Advertenliën. Er komt naar men uit Parijs bericht, een gezegende omwenteling in de dameswereld. De hooge schoen hakken, talons Louis XV, waartegen zoolang geijverd is, ook uit een ge zondheidsoogpunt, zulleu afgeschaft worden. De Parysche dames (en die van elders zullen haar wel spoedig navolgen) gaan aan haar schoeisel lage Engelsche hakken dragen zooals die der heerenlaarzen. Zoo keert dan vorstin Mode eindelijk tot den meer natuurlijken gang terug en hare vol gelingen zullen er de gunstige ge volgen van ondervinden. Zekere vrouw Lepiuay had op haar ouden dag, in Februari 1879, Parijs verlaten, om bij haar dochter, die te Ormoy in Haute-Saöne met een molenaar, Goy genaamd, gehuwd was, haar intrek te nemen. Het kleine, zeer kleine kapitaaltje, dat zij medeuam, bestond voornamelijk uit enkele effecten, waaronder vier loten der stad Parijs. Twee maanden later waren deze stukken verdwenen uit de ledereu tasch, waarin de arme vrouw ze be waarde. Wanhopig over dit verlies vertrok vrouw Lepiuay weder naar Parijs, waar men haar althans nooit bestolen had. Haar wanhoop bereikte het toppunt, toen zij vernam dat bij de jongste trekking de groote prijs van 100,000 francs gevallen was op no. 2869, een der haar ontstolen stukken. Zij gaf nu den diefstal aan en nam maatregelen, dat de prijs niet aau den onrechtmatigeu toonder vau het lot kou uitbetaald worden. Het gerechtelijk onderzoek bracht weldra aan het licht, dat bedoeld lot in handen gekomen was van zekeren landbouwer Colon, die het, naar hij verzekerde, van de molenaars vrouw te Ormoy had gekregen, als betaling voor een aan haar verkochte koe. Dit bleek de waarheid te zijn en de vrouw was dus door haar eigen dochter bestolen, die op haar beurt door het gestoleue zoo spoedig te gelde te maken, de 100.000 francs had gemist. De rechtbank besliste, dat het geld aan vrouw Lepinay toekwam en het werd haar ook uitbetaald. Het ge beurde en al de daaruit volgende verdrietelijkheden en beslommeringen, hadden haar echter zoozeer aange grepen, dat zij eenige dagen later overleed. De oneerlijke molenaarsvrouw is thans als erfgenaam harer moeder, in het bezit van het geld gekomen Eisert, de Weener geldwisse laar, die bij den moord en diefstal te zijnen huize gewond werd en aan vankelijk scheen te zullen herstellen, ligt nu op sterven. Zijn tweede kind een weet men, overleed reeds verkeert mede in zeer bedenkelijkeu toestand. Van Hugo Schenck verneemt men dat, behalve de door hem gepleegde moorden (vijf zyn zoo goed als be wezen en drie andere zeer waar schijnlijk), hij er nog vijf beraamde, die door zijn gevangenneming ver ijdeld werden. INGEZONDEN De inwisseling der oude afgeschafte ko peren heele en halve centen gaat thans geregeld en goed. Voor f 10Ö0 werd reeds aan nieuwe bron zen pasmunt verspreid en aan oude munt werd ingetrokken voor ruim f 600 aan heele en bijna f400 aan halve centen. Het vermoeden schijnt bij sommigen te bestaan, dat na 1 Februari nog oude munt zou kunnen worden aangenomen. Dit is niet alzoo. Vóór dien datum moet alles zijn aange boden en van af 31 Januari wordt geen oude koperen pasmunt meer ingewisseld of aangenomen. Wen zij daarop indachtig. De Hijks-Outvanger, BOUKICIUS. Helder, 24 Januari 1884. Stoom vaartbericli ten Het stoomschip Conrad vertrok 21 Jan van Marseille naar Batavia. Het stoomschip Prinses Marie vertrok 23 Jan. van Marseille naar Amsterdam. Het stoomschip Prins Hendrik vertrok 23 Jan. van Port-Said naar Amsterdam. Het stoomschip Koningin Emma vertrok 23 Jan. van Southampton naar Batavia. Markt-Berichten Purmbbeïïd, 22 Jan. 91 stapels kleine Kaas a f 36.50, 2 Middelbaren h f 34 per 50 kgr., 871 kgr. Boterlaagste prijs f 1.40 hoogste fl.50 per kgr., 89 Runderen, stug prijshoudend, 22 Paarden, 66 vette Kalveren f 0.80 a 1 per P., vlug, 67 nuchtere dito f7 a 25 per st., vlug, 56 vette Varkens f 0.48 a 0.54 per P., vlug, 40 magere dito f 11 a 20 per stuk, stug, 182 Biggeu f 5 a 8 per stug, 932 Schapen eu Lamineren; stug, lager prijs, Kipeieren f 4.50 a 5 p. 100. Schagen, 24 Jan. 5 Paarden f40 a 150, 7 nucht. Kalveren f7 a 15, 130 Schapen f 16 a 26, Boter per kop f 0,90 a 1, Kaas per kilogram f0,40 a 0,45 Kip-eieren per 100 f4, a 5. 314de STAATS LOTERIJ 4de Klasse. 2de Lijst. No. 17305 f25.000. No. 2092 f 5000. No. 7845 f1000. Nos. 11964, 13794 elk f400. Nos. 2887. 7146, 16499 elk f200. Nos. 13709, 14085, 17923, 19472, 17504 elk f 100. 3de Lijst. No. 18711 f2000. Nos. 591, 6375 elk f1500. Nos. 11272, 18031 elk f400. Nos. 18189, 20787 elk f200. Nos. 7431,18354, 18767, 19794, 20091 elk f 100. 4de Lijst. Geen hooge prijzen. Burgerlijke Stand Helder. Van 22 tot 25 Jan. 1884. ONDERTROUWD W. Schenk, stoker bij de Marine, en E. M. Brüuing. N. de Min, aardewerker, en J. J. Kolk. B. A. Hooving, marinier, en T. Tebbertman. GEHUWD: Geene. BEVALLEN D. de Ruiter, geb. van Ree, d. M. F. L. Nak, geb. Born, d. A. A. J. Doesie, geb. Kloppers, z. N. Breet, geb. London, z. H. Zwaan, geb. Kindt, d. J. C. W. van der Moolen, geb. Jansen, d. G. Giltjes, geb. Kater, z. OVERLEDEN H. van der Lee, bijna 4 j. J. Kraak, 4 m. Burgerlijke Stand Tessel Van 17 tot 23 Jan. 1884. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENAbberdina Heudrica Hedwig, dochter van Wiihelra Pieper en Antonia Kauling. Jan, zoon van Jan Reuvers eu Marretjc Roeper. OVERLEDENKaatje Hartog, 28 jaren gehuwd met Hendrik Kikkert, Paul.z. Jacob Smit, 8 maanden, zoon van Jacob Smit en Vrouwtje Knol. Ambtshalve ingeschreven 1, Vervolg der Berichten. Bij den hevigen storm, die van Woensdag op Donderdag woedde, hebben vele huizen schade geleden, door het afwaaien van dakpannen en het breken van glasruiten. Woensdagmiddag brak in een per ceel aan de Dykstraat een hevige schoorsteenbrand uit, die echter spoe dig gebluscht werd. Donderdagmorgen ontstond er brand aan den Kanaalw., die bij den hevigen wind ernstige gevolgen bad kunnen hebben. Gelukkig was men door doeltreffende maatregelen de vlam spoedig meesterzoodat de reeds uitgerukte militaire spuiten konden terugkeeren. Ook aan de Achtergracht was Donderdagmorgen een begin van brand, welke bij afwezigheid der be woners, gelukkig door dq buren werd gebluscht. Van Terschelling verneemt men nog bet volgende omtrent de stranding van den Hollandscbeu vischlogger Castor Zoodra bet ongeluk bekend was, vertrok de bootsman T. Palts met de reddingboot van bet station Ne derland naar de plaats des onbeils. Bij zijne aankomst op 't strand bad de schipper met één man in eigen boot 't vaartuig verlaten. Met op komenden vloed werd bet water min der kalm, en eerst na 15 pogingen, waarbij twee man uit de boot sloegen, die gelukkig gered werden, mocht het de bemanning gelukken, de 12 schipbreukelingen behouden aan wal te brengen. Door den Minister van Marine is aan de Eerste Kamer een opgave gedaan van de opbrengst der ten ge volge van den brand op den 20 Juni 1883 op 's Rijks marinewerf te Am sterdam als onbruikbaar verkochte goederen, waaruit blijkt, dat die goe deren een som van f CSjOlÖ,^1^ hebben opgebracht. Den Tesselschen visschers wil het dezen winter maar niet meeloo- peu. Het najaar leverde weinig ver diensten op en alle hoop werd ge richt op de garnalenvisschery. Voor vier kokeryen kan nogal wat aange voerd worden. Maar wat baat dit, als er niet te vangen is! In de vorige week ondernamen sommige visschers, verlangend als ze waren om wat te verdienen, 't zelfs om met hunne bla zers de Noordzee in te gaan. 't Bleef gelukkig goed weer, maar volgens de meening van ervaren visschers werd er te veel gewaagd, 't Spreekwoord Nood breekt wet" vond echter daar bij zijne toepassing. De vooruitzichten op een voor- deelig jaar zyn voor de veehouders te Tessel vrij wat beter dan in 1883. De weiden hadden gedurende den herfst volstrekt geen last van overtollig wa ter, zoodat de schapen niet leden. Bovendien zien de weiden door bet aanhoudende gunstige weder er frisch groen uit. Stierven er gedurende den vorigen winter vele schapen, waar door vele veehouders groote verliezen leden, nu is dit gelukkig niet 't geval. De schapen zien er goed uit en de hoop mag gekoesterd worden, dat er in 1884 flinke lammeren zullen gebo ren worden. De toegezegde wijziging der drankwet is bij de Tweede Kamer in gediend. Zy strekt voornamelijk om te voorkomen, dat op 1 Mei 1884 bier buizen, koffiehuizen, sociëteiten en dergelijke inrichtingen, evenzeer als banketbakkerswinkels en zelfs slijte rijen van sterken drank door bet ver bod van gecombineerd bedrijf getrof fen worden. Mitsdien wordt in bet wetsontwerp bepaald, dat onder an dere winkelnering" niet wordt ver staan bet bedrijf van slijterij, restau rateur, sociëteit-, biljart- of tafelhou der, koffiehuis- of bierhuishouder, koek-, banket- of suikerbakker. Uit Zwartsluis meldt men: De nood is boog geweest, met ge vaar voor doorbraak. De dijken heb ben veel geleden en woningen zijn gedeeltelijk weggeslagen, waardoor de bewoners groote schade leden. Twee schepen zitten bij Genemuiden op den dijk, een op den veerweg, waarvan de opvarenden zich in een boom hebben gered. Genemuiden zit onder water. Vlissingen 24 Jan. Gepasseer- den nacht zijn op de suiker plaat ge strand twee barkenBeoosten Neuzen zit op den wal bet stoomschip Olivia eu de Deenscbe schoener Emma en bij Ellewoutsdyk is een bark gestrand. Het Engelsche schip S. B. Weldon, in December op de Spijkerplaat ge strand, beeft zooveel schade bekomen, dat aan afbrengen niet meer te den ken is. R., die voor de Arrondissements- Recbtbank te Amsterdam terecht stond, ter zake van bet toebrengen van een slag met een parapluie op het linkeroog van een persoon, die zich des nachts in de Kalverstraat een ongepaste handeling tegenover zijne vrouw veroorloofde, is heden deswege veroordeeld tot betaling eener geldboete van vijftig centen. Wij vestigen de bijzondere aan dacht op deze uitspraak, waarbij het beginsel van bestraffing gehandhaafd, maar de straf tot den geringsten omvang beperkt werd. Niemand moge zyn eigen rechter zyn, maar er kunnen, zooals hier, gevallen voorkomen, die bet bijna wettigen. Men schrijft uit Zandvoort van 23 Januari: Bij 't redden van de bemailning der Indépendance,op gisteren, weigerde kapt, K. Bernart bet schip te verla ten. Eenigen tijd later gaf de ach- terhebleveu kapitein noodsein. De reddingsboot ging daarop op nieuw in zeemaar andermaal verkoos de ka pitein te blijven. Eindelijk in den namiddag, toen de stormwind hevi ger en de branding geweldiger werd, kwam de man voor goed tot inkeer. Wederom ging de reddingboot in zee en hadden de moedige redders de vol doening ook den kapitein behouden op bet droge te brengen. Alles is zon der oubeil afgeloopeu. Heden nacht heeft de storm de Indépendance wat dichter by bet strand en een paal nader by het dorp gebracht, zoodat ze nu op 4 palen zuid zit. Aan bet bergen van inventaris of lading kan hij do hooge zee eu den thans steeds heviger wordenden storm niet gedacht worden. Zandvoort 23 Jan. Het alhier gestrande schip Indépendance is ge broken. De deklast is grootendeels aan strand gedreven. Door de hooge zee is de berging niet mogelijk. Het aantal landverhuizers, dat gedureude het jaar 1883 van Amster dam naar New-York is vertrokken, bedroeg 10,581. Men zal zich beriuneren dat onlangs een beweging is ontstaan tegen bet monopolie, dat men beweert dat in den steenkolenhandel dreigt te ontstaan, door bet handeldrijven van stationschefs en spoorwegambtenaren. De lieeren Brodie c. s. deelen daar omtrent mede, dat zij in dien strijd o. a. steun hebben ontmoet by de kamers van koophandel en fabrieken teAmsterdam, Amersfoort, Apel doorn, Assen, Avereest, Deu Bosch, Breda, Deventer, Delfsbaven, Dor drecht, Franeker, Goor, Gouda, deu Haag, Harderwijk, Harlingen, Heeren veen, Hengeloo, Hoogezand, Katwijk, LeeuwardenMaastricht, Meppel, Nieu- wediep, Nijkerk, Opsterland, Purme- rend, Yenloo, Vlissingen, Wageningen Zaanland, welke alle, op enkele uit zonderingen na, adressen aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal inzonden, om dat van genoemde hee- ren te steunen. Gisteren beeft de arr.-recbtbank te Utrecht uitspraak gedaan in zake deu student B., betrokken bij bet gebeurde te Baarn, en hem te dier zake veroordeeld tot een celstraf van acht dagen en in de kosten. Als een curiositeit wordt ge meld dat dezer dagen iemand te Alk maar om een weddingschap in een koffiehuis vijf-en-twintig droge be schuiten met een flinke snee kaas op elke beschuit moest opeten, zonder eenig drinken er bij. De wedding schap werd met glans gewonnen en de gelukkige winner beeft niet bet minste nadeel van dezen ongewonen maaltijd ondervonden. In de Goudbloemstraat te Am sterdam kreeg een werkman, die zich naar zyn karrewei spoedde, Donder- dagoebténd een afvallenden schoor steen op bet hoofd. Volgens de be richten bleef de ongelukkige op de plaats dood. Op bet tentoonstellingsterrein beeft de storm krachtig geholpen aau het afbreken der gebouwen. 't N. v. d. Dag schrijft Dinsdagnacht, te ongevier vier uren, hebben eenige welgekleede jon ge mannen een vrouw aangevallen. Toen de vrouw naar gewoonte baar man, die aan de Hoogesluis de wacht moest houden, koffie en brood wilde brengen werd baar op bet Frederiks- plein het boterhammenzakje en baar koperen ketel ontnomen. De zes jonge lafaards zijn daarop gevlucht. De Heer Dr. P. F. van Hamel Roos, te Amsterdam (Bureau voor chem. en microsc. onderzoek) waar schuwt tegen inktsoorten, welke chroom verbindingen bevatten, op grond van een onderzoek van zekere inktsoort (Encre Japonaise), welke die verbindingen bevatte en, naar gezegd werd, door aanraking van een klein wondje aan de lippen in enkele dagen den dood van een per soon veroorzaakt bad. Het hof van cassatie te Buda- pest beeft bet vonnis der drie moor denaars van graaf Majlath, Sponga, Piteli en Berecz bevestigd, zoodat zy allen drie de doodstraf zullen on dergaan. De straf van den huzaar Berecz is nog verzwaard, daar by als de schuldigsfe der drie, het laatst moet opgehangen worden. Het jaar 1884 schijnt weer een waar kometenjaar te zullen worden. Nauwelijks is de komeet van 1812 verschenen en verdwenen of Prof. Oudemans meldt, dat door den heer Ellerij, op 12 dezer te Melbonrne, in het sterrebeeld de Kraanvogel" een nieuwe komeet ontdekt is, die echter niet spoedig in ons wereld deel zichtbaar zal wezen. 25-Jarige Echtvereeniging van onze geliefde Ouders S. P. CUPIDO eu M. R. DE ZEEUW. Terschelling, 27 Jan. 1884. Hunne daukbare Kinderen. Op Zoudug 27 Januari 1884 S hopen wij de 12VrJ>ri^ Echt- j vereeniging te vieren van onze geliefde ouders D. VAN BUUREN en A. ZWARTJES. Namens de Kinderen, A. VAN BUUREN. J. VAN BUUREN. C. VAN BUUREN. Schagen, 25 Januari 1884. Ondertrouwd WILLEM SCHENK en LEONORA MARIE BRUNING. Helder, 24 Januari 1884. Receptie 3 Februari a.s., ten huize van Jb. KOCH, Langestraat 89. sunisgeving. Bevallen van eeu o Dochter, HENRIËTTE KINDT,Echt- geuoote van RENS ZWAAN Sz. Huisduinen, 23 Januari 1884. Geboren JACOBA JOHANNA MARIA, dochter vau J. M. v. d. MOOLEN. J. C. W. v. d. MOOLEN Jansen. Nieuwediep, 24 Jan. 1884. Bevallen van een Zoon N. BREET, geb. London. Nieuwediep, 22 Januari 1884. Algemeene kennisgeving. Heden werd ons ouderhart diep getroffen door het afsterven van onzen geliefden zoonKLAAS, in het Rijks-Hospitaal te Am sterdam in den bloeien den leeftijd van veertien jaar eu twee maanden. Wat ons ouderhart daaronder lijdt, kan een ieder ligt beseffen, doch wij hopen in Gods wijzen wil te berusten, wiens doen liefde en wijsheid is. Huisduinen, 22 Jan. 1884. M. MUIJEN. C. MUIJEN, geb. Vries. Eenige en algemeene kennis geving. Nog treurende over 't verlies van onzen lieven HUGO, die ons den 7en Januari werd wegge nomen, trof ons heden weder een zware slag door het afster ven van onzen lievenHENDRIK, in den aanvalligen leeftijd van circa 4 jaardat deze slagen ons hard vallen, zullen allen beseffen, die ons in ons dage- lijksch leven kennen, maar wij hopen in Gods wijzen wil te berusten, wiens doen wijsheid is. Helder, 23 Januari 1884. H. VAN DER LEE, en Echtgenoote. Wij betuigen door deze onzen in- nigen dank aan Familie, Vrienden en Bekenden, voor de deelneming, ons betoond bij de ziekte en ter aarde bestelling van onze beminde Echtgenoote en zorgvolle Moeder. In 't bijzonder zeggen wij onzen dank aan de Hm. dragers, voor de laatste eer, welke zij aan de overledene bewezen hebben. Helder, 25 Januari 1884. C. J. D. KOCH. A. F. L. KOCH.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 2