'T VLIEGEND BLAADJE KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TESSEL Mo. 1119. Dinsdag 6 November 1883. Elfde Jaargang Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BareauSPOORSTRAAT ea ZDIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. De Tentoonstelling gesloten. De groote gebeurtenis, in de geschiedenis van Nederland in 't algemeen en van Amster dam in 't bijzonder, behoort sinds eenige dagen tot 't verledene, de wereldtentoonstel ling is gesloten. Velen met ons hadden iets anders onder „slniten" verstaan en verwacht, dan dat eenvoudig achter de laatste bezoe kers de hekken werden dicht gedaan en die velen zijn dns met ons teleurgesteld. Moest die wereldtentoonstelling, waaromtrent de verwachtingen in 't begin dezes jaars aanhou dend werden opgezweept, nu uitgaan als een nachtlichtje P Beantwoordde de opening niet aan de ge maakte illusies, de sluiting nog minder. En dat de Amsterdammers nog andere illusies hebben zien verdwijnen, heeft de ondervin - ding hun reeds duidelijk geleerd. Men had gerekend op een toevloed van vreemdelingen, die de prijzen van logies etc. tot een buiten sporige hoogte zon opvoeren, niet weinig in dien waan gestijfd door de bluffende voor spiegeling van 't Vreemdelingen-bureau, en in de hoop op de beloofde gouden bergen, kamers gestoffeerd en andere onkosten ge maakt. Nu is 't bij velen. „Weg zijn de kra men, maar wee wat nog komt," want de leveranciers beginnen hier en daar op beta ling aan te dringen en 't nastukje zal voor velen voor de rechtbank worden afgespeeld. Zij zullen een souvenir aan de wereldten toonstelling van 1883 hebben, dat hun niet spoedig uit 't geheugen zal gaan. Onder nemers, wien men met grond een goed jaar heeft kunnen voorspellen, zijn logementhou ders, koffiehuizen, rijtuigverhuurders, trams, spoorwegen en stoombooten. Hunne billijke verwaehtingen zijn niet teleurgesteld en we durven voorspellen, dat ze hij 't opmaken hunner jaarlljksche balansen een lachend gezicht zullen zetten en vrij wat genoegelij- ker in de handen wrijven dan de verhuurders van apartementen. Heeft de wereldtentoonstelling aan haar doel beantwoord P Voor hen die bescheidene eischen gesteld hebben, verraeenen we toe stemmend te mogen antwoorden. Op ieder gebied van nijverheid en kunst heeft men 't voortreffelijkste geëxposeerd. We hebben van onze naburen niet alleen, maar ook van bewoners van andere hemelstreken kunnen leeren, we hebben kunnen zien waarin ze ons vooruit zijn en waarin ze achterstaan. Producten uit landstreken, die den meesten onzer slechts hij namen bekend zijn en waar van we tot heden door platen en beschrijving alleen ons een voorstelling konden maken, hebben we nu voor oogen gehad. Van onze Oost- en West-Indische bezittingen hebben we de voortbrengselen gezien en ons bij eenige studie een begrip kunnen maken van 't leven en bedrijf der inwoners. De buitenlanders, die op hunnen toer door Europa, Nederland gewoonlijk links laten liggen, hebben de veroordeelen, hen door onkundigen ingeprent en door hen op gezag van die berichtgevers verspreid, door zelf aanschouwen kunnen afleggen en ons leeren beoordeelen naar de waarde, waarop we billijk geschat behooren te worden. Tal van landgenooten, die Amsterdam alleen van hooreu zeggen kenden, zijn uit alle hoeken des lands naar Neêrlands hoofd stad gestroomd, verscheidenen daartoe door gulle patroons of andere menschenvrienden in de gelegenheid gesteld en hebben niet alleen gezien hoe Amsterdam langzamerhand een metropolis of wereldstad begint te worden, maar ook hoe vreemdelingen, die bij andere gelegenheden zeldzaam of nooit bier aan getroffen worden, zich in kieeding en ma nieren voordoen. Duizenden hebben zich laten verlokken, ook al moesten ze de loten die een frank, (zeven-en-veertig en een halve cent) kosten, met 50 cent betalen, als sou venir aan de tentoonstelling een of meer aandeeleh in de loterij te koopen en zien nu met spanning den lOden dezer tege moet, in de hoop op een kapitalen prijs. O, arme teleurgestelden, als we uwe tranen moesten drogen, al onze manufacturiers hier ter plaatse, en er zijn er nog al wat, zouden geen linnen en katoen genoeg kunnen leveren om er zakdoeken voor dat doel van te maken. Maar we willen u de hoop niet ontnemen. Leeft maar voort in ge lukkige verwachting. Toch behoeft men geen geleerde of profeet te wezen, om te kunnen zeggen, wie er 't best bij zal staan. Wie zich zeker verblijden zullen, zijn de gedecoreerden en bekroonden, 't Heeft bron zen medailles in grooten overvloed, zilveren in massaas en gouden bij hoopen geregend zonder nog te willen spreken van de diplo maas d'honneur, die minkostbare erkenningen van 't voortreffelijkste. Men heeft weieens gemompeld, dat juist die overvloed de waarde dier onderscheidingen niet verhoogde. Nu men druk bezig is met inpakken, begint 't terrein en de gebouwen wel eenige gelijkenis te vertoonen met een kermisboel, die men afbreekt, om de tenten elders op te slaan. En waarlijk, dat beeld is niet onjuist gekozen. De zwervende vogels, die dezen zomer bun nest te Amsterdam hadden opgeslagen, zullen eerst te Nizza en wellicht later te Antwerpen en te Londen neer strijken, om dan dezelfde vertooning te geven. Men begint er nu den smaak van beet te krijgen. We willen intusschen, in 't belang der zaak hopen, dat hier niet 't spreekwoord van toepassing zal zijn „Over daad schaadt." Weinigen zullen er onder ons zijn, die niet eens een kijkje hebben genomen en menigeen zal in de lange winteravonden bij haard of kachel stof vinden tot ge sprek, bij de herinnering aan 't geen hij gezien heeft. We willen eindigen met den wensch, dat de verwachtingen van de ten toonstelling ten opzichte van onzen handel en nijverheid zoo niet geheel, dan toch voor 't grootste gedeelte worden vervuld. Wat een opmerker ook weer dit jaar bij deze gewichtige gebeurtenis heeft kunnen leeren is„dat elke medaille hare keer zijde heeft." NI EU WSTIJDIN GEN HELDER, 6 Not. 1883. Talrijk waren de belangstel lenden in de ruime zaal van Tivoli Vrijdagavond opgekomen, om de 1ste volksbijeenkomst in dit seizoen, uit gaande van de Maatschappij Tot nut van bet Algemeen, bij te wonen. Nadat de muziekkapel, onder directie van den kapelmeester Bernhardt, zich een paar malen had doen hooren, trad de president der commissie voor volksvoordrachten, de beer T. Mooy, naar voren, riep den aanwezigen 't welkom toe, dankte 't muziekkorps, de sprekers en hen die een tooneel- stukje zouden uitvoeren, voor hunne medewerking en herinnerde ten slotte aan de nuttige werkzaamheden der Maatschappij tot nut van 't Algemeen, die in het volgend jaar haar eeuw feest hoopt te vieren. De heer Mr. Lasonder droeg geestvol voor »Een vergelijkend examen" in het dialect van den Gelderschen achterhoek. Op gevoelvolle wjjze bracht de heer A. B. Weber ten gehoore »Suzannevan Ooistdijk," en mocht evenals de vorige spreker, luide bljjken van waardeering verwerven. Met het opvoeren van het bekende blijspel »Het kind van den huize," door Farber, werd de avond besloten. Met genoegen zullen zeker velen gelezen hebben, dat de heer Maju, reeds vroeger door zijne voorstellin gen hier gunstig bekend, Donderdag avond een soiree in Tivoli denkt te geven. Zgn voorstellingen hebben 't eigenaardige, dat ze door allen zonder onderscheid, door oud en jong, ge leerd en ongeleerd, gerustelijk kunnen bezocht worden en daarbij dat ieder die vertooningen steeds gaarne ziet. Daar de heer Maju gewoonljjk ons met iets nieuws verrast, zijn zijne voorstellingen niet alleen vermakelijk maar ook leerzaam. Om die redenen vertrouwen we, dat de bezoekers ook ditmaal vrij talrijk zullen opkomen. Bljjkeus een bij het Departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstooiuschip Bali, onder bevel van den luit. ter zee le kl. H. G. Hildebrandt, in den namiddag van 2 dezer te Point de Galle aan gekomen. Aan boord was alles wel. Jl. Dinsdag en Woensdag waren zes heeren uit Noordholland nabij Cocksdorp ter jacht. Iu die twee dageu schoten zij 41 hazen, 12 ko nijnen, 11 houtsnippen en 2 eenden. De kastelein van 'tdorp, J. de Graaf, diende het gezelschap niet alleen als gids; maar ook als hospes, om de vermoeide zonen Nimrods, ten zijnen huize van het zoo noodige te voorzien. Wjj gelooven dat liefhebbersvan 'tedel jachtvermaak, dat lezende, wel naar het wildrijk veld van Eierland op Tessel zullen verlangen. Vrijdag is door het Hof te 's-Gravenhage uitspraak gedaan in de zaak der millioenenjuffrouw. De terechtzitting werd door een groote menigte bijgewoond. In het arrest vereenigde zich het Hof, wat de vier eerste punten be treft, geheel met het oordeel des eersten rechters, behoudens de quali ficatie. Evenzoo ten aanzien van het 8e punt. Wel heeft getuige Bosch niet verklaard op aanwijzing van Jaantje het verzegeld pakje te hebben weggelegd op haar slaapkamer, maar dit geheel zelfstandig te hebben ge daan nadat Jaantje hem had uitge- noodigd, doch deze verklaring brengt geen verandering in het samenstel van bewjjs, en wijst integendeel te duidelijker aan, dat van het willens brengen door get. Bosch van het pakje in de macht der eerste beklaag de in de verte geen sprake is. Wat het 8e punt betreft, vereenigt het Hof zich geheel met de vrijspraak van Van der Heem, doch besliste ten aanzien van Consenheim, dat deze zich naar de overtuiging van het Hof niet heeft schuldig gemaakt aan het hem ten laste gelegde en hjj dus van de aanklacht zal behooren te worden vrijgesproken. Wat de qualificatie betreft, over weegt het Hof dat met het oog op de feiten, ten aanzien van Van Zutphen bewezen verklaard, er termen zijn voor hem de opgelegde gevangenisstraf te wijzigen èn in de omstandigheden van het misdrijf èn in de geaardheid van dezen bekl., en te bepalen dat de hem op te leggen gevangenisstraf in eenzame opsluiting zal worden on dergaan. Het Hof heeft het appèl wederzijds te niet gedaan, het vonnis vernietigd wat betreft de qualificatie van de feiten, behalve die van diefstal, waar voor de le beklaagde is verwezen, de gevangenisstraf aan Van Zntphen opgelegd en de schuldigverklaring van Consenheim; en opnieuw recht doende, verklaart het Jaantje Struik schuldig aan bedriegelijke oplichting tweemaal gepleegd, veroordeelt Van Zutphen tot achttien maanden ge vangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, spreekt Consenheim vrij en bevestigt overigens het vonnis, waarvan is geappelleerd; veroordeelt Jaantje Struik en Van Zutphen elk voor het geheel in de kosten van hooger beroep, en beveelt dat Consen heim in vrijheid zal worden gesteld. Consenheim was bij het vernemen der uitspraak zeer ontroerd. Jaantje heeft verzocht terstond cassatie te doen aanteekeneu. Bij den Minister van marine zijn, ten behoeve van de slachtoffers van de jongste ramp in Nederlandsch- Indie. de navolgende giften ontvangen, door het personeel der zeemacht, van het loodswezen en van 's Rijks werven bijeengebracht, als, van den directeur eu commandant der marine te Am sterdam f372.30Ys» te Willemsoord f351.20, van den commandant van het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord f71, van den commandant van het korps mariniers f21.6379, van de inspecteurs van het loodswezen enz. te Delfzijl f 50, te Terschelling f 110.75, te Willems oord f177, te Rotterdam f357, te Vlissingen f22, van den directeur der werkplaatsen van en magazijnmeester bij 's Rijks algemeen betonnings- magazijn te Enkhuizen f30. Totaal f 1562.89. Voor de slachtoffers der ramp in Indië is tot dusver bij de Ne- derl. Handelmaatschappij ingekomen f138,170 en bij den penningmeester van het hoofdcomité f293,375. Totaal f431,545. Door bemiddeling der Nederland- scho Handelmaatschappij zijn weder f20,000 overgemaakt aan de plaat selijke commissie te Batavia, voor de ramp op Java, in het geheel derhalve f430,000. In tegenspraak met andere be richten kan de Amst. Ct. mededeelen, dat het aantal betalende bezoekers der tentoonstelling te Amsterdam meer dan 2 millioen heeft bedragen. Het aantal werklieden, vereenigingen, enz., tegen halven entreeprijs toege laten, beloopt niet meer dan 25,000. Vrijdag ontstond er tussehen 2 militairen in de kazerne te Amers foort twist over twaalf centen, welk geschil zoo hoog liep, dat de een den ander met een scherp voorwerp zoodanig verwondde, dat hij jl. Vrijdag overleed. Omtrent den moord in de kazer ne te Amersfoort verneemt men nader. Een huzaar zat iu de kazerne keuken soep te eten, toen een ander huzaar hem betaling vroeg vau 35 cent, die deze vau hem te vorderen hadde ander zeide straks" te zullen betalen. De vrager bleef op dadelijke betaling aandringende ander bleef uitstellen. Daarop greep de vrager, door den ander ongezien, een koks mes, hield het in een zijuer handen achter den rug verborgen, stootte met zijn anderen arm, weder om de 35 cent vragende, den zittenden huzaar aau, die hem toeduwdestoot niet met je armwaarop na herhaald duwen en woordenwisseling de vrager het koksmes van achter den rug te voorschijn brengende, daarmede den ander onverhoeds een diepen steek in den buik gaf, aan de gevolgen waar van deze Vrijdagochtend in 't mili tair hospitaal is overleden. De dader heeft hekend. In de nabijheid van het dorp Gendringen heeft een broedermoord plaats gehad. De dader is ontvlucht. Dronkenschap was de aanleiding tot den twist, die op deze afschuwelijke wijze eindigde. EEN BELASTINGVOORSTEL. Na 't den staat aan fondsen mangelt Voor het kostbaar landsbestuur, Wil men zelfs het graan belasten, En dat is niet erg secuur. Daarom leg ik eens vrijmoedig Mijn belastingvoorstel bloot, Dat de schatkist zal doen bloeien, Als men 't plan slechts niet verstoot. Hef daarom van loterijen Een belasting; bovendien. Van elk, die niet durft te vrijen. En ge zult ze eens trouwen zien. Op de dwaze damestooisels Voere men belasting in, Eu men late cijns betalen Door elk kinderloos gezin. Heft belasting voor bet dansen Met één cent sleohts voor een wals, Zon de staat veel voordeel trekken Van de schier oatelbre bals. Voor het scband'lijk melkvervalschen, Voere men belasting in. Ook voor andere knoeierijen, De opbrengst is bepaald niet min. Zelf, van die cafés bezoeken, Slechts één cent van den persoon, En door die belasting wordt vast Een enorme som geboón. Van de baard en kneveldragers Heffe men een gulden maar, En van baardelooze mannen Nog ereis zooveel per jaar. Op de lengens, door de kranten Als historisch soms gemeld, Worde een dubbeltje belaating Slechts van elk bericht gesteld. Wonderpillen, zalven, bitters, Waarop men den menscb vergast, Als de beste medicijnen, Dienen zwaar te zijn belast. Wilt ge 't lasteren belasten Met een cent voor eiken maal, Dan weet gij na enk'le jaren Wis geen raad met 't kapitaal. Legt mijn voorstel, waarde heeren, Toch niet als een onding neer; L*at de staat er winst van trekken: Ik verlang volstrekt niets meer. INGEZONDEN Mijnheer de Redacteur Verleen s. v. p. aan onderstaande regelen eenige ruimte in uw veelgelezen blad Van tijd tot tijd circuleeren in deze ge meente lijsten tot inteekening voor ver schillende doeleinden en zoo ook gisteren voor de Tabitba-scbool. Alhoewel ik gaarne, zooveel mijn ver mogen dit toelaat, bijdragen verleen tot ondersteuning van 't een of andere doel, werd ik gisteren toch onaangenaam aange daan door de wijze waarop voor bovenge noemde school de lijst werd gepresenteerd. Een meisje, circa 16 a 17 jaren oud, zonder eenig geleide, voorzien vau die lijst en een zakje, presenteerde mij dezelve ter inzage, vergezeld van de woorden, wanneer u niet wil teekenen, werp dan een klei nigheid in dit zakje. Ik stel nu de vraag, of dit de gezochtste wijze is waarop men de algomeene liefda digheid wil opwekken. Door niemand ge controleerd gaat zij van huis tot huis en ontvangt natuurlijk eenige giften. Zonder aan de eerlijkheid van dit meisje te kort te doen, geloof ik toch niet te veel te ver gen, wanneer ik gaarne zou willen zien dat presenteeren van lijsten niet meer op deze wijze zal plaats hebben, daar de indruk veel grooter en bijgevolg de giften ook grooter zullen zijn, wanneer eenige dames zich de moeite zouden willen getroosten als geleide mee te gaan." In voorbaat dank zeggende voor de op name dezer, regelen noem ik mij hoogachtend Uwe getrouwe lezer VERWER. Helder, 31 October 1883.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1