Inwisseling fler onOe Genten Natuurlijk was er een talrijke menigte op de been, die echter door de soldaten op behoorlijken afstand werd gehouden. De vonken en bran dende stukken hout vlogen tot ver in de naburige straten, terwijl de vlammen, toen de brand 't hevigste was, zich tot een hoogte van 25 meter boven het gebouw verheven. Nader wordt nog gemeld Terwijl de sergeant Raguet werd vermist, hoorde men dat hij bij den brand bezig was geweest om de schil derijen uit de leeszaal te redden. Een officier der grenadiers, hem daar ziende, hoorde eensklaps een hevig gekraak, riep haastig Raguet, pas opsproDg achteruit en moest de vlucht nemen wegens het neervallen van brandende balken en puin. Vrij dagavond heeft men het verkoolde lyk van Raguet gevonden op dezelfde plek waar de officier hem het laatst had gezien. Men meende, dat het oorspron kelijk manuscript der constitutie was gered. Bij opening van het kistje, waarin dit document vroeger gebor gen was, vond men slechts een ge drukt exemplaar in prachtband. Het geschreven stuk is verdwenen, evenals de stembiljetten der leden van het Congres bij de stemming over de constitutie. Aan den kant van de Rue de Louvain ziet men een schilderij te midden derpuinhoopenin 't inwendige van het gebouw. Het is de bekende schilderij van Wappers, voorstellende den Prins van Oranje in den slag van Waterloo. Onbegrypelijk is het, zegt de Indépendance, hoe dat schil derstuk midden in den gloed onbescha digd is gebleven. Zondag is met groote plech tigheid en ouder de algemeene deel neming vau geheel Brussel het lijk van den gasfitter Michel Daekers be graven, die het slachtoffer van den brand bij de volvoering zijner plich ten is geworden. De lijkkist was onder kransen en bloemen bedekt. Maandag zou het tweede slacht offer van den brand, de 22jarige sergeant der grenadiers Raquet, met dezelfde plechtigheid en met militaire eer worden begraven. Zoowel het parket van Brussel als dat van Brugge houdt zich op het oogenblik met een dubbele ver dwijning bezig, waarover tot heden nog een zeer geheimzinnige sluier ligt. In het dorp Knesselaere, ge legen tusschen Brugge en Aeltre, woont een welgestelde moleuaars familie, M. genaamd. Den 30sten November kwam bij die familie een meisje van ongeveer 20-jarigen leef tijd aan, die verklaarde, dat haar moeder te Brugge was overleden en dat haar lijk naar Aeltre overgebracht werd. In groote droefheid deelde zij mede Rachel V. te heeten. Daar haar voorkomen niet de minste achterdocht wekte, zag de molenaar er geen bezwaar in het meisje in zijne woning te ontvangen en de dochter des huizes, Pulchérie M„ was spoedig met de vreemdeling op zoo vriendschappelijken voet, dat zij haar den anderen morgen naar de kerk Rachel V. deelde aan de familie mede, dat zij de dochter was van een geneesheer te Gent, dat zij een zuster in het klooster te Brugge had, en dat een broeder tot de geestelijke orde te Londen behoorde. Door de vriendelijke behandeling scheen zich over het verlies harer moeder langzamerhand te troosten. Eensklaps echter verdwenen de beide jonge meisjes. In het eerst werd aan het uitblijven der dochter niet veel gewicht gehecht, doch toen twee dagen verloopen waren, begon men overal inlichtingen omtrent de verdwenene in te winnen. Niemand had haar echter gezien en bij onder zoek bleek ook, dat de inlichtingen die de zoogenaamde Rachel Y. om trent hare familie gegeven had, on juist waren. De getuigenis van den zoon des huizes schijnt eenig licht in de zaak te brengen. Hij beweert namelijk iu de geheele persoon van Rachel V. iets mannelyks opgemerkt te hebben, zoodat men nu aan een liefdesavon tuur van zeer romautischen aard begint te gelooven. Een jong meisje van circa 20 jaren dat in een modemagazijn te Parijs werkzaam was, kwam eenige da gen geleden als gewoonlijk des avonds te 11 uur op hare kamerzij stak een kaars aan en wierp den nog branden den lucifer achteloos achter haar le dikant, waar eenige kistjes en kar tonnen doosjes stonden. Des nachts werd het meisje wakker door prikken, die zij op alle deelen van het lichaam gevoelde en tegelij kertijd verhinderde een dichte rook haar in het eerste oogenblik te zien wat er was gebeurd. Zij stond toch op en bemerkte dat haar bed vuur had gevat zonder te ontvlammen en dat haar lichaam met brandwonden bedekt was. Op haar angstkreten kwamen de buren te hulp. Door een dokter, die onmiddellijk gehaald was, werd geconstateerd, dat de brand wonden zeer diep waren en deze be val haar naar het gasthuis te ver voeren. Nog denzelfden nacht over leed de ongelukkige aan de bekomen wonden, zonder een oogenblik het bewustzijn verloren te hebben. Het jonge meisje zou zich in den echt begeven. Haar bruidegom was uit de stad oui zijne ouders te halen, die bij de voltrekking van het huwe lijk zouden tegenwoordig zijn. Op 8 dezer waren twee jaren voorbijgegaan sedert den vreeselij brand in den Ringschouwburg te Weenen. Die geduchte gebeurtenis heeft geleid tot het nemen van maatre gelen van voorzichtigheid, zoo drin gend noodig op dit gebied. Dat niet genoeg is gedaan, blijkt niet zoo overtuigend uit het aantal schouwburgbranden, welke in het bjjna afgeloopen jaar hebben gewoed, uit het aantal dooden eu gekwetste schouwburgbezoekers, die zich bij die onheilen niet spoedig genoeg konden verwijderen. Het aantal branden in schouwbur gen, gedurende de afgeloopen 12 maanden, klimt tot 22onder deze komen er voor, waarbjj meer dan 300 bezoekers het leven hebben verloren, namelijk te Berdisojeff, in het gou vernement Kieff in Rusland, op 13 Jan. jl. Te New-Orleans, in Noord- Amerika, ontstond brand in den schouwburg op 18 Maart; in de 60 personen kwamen daarbij om en ruim een 100-tal werd meer of minder ernstig gekwetst. Op 16 Juni ont stond brand in Victora Hall te Sun- derland. Dit gebouw, 't welk ook als schouwburg werd gebezigd, had zoo enge trappen en uitgangen, dat 180 kinderen letterlijk werden doodgedron- geu of op de trappen stikten onder het groote aantal, dat geen uitweg kon vinden. Minder verschrikkelijke gevallen zijn onbekend, maar ook deze getui gen ten krachtigste tegen den toestand, welke er bestond op den avond, toen de brand uitbarstte. Dat te Dervia, in de provincie Como, om nog een voorbeeld aan te halen, op 24 Juni jl. 48 meuscheu het leven verloren op jammerlijke wijze en dat velen zwaar gekwetst uit het gebouw kwamen, na lang in den gevaarlijksten toestand te hebben verkeerd, moest anderhalf jaar na de schrikkelijke vermaning, te Weenen gegeven, niet mogelijk hebben kunnen zijn. 150, 43 Lammeren f 22 a 28, 4 Kal veren f14 28, 10 Varkens f12 a 17, 2 Zeugen f 35 a 45, 178 Biggen f 4 a 8, 30 Kippen f0.80 a fl.50, 370 Kip eieren f6 a 7 per 100, 959 koppen Boter f0.70 0.75, Mosterdsaad f 16 a 19.50, Kar- weiaaad f 14.50. Alkmaar, 8 Deo. Aangevoerd 2 Paar den f 115, 11 Koeien en Ossen f190 a 225, 12 nucht. Kalveren f 12 a 30, 70 Scha pen f 16 a 29, 36 magere Varkens f 13 a 18, 188 Biggen f 4 a 7, 8 Bokken en Geiten f4 a 9, Boter per kop ('s middags 12 uur) f 0.85 a 0.95. Visscherij-Berichten. 10 Dec. v.m. 1 schnit van Terschelling met 1100 Schelv., per 100 f 30.8 Kabelj. per stuk fl. N.m. 80 beugers met 30 tot 150 Schelf., per 100 f33.60 k f42.50. 2 tot 20 Kabelj. per stuk f2.70 a f2.80. Enkele roggen, per stuk fl.13. 11 Dec. Gesn schuiten naar zee. Burgerlijke Stand Helder. Van 7 tot 11 Dec. ONDERTROUWD en GEHUWDGeene. BEVALLEN J. van Ark, geb. de Koning, d. E. A. Stadermann, geb. Vroom, z. M. Drijver, geb. van Grouw, z. R. M. van Praag, geb. Werkendam, d. S. J. Tietz, geb. Vader, d. A. Tesselaar, geb. vau Duin, z. K. Knol, geb. Buis, z. C. Bij voet, geb. Simons, z. H. M. Zaal, Makelaar, z. G. Telman, geb. van der Weg, z. OVERLEDEN: J. H. Rippens, 4 j. J. Korper, 3 m. C. Hoogenboseh, geb. de Vaan, 80 j. 2 Levenloos aangegeven. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prins Alexander is 9 Dec. van Port-Said vertrokken naar Am sterdam. Het stoomschip Prins van Oranje is 9 December van Snez vertrokken naar Batavia. Het stoomschip Madura is 10 Dec. van Amsterdam te Soutbampton aangekomen. Het stoomschip Sumatra is 8 December van Batavia vertrokken naar Nederland. Het stoomschip Voorwaarts is 8 Dec. te Batavia aangekomen. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Amsterdam, is 8 December van Frioul ver trokken. 314de STAATS LOTERIJ lste Klasse. late Lijst. No. 3930 f2000. No. 14979 f1000. No. 4781 en 5376 ieder f400. No. 5235 ea 6567 ieder f 100. No. 2524, 4306 8157, 11950, 15274, 18517 en 19500 ieder f300. Markt-Berichten- Hoobn, 8 Dec. Tarwe f9a9.50, Rogge f7.50, Gerst f6 a 6.25, Haver f4.50 a 5, Erwten: Witte fli.50al3, groene f 16.50 a 16, grauwe f 17 a 18, vale f 15.50 a 17, bruine boonen f10 a 13, 13 Paarden f70 Vervolg: der Berichten Een aantal personen meldde zich jl. Zondagnamiddag weder aai tot deelneming aan de Nij verheids- Tentoonstelling, in 1884 alhier te houden, toen de commissie daartoe in Musis Sacrum hare tweede laatste zitting hield. Tot 15 Januari a.s., blijft de gelegenheid tot deelne ming opengesteld; men kan zich tot dien datum aanmelden bij den secre taris der commissie, den heer H. A. Stadermann. Men schrijft van Terschelling: We hebben een stormachtige drie weken achter den rug en welke kracht de golven hebben, wanneer zelfs drie ankers niet voldoende zyn om een schip te houden, is ook thans weder gebleken. 't Is algemeen bekend, dat bet Ylie een by uitstek lastig vaarwater is, en dat het water daar soms vrij woelig is. Toch is de post boot Terschelling" geen enkele maal zeifs niet bij vliegend stormweer blijven liggen. Thans is gebleken, wat een juweeltje van een zeebootje hier in vaart gebracht is. Vreemd komt het ons voor, bij andere jaren vergeleken, dat we iederen dag onze couranten en brieven krijgenwij re kenen er zelfs al op en dat wil wat zeggen als men tusschen twee zeeën inwoont. (Harlingen, 9 Dec.) Ook langs de kust benoorden deze haven tot St. Jacob zijn een massa planken, afkomstig van het stoomschip Nor- riöna, aangekomen. Wanneer men in aanmerking neemt dat de lading van dit schip bestond uit het belangrijke cijfer van 81,922 stuks planken en battings, dan is het niet te verwon deren, dat met den Noordwesten storm, waardoor het schip verbrijzeld werd, de aanspoeling der lading aan de kustplaatsen zoo algemeen is. Te 's Gravenhage heeft giste ren nacht een groote brand plaats gehad, namelijk in het groote stroo en hooi-fouragemagazyn der cavale rie en artillerie. Het gebouw is totaal afgebrand en de voorraad verloren. Alles was het eigendom van den leverancier. De schade is aanzien De aangrenzende manége is gelukkig gespaard door de werking van 4 spui ten en de stoomspuit. Vooral de huza ren hebben wakker medegeholpen aan het behoud van laatstgenoemd ge bouw. Omstreeks 6 uren stortte het ge raamte van het fouragemagazjjn in een, uit welke puinhoop vlammen als bergen hoog opstegen. Het magazijn en de inhoud waren tegen brand schade verzekerd. Het ongeval zal vermoedelijk gevolg hebben, dat de paarden van 't garnizoen, hedeu dieet, zoo niet vastendag moeten houden. Aan den zeedijk alhier is bet lijk aangespoeld van een zeeman, bet- welk reeds in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde, en waar schijnlijk van een der opvarenden van de tusschen Huisduinen en Cal- lantsoog gestranden schooner Rasche of Bilbao, waarvan de geheele be manning verdronk. Iemand te Assen ontving dezer dagen een hem verschuldigd bedrag teekende daarvoor een quitantie, waarbij hij echter verzuimde die be hoorlijk van zegel te voorzien. Een oogenblik later kwam de ander hem op zijn verzuim opmerkzaam maken, doch toen hij dit wilde herstellen, gaf de houder van de quitantie vrij duidelijk te kennen, dat hij van die vergissing gaarne eenig voordeel wilde trekken. Dit voorstel werd met ver ontwaardiging afgewezen, en de hou der bracht nu het bedoelde papier bij den ontvanger, die zich, hoe on gaarne ook, verplicht zag de wet toe te passen en de boete van f25 te heffen. Dat de man, die het verzuim be gaan had, liever f 25 betaalde aan het Rijk dan een kleiner bedrag te schen ken aan iemand, die misbruik wilde maken van een onwillekeurige ver gissing, is licht te begrijpen en ver dient ieders goedkeuring. Voor het gedrag van den ander moet de lezer maar zelf de juiste benaming zoeken, Audermaal is aan een Egyp tische strijdmacht, bestaande uit l compagniën, een gevoelige nederlaag toegebracht door de aanhangers vau den Mahdi", 't Geschiedde den 5den 11., toen de troep, die bij Suakiru een verkenning deed, plotseling door zeer talrijke benden opstandelingen uit de berg-bevolking werd overval len. Na een hardnekkig gevecht wer den de Egyptenaren totaal verslagen met verlies van het stuk geschut, dat ze bij zich hadden. t Schijnt, dat de Egyptische be velhebber, Mahmoud-pacha, die door spionnen berichten had ontvangen omtrent de aanwezigheid des vyands, diens getal grootelyks onderschat had. erig om door een overwinning de smet van El-Obeid uit te wis- schen, zond hij 700 man tegen den vijand af, dien hy op eenige hon derden schatte. Op drie uren afstands van Suakim geraakte men handge meen en de uitslag was weer een volkomen vernieling der Egyptena ren. Slechts 50 man, voor de helft officieren, ontkwamen. 't Waren de beste troepen der Egyp tenaren (negers en Bashi-bezouks) die hier in 't vuur warenen de versla genheid over de nederlaag is dus te grooter. Onmogelijk schijnt het om met de hulpmiddelen, waarover Baker- pacha te beschikken heeft, den weg tusschen Suakim en Berber vrij te maken Baker-pacha wordt eerst den 15en a.s. te Suakim verwacht 't Is de vraag of het dan niet reeds in de handen des vyands zal wezen. Advertentiën. Op 14 DECEMBER a. s. I hopen wij het zeldzaam voor- j recht te mogen genieten den 82s,en VERJAARDAG te herdenken van onze geliefde 1 brave moeder RENSKE POTMA, Weduwe van Anne Postma. Helder, 11 December 1883. P. SMITS. H. SMITS, geb. Postma. en Kinderen. Ontijdig bevallen vau twee wel schapen Zoons, die kort na de ge boorte overleden M. v. d. ZEE, geliefde Echtge- noote van C. SMITS. Helder, 9 December 1883. Bevallen van een Meisje, dat kort na de geboorte, overleed, C. H. M. WECKESSER—YAN MOORSEL. Nieuwediep, 10 December 1883. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden morgen beviel voorspoedig van een welgeschapen Zoon, mijn geliefde Echtgenoote HENDR1KA MUUSZE-Booij. W. MUÜSZE. Algemeene kennisgeving. Helder, 11 December 1883. Voorspoedig bevallen van eene welgeschapen DochterB. DE VRIJ, zeer geliefde Echtgenoote van H. C. JURRIËN. Amsterdam, 6 December 1883. Slechts langzamerhand komen aan het rijkskantoor alhier de oude heele en halve centen binnen. Beter ware het dat dit meer in massa geschiedde. Liefst tot ronde sommen van tien gulden en veel vouden daarvan. Yele handen maken licht werk, en dan heeft niemand den last alleen te dragen. De neringdoenden hebben zulks in hun macht. Als ieder in den zijne, de oude centen verzamelt tot er voor tien gulden bijeen is of desnoods vijf gulden en daarmede ten kantore zendt, ontvangt men zooveel mogelijk nieuwe centen in de plaats. Daarop de aandacht te vestigen is het doel van dit schrijven. Helder, den lOn December 1883. De Rijksontvanger, G. BOURICIUS. Heden overleed onze geliefde Moeder Mej. C. DE VAAN, Wed. van wijlen den Heer P. HOO- GENBOSCH, in den ouderdom vau 80 jaren. Namens Broeder, Behuwd- broeders en Zusters, J. HOOGENBOSCH. Helder, 9 Dec. 1883. Heden ontving ik de voor mij zoo droevige tijding, dat myn geliefde Echtgenoot, Cornelis Labaij, 2e stuurman aan boord van het Barkschip „Judith,"in den ouderdom vau 30 jaren, op 25 Nov. op noodlottige wijze is overleden. Zwaar treft mij en mijne twee jonge kinderen deze slag, doch ik hoop in Gods wil te berusten, wiens doen wijs heid is. Helder, 10 December 1883. Wed. C. LABAIJ, geb. M. Janssen. Op den 29cn November ont vingen wij de treurige tijding, dat onze geliefde Zoon HEN- DRIKES OPDAM,in leven matroos, in den nog jeugdigen leeftijd van 25 jaar, op een nood lottige wijze het leven verloor aan boord van het Nederlandsche barkschip Judith, kapt.M.Visser. Diep wordt betreurd door zijne bedroefde ouders, zusters en broe ders, doch wij hopen in Gods wil te berustenwiens doen wijsheid en liefde is. B. OPDAM. E. OPDAM, geb. van Zonen. Helder, 11 December 1883. DANKBETUIGING. Ondergeteekenden brengen bij deze, ook namens Kinderen en Behuwd- kinderen, hunnen hartelijken dank aan allen, welke van hunne belang stelling op den 6den dezer hebben J. A. KLAASSEN, en Echtgenoote. Oosterend op Tessel, 11 Dec. 1883.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2