II 'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANTT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL. Dinsdag 9 October 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Advertentien S. de No. 1111. 'an »n Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Bareaoi: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. sijn NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 9 Oct. 1883. Zr. Ms. schroefstoomschip Bo- ïaire" is 6 dezer van Londen ver rokken. Zr. Ms. stoomschip »Bali" is len 4den dezer van Port-Said ver rokken, koers stellende naar Djeddah. De bisschop te Haarlem heeft lenoemd tot pastoor te Den Burg p Tessel, den heer F. C. X. Mosmans. De Willem Barents" is Vrij- agavond van haar tocht naar de foordpoolzee te Amsterdam terug- ekomen. Het Handelsblad vernam van ti dokter van de Willem Barents, at de reis weder bijzonder nuttig was eweest voor de wetenschap in 't al- Btiieen en de kennis van den toe- and in de noordelijke IJszee in 't JK. Men had veel wetenschappelijke raarnemingen gedaan en zeer vele eren gevangen. Ook had men een ntal photographieën van de belang- ekkeudste punten der reis mede naar gebracht. De gezondheid en stemming hadden niets te wenschen ergelaten, en de dokter had geen en- tlon keer met zijn medicijnkastje shoeveu op te treden. Wat de Wil- an Barents betreft, deze had weder itoond een vlug en sterk zeescheepje zijn, waaraan men zich gerust kan overtrouwen. In The Straits Times van 30 ugustus wordt gemeld, dat de los- arstingen van Krakatau op Singa- ore groote ontsteltenis en opwin- ing veroorzaakten. De gouverneur atving telegrammen van den Brit- hen consul te Batavia, waarin deze ededeeelde, hoe men aldaar in duis- rnis was gehuld door de uitbar- ang van Krakatau, dat toch tach- Engelsche mjjlen verwijderd is a hoe men 's Maandags overdag mpen en kaarsen moest aansteken. De vulkaan Rawoon, op twintig jjlen van Banjowangie, in het lid-oosten van Java, was te gelijk Itgebarsten. Dinsdag den 28sten Augustus was Batavia alles weder rustig en de imel helder, Den vorigen dag was thermometer tien graden gedaald 's avonds was het kil. De bamboe- n huizen langs de haai waren door n stormgolf, welke echter niet zeer )og was, weggespoeld. De visch in zee was duizelig en ilf verdoofd en werd door de in- nders met graagte opgeschept. De kapitein van de stoomboot Unerley," van Singapore naar Mau- tius, die getuige was van de uit- areting te Krakatau, schrijft daarover Bt volgende Op den 278ten Augustus hadden ij ongeveer 24 uur goed weer gehad het opeens des morgens ten 10 e zoo duister werd, dat wij alle ïhten moesten ontsteken. Het begon ich en puimsteen te regenen en ize barometer rees en daalde 6/io ng. duim in een minuut. Ik hield naar de Noordwachter en kwam lij daarvan. Tegen den avond ging de wind Sgen en de aschregen hield op, maar it was zoo donker als de nacht. Tegen 3 uur in den morgen op den 28sten, toen wij Straat Sunda naderden, stoomden wij door een zee van puimsteen en allerlei andere zaken. Een storm of een vloedgolf had de kust geteisterd en alles medegenomen. Anjer en zjjn vuurtoren was verdwe nen en slechts een klein deel van 't gebouw was overgebleven. De geheele kust tot Java Hoofd was weggesla gen en men kon nauwelijks de land punten zien en moeielijk gelooven, dat men de kust van Java vóór zich zag zoo was alles veranderd. De lichtwachter vroeg om nienws en wjj deelden hem mede wat wij wisten. Hij had schrikkelijk weer gehad en beloofde ons zoo spoedig mogelijk te melden. Op 100 mijlen van Java Hoofd werd nog asch be speurd. Uit de proeven, gedurende drie weken op de Zuiderzee genomen om uit te wijzen welk verschik 't maakt, met de dwarskuil of wel met de kwak- kuil te visschen, is het volgende ge bleken Met de kwakkuil verdiende n de 1ste week f 44.75 2de 17. 3de 52.85 Totaal f 114.60 Met de dwarskuil de lste week f 16.20 2de 5.40 3de 17.50 Totaal f39.10 Het verschil is dus f 75.50 ten voordeele van de kwakkuil. Daar de dwarskuil nog een knecht meer vereischt, berekend tegen f 7 a f 8 per week, wordt het verschil nog aanzienlijk vergroot. Een brieven-facteur van de mariniers te Amsterdam had zich de vorige week met betalingsmandaten uit,de voeten gemaakt. Zaterdagavond heeft hij zich echter vrijwillig naar de kazerne begeven en is onmiddelljjk in arrest gesteld. De mandaten, ter waarde van on geveer veertigduizend gulden, waar mede hij zich uit de voeten gemaakt had, waren echter bij zijn terugkomst niet in zijn bezit. Omtrent een moordaanslag in Den Haag bevat het Dagblad het volgende verhaal: Mej. M., inwonende bij Mevr. L., hare tante, op de Prinsengracht, kwam met deze per rijtuig van een familie partijtje thuis. Nadat Mevr. L. voor uit naar binnen was gegaan om licht aan te steken, trad de jonge dame uit het rijtuig, toen eensklaps een revolverschot op haar gelost werd, dat haar aan het hoofd verwondde. Kort daarop werd andermaal een schot gelost, dat echter miste, en weinige seconden later het bovenraam open geschoven en luid om hulp ge schreeuwd. De dader, die het rijtuig en de beide dames geruimen tjjd had afge wacht, was inmiddels de gang inge- loopen en had de deur achter zich dichtgeworpen, zoodat de dadelijk toe geschoten voorbijgangers, die de gewonde jonge dame in een naburig huis hadden gebracht, de deur niet konden openen dan nadat de oude dame, die nog altjjd aan het geopend venster stond, den sleutel op straat geworpen had. Een bloedig tafereel vertoonde zich toen aan de oogen der personen, die het huis binnendrongen, en waar onder zich zoowel politiebeambten als militairen van de wacht aan het gevangenhuis bevonden. Eenjge treden de trap op lag de dader, badende in zijn bloed, dat uit een wonde aan den hals vloeide. Mej. M. ziende vallen, was de moor denaar in den waan, dat hij in zijn hoos opzet geslaagd was en had toen zich zelf twee malen in deu mond ge schoten. Beiden bleken nog te leven, en spoedig waren de geneesheeren drs. Le Rütte en Mastböom, in den omtrek wonende, bezig de wonden te ver binden. Het werd evenwel noodig geoordeeld, den dader naar het Gast huis te vervoeren. Bjj onderzoek bleek, dat men hier met een familiedrama te doen had. De dader toch, een gep. onderofficier van het O.-I. leger, eveneens M. ge- heeten, is de bloedverwant van de juffrouw, die naar men zegt uit nijd dat zij zija huwelijksaanzoek had af geslagen, heeft getracht haar om 't Teven te brengen. De toestand van mej. M. was Vrij dagmiddag bevredigend, en ook die van M. niet gevaarlijk. De aanvoer van appelen en peren was dezer dagen te Zwolle zoo groot, dat de prijzen bespottelijk laag liepen. Vele boeren voeren het af gewaaide of afgevallen ooft aan de varkens. Het volgende staaltje van bij geloof kwam dezer dagen in de ge meente Kollumerland voor Een dienstmeid, sedert eenige weken ongesteld, kwam, na te vergeefs po gingen tot genezing te hebben aan gewend, eindelijk op de gedachte, haar hoofdkussen te onderzoeken en vond daarin niet minder dau zeven kransen. Nu was goede raad duur. Er werd overlegd en geraadpleegd, zoodat ten laatste op advies van een deskundige de kransen in raapolie werden gebraden, met dit vet de beddeplank van de legerstee der »betsjoende" werd bestreken en in gewreven en de gebraden kransen met klokkeslag 12 te middernacht li oude el diep in den grond werden gezet. En, o wonder de dienstmeid is thans weder zoo gezond als ooit te voren. Zatermiddag heeft zich de Rot- terdamsche politie naar het zieken huis begeven om te zien of zij nog iets vernemen kon omtrent de be weegredenen, die A. K., welke zich met een revolver door 't hoofd heeft geschoten, tot deze daad hebben ge leid. De man is nog niet dood, maar lag bewusteloos en alle hoop om iets van hem te vernemen, bleek ij del. De zelfmoordenaar, die reeds bijna drie maanden in 't hotel Wei- mar op de Spaansche Kade logeerde, was een hupsch persoon, die daar geregeld aan de table d'hote deel nam en zeer onderhoudend en spraak zaam was. Den middag van de wan hopige daad was hij niet verschenen men had het schot niet opgemerkt toen men toevallig zijn kamer bin nenging om het licht aan te steken, vond men zijn lichaam badende in 't bloed. Hij is vreeselijk verminkt aan 't hoofd hij was agent van de levensverzekering Germania en scheen in goeden doen. Uit New-York worden bijzon derheden medegedeeld, betreffende het vergaan van de »Proteus", het schip in dezen zomer vertrokken om de Noord-pool-expeditie, die onder lui tenant Greely, twee winters heeft doorgebracht aan de kust van Lady Frauklin baai om aldaar observatiën te doen. De plek, waar de expeditie zich heeft gevestigd, ligt hoog noordelijk, namelijk op 81° 20' N.Br. en 64° 58' W. L. van Greenwich. Op den tocht derwaarts is de »Pro- teus" op 78° 52' N. Br. en 74° 25' W. L. op eenigen afstand van kaap Sabine door het ijs verbrijzeld. In korte woorden mag worden ge zegd, dat de bemanning van het ver ongelukte schip al de gevaren en moeielijkheden heeft verduurd, welke aan mislukte tochten in die barre streken zijn verbonden. Eerst heeft men zijn toevlucht moeten nemen op een Ijsveld. Toen dit verder on doenlijk was geworden, heeft men zich ingescheept in de behouden sloe pen. Gedurende ruim een maand, het schip vertrok op 28 Juni uit de haveu van St. Johus, in New-found- land heeft men zich een weg moeten banen door zwaar ijs, waar bij men herhaaldelijk door hevige stormen werd beloopen. Eindeijjk bereikte men, na het doorstaan van allerlei gevaren, de noordelijkste Deensche vestiging UpernÖvik in Groenland, alwaar de schipbreuke lingen het Noord-Amerikaansche oor logsschip »De Yantic" aantroffen, dat de regeering derwaarts had gezonden. Aan boord van dezen bodem keerden zij naar het vaderland terug. Dewijl het seizoen veel te ver is verloopen, bestaat er geen mogelijk heid de expeditie, onder luitenant Greely, dit jaar af te halen. De commandant van de »Proteus" heeft daarbij indertijd de groote fout be gaan, dat hjj op zijn uitreis geen depót van levensmiddelen heeft op gericht op Littleton-eiland, zooals aan vankelijk werd bepaald. Men had hierbij het volgende doel in het oog gehad, namelijk aan luitenant Greely de gelegenheid te verschaffen zich van levensmiddelen te voorzien, in dien h|j door gebrek aan proviand zijn stand-plaats moest verlaten, om, zuidwaarts trekkende, de noordelijkste Deensche vestiging in westelijk Groen land te bereiken. Waaraan dit moest worden toegeschreven is in die mede- deeling niet opgehelderd. Daarentegen heeft men aan beide kusten van Smith's-Sound depóts van levensmiddelen gevestigd, op plaatsen wier ligging den luitenant voor zijn afreis zijn medegedeeld Dit heeft echter deze zeer bedenke ljjke zijde, dat die plekken door de inboorlingen zjjn ontdekt en dat zij niet zullen schroomen die te plun deren, 't geen de treurigste gevolgen voor de expeditie na zich zou kunnen Een jong Engelsch officier eischt van een jouge dame, lady Franklin, een schadevergoeding van 10.000 p. st. wegens verbreking van trouwbe lofte. Hjj heeft zijn zaak in handen van het gerechtshof te Limerick ge steld. Hoogst belangrijke proeven heb ben op den Theems plaats gehad met een der talrijke reddingsmiddelen, die op de visscherjj-tentoonstelling te zien waren. Zij bestaan uit voorwerpen, die reeds aan boord zjjn, vooral op schepen die reizigers vervoeren. Het zijn nl. de stoelen en banken, die tot reddingsboeien en vlotten gemaakt worden. Dit gaat even spoedig als gemakkelijk, dank zij de luchtbevat- ters van geel koper, die onder de zittingen en achter de leuningen zijn aangebracht. Deze laatste kunnen neergeslagen worden, en vormen dan een plat vlak, met de zittingen. Een kleine bank meij leuning of een groote houten stoel, kan tot een boei worden, twee banken, stevig samen verbonden, tot een vlot, dat een tameljjk groot oppervlak heeft, wanneer de banken vier tot acht voet van elkander ver wijderd gehouden en verbonden wor den door middel van planken, die tot dat einde voorhanden en hiervoor in gericht zijn. De luchtbakken zjjn groot genoeg om er twee van te be stemmen voor het opnemen van een voorraad zoet water en beschuit. Een mast, een zeil en roeiriemen zjjn be vestigd aan de ruggen der banken, die door middel van haken aan het schip vast zitten. De beproeving heeft uitstekend voldaan, en de uit vinder, M. E. S. Copeman van Dow- ham-Market (Norfolk), werd hartelijk gelukgewenscht. Te Novara in Italië is een vier jarig jongetje van een haan wachter, dat op den spoorweg speelde, met zjjn knie tusschen twee rails beklemd geraakt, juist toen een sneltrein in aantocht was. De moeder, het gevaar ziende, dat haar kind dreigde, greep het seinvlaggetje en liep den trein te gemoet om den machinist opmerk zaam te maken, dat de weg onveilig was. Noch haar seinen, noch haar kreten trokken de aandacht van den machinist, zoodat de radelooze moe der haar kind onder den trein zag verpletteren. Tot het allernieuwste, dat de Weener electrische tentoonstelling biedt, behooren zonder twijfel de elec- trisch gekweekte aardbeien. Men kan ze daar niet alleen zien, maar ook proeven. De heer Bronold, een der ervarenste kweekers, biedt ze in een glazen doosje, vjjf in getal, in een aardbeiblad keurig ingepakt, voor één dubbeltje aan. Het zjjn boschaard beien, die ofschoon kunstmatig door het electrische licht geteeld, den vol len geur bezitten, die ze boven hare groote naamgenooten in den tuin zoo gunstig onderscheidt. Deze teelt ver eischt een toestand, die anders bjj het kweeken van electrische planten niet noodig is, nameljjk de overwin tering. Ook deze wordt kunstmatig tot stand gebracht. Het aarbeibed wordt met ijs omgeven, zoodat de plant, geljjk in den winter, goed be vriest en hare groeikracht stilstaat. Zoodra zij ontdooid is, ontwikkelt zij zich, onder de dubbele werking van zon en electrisch licht zóó snel. dat men in 14 dagen de rijpe vrucht kan plukken. Het electrisch licht is een gloeilicht, dat uit denzelfden hoek de plant bestraalt ala de zon,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1