'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL Vrijdag 21 December 1883. Elfde Jaargang Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Ho. 1182. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Bareaoi: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Wegens het Kerst 'feest verschijnt het volgende no. van dit blad MAANDAGNAMII>DAG in plaats van Dinsdag. ADVERTENTIËN worden alsdan aangenomen tot Maandagmorgen 10 ure uiterlijk, Aau onze geabon- "neerdea buiten de ge meente Helder ver zoeken we de abonnementsgelden voor het 4* kwartaal 1883 ons te willen overmaken per postwissel of in postzegels, vóór 5 Januari 1884, zullende anders daarover na dieo tijd met 10 Cents verhoogiug per post worden beschikt. DE UITGEVERS. DECEMBER, Wintermaand, 31 dagen. Opkomst dar Zon 8 n. 11 m. Onderg. 3 45 m. Zondag 23 Maandag 24 Dinsdag 25 Kerstfeest. Wobn8DAG 26 H. Stephanus. Donderdag 27 "Vrijdag 28 Zaterdag 29 Nieuwe Maan. NI EU WSTIJDIN GEN HELDER, 21 Dec. 1883. De gemeenteraad alhier hield jl. Dinsdagavond een zitting, waarin aan mej. Y. S. Brandligt op haar verzoek, een eervol ontslag werd verleend als onder wij zeresse aan school No. 7 b. De heeren J. G. R. Yos, H. J. Jansen en P. Groen werden herbenoemd tot leden der Plaatselijke schoolcommissie. Aan de regelings commissie voor de in 1884 alhier te houden Nijverheids-tentoonstelling werden 5 zilveren medailles toege zegd. De belasting op de honden werd bepaald op f3voor eiken hond per jaar, met uitzondering van werk- en waakhonden, voor wie slechts f2 behoeft voldaan te worden. Aan de politie-agenteu en brug wachters werd, over 1883, een gra tificatie verleend, voor ieder ten be drage van f 25.De openbare wegen in het Breewaterland werden door de gemeente van 't weeshuis overgenomen voor den prijs van f 10. Door de commissie voor een reor ganisatie van den vischafslag werd een uitgebreid en zaakrijk rapport uitgebracht. Mevr. van Werdt de Winter werd tijdelijk aangesteld tot onderwijzeresse aan aan school No. 7 a. Op 't verzoek van de heeren L. J. Yis- scher en B. H. Polak, om uitzonde ring voor hunne lokalen omtrent de bepaling van 't sluiten van koffie huizen en balzalen 's nachts ten 12 ure, werd gunstig beschikt, zoo dat B. en W. gemachtigd zijn om exceptiën toe te staan. Aan 't einde der zitting werd door den heer Strikwerda ernstig geklaagd en hij werd daarbij door onderscheidene leden gesteund over de duurte van het gas, ondanks de prijsverlaging per kub. meter. Nieuwediep, 17 Dec. Het Ned. schip Jan Maria," kapt. J. D. Kunst, van Riga herwaarts, is masteloos, vol water en wrak door het volk verlaten te Bremerhaven binnenge sleept. Dover 17 Dec. Kapt. Kunst en vier man der equipage van het Nederlandsche driemast schoenerschip Jan Maria," van Riga met hout naar Nieuwediep, werden hier heden och tend geland door het stoomschip Sal- rueck". Een van hen had de enkel gebroken. Kapt. Kunst rapporteert op den 12den bij het vuur van Bor- kutn door zwaar stormweder de zeilen te hebben verloren en dat het schip zoo zwaar lek werd, dat het vol water liep, waarna het den volgenden ochtend op zijde viel. Zij namen de toevlucht in het tuig en werden daaruit gehaald door de equipage van de »Salineck" en de andere vier man door het naar hier bestemde stoomschip Diana." Leer, 16 Dec. Kapt. Hamie, gezagvoerder van het Bremer stoom schip s> Diana," hier van Konings bergen aangekomen, rapporteert den 14e Dec. des ochtends, ten 8 u. op 54° 3' NBr. 6° 20' OL. een plat op le liggenden driemastschoener aan getroffen te hebben, waarvan de uit man bestaande equipage zicb in het loefwant had vastgebonden. Wij zetten onze boot uit en haalden er vier man af. Tegelijkertijd kwam de sloep van het stoomschip »Salmeck" in de nabijheid en redde nog de overige 5 personen. Het was de »Jan Maria," kapt. Kunst, met een lading hout naar Nieuwediep. Een feit, dat op Tessel alge- rneene verontwaardiging heeft opge wekt, is door de nasporingen der po litie bekend geworden. Er moet na melijk diefstal hebben plaatsgehad van kleedingstukken, toebehoorende aan de bemanning der Noorsche brik Swift. Bij een paar visschers zijn reeds van de vermiste kleederen in beslag genomen en er is tegen de vermoede- ~"\e daders proces-verbaal opgemaakt. Door een visseher is Maandag een vat arak opgevischt tusschen Tessel en Harlingen. Nabij het Oude Ylie ligt een groot wrak tegen de wier waarden. De duinen langs de kust hebben in de laatste stormen veel geleden, Zee en wind hebben van den duin voet gemiddeld 5 Meter, onder Noord- wijk zelfs 8 Meter afgenomen. Bij zorgvuldig toezicht en door het be planten van de rauw gewaaide duin hellingen, herstelt de natuur dikwijls door aanstuiving het verlies. Het gebeurt echter ook dat de schade niet kan teruggewonnen worden en de zee een groot deel van het ver overd gebied niet weergeeft. De luitenant der mariniers O., te Amsterdam, die het bevel voerde toen bij het schijfschieten aldaar een marinier werd doodgeschoten, is door den krijgsraad deswege veroordeeld tot 2 dagen gevangenisstraf en f 50 boete. Aangaande den loodskotter No. 12, die in den storm van Woensdag 12 dezer is verongelukt, verneemt men nog nader, dat deze bemand was met 11 personen, waaronder 10 gehuwden. Zes zijn afkomstig van Hellevoetsluis, 5 van Brielle. De ver ontwaardiging over dit vreeselijk on geluk het tweede in deu tijd van twee jaren is groot, daar de schip per Haak, die thans mede omgekomen is en vroeger reeds beproefd had bij noodweer binnen te loopen, thans op bevel van zijne superieuren beslo ten had alles er aan te wagen: bij het niet opvolgen van hooger bevel toch stond allicht ontslag voor de deur. Het is te hopen, dat deze zaak onderzocht zal worden, opdat voort aan niet meer zoo roekeloos met menschenlevens gespeeld worde. In een huis op de Heerengracht te Amstsrdam werd in het privaat het lijkje van een pas geboreu kiud gevonden, waarvan de ongetrouwde dienstbode bekende vier weken ge leden bevallen te zijn. Zij werd in hechtenis genomen. Deskundigen zullen hebben uit te makeu of het kind geleefd heeft. Het dynamiet en de kisten daarvau, afkomstig van het in de vorige week te Schevenihgen gestande veartuig, is thans door een 30-tal mineurs onder bevel van den kapitein Kleynhens uit Utrecht, in het duiu verbrand, zonder dat doordoor eenig ongeval werd veroorzaakt. Hetterreiu wordt echter streng bewaakt door po litie, marechaussee en militairen. Salzedo, YlietsjÜra, Doornbosch en Exter, die in .de vorige week voor het gerechtshof te Amsterdam ter zake van het maken en in om loop brengen van v a 1 s c h e bank biljetten terecht stonden, zijn Woens dag door dat rechtscollege deswege ver oordeeld ieder tot een tuchthuisstraf van 10 jaren en betaliug van een geldboete groot f 50. Al laat het ijs zich nog wachten, de gewone winterplannen voor wed strijden op schaatsen big ven niet uit. Te Londen hoopt meu nu een inter nationale hardrijderij te houden, in plaats van de verleden jaar ontwor pen, die mislukte, omdat er geen ijs was. De »Engelsche nationale schaat- senrijders-vereeuiging" besloot onlangs tot het houden van dezen wedstrijd, naar aanleiding van een desbetreffende vraag van Nederlandsche schaatsen rijders. De Prins van 0ranj9 heeft door bemiddeling van den Nederland- schen gezant, een prijs ter waarde van f300, voor deu wedstrijd gezonden en het bestuur voegt daar nog ver scheidene prijzen en medailles bij. De hardrijderij zal, zoo spoedig er voldoend ijs is, waarschijnlijk in den omtrek van Cambridge gehouden orden. Men hoopt, dat een aantal schaatsenrijders uit verschillendelan den er aan zullen deelnemen. Sultan Sidy Muley Hassan van Marokko heeft in de vorige maand, bij gelegenheid dat zijn duizendste vrouw haar intocht in zijn harem deed, een groot feest gegeven om- dit zeldzame geval te vieren. Al zijn overige vrouwen en slavinnen en de tallooze bedienden van zijn zware huishouding werden op kwis tige wijze onthaald. Van de duizend vrouwen, die de Sultan tot nog toe heeft, zijn er nog slechts ongeveer zeshonderd in zijn harem de overigen zijn deels gestorven, deels gepensio neerd, deels aan verdienstelijke mi litaire of burgerlijke ambtenaars ten geschenke gegeven. Ook wonen d zeshonderd niet in een enkelen harem bij elkander, doch zg zgn gelijkelijk verdeeld over de verschillende zomer en winterresidentiën van den Sultan, die sedert tien jaar over Marokko regeert. Deze residentiën bevinden zich te Fez, Marokko, Temna enz. De gepensionneerde gemalinnen des Keizers bewonen een eigen paleis in een oase der provincie Fafilat, waar op kosten van haar voormaligen echtgenoot verpleegd worden en sier maken. Een Leidsche giftmengster. Reeds sedert een paar dagen liepen te Leiden omtrent een vreeselijke misdaad allerlei geruchten, welke echter van dien aard waren, dat we zegt het L. D. daarop alleen niet mochten afgaan, maar het oogenblik afwachtten dat we meer juiste bijzonderheden konden mededeelen. Uit van zeer vertrouwbare zijden verkre gen inlichtingen is ons dan gebleken dat 11. Vrijdagmiddag bij den commissaris van poli tie alhier aangifte werd gedaan van het over lijden van vrouw E. en haar kind van acht maanden, onder mededeeling dat dit over lijden onder zeer verdachte omstandigheden had plaats gehad. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld en verboden de lijken te begraven, welke daarentegen, tot inwen dige schouwing, werden in beslag genomen. Het bleek toch, dat in genoemde familie waarvan ook de man ongesteld was en na het sterven van zijn vrouw en eenig kind naar het academisch ziekenhuis werd ver voerd, waar hij nog steeds in zorgwekkenden toestand verkeert, zóó dat men voor het be houd van zijn leven vreest, den Zaterdag te voren 's middags erwtensoep en 's avonds melkpap was gegeten en dat na het gebruik van de pap alle drie ernstig ongesteld wa ren geworden, welke onpasselijkheid zich kenmerkte door brakingen, diarrhee enkoorts. Niet zonder reden kwam het vermoeden op, dat zich in de gebruikte spijzen schade lijke bestanddeeleu hadden bevonden. Het eerst dacht men aan een voor de soep ge bruikten poot van een aan de een of andere ziekte gestorven schaap; vervolgens ook aan het gebruik van anijsmelk, dat, zooals men weet, somtijds van minder goede qualiteit kan zijn en meer dan eens treurige gevol gen opleverde. Men bleef bij deze vermoedens echter niet rusten. Integendeel, het onderzoek werd voortgezet en toen kwam allereerst aan het licht, dat op den avond toen ten huize van het gezin van F. de pap in een pot over het vuur hing en op het oogenblik dat er niemand zich in de woning bevond zekere Trouw vau der Liuden deze was binnenge gaan en kort daarna weer had verlaten. Niets kwaads vermoedende, werd het avondmaal, toen het daarvoor tijd was, door man, vrouw en kind gebruikt. Volgens ge dane mededeeling van den man wekte het toen wel bevreemding dat de pap zoo rood van kleur en zoo heet als peper was, doch aan een misdaad dacht men niet, evenmin dat dit de laatste maal zou zijn dat zij samen zouden aanzitten. Toen het overlijden van moeder en kind bekend werd, gaf een ander lid derzelfde familie bare bevreemding te kennen, dat er in de familie gedurende de laatste twee of drie jaren zoo vele sterfgevallen hadden plaatsgegrepen en opmerkelijk meestal onder dezelfde omstandigheden of blijkbaar aan dezelfde ziekte. Nn koesterde men nog meer de vrees dat hier een rampzalig en misdadig opzet in het spel was. Vrouw Van der L. werd in arrest genomen, doch ontkende bij haren, zwager Erankhuyzen in huis te zijn geweest. Die ontkentenis hield zij een paar dagen vol, doch eindelijk zakte zij, in het nauw ge bracht, door de mand; zij was wel in huis geweest, zeide zij, maar had slechts bij on geluk iets in den pap laten vallen. Ten slotte echter bekende zij geheel en al dat zij met opzet eenige schadelijke zelfstandigheden, welke zij in een zakje bij zich droeg, in het eten had gegooid. Eenmaal deze verklaringen afgelegd zijn de, volgden er meer. Wij vernemen althans dat zij moet bekend hebben 15 maanden ge leden ook een harer neven van die schade lijke bestanddeelen in zijn eten te hebben toegediend, met het doel zijn dood te veroor zaken. Die persoon leeft echter nog en wordt, daar hij militair is, nog steeds in de infirme rie verpleegd. Dn wat nu de aanleiding tot al deze misdrijven kan geweest zijn P Eenvoudig om zoodoende in het bezit te komen van het bij overlijden uit te keeren geld door de begrafenis-vereenigingen, waarin de overledenen als lid waren opgenomen, hetzij op haar verzoek, hetzij ook zelfs zonder voorkennis van de betrokken personen zelf. Zij had dan de boekjes in haar bezit. Geen onder dat zij zich in dit opzicht zoo bij zonder voor hare familie occupeerde. En kelen had zij zelfs in meer dan één fonds doen inschrijven. Van enkelen gelukte het de gelden binnen te krijgen, doch niet van allen. Toch moet deze afschuwelijke affaire haar geen gering voordeel hebben opgeleverd. Haar man schijnt er geheel onschuldig aan te zijn, daar hij uit de voor- loopige politie-bewaring is -lagen. Zij is 45 jaar en heeft drie nu zoo beklagens waardige kinderen. Zes heeft zij er reeds door den dood verloren. Het getal harer familieleden, die in de laatste jaren onder dezelfde ziekte-verschijn selen zijn overleden, moet, naar men wil, 14 a 16 bedragen. Gewoonlijk volgde de dood slechts langzaamin de twee laatste gevallen, welke in de Groenesteeg voor vielen, echter nogal spoedig, waardoor de misdaad uitkwam. Zij zelve woonde in de Singelstraat. Tal van getuigen zijn er en worden er nog geboord. Het gerucht echter, dat reeds lijken zouden zijn opge graven is onjuisttot nog toe is daartoe niet overgegaan. Misschien zal dat noch tans wel moeten plaats hebben op last der Haagsche justitie, die sedert Zondag en Maandag, bijgestaan door den commissaris van politie, tegen wien zij het eerst Dins dag heeft bekend, om later die bekentenis voor den rechter van instructie, den officier van justitie en den griffier te herhalen, het verder onderzoek heeft geleid, hetgeen ten gevolge heeft gehad, dat zij Dinsdagmorgen per trein van 9 u. 5 m. naar de gevangenis te 's-Gravenhage is overgebracht. Het vervoer aihier van het commissariaat naar het station geschiedde per vigelante en onder het noodige politie-geleide. Velen dachten dat dit reeds Maandag zou ge schieden en hadden zich daartoe vooral op de Breestraat en Beestenmarkt geposteerd, zeker met geen lieve bedoelingen tegen over de misdadigster. Zoowel in haar woning als in die harer slachtoffers zijn verschillende papieren stuk ken, boekjes en andere voorwerpen door de politie en justitie in beslag genomen. Men meldt nog nader uit Leiden 19 dezer: Ten gevolge van het voortgezette onderzoek in de zaak van de Leidsche giftmengster, die gevankelijk naar Den Haag is vervoerd, zijn tweetal kinderlijkjes opgegraven, om scheikundig te worden onderzocht. De „Leidsche Ct." meldt: Ten vervolge op ons bericht van eergisteren omtrent de vermoedelijke vergiftiging, kunnen wij mede deelen, dat de toestand van den man, die in het akademisch ziekenhuis wordt verpleegd, schier hopeloos is. Uit 's-Hage wordt gemeldDe ver giftigingszaak van Leiden maakt alhier een diepen indruk. Uit de aangevangen in structie zou nu reeds zijn gebleken, dat de in hechtenis genomen beklaagde zich aan meer dan ééu misdrijf heeft schuldig gemaakt. Noch omtrent het aantal van de door haar gemaakte slachtoffers nog omtrent het middel door de beklaagde aan gewend om onderscheidene harer familie leden door toedienen van vergiftigde be standdeelen uit den weg te ruimen, schijnt zekerheid te zijn verkregen. Maar dit blijkt nn reeds duidelijk, dat men hier met een ontzettend strafgeding te doen heeft, waarvan tot op dit oogenblik in Nederland geen voorbeeld heeft bestaan. Wat ons in het geval van vergiftiging te Leiden het meest verbaast, zegt de Am. Ct., is, dat 14 a 16 personen binnen en kele jaren zijn gestorven aan een ziekte,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1