'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL vóór 10 ure fles morgens No. 1128. Vrijdag 7 December 1883. Elfde Jaargang Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Atoonnoment per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >8 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 UitgeversBERKHOUT <fc Co. te Helder. BaretaiSPOORSTRAAT ei ICIDSTRAAT. Advertentien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJ DAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Inzenders van advertentiën wor den beleefd verzocht die op den dag der uitgave uiterlijk in te zenden. DECEMBER, Wintermaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 8 n. 2 m. Onderg. 3 u. 44 m. Zobdag 9 Maandag 10 Dinsdag 11 Woensdag 12 Donderdag 13 Vrijdag 14 Volle Maan. Zatbedag 15 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 7 Dec. 1883. Terschelling, 4 Dcc. Van het stoomschip Norröna is niets meer te zien, zoodat men on derstelt dat het schip in den afge- loopen nacht totaal is vergaan. Terschelling, 4 Dec. Alhier is aangespoeld een omge slagen schoener zonder masten en tuigage. Het strand ligt vol delen. Uit Hoorn wordt onder dag- teekening van Maandag geschreven: Zooeven rukt een detachement van 40 soldaten met 2 brandspuiten naar Berkhout, alwaar de kerk reeds ge heel afgebrand is, en men voor de gebouwen, die er om staan, bevreesd is. De hevige wind begunstigt het voortwoeden der vlammen. Omtrent den brand in de kerk te Berkhout op Maandagavond wordt nader gemeld Aangewakkerd door een feilen wind, stonden toren en kerk al spoedig in lichtelaaie vlam. Omtrent de oorzaak van den brand zegt men, dat zekere P. Borst, timmermansknecht, wegens droukenschap in den toren was opgesloten en moedwillig den brand heeft aangestoken met lucifers, die hg bij zich had. Zelf is hij het slachtoffer zijner roekelooze daad ge worden, daar hij mede verbrand is. Een 4tal spuiten wist den voort gang der vlammen te stuiten, wat het onstuimige weder geen ge makkelijk werk was. Men schrijft uit Amsterdam: Door den commissaris van politie Ider 5e sectie werd dezer dagen bij herhaling in de Amsterdamsche cou ranten een oproeping geplaatst naar den schrgver van een ongeteekenden brief, waardoor aan de politie een belangrijke dienst was bewezen en waarvoor zij den schrgver naar ver dienste wilde beloonen. Tot nog toe liet de anoniemus niets van zich hooren, zoodat men zich in allerlei gissingen verdiept en sommigen aan onthullingen denken als waardoor de inbraak door de bekende paneel zagers gebroeders Lavertu aan 't licht kwam. Nu de politie nadere mededeelingen niet in haar belang acht, kan het vermoedelijk voor de rust van ongerusten zijn nut hebben, openbaar te maken wat van de zaak bekend is. Aan het bureau der 5e sectie was nl. eenigen tgd geleden aangifte gedaan van den diefstal van 10 balen koopmansgoederen uit een gebouw in de nabijheid der Hout haven, doch in den namiddag van den dag der aangifte ontving de commissaris van politie der 2e sectie een ongeteekenden brief, waarin hem werd medegedeeld dat de gestolen voorwerpen op een terrein buiten de Leidschepoort te vinden waren, wat bij onderzoek door een paar re chercheurs werkelijk het geval bleek te zijn. De anonieme schrgver berichtte voorts dat hg zich wel wilde bekend maken, als de heer Stork, commis saris van politie, tot dat einde met hem wilde samenkomen. Daaraan gaf de commissaris geen gevolg en de schrgver bleef onbekend. In de veronderstelling dat de goe deren wel zouden worden afgehaald, en daardoor de dieven bekend zouden worden, werd de geheele omtrek nauwkeurig zoowel des daags als des nachts bewaakt, doch tot nog toe kwam niemand opdagen, zoodat de verwijderde goederen weder naar de plaats van herkomst werden terug gebracht. Deze zaak is derhalve in duister nis gehuld, maar het mystieke er van ligt in de poging van den ano- niemen briefschrijver om met den heer Stork een onderhoud a part te hebben. Volgens ontvangen telegram uit Zandvoort te Amsterdam bij de Vereeniging van Assuradeuren, is het Nederlandsche schip Content, kapt. Kuiper, met hout vau Gothen- burg naar Dordrecht, bjj Zandvoort gestrand. Volgens later particulier ontvangen bericht is het volk ger§d. Maaudagavond is door de po litie te Haarlem een jeugdige die venbende aangehouden, bestaande uit zeven jongens van 10 tot 16 jaren, die zich aan verschillende diefstallen in winkels en kelders hebben schuldig gemaakt. Bij het wegnemen van een flesch wjjn wer den zij op heeterdaad betrapt. De oudste heeft reeds meermalen wegens diefstal achter de tralies gezeten. Door den commissaris van po litie te Haarlem was voor eenige dagen geleden iu het Politieblad de opsporing en opzending verzocht van den elfjarigen knaap Jacob Trevel, die in de maand Augustus jl. door zijne moeder te Haarlem aan de be kende kermisreizigers »de Zoeloes" was toevertrouwd. Heden is dit kind door de politie te Nijmegen in den reiswagen van een aldaar doortrek- kenden koorddanser aangehouden. Deze koordendanser had het knaap je van >de Zoeloes" ten geschenke gekregen, en zou het nu in zgn vak opleiden. Het blijkt intusschen hieruit, dat de Nijmeegsche politie op dit volkje een scherp toezicht hondt en op wie en wat't in zgn gevolg" medevoert, waarvoor haar zeker een woord van lof niet mag onthouden worden, Omtrent het lot der vermisten van het stoomschip Burgemeester De Wael schrijft menDe oppasser van De Verklikker vermoedt, dat zij met de sloepen zgn aangekomen op een zandbauk, dicht bij de plaats waar het schip strandde. Het is een zeer groote en lage bank. Nu denkt hg, dat de schipbreuke lingen er op kwamen met eb en dat zij verdronken zijn toen het water wassende was. Waarschijnlijk hebben zij gedacht van de bank de duinen te bereiken. Althans vau de duinen af kon men met laag water het schip bereiken. Lijken zgn nog niet be speurd, niettegenstaande daarnaar el- ken dag onderzoek wordt gedaan. Uit Rotterdam wordt van 4 dezer geschrevenDe hevige Noord westen storm van heden, die van och tend te 8 uren door een kort hevig onweder werd begeleid, deed hier 't water geweldig wassen, zoodat de Oude Plantage onderliep. Met de grootste krachtsinspanning is het slechts mogen gelukken de dammen van het groote werk in de Oade Haven voor vernieuwd onderloopen te vrij waren. Toch trof den aannemer een nieuw ongeval. Het verwulfsel, in dertijd onder het Postkantoor aange legd, is voor een deel bezweken. Het water ondermijnt daardoor een groot deel van de Blaak. Verleden week was er reeds een gat vlak onder de tramrails gevallen, waardoor de dienst gebrekkig kon voortgaan. Heden echter vielen zulke ontzaglijke gaten in den grond, dat de boomen er in verzonken en de politie den weg als gevaarlijk voor rijtuigen moest af sluiten. Daar op dit punt juist de wagens van den postpakketdienst af- en aanrijden, is dit in dezen drukken tgd een groot bezwaar. Voor den bedoelden aannemer was het geval erger, dat een der groote kuilen juist viel onder de locomobile, tot het drooghouden der werkeu. Met groote moeite is het gevaarte nog geschoord en ligt nu op zijde. Maar vooreerst zal 't op dat punt wel geen dienst meer kunnen doen. De cassatie-voorziening tegen het arrest van het gerechtshof te 's Gravenhage, betreffende de veroor deeling van de z. g. »millioencnjuf- frouw" en haar medeplichtige Van Zutphen, zal den 24en dezer voor den Hoogen Raad worden behandeld. Een geheel gezin te Leeuw- arderadeel, dat het vleesch had ge geten van een kalf, hetwelk t miltvuur had geledeu, is tengevolge daarvan ongesteld geworden. De meeste leden van het gezin bleven behouden na hevige brakiugen. De vader echter is aan de gevolgen be zweken. De volgende gebeurtenis ver wekt te Goëuga algemeen sensatie. De heer A. de Boer, lid van den Gemeenteraad van Wijmbritseradeel, is met zijn zoontje en een zijoer voormalige dienstboden, een meisje van ongeveer 20 jaar, spoorloos ver dwenen, met achterlating zgner vrouw en drie jonge kinderen. De moeder van het dienstmeisje is wanhopig over het verdwijnen van haar eenig kind. Het gerucht loopt, dat de man naar de Transvaal is vertrokken. Juist begaf zich Zondagochtend de Hervormde gemeente te Idaard (Friesland) naar de kerk, toen ont dekt werd, dat het dak van het bouw brandde. Een verwarmings toestel, waarvan waarschgnlgk de pgp een onzichtbaar lek had, schijnt de oorzaak van het onheil te zgn ge weest. Gelukkig was de schare nog niet in de kerk gezeten. De gevol gen hadden dan ernstiger kunnen zgn, daar de kerk slechts een uitgang heeft. Nu werd de brand bijtijds gebluscht. Een bedrog van geheel nieuwe vinding heeft te Groningen plaats Een commissionair, van dc beurs komeude, ontmoette een man met een haas, kocht dien haas voor f2.50 en ging er mee naar huis. Hg over handigde het dier aan zijn hospita om deu volgenden dag voor hem op tafel te kunnen verschijnen. Toen de haas des avonds gevild werd, bleek, dat hij reeds was ontvleescht en dat men de huid met een hoeveelheid modder, eenige lappen en wat papier had gevuld, zoodat hij ook zoo ten naastebij de gewone zwaarte had te ruggekregen. Het beest was daarna netjes toegenaaid. Yoor eenige maanden werd uit Vriezenveen gemeld, dat een 70jarig bruidegomdie met een 31 jarige bruid ter ondertrouw was opgenomen, afzag van zijn voorgenomen huwe lijk. Het schijnt echter, dat de bruidegom zich nog al spoedig be dacht heeft, want het huweijk werd de vorige week voltrokkeu Toen ze zich echter 11. Vrijdagavond naar hunne nieuwe woning begaven, geraakten zij met het rijtuig, even achter den molen bij Daarle, te water en zouden zeer zeker verdronken zijn, zoo niet de koetsier, die naast het rijtuig liep, hun ter hulpe was Een waggon, waarin zich 30 werklieden bevonden, is bij Saint- Méeu tegen een anderen trein aan- geloopen, die door twee locomotieven getrokken werd. De waggon werd tusschen de drie machines verbrijzeld en slechts een jongen redde zich door op den weg te springen. Van de anderen werden 18 gedood en de overigen gewond. Een onlangs van een zeereis te Hamburg teruggekeerd zeeman heeft zichzelf bij de justitie aangegeven wegens het volgende feit. Op 1~ Sept. 1880 werden twee boerenwo ningen in de asch gelegdtwee werk lieden werden van brandstichting ver dacht, daarom veroordeeld en in de gevangenis gezet. Onze zeeman had dit vernomen en heeft nu aangegeven dat hij door onvoorzichtig omgaan met vuur oorzaak van de ramp en door zijn stilzwjjgen ook van de on schuldige veroordeeling is geweest. Volgens den Alexandrgnschen berichtgever van Daily News, is men daar niet geheel vreemd aan het vermoeden, dat het leger van Hicks- pacha, in plaats van na een drie- daagschen strijd te zgn vernietigd, veeleer in het geheel niet heeft ge vochten, maar eenvoudig zgue Eu- ropeesche officieren heeft vermoord, om daarna en massa tot den Mahdi over te loopen. Te Alexandrië kent men zijn volkje waarschgnlgk beter dan ergens el ders en zal men beter weten dan wjj,' welke interne bewijzen het ver haal van den driedaagschen worstel strijd onwaarschijnlijk maken. In de steenkolenmijn Trien Kaisin, te Montignyo a/d Sambre (België), heeft een ontploffing, ver oorzaakt door het breken van een lamp, brand doen ontstaan en een mijugang gedeeltelijk doen instorten, waardoor drie arbeiders gedood en drie andere levend begraven werden. De overigen van de dertig arbeiders wisten te ontkomen. Vier hunner bekwamen ernstige brandwonden, waaraan twee reeds zgn overleden. Men trachtte de levend begravenen nog te hulp te komen maar de toegang tot de plek waar zij werkten was geheel versperd door neerge storte blokken steenkool en niet te bereiken wegens den moeieljjk te blusschen brand. De schoener Royal Star heeft in de Placeutiabaai bij Newfoundland schipbreuk geleden. Alle opvarenden, zes in getal, kwamen om. Ten ge volge van den jongsten storm op de kust van Newfoudland worden nog veertien vaartuigen vermist. Te Marseille is een bankiers knecht, van Credit Lyonuais ver moord. Men vond hem dood in de gang vau een huis liggen, beroofd van den zak, dien hij bij zich had en die 60.090 fr. bevatte. De politie tracht den moordenaar op te sporen. Volgens nader medegedeelde bij zonderheden werd de knecht in het bewuste huis, rue Paradia, gelokt met een wissel op de moordenaars, die daar eerst sedert drie dagen woonden. Men liet hem daar binnenkomen om het geld te ontvangen en on verhoeds werd de arme man aan handen en voeten gebonden, onder een matras gesmoord en daarna be roofd. Onder het opschrifteen Rus sische Rothschild, verhalen de Peters- burgsche bladen de volgende fabelach tig klinkende geschiedenis. De majoor Sawadsky moet van een zgner bloedverwanten, die jaren geleden naar Amerika trok en wiens eenige erf genaam hij is, een som van 110,000,000 roebels hebben geërfd. De naar de nieuwe wereld gezonden advocaat die het geld in ontvangst zal nemen, krijgt voor zgn moeite 2 pCt. van de geheele som, dus een buitenkansje van meer dan 2 millioen roebels! Toen de majoor zgn wapenbroeders met de heugelijke tijding bekend maakte, sprongen zij drievoet hoog van verbazing en blgdschaphg be loofde nl., zoodra hij het geld in handen had, de schulden te zullen betalen van alle officieren, die bij zgn regiment dienden. Voorts beloofde hij op een geschikte plaats een groot paleis te laten bouwen, waarin al zijn tegenwoordige vrienden, als zg dit wenschten, kost en inwoning kon den bekomen. Als Sawadsky zgn er fenis beet heeft, zal hg dagelijks ongeveer 15,000 roebel te verteren hebben. Heldersche Moppen. In de spreekkamer van een tandmeester zat een kat in 't geopende venster en keek omzichtig in 't ledige vertrek. Plotseling valt het vensterraam neder en de arme kat, wier staart op bedenkelijke wijze beklemd zat, begon hartverscheurend te jammeren. De veertien patiënten, die in de voorkamer zaten te wachten, liepen allen de deur uit. Hun kiespijn was plotseiin? nezen,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1