Advertentiën. Dankbetuiging. PftNKBETÜIGINE. Stoomvaartberichten Het stoomschip Prinses Wi'ihelmina arri veerde 8 Aug. te Aden naar Batavia. Het stpomschip Prinses Amalia vertrok 13 Aug. van Port-Said naar Batavia. Het stoomschip Burgemeester den Tex, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 11 Aug. St. Vincent. Het stoomschip Soenda passeerde 12 Aug. Carboeira, naar Batavia. Het stoomschip Prinses Marie vertrok 11 Aug. van Aden naar Amsterdam. Markt-Berichten. Alkmaar, 11 Aug. Aangevoerd 1 Paard f70, 21 Koeien en Ossen f110 a 250, 1 vet Kalf, 12 nucht. Kalveren f 10 a 18, 76 Sohapen f16 a 30, 30 Lammeren f 10 a 20, 56 magere Varkens f 15 a 22, 158 Biggen f 6 a 9, 4 Bokken en Geiten f 4 a 9, Boter per kop ('smidd. 12 uur) 85 a 90 ct. Hoorn, 11 Aug. Tarwe f 10 a 10.50, Gerst f5.75 a 6, Haver f4.75 a 5, Erwten witte f14 a 15, bruine Boonen fll a 13, 80 Paarden f 70 a 180, 4 Koeien f175 a 225, 73 Schapen f22 a 30, 1 Kalf f 16, 6 Varkens fli a 18, 2 Zeugen f35 a45, 122 Biggen f4 a 9, 35 Kippen fla2.50, 6300 Kip-eieren f 3.50 a 4 per 100, 1917 koppen Boter f0.62£ a 0.671. Burgerlijke Stand Helder. Van 10 tot 13 Augustus. ONDERTROUWDC. Smit, eeeman, en M. Vis. GEHUWD: Geene. BEVALLEN: M. M. Duijts geb. Phi lips, d. J. Hooghart gob. Bloos, d. G. Taaie geb. Bruin, d. A. E. de Korver geb. Gou- driaan, 2. A. de la Eonteijne geb. Geerkens, 2. A. C. Petterson geb. van Leeuwaarden, x. C. A. van Doornik geb. Sloot, 2. OVERLEDEN: M. C. Jongejan, 17 d. A. Basberg, 8 m. A. F. van den Boogaard, 67 j. A. Gauw, 2 m. 313de STAATS LOTERIJ. late Klasse. ltte Lijst. No. 16090 f1500. No. 12053 en 13858 ieder f400. No. 18964 f200. No. 3586, 11706, 12053, 18093, 18439 en 18526, ieder f100. O-ELOOYEir. Om te gelooven, is niet kwaad Maar zij, die 't al gelooven, Wat hun verteld wordt nu en dan, Zien zich een kool vaak stoven. Weet daarom wel wat gij gelooft! Maar als ge een dronkaard ziet, Die zegt, dat hij gelukkig is, Geloof het dan maar niet. De Zuiderzee tot vruchtbaar land Eens vaardig om te scheppeu, Is een oud planmen hoorde toch Reeds jaren daarvan reppen Maar als menzegt, dat in deze eeuw Dat grootsche werk geschiedt, En men er spoedig mee begint, Geloof het dan maar niet. In 't schutteren is menigeen In Nederland heel vaardig; Voor tijdverdrijf is dat vermaak Misschien ook niet onaardig Maar als men zegt, dat, wie uit pret Op arme duiven schiet, Een held zal zijn in oorlogstijd, Geloof het dan maar niet. Men kan het lieve vaderland Nooit te veel eer bewijzen Te strijden voor zijn bakermat Is daarom ook te prijzen Maar zegt men, dat, wie voor zijn land Het kostbaar bloed vergiet, Erkend wordt en nooit armoe lijdt, Geloof het dan maar niet. Wat gaan er millioenen weg Voor onze oorlogschepen! 't Schijnt, of zij ieder jaar nog meer Millioenen met zich slepen. En zegt men, dat elk zeekasteel, Dat soms de ree verliet, Zeewaardig is bij alle weer, Geloof het dan maar niet. Op eeden kan men veilig aan; Zij gaan wel altijd boven Verzekeringendus kan men Een eed gerust gelooven. Nooit brak een meisje nog haar eed, Geen jongeling verstiet Haar, die hij trouw zwoer met een eed Misschien gelooft gij 't niet. Als men de middelen eens leest (Voor ziekten, pijnen, kwalen,) In de couranten, dan is 't dwaas Een dokter nog te halen; Maar al bezweert een charlatan, Dat hij genezing biedt Met zijn kwakzalversmedicijn, Geloof het dan maar niet. Een goed geloof, een kurken ziel, Zegt men, doen iemand drijven. Nu is 't pleizierig voor den mensch Om boven Jan te blijven; Maar och, geloof niet al te licht, Wees nooit voor 't goede doof Doe altijd wel, en zie niet om, Dat is een goed geloof. Vervolg' der Berichten. Zondagavond a. s. zal door het muziekkorps der Artillerie schutterij een groot Volks-Concert met prachtig vuurwerk worden gegeven in den tuin van Tivoli. (Zie annonce in dit no.) Op Zaterdag 1 en Zondag 2 September zal de jaarlijksche bloe mententoonstelling van Floralia al hier plaats hebben. Bij de vermel ding daarvan voegen we al dadelijk den wensch, dat deze feestelijkheid door fraai weder moge worden be gunstigd. Tegen het einde dezer maand zullen, naar wij vernemen, de kweekers en kweeksters van plan ten worden uitgenoodigd de kinderen der natuur,die aan hunne zorgen waren toevertrouwd, ter tentoonstelling in te zenden. Inzending van planten ter op luistering is mede zeer gewenscht Voor de best gekeurde planten van 't vorige jaar wordt mede een prijs uitgeloofd. De commissie van beoor deeling zal ook nu weder werkzaam zijn om uit hetgeen wordt ingezon den de best ontwikkelde planten uit te kiezen, om ze ter bekroning voor te dragen. De tentoonstelling zal door muziekuitvoeringen opgeluisterd en door een vuurwerk besloten worden. Heden herdenkt de Pastoor dezer gemeente, de ZeerEerwaarde heer B. H. Brinkman, den dag, waarop hij 30 jaren geleden de h. priester wijding' ontving. ZijnEerwaarde, in 1853 gewijd, is achtereenvolgens kapelaan geweest te Bodegraven, 's Gravenhage en Am sterdam daarna werd hy tot Pastoor benoemd te Katwijk a./R., waar hy zijn werk schreef over de sterrekunde, en in 1874 pastoor van deze parochie. Omtrent den HoogEerwaarde Hoog Geleerden heer Bottemanne, thans door Z. H. den Paus benoemd tot Bisschop van Haarlem, deelt men ons nog het volgende mede: Het heeft Z. H. den Paus behaagd tot Bisschop van Haarlem te benoemen den HoogEerwaarden Hooggeleerden heer Casparus Josephus Martinus Bottemanne, Kanunnik-Theologaal. van het kapittel van Haarlem en pre sident van het seminarie te Warmond. Den 14n Augustus 1823 geboren te Alkmaar, werd Z. D. Hoogw. in 1846 tot priester gewijd, en was in het docees van Haarlem werkzaam; later 7 jaren als kapelaan te Zoeter- woude, vervolgens als pastoor aan den Burg op Texel, daarna als hoogleer aar der moraal-theologie te Warmond, 17 jaren als deken en pastoor te Zoe- terwoude, eenigen tijd als pastoor van de St. Catharina-porochie te Amster dam en ten laatste van 1877 af als hoogleeraar in het kerkelijk recht en president van het groot-seminarie te Warmond. Hy is de vierde Bisschop van Haar lem, sedert de herstelling der kerke lijke hiërarchie hier te lande. Onder bevel van den luit ter zee le kl. J. J. Stooker is heden alhier van 's rijkswerf te Amsterdam aangekomen het stoomschip 4e kl. Sommelsdijk, om hier verder te worden afgewerkt. In de verordeningen voor 's Rijks werven is opgenomen de bepaling, dat bij het gebruik van den stoom' lichter met ponton door particulieren f50 daags moet worden betaald en voor den ponton alleen f30 daags. Het detachement mariniers, dat in het kamp bij Laren zal worden gedetacheerd, is sterk 4 officieren, 7 onderofficieren. 10 korporaals, 2 tamboers, 1 pijper, 111 minderen en 1 waschvrouw. De 1ste luits. A. J. Paehligte Amsterdam en J. M. Ripping alhier, beiden van het korps mariniers, zul len deelnemen aan de fortmanoeuvres Tessel, 13 Aug, De stoomboot Ada van Holland,1 welke sedert eenige maanden i» re paratie was, is van een nieuwen ke tel en verbeterde machine voorzien, weer in de vaart gebracht tusschen hier en 't Nieuwediep. De stoomboot »Flevo," waarmede gedurende hét afzijn der »Ada van Holland" de dienst werd vervuld, is naar Alkmaar vertrokken. Gisterenavond geraakte een spe lend kind in de haven te water en zou stellig verdronken zyn, zoo niet eenige personen in de nabijheid wa ren geweest, aan wier vereenigde po gingen het gelukte de kleine uit den nood te redden. De kommandant De Bruyne kan het bevel over het schip ter op sporing van de Yarna niet aanvaar den. Op zyn vroegst zou hy eerst Woensdag of Donderdag kunnen vertrekken, om de postboot, die Zon dagavond uit Bergen naar Hammer- fest afvaart, nog te treffen. Deze boot heeft tot Hammerfest tien da gen reis, zoodat zij aldaar eerst den 29sten aankomt. Dan zouden er nog minstens een paar dagen verloren gaan met het nazien en aanvullen van leeftocht, instrumenten en andere reisbenoodigdheden. Yóór 1 Septem ber zou men dus niet onder zeil kunnen gaan, en, onder de gunstigste omstan digheden, pas den 4en of 5en dier maand in de Kara-zee kunnen aan komen. Dit nu ware te laat. De heer De Bruyne meent de verant woordelijkheid voor het zóó lang op houden van het schip, dat hulp ver- leenen moet, niet op zich te mogen nemen. Tot het meemaken van den tocht hadden zich aangeboden jhr. Speelman, oud-zeeofficier, thans burgemeester van Harlingen, en de luit, t. z. le klasse Hecking Colenbrander. De provinciale GroningerWerk- liedenvereeniging is in een krachtig gesteld adres opgekomen voor een betere regeling van kinderarbeid. Er wordt door haar niet gevraagd, dat opnieuw het wetsontwerp-Modderman ter hand genomen worde, maar wel dat deze regeering de zaak zelfstandig onderzoeke, en door het indienen van een nieuw ontwerp in »een van de dringendste behoeften" voorzie. By den heer Schaeffer, koflfie- huishouder op de Handelskade te Am sterdam, is Zaterdagnacht ruim 1500 gulden gestolen uit eene secretaire, die opengebroken is. De vrouw en de dochter des huizes waren te 3 uur ter ruste gegaan, en toen de kastelein te 5 uur opstond, vond hy de kast opengebroken, een zak met ruim 600 gl., een kistje met papieren- geld en een portemonnaie met geld verdwenen. Gouden horloges waren niet medegenomen. De diefstal moet tusschen 3 en 5 u. gebeurd zyn. Yan inbraak van buiten is niets merk baar. De politie is er mede in kennis Blondin II heeft Zondag te Amsterdam boven den Amstel zijne kunststukken op de koord verricht. In een schitterend costuum, voor stellende Karei de Groote, getooid met kroon en zwaard, besteeg hy den mast, greep met forsche hand een zwaren balanceerstok en mar cheerde met groote militaire passen de smalle baan op tot bijna een derde van de rivierbreedte. Alle verdere oefeningen werden gehouden op dit gedeelte van het koord, daar het middenvak nog niet door dwarstouwen tegen zijdelingsche schommelingen was beveiligd. Yóor en achteruit, op een been staan, zitten, opstaan, liggen zelfs, alles werd met de grootste zekerheid ten uitvoer gebracht. Met den kruiwagen ging 't min der goed. De beenen van de pop op den kruiwagen haakten tegen de dwarstouwen en daarop keerde hy spoedig achterwaarts terug. De kunstigste toeren verrichtte hij met een stoel. Alsof de zitting niet gemaakt was om er op te zitten, ging hij er op staan, ja zelfs klom hy boven op de leuning, alles terwijl de stoel met de onderste sporten in evenwicht was gezet op het koord. Yerscheidene teergevoelige dames konden die waaghalzerij niet aan zien en menig gilletje werd gehoord, toen de stoel na afloop der toeren van boven neer in 't water werd ge slingerd. Zij meenden niet anders of Blondin zelf was naar beneden ge tuimeld. Een aardig effect maakte het be- in van twee cornets a piston, dat weinigen hem zullen nadoen, ook al staan zij met de voeten op den vasten wal in plaats van, zooals hij, op een balanceerstok, die dwars over een koord ligt, 20 m. in de lucht. Het slotnummer bestond uit een wandeling voor en achteruit met een zak over het hoofd. Vrijdag jl. heeft op Pruisisch grondgebied, nabij Kerkrade, een zoon zyn stiefvader doodgeschoten, en daarna zichzelf levensgevaarlijk ver wond. Weigering van den vader om naar Amerika te verhuizen, waarop de zoons aandrongen, schijnt de aan- leidende oorzaak tot deze daad te zijn geweest. Sunderland, 7 Aug. De gezagvoerder van het stoom schip Thistle, hier van Montrose aan gekomen, rapporteert bij Masdin een onderst boven geslagen boot te heb ben zien dry ven, waaraan zich een man vasthield. Onmiddellijk hield hy op de boot aan, doch toen hij die bereikte, was er niemand meer te zien. Hij heesch de boot aan boord en heeft die hier geland. Zij is groen geschilderd met een witte streep en 18 voet lang. Antwerpen, 9 Aug. Blijkens een aan het loodskantoor alhier van Ylissingen ontvaugen te legram, is gisterenmiddag Folkestone Z. O. t. Z., 6 mijl afstand, een Noor- sche bark gezonken, naam nog onbe kend van de equipage is slechts een man gered. Uit Walthamstow wordt van een vreeselijken kindermoord melding gemaakt. Een smid van 26-jarigen leeftijd keerde Woensdagavond van zijn werk terug en trad blijkbaar zeer neerslach tig de kamer binnen, waar zyn vrouw, die een paar weken geleden van een tweeling bevallen was, te bed lag. Hij verzocht de vrouw, die de andere kinderen oppaste, even de kamér uit te gaan, daar hij met zijn vrouw te spreken had. Zonder iets kwaads te vermoeden, ging de vrouw in 't achter de woning gelegen tuintje. Na ver loop van eenige minuten werd haar aandacht getrokken door 't overloopen van de regenbak. Zy liep naar de keuken om de oorzaak hiervan te vernemen, lichtte het deksel van den bak op en zag tot hare groote ont steltenis de drie oudste kinderen ver dronken in den bak liggen. Op hetzelfde oogenblik hoorde zij in de kamer om hylp roepen. Zij snelde naar de deur, doch vond ze gesloten. Met behulp van een buur man gelukte het de deur open te trappen en daar zag men, dat de vader de twee zuigelingen, die de moeder aan haar borst had gedrukt, met een hamer had doodgeslagen. Spoedig werd de moordenaar gearres teerd en ondervraagd wordende, ver klaarde hij zijne kinderen om het leven gebracht te hebben uit medelijden voor zijne vrouw, die met te veel zorgen belast was. Bij onderzoek bleek, dat hij krankzinnig was ge worden. Hij stond als een oppassend werkman bekend en eerst na de ge boorte van den tweeling, was hij lijdende aan zwaarmoedigheid. Ondertrouwd C. SMIT, van Amsterdam, en M. VIS, van Helder. Helder, 11 Augustus 1883. Strekkende tot algemeene kennis geving. Getrouwd A. A. KLIK, van Helder. P. DECAAN. Die, ook namens wederzydsche be trekkingen, hun hartelijken dank be tuigen voor de vele blij keu van be langstelling, bij hun Huwelijk onder vonden. Alkmaar, 12 Aug. 1883. Bevallen van een wel^ Dochter: DIEUWERTJE YISSÊR, geliefde Echtgenoote van Chr. C. VISMAN. Oude Schild op Tessel, 11 Aug. '83. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een wei eschapen Dochter, E. H. GORTERJanzen. Helder, 14 Augustus 1883. Geboren: EDUARD GUSTAAF, Zoon van C. PETTERSSON en A. C. PETTERSSON— van Leeuwaarden. Helder, 11 Augustus 1883. Algemeene kennisgeving. Geboren FRANCISCUS JACOBUS, Zoon van J. DE LA FONTEIJNE en A. GEERKENS. Helder, 13 Augustus 1883. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een wei eschapen Zoon A. KRUK, Echtgenoote van J. v. d. Berg. IJmuiden, 10 Augustus 1883. Heden overleed, voorzien met de genademiddelen der H. Kerk, A. F. VAN DEN BOGAARD, in den ouderdom van 67 jaren. Helder, 10 Augustus 1883. (Op uitdrukkelijk verzoek van den overledene zullen geen uiter lijke teekenen van rouw worden aangenomen. Heden overleed ons geliefd dochtertje, KLAZINAin den leeftijd van 3 jaar en 2 maan den, diep betreurd door hare ouders en verdere familie, doch wij hopen in Gods wijzen wil te berusten. D. v. HOOLWERF, en Echtgenoote. Helder, 13 Aug. 1883. Door deze betuigen wij aan alle vrienden en bekenden, zoowel hier als elders, onzen oprechten en wel- gemeenden dank, voor de vele blijken van belangstelling, onzen ouders J. Lippe en A. J. Temming, bij hunne 40-jarige Echtvereeniging bewezen. Helder, 14 Augustus 1883. Namens kinderen en behuwd- kin deren. Dankbetuiging. Door deze betuig ik mijn oprech te en welgemeenden dank aan den President en de Leden van de Ver- eeniging Onderling Hulpbetoon," voor hunne milde bijdragen, aan mij verstrekt. Helder, 13 Augustus 1883. Wed. A. FORTUIN. Alle eer en dank komt Mejuffrouw M. PICÉNI—OTTEN toe, voor haar kalme en bekwame hulp, betoond bij de moeielijke verlossing mijner vrouw. Helder, 11 Augustus 1883. C. PETTERSSON, en Echtgenoote. Hartelijke Dankbetuiging aan J. LEEN en W. MENS, en aan allen, die hunne hulp verleend heb ben by het redden van onze beide kinderen uit het Heldersch kanaal, aan wien wij naast God onzen dank hebben te betuigen. Helder, 11 Augustus 1883. D. GOEDHART, en Echtgenoote. Mede uit naam van Grootouders. Voor de menigvuldige blijken van belangstelling, zoo van hier als elders ontvangen, by het overlijden en de ter-aarde-bestelling van mijne dierbare Echtgenoot ADRIANA GORTER, betuig ik ook inzonderheid aan HH. dragers mijnen hartelyken dank. Namens de Familie, J. J. NAS. Helder, 13 Augustus 1883.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2