ïrila Giraf. Gswite, PRIJSRAADSEL. Advertentiën. Ds. B. TER HAAR ROMERY, Onderstaand adres, door meer dan veertig namen onderteekend, van consuls, handelaars, reeders, carga doors, visscherij-maatschappijen, enz., wordt Z.Ex. den Minister van Wa terstaat, Handel en Nijverheid aan geboden, om laansluiting te verkrijgen aan de telephonische gemeenschap, tusschen den vuurtoren te Kijkduin en 't telegraafbureau alhier. Duidelijk valt in 't oog, hoe niet alleen de adressanten, maar nog velen met hen zouden gebaat worden, wanneer dit, o. i. billijk verzoek, wordt ingewilligd. Aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, 's Gravenhage. Met versehuldigden eerbied geven onder- geteekenden, reeders, oargadoors en bij de scheepvaart en visscberij belanghebbenden te kennen Dat het hun gebleken is, van Rijkswege eeue telephonische verbinding wordt tot stand gebracht tusschen den vuurtoren Kijkduin en het telegraafkantoor alhier. Dat die gemeenschap uitsluitend ten dien ste zal zijn van het havenkantoor. Dat van den vuurtoren Kijkduin, schepen en vaartuigen, naar deze haven koersende, het eerst en best verkend kunnen worden. Dat een tijdige of spoedige bekendheid daarvan, voor onderteekenaren van 't hoog ste belang is, en vooral bij stranding, het in nood verkeeren van schepen of in den winter bij ijsgang in het Marsdiep, zullen zij Uwe Excellentie uit den aard der zaak wel niet nader behoeven te betoogen. Dat het alzoo door hen gewenscht en Sewaardeerd zoude worden, over eene meer irecte en spoediger gemeenschap met den vuurtoren Kijkduin te kunnen beschikken. Dat bovenbedoelde telephonische gemeen schap daartoe de meest geschikte gelegen heid aanbiedt, en zij voor het gebruik ma ken daarvan, zich gaarne eenige geldelijke opofferingen zouden willen getroosten. Dat zij vermeenen, tegen de overbren ging en bezorging der berichten, door en van wege het personeel van het havenkan toor alhier, geene overwegende bezwaren kunnen bestaan, vermits de adressanten ▼oor het raeerendeel zich met hunne kan toren en zaken in de nabijheid van het te legraafkantoor gevestigd hebben en dat de omstandigheden, waaronder van de tele- phoon gebruik zal worden gemaakt, meestal van dien aard zijn, dat belanghebbenden persoonlijk of van hunnentwege de berich ten zullen afwachten of in ontvangst nemen. Redenen waarom adressanten zich tot Uwe Excellentie wenden, met het eerbiedig verzoek het haar zal mogen behagen, de gemeenschap per telephoon tusschen den vuurtoren Kijkduin en het telegraafkantoor, ook voor het publiek verkeer te willen doen openstellen, op zoodanige voorwaarden en tegen tarieven, welke zij naar billijkheid zal vermeenen te behooren. Helder, 22 Dec. 1883. Hetwelk doende. INGEZONDEN. Afgeluisterd gesprek. „Een der eerste plichten „van ie Politie ie, te waken „voor de veiligheid van per sonen, eigendommen ene." „Als men aan den commissaris „En zijn' eersten satelliet Schenkt verhooging van salaris „Dat is billijkdunkt je niet P „'k Zou voor beiden, brave menschen, „Zelfs nog meer belooning wenschen!" 'k Zeg, er hoort, om bij politie „En als hoofd te staan, gewis, „Een bijzonder soort ambitie, „Die niet ieders roeping is. „Wat me in 't leven ooit gebeur', „Nooit agent of inspecteur!" Dit gesprek, 'k stond op de luister, Schoon onwillens, voerden twee, Samen wand'lend, 't was zeer duister, In de Spoorstraat, wel te vrêe. Voor „Vergunning" had bij dezen, De politie niet te VTeezen. 't Tweetal draaide op de hielen (En ik mêe), de Palmstraat in. „Bons!" ofschoon niet beiden vielen, De een' toch viel, lang niet naar zin. „Dat verdknoestje hout, „Heeft al velen, leed gebrouwd!" „Nou maar kijk reis hier, die huizen, „Links, vlak over „Makelaar;" „Heeft de bouwheer zulke abuizen P Ramen, vensters, mist men daar. „Zelfs de muur, het dak stort in! „Is dat zóó, des eigenaars zinP" Zoo sprak de eene, maar de ander', Misschien wel, had deze 't recht, Zei: „we koopen met elkander, Paarden-biefstuk, kijk! ze is echt!" En ze gingen zaam naar huis, Schoon gestruikeld per abuis. Ik dacht zoo: „Geeft die Palmstraat, met haar houtknoest en ruïn, „En karrenbijdevleet politie ziende niets te zienP" Nieuwediep, Ein Klbeblatt. SS December 1883. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Burgemeester den Tex, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Said den 21sten December. Het stoomschip Madura, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille den 21 December. Markt-Berichten. Alkmaar, 22 Dec. Aangevoerd 2 Paarden f95 a 115, 3 Koeien en Ossen J' 195 a 210, 16 nucht. Kalveren f 12 a 30, 155 Schapen f14 a 28, 64 magere Varkens f 13 a 18, 186 Biggen f 5 a 9, 7 Bokken en Geiten f4 a 7, Boter per kop ('s middags 12 uur) f 0.75 a 0.82}. Hoorn, 22 Deo. Tarwe f 8.50 a 9, Gerst f5.50 a 6, Haver f4.25 a 4.75, Erwten: Witte fll a 13, groene f 14.50 a 16, grauwe f 15 a 17, vale f 13 a 16, bruine boonen fl4a 16.50, 12 Paarden f 50 a 150, 62 Lammeren f22 a 27, 9 Kalveren f 16 a 30, 8 Varkeus f 12 a 18, 203 Biggen f4 a 7, 120 Kippen f0.90 a 1.60, 750 Kip-eieren f6 a 7 per 100, 1538 koppen Boter f0.62} a 0.67 i. V isscherij-Berichten 24 Dec. 2 sloepen binnen. Schipper Zwaaneburg met 75 1. kabelj., per stuk f3,95; 25 1. lengen, per stuk f3.25; 1500 schelv. in het ijs, per 100 fll.280 d. kabelj., 40 d. lengen, per stuk f2.25 tot 1.95; 1 heilbot f23.50. Schipper J. Zwartveld met 2200 schelv., per 100 f38.50. Burgerlijke 8<ttnd Helder. Van 21 tot 24 Dec. ONDERTROUWD en GEHUWDGeene BEVALLEN E. van der Made geb. Oranjeboom, d. J. van der Leek geb. Keijzer, z. N. IJ.' van den Hoek geb. Soheurs, z. M. Willèmse geb. 81oot, z. M. Bruin geb. Bakker, z. OVERLEDENT. Hopman, 72 j. J. C. Ligtvoet geb. Jacob 41 j. Om te beginnen, vrienden, ik Veroorzaak dikwijls heel wat schrik, Vooral, wanneer ik, onverwacht, Te voorschijn kom in donkren nacht, En heb, eer ik ben heengegaan, Al dikwijls vrij wat kwaad gedaan, 'k Wed, dat gij in de keuken vindt, Het woord, waarmee mijn naam begint, Het wordt verwerkt tot dit en dat, Voor droge waar en ook voor nat. Zie maar de keuken goed in 't rond En zeg dan, of gij het niet vondt. Mijn tweede toont een bijbelsch man. Zijn braafheid bracht hem zegen an Hij is, al is hij lang reeds dood, Bekend bij Christen en bij Jood. Voeg een en twee nu bij elkaar, Dan hebt gij 't raadsel spoedig klaar. Mijn derde drong vaak bij u in; Gewoonlijk in den goeden zin En, zoo dit u niet treffen kan, Gij zijt een ongelukkig man. Maar, 't wordt u lastig bij uw werk, Komt dit soms nu en dan te sterk. Doorblader, bij uw onderzoek, Maar een of ander woordenboek, Dan komt gij zeker in dit jaar, Nog met het raadselwoord wel klaar Ik krijg van uw vernuft 't bewijs En gij krijgt aanspraak op een prijs. Voor de goede oplossing van dit Raadsel, stellen wij 4 fraaie prijzen beschikbaar, en wel deze le prgs: „Camera Obscora vau Hildebrand," het nooit volprezen boek van Dr. Nic.Beets, 12° herziene dr. groot 8° in prachtband, goud op snede. 2® prijsAl de Dichtwerken van P. A. de Genestet, ver zameld en uitgegeven on der toezicht van C. P. Tiele, 6e druk, in pracht band. 3e prijsDe Dichtwerken van W. J. van Zeggelen, volledige uitgave, öedruk, gebonden. Het is de dichter van »Pieter Spa," naar Lon- don" en »naar Amster dam." 4e prgsDe Volksdichten van Dr. J. P. HeUe, met portret in koper geëtst, 4® druk, in prachtband. Al onze lezers, dus geabonneerden en niet-geabon neerden, mogen dit maal aan de oplossing deelnemen, echter niet meer dan één uit een gezin. De oplossingen moeten in gesloten couvert met het opschrift raadsel," aan de bureaux bezorgd worden. In zending daarvan kan geschieden voor in de gemeente tot Woensdagavond en buiten de gemeente tot Donder- dagcamiddag a. s. Vervolg- der Berichten. We vestigen, naar aanleiding der in dit nummer voorkomende an nonce de aandacht onzer lezers op de tooneelvoorstelling, op Woensdag a. s. te geven door de Dillettanten- Vereeniging, onder de zinspreuk ï-Thalia". Een tooneelspel in 5 be drijven, getiteld »'t Godsgericht of Misdaad en Vergelding", zal zeker gaarne gezien worden, terwijl de uitvoerders reeds meermalen 't na- stukje. »De twee huisknechts" met veel succes hebben opgevoerd. Men is Vrijdag jl. aangevangen de lading uit het met bestemming naar Port Arthur lek alhier binnen gekomen Duitsche schip »Adolph" te lossen. Marine- en havenbeambten oefenen hierbij een strenge controlo uit. Tot heden zgn honderd kisten buskruit in lichters overgebracht. Het schip maakt nog steeds water. Thans heeft men nu 't lossen gestaakt. Zondagavond voerde 't Jonge- lings-Collegie Vriendschap baart Vreugde," bg zijne tweede volksvoor stelling in Tivoli ten tooneele Altijd Hooger," een tooneelspel in 4 bedrij ven. De opkomst van 't publiek was zeer goed. Blgkbaar deden de spelers hun best om de goede repu tatie te handhaven, reeds bij vroegere gelegenheden door hen verworven. »De Loteling," een aardig blijspe viel zeer in den smaak en wekte den lachlust herhaaldelijk op. Vrijdag jl. werd alhier in het openbaar aanbesteed: 1. Het driejarig onderhoud van al de straatwegen, aan de gemeente be- hoorende. Ingekomen 13 biljetten. Minste inschrijvers de heereu gebr. Janzen, alhier, ad f18,630. 2. Het eenjarig onderhoud van de gemeente gebouwen, bruggen, riolen enz. In gekomen 11 biljetten. Minste in schrijver de heer J. Korff alhier, ad. f4967. 3. De levering van school boeken enz. ten dienste der openbare lagere scholen der gemeente gedurende het jaar 1884. Ingekomen 4 biljetten. Minste inschrijver de heer H. A. Stadermann, alhier, ad. 2990. 4. De levering van de benoodigdheden voor het onderwijs in de nuttige handwerken aan die scholen gedurende 1884. In gekomen 2 biljetten. Minste inschrij ver de heer G. de Barbanson, alhier, ad f270. In de zitting der Tweede Ka mer heeft de Minister Heemskerk Zaterdag medegedeeld, dat in den loop der vorige week het bericht is ingekomen, dat de Gouverneur-Gene raal zijn eervol ontslag aan Z. M. den Koning heeft ingediend. Men deelt uit Cura9ao mede, dat Zr. Ms. stoomschip Alkmaar." onder bevel van baron Collet d'Es- cury, met spoed naar Haïti is ver trokken. Door bemiddeling der Neder- landsche Handelmaatschappij zijn weder f 24,000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia, voor de ramp op Java, in het geheel derhalve f 494,000. Naar men verneemt, zal te Hellevoetsluis een commissie worden om, in vereen ïging met Brielle, giften in te zamelen ten einde in de eerste behoeften te voor zien van de weduwen en kinderen der zoo jammerlijk omgekomen loodsen en verdere bemanning van den loods- kotter No. 12. Men schrijft uit Leiden: Hier loopt het verhaal, dat de in het zie kenhuis ten gevolge van vergiftiging overleden F. op zijn sterfbed bekend heeft deel te hebben genomen aan een moord, een tiental jaren geleden hier op een veldwachter gepleegd. De cellulaire gevangenis en het huis van arrest op den Heiligenweg te Amsterdam zijn tegenwoordig over vol. Deze week werd nog een trans port van 30 man verzonden naar de hulpgevangenis te Vechel. Een Amsterdammer was zoo gelukkig een prijs te trekken in de tentoonstellingsloterg,welke genoteerd stond tegen eene waarde van 100 fr. Hij trof het, naar hij meende, want 't was een stel goud en bril- lanten iets dus dat iedereen kan gebruiken. De prijs werd afgehaald. Op het doosje stond »Loterie d'Amsterdam No.****; Valeur du lot: frs. 100. 't Werd geopend en bekeken. Bit tere teleurstelling't was een stel maar slordig bewerkt en oogenschijn- lijk zonder waarde. Daar de geluk kige" winner echter zijn eigen kennis op't gebied van goud en »brillanten" niet genoeg vertrouwde, begaf hij zich met den prijs naar een der goed gerenommeerde firma's de h. h. Hoeker Zoon, voorheen Benten Zonen. Zonder de herkomst van de voorwerpen te melden vroeg hij taxatie Hij ontving op verzoek schriftelijk het volgende Waarde aan goud van broche en oorknoppen met geïmiteerde steenen f2—" Rekende men het arbeidsloon op 't zelfde bedrag, en de bewerking is slecht, dan zou dus de gewone win kelprijs f 4 a f 5 moeten wezen. (Amst.) Te Antwerpen heeft zich een jongmensch, in een hotel door een revolverschot van het leven willen berooveu, joist toen hij gearresteerd zou worden wegens een diefstal vau 1300 frs., ten nadeele van een generaal te Brussel, werd het jong mensch hij was nauwelijks 18 jaar oud door de politie gezocht en toen hij Vrijdagmorgen zich in de ontbijtzaal wilde begeven, werd hij door een inspecteur van politie her kend. Onder de worsteling met den inspecteur, haalde de jongman een revolver uit zijn zak en legde op den inspecteur aan. Deze week hierop terug en van dat oogenblik maakte hg gebruik den revolver op zich zelf te richten en op den rechter slaap af te schieten. Doodelijk gewond, stortte hij ter aarde en werd onmid dellijk naar het gasthuis overgebracht. De Belgische justitie heeft nog geen enkel spoor kunnen ontdekken van den heer Deschamps, industrieel. Men begint echter te vermoeden, dat hij naar Amerika is vertrokken. Tusschen hem en eenige familieleden was oneenigheid ontstaan, hetgeen het vermoeden heeft opgewekt, dat hg het land zal verlaten hebben, vooral daar hij vroeger dit plan reeds had te kennen gegeven. Zijn persoonlijk fortuin, 50000 francs heeft hg mede genomen. Te New-Orleans heeft een dame, miss Mary A. Miller, met goed ge volg examen afgelegd voor scheepskapitein. De jonge dame wil met alle geweld hare neiging volgen, maar de inspecteur van de zeevaart heeft tot heden, met het oog op hare sekse, aan miss Miller een patent ge weigerd. De jonge dame heeft het nu hooger op" gezocht. (D.) Op den 26en DECEMBER e. k., hoopt onze geachte Be- 1 huwd- en der kinderen be- j minde Grootvader, de heer JAN JONKER, vroeger te Nieuwediep, ten onze huize, zijn 778ten Ver- j j jaardag te herdenken. Amsterdam, 22 Dec. 1883. H. J. WINKEL. T. WINKEL Terpstra. H. DE GRUITER. AAFJE DE GRUITER Winkel. JOHANNES WINKEL. H. WINKEL Küring. WILLEM WINKEL. Ondertrouwd T. SMIT en B. ALTENA. Helder, 22 December 1883. Eenige en algemeene Ondertrouwd JOHANNES BAPTIST ROMBOUDT, van Oosterbeek en MARIA MARGARETHA WEITZ, van den Helder. Oosterbeek, 24 December 1883. Algemeene kennisgeving. Getrouwd W. BAKKER Hz. en J. M. MELCHIOR. Die tevens hunnen liartelijken dank betuigen, voor de belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Spaarndam, 22 December 1883. Bevallen van een welgeschapen Zoon: E. C. VAN KALKEN, van der Pauw. Helder, 22 December 1883. Bevallen van eene Dochter CORNELIA SMIT, Echtgenoote van M. Koopman Jzn. IJmuiden, 22 December 1883. Bevallen van een welgeschapen Zoon T. MAIGRET, geb. Vos. Helder, 22 Dec. 1883. Algemeene kennisgeving. Heden werd ons ouderhart diep getroffen door het afster ven van ons geliefd Dochtertje ADRIANA MARIA JACOBA, in den aanvalligen leeftijd van 4 jaar. Zwaar treft ons deze slag, maar wij hopen in Gods wijzen wil te berusten. Helder, 24 December 1883. F. J. BARBARINI, en Echtgenoote. Algemeene kennisgeving. Op den 22en dezer overleed, na een smartelijk en langdurig lijden, mijne innige geliefde Dochter de Wed. LICHTVOET (geboren Jacob), in den ouderdom van circa 43 jaren. Smartelijk valt ons dit verlies, maar wij hopen in Gods wil te berusten, wiens doen liefde is. Namens de Wed. JACOB, kinderen, behuwdkinde- ren en verdere familie. NB. Bij deze voel ik mg ge drongen om mgne oprechten en welgemeenden dank te betuigen, aan den WelEd. Gestr. Heer HEN NES, voor de onvermoeide zorg, aan de overledene bewezen. Dank aan den Heer SOETENS, Directeur, Oppassers en Verpleeg sters vau het Ziekenhuis, voor de menschlievende en zorgvuldige behandeling, gedurende de ziekte aan mgne Dochter bewezen. Wed. JACOB. Voor de vele bewijzen van belang stelling en deelneming, gedurende de ziekte eu bij het overlijden van hare dochterWILHELMINA GEERTRUI- DA MARGARETHA, betuigt onder- geteekende, ook namens den Heer J. BAERT, haren welgemeenden dank. Wed. H. F. KLOK, van Bruggen. Helder, 24 December 1883. te HELDER (Palmstraat.) DINSDAG le KERSTDAG voormiddags 10 uur, zal D. V. als Spreker optreden de WelEerw. Heer Ds.A. VAN SCHELVEN, te BEVERWIJK. Se KERSTDAG te BENNEBROEK. HOOGSTRAAT. Dinsdag a. s., Voorin. 10 uur. 's Namiddags S'/s uur. WOENSDAGS, 's Nam. 5'/, uur Os. J. VAN DEN BROEK.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2