JÜPHOSIA." Advertentiën. niet te verroeren voor dat liet schip sterk zou schommelen. De kapitein vermoedende, dat een der mannen het knaapje aan boord had binnen" gesmokkeld om het kosteloos de reis te doen maken, liet den knaap vier dagen lang opsluiten, om hem zoo doende tot bekentenis van de waar heid te brengen. Het knaapje bleef echter volharden. Den vierden dag dreigde de kapitein, hem aan den fokkenmast te zullen laten ophangen, indien hg niet binnen vijf minuten de waarheid zeide. De knaap bleef onwrikbaar en vroeg een paar minuten respijt om te bidden; daarna zeide hij: ga uw gang, mijnheer. De ka pitein liet hem een goede behandeling aan boord ondergaan en hem naar Halifax meereizen, waar het jongetje een onderkomen zou vinden bij een rijke bloedverwante, die hij zonder reisgeld anders niet had kunnen be reiken. Onlangs was er sprake in de Engelsche bladen van de gebrekkige wapening der Londensche politie agenten, die zooals reeds voorgekomen is, eenvoudig met een stok staan tegenover met dolken en revolvers gewapende inbrekers. Thans heeft de minister van binnenlandsche zaken er in toegestemd, dat de po- litie-agenten in afgelegen wijken een revolver mogen dragen, altijd op voorwaarde, dat zij daarvan alleen gebruik zullen maken ter zelfverde diging en dan nog alleen, indien het hun blijkt, dat de inbreker een vuurwapen bij zich heeft. Onlangs ontving een notaris te New-York een dringende uitnoo- diging om onverwijld zich te begeven naar de landelijke woning van een welgestelden landbouwer in de na bijheid dier stad. De eigenaar, die zijn einde voelde naderen, verlangde dat zijn uiterste wil zou worden op gemaakt. Toen de notaris den aanhef van dit stuk in gereedheid had gebracht, sprak hij de volgende woorden »Ik vermaak aan mijn echtgenoote een rente van 500 dollars per jaar." Hebt gij dat opgesteld? »Zeer zeker," antwoordde de notaris. »Maar zij is nog jong en in geval zij her trouwt, wat moet dan geschieden Indien mijn vrouw weder in den echt treedt, dan erlangt zij 1000 dollars per jaar" Wat, krijgt zij dan het dubbele van die som?" »Dan krijgt zij het dubbele van eerst- gemelde som, want haar tweede man zal dat bedrag eerlijk verdienen want, onder ons gezegd, komt aan dengene die haar krijgt, veel meer toe". Zoodra er sprake is van een diamant van aanmerkelgke grootte, dan wordt steeds de »Koh-i-noor" d. i. »berg des lichts," zooals de voor malige Indische bezitters dat klei nood noemden, als hoogste maatstaf aangehaald. Dien roem heeft de »Koh-i-noor" verloren. Wel woog hij aanvankelijk 186 karaat, maar toen hij eenmaal was geslepen, had hij zooveel van zijn omvang verloren, dat hij niet meer dan 1021/s karaat haalde. Thans is een juwelier, te New- p York gevestigd, in het bezit van een diamant, afkomstig uit Afrika, die een gewicht heeft van 1253/4 karaat, dat is ruim 28 karaat meer dan de »Koh-i-noor." De waarde van dezen diamant wordt, naar de juwe liersfirma Tiffanny Co. verklaart, op 250.000 gulden geschat. Stoomvaartberichten Het stoomschip Soenda vertrok 20 Oct. van Padang naar Amsterdam. Het stoomschip Burgemeester Den Tex arriveerde 26 Oct. te Batavia van Amsterdam Het stoomschip Prins Hendrik passeerde 26 October Kaap St. Vincent naar Batavia. Het stoomschip Prinses Marie vertrok 26 October van Suei naar Batavia. Het stoomschip Voorwaarts, is 28 Oct. van Amsterdam te Southampton aangekomen. Het stoomschip Koningin Emma ver trok 27 October van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Madura passeerde Dun- geness 29 October naar Amsterdam. Het stoomschip Prinses Wilhelmina is 28 Oct. te Erioul aangekomen van Batavia. Markt-Berichten Alkmaar, 27 Oct. Aangevoerd 4 Paarden f85 a 160, 26 Koeien en Ossen f170 a 250, 12 nucht. Kalveren f 12 a 26, 129 Schapen f 16 a 34, 71 magere Varkens f 13 26, 400 Biggen f 4 a 7, 9 Bokken en Geiten f3 a 9. Boter per kop ('smid dags 12 uur) f 0.90 a 1. Hoorn, 27 Oct. Tarwe f8.50 a 10, Rogge f6.50 a 7.50, Gerst f5.50 a 6, Haver f4.50 a 5, Erwten: Witte f 12.50 a 14, groene f 15 a 17, grauwe f 17 a20, vale f 13.50 a 15, bruine boonen f 12 a 14.50, 15 Paarden f 85 a 230, 3 Koeien f150 a 250, 40 Schapen f26 a 36, 100 Lammeren f23 a 30, 9 Kalveren f 13 a 28, 18 Varkens f 12 a 18, 3 Zeugen f35 a 50, 280 Biggen f4 a 8, 200 Kippen f0.70 a 2, 1500 Kip-eieren f 5 a 6 per 100, 1445 koppen Boter 75 a 80 ot. 313de STAATS LOTERIJ 5de Klasse. 12de Lijst. Ns. 1384, 5538, 6757, 10308, 16826 en 17344 f 1000Nos. 753, 5036, 8179, 11784, 12401, 14117 en 18836 f400. Ns. 9985, 15946, 16735 en 17771 f200 Nos. 196, 317, 1312, 2474, 4937, 5217, 5283, 9067, 9502, 9822, 10023, 10921, 11410, 12864, 16078, 16528, 19884 en 20210 f100. Burgerlijke Si and Helder. Van 26 tot 30 October. ONDERTROUWD en GEHUWDGeene. BEVALLEN C. Bakker, geb. Ran, s. P. van der Wiele, geb. Janse, d. A. van Eijgi geb- Heijdenrijk, z. J. Vos, geb. Kissing, d. P. G. H. Arkenbout Schokker, geb. van Papendrecht, z. A. C. Groot, geb. Ran, z. J. Bijl, geb. Sauerborn, d. OVERLEDENM. Kuiper, 3 m. M. C. van Gessel, 4 d. Vervolg der Berichten. Tot groote blijdschap zijner ge meente-leden, maakte Ds. L. van 't Sant Zondagmorgen aan het einde der godsdienstoefening hekend, dat hij voor het beroep naar de Herv. Gemeente te Medemblik had bedankt. Bij het orgel-concert, Zondag avond in de Westerkerk door den heer F. de Boer gegeven, waren de belangstellenden vrij talrijk opgeko men. De verschillende nummers van het programma werden met aandacht gevolgd en het bleek ons weldra dat de heer de B. een degelijk organist is. Inzonderheid werden de beide Andantes loffelijk voorgedragen. Ook als zanger was de concertgever niet onverdienstelijk. De netto opbrengst der dooi de zangvereeniging s> Oefening baart Vooruitgang" gegeven uitvoering ten bate van de slachtoffers op Java, be draagt f23.77. Sedert eenige avonden wordt 't publiek naar den zeedijk gelokt door het electrische licht, dat de reede be straalt om een gefingeerd oorlogs- tooneel te verlichten, 't Schelle licht, benevens de kanonschoten en het voorbijvarende stoomschip maken in den duisteren avond een goed effect. De luit. ter zee 1ste klasse Van Waning zal met 1 Nov. a. s. den luit. ter zee le klasse H. Nijgh ver vangen als officier van politie op 's Rijks werf alhier. Zr. Ms. stoomschip le kl. Tromp, kommandant de kapt. t. z. P. ten Bosch, is gisteren namiddag van hier naar zee vertrokken. Z. M. heeft, als blijk van goed keuring en tevredenheid, de bronzen medaille en loffeljjk getuigschrift uit gereikt aan P. Zegel, te Tessel, we gens moed en menschlievendheid her haaldelijk betoond, laastelijk bij ge legenheid van de schipbreuk der Dayatar," op 6 Nov. 11., waarvan hij de opvarenden redde met gevaar voor eigen leven. Het getal betalende bezoekers op de Tentoonstelling te Amsterdam, was Zondag jl. nog 22.000, tegen een entree van 25 cent. Door het derailleeren van den tender eener rangeermachine op het station Uitgeest, ondervond de laatste trein van hier naar Amsterdam Zon dagavond een oponthoud van ongeveer 30 minuten. Niemand kreeg echter eenige verwonding. De dienstregeling op de nieuwe lijn Velzen IJmuiden is voor de inwoners van IJmuiden zoo teleur stellend, dat het plan om bij de opening feest te vieren is opgegeven. De daartoe ingezamelde gelden zijn dooi de feestcommissie aan de inteekenaars teruggegeven. Dat de Engelschen steeds hooge prijzen voor zeevisch betalen, is alge meen hekend, maar de prijzen, welke dezer dagen door schipper Koster, van de Pernisehë sloep »Castor," bedongen zijn, grenzen aan het fabelachtige. Voor levende kabeljauw werd niet minder dan f 14 a 16 per stuk betaald, terwijl doode kabeljauwen f 9 opbrach ten. Te Scheveningen aangekomen schippers klagen zeer over het weder, dat zij de laatste dagen ondervonden en waardoor zij een deel der netten verloren doch het verlies zou niet zoo groot zijn, ware het niet dat Engelsche visscbers zich niet ontzien de netten en reepen stuk te zeilen. Zoo is er een schuit aan, die veertig netten verloor, welke door een En gelschen visscher werden afgezeild. In de afgeloopen week heeft te Schaarn, in de nabijheid van Maas tricht, een koe een mensch gered. Dit zeldzame geval droeg zich als volgt toe. 's Avonds, terwgl de be woners rustig in huis zaten, brak aldaar in een landbouwerswoning brand uit. Een der zonen uit het gezin vloog de woning uit om de koe te redden. Door de staldeur heen, gelukt het hem het hoestende dier los te maken, doch in dien tus- schentijd sloeg de staldeur dicht. De stikkende rook beneemt hem het ge zicht en bijna ook het bewustziju. Het geschreeuw van buiten, dat het vlak boven hem brandde, hoort hij niet. Een doorgebrande balk valt naar heneden, doet toevallig destal- deur openspringen ende half- geschroeiae koe sleept den jongeling, die den ketting bewust of onbewust nog vast omkneld hield, naar buiten; koe en mensch waren gered. Dat er zeer veel bedorven vleesch in onze stad wordt ingevoerd, schrijft de N. Gron. Ct., is vrij wel bekend en insgelijks dat men allerlei midde len aanwendt om ongezien het vleesch in te voeren. De nieuwste methode is per vigelante, door personen, die met hooge hoeden op, op die wijze aan het oog der politie meenen te kunnen ontsnappen. Ongeveer een week geleden, nl. den 18en Oct., werden er eenige partijen op die wijze ingevoerd, maar zij ontkwamen niet aan het wakker oog der politie. Ook Zaterdagavond en Zondagnacht had weer een dergelijke iuvoer per vige lante plaats, maar ook ditmaal werden de vervoerders aangehouden. Het vleesch kon worden goedgekeurd, maar vreemd blijft, dat bij dag dit vervoer niet plaats heeft, als men meent te mogen aannemen dat het goed is. Yan alle kanten komen nog steeds berichten over de ontzettende uitbarsting van Krakatau. Zoo schrijft de kapitein van het schip »De Golf van Napels," die den 18en September te Singapore aankwam, 't volgende: »Ik kwam van Penarth en van de 96 dagen, welke die reis mij kostte, had ik alleen voor den afstand Sunda tot Singapore 24 dagen noodig. Toen ik te Sunda aankwam, heerschte daar zulk een aschregen, dat ik het ver standiger vond Zuidwaarts te houden, doch toen ik na twaalf uur weder Noordwaarts stevende, vond ik den toestand nog slechter. Ik keerde daarop nogmaals terug, met 't plan te wachten tot het weder zich zou beteren. Den geheelen dag was het toen zoo donker als 's nachts en voortdurend viel er veel regen van asch en puimsteen neder. Later op weg naar de Straits, ontmoette ik een bank van puimsteen, waardoor het schip slechts een halve mjjl per uur vooruit kon komen en toen ik eindelijk weder in open water kwam, zeilde ik den ganschen dag tusschen drgvende ljjken door. »Ik passeerde Anjer op 2 dagreizen, het schijnt een hoop asch te zgn." De Gouverneur van Sumatra's Westkust deelt onder dagteekening van 6 dezer het volgende mede Tuchtiging landschap Sie Torang, dat op aanstoken van Doebalaugs Singamangaradja herhaaldelijk vijan delijkheden pleegde, had op 27 Au gustus plaats. Na een vuurgevecht van eenige uren, waarbij onzerzijds geen verlies, werden de vijandelijke benden verdreven en negen kampongs genomen. Sedert nog 2 kampongs genomen en verbrand en twee hoofden gevangen genomen. De meeste kampongs betaalden de door resident opgelegde boeten. Nadat nog enkele kampongs tot betaling boete zullen genoodzaakt zijn, zullen onze operatien in Toba hiermede als beëindigd te beschouwen zijn. Yan den resident van Samarang is bericht ontvangen, dat in den na middag van den 13eu dezer in de dessa's Moro en Mergolindoek van de afdeeling Demak door brand 500 huizen, 3 prauwen en 20 vischtoe- stellen zijn vernield geworden, tèrwijl bij die ramp 2 menschen het leven verloren. De aangerichte schade wordt op pl. m. f50,000 geschat. De Parijsche bladen maken melding van het overigden van den nestor van het voddenra pers-gilde van Parijs, Célestin Cour- bez genaamd. Sedert 1858 ont ving hij van keizerin Eugenie een jaarlijksche toelage uit erkentelijkheid voor het terugbezorgen van een met diamanten bezetten armband, die de keizerin in het Bois de Boulogne had verloren en waaraan zij veel waarde hechtte. Conrbez bereikte den leef tijd van 81 jaren. Voor het gerechtshof te Amiens stond dezer dagen de jonge architect Cochois terecht, die in Juni 11. op den Noorder spoorweg een moordaanslag pleegde op den Engelschen geestelijke Whidborne. De beschuldigde, die reeds eenmaal wegens diefstal van juweelen gestraft was, bekende dat hij van diefstal leef de, op die wijze zijn rekeningen be taalde en zijn vrouw en kind onder hield. Hg reisde gewoonlijk eerste klasse in de spoortreinen en nam dan, als de reizigers zich even verwijderden, de kans waar, om hun tasschen of andere bagage te stelen. Hij viel den heer Whidborne aan, terwgl deze tegenover hem zat te sla pen, en bracht hem met een timmer mansbeitel een viertal wonden toe. Maar de geestelijke was sterk; hg greep zijn aanvaller stevig vast, zoodat deze geen gebruik kon maken van den revol ver die hij bij zich had. De heide man nen worstelden geruimen tijd. Ein delijk rukte Cochois het portier open, blijkbaar met de bedoeling om den heer Whidborne er uit te gooien; maar deze ontvluchtte langs de loopplank naar een andere coupé. Men maakte toen alarm en de trein stond stil. Cochois werd met bloed bevlekt op de loopplank gevonden. Hij verhaalde den conducteur dat hij door een roover was aangevallen, en de man bleef bij hem in het rijtuig. Ter wijl de trein weer in volle vaart was, sprong Cochois er uit. Men liet toen weer stilhouden en vond den roover in een baanwachtershuisje, waar hij in hechtenis genomen werd. Hij schoot bij de ontdekking op zichzelven, maar zonder zich ernstig te verwonden. Men vond een viertal gestolen beur zen bij hem. Cochois werd nu door de gezworenen schuldig bevonden en tot levenslange verbanning naar een straf kolonie veroordeeld. De opgewondenheid over den dubbelen moord te Straatsburg blijft zeer groot. Te Molsheim zgn twee personen aangehouden, een apothe kersbediende zonder betrekking en een gewezen onderwijzer, die beiden den nacht, waarin de moord plaats had te Straatsburg zijn geweest. Toen de gearresteerden te Straatsburg aan gebracht werden, dreigde het volk hen te lijf te gaan. De politie had veel moeite hen veilig naar de ge vangenis over te brengen. Intusschen schijnen zij de ware schuldigen niet te zijneen 35-jarige Elzasser is door de politie als de vermoedelijke dader gesignaleerd. Een premie van 1000 mark is uitgeloofd. Ondertrouwd J. F. YAN DER MAAS en E. C. HENDRIKSE, Wed. W. Groeneveld. Nieuwediep, 25 Oct. 1883. Getrouwd WILLEM CORELL en JOHANNA CRISTINA BUT. Helder, 25 October 1883. Algemeene kennisgeving. Getrouwd P. KONINGSTEIN en GRIETJE DOGGER, die bij hun vertrek naar IJmuiden, aan alle vrienden en bekenden een har telg k vaarwel toeroepen. Tessel, 25 Oct. 1883. Bevallen van een welgeschapen Zoon C. BAKKERRan. j Helder, 26 October 1883. Bevallen van een welgeschapen Zoon, A. C. RAN, geliefde echtge- noote van P. GROOT. Helder, 29 October 1883. Algemeene kennisgeving. Heden overleed zacht en kalm, miju geliefde Echtgenoot en onze beste Yader G. OOSTER- VINK, in den ouderdom van 66 jaren. Wed. G. OOSTERVINK, geboren Smit. J. OOSTERVINK. M. E.' OOSTERVINK. J. KROON. Edam, 25 October 1883. Hartelijke Dankbetuiging. De ondergeteekenden betuigen bij deze hunnen innigen dank aan alle vrienden en buren en in 'tbijzonder/ aan den Baaskuiper J. MONEE en diens Echtgenoote, voor de liefderijke hulp, tijdens de ziekte en het over lijden van ons geliefd Zoontje JO- HANNES MARTINUS bewezen. Helder, 30 Oct. 1883. A. RIETYELT. J. RIETVELT, geb. Leewens. i Wij vinden ons verplicht onze i Buren en Vrienden van harte te bedanken, voor de erkenning, bij het herdenken van onze 30-Jarige j Echtvereeniging. JAN KOSTER. JANNETJE BOERMEESTER. Ook herdenk ik mijne 40-Jarige werkzaamheden te dezer plaatse, als Zaakwaarnemer der Itegrafenis-Maat- schappy. Hartelijk en dank, aan oude en nieuwe leden, voor 't geschenk, dat ik van hen heb mogen ontvangen, om mijn huisgezin te onderhouden, i Ik zal, zoo lang mijne krachten en verstand 't toelaten, mij alle weken i bg u aan huis bevinden om de con- j tributie op te halen. Zoo blijf ik met alle achting, uw onderdanige dienaar J. KOSTER. Helder, 30 October 1883. Een hartelijk vaarwel aan Onderofficieren van de Yereeni- ging Admiraal de Ruyter" en verdere vrienden. P. NONNEKES, Bootsmansmaat a.b. Zr. Ms. S.S. Tromp."j op Woensdag 7 November a.s., des avonds te half acht aren, In het lokaal TiVOli. Kaartjes zijl] te bekomen bij Mejuffr. de Wed. P. BRUIJN Wz. en aan bovengenoemd lokaal.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2