'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL. No. 1098. Vrijdag 24 Augustus 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Atoonnem ent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Bsreav SPOORSTRAAT ei ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels$5 Gent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. AUGUSTUS, (Oogstmaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 5 n. 4 m. Onderg. 6 u. 58 m. Zondag 26 Maandag 27 Dinsdag 28 Woensdag 29 Donderdag 30 Vrijdag 31 SEPTEMBER, Herfstmaand, 30 dagen. Zaterdag 1 Nieuwe Maan. Ver jaardag van Prinses Wil- lielmina, geb. 1880. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 24 Aug. 1883. In de zitting van den Raad, jl. Dinsdag gehouden, is, na onderzoek der geloofsbrieven, besloten tot toe lating der nieuwgekozen leden, de heerenS. van Gijn Pz., H. Janzen Ez., W. J. Maalsteed, IJ. Strikwerda, L. F. Over de Linden en P. S. Hor dijk. Op zijn daartoe gedaan ver zoek, is eervol ontslag verleend aan den onderwijzer H. T. Pastoor. Op een verzoek van den heer A. J. de Jongh, in de vorige zitting benoemd tot gemeente-ontvanger, om eerst op 1 October a. s. die betrekking te mogen aanvaarden, werd gunstig beschikt. Er werd bepaald, dat het te kort, bij 't opmaken der rekening van de commissie voor 't Adder-mo nument ontstaan, ten bedrage van f 26.90, uit de gemeentekas zal worden voldaan. Op voorstel van den beer Bitter zal het toezicht worden ver scherpt op de nommering der huizen in deze gemeente en op voorstel van den beer Jansen, zullen adressen worden gezonden aan de bevoegde autoriteiten, ten einde verbetering te verkrijgen in 't personen-vervoer van bier naar Amsterdam, dat door 't overstappen te Uitgeest en door bet klein getal beschikbare wagens be- moeielijkt wordt. Naar wij vernemen, zal eerst daags alhier een commissie van Griek - sche zeeofficieren aankomen, om de rijkswerf alhier te bezichtigen. Na een verblijf van acht dagen te Hellevoetsluis, is bet stafmuziek korps der Koninklijke Nederlandsche marine naar Amsterdam vertrokken, ten einde op bet terrein van de ten toonstelling een twaalftal concerten te geven. Naar men verneemt, hebben de maatregelen ter voorbereiding van den tocht der Ellida tot opsporing der Varna bun beslag gekregen. Giste ren zou bet vaartuig waarschijnlijk reeds zee kiezen. In de tentoonstelling was bij den menschenstroom in de werkgalerij Zondag nu en dan zulk een opeen- hooping, dat vrouwen onder den voet geraakten. Daar geene politie te zien was, was ieder zijn eigen rechter. Een beer o. a., die zijne dame niet voldoende beschermen kon tegen een troep moedwilligen, die zonder nood zaak opdrongen, sloeg met zijn rotting rechts en links, een mededeelzaam heid, juist niet met betuigingen van dankbaarheid ontvangen. Een aan houdend politie-toezicht in de werk- galerjj, vooral des avonds, is zeer noodig. Wat de liefde vermag! In bet Vondelpark te Amsterdam bielden Maandag twee kindermeisjes een formeele vechtpartij. Men sloeg en krabde en beet elkander, dat eenige mannen tusscbenbeide moesten komen om de vechtenden te scheiden. De aanleiding tot het gevecht was minnenijd. De eigenaardige »ontspauniug« van een deel der bevolking op den Hartjesdag beeft Maandag te Amster dam weder op een aantal plaatsen aanleiding gegeven tot opstootjes en vechtpartijen, Op de Baangracht bij de Laurierstraat ging 't zelfs zoo he vig toe, dat in een vechtpartij een man zijn tegenstander zulke hevige verminkingen met een mes toebracht, dat de getroffene aan de gevolgen be zweek. De dader is in hechtenis. Op den Zeedijk moest de politie den wapenstok hanteeren om de vech tenden te scheiden, en werden de grootste belhamels door haar gear resteerd. Z. M. de Koning, een bewijs van Hd. booge tevredenheid willende geven aan dejmilitairen, die zich in Atjeh op 29 en 30 Dec. 1882 en op 4 Jan. 1883 bij verschillende ont moetingen met de vijandelijke benden hebben onderscheiden, heeft goedge vonden bij besluit van 18 dezer te dier zake te benoemen tot ridders 4de klasse der Militaire Willemsorde den sergeant der inf. G. R. Bazzoni en den fuselier J. Groothuizen, en bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol te doen vermelden den 2den luit. der inf. G. M. Bleckmann, den hoornblazer J. Grossbacb en de fuseliers C. Hoyoll en J. F. Peters. Dinsdagmiddag geraakte een jongen, werkzaam aan het spoor Zaandam Hoorn, nabij Oostbuizen, door het afspringen van een in be weging zijuden zandtrein, onder de wielen. De ongelukkige werd letter lijk door midden gereden en was oogenblikkelijk overleden. De artillerist W. Schröder van het garnizoen te Amersfoort, die voor eenige weken, na bij zijn korps te zijn vermist, in de nabijheid van Amersfoort, op een dag, drie vróuwen op den openbaren weg heeft aange rand en mishandeld, is door den Krijgsraad te Arnhem,wegens aanran ding der eerbaarheid onder verzwaren de omstandigheden, alsmede diefstal op don openbaren weg, veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en f100 boete. De sergeant B. van bet 3e bat. 8 reg. inf. te Zutfon, die onlangs als kommandant der kazernewacbt met den in die kwaliteit aan zijne bewa ring toevertrouwden sleutel de solda- tenkeuken opende, zich een stuk vleesch van de soldaten menage toeeigende en dit voor eïgeu gebruik liet gereed maken, is dezer dagen voor dat feit door den krijgsraad te Arnhem ver oordeeld tot een cellulaire gevange nisstraf van 4 maanden en degradatie tot soldaat. Een 70-jarig weduwnaar te Vriezenveen, die Donderdag in onder trouw met een 31-jarige jongedocbter werd opgenomen, verzocht Zaterdag daarop om geen verdere kosten voor bet huwelijk te maken, daar bij wegens onaangenaamheden met zijn bruid voorloopig van het huwelijk afzag. Omtrent den moord in de buurt Wassinkbrinck onder Zelhem wordt nader gemeld: De landbouwer G. Wissink, oud 50 jaren, bij zijne moeder de wed Wissink op de bouwplaats Groot Luijkink inwonende, werd Dinsdag morgen in een sloot in de nabijheid der woning, slechts met bet onderste gedeelte van liet lichaam in bet water liggende, levenloos gevonden. Te oordeeleu naar wonden en kneuzingen aan zjjn hoofd schijnt hij doodgesla gen en daarna aldaar nedergelegd te zijn. De burgemeester, gisterenmorgen reeds vroegtijdig biervan in kennis gesteld, is met de politie onmiddellijk tot onderzoek vertrokken. Wij hopen voor veiligheid van personen en goe deren, dat dader of daders spoedig in handen van de justitie zijn. Onder een hoop oude kleereu werd Maandag in een kamer aan de Breedst raat te 's-Hage een 4-jarig meisje gevonden, dat van honger schreide. De ouders hadden de woning verlaten en de kleine onverzorgd achtergelaten. Een opzichter uit bet krank zinnigengesticht te Delft was Maau- dag met eenige patiënten aan het strand te Scheveningentoen een van hen wist te ontsnappen. De ongelukkige is tot heden nog niet teruggevonden. Hjj is een 40-jarig heer, in het zwart gekleed, met fan- tasiehoed, blonden baard en knevel. Zijne onderkleeding is gemerkt S. S. Ten behoeve der weduwe te Ooltgensplaat, wier man en beide zoons op het veld door den bliksem getroffen en gedood werden, is in bet geheel ingekomen f 1413. Te Gestel trof Zaterdagavoud een persoon bij bet zoogenaamde »bruidschieten" een meisje van 14 jareü. Hoewel het wapen met los kruid en zout geladen was, bekwam bet kind eene vrij ernstige brandwond aan den buik, Yan den brand, die in de vo rige week te Beek (nabij Breda) woedde en waarbij drie jonge kinderen in de vlammen omkwamen, geeft de Bred. Ct. thans de volgende bijzon derheden De bewoner van bet afgebrande perceel, de laudbouwer A. Luiken, ging Woensdagochtend te 57a uur van buis en begaf zich naar Prinsen- bage, terwijl zijn zuster, Corn. Luiken, een jongedocbter van 19 jaren, die bij hem als huishoudster dienst deed, bij zijne drie zoontjes 77si 41/2 en 21/s jaar oud achterbleef. Een kwar tier later echter verliet ook deze de woning, om naar "de kerk te gaan, zoodat de kinderen er zich nu heel alleen bevonden. Al spoedig daarna moet de brand zijn ontstaan, althans Corn. Luiken verklaarde, dat ze ongeveer een kwartier nadat ze bet huis had verlaten, het uitbarsten er van had vernomen, waarop ze onmiddellijk was teruggekeerd, doch toen reeds alles, waaronder tot ieders ontzetting, ook de drie kinderen, be nevens twee koeien had verbrand ge vonden. Of zij de voor- en achter deur op slot had gedaan, of alleen met de klink bad gesloten, wist ze zich uiet goed te beriuneren. Ook de buren getuigen, dat de brand, toen zij er bijkwamen, reeds zooda nige uitbreiding had gekregen, dat aan het verleenen van hulp niet meer te denken viel. Yan de drie kinderen was de oudste nog eenigszins kenbaar de twee auderen waren geheel mis vormd en verkoold. De oorzaak van den brand is onbekend en zal dit waarschijnlijk ook wel blijven, aan gezien CorneliaLuiken heeft verklaard, dat er geen vuur iu de woning aan wezig was, op het oogenblik dat zij deze verliet. Het bestuur van Canada is zoo verstaudig geweest van bekend te la ten maken, dat elke poging om door de draaikolk van de Niagara te zwem men als een bewijs van krankzinnig- beid moet beschouwd worden, en dat zij, die het beproeven willen, als gekken behandeld en in een gesticht opgesloten zullen worden. Zooals men weet hadden 2 zwemmers, een Franschman en een Engelsch- man, het voornemen opgevat om bet waagstuk, waarbij kapt. Webb om bet leven kwam, ook te ondernemen. Op de kust van Tunis geraakte een Engelsch stoomschip, dat met zwavel geladen was, in brand. Daar aan blusscben niet te denken viel, werd op raad van deskundigen bet schip door een Franscb oorlogsschip met kanonschoten in den grond ge boord. De Fransche luchtreiziger L'boste kan er maar niet in slagen, per ballon bet Kanaal over te steken. deed Maandag van Calais nit weder een poging daartoe, maar kwam in de Noordzee terecht, waar hij door een Engelscbe boot, die op weg naar Amsterdam was, opgenomen werd. Een der schepen, die hem veiligheids halve gevolgd waren, nam hem eenige oogenblikken daarna van de Engelscbe stoomboot over. Men bad onlangs te Liverpool bijna een herhaling van de ramp te Sunderland gezien. In een school, waar ruim 1000 kinderen aanwezig waren, ontstond brand. Er dreigde een paniek onder de kinderenmaar door de kalmte en de tegenwoordig heid van geest der onderwijzers bleef de orde, hoewel met moeite, bewaard, en was bet gebouw binnen tien mi nuten geheel ontruimd. De brand werd, vóór hij zich kon uitbreiden, door de brandweer gebluscbt. Door de rechtbank te Uerdingen is een Nederlandsche schipper tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld, daar hij in beschonken toestand op straat een meisje aangehouden en heeft. Vrijdagavond ten 8 ure stierf te Parijs een 80-jarige rentenier plot seling, na zijn diner gebruikt te heb ben. De familie deed onmiddellijk de noodige stappen, die voor de be grafenis noodig waren. Juist was Maandagmorgen de stoet op weg naar bet kerkhof, toen een commissaris, van politie den optocht staande hield en bevel gaf naar bet sterfhuis terug te keeren. De huisdokter bad de po litie verwittigd, dat de dood van den grijsaard het gevolg was van geen enkel natuurlijk verschijnsel, zoodat het lijk aan een nauwkeurig onder zoek zal onderworpen wordeu. Russische bladen verbalen van een reusachtig proces, dat gevoerd wordt tegen het districtshoofd van Kausk, in Siberië, Wassiljeff genaamd, welke ambtenaar zich aan ernstige misbruiken schuldig maakte. De processtukken moeten uit niet minder dan 60.000 vellen bestaan zes paar den waren noodig voor het vervoeren daarvan en een half dozijn menscheu besteedden een halven dag om ze in de kasten te bergen waar ze bewaard moesten worden. Men verwacht, dat het rechtsge ding tegen het einde van het jaar 1885 voor den gouvernementsraad zal komen. In 1888 zal het waar schijnlijk voor het hooggerechtshof van Oost-Siberië komen, waar het tot 1892 of 1893 in behandeling zal blijven en als het proces dan voor den Senaat komt, kon het wel zijn, dat de eindbeslissing in het be gin der 20e eeuw genomen werd. Zoo gaat het bij de procedure in Siberië. Een leeuwentemmer, die met zijn dierenspel te Chalons-sur-Marne stond, maakte door aanplakbiljetten zijn voornemen bekend, om een der jonge welpen van het leeuwenpaar.... te verloten. Dat bericht trok de aandachtieder wilde een lot hebben, boewei allen met schrik dachten aan de mogelijkheid dat hun de prijs zou ten deel vallen. Deu klerk van een bankier wees het toeval ten laatste als den gelukkigen winner aan. Zijne vrouw, die in de tent aanwezig was en ongaarne haar huishouden met dezen kostganger zag vermeerderen, zoo bitter te jammeren, dat de kolonel van een regiment, te Cha- lons in garnizoen, er door geroerd werd en haar voor 200 franken den prijs afkocht. Als een bewijs van de uitge strektheid, die de uitvoer van Noorsch gezaagd hout heeft, kan dienen, dat bij Drammen drie groote buitenland- sche vaaartuigen liggen, die een lading geschaafde vloerdelen voor Australië innemen. Het grootste dezer schepen, waarschijnlijk het grootste dat ooit die haven bezocht heeft, meet 1,424 tons. De twee andere zijn van 900 a 1000 tons. Daarbij ligt een Noorsch schip van 800 ton, insgelijks voor Australië bestemd. Pierre Xavier, de vermoedelijke pleger van de misdaad te Molenbeek st. Jan, (moord van de kleine Marie Welschaert), bleef bij zijn voorloopig verhoor alle schuld ontkennen. Hij zal nu eerstdaags gesteld worden tegenover de beide vriendinnetjes van het arme slachtoffer, die haar in ge zelschap van den moordenaar zagen. De Oostenrijksche Noordpool expeditie, aan boord van de Pola, is Zondagmiddag te 3 uur behouden te Hamburg aaugekomen. De leden der expeditie zijn zeer voldaan over de resultaten van hun tocht, 's Maandags vertrokken allen per spoor naar Wee- uen13ys maand hebben zij op het Jan Mayen-eiland doorgebracht.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1