'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWED1EP EN TESSEL No. 1100. Vrijdag 31 Augustus 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. ji.i ju» Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BoreaalSPOORSTRAAT e> ZUIDSTRAAT. ikdvertentlëEi van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. SEPTEMBER, Herfstmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 15 m. Onderg. 6 u. 42 m. Zondag 2 Maandag 3 Dinsdag 4 Woensdag 5 Donderdag 6 Vrijdag 7 Zaterdag 8 Maria Geboorte. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 31 Aug. 1883. Door den Minister van marine is bepaald, dat bij indienststelling van monitors aan deze bodems een exemplaar van het Algemeen seinboek voor alle natiën moeten worden ver strekt. De tentoonstelling te Amster dam is Zondag bezocht door ongeveer 30.000 betalenden (9000 's avonds), Maandag door 14.000, Dinsdag door 21.000. Het Panopticum had gemiddeld 3000 personen per dag in de laatste weken. De Parkschouwburg herbergt eiken avond ongeveer 2000 personen. Het tram-vervoer over Augustus overtreft reeds dat van de maand Juli. Er waren in de maand Aug. dagen van 70.000 personen. Aan R. O. wordt uit Archangel van 28 dezer geseind Gisteren vertrok de particuliere stoomboot Georgy" naar de Karazee om de Varna," van de Nederland- scbe Noordpool-expeditie, op te sporen. Opsporiug van de Varna De Heer Volck schrijft Ook het tweede stoomschip is Maandag in *ee gestoken ter opsporing van de „Varna," bovendien met order V&igats te cxpioiteeren. Het schip heet „Georgy," heeft negentig paardenkracht en meet 250 ton; de machi nes zijn in uitmuntenden staat en de romp werd door experts volkomen zeewaardig ver klaard. De „Georgy" lag, voordat het de finitieve telegram van vertrekken werd af gezonden, reeds te Solombals, voorhaven van Archangel, en zou na ontvangst van bedoeld telegram dadelijk zee kiezen. Als geleider is medegegaan de beer Robusch, oud Russisch ambtenaar, die o. a. laatst door zijn Regeering werd gezonden tot verkenning van bet poolstation op Nova Zembla te Karmakuli. Deze zaakkundige dient tevens ter controle van de uitvoering. Op de „Ellida" wordt door onzen consul te Hammerfest mede gezonden de ijsloods Hendrik MenzikB, die gedurende 15 jaar ijskapitein was en zeven reizen op de Kara zee maakte. Nog moet ik melding maken van een brief der firma Lange Sohns in Bremen, aan wie ik verzocht heb voor ons het uit loven der premie te seinen naar Siberië, opdat deze tijding ook den kapitein der „Louise" zou bereiken. Woordelijk schreef mij de firmamisschien zal het bericht den heer kapitein Dallmann niet bereiken, doch al zou hij niets weten van de uitge loofde belooniug, zal hij doen wat in zijn vermogen is om uw landgenooten te helpen. Het terugbrengen van de expeditie werd verleden jaar reeds afgesproken tusschen bet Institunt en de voor ons zoo welwillende firma. Ten laatste over de middelen. Gelijk men gezien zal hebben publiceerde (gratis) „de Amsterdammer," dagblad voor Nederland, reeds twee lijsten van giften en toezeggingen voor opsporing der Varna, terwijl ook de andere bladen hun bijdragen en de totalen annonceerden. Deze week tal ik aan de bladen opgeven, breveel van deze totalen behoort tot de cautie, tot dek king fier cnkoBten of betalingen der premie. Dank zij der fi»mi de Vos en Zoon, as suradeurs te Amsterdam, werden op de „Ellida" afgesloten f 20.000 te Amsterdam en 3200 pond te Londen, makende f 58.400, terwijl de „Georgy" geheel verzekerd werd, nl. te Amsterdam, voor 20.000 en te Londen voor 1300 pond, samen f 35,600. De groote kosten inac'ntnemende, zal men zeker alle krachten inspannen om finnncieele moeilijkheden te voorkomen. De last, voor éen paar schouders te zwaar, wordt verlicht als velen willen mede- dragen. Uit IJmuiden wordt van Woens dag geschreven Wie nog mocht twijfelen kan zich overtuigen, dat men werkelijk Dins dag is begonnen met de werkzaam heden tot aanleg van den spoorweg van Velzon naar IJmniden. De spade is in den grond gestoken, hoopen rails en dwarsliggers worden aange voerd en de weg is getraceerd op een 4 a 500 meter van het tegen woordig station te Velzeu. Aan de overzijde buigt de nieuwe weg om, snijdt vervolgens den straatweg over den toegang tot de heide, om dus, het Noordzeekanaal bereikende, daar langs tot IJmuiden te loopen. Met 1°. November (heet het) zal de nieuwe lijn worden geopend. Men hecht aan die dagteekening, want met 1°. No vember 1876 werd het Kanaal offi cieel geopendop dien jaardag wordt de nieuwe haven aan het spoorweg net gesmeed. Wanneer de lijn nu eenmaal geopend wordt, blijve men niet halverwege steken, maar make tevens een aanleg- en losplaats voor visschersschepende nieuwe spoorlijn zal dau menige vischbezending ver voeren met en behalve de hij dien handel levende personen. Door het college der zeevissche- rijen op de Zuiderzee zal in de vol gende week een proef worden geno men met het visschen met dekwak- kui! en de dwarskuil. De eene botter zal bemand worden met Volendammers de tweede met bewoners van andere visschersdorpen aan de Zuiderzee. Uit deze proef zal moeten blijken of bet beweren der Volendammers, dat hun botters niet geschikt zijn om de dwarskuil te bezigen, waar is. Met spanning ziet men te Yolendam den uitslag te gemoet. Reuter seint van Dinsdag uit Batavia: De vulkanische uitbarstingen op Krakatoa zijn Zondag begonnen. Het noorderljjk gedeelte van Bantam is zwaar geteisterdaan tuinen, te veld staan den oogst, bruggen en wegen is groote schade toegebracht door den dichten regen van asch, steenen en modder, welke door den vulkaan uit geworpen werden. Het Europeesch kwartier te Anjer en het Chineesche kamp to Merak zijn door het binnen- stroomende zeewater weggespoeld. De telegrafische gemeenschap tusschen Bantam en Batavia is verbroken. Terwijl de aschregen gisteren ook te Batavia alles in .duister hulde, werd ook nog bet lage gedeelte der stad door de zee overstroomd. Volgens de inlichtingen, door ons ingewonnen, schijnt het, dat de uitbarstingen op het eiland Krakatoa niet zoo verschrikkelijk in hare ge volgen zijn geweest als men nit het belicht van Maandag kon opmaken. Geen fier groote handelshuizen, die met Indië zaken drijven, had tele grammen omtrent de ramp ontvan gen. Het eiland ligt daarbij vrij ver in zee en aan een zijde van 't eiland Java, waar weinig groote landelijke belangen gevaar loopen. Krakatoa is een rotsachtig eiland in de straat Soendaonder den wal van Sumatra's westkust. De vulkaan is, volgens Melville van Carnbée, 2620 Rijnl. voeten hoog. Schepen kunnen onder het eiland ten anker komen. Krakatoa behoort onder Te- lok Betong, doch is onbewoond. Daar in het telegram, dat wij Maandag mededeelden, gesproken werd van een dorp, dat verwoest zou zijn door een plotseling indringen van de zee, vermoedt men dat de uitbarsting met een zeebeving gepaard is gegaan. De uitbarsting is bljjkbaar veel heviger geweest dan de vorige, waarvan voor een paar maanden melding is gemaakt. Het is wel mogelijk dat zij, op een onbewoond eiland ver van de kust voorgevallen, Sumatra en Java voor groote rampen heeft bewaard. (Handelsbl.) Reuter ontving Woensdagna middag ten 2 ure uit Batavia het volgende telegram Uit offieieele bron wordt gemeld, dat Anjer geheel verwoest is door de inbraak van de zee, die na de uit barsting op Krakatao volgde. Erzjjn vele menschen hij omgekomen. De steengroeven van Merak zijn geheel verzwolgen. Allen daar zijn omge komen, behalve Nieuwenhuis. Het aantal Europeesche en iulandsche slachtoffers is enorm ook zijn in 't noordelijk deel der provincie Bantam de verliezen aan eigendom zeer groot. Het drijvende dok te Onrust is erg beschadigd. Andere berichten uit Batavia mel den het volgende De hemel is weer helder geworden. De gemeenschap met Seraug is hersteld. De huizen en wegen van Batavia zijn bedekt met een dikke aschlaag. De plaatsen Tjeringin en Telok-Be- tong zijn verwoest. Al de vuurtorens aan Straat Soenda zijn verdwenen. De zee bedekt de plaats waar Kra katao zich verhief. Het aanzien van Straat Soenda is zeer veranderd en de scheepvaart er gevaarlijk geworden. De inhechtenis genomen be ambte van de tentoonstelling is ge naamdVerhoef, een Belg, die het oppertoezicht had over de suppoosten in de zalen en daar buiten. Des nachts oefende hij zijn toezicht ten eigen bate uit, en eigende zich vele voorwerpen toe, die als vermist waren aangegeven. Verhoef had geen voor liefde voor een of ander land, maar Frankrijk en Japan, Duitschland en China stonden bij hem in gelijke achting. Een koffer vol kostbare voorwerpen is bij hem in beslag genomen. De inspecteurs-rechercheurs hebben geruimen tijd werk gehad om de verdenking, waaronder Verhoef rustte, tot genoegzame zekerheid te brengen, en hunne met succes bekroonde po gingen verdienen zeer te worden ge waardeerd, ook omdat zoo menigeen, bg de tentoonstelling in betrekking, ten onrechte werd verdacht. Omtrent de arrestatie van J. S. V. geëmplooieerde op 't tentoon stellingsterrein, verneemt de Amst. nog, dat de man in ongeoorloofde betrekking stond tot een vrouw, wier man bij een bezoek aan de door hem verlaten woning voorwerpen vond, welke hij herkende als afkomstig uit het Koningspaviljoen. Nadat dit aan de politie medege deeld en verder werk van de zaak gemaakt was, wist men een kistje aan te houden, dat geadresseerd was naar Brussel en waarin eveneens ge stolen voorwerpen gevonden werden. Terwijl nu J. S. V. gearresteerd is, worden te Brussel onderzoekingen gedaan. Volgens den Haagschen bericht gever der Zutph. Ct. is de minister van binnenlandsche zaken nog wel een oud-hoofdbestuurder van de Af- schaffingsmaatschappij van plan, de bepalingen van de drankwet nog zachter te maken. Een wetje om aan de wenschen van drankverkoo- pers tegemoet te komen, zou in be werking zijn. Dinsdag passeerde te Vreeswijk de heer Jeanneney met nog een heer en dame in een klein roeibootje, 't welk ter nauwernood drie personen kan bevatten, komende daarmede van Straatsburg, om de tentoonstelling in oogenschouw te nemen en verder Amsterdam en omstreken te bezoeken. Op weg naar de goederenloods te Eindhoven is een ziekenwagen van het »Roode Kruis" door een voorbij - snellenden trein verbrijzeld, gelukkig zonder dat persoonlijke ongelukken werden veroorzaakt. De stoker De Z., van wien on langs gemeld werd, dat hij door ziju machinist van de locomotief zou zijn geworpen, is thans weer in zoover hersteld, dat hij reeds een wandeling heeft gemaakt. Naar men zegt, moet hg verklaard hebben dat hg niet van de machine is geworpen, maar dat de machinist hem, toen hg in de na bijheid van het station Veen endaal te vroeg remde, tegen den schou der heeft gestooten met de waarschu wing dat hij nog niet remmen moest. De schok, door dien stoot veroorzaakt, zou hem van den trein hebben doen vallen. Schrik over het gebeurde schijnt den machinist bij aankomst te Veenendaal te hebben doen zwijgen. Hij is nog altijd in hechtenis. Een treurig ongeval had Maan dagmiddag in het gehucht Wachtum nabij Koevorden plaats. Terwijl de landbouwer Boeting bet jachtgeweer geladen bad, om daarmede vogels te schieten en hg er mede naar buiten wilde gaan, struikelde hij over een of ander voorwerp het schot ging af en de geheele lading trof den on gelukkige in het hoofd, zoodat zijn vrouw, die op het schot kwam aan- loopen, hem in zijn bloed badende, ontzield vond liggen. De toestand der vrouw laat zich niet beschrijven. Uit Venendaal schrijft men Al de spinners ter x-Venendaalsche Stoomspinnerij en Weverij" hebben Dinsdag het werk gestaakt, en wel, omdat zij niet, zooals bepaald is, nu reeds bij gaslicht wenschen te ar beiden. Het is te hopen dat zij spoedig tot andere iuzichten zullen komen. In een tinmijn, de Wheel Agar- mjjn in Cornwall, heeft dezer dagen een onheil plaats gehad, dat aan ver scheiden werkliéden het leven heeft gekost. Do laatste rag nwerkers, die hunne dagtaak hadden volbracht, wer den met den bak opwaarts gevoerd. Op het oogenblik, dat het vervoermid del den beganen grond had bereikt, stonden de werklieden op om er uit te stappen, maar slechts aan een en kele hunner mocht dit gelukken, want te gelijker tijd dat hij den voet zette over den bak, brak het zware touw en sneller dan de gedachte had eensklaps een vreeselgke omkeering van het tooneel in het machine-huis plaats. Eensklaps rees uit elf monden een kreet op, die allen, op de plaats aanwezig het bloed in de aderen schier deed stollen. Men stelle zich voor den geest den toestand van het elftal werlieden, in den bak aanwe zig, aan wie het bekend was, dat de schacht waarin zij pijlsnel afdaalden, meer dan 600 voet diep was. Gedurende enkele seconden hoorde men in 't machine-buis 't stommelen de geluid, door den bak, met zij n le venden inhoud, tegen de wanden der schacht gemaakt. Maar het duurde slechts kort, zeer kort, want weldra heer8ckte een doodelgke stiltein een schier ondenkbaar korten "tijd was de afstand van 600 voet doorschreden. Zoo spoedig doenlijk daalden eenige mij n'werkers in de schacht naar be neden. 't Geen zij daar aantroffen, 't waren niet de lijken hunner voor malige kameraden. Verbrijzelde men- schelijke ledematen, opengereten, ver scheurd, verpletterd, gedeeltelijk voor geen herkenning meer vatbaar, dat was hetgeen zij vonden op den bodem der diepe mijnschacht. De Vesuvius begint weer meer te werken. De lava stroomt in de richting van het oosten en men hoort ouderaardsch gerommel, volgens pro fessor Palmieri, vergezeld van kleine aardschokken. Londen, 29 Aug. Gisteren zonk op de Hudsonrivier een groote salon- stoomboot met honderden passagiers, tengevolge van het springen van den ketel. Het aantal omgekomenen is nog niet bekend, maar de meerder heid werd gered. Een burger van Paderborn is onlangs gestorven tengevolge van het onvoorzichtig snijden van zijne lik doorns. Hg had ze door een heel kundige laten opereeren, maar meen de nog eens op eigen houtje te moeten oversnijden, en bracht zich daarbij een wond toe. In het eerst telde hij dat niet; maar weldra begon zijn teen op te zwellen. Het bleek dat er bloedvergiftiging had plaats gehad. Zgn teen moest afgezet worden wel dra ook een tweede, eindelijk de geheele voet, maar het hielp niet, en de ongelukkige man overleed onder hevige pijnen. Een der steigers, die gebruikt worden bg den bouw van bet paleis van den Koning van Beieren op het eilandje van het meer van Chiem, is Zaterdag ingestort. Drie-en-dertig werklieden werden gedood en zeven tien gewond. Het feest, dat de Parijsche pers in den tuin der Tuilerieën gegeven heeft, ten voordeele van de slacht offers der ramp op Ischia, bracht 400,000 francs op.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1