'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1137. Woensdag 9 Januari 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Bureau: SPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. AdLverteutlën van 1 tot 5 regels 25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEL) WSTIJDINGEN. HELDER, 9 Jsn. 1884. Naar men verneemt zal het gedeelte der jongens, dat op uit' April a. s. bij de buitendienststelling van Zr. Ms. opleidingsschip Admi raal van Wassenaer" nog aan boord is, overgaan aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip >Anna Paulowna," terwjjl het voornemen bestaat om laatstgenoemden bodem, thans te Rotterdam liggende, te Vlissingen te stationneeren. Voor het gerechtshof te Am sterdam stonden een drietal personen, J. F., schilder, H. L., smid, en G. B., schilder, terecht, beschuldigd van diefstal iu een bewoond huis, met buitenbraak eu inklimming. De eerste had zich bovendien nog wegens twee andere diefstallen te verantwoorden. In den nacht van 14 op 15 Sept hadden de twee eersten ingebroken bjj den goud- en zilverkashouder Speijer te Amsterdamterwijl de derde op den uitkijk bleef staan. zs sloegen met een steen een ruit in en haalden door de gemaakte opening verschillende gouden voorwerpeu naar zich toe. De beide andere zaken be troffen een jas, ""'.beschuldigde uit eön^TGllIbuer, door hemmtf een particuliere woning ontvreemd. Het Openbaar Ministerie eischte, bij monde van mr. Op ten Noort, tegen den eersten beschuldigde, een recidivist, een tuchthuisstraf van zes, tegen den tweeden een van vijfjaren, en tegen den derden een celstraf van twee jaren. Woendag jl. is te Rotterdam een paartje opgepakt, dat zich op handige wijze van eens anders eigen dom had meester gemaakt. Maandagnacht namelijk werd er aan een huis op de Keizersgracht te Amsterdam gebeld, dat bewoond wordt door een dame en twee vrou welijke dienstboden. Allen waren naar bed en eerst nadat 't schellen zich had herhaald, besloot een der dienstboden te gaan zien wie nog zoo laat de rust in huis kwam storen. Het was een kruier, die een bood schap had van mevrouw's moeder. Mevrouw's moeder was plotseling ongesteld geworden en zou gaarne hare dochter bij zich zien. Mevrouw kleedde zich aan en ging met een van de dienstboden naar hare moeder, die echter volstrekt niet ongesteld bleek te zijn en op haar beurt niet begrepen had, wie er midden in den nacht kwam aan schellen. Men verdiepte zich in allerlei gissingen en bleef al pratende eeni- gen tijd bij elkander. Toen mevrouw en hare geleidster thuis kwamen, was de andere dienst bode verdwenen en met haar een koffer, eenig zilverwerk en andere artikelen van waarde. Zjj bad dit bleek later met een gewezen koetsier van de tram het boeltje bjjeengepakt en was met hem ver dwenen. Te Rotterdam had de politie hen gauw weer opgespoord. In het afgeloopen jaar is het aantal nienwe huizen te Amsterdam met vier honderd dertig vermeerderd. Ook een ingezetenen van Does burg mocht zich verheugen dat op zijn lot in do tentoonstellingsloterjj een prijs van 100 francs viel. Toen het voorwerp in ontvangst werd ge nomen bleek het een lamp te zijn, hoogstens ter waarde van f20 a 25. Zekere Haagsche j nffrouw leende aan haar beminde een sommetje van ongeveer f60, waarvoor de schuldenaar haar een kleedingbon (in den vorm van een bankbiljet van f25) wist in de hand te stoppen. Het engagement raakte echter af en nu deed de juf frouw, die het bedrog had bemerkt, daarvan aangifte bij de politie. Uit Winschoten wordt van 3 Januari gemeldOndanks de tal- looze voorbeelden en herhaalde waar schuwingen bracht gisterenavond de 16-jarige zoon van een praamschipper alhier een pot met gloeiende kolen in het vooronder de nachtelijke verblijfplaats van den flinken jongen om den vochtigen toestand van het kleine verblijf te verdrijven. Weinig tijds later begaf hij zich ter ruste, de kap echter sluitende. Toen de moeder hedenmorgen in de vroegte tot haren schrik in het achteronder het deksel van den kolenpot zag liggen, ontdekte ze weldra dat de door den eersten I zoon tegen haren wil van een nabij een slaapstee, en woiyyukr Juhtep* «knier J^geaociit en bij het ter ruste gaan bovendien verzuimd had den pot te sluiten. Die onvoorzichtigheid werd met den dood geboet. Te Seheveningen is Zaterdag weder een groote hoeveelheid dyna miet aangespoeld. Het wordt door de politie geborgen. Uit Noordbroek schrijft men dd. 2 JanuariJl. Zondag is in 't Noordbroeksterdiep, onder de gem. Sappemeer, gevonden het lijk van den arbeider Jan Pronk, te Stoots- horn woonachtig. Zaterdagavond van de fabriek te Sappemeer, waar hij werkzaam was, vertrokken, is hij niet in zijne woning teruggekeerd. Eenige kwetsuren aan het hoofd en het op den weg verspreid vinden van eenige voorwerpendie hjj bij zich had (eenige winkelwaren, zijn pet en stok) hebben het vermoeden doen ontstaan dat aan een gewelddadigen dood kan worden gedachthet is echter ook niet onmogeljjk, dat het ongeval al leen aan misbruik van sterken drank te wijten is. De politie doet ijverig onderzoek. De maréchaussees te Eindhoven deden dezer dagen een jjoede vangst. P. S., wissel wachter aan 't station te Utrecht, werd gearresteerd wegens diefstal aan voormeld station. Vroe ger dezelfde betrekking in Eindho ven hebbende bekleed, bekende hij thans bij zijne aanhouding aan het station aldaar een baal linnen te hebben gestolen, een groot deel daarvan ver kocht te hebben aan den baanwachter L. R., heden nog in diezelfde betrek king bij den dienst der staatsspoor wegen te Eindhoven. De laatste ont kende alle schuld doch byeen onderzoek in zijne woning kwam veel linnen en andere voorwerpen van waarde voor den dag, waarvan hij de her komst niet kon opgeven. Heler en steler zjjn gevankelijk naar 's-Bosch getransporteerd. Naar de N. Gron. Ct. verneemt, heeft de directeur van het Noorder Tooneelgezelschap W. L. Jamboers »met de noorderzon" Groningen ver laten, zijn geheele gezelschap, op dit oogenblik nog uit elf personen be staande, geheel broodeloos achterla tende. Het gezelschap wil echter alles aanwenden om in Groningen te blijven en zal nu voor eigen rekening voor stellingen geven. Te Bregenz had iemand bjj het oude jaar uitschieten de domheid om zich van een dynamietpatroon te be dienen. Door de ontploffing werd de schutter zelf doodelijk gewond, terwijl in een koffiehnis niet alleen alle rui ten en het glaswerk in het buffet verbryzeld werden, maar ook personen lichte kwetsuren bekwamen. De Hertog van Calvina, uit Trapani, op Cicilië, die door roovers gevangen genomen, maar onlangs weer vrijgelaten werd, verhaalt het volgende omtrent zijn wedervaren bij de bandieten. De roovers lieten hem na zijn gevangenneming den geheelen nacht doormarcheeren, tot men aan een magazijn kwam, waar hij den eersten dag doorbracht. Daar werd hem de eerste brief gedicteerd, 's Avonds werd de tocht- weer voort- I gezet. Men bond hmr een abeÈ voor 'uè oogen en wierp hem, om hem voor de regen te beschutten, een zak van wasdoek over het hoofd. In den derden nacht kwam men op de plaats, die tot zjjn verblijf be stemd was. Hij moest door een gat in een grot kruipen en werd vandaar neergelaten in een lager gelegen hol, waar hij dertig dagen alleen door bracht, zonder het daglicht te zien. Hij sliep daar op een stroozak, die nooit vernieuwd werd en kreeg er niets te eten en te drinken dan brood met kaas en water. Schoon linnen goed aantrekken mocht hij niet. Toen hij in het hol was neerge laten, gingen de roovers heen en zij kwamen niet anders terug dan om hem voedsel te brengen. Eens bleven zij twee dagen weg. Voor het sclirijven van den tweeden brief aan zijne fa milie liet men een klein lampje naar hem neer en zeide hem van boven af voor, wat hij schrijven moest. Nadat de lange, met veel vaardig heid gevoerde onderhandelingen tot een resultaat hadden geleid, trok men hem eindelijk uit zijn hol, en liet hem, na het geblinddoekt afleggen van een langen weg, in don omtrek van Castellamare weer vrij. Opmerkelijk is het, dat de Hertog, die aan zenuwlijden onderhevig was, in zijn treurigen toestand van die kwaal volstrekt geen last had. Holloway, dezer dagen overleden, heeft niet 60 millioeu gulden, doch slechts een millioen p. st. (f 12,000,000) nagelaten. Zijn zwagers, Martin en Driver, zijn met de uitvoering van zijn uitersten wil belast, waarbij be halve zijn college voor meisjes en zijn krankzinnigengesticht, een aantal liefdadige instellingen bedacht zijn, die hij bij zijn leven in het geheim ondersteunde. Zjjn vermogen valt, na aftrek van de sommen voor wel dadige doeleinden, aan een zijner naas- ste bloedverwanten ten deel. Tegenover de vergoelijkende arti kelen van Times en Daily News, waarin Holloway's kwakzalverij met diens weldadigheid wordt verontschul digd, verklaart het weekblad Spectator op tameljjke krasse wijze, dat het veel liever gezien zou hebben wanneer Holloway, rijk geworden, de geheele wereld door zijn leedwezen had gead verteerd over het opvijzelen zijner pillen en het aldus misleiden van onkundigen, dan dat hij voor barm- hartigen Samaritaan speelde jegens krankzinnigen en mildelijk zorgde voor het onderwijs van meisjes. »We gelooven in alle^ernst,zegt het blad, »dat Holloway door een dergelijke herroeping aan Engeland meer goed zou hebben gedaan dan door een dozijn liefdadige stichtingen." De werkstaking onder do Pa- rij sche koetsiers van de maatschappij Urbaine heeft zich verder uitgebreid. Verreweg de meesten hunner hebben de leidsels uit de handen gegeven. De koetsiers blijven echter over het al gemeen kalm. Slechts één, die het voorbeeld der werkstaking zijner ka meraden niet heeft willen volgen, is bedreigd geworden. Toen kwamen twee politiedienaren tusschenbeide en de koetsier heeft daarop rustig zijn werk kunnen hervatten. In een door meer dan 300_kassiers bezochte ver- g^uciïiig is met eenparige stteiiKmen besloten niet toe te geven. De voogdijschap over Mariette Peltzer, het dochtertje van Armand Peltzer, is nu door de rechtbank, in overeenstemming met den eisch van het openbaar ministerie, aan den vader ontzegd. Op den 6en Februari 1603 werd de Chileensche stad Villa Real door de Araukaniers verwoest, en sedert heeft men daar niet meer van gehoord, omdat de blanken er in al dien tyd geen voet hebben gezet. Dit feit is op zichzelf niet bijzon der interessant maar wat wel de aandacht waard is, is de beschrij viog van deze doode stad, door een reizi ger, die tot haar heeft weten door te dringen. Hoewel de bouwvallen bedekt zijn door een dicht aaneengegroeid bosch, dat uit zeer hoog opgaande boomen bestaat, kan men nog duidelijk genoeg de richting en de breedte van de straten nagaan, om nauwkeurig de uitgestrektheid van de honderd hui zengroepen, waaruit de stad bestaat, na te gaan. Merkwaardig is het, dat in al die groepen de huizen nog ta melijk goed bewaard zijn en hier en daar nog muren ter hoogte van drie en meer meters verrijzen. Ook de openingen, die eenmaal door deuren werden afgesloten, zijn nog zeer goed te herkennen. Interessant was de ontdekking van het bestaan van grachten. Deze zjjo drie in getal en loopen midden door de hoofdstraten van de stad. Zij hebben een breedte van éen meter en een diepte van vijftien of vijf en twintig centimeter. Groote afmetingen hadden die grachten dus niet; waarschijnlijk zijn zij gegraven, om de een of andere beek door de stad te leiden, want tegenwoordig loopt het water er nog door. Intus- schen zijn zij, niettegenstaande de bladeren, die er jaar in jaar uit in gevallen zijn, niet verstopt geraakt of langzamerhand tot den bovenkant van den wal opgevuld. Verder nog gevonden een drietal molens, waarvan de een zich nog in zoo goeden toestand bevond, dat hjj met weinig kosten voor het gebruik geschikt zou kunnen gemaakt worden. Twee molensteenen zijn volkomen in tact gebleven. Rondom de stad vindt men een natuurlijken dichten muur gevormd door zware boomen en dicht aaneengegroeide heesters, die de zon nestralen beletten in deze vallei des doods door te dringen. Daags na den moord, door de nihilisten op den inspecteur van politie Sndeikin te Petersburg ge pleegd, ontvingen de redacteurs der dagbladen en een aantal ambtenaren een kennisgeving van 'tUitvoeren^ comité van de party van den Volksof wil" dat ingevolge het vonnis vf het comité, waarbij Sudeikin ter dc veroordeeld was, de straf was vol trokken. Sudeikin had een doodelijken haat tegen de nihilisten opgevat en was er in geslaagd hen gedurende eenigen tijd in bedwang te houden. Zijn stoutmoedigheid was buitengewoon, hetgeen hij in 1880 te Kieuw heeft bewezen. Op het vemeiïfroji&lj Tfl uih;v we^uWflUKN. 16 Ct. per 5 ons. met -TQlJens een huis te huur een gendern,^ -".r#estr»at. trapte de deur in en maan.!*) hekend. Het hoofd der politie werd met een aantal revolverschoten be groet, waardoor de gendarme gedood werd. Sudeikin bleef ongedeerd en nam de nihilisten, door een troep politicagenten, die op het hooren der schoten toegesneld waren, bijge staan,-gevangen. De weduwe van Sudeikin zal een pensioen van 50000 roebels ontvan gen en zijne kinderen zullen op staatskosten worden opgevoed. Deze moord heeft te Petersburg een diepen indruk teweeggebracht. Men beweert nu dat kolonel Kihirieff, een der hoogere officieren der politie, die onlangs is overleden, vergiftigd is. Men zegt zelfs, dat het ongeval, dat den keizer onlangs op de jacht is overkomen, een eenvoudig venin- sel is om een moordaanslag te ver bergen. Als een bewijs hoe in Duitsch- land de vervalsching van tabak op groote schaal geschiedt, wordt gemeld dat in Thüringen jaarljjks 20.000 centeuaars beetwortelbladen tot tabak gebruikt worden, terwyl in het Mag- denburgsche en in den Paltz veel aardappel- en cichoreiblad daarvoor in de plaats gesteld wordt. De Vevey- sigaren in Zuid-Duitschland bevatten in het geheel geen tabak, maar be staan uit gewasschen kool- en beet wortelbladen, die lang in tabaksaus gelegen hebben. Ook bietbladen zjjn een zeer gewenscht vervalschings- middel. Verder is het bekend dat zout, stroop, drop, suiker, rum, sal- moniak, oliën, salpeter, potasch, anijs, gom, dextrine, enz. gebruikt worden om rook-, kauw- en snuiftabak te fabriceeren. Door de politie te Brussel is een zonderlinge ontdekking gedaan. Den 27 Augustus werd een ljjk, dat in de Morhne was gedeponeerd, door een vrouw herkend als dat van haar man. De begrafenis had daarop U

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1