Advertentiën. •Onder de nog geredden uit depuinhoopen van Casamiccola zijn een vader met zijn vier kinderen, die Donderdagochtend be vrijd werden en dus vier dagen en vijf nachten in een kleine besloten ruimte tus- schen de ingestorte muren hadden doorge bracht. Zij waren allen ongedeerd, maar uitgeput door gebrek aan voedsel. De geredden hebben ontzettende uren of dagen doorgebracht. Zoo heeft o. aeen Grieksch heer, die tot aan de borst in het puin beklemd was, zijn vrouw, die boven hem op een balk hing, voor zijn oogen langzaam zien sterven. In een eethuis te Casamicciolo vluchtte een gezelschap, dat er het avondmaal ge bruikte, in de nis van een der vensters, op het oogenblik van den schok, toen het huis rondom hen instortte. Zij klemden zich in de duisternis aan elkaar vast, maar zoch ten, toen allee stil was geworden, in ver schillende richtingen langs de overblijfsels der muren een uitweg, en kwamen allen, hoe weten zij zeiven niet, ongedeerd buiten, waar zij bij het redden van anderen konden helpen. Van 299 lijken, die te Casamicciola be graven zijn, heeft men slechts 82 kunnen herkennen. Het zuiveren van puinhoopen met ongebluschte kalk heeft men uit vrees van nog levenden te dooden, en ingevolge den uitdrukkelijken wensch van den Koning, opgegeven. Een commissie is belast met het onder zoek naar de eigenlijke oorzaak van de ramp en de mogelijkheid van verder gevaar. Naar men zegt, zullen de verwoeste plaatsen niet weder opgebouwd worden. DE TENTOONSTELLING te amsterdam. III. Een van de belangrijkste inzendingen in de machinegalerij is zeker die van den heer Arbey te Parijs. Deze firma, die in Nederland geen on bekende is, daar zij reeds in 1869 te Am sterdam exposeerde en voor twee jaar te Arnhem in den internationalen wedstrijd voor houtbewerkingsmachines den prijs wegdroeg, heeft nu een zestiental werk tuigen tentoongesteld, welke in hooge mate de aandacht van zooveel deskundigen als van leeken verdienen. De bewerking van hout is, zooals men weet, veel ingewikkelder dan van metalen, daar bijna elke houtsoort een ander speci aal werktuig vereischt. Het aantal hout bewerkingsmachines wordt daardoor s groot en het is dus niet gemakkelijk een komplete Tentoonstelling van die werk tuigen in te richten. Toch heeft de heer Arbey getracht zoo veel mogelijk verschillende bewerkingen voor te stellen. Men ziet houtzagen, schaven, uitsteken, draaien, snijden, ploegen, fat soeneeren, secoupeeren en alles geschiedt in het meest passend hout en op voor leeken zoowel als voor deskundigen begrij pelijke wijze. Voornamelijk trekt de machine tot het vervaardigen der zoogenaamde houtwol de aandacht. Men ziet hier dennenhout door een aantal lancetvormige mesjes tot lange vezels schaven, welke als een veerkrachtige massa zich op den grond ophoopen en een uitstekend materiaal vormen voor verpak king of voor matrassen vulsel. Deze houtwol is zeer droog en geheel zonder stof en wordt bijzonder aanbevolen voor een gezonde ligging. Verder is de machine tot het fatsoeneeren van wielspanen zeer merkwaardig. Men ziet vier snel ronddraaiende messen en even zoovele vierkant gezaagde stukken hout den vorm geven van het gegoten ijzeren model, waarvan de gedaante door een toets nauwkeurig wordt overgebracht, dezelfde machine fatsoeneert bovendien op gelijke wijze klompen, schoenleesten, geweren enz. Nog dien ik te wijzen op de snijmachine volgens een geheel nieuw systeem, die voor het eerst aan een Tentoonstelling is ge- gezonden en waarop hout kan gesneden worden, tot op een breedte van 5 m. M. Hoe dun men hout kan snijden, toont de heer Arbey door zijn adreskaarten, welke zeer keurig op hout ter dikte van 5 mM. gedrukt zijn. Deskundigen roemen wijders de zooge naamde lintzaag en de sleezaagmachine voor hare mooie snede. Deze laatste, de sleezaagmachine, bewerkt blokken van 1 M. dik tot 6 M. lang en de eerste, de lintzaagmachine, snijdt het hout tot 40 centimeter hoogte en is tevens voorzien van een aanvoertoestel voor zware blokken. Ook de pennen- en de lang-gat boorma chines werken keurigin 't kort een bezoek aan de collectie houtbewerkings-machines van den Hr. Arbey is de moeite zeer loonend, temeer daar gaarne alle mogelijke inlich tingen verstrekt worden en een Album in tien talen, waaronder de hollandsche, ter beschikking van den bezoeker ligt. Ten slotte mag ik niet verzuimen met een enkel woord te gewagen van de fraaie collectie modellen, welke de Hr. Arbey aan zijne expositie op een 1/10 der ware grootte heeft toegevoegd en die uitnemend geschikt zijn tot verklaring der machines en van de op de lintzaag uitgesneden stoeltjes en tafel tjes, die alleszins den kundigen werkman verraden. De Hr. Arbey echter laat hout, hout blijven, en dat doet niet iedereen in de ma chine-galerij. Althans niet de Hr. De Naeyer te Wülebroek bij Brussel, die er papier van maakt, zooals men een eindweegs verder kan zien, waar deze Industrieel een papier fabriek in werking heeft van vrij respec tabele omvang. De wijze waarop de zware blokken hout welke de Hr. De Naeyer tot papier vervormt, gekloofd worden, hoe de spaanders worden gebleekt en tot een brij gemaakt, is echter niet op de Tentoonstelling te zien. De brij komt daar regelrecht uit de fabriek, na daar eerst tot een vaste substantie te zijn gemaakt. Dan wordt daarvan op de ex positie een nieuwe van geformeerd en van deze gefabriceerdhet zoogenaamde papier sans fin en dat bijna uitsluitend wordt ge bruik voor couranten. De Hr. De Naeyer is een der grootste industriëelen, op wie onze zuidelijke buren roem kunnen dragen en zijn fabriek te Willebroek is een der merkwaardigheden van België. Aan de papierfabriek is tevens verbonden een fabriek van stoomwerktuigen, in de eer ste plaats voor eigen gebruik en in de tweede plaats tot het vervaardigen van stoomketels volgens een geheel nieuw en door den Hr. De Naeyer zelf uitgevonden systeem, dat elke ontploffing onmogelijk maakt. In hoeverre dit stelsel de voorkeur verdient boven de andere, reeds bestaande, zullen deskundigen gemakkelijk kunnen be- oordeelen, want al de stoom, welke in de mach ine-galerij gebruikt wordt, wordt ge leverd door den Hr. De Naeyer, zoodat de deugdelijkheid zijner ketels gemakkelijk is na te gaan. De vorige week heeft de man het har monie-corps, dat hij in Willebroek heeft opgericht en dat uitsluitend bestaat uit werklieden zijner fabriek het corps is een 70 man sterk op zijne kosten naar Amsterdam gezonden om de Tentoonstelling te bezichtigen. Op een anderen dag zal hij de mannen zangvereeniging ook een 80 personen uit Willebroek en alweer uit sluitend bestaande uit zijn werklieden, her waarts zenden. Denkelijk te beginnen met de volgende week, zal de Hr. De Naeyer eiken Zondag voor een waarde van een paar honderd francs postpapier en enveloppen op de Tentoon stelling laten verkoopen, geheel ten voor- deele nu eens van deze, dan eens van gene instelling van weldadigheid. Hiermede zal dan eiken Zondag tot aan de sluiting der Tentoonstelling worden voortgegaan, zoodat alléén de uitvoering van dit plan meer dan duizend gulden zal kosten. Trouwens, wat komt het er, bij een in- dustriëel als de Hr. De Nayer is, op een paar duizend francs kosten meer of minder op aan Zijn deelneming aan onze Ten toonstelling kost hem toch ettelijke duizen den Alleen aan duinwater heeft hij meer dan vijf-en-twintig gulden per dag te betalen. Maandagmiddag hadonder ongunstig weder, de wedstrijd plaats, om de uitge loofde prijzen. Er werd heftig gekampt, waardoor men gelegenheid had te zien, tot welke hoogte men het door volharding en oefening kan brengen. Bekrooningen vermelden we later. 't Nederlaadscli Gymuastickverbond te Amsterdam. Zaterdagavond wemelde 't in den omtrek van den Dam letterlijk van duizenden menschen en hoe meer 't negende uur na derde, hoe grooter de menigte werd. Ein delijk zagen ze hun wachten beloond, want de gymnasten verlieten in optocht de beurs. 't Was een opwekkend gezicht, die jonge lieden, in keurig nette uniformen, en van distinctieven voorzien, in geregelde orde te zien opmarcheeren. We schatten 't aantal op 8 a 9 honderd. Met hunne banieren hoog opgeheven en bij 't licht van talrijke gekleurde lampions begaven ze zich, onder de opwekkende tonen van drie muziek korpsen, naar 't stadhuis en van daar naar Artis. De bewoners van de straten, waar doorheen de optocht ging, hadden vlaggen uitgehangen en staken Bengaalsch vuur af, dat een fantastisch, aanzien aan 't geheel gaf. Zondagmorgen waren de gymnasten ten 10 ure op de beurs aangetreden, waar ze door 't bestuur van 't Ned. G. V. werden verwelkomd. De repetitie werd gehouden en daarna giug 't in optocht naar „De IJs breker", aan de Weesperzijde. De tribunen werden bezet door autoriteiten en belang stellenden. 't Was een fraai tooneel, die menigte jonge mannen, ieder in de uniform van zijne corps gekleed, in rij en gelid te zien staan. De feestdirecteur, de heer P. C. Adrian, beklom de voor hem bestemde standplaats en weldra klonk zijne krachtige stem, die over 't geheele terrein duidelijk was te hooren, tot 't geven commandoos. De vooroefeningen werden flink en vaardig niet alleen, maar ook zeer net uitgevoerd, waarbij we de tact van den commandant bewonderden. Jammer dat de regen het noodzakelijk maakte, de paraplui omhoog te steken. Later kon men vlugheid en spierkracht be wonderen bij de toeren aan de verschillende werktuigen. Het buitenland was vertegen woordigd door corporatiën uit België, Frank rijk, Duitschland, Engeland en zelfs uit Amerika. Tegen zes uren vereenigden zich de gym nasten aan den feestmaaltijd in Natura Artis Magistra, waar de honneurs aan de tafel werden waargenomen door den heer Jos. Jitta. Aan feestdronken ontbrak het niet. 's Avonds was er concert in 't paleis voor Volksvlijt, waar aan de gymnasten gedenkpenningen werden uitgereikt. Stoom vaartberichten Het stoomschip Prinses Amalia heeft 6 Aug. van Marseille de reis voortgezet naar Java. Het stoomschip Socuda. is 5 Aug. van Amsterdam te Southampton aangekomen, Het stoomschip Prins Hendrik is 4 Aug. van Batavia vertrokken naar Amsterdam. Het stoomschip Prins Alexander passeerde 3 Aug. Ouessant naar Amsterdam. Markt-Bei-ichten. Alkmaar, 4 Aug. Aangevoerd 21 Koeien en Ossen f 175 a 295, Vaarzen f85 a 95, 20 nucht. Kalveren f 14 a 24, 65 Schapen f 16 a 28, 30 Lammeren f 14 a 18, 46 magere Varkens f 16 a 22, 118 Biggen f 5 a 7, 3 Bokken en Geiten f 4 a 8, 2 kleine Bok jes f 0.70 a 1, Boter per kop ('s middags 12 uur) 87i a 95 ct. Burgerlijke JSlnnd Helder. Van 3 tot 7 Aug. ONDERTROUWD: Gcene. GEHUWD C. Rijkaart en E. A. Kop pers. A. Luijk en S. Nelis. BEVALLEN: M. Dekker, geb. Noot, d. B. Speets, geb. Sander, z. G. Klopper, geb. Klok, z. T. Kok, geb. Prins, d. M. Pie, geb. Krul, d. T. Dral, geb. Munter, z. H. M. Veen, geb. Hoogstraten, d. J, J. D. Kater, geb. Tismeer, d. OVERLEDEN A. C. Zwaai, 2 j. A. Nas, geb. Gorter, 43 j. G. E. Ziepseerder, geb. Euder, 59 j. eersten wagen af te stappen, terwijl de trein reeds aan het rijden was. Hij struikelde en werd, door den vol genden wagen overreden, Hij was onmiddellijk dood. Het ongeval had plaats in de nabijheid van den Haag- schen Dierentuin. Een feest van mijnwerkers dat te Neukirchen gevierd werd is door een treffend ongeluk gestoord gewor den. Eenige mijnwerkers wilden hun ne vrouwen de inrichting der mijnen laten zien en zij daalden in een groeve af. Juist toen zij beneden waren, had een ontploffing van mijn- gas plaats, waarbij van de 24 personen, waaruit het gezelschap bestond, 18 getroffen werdeu. Eenige bleven on middellijk dood, terwijl de overigen zwaar gewond weder naar boven bracht werden. Burgerl. Stand Wieringen. Maand JULI 1883. GEBOREN Jacob, z. van P. Tijsen en A. Asjes. Willem, z. van N. Heijblok en G. de Jong. Teunis, z. van A. Dovis en T. Takes. Klaas, z. van P. Wiegman en M. Takes. Jacob, z. van C. Bakker en G. Tijsen. Cornelis, z. van W. Breet en A. ter Keurst. Cornelis, z. van J. ten Bokkel en D. Lont. ONDERTROUWD: J. Keijzer en N. Halfweg. GETROUWD J. Luijt en 8. M. Cat- seman. J. Keijzer en N. Halfweeg. OVERLEDEN: Geertje Metselaar, oud 2 m. Arie Vroone, oud 3 m. Gerbrig Klein, oud 82 j. Jacob Tijsen, oud 5 w. Pieter Kaan, oud 34 j. Cornelis de Haan, oud 59 j. Albert Wiegman, oud 64 j. Cornelis de Jougb, end 1 j. Vervolg' der Berichten. Aan den heer Gijsbert Den Duik, vischhandelaar wonende te Scheve- ningen, is door het gemeentebestuur alhier, vergunning verleend tot op richting van een vischhandel en het droogen, rooken en zouten van ver- sche visch, op het perceel nabij de Keizerstraat, bij het kadaster bekend in Sectie A, No. 6424. De zilveren medaille voor 24 jaren eerlijken en trouwen dienst is met de gebruikelijke plechtigheid uit gereikt aan den marinier le kl. Stein, dienende bij het 2e bataljon, in gar nizoen alhier. Zondag jl. hield de onderofficiers- societeit 's Koningskroon te Amster dam een grooten schietwedstrijd met de kamerbuks, waaraan ook vele ge- noodigdeu deelnamen. Onze vroegere plaatsgenooten, de heeren, H. C. Kroon, adjudant-onder- officier, behaalde twee prijzen en de heer P. J. Lupgens een prijs. Toen Vrijdagmorgen de mail boot Willem, Prins van Oranje" te Queensboro aankwam, werd een der passagiers 1ste klasse gemist. Omtrent zijn persoon is niets met zekerheid te zeggen, wijl hij bij geen der overige passagiers bekend is. Zijne bagage zal vermoedelijk spoedig aan wijzen wie de persoon is, terwijl 't lot dat hem overkomen is, wel een g heim zal big ven. (M. C.) Te Deventer is Zondagmorgen een vrouw in beschonken toestand, met haar meisje van 4 maanden op haar schoot, in slaap gevallen. Door dien zij voorover op het wichtje viel is het arme kind gestikt. De vrouw werd in arrest genomen, en van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt. Op den Schevenings. Stoomtram is Zondagavond een droevig ongeluk gebeurd. Een 18-jarig jongeling, P. Kop genaamd, had de onvoorzich tigheid van het achterbalcon van den Bevallen van een Dochter: J. M. E. WILLEMS, Echtgenoote van D. VAN AMESFOORT. Helder, 31 Juli 1883. Nederlandsche .\oordpoil-Expeditie De heer Volck schrijft, namens professor Buys Ballot Een telegram nit Archangel meldt, dat nu jaist de communicatie met de West kust van Nova-Zembla geopend is, waar door het mogelijk werd tijding te verkrijgen van de Russische expeditie op Karmakuü, onder luitenant Andrejeff. Men had alle reden het doorbrengen van den winter voor- voorspoedig te noemen. Nu zullen de toegangen tot de Karazee, hopen wij, ook weldra opengaan en zal de gewenschte tijding van onze aldaar verblij vende mannen niet lang meer uitblijven Doch het schijnt, dat onze landgenooten niet genoeg de noodzakelijkheid inzien, dat, ingeval van ongunstige berichten of van het ontbreken van tijding, een schip moet worden gezonden tot het afhalen of opsporen on zer expeditie. Althans er wordt geen ge noegzame ondersteuning of bijval gevon den, en zonder die kan men, zoo het er op aankomt, geen schip huren. Het instituut heeft zich met verschillende reeders verstaan in Nederland is noch bij de zeemacht, noch bij de handelsvloot een stoomschip te vinden, dat geschikt is voor de ijsvaart en binnen enkele dagen kunnen wij een of twee stoomers uitzenden Doch wie wijst ons aan, waaruit zoo iets zal moeten bekostigd worden P Mij dunkt, dat er getoond is geen on- odige onkosten te zullen maken. Met kalme bezadigdheid wordt gewacht tot het oogenblik daar is om hulp te zenden. Wie zou het ons niet verwijten, als wij met de kennis, dat de toegangen tot de Karnzee nog gesloten waren, reeds een schip hadden gezonden, dat iegen een loon van eenige honderden daags niets had kunnen uitvoe ren dan ten anker liggen voor een ijsschots Nu kan het spoedig noodig zijn om een schip te zenden, en z a 1 zulks geschieden, indien velen blijken geven in te stemmen met de reeds genomen en te nemen maat regelen. Schenkt dan adbaesie door het zenden vau geldelijke toezeggingen, bijdragen of beschouwingen, die het kenmerk dragen van rijp beraad en vooral van kennis van zaken, en spoedig, want deze week moet de be slissing vallen. Op den 9en Augustus hopen mijne lieve ouders: P. J. v. d. BOGAARD en D. IVENS, hunne 121/,-jarige Echtver- eeniging te herdenken. Hun dankbaar kind. Erapel en Meerwijk, 6 Aug. '83. Getrouwd F. B. TEGELAAR, van Rotterdam, en T. KREINENvan den Helder. Algemeene kennisgeving. Rotterdam, 1 Augustus 1883. Door Gods goedheid zeer voorspoe dig bevallen van een flinke Dochter, ELISABETH DE BUISONJÉ, ge liefde Echtgenoote van J. R. DE MELDT, Hoofd der Chr. School te Bemmel. Bemmel, 5 Aug. 1883. Heden overleed, tot mijne diepe droefheid, mijn geliefde Echtge noot GEORGE GOUTHWAITE, in den ouderdom van 41 jaren. IJmuiden, 27 Juli 1883. Wed. G. GOUTHWAITE. Heden overleed, na een lang durig doch geduldig lijden, na voorzien te zijn van de H. Sacre- menten der stervenden, mijne geliefde Echtgenoote ADRIANA GORTER, in den ouderdom van 43 jaren. Helder, 6 Augustus 1883. J. J. NAS. Mede uit naam der Familie. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. Op den 5en Augustus 1883 overleed in den ouderdom van ruim 59 jaren, GEERTRUIDA ELIZABETH ENDER, in den ouderdom vau ruim 59 jaren, na een langdurig en smartelijk lijden, diep betreurd door hare kinderen en kleinkinderen. H. ENDER, eu Echtgenoote. Helder, 7 Aug. 1883. Algemeene kennisgeving. Vrijdag 3 Augustus overleed, ...i een kortstondig doch smar- nelük lijden, onze jongste lieve ling AALTJE CORNELIA, in den aanvalligen leeftijd van ruim 2 jaren. Ieder zal beseffen, hoe zwaar ons dit verlies treft. Namens de familie, L. ZWAAL. B. ZWAAL—Bethlehem. Die ook tevens hunnen innigen dank betuigen voor de deelne ming, bij het overigden en de ter aardebestelliug ondervonden van vrienden en bekenden, en voor namelijk aan den Heer en Mej. R. HELDER en H. SITSKOORN, voor hun onvermoeide hulp, aan mij eu mijne Echtgenoote be wezen. Helder, 6 Augustus 1883. De welgemeende groe ten aan alle vrienden en bekenden, van J. F. VOLKERING. Helder, Augustus 1883. DANKBETUIGING. Door erkentelijkheid en dankbaar heid gedreven, gevoelen we ons ge drongen onze hulde te brengen aan de Heeren BERKHOUT Co., voor 't genoegen, dat wij, werklieden, jl. Zaterdag te Amsterdam hebben gesmaakt. Op de roiaalste manier zijn we onthaald den geheelen dag. We kunnen onze bewondering, over hetgeen we, onder leiding van den Heer JANSEN, gezien hebben, bijna niet in woorden uiten. Door de be kendheid van dieu heer in Amsterdam en op 't terrein der Tentoonstelling, hebben we in een dag meer gezien, dan anders mogelijk zou geweest zijn. Wat we zagen was schoon, was kun stig en bewonderenswaardig en we gunnen gaarne aau onze medewerk lieden, dat hun patroons ook hen eens in de gelegenheid stellen, dat schoone en prachtige te bezien. Nogmaals dank aan de Heeren BERKHOUT Co. en den Heer JANSEN. De Werklieden, K. GUTTER. A. BUITENDIJK. J. D. MAHIEU. H. KEIZER. P. A. DORLIJN. B. PRINS. P. GROOT. R. MEERENS.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2