Baaien, Bevers, Flanellen, Duffels en Karsaaien, LOTEN Bt JACHTLAARZEN, Bij 1.A. Gril ald, en isïtii Eita-Sjarrei, Slip- W. LAÜRENS BAKKER Lx.. HOOI. Hit Magazijn DE TliDIlliT^ Hoofdgracht, heeft sfatis aan specialiteit gemaakt van door niet alleen steeds de uitgebreidste sorteering in voorraad en de goedkoopste prijzen te hebben, maar vooral door bepaald ECHTE kleuren en uitsluitend gewaarborgd solied fabrikaat te verkoopen. De prijzen van „DE TIJDGEEST" zijn naar verhouding der kwaliteiten steeds beduidend lager dan in eenig ander Magazijn hier ter plaatse en men kan zich steeds overtuigd houden van uitsluitend solied fabricaat en echte kleuren in de wasch. van tot zes nr tl i« rasta korte vetlefleren Laarzen, HARING. DEPOT LAGERfi en HOOGERE WISKUNDE. DE VONDELING. TENTOONSTELLING tï BERKHOUT Co, Lif wel! Vijfkwarts roode, witte, blauwe en grijze BroeKentoaai, Twee-Els blauwe, witte, grijze, bruine en roode TTftTYl rl ftr> en j-tOI^-l^en laaaien 5/4, 8/4 en 10/4 roode meekrap J" jCtlt-VrïeS, in effen en gekeperd. Echte indigo donker marine Baaien, Karsaaien en ^ijlalien - Echte Ind.lgO-JJ'U.iïelS, gewaarborgde standhoudende kleuren in zeewater, in acht kwaliteiten a fl.50, f2.f2.50, f3.f3.50, f4.25, f4.75 en f5.25. Echte gekeperde 3E3©"^"©27£6, in acht kwaliteiten en in de meest mogelijke verscheidenheid van kleuren, van af f 1.25 tot f2.50. Witte Flanellen, het zuiverste en meest gelijkmatig geweven fabrikaat en daardoor solider dan andere soorten. Katoen Flanel (zoogenaamd halfwoi), 10, 121/*, 177s» 20, 227a eD 25 Cts. Zuiver Halfwol, vau af 30 Cts. tot f 1.— met 5 Cents verhooging. Ook gekeperd en dobbel Flanel, ook Indisch Flanel en Fransche Flanellen Ponceau of rood Flanel in effen en gekeperd. Gekleurde Duitsche en Fransche Flanellen voor OVERHEMDEN, PEIG NOIRS en VOERINGS. Bijzonder worden aanbevolen de echte Schotsche of Engelsche geheel wollen Ha1an ftll QT1 grijs op grijs, kleinste dessins voor Overhemden, het j soliedste wat bestaat. Te lioop Adres J. de LIEFDE, Binnenhaven 94. beste Mans vetlederen hooge SCHOENEN en PANTOFFELS, ia voorraad bij Oosterend. Tessel. Heden ontvangen NIEUWE HOL- LANDSCHE HARING, eerste kwa- liteit, bg ADralaam COtieil, Helder. Puike kwaliteit in geperste Pakken van 90 Kilogr. Franco Depót Nieuwediep. Adres KOVI.VG Co,, Tessel. gevestigd bij P. KONING, Burg op Texel. PRIVAATLESSEN. Adres BERKHOUT Co. FEUILLETON. (7) De jongeling zag hem medelijdend aan. Zooveel het maanlicht toeliet, dat door de hooge boomen der Keizersgracht een flauw schijnsel op de straat wierp, nam hij het gelaat van den onden man op, en meende zoowel hieraan als aan de stem, een ouden bekende te bespeuren. Hij peinsde en scheen zich iets te willen herinneren. „Mijn God!" borst hij eindelijk uit, „zijt gij het, mijnheer Nieuwnagel P Hemel Hoe komt gij in deze vertwijfelden toestand?" „Gij kent mij en hebt medelijden met mij. O! Ik dacht, dat ieder mij verafschu wen moest." „Neen, mijnheerDe misdadiger heeft veeleer aanspraak op ons gevoel, en als de mensch medelijden gevoelen moet, zal dan de Godheid toornen? Neen, mijnheer! Hoe zwaar de mensch ook zondigt, God zal hem niet ongeoordeeld het verderf te gemoet voeren. "Veeleer wendt Hij alles aan, om hem te behouden, en het is onze plicht, die goedheid te volgen, zooveel mogelijk daar aan te beantwoorden, en te trachten de vroegere smetten, die op ons kleven, uit te wisschen." „Zou er voor mij dan ook genade zijn „Hoe vraagt gij dit, mijnheer! Gij dien ik vermeen te kennen, dien ik altijd als een godsdienstig mensch beschouwd heb. Kent gij de woorden en beloften niet, in het Evangelie zoo rijkelijk gepredikt?" „O, mijnheerhernam de ander meer bezadigd en op zachteren toon. „O, mag men zich daaraan onbepaaldelijk houden P" „Ongetwijfeld antwoordde de jongeling, verwonderd over zijn gedrag. „Maar dat geweten, dat gestadig verwijt, dat ik onbezorgd heb geleefd, waar ik han delen moesten nu ik bandelen wil, nu ik het gevoel, dat zoo dringend en straffend in mij spreekt, niet meer tot zwijgen kan brengen, nu is het te laat, nu zal het voor mij ook wel te laat zijn! O, mijnheer wat zegt de H. Schrift dienaangaande niet P" „Om zich met God te verzoenen ia het nooit te laat, en wie zegt u, dat gij het ook niet kunt doen. Waar de Bijbel u moest troos ten, schijnt gij straf gevonden te hebben. Jïaar zoo gaat het velen, die de doode let ter voor bet levende woord zoeken. Uw verstand en ziel, mijnheer Nienwnagel! zijn thans te veel ontsteld, om hierover nog langer te spreken, dit is ook geenc gevoe, gelijke plaats daarvoor. Ga met mij mede gij hebt behoefte aan ru3t. Deze woning is u niet onbekend. Gij zult er zeker wel kom zijn!" Meteen schelde hij aan. „Hoe gaat het, Frederik zeide de jon geling, en wierp den bediende, die met het licht in de hand de deur opende, zijn reis mantel over den arm.,, Hoe bevindt zich mijn goede vader P" „Alles wel, mijn beste jongen I" riep de heer Lindenhout, die deze woorden verstaan hebbende, met drift naar voren kwam. „God dank, dat ik u wederzieKom binnen Frederik Een flesch van den besten wijn, die in den kelder is. Wij zullen uwe weder komst op den goeden ouden trant vieren. Maar wie drommel hebt gij daar op sleep touw Wat hagel! is dat onze Jonathan of zijn geest P Hoe komt gij hier, oude jongen? Gij ziet zoo wit als sneeuw!" Deze sprak niet, maar wierp zich gedach teloos in eenen stoel. Lindenhout zag Joan verwonderd aan, maar deze wenkte hem met de hand, om niets meer te vragen." Medelijdend zag de goedhartige koopmau den bevenden Nienwnagel aande kwaal zijner ziel deelde een koortsachtige sidde ring aan al zijne leden mede; eindelijk brak hij in tranen los. Men liet hem weenen, wetende, dat dit voor 't oogenblik zijn beste troost zoude zijn. y. bbsluit. „Ik heb uwen brief aan Koosje, uit Ba tavia, gelezen, jongen zeide de heer Lin denhout den volgenden morgen aan 't ontbijt. „Hebt gij, vader 1 Maar neen, dat zijt gij thans niet meerIk ben Nog altijd mijn Joan zeide de koop man schielijk, en sloot hem innig in zijne armen. „Ik gevoel wat gij wilt zeggen. Maar bij den naam Goedman zijt gij braaf en groot geworden. Niemand kent u hier anders. Bij mij zult gij dien behouden zoolang God mij het leven schenken wil. Zie hier wat ik u toegedacht heb." Joan las het papier, dat hem aangeboden werd, schielijk door; maar eensklaps hield hij op, zijne oogen schoten vol tranen, sprake loos zag hij den goeden grijsaard aan. „Mijn hebben wij voorbanden, per stuk 50 Cent. Aan aanvragen om toezending van buiten voldoen wij, als het bedrag ons in postzegels of post wissel gezonden wordt, met 5 Cents verhooging voor frankee ring voor één of tot tien Loten meer dan tien vereischt 10 Cts. port. Boekhandel—Boekbinderij, NIEUWEDIEP. VLOOTSTRAAT B 72, HELDER, bij wien in de 208ste, 209de, 210de en 211de Staats-Loterg verschillende hooge prijzen zijn getrokken, zijn in de 212de Staats-Lotery weder onder staande prijzen getrokken op No. 20376 f 1000. 88 1000. 20834 1000. 9112 1000. 9273 400. 9145 400. 20403 400. 20361 200. Tevens zijn bij hem voor de 213de Staats-Loterij HEELE, HALVE- en GEDEELTEN van X_.Ot©X3L te bekomen. Van een accurate ver wisseling kan men verzekerd zgn. Trekking der Ie klasse 13 Augustus. T© Huur in de nabijheid der Nieuwe Brug, één of twee net gemeubeleerde _A. 4VH IE3 IR, S. Adres BERKHOUT Co. Vallende Ziekte (epilepsie), K ram pen, Klnderstufpen en Zenuw kwalen worden volkomen ge nezen door mijne geneeswijze. Men is niets schuldig alvo rens de zieke hersteld is Ook kan men schriftelijk worden behandeld, indien men een juiste omschrijving van de kwaal toezendt. PBOF. DK. ALBERT, 6 Place da Trdne PARIJS. vaderdus gaf hij zijn vol gemoed ein delijk lucht, dat is te veel, zooveel ben ik niet waardig; waardoor heb ik die gren- zenlooze goedheid verdiend P Gij onttrekt n alles, draagt uw kantoor aan mij op. Maar het kapitaal, dat ik bezit. „Lees verder, jongen!" verzocht Linden hout. „En schenk hun ten dien einde die som, met welke ik tot dusverre handel gedreven heb," los hij verder. „Neen, vader. Nogeens, dat is te veel! Nooit, nimmer zal ik u dit kunnen vergelden, of die som teruggeven. Wie zal mijn borg willen wezen P wie. „Lees verder, die borg zal wel komen zeide Lindenhout glimlachend zijn rotting in de hand omdraaiende. Mits hij mijne geliefde nicht Koosje de hand reike en haren eersten zoon mijnen naam drage." Ja, dat was te veel; de vreugde overstelpte het hart van den ge- voeligen jongeling dermate, dat hij geene woorden vinden kon, om zijnen dank te uiten tranen waren de tolken daarvan en Lindenhout zelf zocht te vergeefs naar een zijner spreekwijzen om zijn genoegen te kennen te geven. Nog grooter geluk was den jongeling bereid. „Om Godswil, mijnheer Lindenhout! Dit portret!" met deze woorden stoof de heer Nieuwnagel woest de kamer binnen. „Mij onbekend zeide deze, eenigszins over het verwilderd uiterlijk van den vrager verschrikt. „Ik geloof niet, dat het in mijne familie behoort. Het is een schoone vrouw „Zij was ditzeide Joan plechtig. „Was vroeg Nieuwnagel en staarde hem aan, met een vraag op de bleeke lippen. „Het is het afbeeldsel mijner moeder," vervolgde Joan zacht. „Uwer moeder, zegt gij P Uwer moeder, mijnheer Goedman Zou het waar zijn, of bedriegen mij deze oogen, door de tranen welke ze gestadig bevochtigen, vau hunne juistheid beroofd. Maar neeu Dat gelaat, die oogen zijn toch die.... Jongeling beef voor mij als een monster terug. De man, dien gij gisteren het leven reddet, is de verleider uwer moeder Gij zijt.hij hield de handen voor het gelaat, als schaamde hij zich voor de beide mannen. Deze waren ontzet over het onverwachte dezer gebeurtenis. Een oogenblik van zwijgen volgde. „Mijn vader heette van der Laar!" zeide eindelijk Joan, de ongelukkige naderende. „Dat is mijn naam. Nieuwnagel slechts een aangenomene." „Vad3rriep Joan innig. „Zoon, vergeeft gij mij P" vroeg Nieuw nagel zacht, tonder de handen te laten zakken. „I k heb het mijne moeder, z ij heeft het u gedaan zeide deze en sloeg zijne armen om hem henen. „Dat is geledenGod dank Nu is toch niet allesjverlorenzeide Nieuwnagel eu haalde diep adem. Dankend zag hij naar den hemel. Hij was merkbaar ver anderd. „Overvolgde hij, moest gij mijn redder zijn, mijn zoonMijne wroe ging zienJuist toen ik mij reddeloos verloren waande, hebt gij mij 't leven en 't geloof als wedergeven. O, waarom heb ik aan de genade van den hemelschen Vader kunnen twijfelenJa HeereGij zijt groot van goedertierenheid en genade Ontsla ons goedgunstig, lieve lezer van de taak der hier volgende ophelderingen tnsschen vader en .zoon. Wij zouden als dan in uitweidingen en herhalingen ver vallen, die dit verhaal een noodelooze wijd- loopigheid zouden geven. Verschoon ons evenzeer de vreugde van Joan te beschrij ven, over de ontdekking zijns vaders; nu toch was een last weggeruimd, die hem altijd op het hart zou gedrukt hebben nu toch was het duistere zijner geboorte voor hem opgelicht en kon hij met opge richt hoofd voor het veeal veroordeelend menschdom verschijnen. Nieuwnagel zelf was als een ander mensch geworden, de vroegere twijfelmoedigheid en zelfsbeschuldiging loste zich thans in vast vertrouwen en zalig geloof aan de godde lijke Voorzienigheid en genade op. En Lindenhout, de gevoelige man, was de stille aanschouwer en toehoorder der gesprekken tusschen vader en zoon en de meer dan hartelijke deelnemer daarin; ja, dacht on willekeurig bij het beschouwen van 't portret, dat Joans moeder voorstelde, aan de waar heid van eene zijner spreuken De Iosbo liefde, op lust gebouwd, zal ras vergaan, Maar kuische en echte min blijft rijk aan zegen staan. Daar ging de denr open, en als een too- verslag werkte dit op het gemoed des jon- „KoosjeJoanWelkomGod dank, dat ik u wederzie," smolten zich met het zoete fluisterend: „Bemint gij mij nog?" harmo nisch te zamen. Zulk een vreugde des wederziens Iaat zich niöt gemakkelijk beschrijven; zelfs Lin denhout, de geheime bewerker dezer ver rassende oatmoeting, bekende zichzelf, dat zulk een tooneel het schoonste om te aan schouwen was en dat hij, die het zonder ontroering konde aanzien, die niet in de vreugde der hoofdpersonen deelde, geen aan spraak op den naam van gevoelig mensch behoefde te maken. Wederom ophelderingen, wederom vreugde en verbazing. Het was Lindenhout onmo gelijk dien morgen den gewonen gang zijner werkzaamheden te volgen, de blijdschap had hem te veel overmeesterd. En toen hij drie maanden later de jongelieden als op het harte drong Die 't alles in den echt wil hebben naar zijn zin, Geve eerst zijn liefde en trouw op hoop van (wedermin Dus moet hij, die zijn ziel in wellust wil (behouwen, Noch trouwen zonder min, noch minnen (zonder trouwen. Toen was hij geheel vreugde; immers 't geluk der beide miunenden was grootendeels zijn werk, ofschoon hij de bruid, op haren hartvriend wijzende, lachende toevoegde: Als de bruid is in de schuit, Dan ziju de beloften uit. De kus des bruidegoms scheen den lui- migen oom reeds dadelijk te willen logen straffen, en beide bevestigden in hun ver bond wat hij wel eens zeide Daar liefde is in vree, Heeft God altijd zijn stee Waar min regeert en deugd, Teelt d' aarde zuivre vreugd, eu toeu ook hem eveu als Nieuwnagel en Koosjes moeder de konde grafzerk dekte, zeide Joan tegen zijne gade, terwijl hij met een oog vol vreugde zijn geluk overzag, wat de overledene grijsaard zoo dikwijls gezegd had, als de wereld een brave minder telde De tijd en heeft niet weggenomen, Den naam en 't overschot der vroomen; Want zelfs als tij zijn overleên; Blinkt nog hun deugd voor iedereen. EINDE.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 4