Advertentiën. UITNOODIGING. kunnen varen. Geheel voltooid zijnde, zal de brug alle andere bruggen in Groot-Brittannië in lengte overtreffen. Toch steekt een Neder- landsche brug haar nog de loef af, namelijk van den Moerdijk, welke een lengte heeft van nagenoeg 4 kilometers. Nadere berichten omtrent de ramp in Indië. Van den resident der Lampongsche distric ten van 29 Augustus In den vroegen morgen van den 2 7en om 6 uur had alles een vrij geruststellend aan zien; ik en de overige ambtenaren gingen uit om den stand van zaken op te nemen en be vonden toen dat slechts eenige woningen be langrijk hadden geleden, de hangbrug over de Telonk-Betong-rivier was echter geheel uit haar verband gerukt door het aandrijven van verscheidene schepen en prauwen. Bij mijne inspectie aan het havenhoofd, om te zien wat aan de kolenloods en lichtopstand beschadigd was, bevond ik beiden, van het strand af ge zien, in nog behouden staat. Een dof gerommel deed zichhooreu; van de kim af zag ik de zee beginnen op te loopen. De golf nam gedurig in hoogte toe en kwam zoo verschrikkelijk aan, dat ik haastig moest teragkeeren. Op eenigen afstand stil staande, zag ik den lichtopstand en de kolenloods met één golfslag verdwijnen, terwijl de gouver- nementsstoomer Barouw, welke reeds gedu rende den nacht van zijne ankers geslagen en op strand gezet was, nu weder vlot kwam en over het havenhoofd, door de kampong op den grooten kampongsweg geslagen werd. Het water bereikte nu reeds het laagste ge deelte van den heuvel, waarop de residents woning zich bevindt. Nu begon in allerijl eene algemeene vlucht van alle bewoners van Telok-Betong, zoowel inlanders en vreemde Oosterlingen als Europeanen; allen zochten hun heil in mijne woning. Langzaam terugtrekkende voor het opko mende water, kwam ik in mijne woning, al waar het geheele Europeesch publiek zich be- voüd, «onder echter iets van zijne goederen of bezittingen bij zich te hebben, daar nie mand kon veronderstellen dat het gevaar zoo hoog zoude loopen. Te 8} uur hoorde ik een hevigen knal, daarop benevelde de lucht en viel een aschregen, die zoo toenam, dat het ten 9 uur totaal nacht was. Nu eerst steeg de ellende ten top; de aschregen ontaardde in een steen- en modderregen, die zoo lang aanhield, dat de bamboewoningen en een gedeelte der militaire kantine instortten. Van alle zijden kraakten en stortten de hoornen omdaarbij ontstond er een pa niek bij het bericht, dat de zee den heuvel opliep; een gedeelte der gevluchte inwo ners trachtte in dat onstuimig weder een hooger gelegen plek te bereiken, hetgeen ook gelukkig afliep. AMes was zoo snel in zijn werk gegaan en het gevaar overviel ons zoo onverwachts, dat ik geen tijd heb gehad om de ver schillende archieven en administratiën in veiligheid te doen brengen. Zoodra de modderregen ophield, heb ik mij van den stand van zaken willen overtuigen. Tot driemaal toe heb ik getracht het residentie bureau en de geldkamer te bereiken. Het was mij niet mogelijk mij een weg te ba nen tot de plaats waar het bureau zich bevond. Daarbij kwam ik tot de overtui ging, dat het zeewater werkelijk bijna mijne woning had bereikt, zoodat de vloed tot 105 rijnlandsche voet is gezwollen geweest. Bij het aanbreken van den dag bleek alles van den voet van den heuvel af ge raseerd te zijn: geen enkele woning is blijven staan, de zee was heinde en verre schoon, slechts het op de reede liggende barkschip „Marie" was gered. Het strand en de plek waar de beneden stad gestaan heeft, is bezaaid met lijken van menschen en vee. Het aantal is zelfs bij benadering niet op te geven. Met leedwezen heb ik mede te deelen, het verlies van den In stuurman Ampt en den machinist tftolk van den gouvernements- stoomer „Barouw", welke beide ambtenaren tot het laatste toe hebben getracht bedoel den bodem te behouden. Hunne lijken zijn gevonden en behoorlijk begraven. De gewapende boot no. 16 is eveneens verloren. "Van de bemanning van dien bo dem is het mij nog niet mogen gelukken te constateeren wie bij de ramp veronge lukt zijn, daar de meeste inwoners van Telok-Betong, uit vrees voor herhaling van het onheil, naar de kampong Tadjong-ka- rang zijn gevlucht. Van de gouvernementsgebouwen en werken zijn vernield: het havenhoofd, de lichtop stand, kolenloods, het 'gebouw van den licht- opsteker, het zoutpakhuis, de Europeesche en inlandsche school, het post- en telegraaf bureau met woning, het atelier van den waterstaat en het residentie-kantoor met toe- behooren. Van de particuliere gebouwen staat geen enkel meer. Ambtenaren en particulieren zijn van alles beroofd. De kleedingstukken, die zij aanhadden bij de vlucht naar den heuvel, zijn hunne eenige bezitting, en daar allen, op mij na, in hetzelfde geval verkeeren, is de nood hoog gestegen. Sedert gisteren worden de lijken begraven. Er heerscht totaal gebrek aan voedingsmid delen en drinkwater; tot diep in 't binnen land is de toestand dezelfde. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Madura is 20 October van Marseille vertrokken naar Amsterdam. Het stoomschip Prinses Wilhelraina, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 21 Oct. van Port-Said. In het Suez-Kanaal stil liggende ter hoogte van El Eerdame, werd het schip van achteren aangevaren door het stoomschip Duke of Sutherland, waardoor eenige schade boven water werd veroorzaakt, die volgens de uitspraak der experts vol strekt geen bezwaar opleverde om de reis voort te zetten en die bij aankomst te Am sterdam zal worden hersteld. Alles wel aan boord. Markt-Berichten. Hoorn, 20 Oct. Tarwe f 8.50 a 9, Rogge f6.25 a 6.75, Gerst f3.50 n 5.50, Haver f 4 a 4.25, ErwtenWitte f 12.50 a 13, groene f 15 a 16, grauwe f 17 a 18, vale f12 a 13, bruine boonen fll a 15, 17 Paarden f 80 190, 70 Schapen f 28 a 36, 100 Lammeren f22 a 28, 5 Kalveren f24 a 32, 21 Varkens f 12 a 22, 2 Zeugen f 39 a 50, 158 Biggen f4 a 8, 200 Kippen f0.60 a 2.25, 1750 Kipeeieren f5 a 5.50 per 100, 1215 koppen Boter 75 a 82^ ct. Alkmaar, 20 Oct. Aangevoerd 7 Paarden f85 a 225, 31 Koeien en Ossen f175 a 280, 16 nucht. Kalveren f14 a 25, 84 Schapen f 16 a 33, 71 magere Varkens f 13 a 24, 372 Biggen f4 a 7,10Bokken en Geiten f 5 a 9. Boter per kop ('s mid dags 12 uur) 85 a 97£ ct. 313de STAATS LOTERIJ. 5de Klasse. 8ste Lijst. No. 548 f 100.000; Nos. 1214, 5422, en 11595 ieder f 1000Nos. 739, 4933, 6052, 10636, 12405, 15869 en 17441 ieder f400; Nos. 4212, 7458 en 8863 ieder f200; Nos. 3299, 5383, 6036, 12917, 17907 en 18450 ieder f100. Burgerlijke Stand Helder. Van 19 tot 23 October. ONDERTROUWD D. van Hoolwerff, broodbakker en A. Zeeman. P. Bakker, zeeman en V. Buitink. GEHUWDGeene. BEVALLEN: J. Riekwel, geb. Mosk, z. A. Bruijn, geb. Kansen, z. A. C. Hendriks, geb. van Keulen, z. A. S. Blankwaardt, geb. Otteren, d. H. M. Bakker, geb. Smit, z. J. de Wit, geb. vau de Graaff, z. OVERLEDENE. Lover, geb. Buisse- kool, 65 j. J. Koster, 15 j. G. Koger, 10 m. A. Groot, 83 j. A. Schaap, 3 j. CORRESPONDENTIE. Een ingezonden stuk, geteekend A. E. bevattende een klacht over een brievenbe steller, kan niet worden geplaatst. Red. Vervolg der Berichten. In de vergadering der Perma nente Commissie voor 't houden van tentoonstellingen alhier, eergisteren gehouden, is besloten om, bij genoeg zame deelneming, in 1884 een Nij verheids-tentoonstelling te houden. Yan het plan daartoe zal weldra aan autoriteiten en corporatiën, die daarop invloed kunnen uitoefenen, mede- deeling worden gedaau, terwijl ook binnen eenige dagen een uitnoodiging, tot deelneming aan dezen vreedzamen wedstrijd zal worden publiek gemaakt. Zijn wij wel ingelicht, dan moet bij de commissie bet plan bestaan om jonge werklieden, beneden den ou derdom van 20 jaren, met elkander te laten concurreeren in 't vervaar digen van een of ander voorwerp tot hun vak behoorende. 't Is te verwachten, dat daarvan een druk gebruik zal worden gemaakt. Een afdeeling zal bestemd zijn voor vrou welijke handwerken, zoo fraaie als nuttige. De lange winteravonden zullen wij willen 't hopen door velen wor den besteed om een of ander voor werp te vervaardigen. Onder begunstiging van goed weder vertrok gisteren namiddag ten 4 ure van de reede alhier Zr. Ms. stoomschip le kl. Leeuwarden," kommandant de kapt. t. zee H. Dy- serinck, ter opvolging zijner bestem ming naar O.-Indië. De reis zal rechtstreeks geschieden en geen havens worden aangedaan. Zr. Ms. schroefstoemschip »Van Speyk" werd gister ter reede Tessel onder stoom beproefd en moet thans, naar men verneemt, aan de eischen hebben voldaan. Z. M. heeft aan den conducteur der posterijen, P. Braggaar, een pen sioen verleend van f525.'s jaars. Dezer dagen had er een vergis sing plaats, die kolossaal mag ge noemd worden en den lachlust zou kun nen opwekken, ware de zaak voor de betrokkenen niet te ernstig. Twee lichtmatrozen aan boord van Zr. Ms. stoomschip Leeuwarden waren uit den mast gevallen. De een, C. Mol- leman genaamd,werd als overleden op gegeven en men had reeds op de ge bruikelijke wijze per advertentie vao zijn overlijden kennis gegeven in 't vo rig nummer van ons blad, toen een zus ter van genoemden persoon uit Amster dam overkwam om een laatsten blik op stoffelijk overschot van haar broeder te werpen. Tot hare groote verbazing en blijdschap bespeurde ze, na deu doode aandachtig beschouwd te hebben, dat dit lijk niet 't zij ne kou wezen. Bij nader onderzoek bleek dat de andere matroos, J. D. Geerliug, gestorven was. De ge noemde overledene mag zich derhalve nog in 't genot zijns aanschijns ver heugen. Kapt. Clark, van het Engelsche stoomschip Agnes en Louise, met een lading hout komende van Stockholm en bestemd naar Rouaau, Zaterdag al hier binnen, rapporteert zwaar storm weder te hebben doorstaan, waardoor lig genoodzaakt was een gedeelte van den deklast overboord te werpen. Giste renmorgen is hij ter hoogte van Hel- goland een zwart geverfd schip gepas seerd, dat plat op het water lag. Tessel, 22 Oct. Yoor eenige dagen is men aange- vangeu met den aanleg van een te lefonische verbinding van den vuur toren in Eierland met het post- en telegraafkantoor. Deze verbinding geschiedt vooral met het oog op in nood verkeerende of hulp vragende schepen. Nog in het begin der vol gende maand hoopt men met de verbinding gereed te komen. Terschelling 21 Oct. Alhier zijn uit zee aangebracht een zeer groote scheepsboot, wit geschilderd en tal van spieren en battings, gemerkt »NNO en NNS"; voorts een reddingboot, waarop vlaggetjes met de letters C. W.; een scheepsnaambord met vergulde randen, waarop met dito letters Wilhelmine; een zwaard van de bomschuit H. D. J.; en een zwemblaas, waarop J. Drod. Terschelling, 22 Oct. De löodskotter, schipper Rab, is met gebroken spil alhier binnenge sleept. Vrijdagavond dreef te Scheve- ningen voor de kust het wrak van een groot schip. Het was niet te naderen. Daar het getij reeds aan 't afloopen was, vermoedt men dat het tusschen Katwgk en Noordwijk kan aan den wal zgn gekomen. De welbekende en groote bijbel binderij van de firma Brand, op het Rusland, te Amsterdam is Zondag mid dag grootendeels door brand vernield. De schade moet zeer aanzienlijk zgn. Aan de diakonie der Herv. ge meente te Zeist, is door Mevr. de Douairière Vis, geb. S. C. F. vanRo- mondt, en Mevr. Bgleveld, geb. Ro- mondt, een som van f 10.000 geschon ken, ingevolge den wensch van wijlen haren broeder, Jhr. Mr. O. d'Aumale v. Romondt, in leven kerkvoogd dier De rechter-commissaris, belast met de instructie van strafzaken te Amsterdam, mr. W. H. Elias, wenscht ten spoedigste bekend te worden ge maakt met de verblijfplaats van ze kere weduwe C. Im meling, mej. Hum- meling of weduwe Hummeling, en van Jeltje De Bruien, De Bruin of De Huien en Jeltje Ziesling. Volgens rapport van den Resi dent der Lampongsche districten aan de regeering, zgn alle gouvernements archieven te Telokbetong door den vloed geheel weggespoeld. De Kedirie, onder kapt. 't Hoen, en nog een ander stoombootje, onder commando van kapt. v. d. Werff, zul len beproeven de Tegal, welke in de Lampongbaai in het puimsteen vast geraakt is, te bevrijden. Ongeveer twintig jaar geleden kwam te Berre, een dorp bg Marseille, een Italiaan wonen, die het door worken zoover bracht, dat hg weldra in het bezit was 'van een goed burger fortuin. Hij was eerlijk en liefdadig en al de bewoners uit den omtrek beminden hem, om zijne monschlie- vendheid en dienstwilligheid. Hoe groot was dus de verwondering vau de bevolking, toen die geëerde man dezer dagen als een gemeen mis dadiger werd aangehouden en naar de gevangenis vervoerd. Ziehier wat gebeurd wasDe Ita liaan had in zijn laud eenige bloed verwanten gelaten, o. a. een neef, die hem soms kwam bezoeken. Deze was een dronkaard en verkwister. Tel kens als hij kwam, gaf zijn oom hem geld. De man werd eindelijk het geven moede en joeg den neef de deur uit. De neef besloot zich te wreken. Hg begaf zich naar den procureur des Koniugs en verhaalde daar, dat zijn oom een moordenaar was. De beschuldiging bleek weldra waar te zgnde milddadige Italiaan was twintig jaar geleden naar Frank rijk gevlucht, omdat hg in een aanval van jaloezie zgn vrouw had vermoord. Hg werd toen bij verstek ter dood veroordeeld. Men hoopt dat de Koning, aange zien bet goed gedrag van den man, hem genade zal schenken. Ondertrouwd D. VAN HOOLWERFF en A. ZEEMAN. Hfslder, 19 0ctober lg83 Huisduinen, Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd Hk. DOGGER Mz., van Tessel, en GUURTJE MEIJN, van Zaandam. Zaandam, 17 October 1883. (Herplaatst wegens misstelling). Getrouwd BARTEL DIRK OUMEVAL en GESINA SMIT. Arasterdam, 18 October 1883. Voorspoedig bevallen vau een Dochter: W. H. WOLTERBEEK, von Weiler. Nieuwediep, 21 October 1883. Bevallen van een Zoon A. C. HENDRIKSvan Keulen. Helder, 18 Oct. 1883. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een Zoon H. M. SMIT, geliefde Echtge- noote van A. C. BAKKER. Helder, 20 October 1883. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een welgeschapen Zoon D. J. DE HAAS Heeres. Amsterdam, 21 October 1883. Voorspoedig bevallen van een Zoon: H. H. DE JONG, Echtgenoote van N. J. Kindt. Helder, 22 October 1883. Voorspoedig bevallen van een Meisje, A. S. BLANKWAARDT, geb. van Otteren. Helder, 19 October 1883. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, zacht en kalm, onze veel beminde Zuster en Tante, AAGJE GROOT, in den gezegenden ouderdom van 83 jaar en 9 maanden. Helder, 20 October 1883. Wed. P. GROOT, en Familie. Op den 2 ln dezer,'s morgens, overleed na een kort, doch smar- teljjk lijden, onze zoo teer be minde lieveling AREND, in den aanvalligen leeftijd van driejaar en zeven maanden, diep betreurd door zgn bedroefde ouders en familie. Helder, 22 Oct. 1883. S. J. SCHAAP. A. DROST. E. D. L. SCHAAP. A. C. SCHAAP. D. L. C. SCHAAP. Heden werd ons ouderh diep getroffen door het afster van onzen oudsten zoon JA na een langdurig doch gedul lijden van circa twee jaar, d betreurd door zijne ouders, br der en zusters en verdere fami Zwaar treft ons deze slag, d( wij hopen in den wil des Heen te berusten, wiens doen liej en wijsheid is. P. KOSTER, en Echtgenoo Helder, 20 October 1883. Voor de vele blijken van bel stelling, den lOn October, zoo hier als elders ondervonden, betu wij onzen welgemeenden dank. Js. Ths. TINKELENBEI M. TINKELENBERG—K Nieuwediep, 20 October 1883. Getroffen door de vele en h lijke blijken van belangstelling, van bier als elders op den 7n Oct ontvangen, betuigen wij onzen ba lijken dank. H. J. van KONINGSBRUGG en Echtgenc Helder, 16 October 1883. De ondergeteekenden gevoelen gedrongen om langs dezen weg oprechten en welgemeenden dan betuigen, voor de vele blijken belangstelling, zoowel van buiteij binnen de gemeente ontvangen, in 't bijzonder aan bet personeel de Huistimmerlieden op 's Rijks w N. SCHüMAKER C. SCHüMAKER geb. B< Voor de ondervonden blijken i achting, ontvangeu van Familie, Vri den en Kennissen, zoo van hier] elders, betuig ik mede namens ii Echtgenoote, m|jn oprechten dan L. H. VRIESLANDERj Dankbetuiging. Door deze onzen innigen dank s den WelEd. Heer Dr. PELTZÏ voor de vele en onvermoeide zorg betoond gedurende het lijden t onzen lieveling. S. J. SCHAAP. A. DROST. Bg zgn vertrek Indië, roept ondergeti kende aan familie, vrij den en bekenden een hartelijk ?a wel toe. B. KUIPER, Machinist a/b. Zr. Ms. Leeuwarden." Hartelijk vaarwel I aan Vrienden, Bekenden en b langstellende Onder-Officieij der Marine. M. J. E. KRIENSJ Konstabel-Majoor, j a/b. S.S. »Leeuwarde] Bg mijn verti naar Indiëroep j aan Familie, Vrienc en Bekenden een hartelijk vaart 1 toe. A. MANGEL, Scheepskok a/b. Zr. Ms. Leeuwarden." Bij mijn verti naar Oost-Indië ro ik aan Familie en fi ren een hartelijk vaartwel toe. A. H. DRIESSEN, Vuurstoker le kl. a/b. Zr. Ms. S Leeuwarden." Helder, 22 October 1883. Bij mijn onverwac! vertrek naar O.-Indj roep ik aan Famil! Bestuurders en Leden der Zaugvt eeniging »0. b. V." en Kennisst een hartelijk vaartwel toe. J. P. BOS, Vuurstoker 2e kl. a/b. Zr. A S.S. Leeuwarden.' Zoo de Heer wil, Woensdagavoi (aanvang 7 ure), EVANGELIEVE1 KONDIGING. Lokaal in de Vyz< straat. De plaatsen zijn vrij en wordt niet gecollecteerd. C. BREET Az.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2