Helder. Van 31 Juli tot 3 Aug. ONDERTROUWD: IJ. Messelaar, tim merman en H. A. Hendriks. GETROUWD: F. J. Kloprogge en A. A. T. Rijkers. P. W. Dekker en A. M. Oorbols. BEVALLEN: B. A. Polak geb. Leuw, d. H. Ran geb. Molenaar, d. M. G. Duin geb. Regter, z. J. M. E. van Amersfoort geb. Willems, d. V. Sturk geb. Verschoor, d. OVERLEDEN A. Janssen, 17 m. E. M. Breet, 8 j. Nadere berichten omtrent de ramp te Ischia. De dag van den 2 8 sten Juli, die zoo rampzalig eindigde voor het eiland Ischia, was een der schoonste die men zich den ken kan, zelfs in Italië. Al wat te Casa- micciola woonde of toefde verlustigde zich. in het genot van het uitgezochtste weder, en de vroege avond deed denken aan een Italiaanschen nacht, gelijk Shakespeare dien geschetst heeft in de Merchant of Venice. Velen hadden zich naar den schouw burg begeven, terwijl anderen een concert bijwoonden in een der hotels, genaamd Piccola Santinella, waar ook Longfellow een tijdlang vertoefd had. Met eene als het ware profetische ironie speelde daar een pianist Chopin's Marche funèbre. In min der dan het vierde eener minuut had de dood zijne hand op duizenden gelegd het lachende Casamicciola was in een woestenij veranderd. Bij zooveel dooden zijn er ook, gelijk gewoonlijk in dergelijke gevallen, wonder dadig geredden. Zoo ontkwam een geheele familie, doordien zij een kwartier vóór den verderf aanbrengenden schok een boolje huurde om onder de lichtende sterren een watertochtje dicht bij den oever te doen. Plotseling hoorde zij een gerommelhet water kwam in beroering, en onmiddellijk daarna was Casamicciola in duisternis ge huld. De geredde familie hoorde 't gekerm en de alarmkreten, en bevangen door den schrik, legden de varenden de hand aan 't oor en roeiden zoover weg als zij konden. De ontzettende tijding bereikte Napels eerst ten 1 ure 's nachts. Een klein markt- bootje stoomde rondom de stand Ischia en zond van daar een telegram naar Napels, maar dat telegram kon den omvang der ramp nog niet vermelden, en er verliepen 13 uren vóórdat Casamicciola en de nabij gelegene geteisterde dorpen hulp ontvingen. De eerste groep gekwetsten, bestaande uit 4 mannen en 7 vrouwen, kwam eerst den volgenden ochtehd ten 7 ure te Napels. Zij werden dadelijk naar een hospitaal ge bracht. Zij waren in zulk een toestand, dat slechts één hunner bericht kon geven van wat er voorgevallen was. Hij verhaalde het volgende, als was hij van niets meer bewust„Ik was rustig in mijne kamer gezeten op de vierde verdieping van mijn hotel, toen ik mij plotseling midden op straat vond liggen, half bedwelmd en deer lijk gewond." Hartroerend zijn de bijzonderheden, die men in de af- en aankomende berichten vermeld vindt. Zoo stond een Zwitsersche familie, Pascal genaamd en acht personen tellende, bij de villa Manzi op 't oogenbük dat Casamicciola met donderend geweld als weggevaagd zou worden. Slechts één lid der familie, een dochter, werd gered, na twaalf uren van strijd met den dood. Zij hoorde haar vader beneden haar het lot zijner1 kinderen bejammeren, totdat zijne stem verstomde, totdat hij tot zwijgen werd gebracht door den dood. Doch laten wij ten besluite liever nog even stilstaan bij de redding van twee personen. Eenige lieden, zoekende waar en hoe menschen gered konden worden, von den een verafgelegene boerderij, waar twee muren overeind waren gebleven. Op den top van deze bevonden zich twee oude luidjes, die daar tegenover elkander uren en uren neergedoken hadden doorgebracht, ieder buiten machte om zichzelf, veel min der om den ander te redden. Het herkennen van lijken was door den ver gevorderden staat van ontbinding, waarin deze Dinsdag verkeerden, hoogst moeielijk, zoo niet onmogelijk geworden. De lucht te Casamicciola is, ondanks de middelen van desinfectie, vervuld met miasmen, zoo- dat de slachtoffers, wier dood geconstateerd is, dadelijk begraven worden, om de verdere ontwikkeling der miasmen tegen te gaan. Naar Napels werden 500 gewonden ge bracht. Bijna allen werden gekneusd aan hoofd, apnen of beenen. Eenigen er van zijn reeds overleden. De stoffelijke schade wordt op eenige millioenen lira geschat. Inteekenlijsten ter ondersteuning zijn aller- wege verspreid. Gisteren morgen steeg een rookkolom uit een scheur van het bovengedeelte van het eiland Ischia, maar in den loop van den namiddag had de rook opgehouden. Dinsdagavond werd weder een lichte aarschok gevoeld, die den dood van twee militairen veroorzaakte. Hoe bezwaarlijk de taak zij der militairen en arbeiders, belast met het opruimen der puinhoopen, zij zetten hunne taak met on verdroten ijver voort, in spijt van al de bezwaren en gevaren, daaraan verbonden. Hun edele plichtsbetrachting wordt van tijd tot tijd op heerlijke wijze beloond. On geveer een half uur geleden zijn twee vrouwen levend uit het puin te voorschijn gehaald, dat ze twee dagen lang had bedolven ge houden en ze tot een graf scheen te zullen strekken, 't Is niet te zeggen, welk een vreugd dit bericht, 't welk als een loopend vuur zich over 't eiland verspreidt, hier heeft te weeg gebracht. Tot overmaat van ramp te Casamicciola zijn verscheidene soldaten, met het reddings werk belast, door den zonnesteek gedood. Ook miste men sedert twee dagen een lui tenant, een sergeant en tien man der ar tillerie. Men vreesde dat zij bedolven zijn geraakt onder een nieuwe iustorting. Ge heele benden honden en varkens zwierven te Casamicciola rond en 't is. verschrik kelijk om te melden men was genood zaakt de lijken te verdedigen tegen de vraatzucht of den honger dier dieren. De Parijsche gemeenteraad heeft besloten 1000 fr. aan het hulp-comité te Napels voor de nagelatene slachtoffers en anderen op het eiland Ischia te zenden. Vervolg der Berichten. De uitslag der herstemming voor twee leden van den gemeente raad alhier (reedsWoensdag bij bulletin in de gemeente door ons bekend ge maakt) is als volgt: Uitgebrachte stemmen 271. Uit gebracht op de heeren L. F. over de Linden 164, P. S. Hordijk 146, J. Verfaille 125 en J. Korver 89 stemmen. De beide eerstgenoemden zijn alzoo gekozen. Gisteren werd de 25e verjaardag van H. M. de koningin alhier gevierd op de gebruikelijke wijzede oorlogs schepen waren gepavoiseerd, van open bare gebouwen waaide de Nederland- sche driekleur en door garnizoen, zeemacht en art. schutterij werd pa rade gehouden. De vereeniging van onderoffi cieren van de zeemacht Admiraal de Ruijter" hield gisterenavond een feestelijke bijeenkomst, ter gelegen heid van den verjaardag van H. M. de Koningin, waarbij de schout-bij nacht, directeur en kommandant der marine, met diens gevolg, benevens enkele anderen, als gasten genoodigd waren. Na de openingsrede, door den pre sident, den heer Bouman gehouden, hoorde men een flinke en krachtige voordracht van den heer Kriens, ge titeld: Hulde aan de matrozen Ro- bert en Hobein." De sterke en vlugge gymnastiek- toeren van de heeren Grootendorst en Oolbekkink wekten ieders bewon dering. Voordrachten en tooneel- stukjes hielden de aanwezigen genoe- gelijk bezig en een prettig bal besloot den avond. Ook de afdeeling Helder van het Metalen Kruis" vergaderde gisterenavond om den verjaardag van H. M. feestelijk te vieren en het 52-jarig verleden te herdenken van het ^Voorwaarts," op 2 Aug. 1831 uitgesproken, en waarbij verschillende toasten op Koning en Vaderland werden uitgebracht. Een drietal knapen van 10 a 12 jaar, die Woensdagmiddag in de ha ven alhier met een vlet aan het varen en niet bedacht waren op den opko menden sterken vloed met weste lijken wind. geraakten de haven uit en waren iu een oogwenk uit het gezicht verdwenen. De ouders, het ergste vreezende, zouden onmiddellijk een blazerschuit ter opsporing uit, en deze had na eenig zoeken het geluk de zwervelingen in wanhopenden toe stand nabij Wieringen te achterhalen en op te nemen. Te Assen heeft het domme publiek alweer eens een »tooverij" ontdekt. Een kind was ziek, en onder een bakje koffie" kwamen moeder en buurvrouwen tot de over tuiging, dat er een heks in het spel was. Een vrouw, die met garen en baud liep, werd door de bijgeloovige vrouwen aangegrepen en tot »ont- toovering" gedwongenom niet mis handeld te worden, onderwierp de oude zich. Daar natuurlijk het kind toch niet beter werd, zullen de domme lieden wellicht nog gelegenheid vinden, tot daden over te gaan, die de justitie in staat zullen stellen, dat bijgeloof krachtig te bestrijden. Uit Engeland is thans een wel geslaagde luchtreis over de Noordzee volbracht, gelijk blijkt uit het volgen de bericht uit Vlissingen aan de N. R. Ct. Woensdagavond te ruim 7 uren kwam aan den Koudekerkschen straat weg bij deze gemeente een luchtbal lon neer. In het schuitje waren twee Eugelschen, de Heer Joseph Simmons en Sir Claude Champion de Crespigny. Zij waren Dinsdag jl. te 1 uur te Mal- don, in het graafschap Essex, 30 mijlen van Harwich, opgestegen, en legden dus 140 mijlen over de Noord zee in 6 uren af. De luchtballon is genaamd Kolorfel Brine, is 80 voet hoog en 130 voet in omvang. Die is de 444e luchtreis van den Heer Simmons, en de tweede over het Ka naal. De vorige maal deed hij den 4en Maart den tocht van Dover naar Calais. De ballon viel toen iu het Kanaal, waarbij Sir Claude een been brak. De onverschrokken reiziger waagde thans weder den gevaarlijken tocht met gelukkigen afloop. De reizigers en de ballon keerden gisteren avond per mailboot naar Engeland terug. Een dame in Den Haag heeft het kind ontvoerd van haren schoon zoon. Woensdagmiddag ten één ure wachtte de dame 't jongske op aan de gymnastiekschool in de Riemerstraat, terwijl vlak daarbij op de Veenkade een rijtuig met 2 paarden wachtte, waarin zij met haar kleinzoon stapte. Op last van mevrouw reed de koetsier naar Rotterdam, waar zij met den ontvoerde in het hotel Leygraaf af stapte. Volgens gerucht moeten zij van daar per Harwichboot Woensdag avond in gezelschap van een bejaard heer naar Engeland zijn vertrokken. De Duitsche marine is voor nemens een proef te nemen met een drijvend hospitaal, dat het eskader bij de zeemanoeuvres in de Baltische zee zal vergezellen. Dit schip zal voorzien zijn van hutten, hangmatten voor zieken en gewonden, chirurgi sche instrumenten en operatietafels. Voortaan zal dit schip bij alle oor logen de actieve vloot vergezellen en opdat de oorlogvoerenden het schip zullen kunnen onderscheiden, is 't wit geschilderd, met een roode streep in het raidden. Te Hamburg is weder een geval voorgekomen, dat iemand onschuldig veroordeeld werd. Een kleermakers knecht, die reeds 4 maanden preven tief gevangen had gezeten, werd vóór 8 maanden tot Vj9 jaar tuchthuis straf en 3 jaren verlies van zijne burgerschapsrechten veroordeeld. On middellijk na de uitspraak van het vonnis werd hij naar Fuhlsbüttel gebracht om zijne straf te ondergaan. Eerst nu erkende een misdadiger, die in dezelfde gevangenis, wegens een ander misdrijf gevangen zat, de mis daad, waarvoor de kleermakersknecht veroordeeld was, gepleegd te hebben, waarop deze onmiddellijk in vrjjheid werd gesteld. Deze gebeurtenis heeft iu Duitschland weder een diepen in druk] gemaakt, te meer daar in zulke gevallen door de wet geen schade loosstelling wordt toegekend. De aardbeving op Ischia was iets vreeselijks, zoo roept de »Pall Mali Gazette." Het plotselinge van dit onheil, de ijselijkheid van een on- verhoedschen en gewelddadigen dood, de grimmige tegenstelling tusschen de vroolijkheid van een Italiaansche badplaats op een zomeravond, en de verwoesting die daar eensklaps over het schoone eiland heenbrak dit alles werkt schokkend op de ver beelding. Doch, wel beschouwd, is dit 2000-tal dooden iets minder nog dan het aantal dergenen, die elke week in dit land alléén worden weg gerukt door af wendbare ziekten. Het omkomen bij een aardbeving is tra gisch maar minder smartelijk, en minder spijtig voorzeker, dan het sterven door besmetting met de gif stof van febris typhoïdea. Zaterdag jongstleden is het lijk van kapitein Webb gevonden in de rivier Niagara, iets verder stroomaf waarts dan Lewiston en zoo wat acht kilometer verwijderd van de plek, waar hij te water was gegaan. Armen en beenen waren uitgespreid in de houding van iemand die zwemt. Het lijk was sterk gezwollen, maar het gelaat had zijn natuurleken vorm en uitdrukking behouden. Enkele sporen van verwonding waren zichtbaar, na melijk aan de rechterheup, iets hooger in de lenden en aan den rechterslaap van 't hoofd, 't Scheen wel dat deze kneuzingen waren toegebracht, terwijl de bloedsomloop nog niet was gestremd. Bij de lijkschouwing werd al gemeen aangenomen, dat de wond aan het hoofd den dood niet tenge volge heeft gehad, al moge de kwet suur ernstig genoeg zijn geweest om dit te veroorzaken en dat Webb niet eigenlijk was verdronken, maar dat de onmeetbare kracht van den stroom hem het leven als 't ware uit het lichaam had geperst. De koetsier van een diligence in het noorden van Noord Amerika redde eenige weken geleden op merk waardige wijze het leven eener vrouw. Hij reed van Deer Lodge naar Missaula in Montana, en de koude was zoo hevig, dat zijn eenige pa- sagiers, een vrouw met haar kind, groot gevaar liepen te bevriezen. De moeder stopte de kleine zoo goed mogelijk toe, doch de koetsier be merkte, dat de vrouw weldra zelf onder den invloed raakte der slape righeid, die de voorbode van het be vriezen is. Hij gaf haar zijn warmen mantel, doch haar bloed scheen stil te staan en zij wilde slapen. Toen werd hij nijdig, pakte de vrouw beet, trok haar uit den wagen, en liet haar op den weg staan. »0 mijn kindriep de moederdoch de koet sier klapte met de zweep en de wa gen reed pijlsnel verder over de harde sneeuw. De vrouw liep iu haar doodsangst den wagen na en bijna een kwartier lang werd de wedloop voortgezet. Toen hield de koetsier stil, liet de vrouw weder in het rij tuig en wikkelde haar in zijn mantel. Door zijn gelukkigen inval had hij weder beweging in haar bloed ge bracht en haar het leven gered. Heldersche Moppen. EEN HUISELIJK TOONEEL. Zeker iemand ontmoet een vriend en noodigt hem dien middag bij zich ten eten. Te huis gekomen, laat hij hem in de zij kamer om zijne vrouw te zeggen dat bij hem mede gebracht heeft. Terstond hoort de vriend in het aangrenzend vertrek luid spreken en luistert aan het sleutelgat. Eene schelle stem zegt„Zoo doe je nu altijd. Je brengt maar iedereen mee, zon der er vooraf een woord van te zeggen. En hem nog wel! Waarom kon je hem niet zijn gewonen gang laten gaan om in de restauratie te etenP" Eene schorre stem: „St! St!" De Bckelle stem: „Ik geef niet om je St! St!" De schorre stem: „Je zult er omgeven, zeg ik jeO, als hij niet in de kamer hier naast was, dan gaf ik je De vriend (door het sleutelgat roepende „Ik ben er niet meer. Geef het haar maar VEELBELOVEND. „Lieve oudersIn der haast laat ik u weten, dat Anna mij daareven met een paar tweelingen verraste. Een volgende maal meer - Uw gelukkige Zoon." ONBEDACHT ACCOORD. Twiutig jaar geleden kocht een stoom bootmaatschappij te Liverpool terrein aan van eene ongehuwde dame van twijfelach- tigen leeftijd. Zij verkocht haar grond voor een lagen prijs, maar bedong in het con- traot, dat zij en eene reisgenoote altijd vrijen overtocht op een der booten van de maatschappij zouden hebben. Den dag na 't teekénen van 't contract, verkocht zij hare meubelen, verhuurde haar huis, en ging aan boord van de eerste de beste vertrekkende stoomboot der maatschap pij, zonder zich over de plaats van bestem ming te bekommeren. Sedert dien tijd is de dame altijd aan boord van de eene of andere stoomboot geweest, vergezeld van eene reiBgenoote, die zij in de krant aan vraagt, en wier passagegeld zij opsteekt. Men berekent, dat zij op die wijze over de twee duizend pond gewonnen heeft, en de maatschappij heeft haar, naar men zegt, voor meer dan die som haar privilege wil len af koopen, maar kan haar tot geen prijs kwijt raken. 25-Jarige Echtvereeniging van L. M. ZACHARIAS8EN en P. SERLIJN. Helder, 5 Augustus 1883. Getrouwd F. J. KLOPROGGE, Adjunct-Commies bij de Marine, en A. A. T. RIJKERS, dienamens wederzijdsche familie, bunnen welgenieenden dank betuigen voor de vele blijken van belangstel ling, bij bun huwelijk ondervonden. Helder, 1 Augustus 1883. Gehuwd ANTHONIE LUUK en STEINTJE NELIS. Helder, 3 Augustus 1883. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een Dochter: H. RAN, geb. Molenaar. Helder, 31 Juli 1883. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Zoon, G. KLOPPER—Klok. 2 Augustus 1883. Bevallen van een Dochter: J. M. E. WILLEMS Echtge- nooto vanD. VAN AMESFOORT. Helder, 3 Juli 1883. mfflÊÊÊÊÊE/^& Wegens vertrek naar Oost-Indië, niet in de gelegenheid van al mij ne Vrienden en Kennissen, monde lings afscheid te nemen, zoo roep ik hun bij dezen een hartelijk vaart- WCl t08' Mej. J. JENSEN. te HELDER (Palmstraat.) ZONDAG 5 AUGUSTUS a. 8. voormiddags 10 uur, zal D. V. als Spreker optreden de WelEerw. Heer Theol. Candidaat. HOOGSTRAAT. Zondag a. a., Voorm. 10 aar. '8 Namiddags 57s uur, Ds. J. VAN DEN BROEK. Derde gewone Zomervergadering op DINSDAG 7 AUGUSTUS, op het gewone uur. HET BESTUUR. VUURSTOKERS-VEREENIGING VERGADERING, Dinsdag 7 Au gustus, in het gewone Lokaal. Het Bestuur,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2