'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. MIEUWEDIEP EN TESSEL Mo. 1133. Dinsdag 25 December 1883. Elfde Jaargang Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uit Amerika terug. Abonnement per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BureauSPOORSTRAAT ei ZÜIBSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Gelijk voorgaande jaren, zal er ook nu weder in ons blad van 1 JANUARI gelegenheid bestaan tot het plaatsen van Adver tentiën, als aan Familie, Vrienden en Be kenden, tegen 25 CENT per Advertentie. Men wordt vrien delijk verzocht tij dig in te zenden. Aan onze geabon- neerden buiten de ge meente Helder ver zoeken we de abonnementsgelden voor bet 4# kwartaal 1883 ons te willen overmaken per postwisselof in postzegels, vóór 5 Januari 1884, zullende anders daarover na dien tjjd met 10 Cents verhooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. NI E U WSTIJ DINGEN. HELDER, 25 Dec. 1883. De blinde organist, de heer F. de Boer, die zich eenige weken geleden zoo gunstig heeft geïntrodu ceerd als musicus, zal Zondagavond zyu talenten nogmaals ten beste geven, maar nu ten voordeele van de armen der Herv. Diakon ie. We wenschen den heer De Boer in zyn menschlievend pogen den steun en den bijval van 't publiek en ver trouwen dat er geen plaats in de Westerkerk Zondagavond onbezet zal blijven. Ook tijdens de jongste storm vloeden is Onrust," de droge zand plaat van de Noorder Haaks, weer be langrijk overgeslagen in de richting van de Tesselsche kust. Onder de red dingkaap op die zandplaat waren zulke diepe gaten gestroomd, dat werkvolk met kruiwagens daarheen is gezon den, teneinde de gaten weer vol zand te maken. Aan de kaap zelf ont stond geen schade. Vrijdagochtend werd de vijftien de van het koraplot Amsterdamsche katoendie ven gevat, zoodat nu 3 bazen en 12 knechts in hechtenis zijn. De vermoedelijke heler van het gestolen goed is nog voortvluchtig. Omtrent het dynamietscbip, te Scheveningen gestrand, en zijn be manning meldt iemand, die bij het laden tegenwoordig wasaan het Vaderland": Zooals men weet, bestond de be manning uit een man van 75 jaar als kapitein, een betrekkelijk bejaard matroos met een bouten been en een jongen van 18 h 20 jaar, waarvan men het, zijn ontwikkeling in aan merking nemende, betreurde dat hjj in zulk een slecht gezelschap was verdwaald. Het waren alle drie En- gelschen de schuit was verbazend slecht, verder was aan boord een zeer goede vlet en achter de schuit een zeer slechte dito. Blijkbaar werd aan boord veel ge dronken, dat vertelde de jongen ook; hij liet o. a. een groote blikken bus zien, die voor hem met whiskey werd gevuld. Hij vertelde verder, dat de kapitein en de stuurman bijna iederen dag dronken waren en dan gewoonlyk elkaar flink toetakelden. Ook liet de jongen doorschemeren, dat de ouden (de kapitein en de stuurman) een schoone gelegenheid zochten om het geheele vrachtje in de lucht te laten vliegen. Men ge looft, dat zij met 40.000 K.G. kruit en 6000 K.G. dynamiet het weer ziende opkomen, de goede vlet heb ben gevierd en de gevaarlijke kast aan het lot hebben overgelaten. Het trausport was van de firma Nobel in Rijn-Pruisen via Lobith naar Maassluis getransporteerd en daar overgeladen. Vrijdagnamiddag is te Scheve ningen het aangespoelde kruit van de Echolyn verkocht. De geheele party, vertegenwoordigende een waar de van M. 20,000, bracht slechts f244 op. Te Brielle circuleert een adres aan de Kamers en aan Z. M. den Koning, tot het instellen van een onderzoek, in hoeverre de hooge au toriteiten onwillens hebben medege werkt tot het noodlottig omkomen der bemanning van den loodskotter No. 12. In de crimineele terechtzitting van het gerechtshof te 's Gravenhage werd jl. Donderdag behandeld de zaak van J. C. v. W., beschuldigd van op 5 Augustus 11. te Terneuzen aan zjjn vrouw, met wien hij veertien jaren gehuwd was, te hebben toegevoegd: »nu zijn wij alleen, nu zijt ge de mijne, nu je kapot," haar daarop bij de borst gegrepen, heen en weer ge slingerd, met het hoofd tegen den muur geslagen, baar door een glas ruit geduwd en haar tot stikkens toe de keel dichtgedrukt te hebben, ter wijl hij in zijn voornemen om haar te dooden alleen werd verhinderd door de geheel onverwachte tusschen- komst van den wachtmeester der maréchausée, die hem van zijn vrouw losrukte. De advocaat-generaal mr. Gregory requireerde een tuchthuisstraf van 5 jaren. De advocaat mr. Royer be schouwde de zaak als een mishande ling, meer niet; naar zijn meening was de bedoeling van den besch. om zijn vrouw te dooden, niet gebleken. Na re- en dupliek bepaalde het hof de uitspraak op 27 dezer. De bekende inbreker Teunis de Weerd, die Nov. jl. des nachts bij Isaac de Vries, te Harlingen, heeft ingebroken en onderscheidene klee- dingstukken gestolen, is door het gerechtshof te Leeuwarden veroordeeld tot 7 jaren tuchthuisstraf. Men schrijft uit Leiden: Onderstaand is een bijdrage tot de ge schiedenis der Leidsche giftmengster. Zooals bekend is, is zij begonnen bare misdaden te bekennen, welker getal niet minder is dan men eerst vermoedde. Zij was in de geheele buurt de vertrouwde, zeer gewaardeerde buurvrouw, die „alles voor een ander over bad." Uit den mond van een barer, thans herstellende slacht offers, den werkman H., vernam ik het vol gende, dat ten bewijze strekt boe geslepen en berekend zij te werk ging. Deze H. woont met zijn gezin, bestaande uit vrouw en drie kinderen, samen met zijn broer en zuster; en zijn niet aan de misdadigster verwant. Op Dec. ging vrouw H. hare schoon zuster, die er een snoepwinkeltje op na houdt, een weinig helpen, baar klein kind in de wieg alleen latende. Vrouw, Van der Lin den kwam in dat winkeltje iets koopen, en bemerkte dat vrouw H. haast maakte om bij haar kind te komen; dé „gedienstige" vrouw bood aan er been te ^aan om bet te wiegen, welk aanbood dankbaar werd aan genomen. Na een uurtje kwam demoeder bij het kind terug, en deelde aan vrouw "Van d. L. het voornemen mede koffie te zetten. Deze wendde haast voor en verwij derde zich, om, naar zij zeide, later terug te komen. Dit geschiedde echter niet.; vrouw H. zette koffie met water uit een ketel, die voortdurend op de kachel gevuld gestaan bad. Van die koffie dronk zij, baar zwager en baar 5-jarig zoontje. Spoedig na het ge bruik werden alle drie onpasselijk, de vrouw die 't meeste gedronken bad bet ergste. Den gebeelen nacht klaagde zij over hevige buikpnin, vergezeld van brakingen; de koffie die baar man haar wilde geven, stond haar tegen; daarom nam zij wat pepermunt olie, die baar tegen den morgen genoeg deed her stellen om naar den dokter te kunnen gaan. Deze uitte dadelijk bet vermoeden van ver giftiging, maar de vrouw kon zich niet voor stellen iets schadelijks gebruikt te hebben. In den morgen van dien dag bad H., naar zijn werk gaande, vrouw v. d. L. ontmoet en baar gezegd, dat zijn buisgenooten dien nucht zoo naar geweest waren. Onmiddel lijk daarop gaf zij hare verbazing te kennen, dat ook bare orerburen op dezelfde wijze ziek waren. Van die buren was een kind pas plotseling overleden, en een stierf een paar dagen daarna. Des avonds was de familie H. voornemens melk te koken; de gedienstige vrouw v. d. L. kwam juist binnen en bood aan ze te balen. Zij deed dit en het gebruik van deze melk berokkende niemand nadeel. Op St. Nicolaasdag zouden in het gezin van H. erwten gegeten worden; terwijl deze stonden te weeken kwam vrouw v. d, L. meermalen daar in buis. Bij bet eten van dien kost werd ook een weinig aan bet kind van 11 maanden toegediend; dit werd on middellijk ziek, dadelijk daarop werden een 3-jarig meisje en een 5 jarig jougetje onge steld, en ook heel spoedig H. met zijn broer en zuster. De vrouw, die nog ongesteld was tengevolge van bet koffiedrinken, had niet gegeten en werd ook niet ziek. Des avonds kwam de misdadigster hen bezoeken; men deelde haar mede wat ge beurd was en toonde haar de erwten, die overgebleven waren. Onder voorwendsel dat ze er lekker uitzagen en zij ze wel zou lusteu, nam zij ze mede; men begrijpt met welk doel. Sedert kwam zij herhaaldelijk de familie H. begroeten, maar er deden zich geen ver dachte verschijnselen voor en de leden van het gezin herstelden langzamerhand, behalve H. zelf, die tengevolge van de vergiftiging hevige bloedbrakingen kreeg en thans ook erleden is. En waarom nu deze misdaden P H. wist niet of de vrouw een fondsboekje op zijn naam bad; bij beeft er nooit iets van be merkt. Maar vrouw v, d. L. was geld aan zijn zuster schuldig, ongeveer f 30. Wel een klein bedrag om er een 7-tal personen voor naar 't leven te staan Men meent dat de giftmengster misbruik van sterken drank maakte; 't is anders on begrijpelijk hoe zij, in weerwil van al de extra-inkomsten, doodarm was en baar echt genoot en kinderen ter nanwernood kleeren aan 't lijf hadden. Een enorme sensatie maakt deze zaak vooral in de buurt, waar de misdadigster woonde, evenals de meeste barer slachtoffers. Ouders, zusters, verdere verwanten houdt men er voor, dat tot dit getal bebooren. Haar man is vrijgelaten, en met diep mede lijden denkt men aan de ongelukkige kinde ren, die men op straat ziet staan luisteren naar de gesprekken, die over hunne moeder gevoerd worden. Haar zuster verzekerde mij hedenmorgen, dat bet haar dikwijls opgevallen was, dat zij gejaagd was alsof haar iets drukte; dit werd echter aan geldelijke bezwaren toegeschre ven. Deze zuster staat met haar man en kin deren zeer goed aangeschreven; men begrijpt hoe zoon werkzaam, fatsoenlijk arbeiders gezin ook door dezen slag getroffen werd. Met verlangen ziet men latere berichten tegemoet, waaruit zal blijken hoe het moge lijk is, dat dergelijke zaken hebben kunnen plaats grijpen gedurende eenige jaren zonder dat bet bij fondsbestuurders en geneeskun digen argwaan wekte. Aan dr. Van der Loef kwam de zaak bet eerst verdacht voor, waarop ook spoedig de ontdekking volgde, dat vergiftiging had plaats gehad. Het L. D. meldt van 21 dezer: De staaltjes, welke men omtrent de ein delijk ontdekte giftmengster van hare fami lieleden kon boorengrenzen bijna aan het ongelooflijke en toonen aan dat zij alle men- schelijk gevoel moet hebben uitgeschud. Ternauwernood had zij veruomen dat een zwager, scboonz uster, neef, nicht of een kind daarvan was ongesteld geworden, of zij bood dadelijk hare (welwillende!) diensten aan om de zieken te verplegen en er 's nachts bij te waken. Moest er een lijk worden „afgelegd" enz., dan was zij het die daarbij op den voorgrond trad. Hare hulp was buitengewoon. Voor een lijdend wicht toonde zij zich zoo be zorgd, dat het zelfs in hare armen den geest gaf. Een heef deelde ons mede dat alleen van zijne vrouw de moeder, vader, twee broers en een zuster allen onder dezelfde ziekte verschijnselen waren overleden. Van de ge heele familie bleveu zij en een andere broe der over, welke laatste uit wanhoop, omdat hij nu toch maar zoo goed als alleen op de wereld stond, dienst nam. Toen hij eens voor vier dagen verlof had en zijne „tante" een bezoek bracht, werd ook hij weldra ziek. Soldaat zijnde, moest hij naar de infirmerie, doch „tante" smeekte of zij haren neef bij zich aan huis mocht verplegen. Er ging im mers niets boven familie. Voor eenigen tijd moet haar dit zijn toegestaan. Thans ligt hij nog in het hospitaal. De Eugelscbe Marine heeft weer ongeluk. Het transportschip »Euphra- tes, met troepen naar Borabay onder weg, leed, naar uit Gibraltar gemeld wordt, schipbreuk op de kust dicht bij Tarifa. Kanon neerbooten zijn af gezonden om bet schip te helpen. De brand van Albany in den Ame- rikaanschen staat Wisconsiu beeft, volgens nadere berichten, nagenoeg de geheele stad in de asch gelegd. Geen enkel gebouw van eenige betee- kenis is blijven staan. De vlammen, die aangewakkerd werden door een hevigen wind, woedden voort, totdat zij geen voedsel meer vonden. Bij de pogingen tot blusscben stortte een muur in en verscheidene menscben werden daardoor gedood of gewond. Omtrent de uitgifte van valscbe bankbiljetten door de boekhande laarsfirma Riemensclmeider te Kopen hagen, wordt bet volgende nader be richt De firma liet voor eenige dagen een som van 8000 kronen bij baar bankier brengen en betaalde een som van 10.000 kronen aan een groothan delaar uit. Een kassier, die door den laatstgenoemde met de bankbiljetten betaald werd, vond die verdacht: zij werden onderzocht en valscb be vonden, evenals al de andere door de firma R. dien dag uitgegeven bil jetten. Toen men zich te baren kantore vervoegde, hadden de beide patroons Riemenscbneider en Salomon, zich uit de voeten gemaakt. Men vond er nog voor 10 a 15000 kronen valsche bankbiljetten, alsmede een pers, stempels, letters enz., die voor het drukken gebruikt werden. Dè politie stelde onmiddellijk bare na sporingen in, en bet gelukte haar aan bet station Clostrup de beide vluchtelingen in den spoortrein te vatten. Men vond nog voor 20,000 kronen biljetten bij ben. Zij houden vol, dat zij pas dienzelfden dag be gonnen met de uitgifte der bankbil jetten, die allen van 100 kronen waren, en waarvan zij er 1000 ver vaardigden. De valsche biljetten kunnen door niet-deskundigen moeilijk van de ech te onderscheiden wordenmaar zy zijn iets kleiner en hebben geen watermerk, terwijl de letters en figuren aan den voorkant slecht afgedrukt zijn. Gelukkig'k ben dan weer in deez' landouwen En mag mijn vaderland op nieuw aanschou wen, Teleurgesteld in wat ik had verwacht, Heb ik geen dollar meegebracht. Het goud, zoo meende ik, lag er op de straten, Het zilver vond men in alle staten, En werken deed daar haast niet een, Machines werkten er alleen. Maar 't was daar ook al: handen uit de mouwen, Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat maar sjouwen Gebraden varkens liepen 'k zag het ving Niet rond met messen in den rug. Wei kon een werkman er ook vleesch gebruiken En spek, waaraan hij hier zelf niet mag ruiken; Maar ondanks al dat vet der aard Is Nederland mij veel meer waard, Hoe schoon men 't land der Yankees af mag malen, Men wint daar dollars, doch moet ze ook betalen Want geld vergaren gaat zoo makk'lijk niet, Als menigeen die 't land verbet Wel dacht. Wil men daar ginder koren maaien, Dan moet men eerst ook ploegen, spitten zaaien. En wieden op zijn tijd, precies als hier, Men leeft er heusch niet voor pleizier. Het volk is er altijd kort aangebonden; Men schiet op menscben er als waren 't honden. En een revolver neemt de dominé Er zelfs wel op den preekstoel mee. De lynchwet wordt er nog gestaag ge huldigd. Wordt iemand van iets leelijks maar be schuldigd, Dan kost het hem wel eens den kop. Men hangt een mensch er zoo maar op. Toch wemelt het er steeds van schelmen en van schurken. Ze zijn zoo talrijk, als bij ons de augurken. Zelfs kindren zijn er goochem, sbm en loos, En de ouders maken 't kroost zoo boos. Natuurlijk zijn niet allen vagebonden. Er worden ook wel goede ben gevonden; Maar 't emigreeren naar Amerika Berouwt de meeste menscheu dra. 'k Ben weer in Neerland, en wie 't daar kan kroppen, Doet dwaas, wanneer hij elders zich laat foppen. Ik werk desnoods hier dan wat meer, Maar ginder snapt men mij niet weer.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1