'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TESSEL No. 1131. Dinsdag 18 December 1883. Elfde Jaargang Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. DE STOBM. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Gent. >8 franco per poet75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Bareani: SPOORSTRAAT ea ZDIDSTRAAT. AdLvertentien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterl\jk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. KELDER, 18 Dec. 1883. De beeren Koomen en Oosten - brug hebben ten derden male 't minst ingeschreven voor de levering van vleesch en vet, ten behoeve van 't garnizoen alhier, en wel tegen 70 ct. per kilo. Beroepen tot predikant bij de Hersteld Evangelisch. Luth. gemeente alhierDs. P. Van Wijk Jr., predi kant t>jj die gemeente te Enkhuizen. Was 't omdat de vreemde titel van 't blijspel, »Een Satanskind," de fantasie prikkelde of, was 't een waardeering van 't gezelschap onder directie van den heer A. van Lier, waardoor de zaal van Tivoli Vrijdag avond meer bezet was dan gewoonlijk, we weten 't niet, maar gelooven dat beide factoren hier medewerkteu ter verkrijging van dat resultaat. Nu, 't Satanskind, voorgesteld door mevr. Frenkel Bouwmeester, mocht den algemeenen bijval verwerveu, en hiel den alle satanskinderen zich bezig met licht te brengen in duistere oogenblikken des levens, volvoerden ze de taak schijnvroomheid te ont- ontmaskeren en vreugde te bereiden waar gedruktheid en neerslachtigheid heerschtze zouden zeker in de achting van 't publiek rijzen. Tot vorming van een goed geheel brach ten de heeren K. Vos, als jonkheer van Kostan, I. van Lier, als de can- didaat en mevr. van Rossum, als Dorothéa van Bernack, niet weinig bij, door de goede opvatting e* uit voering hunner respectieve rollen. Maarwie we vooral niet willen vergeten, is de heer J. van Lier, die in de rol van Galnoot onbetaalbaar was en de aanwezigen, door zijn geestig spel, zoo dikwijls deed schud den van het lachen. In de eenvoudig maar net ge decoreerde zaal van den heer Manheim kwamen de leden der Scherm- en Gymnastiek - Vereeniging Oefening kweekt Kunst Zaterdagavond met hunne genoodigden bgeen. Na een korte toespraak van den president, den heer C. S. Jaring, begonnen de werkzaamheden onder leiding van den heer Oosten veld. Nemen we den korten tijd in aanmerking, die dezen instructeur gegund was tot voorbereiding eener openbare uit voering, dan is de wensch dat de vereeniging nog lang van zijn on derricht moge profiteeren de beste lofspraak, die we aan zijne werk zaamheden kunnen toebrengen, 't Marcheeren ging vrij goed en de leden gaven zeer flinke bewijzen van vaardigheid en kracht in de behan deling der wapenen, waarbij de net heid niet uit 't oog werd verloren. Ook in de gymnastiek toonden de leden, dat ze degelijk hadden aan gepakt en voerden reeds toeren aan de verschillende werktuigen uit, die blijk geven, dat ze, wanneer hun ijver niet verflauwt, 't daarin tot een beduidende hoogte zullen brengen, 't Tableau, dat de werkzaamheden besloot, was goed opgesteld en maakte bjj 't licht van Bengaalsch vuur een verrassend effect. We twijfelen er niet aan of menig jongeling, die overtuigd is in spierkracht bij zijne makkers niet achter te staan, zou bij 't zien dezer werkzaamheden, bij zich zelf denken, »daar is mijne plaats. Het transport der Kon. Ned. Marine, dat 19 dezer onder bevel van den luitenant ter zee der 2e kl. H. Reinders per stoomschip Prinses Amalia naar Oost-Indië zal worden overgevoerd, zal bestaan uit 23 onder officieren en pl. m. 185 mindere schepelingen en mariniers. Een heer, te Amsterdam, die eenigen tijd geleden zijne kamers in een woning op het Rokin tegen den zin zijner hospita verlaten had, on dervond, naar het Politien. meldt, ten gevolge daarvan dikwijls onaange naamheden, wanneer zij hem op de straat ontmoette. Dit ging Zondagavond zelfs zoover, dat, toen hg met zijn verloofde het Rokin langs wandelde, zijn vroegere hospita, iu deze bijgestaan door haar zoon, op hem aanstoof, hem herhaal delijk slagen op het hoofd toebracht en eindelijk een fleschje vitriool op hem uitgoot, waardoor gelukkig slechts zijne kleederen geraakt werden. Tegen moeder en zoon is proces-ver baal opgemaakt. In de Daniël Stalpertstraat te Amsterdam was de vorige week een groote opschudding. Een werkman hield wel van vleesch, maar niet van visch. Moeder de vrouw vond het vleesch echter wat te kostbaar in deze dure tjjden, en bakte botjes. Doch manlief wilde niet onder den pantoffel zitten en wierp al de visch het raam uit. Daardoor kwam er een groote oploop en de twist verloor eenigszins zijn huiselijk" karakter. De Amsterdamsche politie heeft dezer dagen een löjarig Duitsch meisje uit een verdacht huis verlost. Zij was met een vriendin van den zelfden leeftijd door een als dame gekleede Duitsche vrouw, op voor spiegeling van een prachtige betrek king te Amsterdam te zullen krijgen, daarheen gekomen. Die vrouw is gevlucht, en het meisje door de zorgen der politie naar hare woonplaats terug gebracht. De justitie heeft, naar het Dag blad verneemt, de hand gelegd op den vermoedelijken dader van den gru- welijken moord, eenige jaren geleden te Delft op een zeer jeugdig meisje De hoofdconducteur van den goederentrein YenlooKempen, dien men aan het koffiesmokkelen on schuldig hield, heeft zich Zaterdag van het leven beroofd. Hij laat een vrouw met 5 jeugdige kindereu achter. Donderdag had in 't ziekenhuis te Groningen, door den hoogleeraar Ranke, plaats de verwijdering van twee kogels uit de schedelbeenderen van den oudsten der beide boeren knechts, die bij den onlangs onder de gemeente Raalte plaats gehad hebbenden moord en roof er het leven heeft afgebracht. De derde kogel kon niet worden gevonden. Ook bjj deze gelegenheid moet de verwonde, die nog slechts 20 jaar oud is, zich weer zeer kordaat heb ben gehouden. Donderdagavond 11 ure 20 m. is te Crefeld een aardbeving waar genomen. Bjj een volkomen heldere lucht bewogen zich plotseling de ven sters en de beweegbare voorwerpen, als door een stormwind in beweging gebracht, en voelde men eerst een beweging als van verheffing en daarna als van nederlating. De schok werd in verticale richting waargenomen. De thermometer wees een hooge temperatuur aan. Het Amerikaanschè fregat Tho mas Dana. van Liverpool naar New- York, heeft te Faval geland 21 man der equipage van het Fransche schip Roeabey, dat door aanvaring met het genoemde fregat zonk, bij welk onge luk 89 menschen het leven verloren. Acht dagen n«* het vertrek der Thomas Dana, was op geringen af stand een schip te zien, welks licht door kleur en richting te kennen gaf dat alles in oj-de was. Het schip kwam echter in de richting van de T. D., en was in een paar seconden overzeild. Men zag op het kleine scheepje een gekrioel van menschen, die hun leven trachtten te redden. De bemanning der Dana snelde onmid dellijk met touwen te hulp en liet de booten te water, maar het Fransche schip zonk zoo snel, dat slechts 29 menschen gered werden. Kapitein Sissen hoopte, dat wellicht nog enkele op wrakstukken zouden ronddrijven en bleef daarom geruimen tijd in de nabijheid, maar men zag of hoorde niemamd meer. De reis werd dus vervolgd en de 29 geredden zoo goed mogelijk verzorgd. Deze waren allen Franachen, die moeite hadden om zich verstaanbaar te maken maar zij ver haalden toch de volgende bijzonder heden. Zg waren, 110 in getal, op de Newfoundlandsche visscherij ge weest. Toen het seizoen voorbij was hadden zij de brik Roeabey gecharterd, om hen van St. Pierre naar Breton, hun woonplaats te brengen. De brik was slechts 160 tous gemeten en de ruimte voor 110 menschen was dus zeer beperkt. Men vermoedt, dat de groote meerderheid in het ruim in diepe rust lag, toen de aanvaring plaats had, en slechts door het bin- nenstroomende water ontwaakt zijn, te laat om zich te redden. De lieden op het dek waren verstomd van schrik, liepen als wilden heen en weer en vergaten hunne makkers in het ruim te roepen. De ramp had plaats op 48° NB. en 15° WL. Zij hebben acht dagen aan boord van de Thomas Dana doorgebracht Uitrustingen, ver diende gage, alles is verloren; niets kon gered worden. Te Weenen is weer een af schuwelijke moord gepleegd. Een 26-jarige schoenmaker, Johan Nie- metz geheeten, die wegens desertie reeds met de gevangenis had kennis gemaakt, wandelde Zaterdag jl. met een Slovakisch meisje, waarmee hij omgang had, langs den Donauoever tusschen de Ferdinand- en de As- pernbrug. Kort te voren had hij iu het plantsoen op het Karlsplein zich een stevigen knuppel gesneden. Het meisje liep een paar passen voor hem uit, toen zg plotseling, door een hevigen slag op het hoofd getrof fen, neêrzonk. De onverlaat bracht haar daarop nog eenige slagen met den stok toe en wierp toen haar lijk in de rivier. Dit alles gebeurde 's avonds om zeven uur, zonder dat een der talrgke voorbijgangers ^er iets van merkte. Na het volbrengen van zijn daad begaf Niemetz zich met den knuppel in de eene en het mes in de andere hand, naar de naastbggelegen politiepost en deelde daar mede wat hg had verricht. On- middelijk werd hg naar de gevan genis overgebracht. Egmond aan Zee, 15 December. Hedenochtend is ten Zuiden van hier aangedreven een zwart stuk hout, waarop met witte letters ot ter," de helft van het woord Loods wezen," een roeiboot, zwaar beschadigd waarop van achteren aan den buiten kant loodswezen," van binnen ge merkt »H 375, 1882," met eenig touwwerk, benevens een afgebroken kluifhout en steng, waarschijnlijk beide van een loodskotter, die wel licht vergaan is. Alles is voorloopig door en bij den marine-opzichter der kustlichten Zandvoort, 13 Dec. De schoener Content," die afge bracht zou worden, is door den he vigen storm van gisteren én de daarmede gepaard gaande hooge zee geheel uiteengeslagen, de wrakstukken zgn op strand geworpen. Langs het strand tusschen Sche- veningen en Katwijk worden nog steeds kruitvaten en dynamietpatro- nen gevonden, die door de vinders aan het commissariaat van politie aldaar worden aangebracht. Donder dagavond laat werd o. a. een groote metalen bus vol dynamiet door de politie weggehaald. Een wachtmeester van de artillerie bracht Vrgdag in den vroegen morgen 300 dynamiet- patronen aan, terwijl eenigen tijd later door burgers 200 werden ge deponeerd. Een gedeelte berust op het politiebureau, terwgl het meeren- deel onder bewaking is gesteld bij den artilleriepost aan het strand. De personen, die met het dynamiet in aanraking kwamen, klaagden allen over zware hoofdpijn. Scheveningen, 14 Dec. De lading van het gestrande schip >Echo," kapt. Scales, bestond uit 40.000 kilo dynamiet en 16.000 kilo buskruid, het was naar Engeland bestemd. De afzenders zgn de Rhei- nische Dynamiet-fabriek en de Ver- einigte Westfalische Pulverfabriken. Er drijft nog 35.000 kilo in zee. Het dynamiet en kruit te Scheve ningen zijn Zaterdag door militairen bijeengebracht aan den voet der dui nen en thans op de wrakstukken ge sjord. Aanhoudend big ven groote hoeveelheden aldaar aanspoelen, die onmiddellijk worden geborgen. Het gevaarlijke goedje blijft dus voorloo pig aan de duinketen onder sterk militair cordon. Aangaande het gestrande schip Echolynne" te Scheveningen ver neemt het »Vaderland," dat bij de berging van de tuigage en 't onder zoeken van het wrak gebleken is, dat het vaartuig, zoowel in- als uit wendig veel te wenschen overliet, de zeilen gereefd waren en nergens een kleedingstuk van een zeeman te vin- was. Men gelooft dus niet, dat de bemanning door de zware stortzeëen over boord is geslagen 't vermoeden ligt voor de hand, dat reeds vóór den storm de opvarenden, hetzg met eene boot, hetzg op een ander vaar tuig een goed heenkomen hebben gezocht en het vaartuig, waarvan de lading zeker contrabande mocht hee- ten, aan zgn lot hebben overgelaten. Men schrijft uit Scheveningen Het is een belangwekkend gezicht voor een vreemdeling, doch voor de reeders daarentegen een treurig, wan neer hg de bonte mengeling aan 't strand ziethoe de schuiten links en rechts door elkander staan hier ziet men twee schuiten, de een den ander den boeg ingestooten hebbende, in elkander zitten, daar ziet men ze waar zij met het achterschip boven op den dijk staan, terwgl het voor schip geheel in de laagte staat, even als op een helling. Hier ziet men ze met ingestooten zij en met ontzet dek, ginds ontwaart men ze waar aan beide zijden de verschansing is weg genomen, en dergelijke tafreelen meer. Het aanhoudende stormweêr is ook voor de visschersvloot van IJmuiden zeer nadeeliger liggen thans een tachtig botters in de haven, die niet alleen niet visschen kunnen, maar met de zware rolling van de zee in de buitenhaven telkenmale schade beloopen, daar zij niet binnen de sluizen kunnen liggen, aangezien dan hunne garnalen doodgaan, waarmede zij moeten visschen. Men schrijft uit Hellevoetsluis Iu ons zeegat is een Engelsch stoomschip vergaan, waarbij al de opvarenden zijn omgekomen. De reddingsboot, die er Vrijdagochtend naar toe is geweest, kwam terug met twee lijkenmen had er nog twee gezien, doch niet kunnen bereiken. Aan het strand van Rockanje zgn verscheidene lijken van de bemanning aangespoeld. Het schip was gedeel telijk uitgebrand; vermoedelijk is deze brand ontstaan door het ontsteken van vuurseinen. De bemanning moet een harden doodstrijd gehad hebben. Door twee vaartuigen zgn aange bracht en door den Britschen con- sulairen agent in ontvangst geuomen 13 vaten honig, 230 koehuiden, 20 balen palmpitton en 1 kist met ver nis in blikken. Te Rotterdam kwam een stoom boot van de Grimsbylijn binnen en had op sleeptouw een klipperschip, waarvan de voor- en middenmast aan het dek waren afgebroken. Dit schip dreef geheel verlaten op zee rond. Onder Schokland zgn twee met turf geladen schepen vergaan, nl. van de schippers K. Koster, van Hooge- veen, en J. A. Lemmers, van Purmer- end. Zij hebben zich met hunne knechts in één roeiboot weten te redden en zijn, na geruimen tijd op zee rond gezwalkt te hebben, bij den landbou wer Jan van Dijk, te Kampereiland, aangeland, waar zg gastvrij ontvangen werden. De van alles ontroofden zgn vervolgens naar Kampen vertrokken waar hun door het Burgerlijk Arm bestuur geld werd verstrekt, om naar hunne woonplaatsen te reizen. De vaartuigen waren niet geassureerd. BK het plantsoen te Kampen is een wrak van een schip komen aandrijven. Aan het eind der ketelkribben bg Kampen is een geladen praam van A. Peeks gestrand uit elkaar geslagen. De opvarenden, man vrouw en knecht zgn in de golven omgekomen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1