'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDiEP EN TEXEL Zaterdag 5 Januari 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Oplossineen van het Prijsraadsel. No. 1136. A.t)onn©m©nt per S maanden binnen de gemeente 50 Cent. >5 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Bvreiu: SPOORSTRAAT ei ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JANUARI, Louwmaand, 31 dagen. Opkomst dsr Zon 8 n. 13 m. Oaderg. 4 u. lm. Zondag 6 Brie Koningen. Maandag 7 Dinsdag 8 Woensdag 9 Dondirda» 10 Vrijdag 11 Zatbrdag 13 Volle Maan. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 5 Jan. 1884. Naar men verneemt, zal aan bet voornemen tot afdanking van werk volk bij '8 Rgks werf te Amsterdam roorloopig geen gevolg worden ge geven. De retourbiljetten op het Holl. Spoor blijven ook gedurende Januari 4 dagen geldig. Maandag is uit het Noordhol- landsche Kanaal bij Amsterdam op gehaald het lijk van den vuurstoker der 1ste klasse bij de Kon. Ned. ma rine H. F. v. d. W., die sedert het begin der vorige maand van verlof van Zr. Ms. wachtschip te Willems oord was achtergebleven. Pillau, 30 December 1883. Gedurende den op 23 dezer ge- heerscht hebbenden storm en gewel dige zee is in de Dantziger bocht het te Vlissingen thuis behoorende 3/m. schoenerschip »Louise," kapt. Bruijn, omgeslagen, zoodat de kiel bovendrijft. In een op 26 dezer alhier in de nabijheid aangespoelde flescb bevond zich een door kapt. Bruijn geschreven papier, waarin gemelde gezagvoerder bericht, dat hij zich met zijn schip en acht opvarenden in de Dantziger bocht in het grootste gevaar bevond, dat redding onmoge lijk was de nacht weldra zou in vallen en het schip reeds vier voet water in het ruim had, verder ver zocht hij zijne familie te Vlissingen en ook die der bemanning kennis te geven van het ongeluk. Te gelijker tijd met het aanspoelen der flesch kwam ook door binnenkomende schepen het bericht, dat er ongeveer halverwege Hela een wrak dreef. De sleepbooten >Box" en Bravo" gingen dadelijk ter opsporing uit, maar moesten wegens den dikken mist onverrichter zake terugkeeren. Den 28sten gingen zg weder naar zee, vonden het wrak en begonnen dadelijk maatregelen tot berging te nemen. Toen de beide sleepbooten gisterenmiddag nog niet teruggekeerd waren, vertrokken de gouvernements stoomschepen »Pilot" en»vonHorn" om zoo noodig hulp te verleenen. Het binnenbrengen van het wrak was zeer moeilijk, doordat het met masten en volle zeilen onderstboven lag, ook is het niet onmogelijk dat een anker in den gaond zit. Niet tegenstaande twee dagen arbeid ligt het wrak nog circa een halve mgl ver in zee, men gaat intusschen on veranderd voort, maar moet het eerst rechten, daar het in den tegenwoor- digen toestand niet alhier in de haven kan gebracht worden. Lijken zijn tot heden nog niet gevonden. Van de bemanning waren v jjf te Vlissin gen woonachtig, waarvan een een weduwe met vier kinderen achterlaat. Bij deze scheepsramp treft ook de weduwe van den zeilmaker Molenaar, te Nieuwediep woonachtig, wier echtgenoot bij de stranding van het barkschip >Judith" het leven verloor, waarschijnlijk een nieuwe slag. Haar zoon, een 18jarig jongeling, behoorde ook tot de equipage van de »Louise," boven vermeld. Aangaande het op last der justi tie ingestelde scheikundig onderzoek van de ljjken der slachtoffers van de verdachte giftmeugster te Leiden ver neemt men, dat gebleken is dat het toegediende middel bestond uit het zoogenaamde gele poeder, dat gewoon lijk gebruik wordt in de kalk bg het witten der muren, vooral tot het rei nigen der woningen van wandgedierte enz. Dat poeder, operment geheeten, bestaat uit zwavel en arsenicum, is bjj drogisten en in verfwinkels verkrijg baar doch mag alleen na in de pap achtige kalk vermengd te zijn, worden afgeleverd. Vrouw Van der Linden moet dus op een andere wijze aau dat poeder zijn gekomen en niet aüsen is er de dood van een gedeelte harer slachtof fers door veroorzaakt, maar zij die na het gebruik er van nog het leven bij behielden, zijn misschien voor hun leven lang aan een ziekte lijdende, voornamelijk bestaande in verlamming der ledematen, hetzij aan armen en handen, hetzij aan voeten, zooals o.a. Aben zelf, die twee kinderen verloor, wier lijkjes werden opgegraven, en de soldaat, die nog steeds in het hospi taal wordt verpleegd. Toen laatstgenoemde naar het ge bouw der Anatomie moest tot herken ning van de lijken zijner familieleden geschiedde zijn vervoer per vigilante, daar hij zich enkel- en dan nog met moeite- op een paar krukken kan be wegen. Ofschoon zijne moeder reeds sedert 1881 in het graf had gelegen herkende hg haar lijk terstond, daar het, evenals de andere lgken, tenge volge der vergiftiging, niet tot ont binding was overgegaan, maar veeleer in den toestand van een mummie" verkeerde. Vermoedelgk zullen er nog meer opgravingen plaats hebben. De justitie is met haar onderzoek nog verre van gereed. Het terrein van haren arbeid is zóó uitgestrekt als maar heel zelden het geval is. Dagelijks komen nieuwe misdadige feiten van vrouw Van der Linden aan het licht, waarvan er ook bigk- baar ten doel hadden om de aandacht er van af te leiden, dat dezelfde on gesteldheden alléén in hare familie voorkwamen. Meermalen toch ge beurde het, dat zij buren en andere goede kennissen in hare woning riep en hen dan op het een of ander de mannen liefst op een bittertje" trakteerde. Kort daarna gevoelden zij zich onpasselijk, maar r.iet ge vaarlijk. Ze had echter dan haar doel bereiktmen koesterde geen wantrouwen; integendeel prees men haar om hare voorkomendheid" en mededeelzaamheid". Te Napels heeft het afsteken van vuurwerk in den nacht aanlei ding gegeven tot een ernstig ongeluk. Een winkel, waar vuurwerk verkocht werd, geraakte in brand. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat een vrouw en twee kinderen, die in het huis woonden, niet konden ont komen en bijna geheel verkoold wer den gevonden. Een vreeselijke misdaad wordt uit Odessa gemeld. Zeven meisjes, werkzaam in een suikerfabriek te Bal ta, waren met haar wekelgksche ver dienste op weg naar huis in een nabijgelegen dorp. Daar het wat laat geworden was, besloten ,g den nacht in het veld door te brengen en den volgenden morgen vroeg de reis voort te zetten. Zg vleien zich achter een dicht bg den grooten weg staanden hooiberg neer, nadat een harer, uit voorzorg om veiliger te zgn, al het geld in bewaring had genomen. Kort nadat zij in slaap waren gevallen, werden de arme meisjes door een bende snoodaards overvallen. Het meisje met 't geld had de voorzorg genomen zich met hooi te bedekken, zoodat zg gespaard bleef, terwgl de onverlaten, geen geld bij hun slachtoffers vindende, deze alle zes in koelen bloede vermoordden. Daarop staken zg den berg in brand, en het overlevende meisje, daardoor opgeschrikt, vlood ijlings heeu en bereikte veilig het dorp. De moor denaars waren op aanwijzingen van het meisje spoedig in hechtenis en werden herkend als werklieden van dezelfde suikerfabriek. Aan 't Schrikkeljaar. Driehonderd-vijf-en-zestig dagen, En één zelfs op den koop nog toe, Zijn in 't verschiet. Bij dat vooruitzicht Is zeker ieder wel te moe, En roept tevreden uit, niet waar! Wees welkom, welkom, schrikkeljaar! Het jaar, dat van ons is gescheiden, Was officieel geen schrikkeljaar; Maar officieus was 't om te schrikken, Denk aan de ramp van Indië maar; En vele levens zijn gebluscht Door 't schrikk'lijk stormen aan deei' kust. Een zucht ontsnapt nog velen monden Bij het herdenken van al 't leed, Dat schrik en angst door 't land ver- breidde En vele harten bloeden deed. Toef, oudje, dus geen oogenblik, Gij waart voorwaar een jaar van schrik. Maar neen, ook waart ge een jaar van zegen Gij gaaft veel schoons en goeds te zien. Uit alle streken schier van de aarde. Gij schonkt medailles vele lien. Maar voor elk, die niet werd bekroond. Hebt ge u een schrikkeljaar getoond. Het goede van het oude erkennend, Begroeten wij het schrikkeljaar, Dat heden aanvangt. Lieve meisjes, Weest nu ook maar met je aanzoek klaar; Maar zorgt er voor, dat niemand schrikt, Dien ge al te diep in de oogen blikt. Wees, achttienhonderd-vier-en-tachtig, Een jaar, dat heel veel kwaads ver- breekt; Wees toch ten zegen van de menschheid, Opdat men lang nog van je spreekt, En van u tuige: O, was het maar Steeds zóó, als in dat schrikkeljaar. Komt, vrienden, moedig aangevangen En moedig ook het jaar volbracht; Wat minder kibb'len met elkander, Wat meer aan aller heil gedacht. Komt, maken wij nu met elkaar Eens van dit jaar een heilrijk jaar. Onder de ingezonden oplossingen van het prijsraadsel, in een onzer vorige nummers, waren ook eenige in dichtmaat, die we hier gaarne een plaatsje inruimen. Wanneer het bliksemvuur in 't holste des Zoo plotseling als onverwachts, (nachts, Personen treft, gebouwen steekt in brand, Gewis dan heerscht er schrik in 't land. In de keuken is overal blik te ontwaren, Bij groot en klein, bij ouden en jongen (van jaren; Trommels, emmers, raspen, mokken en (vuilnisblikken, Het is er bij de vleet en dikwijls om te (schrikken. In den bijbel vindt men bij Cham en (Japbet, ook Seis; Leefde hij nog, 'k vereerde, als braven (zoon, wis hem. Het vuur, en wel 't vuur der liefde, (dringt bij velen in Tooral als jongeling of maagd wordt (getroffen door min En ongelukkig is hij en gewis kond van hart, Die door liefdevuur kende nimmer vreugde (of smart. Teveel lief^cTGür northans, 't is zeker (Jat het schaadt, Het noopt tot werkloosheid en iet r*el- (ander kwaad. Ik heb bij mij een comensaal, Die hondt het liefst met bliksemstraal, 'k Voeg er dan bij, 't kan zijn wellicht 't Woord bliksemflits of bliksemschicht. J. E. G. Uw prijsraadsel vindt een goed onthaal, Dat is geen vleiend praatje. Maar werkt electrisch als een bliksemstraal Bij de lezers van Uw blaadje. D. P. P. De schoone Nymph, die scheepssnert mint, En, wachtend, zich wat erg verveelde, Noemt wel eens haar lieftallig kind, Dat al te dartel bij haar speelde, Met mijn geheel; spreekt zoete taal En roept bet toe: „jou bliksemstraal!" Een vuilnisblik en een blikken trommel Behooren wis tot de keukenrommel. In den bijbel moet de vrome Sem staan, Wiens afstammeling teekent onderaan. Een straal Dit maal Van hoop Ik loop Bliksemsnel, Trek de schel Van Berkhout, Zeg hem stout: Waarde vriend, plaats nu voor mij deze maal Dit rijmpjede oplossing bliksemstraal. M. P. P. Alhier aan Albions kusten Las ik, al in uw Vliegend Blad, Een raadsel, en het deed mij lusten Te raden wat het wel bevat, 't Is conservatief, noch liberaal, Maar 't allernaaste bliksemstraal. Dungenes, December 1883. jour friend, C. M. Voorts werden goede oplossingen ingezonden door: Jb. Krijnen; S. GroeneveldtT. Keuris; P. de GraafC. BuhseB. H. Polak A. J. Ampt; 8. J. Maks; T. J. Verbeij, G. Reus; A. Visser; E. Richter; J. Sant; li. lleiling; R. Baas; A. Zwaan; L. Bre- demoser; B. Beukers; A. J. Raid; C. T. DuinkerG. HarjerJ. PriemJ. Selman T. Disper, W. Brouwer, C. Pieterze, T. J. Leewens, N. v. Biemen, Jb. Breet, J. J. T. v. d. Klauw, P. C. van den M.u, C. v. d. Qaagen, L. Bieker, J. d. Ven, Jb. Kunst, J. Driesen, J. Dijker, J. C. Koch, Bierenbroodspot, C. D. Brakke, J. Hemelrijk, A. J. de Bunje, J. Platvoet, N. Sennekes, Betje Gooijer, C. Coppë, M. de Wijn Jr., J. F. Rijkers, P. J. Krom, C. Kok, S. J. Jesterhout, G. Krouwel, J. Hooger- werf, A. Leewens, C. Reus, F. v. Twisk. J. J. Julianus, A. Zeeuw, A. C. v. 8chreven, A. Bais, Jz., G.N.Gerritsen, G. Driesaen, L. H. van 't Sant, A. Boon, J. Pluilaar, J. H. Driessen, E. Florijn, J. Bonman, J. G. Raadsveld, B. Oudkerk, A. Snel, M. Schong, W. Spaan, W. Kaas Cz., L. Bernard, M. Krul, N. K. Edcius, C. Suk, R. de Haan, L. de Bruin, J. Lastdrager, D. Klik, C. Rijkers, P. Snug, J. Daalder, K. Bakker, B. de la Houssaije, J. N. C. Verfaille, A. N. Krug, Jb. Jeuker, J. Duinker, J. C. Brems, Jb. de Boer, M. Duinker, J. Mors, J. de Wijn, N. H. Klaassen, J. Snooij, W. J. Aggenbach, P. Bizel, van Leeuwen, J. Zwanenburg, G. Diemei, R. J. Fenenga, J. A. Kraak, T. Bloos, C. Zeeuw, M. A. Blok, W. S. J. Beek, J. Hooger- duin, C. van Vliet, A. Luijk, L. Vader, C. Jonker, J. C. Seijbel, A. Korf, A. C. Hooghart, Joh. Dekker, E. G. van Ede, A. de Wit, L. D. Kuiper, J. Jongman, H. Barens, J. Gras, J. R. A. B. Over de Linden, A. Tielrooij. H. Ummels, D. Boon, W. Bruul, A. Metzelaar, H. W. Dilg, W. Jonker, G. Goes, Metzelaar, R. Manheim, B. Weij- ens, H. A. Jacobs, M. Oden, R. 8chenkel, J. Schoefflenberger, H. Deelder, Wed. Hoo- gerduin; M. van der Kuijll, H. C. t. d. Laag, L. J. Kuiper, A. J. Leijer, J. C. de Kok Lz., G. Lavell, Z. E. H. Bach, G. Roozendaal Jr., vrouw Lak, H. T. Nij- land, Andries Bijvoet, L. Duijts. M. H. Verburgt, N. D. Kuiper, M. de Leeuw, B. Brutel de la Rivière, N. J. Stikkel, M. G. SteveDSQBJ_FJ. Boon, A^DekkÊTjT^C. de Vogel, J. P. van Reijn, C. Postma, W B. v. d. Bosch, N. A. Verburgt, Petrus Wiljou, N. Klok, J. Verburgt, Jacob Groen, J. J. Breet, W. L. Klaassen, J. P. v. Os, J. Putters, J. H. Bubrmann, J. Schol, P. B. Biersteker, A. Habermann, M. Grim- ijzer, T. Krijnen, J. Keizer, F. v. Twisk Jr., jongejuf. Vrouwtje Prins, H. v. d. Ben, D. H. Horn, G. C. Veer, W. P. Fretz, G. Schol, W. J. Reus Wz., H. M. Leijer, F. A. Held, J. Ham, A. Klein, G. A. Bi- schoff, Alida A. K. Jaring, P. C. Kiljan, J. Singeling, Ph. Gans, R. Ran, Johanna Catharina Uurbanus, Maas, C. J. Kwant Hz., G. A. Vries, S. Berghuis, C. de Vroome, N. v. d. Ben, K. Kikkert, F. van der Ploeg, P. J. Paulns, J. C. Smit, J Broers, M. H. Klerk, M. P. van Dam, W. P. Krijnen, C. Smits, J. E. van der Wedden, Arie van Woerden, C. Schellinger, wed. J. Dekker, G. Blom, J. Kaan Jr., 8ara Groen, G. J. Bijl, P. van Tonningen, S. de Looze, A. Visser, J. F. Oortgijzen, R. H. Raadsveld Jr., E. Slok, J. C. van Riemsdijk, H. Wol- terbeek, J. Smit, H. Bitter Jr., P. C.Ha genaar, T. Ronner, H. J. Helderman, M. Tissing, T. van Zuijlen, H. Spruit, L. van Roosendaal, Pieternelle Duinker, J. H. Kalk- warf, wed. M. Brouwer, M. Brizee, D. Klein Jr., A. J. Labout, A. A. W. Vos, A. Hee roma, D. H. Pruis, H. Overkamp, John. Eaber, J. Drijver, A. Eshuijs, G. de Beurs Gz., M. H. Ruijgh, N. Bas, J. J. Knotter, N. de Liefde, Jan J. Visser, P. J. Klok, wed. J. Dijker, A. v. Mansnm, T.Schraa, P. Steeman, J. W. v. Zweeden, A. Kanne- gieter, H. J. r. Twisk, P. Dekker Tz.t J. C. Rinner Jr., Cornelis de Jong Cz., J. R. Ebbinkhoff J.Rz., C. Vroom, H. v. Leeuwen, H. r. d. Hoek Jr., A. v. d. Wooning, J, Bont, J. Walraven, G. Hanekroot, Ma- rie van Woesik, G. J. Zur Mühlen, C. Bak ker, J. Lange, Johannes Adrianus Visser, A. Pakker, P. v. Wieringen, B. Verheij Pz., G. H. P. v. d. Heijde, G. Giltjes, C. van der Boom, C. Molenaar, H. Kliut, M. Boll, F. J. Holmer, Johanna v. Coevorden, A. Ven ster, Munter Jr., Anna Bruijn, L. M. van Tijn, A. C. Jonker, B. van Egmond, H. A. Dambrink ten Cate Hoender, A. J. Stins, J. P. Bicnhoff, J. M. E. Eikema, P. Pieters, Mejuffrouw G. C. Greiner, C. Colom, T. C. Steilberg, P. Nonnekes, C. C. J. de Ruijter, E. Kempe, J. F. Groen, D. er P. Polak, M. P. Polak, allen te HelderjiR J. Schoorl en P. Kos, te Koegras. el- Van TesselC. Huisman, A. A. Koop-,n" man, Cornelis Koopman, jongeheer C. Koning, Jb. van der Sterr Tz., Jb. Boon, Trijntje Catoline Mets, Chr. C. Visman, W. Koppen, W. D. Bakker, Leendert Vonk, F. van der Vis, Jan8tark, Y. Koppen, Marie Vlaming, K. Jarigama, P. Langeveld, Jannetje P.Duin-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1