'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL 1 Vrijdag 9 November 1883. Elfde Jaargang Var schijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. No. 1120. Atoonnoment per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT <fc Co. te Helder. Bareau: SPOORSTRAAT ea ZCIDSTRAAT. Advertentien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootore letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGS MORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NOVEMBER, Slachtmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 18 m. Onderg. 4 u. 10 m. ZOXDAS 11 Maandag 13 Dinsdag 13 Woinsdag 14 Volle Maan. Donderdag 15 Vrijdag 16 Zatrrdag 17 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 9 Nor. 1883. Als gewoon lijk was 't op de zanguitvoering van vEuphonia" in Tivoli stampvol. Toen de gordjjn werd opgehaald en men die netge- kleede kinderen zag zitten, met de bljjde uitdrukking der feestvreugde op 't gezicht, ontplooide zfch zeker menig ernstig gelaat en toonde een milden glimlach. Hadden de kinderen pleizier, de ouders niet minder, 't Zijn hunne kinderen toch, die daar proeven afleggen van hetgeen ze onder leiding van hun ijverigen direc teur, den heer Knik, in 't afgeloopeu jaar hebben geleerd't zijn hunne kinderen die daar, door de liefderijke moederzorg, zoo keurig uitzien. Ook ditmaal werd er lief gezongen, zoo wel in koor als in solo os, duetten enz. Onder de leerlingen, die zich bijzonder onderscheidden, vermelden we gaarne de jongejuffrouwen M. Tien stra en E. Bruijn. Tot slot werd 't zangspel ï-Rosa van Dennenburg" opgevoerd. De costumes zagen er frisch uit en de jeugdige spelers deden hun best om de tevredenheid der be zoekers te verwerven, hetgeen hun volkomen gelukte. Toen de kleinen vrjj mochten rondloopen, nam de ware pret eerst eeu aanvang, die als gewoonlijk, nog lang voortduurde. Woensdag a. s., hoopt 't ge zelschap Ernst en Scherts" op een avondbjjeenkomst in Tivoli zijn 25jarig bestaan te herdenken. Van de vier leden, die in 1858 deze vereeniging stichtten, zijn nog in leven de heeren D. de Lange en J. van der Laan, terwgl de beide anderen, H. P. Liotard en A. v. d. Boogaard, sinds over leden zijn. De heer de Lange, van de oprichting af president der ver eeniging, bekleedt die betrekking nog steéds, ondanks zijn hoogen ouderdom. Was Ernst en Scherts" in den aan vang slechts een beperkte vrienden kring, weldra sloten zich meer bur gers er bij aan en zelfs is er een tijd geweest, dat er geen nieuwe leden konden aangenomen worden. Ondanks den druk der tijdsomstandigheden, waardoor 't Gezelschap weer tot zijne vroegere afmetingen is terugge bracht, hebben de leden steeds vol gehouden, zoodat Ernst en Scherts", al worden er geen openbare uitvoe ringen gegeven als vroegernog voortbestaat en op de bijeenkomst- avonden gezellig samenzjjn en vriend schappelijk genoegen biedt. Aan den wensch van de Synode der Ned. Herv. Kerk, om op a. s. Zondag te herdenken de geboorteda gen van Luther (10 Nov. 1483) en van Zwingli (1 Jan. 1483), zal ook bjj de Herv. Gem. te dezer plaatse worden gevolg gegeven. De avond godsdienstoefening in de Westerkerk 'al worden opgeluisterd door het Zanggezelschap van de vereeniging Vooruitgang," dat o. a. ten gehoore zal brengen twee liederen Van Luther »Een vaste burg is onze God," en »Bede om den Heiligen Geest" (Gez. 264 en 265 uit den Vervolgbundel.) Blijkens een bij 't Departement van Marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip »Bali" in den namiddag van den 5den dezer van Point de Galle vertrokken. De zoogenaamde Engelschman, die een paar weken geleden aan het spoorwegstation te Haarlem werd gearresteerd, als degeen die bij ver schillende winkeliers horloges, arm banden, enz. had ontvreemd, is ge bleken een echte Amsterdammer te zijn. Zijn naam trouwens scheen dit al dadelijk aan te duiden. Dinsdagmorgen waren de en kele bezoekers, die nog op de Ten toonstelling omdolen, gewapend met overschoenen voor den drassigen grond buiten en parapluies voor 't regenwater dat binnen overal neêrdruipt, getui gen van een nog al niet bloedige verminking en onthoofding. In een achterhoek eener zjjgalerg konden zij een tweetal, rustig bjj het inpakken staande, door een man zonder hoed of jas aangegrepen zien. Trouwer aanwezigen op de Tentoonstelling dan die twee waren er niet, en toch, zonder het minste mededoogen had de aanvaller hen in een oogenblik met een scherp werktuig beide handen afgesneden. Daarna onthoofde hij hen. En zonder dat iemand het ver hinderde, verwjjderde hij zich met de verminkte lichamen naar een rjjtuig waar men hem zag inspringen het portier werd haastig dicht geslagen en hij was verdwenen. Met hem, een beambte van het Panopticum, verdwenen de twee wassenbeelden der Transvalers, tijdelijk voor de Ten toonstelling afgestaan. Dezer dagen viel aan een be hoeftig ingezetene van Schermerhorn op onverwachte wijze* een fortuintje ten deel. Hjj had 11 jaar geleden op een openbare verkooping een stukje laud gekochthet hem toen toege- wezene heeft hij 11 jaar lang gebruikt en nu big kt, dat dit stukje grond bij het kadaster onbekend is en dat de persoon in quaestie krachtens den koop van 11 jaar geleden rechtmatig eigenaar is van een ander stukje land, waarvan hem nu ook nog de huur (met rente) toekomt, die er sedert dien koop voor betaald is. 't Door hem gebruikte land is niemands eigendom en zal dus ook wel in zijn bezit kunnen blijven, zoodat hij nu twee stukken land heeft en rechtop eene vergoeding van ongeveer f450 van den gebruiker van het hem rechtmatig, maar onbewust toebe- hoorende stuk grond. De politie te Scheveningen legde beslag op een partjj manufacturen, uit zee gevischt door een logger, te Ylaardingen thuisbehoorende, en te Scheveningen enkele maanden geleden verduisterd. Alles is blijkbaar af komstig van een vergaan schip. De persoon, wiens ljjk Dinsdag nacht in de Kettingstraat te 's Hage door de politie werd gevonden, was een student, G. genaamd. Hg had Maandagavond in het Alcazar met een paar zangeressen gesoupeerd en was met deze vrouwen naar hare woning in het Gortsfcraatje gegaan. Na haar te hebben verlaten, beroofde hij zich van het leven. Men vond een brief bij hem, aan zijn toezienden voogd gericht. De revolver, waarmee hij den zelfmoord beging, bevatte 8 kogelser was slechts 1 afgeschoten. In een geschutgieterij bij An- goulême worden tegenwoordig proeven genomen met de zwaarste kanonnen, welke men in Frankrijk heeft, bestemd voor de kustforten en de gepantserde schepen. Zulk een kanon weegt zonder affuit 98.000, elke kogel 780 eu het voor een lading noodige kruit 280 kilogram. Om zulk een stuk te vervoeren is een bijzondere waggon noodig op zestien wielen, en daar de spoorwegbruggen, welke de gieterij met Augoulême verbinden, uiet sterk genoeg zouden zijn, is men bezig met een bijzondere lijn aan te leggen in een richting, waar geen brug noodig zal wezen. Een gebeurtenis, welke aan Kasper Hauser doet denken, heeft in Kopenhagen veel opspraak gemaakt. Een paar weken geleden stierf de vrouw, van een boekdrukkersknecht. Daags daarna hoorde men van een zolderkamertje in het huis luid geschreeuw. De politie werd geroepen, de deur werd opengebroken, en nu zag men in eene groote pakkist op een strooleger een mannelijk wezen van 15 a 16 jaar, dat meer op een dier dan op een mensch geleek. Het verwarde haar was bijna een el lang, het aangezicht onkenbaar door on reinheid, de nagels lang, zoodat de handen klauwen geleken. De jongen kon niet sprekenhij bracht slechts ongearticuleerde geluiden voort, die niemand verstaan kon. Tevens was hg lichtschuw; wanneer een licht straal zijne oogen trof, schreeuwde hg luidkeels; hg was met lompen bedekt, welke uiteen vielen, als men ze aanraakte. Men vermoedt, dat zijn geschreeuw, waardoor de aandacht van de overige bewoners des huizes gewekt werd, veroorzaakt was door den honger, omdat hij na den dood der vrouw zijn gewoon voedsel niet gehad had. Hg werd in het gast huis gebracht, waar men niet weinig moeite had om hem te reinigen. On getwijfeld is hier aan een schandelijke misdaad ie denken, welker samenhang door de tot hiertoe gehouden verhooren nog niet is opgehelderd. Stettin, 5 Nov. Kapitein Sutherland, van het En- gelsche stoomschip Glassalt, gisteren alhier van Rotterdam aangekomen, bericht het volgende: Donderdag 1 dezer 's namiddags te 3 uur, ca. 15 mijlen oostelijk van Skagen zag ik een schoenerbrik, voerende een nood vlag. Ik stuurde er op aan en zette een boot uit onder commando van den opperstuurman, waarvan ik ver nam, dat het de Elisabeth van Pa penburg was van de Bothnische golf naar genoemde haven bestemd met een lading deelen, verder dat de ka pitein gewond was en medicijnen en bloedstillende middelen vroegik liet toen den kapitein bij mij aan boord brengen en bevond dat hg een diepe gesneden wond over den neus en onder het linker oog had, die sterk bloedde. Na hem te hebben verbonden, gaf ik hem bloedstillende middelenhg deelde mg mede te zullen trachten de naast- bijzijnde haven te hereiken. Dezer dagen is te Dantzig een oudstrijder, Jalinke, overleden aan een wond, die hg in den oorlog van 1870 71 bekwam. Hij had zich in dien oorlog door groote dapper heid onderscheiden en was nu ge rechtsdienaar. In een der |gevechten kreeg hij een kogel in de linkerborst boven het hart, die er niet uitgehaald kon worden. De wond genas, maar de kogel bleef boven het hart zitten en hoewel hij hem volstrekt niet in het waarnemen van zgn ambt hin derde, hij zakte lager en lager, tot dat hg thans, na twaalf jaren, zgn doel bereikte en in het hart drong. Naar uit Kopenhagen gemeld wordt, heeft de eigenaar van de Dymphna, de heer Gamel, het voor nemen dit schip opnieuw voor drie jaren uit te rusten voor een tocht, met het doel om door de Kara-zee 't noordelijkste punt van Azië te bereiken en van daar naar Frans- Josephsland te stevenen. Bij een onlangs plaats gehad hebbende volkstelling te Chicago is gebleken, dat meer dan 50pCt. der bewoners niet in de Yereenigde Sta ten zijn geboren. Niet minder dan 94000 bewoners stammen uit Duitsch- land, terwgl het aantal Nederlanders 3300 bedraagt. In den exprestrein van den Wabash-spoorweg, die den 28 Sept. 11. des nachts te 2.15 in Indianopolis aankwam, werd te middernacht tus- schen Roann en Peru de expresbode en bagagemeester B. Loomis, die zich alleen in den bagagewagen bevond, door roovers overweldigd, die een door hem te vervoeren geldsom van ongeveer 1500 dollars roofden. De misdaad werd eerst bekend toen ge noemde beambte in Peru bij het stil houden van den trein niet voor den dag kwam. Men vond hem gekne veld en aan handen en voeten ge bonden in den wagen liggende. Naar de meening van deu machinist moeten de roovers op het laatste in een woud gelegen punt voor Peru, waar de trein stopt, iu den bagagewagen ge komen zijn, waarvan de deur toevallig niet gesloten was. Een soortgelijk geval gebeurde in denzelfden nacht in de nabijheid van Coolidge (Kansas en Coloradospoor- weg) een klein veestation, 450 mijlen westelijk van Kansas City, op een oostwaarts rijdenden personentrein. Dadelijk na het afrijden van dit sta tion bestegen 3 kerels de locomotief en eischten van den machinist dat hij zou stoppon. Toen deze dit wei gerde werd hij doodgeschoten en de stoker zwaar gekwetst. De roovers begaven zich toen in denbagagewagen, maar de daarin aanwezige expi'ess- bode was voorbereid en bood zulk een krachtigen tegenstand, dat de roo vers den terugtocht aannamen zonder hun doel het rooven der geldver- zendingen bereikt te hebben. In beide gevallen zijn ernstige maatregelen genomen om de bedrijvers te vinden. De lijst der spoorwegongelukken, die in den laatsten tijd Amerka heb ben getroffen, had den 29sten Sept. 11. met een geval vermeerderd kunnen worden, zonder de beradenheid en tegenwoordigheid van geest van een machinist van den Baltimore-Ohio- spoorweg. Deze bemerkte bij het ochtendkrieken van dien dag, terwgl hg in volle vaart den om 5.40 in Chicago aankomenden exprestrein voerde, op eenigen afstand voor zich uit een sterken rook. In het voor gevoel van een gevaar deed hg oogen- blikkelijk den met slaapwagenreizigers sterk bezetten trein door middel van den luchtrem stilhouden, juist intijds om hen te bewaren voor het neder- storten in de kleine Culumet-rivier. De brug daarover was afgebrand en de trein stond niet meer dan 30 voet van den gapenden afgrond verwgderd. Een per telegraaf opgeroepen hulp- trein bereikte vrij spoedig den tegen over liggenden oever, zoodat de pas sagiers, zeer verheugd er met den schrik afgekomen te zgn, gezond en wel hunne bestemming konden be reiken. Londen, 5 November. Zaterdagochtend vroeg is er op de werf der heeren Lines Brothers, koop lieden in brandhout, Bath-place, in het noorden van Londen, een brand uitgebroken, die sedert, gelijk reeds gemeld is, verrassende en verre van aangename gevolgen heeft gehad. Men dacht den brand meester te zijn, maar de vlammen vingen spoedig weder aan naar alle kanten uit te slaan, en op het oogenblik dat ik dit schrijf is de brand nog niet onderdrukt, na den geheelen nacht te hebben voortgewoed, ofschoon de brandweer, die een bijzonder zware taak te verrichten heeft, gelooft dat zij de vlammen binnen zekeren cirkel besloten houdt, buiten welken zij haar niet veroorlooft te gaan. De werf der heeren Lines is een der grootste in Noord-Londen, en eindeloos schier strekken zich hare werkplaatsen en loodsen langs de oevers van het Regent's Kanaal uit. Iu een gebouw nabij dit kanaal is Zaterdagochtend de brand ontstaan. Binnen twee uren was men hem meester. Ongelukkig evenwel kon de brandweer niet verhinderen dat de vlammen zich mededeelden aan eene reusachtige houtmijt in de on middellijke nabijheid van het bran dende gebouw. Geruimen tijd smeulde het vuur, maar eindelijk barstte het in eene laaie uit. Men zal eenigszins beseffen wat dit zeggen wil, wanneer men nagaat dat de mijt 250 voet lang, 60 tot 70 voet breed en wel 70 voet hoog was. Deze enorme stapel ging aan het branden, en bedreigde de omliggende stapels. Kapitein Shaw, chef der brandweer, zag dadelijk het ernstige van den toestand in en seinde gisterenmiddag om hulp naar verscheidene stations. Yan heinde en ver kwamen brand spuiten opdagen, en de drijrende spuiten der Theems werden, langs een omweg, eveneens naar de plaats des onheils gebracht. Meer dan 20 stoommachines wierpen te land en te water hare kolommen vruchteloos op de brandende massaas, die een ontzet tende hitte afgaven. Alle pogingen werden beproefd om het aansteken van de nabijgelegen mijten te verhinderen. Tot nu toe is dat met buitengewone, schier

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1