,1) Strijd Dl EH DË08IL" Advertentiën. E'l 7 Not' 1883; Trlie Gunt Gmediid, Ds. G. A. HOOG, LUTHERSGHS KERK FEESTVIERING Burgerkring Harmonie. _ke inspanning mogen gelukken, maar een 12-tal kuizen in een nabijgelegen straat vermocht de brandweer niet te r-edden. Gisterenavond bood Haggeston nabij het Regentkanaal een ongewoon schouwspel aan. Hemelhoog war relden de vlammen uit de gloeiende ngjt, terwijl tallooze planken en bal ken, half brandend, half verkoold, in het kanaal waren gevallen en het over een groote uitgestrektheid be dekten. Op de eerstvolgende mijt rag men de kleine figuren der brand weermannen hoog in de lucht aan de slangen werken. Twee mijlen ver zag men den gloed, die duizenden menschen naar Haggerston lokte. Gelukkig heeft men tot dus ver geen menschenlevens te betreuren gehad, en het gevaar eener verschrik kelijke gasontploffing, dat wegens de onmiddellijke nabijheid der plaatselijke gasfabriek dreigde, werd bij tijds voorkomen. De schade is zeer aan zienlijk en een massa hout vernield. Ten 12 ure van middag waren nog 20 stoomspuiten druk aan het werk, en zij dachten niet aan heengaan of aan verslapping harer pogingen. Vermoedelijk wordt het wel Woens dag alvorens men den brand geheel meester zal zijn. Passanante, de man die een paar jaar geleden een aanslag pleegde op het leven van Koning Hunibert van Italië, is in de gevangenis der galeislaven te Porto Ferrato overleden. krakatau. Aan het rapport van den resident van Bantam omtrent de gevolgen, die de ramp voor zijne residentie gehad heeft, is het vol gende ontleend omtrent de vloedgolf of de zeebeving. „Het verlies hierdoor, door de bevolking geleden, zoo luidt zijn rapport, is niet onder cijfers te brengen. De dorpen Laboean, Tjaringin, Tjerita, Tjiloerah, Pasaoeran, Sirih, Anjer, Laboean- Ketjil, Merak, Pengoreng, Poeloe-kali en zoovele anderen, die vroeger tot de meest welvarenden van dit gewest behoorden, be staan niet meer; de handels- en visschers- vloot van die kust is totaal verloren gegaan, de bevolking gedeeltelijk omgekomen, voor het andere gedeelte van have en goed, en wat erger is, van elk middel van bestaan beroofd." Den omvang van de materieele schade kan men eenigszins begrijpen, als men nagaat, dat alleen uit de afdeeling Tjarigin jaarlijks voor ongeveer 3 ton gouds aan klapperolie werd uitgevoerd. De klappertuinen, die dien rijken oogst opleverden en wier waarde dus minstens op 3 millioen moet worden geschat, zijn geheel verwoest. De waarde van de handels- en visschers- vloot van de kusten van Straat Sunda, welke vloot eveneens totaal verloren is gegaan, moet zeker niet beneden de ton gouds wor den geschat, ongerekend nog het groote aan tal kleine vaartuigen, als djoekoengs enz. Het verlies aan huizen, gereedschappen, sawah's en andere bouwgronden en waar den van allerlei aard, is zelfs nog niet bij benadering te schatten. Voor jaren is de welvaart van die stre ken verwoest, en kan hier slechts de tijd de geleden schade herstellen; de regeering en de particuliere liefdadigheid zijn slechts in staat die te ienigen, en dan nog wel in betrekke lijk geringe mate. Na het begraven van de lijken, kwam het opruimen van de overige restes, van kam pongs, boomen en allerlei andere voorwer pen aan de beurt, welke op hoopen tot brandstapels verzameld, met petroleum be goten en daarna in brand gestoken werden. Dit werk is op vele plaatsen nog in vollen gang. Het bestuur beijvert zich zooveel moge lijk, hun die zulks noodig hebben, werk te verschaffen, waartoe ook reeds patjols en goloks onder dc bevolking zijn uitgedeeld, daar de meesten niet konden werken, ten ge volge van gebrek aan gereedschappen. Zoodra de opruiming van het verwoeste terrein is afgeloopen, zullen reliefworks wor den opengesteld. Die reliefworks zullen hoofdzakelijk ten doel hebben het herstel len van vernielde, of het aanleggen van nieuwe communicatiewegen, daar niets op dit oogenblik den gang der werkzaamheden zoozeer belemmert als gebrek aan commu nicatie met de verwoeste streken, en tus- schen die streken onderling, daar bijna alle voorname wegen juist door de vernielde gedeelten van dit gewest leiden en totaal onbruikbaar zijn geworden. De dadelijk noodig geachte maatregelen, als versterking aan de bevolking, op groote schaal, van veevoeder, van rijst en geld, kunnen gezegd worden hun tijd te hebben gehad. Het geheele bestuur is nu bezig de schade op te nemen, na te gaan hoeveel huisgezin nen in aanmerking komen voor hulpbetoon, op welke wijze en in welke mate kan gehol pen worden; hoe handel en industrie het best te doen herleven. Stoom vaartberichten. Het stoomschip Prinses Wilhelmina kwam 7 Nov. te Amsterdam aan. Het stoomschip Conrad vertrok 7 Nov. vau Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Voorwaarts arriveerde 7 Nov. te Marseille van Amsterdam. Het stoomschip Prins Hendrik vertrok 7 Nov. van Suez naar Batavia. Het stoomschip Prins Frederik vertrok 7 Nov. van Amsterdam naar Batavia. Markt-Berichten. Scha oen, 8 Nov. 4 Paarden f40 a 70, 8 Stieren f 80 a 140, 277 Geldekoeien f170 a 280, 40 Kalf koeien f210 a 270, 125 Vaarzen f100 a 160,130 Hokkelingen f40 a 100, 7 nucht. Kalveren fll a 17, 735 Schapen f 22 a 40, 25 magere Varkens f 11 a 14, 20 Biggen f 5 a 7, 70 Kippen f 0.30 s 1.75, 80 Eenden f0.60 a 0.70, Boter per kop f 1.10 a 1.15, Kaas per kgr. f 0.40 a 0.55, Kipeieren f 6 a 6-50 per 100. V isscherij-Berichten 7 Nov. v.m. 2 Haringtrekkers met 10 tot 12 tal haring, per tal f4.65 a 4.25 N.m. 7 Haringtrekkers met 4 tot 35 tal haring, per tal f3.00 a 3.25. 14 Beu- gers met weinig vangst, 20 tot 250 Schel- visch, per 100 f46.50 a 40.00. 14 Kabel jauwen, per stuk f2.50 a 2.35 8 Nov. v.m. 6 Haringtrekkers met 4 tot 12 tal haring, per tal f3.15 a 3.30 Schuiten naar zee. 8 Nov. 's nam. 54 beugers met 40 tot 300 Schelv., per 100 f28 tot f48.50. 7 haringtrekkers met 5 tot 15 tal haring, per tal 12.75 a f3.00. 9 Nov. Geen schuiten naar zee. Burgerlijke Stand Helder Van 6 tot 9 Nov. ONDERTROUWD: C. Smit, stoker, en M. v. d. Zee. J. Hilberts, konstabelsmaat, en A. Koger. A. de Bunje, stoker, en J. C. Hartering. J. Reis, conducteur, en C. M. ten Hacken. GEHUWDP. Lurz, en T. Mens. J. Gouwenberg, en M. J. Moorman. P. J. Ba- dart, en A. Eradus. J. van der Kooij, en T. T. Eradua. T. A. de Koning, en N. Vos. J. C. de Vries, en E. C. C. Porck. J. T. van der Maas, en E. C. Hendrikse. G. Janse, en T. P. van der Kuijl. BEVALLEN: H. Quast, geb. van den Broek, z. J. J. Hoogerwerf, geb. de Boer, d. OVERLEDENVV. H. van Oosten, 21 m. Burgerlijke Stand Tessel. Van 1 tot 7 Nor. ONDERTROUWDPieter Schellinger en Erouwtje Mets. GETROUWDGeene. GEBORENNeeltje d. van Willem Dogger Klz. en Grietje Zegel. Jan, z. van Dirk Kalf en Grietje Bakker. Antje, d. van Jan Vlas en Hiltje Bakker. Prederik, z. van Jacob Burger en Jantje Stark. Antje, d. van Willem Schagen Jbz. eu Antje Gilepijn. OVERLEDENGeene. CORRESPONDENTIE. Een ingezonden stnkje voor dit nummer te laat ontvangen, zal in het volgende nom- mer worden opgenomen. RED. Met het volgende no. te beginnen, zullen we als FEUILLETON op nemen, een boeiende roman, getiteld Vervolg der Berichten. Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp, onder bevel van den kapt. ter zee P. Ten Bosch, den 7n Nov. jl. te LissaboH binnengeloopen tot het eva- cueeren wegens typheuse koortsen van den matroos le kl. G. v. Schelt, zal de reis ten spoedigste vervolgen. Overigens aan boord alles wel. Bij de Directie der Marine alhier is Woensdag aanbesteed: delevering van versch vleesch, witbrood, groen ten, aardappelen, bier en melk, ten be hoeve van het Hospitaal, gedurende 1884. Minste inschrij vers waren voor versch vleesch de heer A. Keet, ad f 89.75 per 100 kilogram, voor wit brood de heer J. de Boer, ad f 16.50 100 kilogram, voor aardappelen de heer C. Postma, ad f 1.50 per 50 kilo gram, voor zoete melk mej. de wed. de Moei, ad f 6.79 en karnemelk ad f2.70 per 100 liter. Gisteren had bij de voormelde Direc tie de aanbesteding plaats van versch rundvleesch en soepgroenten, ten be hoeve der equipagiën van Zr. Ms. schepen, gedurende 1S84. Minste in schrijver was: voor versclfrundvleesch de heor A. L. van Gelder, ad f 84.48 per 100 kilogram. De sedert Juni van dit jaar door den minister van marine toegestane afwijking van vijf centimeters der vereischte lengtemaat, bij de aanne ming van jongens en lichtmatrozen, is thans ingetrokken en zal voortaan weder zyn voor jongens van 14 15 jaren 1.4 Mr. 15 16 1.45» 16 17 1.48» lichtmatr. 17 18 1.51» andere qualiteiten boven 18 jaren 1.55 Meter. Gisterenavond hield de hr. Maju een wetenschappelijke voordracht in Tivoli, over 't ontstaan, de ontwik keling en voortplanting der bacteriën of splytzwammen en helderde dit op door een aanschouwelijke voorstelling met behulp van zijne Hydro-oxygeen- gas microscoop. Na vervolgens nog infusoria in water en andere wetens waardigheden vertoond te hebben, eindigde de séance met eeuige licht beelden, op 't gebied van land en volkenkunde. Bij 's Rijkswerf te Amsterdam zullen in aanbouw worden gebracht 2 stoomsloepen van 7.62 M. Bij de Kon. Ned. Marine zijn, nevens de bestaande gewone badkui pen, ingevoerd toevouwbare badkuipen welke by proefneming goed hebben voldaan. Tessel, 8 Nov. 1883. Niet het zoeken naar den steen der wijzen, maar wel naar geheel audere steenen is hier aan de orde. De heer Koning, door wien reeds vele zaken ondernomen zijn, waaraan ge woonlijk tal van arbeiders brood ver dienden, is tot de ontdekking ge komen, dat in de zoogenaamde »Hoo- geberg" alhier, vele groote steenen aanwezig zijn. Deze steenen zijn zeer bruikbaar voor de beglooing onzer zeedjjken, en kunnen voor dat doel tegen f 14 per last geleverd worden. Sedert eenige dagen is men bezig met bet opgraven van zulke zware steenen. Men verzekert dat er exem plaren onder zijn, die meer dan 700 K.G. wegen. De tentoonstellingsverloting zal niet, zooals vroeger was bepaald, op den lOn maar eerst den 30n dezer maand aanvangen, daar de voorbe reidende werkzaamheden zeer om vangrijk zijn. Zij zal plaats hebben ten overstaan van een notaris, ver moedelijk ten Raadhuize. De trek kingen geschieden zoodanig, dat niet slechts elk lot eener serie kans heeft een deel der prijzen te winnen voor elke serie bestemd, maar bovendien om daarna deel te nemen aan de trekkiug van de bekende hoofdprij zen, zoodat zich het geval kan voor doen, dat een No. waarop reeds een serieprijs viel, nogmeê tot de uitver korenen voor een der hoofdpryzen gaat behooren. De overige seriën volgen in ver schillende trekkingen, geleidelijk tel kens 10 tegelyk, totdat op den laat- sten dag der trekking, de winnende nummers der hoofdpryzen worden ge trokken. Die laatste dag is echter nog niet bepaald. Houders van loten dienen dus, ook na de Serietrekkingen, hunne loten te bewaren, want een serie-niet kan een winnend nummer worden voor de hoofdprijzen. Het gerechtshof te Arnhem heeft Nijdeken, arbeider te Apeldoorn, schuldig verklaard aan het plegen van feitelijkheid tegen de eerbaarheid eener vrouw, met geweld ondernomen en uitgevoerd, en hem deswege ver oordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. De diamanten, brillanten, paar- len en andere kostbaarheden uit de Fransche afdeeling der tentoonstel ling, welke een hooge waarde verte genwoordigen, zijn onder escorte van Parysche politiebeambten en der garde républicaine naar de Fransche hoofd stad overgebracht en behouden aldaar aangekomen. Uit Charleroi (België) wordt aan de Meuse geschreven, dat men aldaar ernstige vrees koestert voor een herhaling van het beruchte geval-Bernays. De heer Alphouse Deschamps, wonende te Couillet en eigenaar eener bloeiende fabriek in de nabyheid van Maubeuge (even over de Fransche grenzen), ontving een tiental dagen geleden een brief, die hem voor zaken naar Brussel riep. Hy gaf daaraan gehoor, en sedert is hij spoorloos verdwenen. Zijne zaken zijn in de volmaaktste orde, en in zijn huiselijk leven bestaat er geen enkele aanleiding om aan een heime lijke vlucht te denken, zoodat men zich overtuigd houdt dat hy dood is, hetzij tengevolge van een ongeval, hetzij ten offer gevallen van een vreeselyke misdaad. Het Journal de Charleroi zegt, dat zijne ouders reeds een paar malen te Brussel geweest zijn om inlichtingen aan de politie te verschaffen, maar dat deze er nog niet in geslaagd is eenig spoor van den heer Deschamps te ontdekken. Omtrent den reeds sedert 14 dagen spoorloos verdwenen industri eel Alphonse Deschamps heeft de politie nog niets kunnen ontdekken. Zij schynt een aanwijzing gezocht te hebben in een intieme relatie, welke bij vóór jaren met een jong meisje gehad heeft, toen hij ter opleiding in zyn vak als bediende in Duitsch- land werkzaam was, uit welke relatie een kind is geboren, hetwelk door hem als vader is erkend en by zijn dood derhalve, met zijne ouders, tot de erfenis zou geroepen worden. Naar 't schynt heeft een onderzoek in die richting echter geenszins tot de ont dekking van den verlorene geleid. Bij een brand in een fabriek te Roubaix hebben zich ontzettende tooneelen voorgedaan. Verscheidene vrouwen en kinderen hebben door 't dak zich kunnen redden, doch toen zes der ongelukkigen zich langs de trap naar boven wilden begeven, stortte deze in, door dat 't onderste gedeelte verbrand was, zoodat allen in den vuurgloed vielen en levend verbrandden. De gemeenteraad heeft onmiddellijk 5000 frs. beschikbaar gesteld voor de gezinnen der slachtoffers, terwijl de begrafenis op kosten der stad zal plaats hebben. Op den llen NOVEMBER j hopen onze geliefde Ouders, GERRIT JAN SIMONS en AGELINA VAN LUIK, bun 45-jarige Echtverbintenis te vieren. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd en Kleinkinderen. Helder, 8 November 1883. Ondertrouwd P. SCHELLINGER, van Helder, en F. METS. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd C. SMIT en M. VAN DER ZEE. Helder, den 8 Nov. 1883. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd ALBERTUS DE BUNJE, Vuurstoker bij de K. N. Marine, en JACOBA CORNELIA HARTERING. Helder, 8 Nov. 1883. Getrouwd deu 4eH November, te Zaandam, Hk. DOGGER en Ge. MEIJN. Oudeschild, Tessel, 9 Nov. 1883. Algemeene kennisgeving. HOOGSTRAAT. Zondag a. s., Voorin. 1» uur. 's Namiddags S'/s uur, Ds. J. VAN DEN BROEK. Op den 23 October overleed, na een smartelijk lijden, in den ouderdom van 35 jaar, Mejuf frouw M. J. A. MARCHAND, geb. BUHSE. Nieuwediep. Namens de familie. Wegens buitenlandsche betrek- kingen eerst heden Wy ontvingen de droevige tijding van 't plotseling overlij den van onzen eenigen geliefden zoon H. W. EICHENBERG, Botteliersmaat aan boord Zr. Ms. stoomschip »Banjermassing,", te Macasser, in den ouderdom van 28 jaren. Zwaar treft ons deze slag, doch wij hopen te berusten in den Heer, wiens doen wys- heid is. G. F. KRAMER. E. KRAMER. Helder, 8 Nov. 1883. Heden overleed te Amsterdam, na voorzien te zyn van de H.Sacra- inenten en na een lijden van zes maanden, in den ouderdom van 31 jaren, onze geliefde Broeder en Behuwdbroeder B. J. MOOIJ. Helder, 6 November 1883. Namens wederzijdsclie familie, A. MOOIJ. Hartfiyk dank aan allen, die, naar aanleiding van mijn onlangs genomen besluit, in woord of daad mij blyken gaven van hunne belangstelling. L. VAN 'T SANT. Helder, 7 November 1883. Voor de vele blyken van belang stelling, ondervonden gedurende den toestand waarin onze moeder, ALIDA ALT, tengevolge van haar zoo nood lottig ongeluk heeft verkeerd, betui gen wy aan allen onzen welgemeen- den hartelijken dank. Helder, 9 Nov. 1883. Namens hare dankbare kinderen, en behuwdkinderen. Bij deze betuig ik mynen harte- lyken dank, voor de vele belangstel ling, by de ziekte en 't overlijden van mijnen dierbaren Echtgenoot onder vonden, en in 't bijzonder aan den WelEdelen Heer OUDENHOVEN en den Heer RANDA, alsook de Heeren dragers, voor de laatste eer, den over ledene bewezen. Nieuwediep, 8 November 1883. Wed. Jb. BUIS, geb. van Willigen. Mede uit naam van Kinderen en Behuwd-Kinderen. Bij deze gevoelen wij ons gedron gen onzen oprechten dank te betuigen aan Familie, Vrienden en Bekenden, zoowel van buiten als binnen de gemeente, voor de groote belang stelling, bij 't vieren onzer 25-jarige Ecbtvereeniging ondervonden. Helder, 9 November 1883. H. RIEMERS en Echtgenoote. te HELDER (Palmstraat.) ZONDAG 11 NOVEMBER a. s. voormiddags 10 uur, zal D. V. als Spreker optreden de WelEerw.Heer. van Haarlem. op 11 NOVEMBER, 's avonds dl/3 uur. De tekst der Liederen, a 10 Cents verkrijgbaar bij de HH. J. W. KAM PER en G. A. SONSTRAL, tot en met Zaterdagavond te voren. VERGADERING op Dinsdag 13 November, des avonds 8 uur in 't gewone Lokaal. Een algemeene op komst wordt verzocht. HET BESTUUR.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2