Adverlentiën. DE TENTOONSTELLING te amsterdam. y. De weldadigheidszin van ons volk verloo chent zich ook op de Tentoonstelling niet. Reeds dadelijk als men het hoofdgebouw binnentreedt vindt men daar ter weerszijden van den ingang de bewijzen van. Aan de eene zijde is een plaatsje inge ruimd voor de Algemeene Nederlandsche Vrouwen-vereeniging „Tesselschade," aan de andere, voor de commissie, tot verza meling van liefdegiften voor de betrekkin gen der verongelukte visschers van Pasohens en Moddergat. „Tesselschade" heeft er een groote vitrine geplaatst met poppen in allerlei nationale kleederdrachten en verkoopt die tegen een zeer billijken prijs. De costumes zijn zeer getrouw weêrgegeven en de poppen zien er voor een kinderhart allerveTleidelijkst uit. Ren Zeeuwsche boer vindt men er naast een Amsterdamsch burgerweesmeisje, een Markervisscher naast een Limburgschen boer. Alle streken uit ons land, waar nog een bizondere kleederdracht in zwang is, zijn v er tegen woordigd. Boven de plaats, aan Paschens en Mod- dergat's commissie toegewezen, hangt een witte immortellenkrans, waarin op zwar ten grond aan landgenoot en vreemdeling wordt verkondigd aan wie en wat die krans gewijd is. Een paar jonge meisjes, waar van een in Eriesch costuum, getooid met den tradioneelen kapzag men afgesneden ro zen, Kalffa souvenir aan Amsterdam en tal van snuisterijen en kleinigheden te koop aan bieden en, dank zij èn haar toilet èn het goede doel èn de keurige waar, verkoopen zij heel wat ook. Treden we thans nogmaals de eerste galerij links binnen, waar wij nog lang niet al het belangrijks hebben afgezien. In de eerste plaats dienen we daar nog een blik te wijden aan een echt Hollandsch productaan de kaas, waarvan verschil lende inzendingen zijn gedaan. Uit Alkmaar merken wij daaronder op een schoone ex positie van Edammer en Stolksche kaas, ingezonden door de firma de Goede. Dr. Hr. de Goede zond zijn kaas geheel ter verzending gereed, verpakt deels in varkens blaas, deels in stadjool (theelood) terwijl de kistjes zijn aangevuld nu eens met zaag sel, dan eens met doppen. Onder de inzenders van politoer en ver nissen, ook een paar artikelen, geenszins ontbloot, merken wij onder an deren meer, op de firma Kruys Zoon, te 's Hertogenbosch, met een keurige etalage, waarop 15 verschillende soorten van deze fabrikaten voorkomen. 's Hertogenbosch treedt op de Tentoon stelling flink in het strijdperkzijn voor naamste industrieelen en fabrikanten vinden wij vertegenwoordigd. Zoo treffen wij hier aan den Hr. Bosch, fabrikant van ultramarijn, dat smaakvol geëtaleerd is, maar, jammer genoeg, voor geen bekroning in aanmerking zal komen, omdat den Hr. Bosch de eer eener benoe ming tot jurylid is beschoren geworden. Van juryleden gesproken. Als Neder landers zich er ooit over beklaagd hebben, dat wij geen Spanjaarden gebleven zijn, dan zijn 't stellig Nederlandsche juryleden van onze Tentoonstelling. Er zou dan reden toe bestaan. Immers, die heeren ontvangen niet de minste of geringste te gemoetkoming voor reis- en verblijfkosten, al wonen zij ook aan het andere einde van het land. Het Spaansche gouvernement vergoedt zijn juryleden en het heeft er 8 twee duizend vijfhonderd francs per maand, als een kleine tegemoetkoming in hunne reis- en verblijfkosten in dat dure Holland. Daarbij kregen de heeren bij hun vertrek niet alleen de boodschap mede om zich vooral niet te haasten, maar alles goed op te nemen en nauwkeurig te rapporteeren; maar eenmaal hier zijnde werd hun ten overvloede nog eens goed op het hart ge drukt om toch vooral uitvoerige en juiste verslagen van hunne bevinding uit te bren gen en daarvoor al den tijd te nemen, dien zij noodig of wenschelijk achten. Trouwens, Spanje geeft blijk nog altijd een rijk land te zijn en als het, op het voorbeeld van Turkije, niet altijd zijn cre diteuren vlot betaalt, in de betaling zijner ambtenaren volgt het den Grooten Heer niet, althans niet in zijn vergoedingen aan allen, die tot de Tentoonstelling in betrekking staan. Zijn commissieleden en 't heeft er verscheidene genieten een tractement van tweeduizend francs per maand, terwijl de Spaansche gezant te 's Hage gedurende den ganschen duur der Tentoonstelling een maandelijksche toelage ontvangt van niet minder dan vijfduizend francs Doch keeren wij tot de Tentoonstel ling zelve terug. Over 's Hertogenbosch sprekende, moet ik u nog wijzen op een paar fraaie rijtuigen van den Hr. E. H. Lathouwers en een paar andere van den Hr. C. A. Teulings. En als men van groote industrieelen spreekt mag men waarlijk ook de even fraaie als uitgebreide inzendingen van pa pier en aanverwante artikelen van de firma Lutki Cranenburg niet vergeten de eenige fabrikanten van gekleurd papier bij ons. te lande. Natuurlijk vinden we bij deze firma ook aan al wat tot het bindwerk behoort een ruime plaats aangewezen en daaronder een drietal kantoorboeken, even deugdelijk als keurig bewerkt. Houtlak voor binnenwerk is ingezonden door de Hr. Reuoist Mooi te Heereveen. Op een omlijste Kaart is van de beide soorten van lak welke deze firma exposeert, d. w. z. van de lichte en de donkere een monster opgehangen, daartusschen hangen 4 voor de helft verniste plankjes, terwijl aan den anderen kant vermeld staat, dat deze lak, volgens een nieuwe vinding be reid, binnen een uut droogt, met een vijfde stand-olie kan vermengd worden, zich ge makkelijk met andere vernissen laat mengen, sterk glanst, blank is en niet barst. Waarlijk goede hoedanigheden genoeg om als ze werkelijk steek houden, alle andere lakken een zware concurrentie aan te doen. Aan de andere zijde in deze galerij ont moeten we een nette etalage van raap-, patent- en lijnolie, raapkoeken, harde en zachte lijnkoeken, lijn- en koolzaad en eenige andere zaden, ingezonden door de Heeren Spoors Sprengers te Middelburg, die er hun stoom-oliemolen „Luik" van een zeer gunstige zijde door doen kennen. In de onmiddellijke nabijheid vinden we de uitgebreide en prachtige verzameling zeepen van de firma Louis Dobbelman te Nijmegen, een der schoonste inzendingen van dezen aard en die den geheelen omtrek balsemt met haar zachte geuren. In het midden van een paar kolommen van stukken zeep, die men bijna voor rots blokken zou aanzien, bevindt zich een keurige schilderij in zwarten gebeeldhouwde lijst, het oude Valkenhof te Nijmegen voor stellende. Het is ook alweer een schilderij van zeep, en wel van glyzerine zeep. Naast de firma Dobbelmann staat een verwonderlijk allegaartje, limonade, siropen, vruchtensappen, jenever, eau de cologne en ik "weet niet wat al meer. Ik geraakte met al die dingsigheden totaal in de war, evenals met de firma die exposeert. De limonade, de siropen en vruchten sappen blijken van de Heeren v. d. Burg Jonkers te Nijmegen te zijn; het restje van de gebs. C. Smith aldaar. Alleen de eersten worden in den catalogus opgegeven als inzenders. Het schijnt dat die Heeren toen onder de hand een gedeelte van hnn plaatsruimte hebben afgestaan aan de gebs. C. Smith, denkelijk voor geld en goede woorden. Beide partijen zijn zoodoende ge baat, want zij komen er elk voor een koopje door klaar. Als ik een zoon had, vroeg ik dadelijk de hand voor hem van een dochter van een dier heeren als zij er een hebben tenminste. Hij zou als 't lukte stellig een zuinige huisvrouw krijgen! Stoom vaartberichten Het stoomschip Voorwaarts vertrok 3 September van Aden naar Amsterdam. Het stoomschip Conrad arriveerde 5 Sept. te Maraeille van Amsterdam. Het stoomschip Prinses Amalia is 5 Sept. van Amsterdam te Batavia aangekomen. Het stoomschip Prinses Marie arriveerde 5 Sept. te Amsterdam van Batavia. Het stoomschip Koningin Emma vertrok 4 Sept. van Suez naar Batavia. Het stoomschip Prins Alexander vetrok 5 Sept. van Amsterdam naar Ned. Indië. Het stoomschip Prins van Oranje vertrok 5 Sept. van Batavia nnar Amsterdam. Ter voorkoming van noodelooze bezorgd heid brengen wij hierbij in herinnering, dat het stoomschip Prins Erederik 25 Aug. van Batavia direct naar Amsterdam is vertrok ken, zonder Padang aan te doen. Markt-Berichten. Pubmerend, 4 Sept. 325 stapel8 kleine Kaas, 2 Middelbare, 1474 kilogram Boter, laagste prijs f 1.30, hoogste f 1.40 per kgr. 309 Runderen, vlug, prijshoudend, 26 Paar den, 118 vette Kalveren f0.70 a 0.90 per pond, vlug, 66 nuchtere dito f 12 a 34 per stuk, vlug, 57 vette Varkens f 0.52 a 0.62 per pond, matig, 150 mag. dito f16 a 28 per stuk, matig, 210 Biggen f 6 a 10 per stuk, matig, 878 Schapen en Lammeren; Overhouders en magere duur, vette prijs houdend, handel flauw, 700 manden Appelen fl.60 a 2.50, 150 manden Peren f 4 a 6.50 per mand, Kipeieren f4 a 4.50, Eendeieren f4.50 per 100. Schagek, 6 Sept. 5 Paarden f 40 a 150, 99 Geldekoeien f140 a 325, lSKalfkoeien f220 a 290, 14 Vaarzen f 80 a 120, 6 nuchtere Kalveren f 15 a 26, 350 Schapen f 22 a 37, 320 Lammeren f 16 a 21, 40 magere Varkens f 12 a 20, 40 Biggen f 6 a 94, 70 Kippen f0.40 a 1.75, Boter per kop f 0.924 a 1.021, Kaas per kgr. f 0.40 a 0.55, Kipeieren per 100 f 3.50 a 3.75. Burgerlijke Starul Helder. Van 4 tot 7 September. ONDERTROUWD: J. Kikkert, smid, en S. Krijnen. G. Waterman, matroos, en J. Vos. W. Cruijff, agent van een stoom- bootdienst, en N. de Wijn. GEHUWD J. H. Harmsen en E. de Hartog. N. A. Jacobs en J. Horn. R. B. Leewens en A. Grooff. BEVALLEN: C. W. Joseph, geb. Wa genaar, d. W. Bakker, geb. de Bie, z. E. Dekker, geb. Kamp, z. W. de Jong, geb. Bakker, z. OVERLEDEN: R. Schenk, 2 m. H. J. Roest, 21 j. E. van Hoolwerff, 3 m. J. S. Dijker, 5 m. P. Jonker, 41 j. C. R. Dijker, 3 j. Een levenloos aangegeven. Burgerlijke Stand Tessel Van 30 Augustus, tot 5 September. ONDERTROUWD JaH Reuvers en Marretje Roeper. GETROUWD Pieter Bakker Dz., wed, van Grietje Keijser, en Antje List. GEBORENHeintje, d. van Cornelis Vlas Cz. en Jantje Duijnmaijer. Keetje, d. van Cornelis Veeger Mz. en Aagje Schraag. OVERLEDEN Gerardus Philippus Bak ker, 3 j., z. van Jacob Bakker Philips». en Trijntje Kikkert. Ambtshalve ingeschreven 1. CORBESPON DENT1E. Aun den inzender van Straatschandalen, tevens Tuinschandalen berichten we, dat de redactie geen ongeteekende stukken plaatst. We gelooven daarbij dat een de finitieve klacht bij de politie, of anders bij 't hoofd der politie, van meer invloed zou zijn, dan 't plaatsen van een courant artikel. Vervolg der Berichten. In de zitting van den gemeenteraad, jl. Dinsdagavond gehouden, legden de nieuw- gekozen Raadsleden, de heeren van Gijn, H. Jauzen, Maalsteed, Strikwerda, Over de Linden en Hordijk de bij de wet voorge schreven eeden af. Na door den voorzitter met hunne benoeming te zijn gelukgewenscht werd door hen zitting genomen. Door B. en W. werden den raad aangeboden de rekeningen en verantwoordingen van de Ge meente, van 't Burgerlijk Armbestuur, van 't Algemeen Weeshuis en van de dd. Ar tillerie Schutterij, allen over het dienst jaar 1882, respectievelijk sluitende met deze cijfers Rekening en verantwoording van de ge meente Ontvangsten f 200.535,914. Uitgaven „179.388,104. Goed slot f~~21147.81. Rekening en verantwoording van 't Bur gerlijk Armbestuur: Ontvangsten f 9060,62. Uitgaven „7967,884. Goed slot f 1092,734. Rekening en verantwoording van 't al gemeen Weeshuis Ontvangstan f14950,144. Uitgaven 14246,804» Goed slot f 703,34. Rekening en verantwoording van de dd. Artillene-8chutteri| Ontvangsten f 2236,01. Uitgaven 1402,62. Goed slot f 833.39. Deze stukken met bijbehoorende beschei den, zullen in de afdeelingen van den Raad worden onderzocht. Voorloopig werden goedgekeurd en vast gesteld a een suppletoir kohier voor den hoofdelijken omslag, dienst 1883, tot een bedrag van f1108,744 en b. een supple toir kohier voor de belasting op de honden, bedragende f 62.De behandeling van een adres vnn den heer A. C. Boonzajer, commissaris van politie, inhoudende het verzoek om verhooging zijner jaarwedde, werd verdaagd tot de begrooting voor 1884. Er geschiedt voorlezing van een uitnoodiging, tot de leden van den raad ge richt door 't bestuur der plaatselijke af- deeling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, om door hunne tegenwoor digheid de eerstdaags te houden harddra verij op te luisteren. Op voorstel des Voorzitter» werd besloten, ten behoeve van die harddraverij de som van f 50 uit de gemeentekas toe te staan. In een zitting met gesloten deuren werden daarop de re clames tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag, die ten getale van 50 waren inge komen, onderzocht. Woensdagavond werd alhier door binnenkomende visschers een partij vuren battings aangebracht, allen aan het uiteinde gemerkt M=H, welke zij op één uur afstands bui ten het Westgat hadden opgevischt, alsmede een half vaatje potlood (on gemerkt). Voorts rapporteerden zij veel oud wrakhout drijvende te hebben gezien, als dekbalken, luiken enz., waaraan echter geen bijzondere ken- teekenen waren te bespeuren. Ook te Tessel werden gelijke bat tings aangebracht. Een bij het Departement van koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië, van Woensdag, deelt mede, dat van de Lampongs nog geen nadere berichten ontvangen en dat de baaien met banken van puimsteen bezet zijn. Amsterdam, 6 Sept. Het droog dok Amsterdam, by Tandjong Kaik, op strand gedreven, is volgens tele gram met lichte schade en verlies van ankers en kettingen vlot gekomen. Volgens een telegram in de Hamb. Nachr. maakt de reeder van de »Ob", de heer Sibiriakoff, aauspraak op de f50,000, die door de Hol landsche regeering" voor het eerste bericht omtrent de Varna zjjn uitge loofd. De Dymphna tracht den mond van den Ob te bereiken, en als het vaar water vrij is, Kaap Schelquskin. Alleen in het uiterste geval keert het schip naar Denemarken terug. Bij de gister te Amsterdam ge houden harddraverij is de eerste prijs (f600.behaald door de »TaborII," van den heer C. L. Lomau, te Bus- sum de le premie (f300.door de »Willem IH", van den heer P. Brommer, te Zypede 2e premie (f100.door de »Minema", van den heer J. Koster, te Beemster. Een der oudste vrouwen ter wereld woont in het Fransche plaatsj' Auberive-en-Royans, (Isère.) Zij werd in 1761 geboren en zou in dit jt haar honderd-jarige echtverbintenis vierenals het 122-jarige moeder tje niet reeds 96 jaren weduwe was - Uit Port-Saïd wordt gemeld, dat de quarantaine aldaar is opgeheven en de passage door het Suez-kanaal weer, als vroeger, ongehinderd mag plaats hebben. Naar men meldt, is het stoom schip Ellida, 22 Augustus van San- defiord vertrokken tot opsporing van de Varna, den 30n dier maand te Hammerfest aangekomen. Te Hongkong schijnt men een oorlog tusschen Frankrijk en China onvermijdelijk te achten, tenzij Frank rijk belangrijke concessiën doet. De Chineesche Regeering blijft op groote schaal toebereidselen maken en troepen naar het Zuiden afzenden. Dusseldorf, 5 Sept. In den afgeloopen nacht, te 2, 21/s en 4 uur, heeft men alhier aard bevingen waargenomen, vergezeld van een dof, rollend, onderaardsch geluid. De beide eerstgevoelde verschijnselen waren hevig, de laatste beving daar entegen zwak. ISVa-Jwfëe Echtvereniging van JOHAN HEINRICH BüHRMANN en MARGERETHA JOHANNA 1 VAN DEN HOOGEN. Hun dankbare Oom en Tante F. J. HOGÉ, en Echtgenoote. Helder, 9 September 1883. H 25-jarige Echtvereeniging van JACOB DE GRAAFF LOWINA BOS. Helder, 9 September Ondertrouwd R. J. RIEMERS en C. BAKKER. Helder, 7 September 1883. Receptie, Zondag 9 Sept. Ondertrouwd J. KIKKERT en S. KRIJNEN. Helder, 5 September 1883. Algemeene kennisgeving. Heden overleed onze jongste lieveling JOHANNES SIMON DIJKER, in den leeftijd van 5 maanden. Helder, 4 Sept. 1883. J. DIJKER. Y. M. DIJKER— Driessen. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een dooden Zoon, A. TEN HACKE— DIJKER. Helder, 5 September 1883. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, in den ouder dom van bijna 42 jaren, mijn geliefde Echtgenoot, de heer P. JONKER, 1° Ambtenaar ter Gemeente-Secretarie. Wed. P. JONKER—Kindt. Helder, 5 September 1883. Heden werd ons ouderhart diep getroffen, door het plotseling afsterven van onze oudste lie veling CATHAR1NA REINOUT- JE, in den jeugdigen leeftijd van 3 jaar en 9. maanden, diep betreurd door hare ouders en familie. Helder, 3 September 1883. J. DIJKER en Echtgenoote. Nog treurende over het ver lies van ons dochtertje KLAZI- NA, werd ons ouderhart opnieuw getroffen, dor het afsterven van onze jongste lieveling FREDE- RIK, in den aanvalligen leeftijd van ruim 3 maanden, diep betreurd door zijne ouders en verdere familie. Helder, 6 September 1883. D. VAN HOOLWERF. J. VAN HOOLWERF, Greven. Heden overleed, na een lang durig en smartelijk lijden, mijn geliefde Echtgenoot J. H. POL- MANN, gepensionneerd Consta- bel-Majoor der Marine, in den ouderdom van bijna 49 jaren, mij nalatende drie kinderen, die de zwaarte van dit verlies niet kunnen beseffen. Amsterdam, 31 Aug. 1883. G. J. AMSE, Wed. J. H. POLMANN. Gisteren ontvingen wij de smartelijke tijding, dat onze ge liefde zoon en broeder, DOUWE HENDRIKS, Vuurstoker 2e kl., bij de Kon. Nederl, Marine, op 21 Juli in het Hospitaal te Batavia is overleden, in den jeugdigen leeftijd van bijna 20 jaar. Met weemoed staren wij den dierbaren overledene na, maar de hoop op een zalig weder zien, lenigt onze smart. Uit aller naam, J. HENDRIKS, A. C. HENDRIKS, van Keulen. Z. M. HENDRIKS. M. HENDRIKS. J. A. HENDRIKS. M. PRINS, Wed. van Keulen. T. VAN KEULEN. Helder, 6 September 1883. Algemeene kennisgeving. Hartelijke dankbetuiging voor de vele blijken van belangstel ling, ondervonden bij ons 25-jarig N. DAMMERS, en Echtgenoote. Helder, 7 September 1883. De ondergeteekenden betuigen hunnen welgemeenden dank aan HH. Officieren en minderen, zoo van de Marine als van het Marine-Hospitaal, vooral aan de geëmploieerden bij het zelve, voor de bewezen eer bij de ter-aarde-bestelling van hunnen man en vader, den Sergeant-Schrijver J. D. SCHIEKE. Wed. J, D. SCHIEKE, geb. Dependener, en Kinderen. Helder, 6 September 1883.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2