'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL. No. 1095. Dinsdag 14 Augustus 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ^.toonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bweani: SPOORSTRAAT ea ZCIDSTRAAT. Ad.vertentlön van 1 tot 5 regels05 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg-d zijn. NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 14 Aug. 1883. De officier van administratie lste kl. J. C. De Vriese wordt met 1 September a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier. Bij Zr. Ms. besluit van 9 dezer is1°. de officier van administratie lste kl. L. M. Van Onselen, op zijn verzoek, op pensioen gesteld, onder toekenninga. van den rang van inspecteur van administratie b. van een j aarlij ksch pensioen van f 1400 c. van een verhooging van dat pen sioen met f 900 's jaars, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen2°. be vorderd tot officier van administratie lste kl., de officier van administratie 2de kl. F, W. Springer. De konstabel-majoor A. Helle man, dienende aan boord Zr. Ms* ramschip Schorpioen" alhier, heeft het examen voor opper-kon stabel op bij zonder goede wijze afgelegd. Beroepen te Tessel, ds. Troste, pred. te Oosterhaule c. a. Z. H. de Paus heeft den Hoog- Eerwaarden heer C. J. M. Bottemanne, kanunnik - theologaal van Haarlems kathedraal-kapittel en president van het Seminarium teWarmond, benoemd tot bisschop van Haarlem. Hij is op 14 Aug. 1823 te Alkmaar geboren. In het stoomschip Irene," van de Koninklijke Nederl. stoombootm. te Amsterdam, ontstondVrijdag brand. Door de werkiug van twee stoom-, één handspuit en een bootje van den sleepwaterdienst, was men den brand in een uur tijds meester. Het schip zou Zaterdag vertrekken. De entree-prijs op de Amster- damsche Tentoonstelling is voor Zondag-, Maandag-, Woensdag- en Zaterdagavond bepaald op 25 cent. Zaterdagvoormiddag te half elf kwamen, onder voorzitterschap van prof. Buys Ballot, in »Zeemanshoop" te Amsterdam, eenige heeren bijeen, daartoe bij advertentie opgeroepen, ter bespreking van de maatregelen, die genomen kunnen worden om hulp te brengen aan de bemanning van de >Varna." Uit de mededeelingen, namens de Utrechtsche heeren door den heer Volck gedaan, bleek dat te Hammer- fest een schip beschikbaar was tegen een minimum vracht van 20.000 kronen en een waarborg van 150.000 kronen voor 't geval 't schip mocht vergaan. Voorts werd mededeeling gedaan van de Vrijdag gehouden conferentie met de Ministers van marine en waterstaat, en van het besluit in den daarop volgenden mi nisterraad. Daar de Kamers op dit oogenblik niet bijeen zijn, kon de Regeering over geen gelden voor een expeditie beschikken. De vraag diende nu beantwoord of de vergadering het wenschelijk achtte dat het bedoelde schip voor de ex peditie werd bestemd, en of men trachten zou de gelden er voor bjjeen te krijgen. Van verschillende kanten werd er bet bestuur een verwijt van gemaakt, dat men eerst nu met het voorstel voor den dag kwam. Men had dit in Maart moeten doen. Er bleef nu schier geen tijd voor overwegen over, want 15, uiterlijk 20 Augustus moest het schip in zee zijn. De heer De Bruyne verklaarde zich bereid om te gaan, mits alleen als commandant. Men zou zich op de hoogte stellen, des noods per te legraaf, of men gezind was op die voorwaarde het schip disponibel te stellen. Na vrij langdurige overwegingen over het geschiktste middel, tot red ding aan te wenden, en waarbij ver schillende voorstellen onuitvoerlijk bleken, kwam men ten slotte tot het resultaat, dat het Bestuur zich eeuige deskundigen zou assumeeren om ge zamenlijk een plan te ontwerpen en zoo mogelijk nog Zaterdag, uiter lijk Zondag, aan de natie te kunnen zeggen D a t moet er gedaan wor den, help ons Het bestuur noodigde daarop uit de heeren kolonel Janssen, De Bruyne, Broekhuyzen, Huygens van Hasselt, Krayenhoff van de Leur en Kramp. Na de sluiting der vergadering werd op een circuleerende lijst voor f 4000 geteekend. Spoedige halpaan de Varna." Landgenooten Een Commissie van deskundigen heeft maatregelen genomen om, onder bevel van een Nederlandsch zeeofficier, een schip vau Hammerfest uit te zenden ter opsporing van de Varna." Daartoe moet een cautie gesteld worden van 105,000 gulden, alleen voor het mogelijke geval van verlies van het schip. Om dezen noozake- lijken maatregel niet onmogelijk te maken, heb ik persoonlijk die cautie op mij genomen, onder goed vertrou wen op n, terwijl de zeeofficier on middellijk zal vertrekken, behoudens goedkeuring van de Regeering. Helpt dus de daartoe noodige mid delen te verschaffen. Buys Ballot. Toezeggingen van bijdragen te zen den aan het Meteorologisch Instituut te Utrecht. Met betrekking tot de schepen Dymphna en Varna, wordt uit een brief van den consul-generaal van Nederland te Kopenhagen aan de Minister van buitenlandsche zaken te 's-Gravenhage, dd. 8 Augustus 11., het volgende medegedeeld: In antwoord op het gisteren van Uwe Excellentie ontvangen telegram, luidendeHeeft men berichten van »de Dymphna en Varna ter Noord- pool-expeditie Doet men naspo- ringen bjj u, en bemoeit de Regeering zich met de zaak? Verzoeke telegra- »fisch antwoord," heb ik de eer ge had Uwe Excellentie heden het vol gende telegram te zenden: >Geene berichten betreffende Dymphna en Varna; de voornaamste reeder van de Dymphna heeft veel hoop weldra »tjjding te ontvangen. Dit jaar to »laat voor expeditie ter nasporing. »De Regeering heeft beloofd dit in *1884 te doen." Mij daaraan gedragende, haast ik mij bij deze, betreffende deze zaak, de volgende bijzonderheden te melden De hr. Gamèl, reeder van de Dymph na, heeft bij voortduring de beste verwachting, dat de vreemde schepen, die in dit voorjaar juaar de noorde lijke zeeën ter visclivangst zijn ge gaan, de Dymphna en de Varna zul len ontmoet hebben, indien deze stoomschepen door het ijs zijn inge sloten geweest, en ajsdan zullen wij waarschijnlijk spoedig op do eene of audere wijze bericht ontvangen. Dehr. Gamèl heeft mij bovendien medege deeld dat de Dymphna, bij het ver laten van onze reede in het vorige jaar, voor 27 maanden van leeftocht was voorzien, en dat er dus nog geen gebrek aan levensmiddelen kan zijn. Rechtstreeksche nasporingen zullen bijgevolg voorloopig niet gedaan worden, te meer omdat het thans veel te laat zou zijn om eene expeditie van hier uit te rusteumaar, volgens hetgeen de heer Gamèl mij heeft gezegd en hetgeen mij bevestigd is door den Minister vau marine, is er reeds lang besloten, om wanneer op het loopende jaar nog niets vernomen mocht zijn omtrent het lot van de Dymphna, eene expeditie van Regee- ringswege uit te rusten ter opsporing in de volgeude leute. De kosten een er dergelijke expeditie worden geschat op pl. m. 250,000 kronen. De heer Gamèl zou daarvau de helft waarborgen, terwijl de andere helft door de Regeering zal worden gedragen." De munt- en bankbiljetten worden, wegens den namaak, in den laatsten tijd beter door velen nage zien dan vroeger. Een zeldzaamheid is het echter, indien men op een dus danig stuk niet de een of andere advertentie of reclame ziet gedrukt, waardoor deze officieele bescheiden dikwerf op verregaande wijze worden verminkt. Behalve de zedelijke verplichting, die op elk staatsburger rust, om dergelijk publiek eigendom niet te beschadigen als anderszins, ware het te wenschen, dat daaraan door een gepasten maatregel paal en perk wierd gesteld. Zaterdag werd het lijk van den hoogleeraar C. B. Tilanus op het Oosterkerkhof, te Amsterdam, ter aarde besteld. Tal van ambtgenooten, vrienden en belangstellenden woon den de plechtigheid bij. De hoog leeraren Stokvis en De Hoop Scheffer en de predikant Stricker wezen op de groote verdiensten van den over ledene, terwijl de lijkkist met de prach tige lijkkransen zijner vereerders was versierd. Aan het postkantoor te 's-Hage is Vrijdag door een onbekend persoon uit het boodschappen mandje een er dienstbode een bankbiljet van f60 ontvreemd. Een vermeerdering van 't gezin met drie telgen behoort zeker reeds tot de zeldzaamheden, maar dat de echt op eenmaal met vijf kinderen werd gezegend, is te Scheveningen voorgekomen in den jare 1719. De heer A. Mos aldaar is in het bezit van een teekening in waterverf, voorstellende de Merkwaardige ge beurtenis van het verlossen van vier levendige en een dood kind, Gerre- brause de Wit, huisvrouw van Simon Arenze Roosendaal, op het dorp Scheveninge op den 5en Jan. 1719, bediend door de vroedvrouw Maria Semel." Op de teekening ziet men den meer dan gelukkigen vader, een visscher, de echtelijke woning binnen tredendeeen vier-tal buurvrouwen fcoonen hem elk een der pasgeborenen, de vroedvrouw heeft het doode kind op den schoot, terwijl de baker druk in de weer is om de hulpvaardige buurtjes te trakteeren op brandewijn, die, zooals in dien tijd de gewoonte was, met een lepel uit een kom wordt toegediend. Zoodra het voorval in den lande bekend was, kwamen tal van nieuws gierigen uit verschillende plaatsen aan de nederige visscherswoning een bezoek brengen. Naar luid van het verhaal, waren de bezoeken in de eerste dagen zoo talrijk, dat de rij tuigen »en file" stonden van deWest- straat te Scheveningen tot 't tegen woordig hotel »de la Promenade." Het spreekt van zelf, dat men de visscherswoning niet verliet zonder zijn penningske geofferd te hebben; ja er werd zelfs zoo ruim geofferd, dat deze visschersfamilie ook in de toekomst voor geen armoede behoefde te vree zen. De zaak van de zoogenaamde millioenen-juffrouw, Jannetje Struik c. s., zal op Dinsdag 2 October e. k. voor het gerechtshof te 's Gravenhage in appel worden behandeld. Aan 't Utr. Dbl. schrijft iemand »Eenigen tijd geleden las ik in een der Ned. bladen, dat de brandnetels zeer geschikt zijn om te eten en als fijne groenten gebruikt kunnen wor den. Yoor de aardigheid heb ik er wat van gepinkt (jong) en op de ge wone wijze als andere groenten laten klaar maken, en ziet, het smaakte heerlijk. Wat vroeger als onkruid weggesmeten werdzou nu bijna zonder onkosten als fijne schotel op tafel kunnen verschijnen. Aangenaam zou het mij zijn, zoo U deze regels aan het publiek door uw geacht blad bekend maakte, opdat ieder er van kunne profiteeren." De synode heeft het voorstel classis Nijmegen, om de toediening van den doop wettelijk verplichtend te maken voor de aanneming tot lidmaat, met meerderheid van stem men verworpendaarentegen heeft zij aangenomen de volgende motie van prof. Lasonder De vergadering, ofschoon de hooge waarde van den Christelijken doop erkennende, acht het overbodig dezen te reglementeeren." Voorts besloot de Synode zich tot de regeering te wenden met verzoek om Zondagsrust te geven en te be vorderen bij hare ambtenaren. Men meldt uit Vlissingen van 10 Augustus: Hedenmorgen is door den beambte, belast met het schoonmaken der pri vaten op het havenstation alhier, in die inrichting gevonden een geheel uit elkander gerukte portemonnaie, waarin zich niets anders bevond dan een brief. Men wil deze zaak in verband brengen met het feit, dat twee reizigers, die eergisteren alhier met.de mailboot van Engeland aan kwamen, na hun vertrek van Vlis singen tot de minder aangename ont dekking kwamen dat zij ieder hun portemonnaie, waarin een aanzienlijk bedrag aan specie en banknooten, kwijt waren. Niet onwaarschijnlijk is het te achten, dat deze reizigers de dupe zijn geworden van de behendigheid van pick-pockets, die misschien de mail booten en wachtkamers een gunstig terrein voor hunne operatiën vinden en de kans waarnemen om hun slag te slaan. Hoe dit wezen moge, men zij op zijne hoede. Uit Groningen wordt aan de Asser Ct. gemeld: Het is der politie te Groningen mogen gelukken den laaghartigen roover, die in den nacht van Zater dag op Zondag jl. in een weide na bij Groningen van een achttal paar den de staarten heeft afgesneden, te arresteeren en het paardehaar in be slag te nemen. De vermoedeijjke dader is een oude bekende der gevangenbe waarders, die reeds meermalen wegens diefstal is veroordeeld, maar ook vaak den dans is ontsprongen door zijne buitengewone sluwheid, en genaamd S. S., arbeider en voddenraper, wo nende in de Bleekersgangaldaar, terwijl er genoegzame termen aanwe zig waren, dat niet alleen S. S., maar ook diens vrouw gisterenmiddag naar de gevangenis in de Zoutstraat is overgebracht. De Groninger, die zjju lot in de Haarlemsche loterjj kwjjt is, zooals wij gemeld hebben, kan, volgens een schrijven aan het Handelsblad uit Zierikzee, gerust zijn. De bewuste prijs, dien hij meende dat op dat lot gevallen was een span Isabella- paarden met rijtuig is afgehaald door een inwoner van Zwjjndrecht, een Zierikzeeënaar, op een lot door hem van een solied debitant gekocht, en zelf getrokken uit een groot aan tal biljetten. De Groninger heeft zich dus zeker vergisteen duplicaat van 't bewuste nommer zal wel niet bestaan. Het blijkt echter opnieuw, dat men in Zierikzee moet wonen of daar geboren moet zijn, om gelukkig te wezen in paardenloterijen. (M. C.) De schatkamer te New-York heeft een deur, die tot een der ge welven toegang verleent. Deze deur is voorzien van een zoogenaamd uur- werkslot, dat slechts eenmaal per dag en wel eenmaal 's morgens te half ne gen opengedraaid kan worden. Volgens bericht van een der bladen weigerde dit slot eensklaps door een onbekende oorzaak. Men doet nu onderzoek of het mechanisme weer aan den gang gebracht en of de deur ooit weer geopend zal kunnen worden. Men vreest er echter voor en dan zal, zoo lang het gebouw bestaat, de schat, die zich in het vertrek bevindt, men zegt 33 millioen dollars daar moe ten blijven. De beambten der schat kamer vinden er geen groot bezwaar in, daar het toch zilveren dollars zijn, die niemand wil hebben. Een trein met pleizierreizigers van South-Shields komendkwam buiten het station Mesborough op een ijzeren brug in botsing met een in volle vaart rijdenden goederentrein. De schok was geweldigde locomo tief derailleerde, maar bleef gelukkig nog tegen de borstworing hangen, auders waren er zeker waggons in de rivier medegesleurd. Toch waren er nog 16 personen, die door den schok vrjj ernstige wonden be kwamen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1