'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL No. 1094. Vrijdag 10 Augustus 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BareaniSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlön yan 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGËNS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. AUGUSTUS, (Oogstmaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 40 m. Onderg. 7 n. 28 m. Zondag 12 Maandag 13 Dinsdag 14 Woensdag 15 Maria Hemelvaart. Donderdag 16 Vrijdag 17 Zaterdag 18 Volle Maan, NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 10 Aug. 1883. Naar men uit goede bron ver neemt, verwacht men binnen korten tijd promotie bij het korps offieieren- machinist van 's rijks zeemacht. Yan 1 Aug. af moeten de hof meesters en verdere geëmployeerden der marine, wien het dragen van burger kleeding indertjjd werd toege staan, steeds in uniform gekleed zijn. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Sommelsdijk, dat eerstdaags van 's Rijks werf te Amsterdam naar de directie der marine alhier zal worden overgevoerd om getuigd te worden en langs den gemeten mijl te proef- stoomen, zal vervolgens worden voor zien van een centraalkiel. Daarna zal genoemd vaartuig naar Hellevoet- sluis worden overgebracht om aldaar in conservatie te worden opgenomen. Uit het wrak van de bark Daystar, bij Tessel, zijn nu in het geheel 940 spoorrails, ruim 1000 koppelplaten en een ijzeren ketting van 75 vademen geborgen. Sedert de laatste twintig dagen heeft de duiker slechts drie malen op het wrak kunnen werken. Het eerste nieuwe Stoomschip Macasser, van de maatschappij In su linde, kwam Maandagnamiddag te Amsterdam en ligt thans aan de Han delskade. Het zal gevoerd worden door kapitein de Ridder, die vroeger gezagvoerder was van het stoomschip Amsterdam". Een treffend geval vond Dinsdag aan het Rijnspoorwegstation te Am sterdam plaats. Een vronw werd door haar dochter uitgeleide naar den trein gedaan. Toen de moeder wilde instappen, kreeg ze een duizeling en zakte ineen. Zij was terstond een lijk. Naar aanleiding van 't bericht, dat zich thans bij dr. Mezger onder behandeling bevindt een luitenant der infanterie, die te Atjeh 3 kogelwon- den en 23 klewanghouwen ontvangen heeft, deelt men aan het Utr. Dagbl. de volgende bijzonderheden mede om trent den zwaar verminkten officier, den 25-jarigen 2de luitenant Luske, na alvorens herinnerd te hebben, dat ten jare 1874 geheel Nederland, als het ware, zich voor den blindgescho- ten luitenant Comfurius interesseerde, dat maatschappyen van schouwbur gen en spoorwegverkeer aan Comfurius een vrijkaart deden aanbieden, en het publiek in korten tijd f 28.000 byeenzamelde, om den ongelukkigen officier tegemoet te komen. Nu ongeveer een 6 a 8tal maanden geleden rukte een vrij sterke pa trouille van uit Toengkoep tegen de Atjehsche kwaadwilligen op (stijle Pruys van der Hoeven), welke pa trouille dusdanig met den vijand (stijle Tobias) slaags geraakte, dat zij, deerlijk gehavend, spoedig weder in de benting terug was. »De luitenant Luske eu zooveel soldaten," zoo luidde 't rapport van de terugkeerenden, waren gesneu veld," en de lijken hadden zij niet kunnen medevoeren. Een nieuwe patrouille toog daarop naar het gevechtsterrein, om de lijken op te halen en ziedie patrouille vindt o. a., naast het lijk van den door hem verslagen Atjeherden luitenant Luske, geheel bewusteloos door bloedverliesdoch nochtans ademende. In de benting gebracht, verklaarde de officier van gezondheid Kuhr, dat Luske, ja nog leefde, maar hoogst waarschijnlijk den avond niet meer halen zonde. Zijn lichaam was zoo getjingtjangd (tjingtjangen is hakken! hakkenhak ken dat een ieder er zich over verbaasde, dat een mensch met zoo veel wondenwaaronder 3 kogel- schoten, nog leven kon. De luitenant Luske haalde tot een ieders verwondering intusschen niet alleen den avond van dien dag, doch eenige maanden later zelfs dr. Mezger te Amsterdam, die den op krukken voortstrorapelenden officier nu verder zal zien te helpen. Toen de Nederlandsche vis- schersmeisjes te Londen ontvangen werden door den prins en de prinses van Wales, sprak de prinses met de haar eigene lieftalligheid 't visschers- meisje uit Moddergat aan, dat in den rouw was. De prinses had van het onheil gehoord en sprak haar innige deelneming uit met allen, die door de ontzettende ramp de broodwinners van het huisgezin verloren hadden. De deelneming in het lot dier be proefden blijft zich overal vertoonen. Het comité dat de nagelaten betrek kingen der verongelukte visschers ondersteunt, waarvan de heer Yan Harinxma thoe Slooten president is, zet daarom het beroep op de liefda digheid voort, en heeft o. a. den uitgever Nierstrasz te Haarlem ge machtigd, in zijn naam een album met stadsgezichten van Amsterdam op onze tentoonstelling te verkoopen. Ter herinnering aan Amsterdam ge kocht, komt de opbrengst aan de gezinnen der visschers ten goede. Uit Utrecht wordt medegedeeld In den laatsten tijd gebeurt het meermalendat tot ongerief van de reizigers, de lichten in de coupé's bij de avond- en nachttreinen uitgaan. Gepasseerden Zondag, bij een der laatste van Amsterdam naar Utrecht vertrekkende treinen, heeft dit tot een koddig voorval aanleiding ge geven Een paar burgerjuffrouwen, in de dames-coupé 3de kl. gezeten, werden beangst, omdat ook in die coupé 't licht was uitgegaan en stapten op een volgend station in een gemengde coupé over. Dicht bij Utrecht, toen de kaartjes door den conducteur waren opgehaald, zeiden eensklaps eenige heeren Komaan, jongen, kom er nu maar onder uit." En tusschen de rokken van een der over gestapte juffrouwen, verrees een rei ziger, die door zijne kameraden onder de bank verstopt was geweest, en die hij gebrek aan geld, de reis van Amsterdam naar Utrecht voor niet had meegemaakt. Dinsdagnacht te half 3 uur is te Gouda een brutale inbraak ge pleegd. By den spekslager Yasse op den Kleiweg is door een zijraam een dief ingeklommen, welke op de ka mer waar Y. sliep, zich van de sleutels heeft meester gemaakt van de winkel lade, welke hij daarop geleegd had. Vervolgens is hij, voorzien van een slagersmes, weder naar de slaapkamer teruggegaan om een chiffonnière open te breken, toen V. wakker werd en den indringer te lijf ging, waarop een hevige worsteling volgde, waarbij Y. verscheidene zware verwondingen werden toegebracht. Op het hulpge roep van Y. kwamen diens vrouw en dienstbode uit het bovenhuis, die op hunne beurt de politie riepen. Deze was toevallig in de nabijheid on ar^ resteerde den dief onmiddellijk. Het bleek een oude bekende van de ju stitie te zyn, genaamd H.K., schippers knecht te Alfen. Men deelt aan de Leidsche Ct. de volgeude heteekenisvolle herinne ring medeZondag 5 dezer, dus 45 jaren geleden, werd op bekomen last uit de residentie door de politie met bijstand van de militaire macht de godsdienstige vergadering uiteenge dreven, die gehouden werd in een magazijn van groene zeep, aan den Nieuwen Rijn by de Uiterstegracht, te Leidenen daarop krachtens art. 292 van het Pransche Wetboek van Strafrecht proces-verbaal opgemaakt tegen de voorgangers der godsdienst oefening. Uit die godsdienstige vergadering is voortgesproten de Christelijk Gere formeerde gemeente, die thans in het bezit is van twee nieuwgebouwde kerken en van twee predikanten, waarvan een, wien het eervol emeri taat werd verleend, lid is van den Gemeenteraad en van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Uit het onderzoek omtrent het kind te Deventer, dat op den schoot der moeder is doodgebleven is ge bleken, dat de moedertoen zij het kind de borst gaf, dit waarschijnlijk te dicht aan zich heeft gedrukt, waar door het gestikt is. De vrouw was dronken, en sedert lang maakt zij misbruik van sterken drank. Zondag morgen was haar man op reis gegaan, om zijne familie te bezoeken. Voor hy vertrok liet hij eenige levensmid delen halen, die hij zijne vrouw met 25 centen ter hand stelde. Zij ver kocht de levensmiddelen ver beneden de waarde en gebruikte al het geld om haar jeneverdorst te lesschen. Hare kinderen zouden dien dag hon ger hebben geleden, zoo niet een familielid hen van het noodige had voorzien. De horlogemaker W., in de Schoolstraat te 's Gravenhage, by wien eenige dagen geleden een diefstal van een horloge is verijdeld, is ver leden Zaterdag het slachtoffer gewor den van een brutale oplichting in 't klein, een navolging van een der handelingen van de millioenenj uffrouw. Een man nl. kocht een horloge van f29. Toen de winkelier weigerde hem dit mede te geven zonder betaling, verzocht de kooper den Heer W. hem iemand mede te geven naar zyne wo ning in de Paulus Potterstraat. De Heer W., die zeker van de zaak wil de ziju, ging zelf mee, en werkelijk gaf de man in een woning in die straat aan een vrouw last f29 uit de secretaire te halen. De vrouw vroeg om het horloge te zien en ging, met het horloge in de hand, de kamerdeur uit om het geld te ha len. Een oogenblik later verliet ook de man de kamer waar de winkelier wachtte. Na geruimen tijd kwam de vrouw terug en vroeg den verbaasden horlogemaker wat hij wilde en wat hij in haar huis kwam doen. Zij kende hem niet, en zeide, toen de heer W., op niet al te zoetsappigen toon de reden van zijn bezoek in herinnering bracht, niets van een horloge af te weten. Verzoek, be dreiging, niets baatte de vrouw drong hem de deur uit. Toen de potitie, door den winke lier ingeroepen, aan de woning kwam, was van man en vrouw niets meer te hespeuren. Yan een en ander is proces verbaal opgemaakt. Te Strijp (Noord-Brabant) be proefden Maandag drie kinderen van 2 tot 4 jaren, met een ledige kuip het riviertje Gender over te varen. Nauwelyks waren zy in hun scheep je gezeten, of het kantelde om en alleu vielen in het water. Een knaap van 8 jaren, die het dreigend gevaar zag, sprong de kleinen ter hulp en had het genoegen ze allen van een anders wissen dood te redden. Blijkens een beschouwing over de vooruitzichten van den aan staanden oogst in Engeland, voorkomende in de Times, beloven haver, erwten, aardappelen, rapen en klaver een opbrengst hoven, doch tarwe, gerst, boonen en hooi een opbrengst beneden het gemiddelde. En nog kan deze treurige raming veel te gunstig blijken, indien het klimaat ook gedurende den oogsttijd nog blijft tegenwerken. Dit zal de negende zyn van een onafgebroken reeks slechte graanoog sten, tegen welke de Britsche pach ters en landheeren, die het tegenover den Amerikaanschen invoer toch al reeds zoo hard te verantwoorden hebben, hadden te kampen. Dat de landbouw op deze wijze ten gronde gaat, is al lang voorzienen een der bedroevendste gevolgen hiervan is zeker de verarming en ontvolking van het platte land aan den eenen, de toenemende opeenhooping van men- schen in steden aan den anderen kant. Twee officieren en een matroos van het Britsche oorlogschip Stork zijn de slachtoffers geworden van een verwoeden hippopotamus. Terwijl zy roeiden in de Mayoemba-rivier (Loanda), rukte het monster de boot om, en drie van de vier schepelingen verdronken. In een hotel te Zurich kwam onlangs 's avonds laat een jong man met een meisje van ongeveer 6 jaren, dat er zwak uitzag en blijkbaar niet loopen kon. Toen hij zijn last had neergezet, riep de man in 't Engelsch »een biefstuk met hier!" Juist wilde de toegeschoten kellner het gevraag halen, toen hij tot zyn groote ver bazing van het kind hoorde: »geef mij ook een biefstuk Het publiek verbaasde en ergerde zich over den aan matigen den toon van het zwakke kleine kind. Terwijl men hierover nog in gissingen verdiept was, hoorde men plotseling in de Duitsche taal een discours tusschen den man en 't kind over allerlei nieuwtjes van den dag en zelfs over politieke onder werpen. Toen bracht de kellner het souper. »Neem die tweede Biefstuk maar weer mee beval de heer, en begon smakelijk te eten, terwij hy zich niet stoorde aan 't zuchten van het kind. Toen hy met eten gedaan had, nam hy 't kind weer op den arm en verliet de zaal. Nauwelyks had hij de deur achter zich gesloten, of men hoorde het arme schaap roepen »Hy slaat my dood, help, help!" Men ijlde te hulp en zag een ont zettend schouwspel. Het kind lag op den grond en schreeuwde akelig, terwijl de man 't als een bezetene sloeg en schopte. De verontwaardigde toe schouwers kwamen tusschenbeiden en maakte hem onschadelijk. Toen wilde er een het arme, mishandelde schepseltje opnemen. Hy naderde 't kind, tilde het op en daar barstten allen in een hartelijk gelach uit. Het was een pop. En de vreemde heer was niemand anders dan de Engelsche huikspreker Vox, die naar Zurich kwam om voorstellingen te geven. De gansche top van den Epo- meo, den 2356 voet hoogen vulkaan op Ischia, is plotseling ingestort on der een donderend gekraak. Zoo iets had niemand te gemoet gezien, 't Moet erkend worden, dat Ischia sedert eeuwen is berucht geweest om zyn ongestadigheid, niet van klimaat, want dat is heerlijk boven mate, maar wegens zyn onbestendige hou ding. Kalmte en stille rust, zooals een eiland behoort te betrachten, op welks bodem duizenden by duizenden bewoners zich vol vertrouwen hebben neergezet, zulke eigenschappen schijnt het op den duur nooit te hebben be zeten. Wel vertoonde het veelal een vriendelijk gelaatwel lokte het daar door inboorlingen en vreemden in groote getale tot zich, maar onver hoeds kwam de oude wispelturigheid boven en bejammerenswaardig was het lot van duizenden, door wie de schijn voor het wezen was aangezien en lijf en goed uit lichtzinnigheid in de macht van zulk een trouwelooze schoone hadden gesteld. Aan de Indépendance Beige schrijft men dat de bevolking van Napels, wanneer zy over de slacht offers der ramp spreken, niet van de dooden, maar van de begravenen spreken. De hoop om nog betrek kingen levend te redden, wint bij de bevolking nog steeds voet, waartoe de reddingen der laatste dagen veel bijdragen. Men heeft namelyk per sonen opgegraven, die 125 uren onder de puinhoopen doorgebracht hebben. Vervolgens haalt men voorbeelden aan van vorige aardbevingen, zooals die van Basilicate, waar men slacht offers, die 8, 10 zelfs 15 dagen onder de ruïnes vertoefd hadden, nog levend te voorschijn heeft gebracht. Met deze voorbeelden voor oogen gaat men dus voort de ruïnes te doorzoeken. Het lijk van den bis schop Manella is Zaterdag gevonden.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1