Advertentiën. Vriie M GsmuIg, Stoom vaartberichten Het stoomschip Voorwaarts vertrok 18 Aug. van Padang naar Arasterdam. Het stoomschip Koningin Emma passeer de 23 Aug. St. Vincent van Amsterdam. Markt-Berichten. Pubmerend, 21 Aug. Aang. 29 Paarden, 402 Koeien, handel matig, prijshoudend 120 vette Kalveren f0.80 a 1, handel vlug, 68 nucht. dito f 14 a 32, handel matig, 1396 8chapeu en Lammeren, Vette prijshoudend, 8chapen handel matig, 71 vetteVarkens 46 a 62 ct. per P., handel vlug, 140 Biggen f 6 a 10, handel stug, Kip-eiren f 4 a 4.50, Eend-eieren f 4.25 per 100, Boter, per P. f 1.35 a 1.45, 600 mud Appelen f 2 a 3, 100 mud Peren f2.25 a 3.25. Kleine Kaas f 38.50, aang. 370 stapels. 8chaqen, 23 Aug. 8 Paarden f 60 a 100. Stieren f 110 a 190, 100 Geldekoeien f 140 a 330, Kalf koeien f190 a 300, Vaarzen f 90 a 140, 6 Hokkeliugen f 50 a 60, nucht. Kalv. f 16 a 25, 390 8chapen f 18 a 40,110 Lammeren f 15 a 20, 8 mag. Varkens f 10 a 18, 35 Biggen f 6 a 9, Kippen f 0.30 a 1.50, Boter p. kop fl a 1.10, Kaas p. kgr. f0.40 0.55, Kip-eieren f3.25 a 3.50 p. 100. Afloop der Openbare Verkooping van HUIZEN en ERVEN, gehouden door den Notaris Hordijk, op Woensdag 22 dezer, 's avonds 8 uur, in het lokaal „Musis Sacrum" Een Huis en Erf aan de le Molenstraat, L 372kooper de hr. C. Mulders, voor f 670. Een Huis en Erf in de Artilleriestraat, A 28a; kooper de hr. P. Oetelmans, voor f280. Twee Huizen en Erven in de Artillerie- straat, 28i en 28c, en een Huis en Erf aan de Achtergracht Zuidzijde, M 137; kooper de hr. J. J. Nas, respectivelijk voor f 280, f270 en f805. Een Huis en Erf in de Keizerstraat, P 448-29kooper de hr. E. Eiselin, voor f1175. Een Huis en Erf in de Keizerstraat, P 448-30kooper de hr. A. T. Raid,voor f 1150. Een Huis en Erf in de Keizerst., P 448-31; kooper de hr. P. Moolhuijsen, voor f1145. Twee perceelen Bouwterrein aan de Gra- vestraatkoopera de hr. de Waard en Wijker, ▼oor f 114.50. Het Huis en Erf met Tuin aan de Kerk- gracht, I 300, is uit de hand verkocht. Burgerlijke S<and Helder. Van 21 tot 24 Augustus. ONDERTROUWD J. H. Harmsen, konstabel, en E. de Hartog. J. Bansberg, ziekenoppasser, en fl. Mollema. N. A. Ja cobs, timmerman, en J. Horn. R. B. Lee- wens, vuurstoker, en A. Grooff. GEHUWDW. van der Struijs en G. J. Koningstein. C. Smit en M. Vis. J. Varenhorst en T. Dol. BEVALLEN N. Korper, geb. Dupont, i. C. Gravenmaker, geb. Droog, d. C. Kraft, geb. Ligthart, d. A. Bruin, geb. Zweerus, z. A. Bleijendaal, geb. Schilder, d. J. Dor- lijn, geb. ter Beek, d. G. Hofer, geb. van der HulBt, d. OVERLEDEN P. Schagen, 9 m. P. Verheij, 27 j. P. Elens, 18 m. Burgerlijke Stand Tessel. Van 16 tot 22 Augustus. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Geene. GEBOREN Maartje, d. van Jan Kor- tenhoeven en Marretje Buis. Cornelia, d. ▼an Pietje Wegman. OVERLEDEN Cornelis Huisman, 35 j s. van Bernardus Huisman en Antje Mulder. Vervolg der Berichten. Naar wij vernemen, zal de Bloemententoonstelling van Floralia, die op 1 en 2 September a. s. zal plaats hebben, opgeluisterd worden door uitvoeringen van 't Stafmuziek korps der Marine, onder directie van den heer A. Bernhardt. Naar wij vernemen is er door den Koning een commissie benoemd tot regeling der samenwerking van zee- en landmacht bij de landsver dediging. Voorzitter zou zijn degepen- sionneerde vice-admiraal De Haes, leden de generaal-majoors Van der Star en Pfeiffer, de schout-bij-nacht Binkes en de kolonel Kromhout, en secretaris de kapitein Hoogenboom. Bij resolutie van den minister van koloniën van 20 dezer, is de heer S. Figée, doctor in de wis- en natuur kunde, gesteld ter beschikking van den gouv.-gener. van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onder-directeur van het Magnetisch en Meteorologisch Observatorium te Batavia. Onder voorzitterschap van den heer mr. M. Buchner, schoolopziener in 't arrondissement Helder, werd jl. Dinsdag de jaarlijksche vergadering gehouden van de onderwijzers en de onderwijzeressen in dat arrondisse ment. Deze bijeenkomst had plaats in de kolfbaan van den heer C.Kos Pz. te Schagen. Nadat de Voorzitter met een gepast woord den talrijken aanwezigen het welkom had toege roepen, werden als bestuursleden bij acclamatie herkozen de heeren T. Mooy van Helder en P. Rampen van Bar- singerhorn. Er werd bepaald, dat de vergadering in Tt volgende jaar weder te Schagen zal plaats hebben in Juli of in Augustus. Daarna had de bespreking plaats van de navol gende onderwerpen a. Moet de on der wpzer zich richten bij zijn onder wijs in de klasse naar de meest of naar de minst ontwikkelde leerlingen b. Zijn gemengde scholen voor jongens en meisjes te verkiezen boven het gescheiden stelsel ene. Welke waarde heeft de school voor de opvoeding der leerlingen Deze vraagpunten werden achtereenvolgens ingeleid door de heeren J. Bakker, van Groet polder T. Mooy, van Helder en P. E. C. Melchior, van Oudesluis. De vergadering werd o. a. bijgewoond door de heeren dr. van Eijk, dis- tricts-schoolopziener te Haarlem, Eriks, burgemeester van Petten, No bels, lid van den Raad en van de commissie van Toezicht op 't Lager onderwijs in de gemeente Zijpe. Bij de Directie der Marine al hier zijn Woensdag aanbesteed de werkzaamheden en leverantiën van een gebouw voor den torpedodienst. Ingekomen 18 biljetten, als van de heerenJ. Korff ad f 85.800, J. F. Philips f34.800, H. Bakker f84,750, Peeters en Steijaart f 34.640, A. Graaft' f34.600, Gebrs. Boon f34,600, P. Duinker f34.500, A. Vos Rz. f34.100, Gebrs. Jauzen f 34.000, A. Korff f33.800, W. de Jong f33.700, A. Bels f33.400, Gebrs. Klein f 32.600, de Waard en Wijker f 31,600, J. Giltjes f31.400, P. Spruit f31,321, J. Tb. Moorman f30.000 en Gebrs. Moor man f29.900. Tessel, 23 Aug. Begunstigd door het fraaie weer der laatste dagen, komt men bij het binnenhalen van den oogst en het snijden van het graan bijna handen te kort. Naar wij vernemen, gaat het met de aardappelen nog gunstig en wordt van ziekte weinig vernomen. Het rooien der winteraardappelen vangt echter eerst in de volgende maand aan. De Cocksdorp, 23 Aug. Ook mej. R de moeder van het kind, dat onlangs dood onder den vloer eener woning gevonden werd, is gevankelijk naar Alkmaar getrans porteerd. De gewone jaarlijksche proeftocht nabij Tessel, met de reddingboot van de Noord- Zuid-Hollandsche Redding- Maatschappij, had Woensdag in te genwoordigheid eener groote menigte belangstellenden plaats. De zee was zeer kalm, zoodat de bemanning dit maal geen moeielijke taak had. Het reddingsmaterieel bleek overigens in uitstekenden toestand te ziju. De jacht op klein wild, met uitzondering van faisanten, zal in de prov. Noord-Holland geopend worden op 1 September, met zonsopgang, terwijl die op faisanten den 15 Octo- ber, met zonsopgang, zal mogen wor den aangevangen. De uitoefening van de korte jacht geschiedt dagelijks, uitgezonderd Zondags, die van de lange jacht alléén op Woensdag en Zaterdag. De heer Volck meldt:- De Ellida is Woensdag vertrokken. Het vertrek is mogelijk gemaakt door de cautie van de Amsterdamsche Bank, die hiertoe in staat gesteld werd door een deposito van prof. Buijs Ballot en bijdragen van de Regeering en van particulieren. De Bank deed dit belangloos. Het instituut heeft ge meend het niet bij de Ellida" te moeten laten en is daarom bezig het stoomschip »George" te charteren; waarschijnlijk kiest dit zee a.s. Za terdag uit Archangel, met last om aan de Westkust van Vaigatz te landen en over land de Karazee te bereiken, als de toegangen tot die zee gesloten blijven. De ouderhandelingen, die hier toe hebben geleid, zijn te danken aan den heer Kramp, die het insti tuut reeds vroeger belangrijke wen ken gaf omtrent Rusland en nu, niettegenstaande de berichten van den consul van Archangel, nog dit schip met behulp van de firma's Schsezler te Amsterdam en Foutaines te Ar changel wist meester te worden. Prof. Buijs Ballot vertrouwende op zijue landgenooten, bleef opnieuw borg voor de vracht, en de hr. Hupgens, scheeps bouwmeester t8 Amsterdam, voor de assurantie-premie. Dat men zich dus spoedig beijvere om deze kloeke man nen te steunen Den len October aanst. zullen van de kweekschool voor zeevaart te Leiden een 100 tal jongens naar elk der opleidingsschepen Anna Pau- lowna" en Admiraal van Wassenaer" worden overgeplaatst. Met eeuige zekerheid kan men mededeelen, dat de spoorweg Velzen Ymuiden met 1 November zal geopend worden. Het zal op dien dag juist zeven jaren geleden zijn. dat de ha ven van Ymuiden geopend werd, Nadat het lijk van den land bouwer W., te Deutichem, door de doctoren Planter en Bentfort gerech telijk onderzocht was, is door heu eene verklaring afgelegd, dat volstrekt geene uiterlijke teekenen van geweld gevonden ziju; men denkt nu dat W., na opgestaan te zijn, zich bij die kolk heeft willen wasschen, het even wicht verloor, voorover viel en zoo doende gestikt is. Door de rechtbank te Maas tricht is naar den proc.-generaal bij het hof te 's-Bosch verwezen J. Schrei- nemakers, oud 23 jaren, landbouwer, laatstelyk gewoond hebbende te Maas tricht en aldaar gedetineerd, beschul digd van in den avond van den 20en April 11. een meisje door verdrinking van het leven te hebben beroofd. De beschuldigde is naar 's-Bosch over gebracht. Te Rozenburg is een zuigeling, die 's nachts bij de moeder sliep, door verstikking om het leven ge komen. In den kelder van een bedie naar ter begrafenis te Londen heeft men elf lijkeu van kinderen ontdekt, die de man daar weggesmokkeld had, om de begrafenisgelden te kunnen opsteken. Soortgelijke schandalen zijn er in den jongsten tijd reeds her haaldelijk in Engeland voorgekomen. O'Donnell, die Carey doodschoot, zal in Engeland worden terecht gesteld. Hoewel het rijk van den oor log nog wel in lang niet zoo ooit uit zal zijn, breekt er toch nu en dan voor de vrienden van den vrede een lichtstraaltje door. Zoo zal eer lang tusschen Zwitserland en de Ver een igde Staten een tractaat gesloten worden, waardoor beide landen zich verbinden om alle geschillen, die tusschen hen mochten rijzen, door scheidsrechters te doen beslissen. Het bepaald, dat elke der beide partijen een scheidsrechter van onzijdige na tionaliteit zal benoemen en als deze beiden het niet eens worden moet een derde, door hen gekozen scheids rechter beslissen. Het tractaat duurt 30 jaren. De oudste non, ter wereld is dezer dagen overleden. Het was zus ter Arsenia, die in een klooster te Orel een streng godsdienstig en regel matig leven leide. Zij bereikte den ouderdom van 117 jaren. Onlangs gaf een neger-kellner in een logement te New-York acht ons van zyn bloed, ter overbrenging in de aderen van iemand, die door gasvergiftiging op sterven lag. De man herstelde, maar men vergat den bediende te betalen, en er waren hem 10 ets voor eiken droppel bloed beloofd. De levensredder zag zich dus ge noodzaakt een gerechtelijke eisch in te stellen tot betaling van dit bloed geld in den letterlijken zin. Hij eischt een som van 250 dollars. De Spaansche bladen melden thans eenige bijzonderheden omtrent het uitplunderen van den sneltrein bij Granollers door roovers. De pas sagiers werden allen van hun geld beroofd; hunne bagage Hetende roovers genoegzaam onaangeroerd. Zoo bleef een Engelschman in het bezit van 520 p. st., die hij in zijn koffer had. Aan de dames werden ringen, oorrin gen en juweeleu outnomen, maar de roovers waren hoffelijk genoeg, aan enkelen harer eenige daarvan te laten behouden, omdat het familie-siera den" waren. Aan de reizigers der oubemiddelde klasse lieten zij een deel van hun geld behouden. Voor eenige dagen werd in een der Londensche politie-bureaux een vrouw binnengebracht wegens dron kenschap op den openbaren weg. Het was Margaret Kane, die met zekere treurige fierheid de verklaring afleg de »dat zij altijd dronken was." Een konstabel wees op haar slecht gedrag en herinnerde er aan dat zij pas uit de gevangenis kwam en zeker wel twintig keer met de politie in aan raking was. Natuurlijk," antwoordde mistress Kane, »ik was dronken en ik hoop dronken te zijn, zoolang ik leef. Ik ben dan ook hier niet voor het laatst op het bureau." En toen zt) voor zeven dagen naar de gevan genis werd gebracht, riep ze veront waardigd uit: »Wat! maar zeven dagenik dacht dat ik minstens een maand kreeg. Dan zie je mij hier gauw terug." Het ongelukkige schepsel is nog maar 30 jaar oud en zal, zoo haar ondermijnd gestel niet spoedig be zwijkt, zeker nog menigmaal met den rechter in aanraking komen. Vrouwen schijnen nog moeilijker van dronkenschap genezen te kun nen worden dan mannen. Wanneer een vrouw eenmaal aan den drank is verslaafd, gaat zij doorgaans met die verderfelijke gewooute tot haar dood door. Woonde de ongelukkige Mar garet Kane te New-York, dan zou zij nog eenige kans op beterschap hebben, daar zij dan onmiddellijk voor zes maanden naar het verbeterings huis op Blackwell's Island zou zijn gezonden. De commissie voor de Daphne heeft aan de 54 vrouwen, die door het onheil met dit schip weduwen werden, een weekgeld van f 8.10 ver zekerd, en voorts heeft zij zich belast met het bekostigen van de opleiding der 150 kinderen. Ook in Italië hebben de af schuwelijke wandaden door 't gepeupel op Ischia gepleegd, kort nadat de verwoesting heeft plaats gehad, groote verontwaardiging gewekt, 't Bekende Italiaansche blad »Diritto" hangt hiervan het volgende tafereel op Gebruik makende van de heerschen- de ontsteltenis, trokken talrijke ben den van het uitvaagsel der bevolking roovende en plunderende door steden en dorpen. Met spaden, koevoeten en andere dergelijke werktuigen ge wapend, doorwoelden zij de ingestorte huizen, haalden dooden en gekwesten ten waar het mogelijk was te voor schijn, beroofden ze niet alleen van alle voorwerpen van waarde, maar schudden ze naakt uit, zonder zich door jeugd, ouderdom of sekse der ongelukkigen in hun schandelijk handwerk te laten weerhouden. Het behoeft wel niet te worden vermeld, dat niets heilig was voor hunne roof zieke handen. Nadat de eerste ontsteltenis was geweken en de diepgeschokte bevol king tot bezinning terugkeerde, tra den hier en daar beraden manuen te voorschijn. Zoo verzamelde zich allengs rondom een kleine kern ginds en elders een meer of minder talrijke schaar, die, vervuld van verontwaar diging over de gruwelen, gepleegd op vriend en maagd, geweld met ge weld te keer gingen, waardoor het hun meerendeels gelukte paal en perk te stellen aan de snoodheden van 't saamgerotte gespuis. Het gunstige gevolg van den feilen strijd, wakkerde den moed van het goedgezinde, maar versaagde gedeelte der bevolking krachtig aan. Overal schaarden zich ouden en jongen rondom de over winnaars en eenige uren later be hielden zy allerwege de overhand. Ondertrouwd R. B. LEEWENS Dz. en A. GROOFF. Helder, 23 Augustus 1883. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd A. HOUT, Timmerman by de Marine, en C. KOMEN. Anna Paulowna, 23 Aug. 1883. Voorspoedig bevallen van eene üochter, E. G. J. MOUTON, Noordendorp. Nieuwediep, 23 Augustus 1883. Eenige kennisgeving. Door Gods goedheid bevallen van een welgeschapen Zoon, M. DONKERSLOOT, Blikkenhorst. Helder, 23 Aug. 1883. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen DochterB. BRANDER, j geliefde Echtgenoote van W. J. KOK. Amsterdam, 23 Aug. 1883. j Heden overleed onze jongste lieveling GEORGE FREDERIK, in den leeftijd van circa zeven maanden, diep betreurd door zijne ouders P. DE BEURS. M. A. DE BEURS, geb. Beijers. Helder, 24 Aug. 1883. Op den 2len dezer overleed te Amsterdam, in den leeftijd van ruim 86 jaar, onze ge achte Vader en Grootvader: G. TIELROOIJ. Namens Kinderen, Behuwd- eu Kleinkinderen. Helder, 23 Augustus 1883. Heden ontving ik het voor mij zoo droevige bericht, dat mijn innig geliefde Echtgenoot en mij ner kinderen lief hebbende Vader A. O. A. BLOM, Kwartiermeester St.-Mij. Nederland, op de reis van het stoomschip »Sumatra" naar Holland, aan boord aldaar is overleden in den ouderdom van 25 jaren. Zwaar treft mij deze slaghet verlies van mijn trouwen echtgenoot, met wien ik slechts drie jaren in den echt vereenigd was, doch ik hoop in Gods wij zen wil te berusten, wiens doen liefde is. De herinnering aan hem heb ik in mijne twee kin deren, die te jong zijn om hun verlies te beseffen. Diep betreurd is zijn verlies ook door myne Moeder, Broeder, Zusters en ver dere familie. Amsterdam, 24 Aug, 1883. Wed. A. O. A. BLOM, geb. &oderland. Wegens omstandigheden eerst heden geplaatst. cMBBEaeHHBBnaHi te BELDER (Palmstraat.) ZONDAG 26 AUGUSTUS a. s. voormiddags 10 uur, zal D. V. als Spreker optreden de WelEerw. Heer Ds. A. VAN SCHELVEN, van Beverwijk. HOOGSTRAAT. Zondag a, s,. Voorm. 10 uur. 's Namiddags Sl/3 uur, Ds. J. vaff den BUORK. Luthersche Kerk. Ds. H. R. SNIJDER, van Medem- blik, zal niet Zondag 26 Augustus, maar Zondag 2 September a.8. op treden. 26 Augustus zal ook geen Zondagsschool worden gehouden.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2