'T VLIEGEND BLAADJE. KIMME COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL. No. 1125. Dinsdag 27 November 1883. Elfde Jaargang Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Ba reaalSPOORSTRAAT es ZCIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 27 Nov. 1883. Vrijdagnamiddag werd door Burg. en Weth. alhier, aanbesteed de levering van drukwerken ten be hoeve der gemeente-admiuistratie, voor de jaren 1884 tot 1886. In geschreven werd door de beeren Gebr. Muré voor f 699.75, H. A. Stader- manu f 592.90 en A. A. Bakker Cz. f469.70. Voor steenkolen ten behoeve der gemeente-inrichtingen, door de heeren W. Breet a 1.16, D. Baudsma a f 1.05, P. Schagen a f 1.03 en P. van Es a f 1.00 por 100 kilogram. Naar wg vernemen zal de Eerw. Heer H. Dievenbach, pastoor der Oud- Roomsch Cath. gemeente alhier, op Vrijdag 30 Nov. a. s. gedachtenis vieren van zijn 25jarig priesterschap. Men maakt zich hier zeer on gerust omtrent bet Ned. barkschip >Waterloo," kapt. Flugger, welk schip reeds meer dan 100 dagen reis heeft van Amerika naar Amsterdam. Eenige der opvarenden behooren in deze gemeente tehuis. De kapitein heeft zijne echtgenoote en kind aan boord. Het alhier in ziukenden toestand binnengebracht brikschip »Thelegraf" is Vrijdag geheel leeggepompt en daar van een lek niets is te bemerken, moet het water door het voorluik in het ruim zijn gekomen. Door binnenkomende visschers wordt ge rapporteerd dat zij langs de gronden veel klein hout en battings drijvende hebben gezienmen vermoedt dat dit de deklast van de »Thelegraf" is. Blgkens bij het Departement van Marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroef8toomschip Tromp," in den namiddag van 23 dezer, weder van Vincent vertrokken, ter voort zetting van den oefeningstocht. In de buitengronden van Ter schelling is gestrand het stoomschip Norsoena, met planken, bestemd naar Antwerpen. De equipage is gered. Dezer dagen is van Benning- broek gevankelijk naar Alkmaar over- FEUILLETON. De strijd om een millioen. ROMAN IN DRIE DEBLEN, 6. maak *t duitsch van EPWARD AUGUST KöMG. EERSTE BOEK. Ebn gelukzojsker of niet I. „In het teBtameut nu, waarvan ik u zoo- eren sprak", vervolgde de boekhouder, be paalde Anton Oremerborn het volgende Van mijne nalatenschap mllen vijf maal honderd duizend thalers worden afgenomen eu in solide vijf percent rentende staatspa pieren worden belegd. Alle jaren zullen de renten van dat kapitaal, na aftrek van de te maken kosten tot den aankoop van meer dere effecten bestemd worden, blijvende deze bepaling voor vijftien jaren geldig; meldt zich in dat tijdsverloop mijn verdwenen zoon of zijn wettige erfgenaam aan, dan moet hem het geheelc kapitaal worden ter hand gesteld; doet zich echter gednrende dien tijd niemand op, dan vervalt na verloop van een halve eeuw do groote som aan mijn zoon Richard of eventuëel aan diens wettigs erf genamen. Gedurende het genoemde tijdvak moet telken vierendeel jaars in drie Duit- sche, Engelsche en Amerikaansche couran ten mijn verdwenen zoon of diens nakome lingen worden opgeroepen; tot dat doel zul- len steeds de couranten gebruikt worden, gebracht zekere T., uit Abbekerk, die den heer Donker tweemaal per brief met moord bedreigd had, wan neer hij geen f1200 van hem ont ving. Toen hij zich den 18n dezer des avonds te 11 uren op de aan gewezen plaats vertoonde, waar het pakje door den koetsier van genoemden heer werd bezorgd, werd hij door dezen en drie te voren gewaarschuwde rijksveldwachters gegrepen en aan de politie overgeleverd. Naar aanleiding van den brand in de Wageuaarstraat te Amsterdam, die voor een paar maanden plaats greep, wijst het publiek gerucht een zekeren S. als de oorzaak daarvan aan. Het schijnt echter, dat hier omtrent nog geen zekere bewijzen gevonden zijn, want hoewel de man reeds meermalen in het verboor ge weest is, is hg nog steeds op vrije voeten. Intusschen blijkt de zeer opgewekte stemming, die over deze zaak in de buurten buiten de Mui- derpoort heerscht, ook uit verschil lende kleine, met een verdraaide hand geschreven biljetjes, die op het aanplakbord bij de Commelin- straat aangeplakt worden en waarin op een ernstig onderzoek wordt aan gedrongen. Vrijdagnamiddag omstreeks 4 ure viel op de hoogte van den Kadijk te Amsterdam een beschonken ar tillerist van den fourage-wagen, met het ongelukkig gevolg dat het wiel hem over den hals ging en hij binnen eenige oogenblikken een lijk was. Dat men niet te veel kan waar schuwen, om toch niet roekeloos met het in den mond nemen van spelden te werk te gaan, is te Utrecht deze week weer gebleken. Eene vrouwe lijke dienstdode in een der voornaam ste sociëteiten aldaar wilde een stukje vleesch van tusschen hare kiezen ver wijderen, doch had het ongeluk de speld door te slikken. Den eersten dag daarna had zij er geen hinder van, doch reeds den tweeden dag, kreeg zij et>ne zoo hevige maag-aan doening, dat zjj niet meer voorover kon bukken en zjj zich Donderdag ter opereering naar het stedelijk zie kenhuis heeft moeten begeven. Blijkens verschillende lingen hebben eenige studenten uit Utrecht zich te Baarn de vrijheid veroorloofd eene meisjeskostschool binnen te dringen. De kostschoolhou- deres, natuurlijk op zulk rumoerig bezoek niet gesteld, wist geen beter middel te vinden dan de brandklok te lniden, waarop eenige boeren te hulp snelden. In deze omstandig heden schijnen de studenten het ge raden geacht te hebben zich zoo spoe dig mogelijk te verwijderen een hunner liep daarbij evenwel een messteek van een der boeren op. Het heet dat een gerechtelijk onderzoek inge steld wordt. De jonkman, van wien dezer dagen in een bericht uit Tiburg mel ding gemaakt werd en die in zeer korten tgd ruim f5000 had zoek gemaakt, is eergisteren te Delft aan gehouden wegens bedelarij en naar 's-Gravenhage opgezonden. Evenals te Tilburg wilde hij zich aldaar als landlooper laten opnemen en toen dat werd geweigerd, ging, hg bedelen. De Minister van Koloniën heeft Vrgdag zgn ontslag gevraagd. Een Franschman, die vroeger 6 jaren als vrijwilliger bij ons leger in Oost-Indië had gediend en nu 2 jaren geleden, na afloop van zgn diensttijd, zich te Brussel metterwoon had gevestigd en aldaar was gehuwd, is te Rozendaal gearresteerd, omdat hij andermaal zich te Harderwijk als koloniaal had verbonden, doch zoodra hg het handgeld a f300 had be machtigd, verdwenen was. Naar men verneemt, is bij 's Konings besluit 11 dezer het terrein, waarop de in Januari 11. verwoeste buskruitfabriek de Krijgsman,,teMui- den stond, aangewezen als de plaats waar die fabriek, overeenkomstig een door Z. M. goed te keuren plan en met inachtneming der door Z. M. te stellen voorwaarden, weder opge richt en in werking gebracht kan worden. die het grootst aantal lezers tellen. Voor het geval dat Richard binnen het genoemde tijdsverloop zonder erfgenamen na te laten sterft, vervalt het kapitaal aan de stad, om bet tot nuttige doeleinden te bestemmen." Zoo luidde het testament, dat, zoo gij wel denken kant, bij de opening niet weinig kwaad bloet zette. „En werden die bepalingen nagekomen P" vroeg de koster, die zijn pijp op nieuw had aangestoken en in gedachten verzonken de blauwe wolkjes nazag, die hij uitblies en welke allerlei vormen en gedaanten aanna men alvorens zij de zoldering der kamer had den bereikt. „Zij werden vervuld," bevestigde zijn broe der, dc notaris die het testament heeft opge steld zorgt daarvoor." „En wie is in net bezit der papieren P „Mijn patroon. Er wi-s te dien aanzien niets verder bepaald en het beheer van het geld bleef in zijne handen." „En hoe groot is de som thans?" vroeg Christine. „Achttien of negentien jaren zijn sedert den dood van den erflater verstreken," her nam Karei Burgraf, „na kant wel zoo wat berekenen hoe groot het kapitaal is. Met renten op renten zal het meer dan een mil lioen bedragen." „En die groote som zal de 'jonge heer in handen krijgen P" vroeg het meisje met stij gende verbazing. „Wanneer het geen bedrieger is, seker." „Dat hij een bedrieger sou zijn geloof ik in het geheel niet," seide de koster en een als 't ware energiek hoodschudden bekrach tigde deze bemerking, „hij trad daarvoor veel te zeker op. Vrouw Lamm wilde hem op den tand voelen, doch hij raadde oogen- blikkelijk hare voornemens en zijn antwoord was zoo kloek, dat zij zwijgen moest." Karei Burgraf keek op zijn horloge en stond op, terwijl Christine bezig was met het aansteken van de lamp. „Wij znllen natuurlijk alles wat de jon geheer ons voorlegt zorgvuldig onderzoe keu," zeide hij, „eu maanden kannen nog verloopen eer de erfenis wordt uitgekeerd; doch hoe ook de zaak mocht afloopen, ik zie vooruit, dat wij genoeg ergernis „Och wat, de geheele geschiedenis zal n geen kommer baren," viel zijn broeder hem in de rede, „laat dat alles maar stilletjes aan den koopman Ommerboru over, die al leen toch is Blechts de belanghebbende." „Gij begrijpt dat niet, beste Frans. Christine wees zoo goed en geef mij mijn hoed." „Wilt ge al weg gaan, oom? Er gaat nog een latere trein, ik reken er op, dat ge met ons het avondeten zult gebruiken." „Heden niet lief kind, het spijt mij zelf, dat ik reeds weg moet, doch het is niet anders. Het was wel mijn voornemen tot den laatsten trein hier te blijven, doch de onverwachte berichten, die ik hier vernomen heb, zijn er oorzaak van dat ik spoed moet maken. Wellicht kan ik hedenavond mijn patroon nog spreken en hem eenigszins voor bereiden, opdat hij wete met wien hij te doen Uit Gronau is te Enschede aan gekomen en naar het huis van arrest overgebracht een Nederlander, G. B. genaamd, vermoedelijk een der daders van den gepleegden moord te Heinoo. Op verscheidene boerenplaatsen onder de gemeente Tienhoven, werden dezer dageu de varkens dood in het land gevonden. Allereerst werd er aan misdaad gedacht, doch bij nauw keuriger onderzoek bleek, dat al deze varkens de strot doorgebeten was. Het schijnt dat twee losloopende hon den uit eene andere gemeente des nachts een bezoek aan de hofsteden gebracht en de varkens doodgebeten hadden. Door wijlen den heer F. predikant te Groenloo, is aan de Prins Hendrik-stichting te Egmond ver maakt eene som van f500, vrij van sucessierechten. Uit Scheveningen meldt men, dat dc Engelschen de laatste week weder erg huis gehouden hebben. Yan eene schuit vau den reeder W. Groen werden 40 netten gehakt. Oorlogs schepen waren er niet te zien. De spoorwegarbeider, De Ru genaamd, wilde Donderdagavond bg het station Bussem een steen van de rails verwijderen, terwijl op hetzelfde oegenblik een trein aankwam, die hem letterlijk doormidden sneed. Een hoogst treurige zaak was Donder dag aau het onderzoek van het Gerechtshof te Den Haag onderworpen, nl. twist tusschen twee broeders, gevolgd door moord. In den namiddag van 30 Juli trof de beschul digde den 31-jarigen P. S., vau beroep ar beider, zijn broeder Antonie te 's-Gravenzaude in een hevige woordenwisseling met een an der arbeider. Besch., die veel van zijn broeder hield, trachtte de twistenden te scheiden en het gelukte hem inderdaad Antonie, die in een heftige gemoedsaandoe ning was, tot bedaren te brengen. Een oogenblik daarna werd de zaak met een borrel afgehandeld. Bij deze gelegenheid werd een volle kruik jenever leeg geschonken en besch. had wel het grootste aandeel verzwolgen. Het scheen dat men nog niet genoeg had, want ge zamenlijk bezocht men een ic de nabijheid gelegen arbeiderskeet, waar men zich weder om te goed deed. Besch. viel in die keet in 'een diepen slaap, terwijl de overigen voortgingen met zich te bedrinken. Maar aan alles komt een einde, dns ook aan die zwelgpartij. Nu kwam het er op aan, om besch., die nog steeds sliep, mede te krijgen. Men schudde en riep herhaaldelijk, maar er was geen denken aan, om hem tot opstaan te bewegen. Een voor een gaven de kameraden het op. Antonius echter hield het langst aan. Hij schudde hem net zoo lang, tot hij de oogen opende, ja gaf hem zelfs toen dit niet spoedig genoeg naar zijn zin ging, een slag in het aangezicht. In woede ontstoken en niet wetende wat hij deed, haalde besch. een mes uit zijn zak en daarmede in het wilde scher mende, bracht besch. zijn broeder Antonius een hevigen stoot toe aan den nek. Antonius beproefde nog eenige schreden te doen, maar viel onmiddellijk dood neder. S. werd onmid dellijk aan de justitie overgeleverd. Berouwvol bekende besch. zijn daad, maar zeide dat hij zich op het noodlottig oogen blik van niets bewust was. Het Openb. Ministerie achtte het bewijs weliswaar vol komen geleverd, maar had diep medelijden met dezen besch., die door den drank in zoodanigen toestand gebracht was, dat hij niet wist wat hij deed. Met het oog op de gunstige antecedenten van dezen besch. en zijn boetvaardig gedrag ter terechtzitting betoond, requireerde Adv.-Generaal Bijleveld veroordeeling van 8. tot 6 jaren gevange nisstraf. De vernietiging: der Sondan-Expeditle. De bijzonderheden van de vreeselijke slachting in Opper-Egypte, zijn sedert be kend geworden. Het geheele leger onder Hicks Pucha is over den kling gejaagd. Behalve de Reutertelegrawmen, bevatten de voornaamste bladen heden particuliere depeches uit Cairo en de Times daarenboven een uit Khartoum direct van „één der beide overgeblevenen van bet ge heele leger van Hicks Pacha." Het beet daarin dat Hicks Pacha, na een zegevierende schermutseling met den vijand, door de verradelijke handelwijze van een gids, in een hinderlaag gelokt werd, waar de Mahdi verscholen lag. Na een driedaagschen tegenstand, waarin zij evenveel van dorst te lijden hadden als van de vijandelijke kogels, werden de Egyp- tenaren tot op een paar man afgemaakt. Wij mogeu aannemen dat deeerste be richten eenigszins overdreven zijn, zooveel is zeker het Egyptische leger in Soudan is vernietigd geweren, ammunitie en levens middelen zijn in handen van den vijand gevallen en en een groot aantal Britsche officieren en eenige duizenden Egyptenaren vonden een jammerlijken dood. heeft, als de erfgenaam; eens plotseling voor hem stond. Gij brengt mij zeker naar 't sta tion FransP" De beteekenisvolle blik, welke van deze woorden vergezeld ging, deed den koster duidelijk blijken, dat zijn broeder iets op het hart had, wat hij in tegenwoordigheid van Christine niet wilde zeggen; de koster was dan ook oogenblikkelijk bereid aan de geuite wenscli gehoor te geven en nadat het meisje zoo hartelijk mogelijk van haren oom afscheid had genomen, verlieten beide het huis en sloegen, arm in arm loopende, den weg naar het station in. „Hebt ge me nog iets te zeggen?" vroeg de organist, nadat zij eenige oogenblikken zwijgend naast elkander waren voortgegaan. „Jawel", zeide Karei Burgraf aarzelend en met zachte stem, „het jonge kind behoefde dat niet te weten eu ik hoop, dat gij ook niet verder zult vertellen, hetgeen ik u zeggen zal. Ik kan mij vergissen, zeker weet ik het niet, maar 't geen mij drukt moet mij van 't hart en buiten u heb ik niet een trouwe ziel, voor wien ik mijn gemoed kan uitstor ten. Ik vrees dat mijn patroon in de laatste jaren het kapitaal niet goed beheerd heeft: nu zal de erfgenaam komen, het bedrag en en de afrekening vorderen, dat is hetgene wat mij drukt." Verrast was de koster blijven staan; bij zag zijn broeder strak aan, terwijl deze met het boofd schudde alsof hij wilde zeggen: hier is goede raad dnnr en ik weet niet waar ik dio balen zal. „Het is slecht te begrijpen," zeide de koster, „doch wanneer ge daarvoor bewijzen hebt, dan kan men slechts de gewetenloos heid van uwen chef „Wij moeten dadelijk niet zoo streng rech ten," onderbrak de boekhouder hem schie lijk, „want ook hier zijn verzachtende omstan digheden, die in de weegschaal moeten ge legd worden. Sedert twintig jaren is de be wuste oproeping jaarlijks vier malen in de voornaamste dagbladen geplaatst en tot heden bad zich niemand aangemeld; mijn patroon mocht dus wel aannemen, dat de erfenis hem of zijne erfgenamen zou toevallen. Hij was er steeds over uit zijn humeur, dat een gril zijns vaders hem genoodzaakt had die bedui dende som uit de zaken te nemen en als 't ware braak te leggen, iets wat men in hem zeer goed kan blijken." „Maar daardoor was hij volstrekt nog niet gerechtigd dat kapitaal aan te spreken. Kan hij dan vooruit weten of hij of zijne kin deren na verloop van 30 jaren nog in leven zullen zijn? Voor zoover ik weet heeft hij slechts twee kinderen, een zoon en een doch ter, zij kunnen beide ongehuwd sterven en in dat geval heeft de stad aanspraak op het geld." „Zeker, zeker," zeide Karei Burgraf, ,,'t is dan ook verre vau mij de handelwijze van den koopman te rechtvaardigen, ik zeg alleen maar dat er verzaohtende omstandigheden zijn, die voor hem pleiten." „Nooit," Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1