P F Advertentiën. plaats en spoedig was deze zaak ver geten. Eerst nu komt de politie tot de ontdekking, dat de vrouw een valsche verklaring heeft afgelegd; de man, 'dien zij voor haar echtgenoot heeft herkend, heeft deze kwaliteit nooit gehad. Een onderzoek is in gesteld om eenig licht in deze duistere zaak te brengen. De Duitsche schoener »Aline," te Carolinensiel t'huis behoorende, werd de vorige week des nachts door een onbekend stoomschip bij de Goodwiu-zaudbank in den grond ge varen en verdween met de geheele bemanning in de diepte. Alleen de kapitein, die zich zwemmende gerui- men tijd boven water had gehouden, werd door een visscherspink opge nomen en naar Brightlinsea gebracht. Omtrent een belangrijken dief stal van tafelzilver en goud te Kleef, ten nadeele van de Hollandsche fami lie v. D., wordt nader gemeld, dat de vermoedelijke daders, die met den buit naar Nederland gevlucht zijn, genaamd zijn1°. Arnold Fisscher, oud 36 jaren, daglooner, lang van gestalte, eenigszins gezet, blond haar, zonder baard, rond aangezicht, blauwe opgeu, gekleed in zwarte jas, dito broek en pet, schoenen of laarzen 2° Theodor Timmer, oud 23 jaren, schoenmaker, middelmatige lengte, postuur en aangezicht schraal, blond haar, bruine oogen, zonder baard of knevel, gekleed met donkerbruine jas en broek, schoenen, rond zwart hoedje dat door hem gewoonlijk schuin op het rechter oor wordt gedragen. Men heeft zich door het uitsnijden van een ruit toegang tot de villa ver- schaft, waarbij de dieven zich schij nen verwond te hebben, daar men jj^n de glasscherven bloed heeft ont- w.n «kt. In Noorwegen is een goudmijn ontdekt, die bij nader onderzoek zoo veel goud blijkt te bevatten, dat zij bij behoorlijke ontginning met de grootste goudmijnen zal kunnen wed- 5veren. Olie op zee. Den 1 Januari jl. werden in de haven van Folkes- tone, die uit hoofde van haar open ^IkgJ^vige beweging der ^ven genomen SpOOr- zou oV,pTOtpt worden, een net van drijveude looden buizen werd gemaakt. Een klein scheepje zou gebezigd worden om ook het uiterste punt der haven met olie te bedekken. Wegens de hevige golf beweging zag men van dit laatste af, maar liet men de olie van het schip vloeien, waar het lag. De uit komst was verrassend. Nauwelijks was een emmer olie van den boeg op het water gegoten of de golfslag hield op en het vaartuig bereikte zonder bezwaar zijn doel. Toen niên nu op de 3 plaatsen begon de olie uit te pompen, was tot ieders verba zing in weinige oogenblikken de gan- sehe haven rustig, terwijl buiten de »oliegrenzen" de golven hoog op en neer gingenDe werking hield twee uur aan en de kosten bedroegen nau welijks 2 pond. Yan de stokers en machinisten der pakketbooten te Marseille, die voor hun tijd het werk gestaakt heb ben, ziju twee veroordeeld tot zes dagen gevangenisstraf en acht maan den dienst aan boord van een boot van den Staat en twee tot zes dagen gevangenisstraf en zes maanden dienst. De afgevaardigde Laguerre, die beloofd had de stokers en machinisten voor de rechtbank te komen verdedigen, heeft zjjn belofte niet gehouden. Te Weiszenzee, in de nabijheid van Berlijn, is weer een afschuwe lijke moord gepleegd. Daar leefden de kleermaker Wilhelm Schötz en zijn vrouw reeds geruimen tijd met elkaar in onmin. Wegens voortdu rende mishandeling verliet de vrouw eindelijk de woning en bracht acht dagen bij haar familie door. Gedurende dien tijd was zij werkzaam in een fabriek. Toen de vrouw Zaterdag de fabriek verliet, wachtte Schötz haar op en verzocht haar even meê naar huis te gaan. Daar bracht hij haar een gevaarlijke wond toe met een keukenmes en verliet, vervolgens de i.tJ^een net va woning, na zich eerst verkleed te hebben. De buren, door een der kin deren geroepen, vonden haar reeds overleden. De politie is den moor denaar op het spoor, maar heeft hem nog niet kunnen vatten. Penang, 4 December 1883. De gezagvoerder van het reeds meermalen door ons vermelde stoom schip »Nisero," van Soerabaija naar Europa bestemd en op de westkust van Atchin gestrand, bevindt zich in de macht van de Radjah van Te- nore. Deze is vijandig aan 't Ned. Gouvernement en bij de verschijning van een Ned. oorlogschip ter assisten tie van de »Nisero" gaf hij te kennen, dat zoo het wrak of de lading slechts aangeroerd werd, hij de equipage van de »Nisero" zoude ombrengen. Na ontvangen van dit bericht te Singapore, vertrok het Engelsch oor logschip »Pegasus" 26 November van daar en na Oleh-leh aangedaan en den Eugelsche consul medegenomen te hebben, vertrok het vergezeld van een Ned. oorlogschip naar de stran- diugsplaats. Het Ned. Gouvernement verleent alle hulp die het vermag. Het wrak is sedert opgebroken. Yolgens een later bericht werd de gezagvoerder en de tweede machinist uit de handen der Atchineezen gered en bleven nog 25 man der equipage in hunne macht. Te Londen wordt veel gespro ken over ?;in moord, die Nieuwjaars nacht moet gepleegd zijn. Uit het water van de New River Water-Com- pany, in het noordelijk gedeelte van Londen, werd den tweeden Januari het lijk opgeviacht van een jongmensch die blijkbaar tot den gegoeden stand behoorde, en waarin men later het lijk1 van een zekeren Tower, bediende bij de assurantiemaatschappij, herken de. Tower schijnt met den moorde naar hevig geworsteld te hebben, daar zijn boord, das, manchetten en jas, die aan den oever gevonden werden, geheel gescheurd waren. Om den hals had het lijk een dicht vast geknoopten zakdoek, zoodat men ver moedt dat Tower geworgd is. Men weet, dat hij oudejaarsavond naar de de kerk_4s~gèWoëst én dat-hii 20 pond Jitöriing bij zich had. Zoowel dit be drag als een diamanten ring is niet op het lijk gevonden. Betreffende het huiselijk leven van den 13jarigen keizer van China worden door een buitenlandsch blad de volgende curieuse bijzonderheden meêgedeeld. De jeugdige Keizer leeft, naar 't schijnt, in een soort van afzon dering in het paleis Yan-Chsin-Tien, waar hij bediend wordt door lieden, die hem zelfs kruipend naderen. Zijn moeder komt hem maandelijks één maal bezoekenals zij hem toespreekt, knielt zij voor hem neder, om vervol gens weder op te staan; zijn vader doet evenzoo. De Keizer wijdt dage lijks 21/2 uur aan de studie der Chinee- sche taal en aan die van het Mants- joereesch. Yoorts rijdt hij 2 uren te paard en schiet hij met den boog's winters vermaakt hij zich met slede varen. Hij heeft een 5-jarig broertje die met zijn moeder méégaat, als zij zich naar het Paleis begeeft. Zjjn onderwijzers knielen binnentredende, voor hem neder, doch mogen daarna zich nederzetten. Acht eunuchen zijn steeds in zijn nabijheid, om hem te bedienen. Wil hij te veel spijzen gebruiken, dan beletten zij hem dit, wat aan het gouverneurschap van Sancho uit Don Quichotte doet den ken. Hij slaapt in een groot bed van Ningpo, rijk gebeeldhouwd en ingelegd met ivoor en goud. In de laatste twee eeuwen werd dit ook door de keizers Kwangsi en Tchieng- Lin gebruikt. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Burgemeester deu Tex, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 6 Januari te IJmuiden. Het stoomschip Koningin Emma, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 5 Jan. te IJmuiden. Het Btoomschip Sumatra, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 4 Januari Kaap Del Armi. Het stoomschip Soenda, van Amsterdam naar Batavia, passeerde kaap Carboeiro den 6den Jan. Markt-Berichten. Alkmaar, Jan. Aangevoerd 1 Paard f80, 6 Koeien en Ossen f170 a 280, 17 nucht. Kalveren f 14 a 30, 114 Schapen f 16 a 28, 53 magere Varkens f 15 a 18, 228 Biggen f 5 a 9, 5 Bokken en Geiten f 4 a 7, Boter per kop ('s middags 18 uur) f 072j a 0.80. Hoobn, 5 Jan. Tarwe f 8.50 a 9, Gerst f5.75 a 6, Haver f4 a 4.50, Erwten: Witte fll a 12, grauwe f 17 a 18.50, vale f 12.50 a 14, groene f 15.50 a 16, bruine boonen f 12.50 14. 12 Paarden f 50 a 150, 126 Lammeren f80 a 27, 8 Kalveren f 10 a 26, 12 Var kens f 10 a 20, 83 Biggen f4 a 7, 70 Kippen f0.90 a 2.25, 830 Kip-eieren f7 per 100, 974 koppen Boter f 0.62£ a 0.67J. Visscherij-Berichten. 7 Jan. Schipper J. Zwartvcld, met 3300 Bchelv., per 100 f26. Schipper P. Meulendijk met 2800 schelv., per 100 f23.50. Schipper J. van der Steen met 300 1. kabelj., per stuk f3.45 a f3.55; 200 d. kabelj., perst, f 2.05 a f2.25; 9 heilbotten, per st. f20.50; 20 1. lengen, p. 8t. f3.55. Schipper J. Verschoor met 3201. kabelj., p. st. f2.25 a f2 75; 53 1. lengen, p. st. f3.85; 400 d. kabelj. p. st. f 1.75 af 2.65; 1500 schelv., per 100 f7.50. Schipper B. Meijboom met 300 1. kabelj., p. st. f2.80; 47 1. lengen, p. st. f3.90; 300 d. kabelj., p. st. fl.86 a f2.20; 1500 schelv., p. 100 f 8. Schipper K. Valkenier met 3500 schelv., per 100 f22.—. Schipper A. Koster (sloep van Neptunus) met 280 1. kabelj., p. st. f 2.35 a 2.70; 5 heilbotten per st. f 17.50; 50 lengen, p. st. f3.25; 650 d. kabelj., p. st. f 1.75 a f2.2300 schelv., per 100 f800. 2 korders met 90 groote tongen, p. stuk f0.70, 100 kleine dito p. st. f0.32; 2 tar- botten, p. st. f 10.50. Burgerlijke Stand Helder. Van 4 tot 8 Januari. ONDERTROUWD: A. H. Chamot, werk tuigmaker en G. van Es. GEHUWD: J. W. Kapteijn en A. 8*1- vesen. T. Smid en B. Altena. BEVALLENE. van Twisk geb. Bom- hoff, z. P. 't Hart geb. Batenburg, z. J. C. Boon geb. Hogeboom, d. D. Hoppe geb. ten Boekei, z. J. C. Bootsma geb. Peter mans, z. H. E. C. Lubach geb. Luberti, d. T. Garthoff geb. Grande, d. OVERLEDEN J. van den Bergen, 36 j. J, Veen, 80 j. D. P. Singers, 2 d. N. Ran, 5 j. OVERLEDEN: M. J Zaatman geb. van der Meer, 30 j. P. den Hartog, 81 j. J. C. Wendt, Een levenloos aangegeven." Burger 1. Stand Wieringen Maand DECEMBER 1883. GEBORENAaltje dochter van D. Duijn- ker en D. Dijkshoorn. Neeltje, d, v. Jb. Bais en T. Scheltus. Pieter, zoon van A. Rotgans en A. Mostert. Jacob en Simon, zoons van P. Koorn en G. Bakker. Ca- tharina, dochter v. J. Poppen en M. Boeraen. Cornelis, zoon van P. Bakker en A. Tijsen, Thomas, z. v. T. Stom en M. Horchner. Dirk, z. v. J. Lont en C. Wagemaker. Aaltje, dochter van C. Boeraen en A. Bommer. Aldert Johannes, zoon van R. Dijker en M. Poppen. Geertje, dochter van C. Lont en M. Mulder. ONDERTROUWD en GEHUWD C. Mostert en T. Bais. OVERLEDENJan Wagemaker, 58 j. Neeltje 8mit, 44 j. Geertje Koopman, 88 j. Mijntje Mijns, 51 j. In het jaar 1883 zijn te Wieringen ge boren 87 kindereu50 manu., 37 vrouw. Overledenen ingeschreven54 personen 19 ongeh. mann., 9 ongeh. vrouw., 11 geh. maun., 5 geh. vrouw., 4 weduwnaars en 6 weduwen. Het getal huwelijken bedroeg 26 paren en wel als volgt22 tnsschen jonkmans en jongedochters. 2 tnsschen jonkmans en weduwen. 1 tusschen weduwnaar en jon- gedochter. 1 tnsschen weduwnaar en we duwe. 314ie STAATSLOTERIJ. 3de Klasse. 1ste Lijst. No. 17301 f5000. No. 735, 6973 en 12884 ieder f1000. No. 2963 eu 13206 eder f400. No. 12647, 16272 en 18940 eder f 200. No. 1027, 4231 en 20833 ieder f100. Vervolg- der Berichten. Prof. Hofstede de Groot, zal heden avond, in Tivoli," als spreker in de afd. Zondagsrust optreden. De heer P. van Wgk Jr., pred. te Enkhuizenheeft voor 't heroep naar de Herst. Evang. Luth. Gem. alhier bedankt. Zondagavond voerde de Onder- officiersvereeniging der zeemachtAd miraal de Ruyter" met veel succes ten tooneele: »De Wraak," door Louise Stratenus en Een Sint Nico- laas-Cadeau" door Gerrit Jansen, Eigenaardig is 't dat beide stukken een plaatsgenoot en gewezen plaats genoot als auteur hebben. Zoowel in 't ernstige voorstak als in 't grappige nastuk mochten de spelers herhaalde applaus verwerven. De gymnastische toeren van den heer G. werden met bewondering gezien en de bëide geestige clowns, die- ter afwisseling werkzaam waren, verwek ten een hartelijk gelach. Zondagnamiddag zijn weder ze ven jongens uit het gesticht voor verbetering en opvoeding te Alkmaar ontsnapt. Blijkens een op Zaterdagavond aan het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouver neur generaal van Nederlandsch- Indië was den 30sten December be sloten tot een militaire expeditie naar Tenom (westkust van Atjeh) en zou een bataljon infanterie, onder be vel van den militairen commandant van Atjeh en onderhoorigheden, den 6 Januari aldaar landen. De aanleiding tot deze expeditie is, dat in den loop der maand November jl. het grootste gedeelte der beman ning van het bij Tenom gestrande Engelsche stoomschip Nisero door den radja van dat landschap werd gevan gen genomen, en dat deze, niettegen staande verschillende daartoe aange wende pogingen, de uitlevering van de schipbreukelingen blijft weigeren. Het bestuur van het Neder- landsch Schaatseurijderabond heeft de twee welbekende Friesche hardrjjders Okke van den Berg te Hardegargp, en Pieter Bruinsma te Sneek geënga geerd om Nederland te vertegenwoor digen bij de aanstaande internationale hardrijderij te Cambridge. Ter waarschuwing.—Het dienst meisje van een gezin te Enkhuizeu bevond zich met drie kindertjes in een slaapvertrekje om ze daar te kleeden en op te passen, 't Was koud en vorstig, waarom men er een komfoor met gloeiende kolen had heengebracht. Daar het plan bestond dat het meisje met de kin dertjes een bezoek zou brengen aan hare moeder, ging men, ongeduldig geworden, naar het kadertje,, waar men de meid "met twee van de drie kinderen bewusteloos vond liggen. Het oudste kindje, dat reeds in de kleeren was, had het vertrek ver laten. Nog juist bij tijds werdeu ook de andereu in de buitenlucht gebracht, waar ze weer bijkwamen. Men meldt uit Harderwijk, dat gedurende het afgeloopcu jaar uit Oost-Indië zijn teruggekeerd 1042 militairen. Van dezen zijn uit den dienst ontslagen 456 wegens expiratie van dieust aan 103 hunner moest het certificaat van goed gedrag wor den onthouden 86 met een pas poort 2e soort; 117 met tijdelijk gagement en 383 met voortdurend pensioen. Deze laatste categorie tot een gezamenlijk bedrag van f 90000 per jaar. Men schrijft uit Amsterdam: Een tentoonstellingsbezoeker gaf aan den herbergier, bg wien hij-zijn intrek had genomen, f200 in be waring. Den volgenden dag het geld terugvragende, beweerde de hotelier van niets te weten, en niets ter be waring te hebben ontvangen. De man, zonder middelen om langer te blijven of zaken te doen, zou zeer teleur gesteld huiswaarts zijn gekeerd, als hij niet den sluwen, doch in dit geval goeden raad van een vriend had opge volgd. Deze stelde hem weder f 200 ter hand, met den last, die som an dermaal, doch nu in bijzgn van twee personen, den inhaligen hotelier ter bewaring aan te bieden. Zoo gezegd, zoo gedaan. Des aVonds vroeg en bekwam de gast, zonder getuigen, de f 200 terug en herhaalde den vol genden dag het verzoek, toen, gansch niet toevallig, dezelfde twee mannen in de gelagkamer een hartverster king gebruikten, die bij de overgave der som tegenwoordig waren geweest. Ofschoon de herbergier stijf en sterk beweerde de gelden reeds terugge geven te hebben, hield de logé zich thans op zijne beurt onnoozel, en ten slotte haalde de hotelhouder nogmaals f200 uit zijn geldkastje te voorschijn. De heer Y. te Helmond, bezig zijnde met schrijven, liet zijne pen vallen. Terwijl hij die wilde oprapen, prikte hg zich aan de pen, waarna de geheele arm opzwol en een vree- selijke pijn hem kwelde. De twee geneeskundigen, bij den patiënt ge roepen, oordeelen dat zijn hand zal moeten worden afgezet, daar de inkt vergiftigd was. In een der bladen kondigt iemand aldus de geboorte vau een jeugdigen wereldburger aan Hedenmorgen halftwaalf schonk mg mgn vrouwtje een kop koffie en om halféén een flinken zoon. Zaterdagavond is te Haarlem naar het Huis vau Arrest overgebracht een Duitsche vrouw, Catharina Batz, wed. Snijders, die zich te IJmuiden had schuldig gemaakt aan diefstal van f700 in bankbiljetten en een gouden remontoir-horloge met gouden vestketting. Door een wegwerker aan den straatweg van Leeuwarden naar Mars- sum is Zondag op het ijs van de aangrenzende sloot gevonden een zwart fluweelen reiszak, die bij on derzoek bleek te bevatten het lijk van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht, gewikkeld in een blauw baaien rok. De politie, van de zaak onderricht, doet het noodige onderzoek. Woensdag jl. had op de lijn van den Grand Central Beige spoorweg even buiten Maastricht, een feit plaats dat ernstige gevolgen had kunnen na zich sleepen. De trein, die ten 8.23 ure 's avonds van Maastricht naar Aken vertrekt, vertrok dien avond eenige minuten later en bijna gelijktijdig met den trein naar Venloo. Nu bestaat daar een punt, waar de lijn van den G. C. B. met die van den Staatspoorweg elkander kruisen. Toen nu voor den trein naar Aken het sein van veilig was gegeven en deze zich in beweging zette, kwam eensklaps de trein naar Venloo in volle vaart aanstoomen. De machi nist van den eerstgenoemden trein, h@t- gevaar bemerkende, deed dadeljjk het alarmsignaal hooren en stoomde terug, waardoor gelukkig een groot onheil werd voorkomen. Het on derzoek over dit voorval is nog han gende. Den 9 Januari hopen wij den OOsten Verjaardag te herdenken J van onze geliefde Moeder 3 MAGDELENA WILLEMSE BAKKER, Wed. v. P. SLORT. Namens kinderen en hehuwdkinderen, H. SLORT. C. SLORT, geb. Faber, C. SLORT. N. SLORT, geb. Thepen. Nieuwediep, 9 Jan. 1884. Ondertrouwd A. H. CHAMOT, van Breda, en G. VAN ES. Helder, 4 Januari 1884. Geen receptie. Getrouwd T. SMID B. ALTENA, die, ook namens wederzijdsche be trekkingen, bedanken voor de belang stelling, bij hun huwelijk ondervonden. Helder, 4 Januari 1884. GeborenHELENA, Dochter van CORNELIS LEIJEN en ANTJE VAN DER WIELE. Helder, 7 Januari 1884. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een flin ken Jongen J. C. BOOTSMA—Petermans. Helder, 6 Januari 1884. Eenige en algemeene kennisgeving.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 2