'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TESSEL vóór 10 nre k morps No. 1129. Dinsdag 11 December 1883. Elfde Jaargang Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BureauSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. inzenders van advertentiën wor den beleefd verzocht die op den dag der uitgave uiterlijk in te zenden. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 11 Dec. 1883. Uit Zandvoort wordt geschreven: De in den morgen van 4 dezer alhier gestrande schoener Content" zit nog altjjd rast en is hoog op het strand geworpen. Was 't een prachtige aanblik te zien hoe de hooge golven er tegen aanliepen en 't schip aan alle zjjden beukten, niet minder verrassend is het gezicht er op bjj winterweêr. Met zijne besneeuwde masten en ra's en in zjjne schuine houding doet de schoener aan het spookschip uit De Vliegende Hollander denken het eigenaardige schouwspel trekt vele bezoekers. Het beste gezicht er op heeft men van het terras van het Zuid-Zandvoortsche koffiehuis. Zooals men weet is de equipage gered en thans is men bezig met het lossen der lading. Men leest in het N. v. d. D. Dcor de gansche pers circuleert een Amsterdamsch bericht, uit een van de plaatseljjke blaadjes overgenomen, en vrjj wel geschikt om een verkeerd denkbeeld te vestigen van de toestan den alhier. Het heet, dat des nachts tal van personen op onze straten en grachten ronddolen zonder te huis, bibberend van koude en geeuwend van honger. Bjj onderzoek is gebleken, dat er geen bijzondere aanleiding voor der gel jjke sensatiewekkende tg ding be staat. Voortdurend zjjn er in eene stad als de onze personen, die den naeht in een kar of kelderingang onder den open hemel doorbrengen, maar hun aantal is nu niet grooter dan anders om dezen tijd van het jaar. Voor hen, die deze ligplaats niet verkiezen, is op de Passeerdergracht gelegenheid om onder dak te komen, terwijl die gelegenheid hun ook aan al de politie-bureaux gratis verschaft wordt. Te Amsterdam wordt sedert 23 November vermist de dienstbode Mar- tje De Jong, oud 30 jaar, vrij lang. gekleed met donkerblauwe stoffen japon, bruinen regenmantel, groen- achtigen hoed en pantoffels. Uit hoofde zij in den laatsten tijd zeer zwaarmoedig was en in z wan geren toestand moet verkeeren, wordt ver moed dat zij zich van het leven heeft beroofd. De commissaris van politie der 8e sectie te Amsterdam verzoekt bjj ontdekking onmiddelljjk bericht. Bjj een in de Oostenburger- straat te Amsterdam wonend win kelier werd dezer dagen naar het adres van een zjjner familieleden gevraagd. De man zond den vrager naar een winkel in de Commelin- straat, welke door zjjn vrouw wordt waargenomen en gaf hem, om het verkrijgen van de noodige inlichting gemakkeljjk te maken, zjjn adres kaartje mede. Toen dit werd aangeboden, had de honder er aehter opgeschreven »geef aan brenger f 10 mede" en de vrouw, die geen kwaad vermoedde, voldeed aan dien wensch. De brutale oplichter werd spoedig opgespoord en in hechtenis genomen. Drie kinderen, half angstig maar vol hoop, spoedden zich op St. Nicolaasavond naar de denr der ou derlijke woning op een 3e verdieping in de Lindenstraat te Amsterdam, toen er werd aangeklopt. Zij openen en daar stond Sinterklaas voor hen, met woorden en handen vol goedheid. Doch spoedig herkennen zij de goedige stem. In overmaat van blijdschap vallen zjj moeder haast in de armen, met het betreurenswaardig gevolg dat de vrouw van de trappen viel. De arme vrouw ligt bedenkelijk in het gasthnis. Vrij dagnacht is de stoomrjjst- pellerjj van de firma Klaas Blans, te Zaandam, geheel verbrand. Hoewel de brandweer spoedig hulp verleende, en die van de gemeente Koog aan de Zaan groote diensten bewees, was 't onmogelijk de kostbare fabriek met de eivolle schuren voor het vernielend element te bewaren. De schade is zeer aanzienlek. Voor de rechtbank te 's-Hage stond de vorige week terecht een voormalig bediende van de begraaf plaats Eik-en-Dninen, die verdacht werd de armen der gemeente Loos duinen, helaas op zeer ingenieuse wjjze, te hebben bestolen. Om het geld uit de offerbnsseu, aan den ingang van den doodenakker ten behoeve der armen geplaatst, machtig te worden, ging de doodgraver aldus te werk Door de opening van de bus werkte hjj een prop papier, welke bevestigd was aaneen touwtje, dat er buiten hing. De muntstukken in de bus geworpen, bleven op die papierlaag rusten en vertoonden zich, als hjj door aan het touwtje te trek ken de machine in beweging bracht naar boven, zoodat hjj het geld ge makkelijk met de vingers kon grjjpen en uit de armenbus in zijne zakken overbrengen. De beklaagde, die ongeveer 6 jaren als doodgraver dienst deed, moet in al dien tijd door deze praktjjken de bussen geledigd hebben. Ondanks zijne ontkentenisdie echter geen steun vond in de afge legde getuigenverklaringen, eischte 't O. M. voor dit genie" een celstraf van drie maanden. Met recht kon gezegd worden, dat deze doodgraver door zjjne handel- wjjze zjjn eigen graf gedolven heeft. 't N. v. d. D. schrijft: In de vorige week is door eenige dagbladen melding gemaakt van be treurenswaardige feiten, welks in een onzer garnizoenen zouden hebben plaatsgegrepen bjj het geneeskundig behandelen van een zieken later over leden officier, door een officier van gezondheid. De feiten zonden zich hebben toegedragen al» volgt lo. De patiënt is door zijn genees heer met nonactiviteit bedreigd, toen hij een consult verlangde, waarop de niet-gefortuneerde patiënt heeft moe ten zwjjgen. 2o. Door zwakte is de patiënt in zijn woning op den grond gevallen, waarbjj hjj zjjn sleutelbeen heeft ge broken; deze breuk werd eerst na verloop van eenige dagen, op herhaald verzoek van den patiënt, door den geneesheer onderzocht en toen ook geconstateerd. 3o. Hoewel de patiënt geregeld 's avonds koorts had, wilde de ge- neeheer hier niets van aannemen, is zich nooit des avonds hiervan komen overtuigen en heeft den patiënt eerst drie dagen vóór diens dood chinine voorgeschreven. 4o. In den nacht vóór den dood, toen de patiënt herhaaldeljjk om den dokter riep, heeft deze, niettegenstaan de het aanhoudend geschel, gewei gerd de deur te openen, terwjjl hjj zich den volgenden morgen verant woordde door te zeggen, dat de hulp van den dokter der wacht had moe ten worden ingeroepen. Sedert zjjn omtrent deze ongewone zaak verschillende bijzonderheden be kend geworden. Het Vad. noemde als garnizoen- plaats Bergen-op-Zoom en als slacht offer den kapitein der infanterie H. C. de Korte. De Midd. Ct. zegt dat de eerstaan wezende officier van gezondheid P. F. Meuleman, genoemd wordt als de ge neeskundige, bij deze zaak betrok ken. De Amsterd. eindelijk verneemt, dat de weduwe van den overleden kapitein zich bij den kolonel-com mandant van het 3e rigiment, den heer A. J. W. van der Schrieck, mondeling beklaagd heeft over de militair-geneeskundige behandeling die haar overleden echtgenoot heeft moeten ondervindenvoorts dat de weduwe op audiëntie bij den Minister van Oorlog is geweest, en dat Z. E. hierop aan den Generaal-Majoor-In- specteur van den geneeskundigen dienst der landmacht een onderzoek heeft opgedragen. Wij kunnen dus vertrouwen, dat de droevige feiten behoorljjk onderzocht zullen worden. Nn den afvoer der goederen uit de gebouwen en van het terrein der Amsterdamsche tentoonstelling al sedert ruim vijf weken geregeld door de verschillende expediteurs is voort gezet, is er een groote opruiming zichtbaar. Geheel ontruimd zijn de afdeelingen China, Japan, Perzië, Victoria, Zuid-Wales, Britsch-Indië, Rusland, Zwitserland en de Kaap kolonie heel weinig is er nog van Engeland, Italië, Oostenrijk, Spanje en de Spaansche koloniën. In de Fransche afdeeling is nog slechts een klein deel aanwezigmeer staat er in de Belgische afdeeling, en wel het meeste in de Duitsche, in welke afdeeling nog een aantal uitstallingen worden aangetroffen, zooals zij waren tijdens de tentoonstelling. In de machine-galerij is men druk in de weer de machinerieën uit elk ander te nemen, in te pakken en af te zenden. Dit werk vordert uit den aard en omvang der voorwerpen niet zoo vlug, en levert dezer dagen weder een tooneel van bedrijvigheid, als bjj de aankomst en bet opzetten gezien werd. De toestand van het terrein, zoo druk met paard en wagens bereden, eerst door het overvloedige regen water verweekt en nu door vorst tot eene hobbelige vlakte gevormd, maakt dat het vervoer daar met groot be zwaar gepaard gaat. De spoorweg, door den expediteur Kievits in ge bruik, is dan ook van groot nut er zjjn dagen geweest dat er meer dan 30 lorries (rolwagens) vol ge laden, de goederen van het terrein naar de vaartuigen tot verdere ex peditie overbrachten. Men verneemt, dat de Commissie zal bepalen, dat de gebouwen en het terrein vóór den lsten Januari e.k. geheel moeten ontruimd zjjn. Het Centraal-Comité voor de inzameling van gelden voor de nage laten betrekkingen der omgekomenen met Zr Ms. ram monitor Adder heeft zich thans als zoodanig ontbonden en is overgegaan in de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van het Adderfonds, waarvan de sta tuten reeds door Z. M. den Koning zijn goedgekeurd. Deze Vereeniging zal bestaan uit 12 leden, waaruit het bestuur wordt gekozen. Donderdagmiddag zjjn te Am sterdam voor het front der troepen van het le bataljon mariniers gede gradeerd een sergeant-majoor, een fourier en een marinier lste kl., als straf voor de wjjze waarop zij zich tegenover recruten hebben gedragen. Zij hebben zich aan knoeierijen het aannemen van geld enz. schul dig gemaakt. Te Amsterdam is de heer Maju Kinsbergen overleden in den leeftijd van bijna 102 jaar. Hij woonde bij de omwenteling onder Napoleon I, het bombardement, van Vlissingen, de verrassing van Bergen-op-Zoom, het landen der Eugelschen op Wal cheren en in Noord-Holland, evenals die te Ostende met het materieel voor den slag van Waterloo, den tocht der Kozakken te Amsterdam, enz. Tot zijn dood sprak de krasse grijs aard altijd gaarne over zjjne militaire loopbaan. Een schippersgezel, die dezer dagen 's avonds de Wijogaardsteeg te Amsterdam door gi#g, werd, nadat hem bij het voorbijgaan zjjn hoed was afgenomen en hij, om dezen terug te krijgen, naar binnen gegaan was, afgeranseld, van zijn horloge beroofd en de deur uitgeworpen. Op zijn hulpgeroep kwam een in de Warmoesstraat wakende politie agent toesnellen, die zich geheel alleen in het moordhol» begaf en een der aanwezige vrouwen, die het horloge in den zak van haar boezelaar had, in arrest nam. De krijgsraad in 't 3de militaire arrondisement, hoofdplaats Arnhem, heeft uitspraak gedaan in zake den huzaar A. A. van het lste regiment te Amersfoort, beschuldigd van moord op den huzaar v. d. B. Met aanneming van verzachtende omstandigheden, werd gedetineerde wegens doodslag met voorbedachten rade gepleegd", veroordeeld tot een correctioneele gevangenisstraf voorden tjjd van vijf jaren. Het Hoog militair gerechtshof heeft volgens art. 62 der wet provisioneele instructie, het vonnis der pronuncia- tie teruggezonden, met de mededeeling dat de advocaat-fiscaal gemachtigd was, hooger beroep aan te teekenen. De uitspraak had Zaterdag plaats. Te Groningen is reeds eene hardrjjder jj op schaatsen door mannen tegen aanstaanden Woensdag aange kondigd. Natuurljjk »jjs en weder dienende," hetgeen zich b. v. heden niet laat aanzien. Het geheele treinpersoneel, met uitzondering van den hoofdconduc teur, van den goederentrein van Ven- loo naar Kempen, is Vrijdag in laatst genoemde plaats betrapt op het bin nensmokkelen van koffie uitVenloo. De smokkelaars (6 personen) zijn dadelijk geschorst. DE BRAND TE BRUSSEL, De Brusselsche bladen geven eenige nadere bijzonderheden aangaande den brand, waardoor de Kamer van Af gevaardigden Donderdag werd ver nield. De brand barstte omstreeks half vijf uit in de zittingzaal en werd 't eerst door de journalisten van hunne tribune gezien. De rij van gaspitten om de lantaarn, die tevens ter be vordering der ventilatie dienen, heeft het hout van den lantaarn vuur doen vatten. De heer Tournai was juist bezig een interpellatie toe te lichten, toen de voorzitter Descamps, door een sterke brandlucht en het geroep van de journalisten-tribune gewaar schuwd, de zitting ophief. Zoodra mogelijk werd de post der brandweer op het stadhuis gewaarschuwd en reeds ten 5 ure waren de pompiers met hun spuit en ladders tegen woordig. Weldra werd de zolder aangetast en regende het vonken op 't tapijt. Een bediende, met een reusachtigen gieter gewapend, doofde ze zoo snel mogelijk uit, maar men kon niet be letten dat de brand zich steeds uit breidde, daar de versterking der brandweermannen nog niet was aangekomen. Omstreeks half zes begon het dak reeds te branden en stond de bibliotheek op de tweede verdieping in lichter laaie. Plotseling kwam nn de zoldering in de verga derzaal met groot geraas naar bene den, waardoor als door een wonder niemand werd gekwetst. Tevens begon men te redden, wat men kon en ontruimde men reeds het ministerie van buitenlandsche zaken, waarheen de vlammen dreig den over te slaan. Intusschen waren ook de andere brandspuiten aange komen en begon de brandweer zicht baar terrein te winnen. De ministers, de burgemeester en andere autori teiten waren allen op het terrein, ten einde het nemen der noodige maatregelen te bespoedigen. Omstreeks zeven ure waren de stoomspuiten in volle werking en had het vuur zijne grootste uitbreiding bereikt. Maar toen stond reeds de linkervleugel van het ministerie van buitenlandsche zaken in volle vlam. Het geaucht liep toen, dat verschei dene soldaten en brandweermannen onder de neerstortende zoldering be dolven werden, terwijl zij bezig waren de boeken van den Senaat te redden. Vooral in het begin moet de verwarring groot geweest zjjn, zoodat daardoor misschien de eerste maatregelen niet zeer doelmatig waren. De grootste schade werd veroorzaakt door het verlies der bi bliotheek, die een schat van zeldzame en kostbare boeken en handschriften bevatte.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1