'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL. No. 1106. Vrijdag 21 September 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BoreaalSPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze geabon- 'n eerden buiten de ge meente Helder wordt verzocht 't bedrag der abonnements gelden 3de kwartaal in postzegels of per postwissel te willen overmaken vóór 5 October, zullende anders over die geldon daarna met 10 cents ver- hooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. SEPTEMBER, Herfstmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 5 n. 53 m. Onderg. 5 u. 51 m. Zondag 23 Laatste Kwartier. De zon in de weegsehaal. Gelijkheid van dagen nacht. Begin van den Herfst. Maandag 24 Dinsdag 25 Woensdag 26 Donderdag 27 Vrijdag 28 Zaterdag 89 NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 21 Sept. 1883. Zr. Ms. gaffelschoener Argus" is den 17den September te Londen aangekomen. Volgens telegram uit Hammer- fest is de Willem Barents" daar binnengeloopen alles wel. In de Buiten-Bantammerstraat te Amsterdam was Dinsdagmiddag een opstootje, dat een woordentwist tusschen eenige mannen en vrouwen tot oorzaak had. Men stond op het punt handgemeen te worden, toen een heer, die de Prins Hendrikskade passeerde, in de verte een man met een draaiorgel zag. Zonder zich een oogen- blik te bedenken verzocht hg den man natuurlijk onder geleide van een fooitje met zijn orgel de straat in te gaan, om daar de schoonste aria's vau zijn instrument ten ge- hoore te brengen. Dit middel om de twistenden tot kalmte te brengen, werkte uitstekend en het duurde niet lang, of de dreigende vechtpartij loste zich op in een zang- en dansparty rondom het orgel. En dan zou men de draaiorgels nog al uit onze steden willen verbannen Het voorbeeld van Amsterdam zal nu door Londen gevolgd worden. De directie van het Crystal Palace te Londen is voornemens in 1884 eene internationale Tentoonstelling aldaar te houden, geheel naar het voorbeeld van de Amsterdamsche, die terecht als een der best geslaag den genoemd wordt. Omtrent den plotseling over leden Secretaris-Generaal der Marine, L. J. Th. BROEKHOFF, meldt het Handelsblad het volgende Maandag is in Den Haag plotse ling overleden de heer L. J. Th. Broekhoff, secretaris-generaal bij het departement van marine. Hij had den leeftijd van ruim 67 jaren be reikt. Hij trad in 1832 als klerk (scheepsklerk) in Rijks dienst, werd in 1836 bevorderd tot adjunct-schrij ver en in Maart 1889 toegevoegd aan den schout-bij-nacht Rijk, destijds Gouverneur-Generaal van de West- indische bezittingen, bij wien hg de functie van particuliër-secretaris van den Gouverneur vervulde. Op 1 Juli 1842 werd hij gedetacheerd bij het departement van marine, waarna hij in 1845 beuoemd werd tot officier van adm. 3de kl. Anderhalf jaar later (30 Juni 1856) werd hg onder eervol ontslag uit den zeedienst, be noemd tot commies bij 't departement van marine; den lsten April 1852 tot hoofdcommies en den lsten Juli 1870 tot refendaris bevorderd, waarna hg lo Januari 1876 tot de functie werd aangesteld, welke hij tot zijn onverwachten dood bekleedde. De heer Broekhoff bezweek letterlijk op het veld zyner werkzaamheid, waut hg werd door een beroerte waar aan hij bg 't vervoeren per brancard naar het Diaconessen-Gesticht in de Parkstraat overleed getroffen, juist toen hg met den Minister de inge komen stukken had afgedaan. Op staande, om de kamer te verlaten, sprak hg nog de woorden: »wat word ik onwel"; het waren de laatste woorden, die hij spreken zou. De toegesnelde officier van gezondheid kon slechts het ras naderend einde constateeren en het overbrengen van den lijder naar 't genoemde gesticht gelasten. De ontslapene die versierd was met de ridderorden vau den Nederl. Leeuw en van de Eikenkroon heeft zich steeds door ijverige toe wijding aan zijn ambtsplicht onder scheiden. Hij bezat een helder hoofd en veel practische kennis. Gevormd aan het Departement tot een uit nemend ambtenaar, was zijn benoe ming tot Secretaris-Generaal een gelukkige keuze van den toenmaligen Minister te noemen. Als de hoogst- geplaatste onder den Minister wist hg de leiding van het Departement met grooten tact te voeren en den richtigen gang van zaken krachtig te bevorderen. In den omgang vrien delijk en welwillend, was hij humaan tegenover allendie met hem in aanraking kwamen. Door huiselijk leed vele jaren gedrukt, trok hij zich binnen een beperkten kring van om gang terug, doch bleef voor allen, die voor hun belangen een beroep op hem deden, niettemin steeds toegan kelijk. Zijn afsterven wordt dan ook aan zijn Departement diep betreurd. (Dagblad.) Hoe gevaarlijk het is bij het baden in zee de raadgevingen van badknechts en hadvrouwen niet op te volgen, bleek Zondagnamiddag te Scheveningen weer maar al te duide lijk. Een dame, vertrouwende op haar bedrevenheid in het zwemmen, had zich voorbij de tweede bank be geven, toen zij, geen grond meer vin dende, door grooten angst werd aan gegrepen en in zinkenden toestand verkeerde. Op haar hulpgeschreeuw gingen twee badknechts te paard te water, een derde, hangende aan den staart van een der paarden, wist haar op die wijze spoedig te grijpen en behouden op het strand te brengen. Dr. Mess was intusschen reeds toege sneld om geneeskundige hulp te ver- leenen. De dame kon echter weer te voet haar hotel bereiken. Pepe Jans Bandringa, landbou wer op de Dijken onder Tolbert, hoopt heden zijn lOOen geboortedag te vieren en verheugt zich nog in een uitstekende gezondheid. Hij is vol levenslust en neemt nog altijd kennis van de dingen, die rondom hem gebeuren. Er bestaat plan, dat de schooljeugd te Tolbert, ter eere vau dien grijsaard, een flink feest zal vieren. De Tolberter ingezetenen met den jubilaris aan het hoofd hebben zich niet onbetuigd gelaten om het uitmuntend te doen slagen. In de Hofstraat te Rotterdam heeft Dinsdagochtend een werkman, weduwnaar en vader van 5 kinderen, zich het leven benomen, nadat hij, van de werkplaats waar hij zijn brood verdiende ontslagen was, en, sinds geruimen tijd zonder werk, zich aan misbruik van sterken drank had over gegeven. De ambtenaren der ambulante posterg, dienstdoende op trein 14 van Emmerik naar Amsterdam, zgn Dins dagmorgen aan een groot gevaar ont snapt. Ter hoogte van paal 77 werd een der glasruiten van den postwag- gon verbrijzeld door een geweerkogel, die meer dan waarschijnlijk afkom stig moet geweest zgn van iemand, die in den omtrek bezig was met jagen, tenzij men, hoe noode dan ook, aan \edwil moest denken. kig was de ambtenaar, die an het raampje de aange- teefilx*uü brieven behandelt, op dat oogenblik juist eveu aan de voorzijde van het rijtuig, waardoor hij aan een ernstig gevaar is ontkomen. Een paar oude luidjes, Oudman en vrouw te Bedum, hadden zooveel voor den ouden dag bewaard, dat zij zonder werken behoorlijk konden leven. Hun voorraad effecten, obli gaties, goud en zilver haddeu ze iu een trommeltje gepakt en dit trom meltje was een plaats gegeven in het kabinet. Toen ze zich nn Zondag morgen zouden kleeden om ter kerke te gaan, bemerkten zij bg 't openen van het kabinet, dat het trommeltje met alles, wat zich er in bevond, verdwenen was. Zelfs de koopacte van het huis was er niet eens uit gelegd. Het mag zeker zonderling genoemd worden, dat alles gesloten was, toen het geval ontdekt werd. Men kan dus niet zeggen, dat er geweld gepleegd is. Wanneer de diefstal heeft plaats gehad, kan niet met zekerheid uitgemaakt worden. Dinsdag 11 Sept. is nog f25 gewis seld. Na dien tijd hebben de luidjes niet weer naar het trommeltje om gezien. Dinsdagnacht is te Mill ter ge legenheid van de kermis een moord gepleegd op zekeren Boers, oud 25 jaren, wonende te Beers. De ver- slagene was met een scherp dolkmes in de keel gestoken. De vermoedelijke dader is gearresteerd. Het bebloede dolkmes werd nog hij hem gevonden. Dinsdagmiddag had te Gronin gen een vreeselyk voorval plaats. Twee jonge kaaskoopers, broeders uit Zwaagwesteinde, Sietse Jan en Ale Hulsinga, 16 en 23 jaar oud, waren naar Groningen gekomen, om hunne waar aan den man te brengen en had den hunnen intrek genomen bij den slaapsteehouder Yan der Yeen aan het Gedempte Zuiderdiep, bg de Jon kerstraat. Daar kregen ze 's middags een woordentwist. De oudste verweet den ander, dat hij te weinig verkocht had, en de jongste, die geslagen was, ontstak in drift, nam een kaasmes en bracht daarmede zijn oudsten broe der een steek in het linker boven been toe. De steek was noodlottig: een slagader was doorstoken. De getroffene bloedde verschrikke lijk, stamelde nog de woordenO God ik sterf", en viel daarop in zwijm, waaruit hij ondanks de onmiddellijk verleende heelkundige hulp niet meer mocht ontwaken. Zijn lijk ligt thans in het academisch ziekenhuis. De dader vluchtte na de bedreven misdaad terstond langs 't Hoendiep in de richting vau Friesland, doch het mocht der politie gelukken hem nabij Hoogkerk te achterhalen. Een der andere kostgangers van Yan der Yeen was nl. den dader ge volgd tot bij de voormalige Apoort, zonder hem te kunnen inhalen. Daar echter was de agent van politie der derde klasse, Reichenbach, wien hij 't voorval vertelde, en deze, die ook den vluchteling thans niet meer in halen kon, kwam op een goeden in val. Hg verzocht twee personen, die op een chais de stad uitreden in dezelfde richting, den kuaap, die ver moedelijk een moord had begaan, tegen te houden totdat hg zou zijn aange komen. De mannen op de chais vol deden het zij tot hunne eer gezegd bereidwillig aan 't verzoek van den agent en deze vatte den misdadiger, zooals zij zeiden, bij Hoogkerk en bracht hem over naar 't bureau van politie. Daar werd proces-verbaal opgemaakt. De misdadiger, die geen teeken van berouw geeft, schijnt nau welijks den omvang van zijne daad te begrijpen. (N. G. C.) Woensdag is te Leiden, in den ouderdom van 59 jaren overleden, de gepens. luitenant-generaal G. P. de Neve. Als raadgever van generaal van Swieten maakte hij met dezen de expeditie tegen Atjeh mede. De overledene droeg het commandeurs kruis der orde vau den Ned. Leeuw en de militaire Willemsorde 3de kl. Zondagavond arriveerde te Ap- pingadam een jong persoon, omstreeks twintig jaar oud, Duitscher, volgens zeggen uit Bremen afkomstig, met de Damster-stoomboot. Deze jonge man heeft zich Maandagmiddag door een pistoolschot van het leven be roofd in het hotel Flik, waar hg ge logeerd was. Wat de reden is van dezen zelfmoord, is nog met een ge- heimzinnigen sluier bedekt. Naar men zegt, had hij geld genoeg bij zich en was knap in de kleederen. Men heeft het lijk gevonden geheel ontkleed, liggende bij het ledikant, met het hoofd daaronder. Er moet een brief op tafel hebben gelegen, waarin hij verzocht van zijn dood kennis in Bremen te geven. De burgemeester en de dokter zgn naar het hotel gegaan, om van een en ander nadere inlichtingen te ver krijgen en order te geven hoe men in deze zaak verder moet handelen. Een metselaarsknecht, die zich Dinsdagdagavond te half twaalf langs den Oosterspoorweg van Hilversum naar Bussum begeven had, schijnt onderweg door den slaap overmand te zgn geworden. Waarschijnlijk heeft hij zich te dicht bg de rails neergelegd en is hem door den goederentrein, die Dinsdagnacht passeerde, het hoofd verbrijzeld. Woensdagmorgen werd hij in dien toestand gevonden. In de gemeente Ter Aar woont een vrouw, die, langen tijd sprake loos zijnde, haar stem eensklaps heeft teruggekregen. Doch 't geneesmiddel was erger dan de kwaal. Op een avond liep het gerucht, dat haar zoon verdronken was. Haar echtgenoot kwam zulks ter oore, en in de hoop dat hg zgn zoon nog zou mogen terugzien, zeide hij niets aan zijn vrouw van deze treurige tijding. Helaas, 't duurde niet laDg of 't gerucht bleek waar te zgn. Men gaf met zekerheid den vader kennis dat het lijk was opgevischt. Nu kon hij het droevig ongeval niet langer voor zgn vrouw verborgen houden, en hoe omzichtig hij haar de treurmare ook mededeelde, de ontsteltenis, die de goede vrouw om het hart sloeg, was zóó groot, dat zij onder bet slaken van een harden en pijnlijken gil in zgn armen in zwijm viel. Sinds dat oogenblik is haar stem als elke andere. Zekere A. van C. te Venendaal, een goed gesteld man, had voor kin deren jenever tegen verlaagden prijs verkrijgbaar gesteld, en wel tegen 2 cent het glaasje, Eindelijk is hij op heeterdaad betrapt bg het verkoopen van sterken drank in het klein aan personen beneden de 16 jaren. Te Maastricht heeft Zondagavond een meisje, dat haren vrijer om 11 unr 's avonds met een ander in een koffiehuis aan het dansen vond, dezen in hare woede een glas op het hoofd stuk geslagen. De vrger moest naar het hospitaal worden gebracht. Groote opwinding bestaat zoo wel te Petersburg als te Berlijn over den zelfmoord van een der Russische kamerheeren. Yoor eenigeu tijd von den de keizer eu de keizerin in hunne vertrekken dikwijls afschriften van nihilistische proclamaties, zonder dat men den man, die ze er bracht, op het spoor kon komen. Op zekeren dag echter betrapte de keizerin een harer kamerheeren, terwgl hg voor haar schrijftafel stond, gereed om er een nihilistisch geschrift op neer te leggen. De keizerin liet hem zijne zakken ledigen en toen bleek het, dat hij een groot aantal dergelijke stukken bij zich had. De man ging onmiddellijk naar zijne kamer en schoot zich daar dood. Twintig duizend valsche sou- vereiustukken zgn, volgens de politie berichten, door Engeland in omloop. De valsche stukken, die blijkbaar door een uitgebreide bende valsche munters verspreid worden, kan men alleen dqor hun gewicht van de echte onderscheiden. Destempel, de grootte en de klank zijn volkomen dezelfde, en ook door scheikundige middelen is de valschheid niet te onderkennen, daar de onechte souvereinen zeer sterk vergald zgn en een waarde van f 4.50 aan goud bevatten. Maar het ver wonderlijkste van de zaak is, dat men zoo nauwkeurig weet hoeveel valsche souvereinen in omloop zgn. De politie heeft, naar zij zegt, hare opgaven van de kassiers der bankenmaar hoe weten die het zou men vragen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1