'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1145. Woensdag 6 Fel>ruari 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. AlDonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT <fc Co. te Helder. Bareau: SPOORSTRAAT ei ZUIDSTRAAT. Advertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 5 Febr. 1884. De eerste zitting van den Raad van onderzoek in de zaak tegen den luit. ter zee 1ste kl*. J. v. H. heeft gisteren plaats gehad in de groote zaal van het gebouw der directie van de Marine alhier, onder presidium van den kapitein ter zee E. L. Baron Van Heeckeren van Walien, com mandant Zr. MS. wachtschip alhier, bijgestaan door vier zee-officieren. Aan de oppassers bij het Kon. Instituut voor de marine alhier W. G. Voogd en H. J. van der Maas is respectievelijk toegekend de zilveren en bronzen medaille voor 24- en 12- jarigen eerlijken en trouwen dienst bij de zeemacht. Ter belooning van 36-, 24- en 12-jarigen eerlijken en trouwen dienst zijn uitgereiktde kl. goud. med. met gratificatie van f 50 aan den machinist 1ste kl. v. k. A. Hofman; de zilv. med. aan den schoenmakér W. Van Trigtde bronz. med. aan den matroos 3de klasse J. W. D. Trompe, den koksmaat P. L. Meij- booui en den kwartiermeester H. F. B. Dissen, allen dienende aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis. Aan den konstabel-majoor v. k. D. A. J. Florijndienende aan boord van het instructieschip >Marnix," is uitgereikt de zilv. med. Bij kon. besluit van 1 Febr. is de zilveren medaille, ingesteld bij de kon. besluiten van 7 Mei 1837, 22 Juli 1838 en 24 Jan. 1841, toege kend aan de gezagvoerders van sche pen in de groote vaart G. J. Boon, T. M. Lucns en R. J. Weber, als erkenning van de diensten, door hen aan de wetenschap der zeevaart be wezen door het overleggen van uit muntende [scheepsjournalen, ten be hoeve van het Koninklijke Nederl. Meteorologisch Instituut. (S.-C.) Amsterdam, 1 Februari. Bij de Vereenigiug van Assuran- deureu alhier zijn thans de volgende berichten ingekomen omtrent de stranding van het Nederl. brikschip Holland." Het stootte Zondag jl. op Hom Rif, waardoor een der mas ten over boord sloegeen stortzee verpletterde de kajuit op dek, waarbij de kapitein door een stuk hout aan het hoofd werd getroffen, waaraan hg zes uur later bezweek. In den nacht tusschen Zondag en Maandag strandde het schip op het zuidelijk einde der landtong tusschen Ringk- jobing Fjord en de zeehet werd totaal wrak. Aangaande het bergingscontract zijn de volgende bijzonderheden in gekomen de gezond aan wal ge brachte goederen worden over land naar de oostzijde van de landtong gebracht en van daar naar Ringk- jöbing vervoerdde beschadigde goederen en scheepsinventaris worden aan land geborgen en gedeeltelijk opgeslagen. Als vergoeding en voor bewaking verkrggen de bergers 10 pCt. der verkoopwaarde van de onbeschadigd aangebrachte lading en 25 pCt. van den scheepsinventaris, alles na aftrek van invoerrechten, verkoop- en andere kosten. Van de lading is waarschijn lijk alleen de cacao beschadigd. Volgens nader bericht is de kapitein van het bij Lemvig in Noor wegen gestrande Ned. brikschip Hol land" overleden. De zeeloods Krjjnen is bij de stranding gelukkig gered. Het totaal bedrag der gelden voor de ramp in Ned. Indië, bjj de Ned. Handelmaatschappij ontvangen, bedraagt thans f 378.227.78Y9. De lait. ter zee 2de klasse Kluit zal, naar wij vernemen, den nieuwen tocht met de Willem Barents medemaken. Volgens opgave van het Bureau Veritas zijn in de maand December 1883 verongelukt 161 zeilschepen van de volgende natiën van Duitsch- land 19, Amerika 7, Engeland 69, Oostenrijk 4, Deneraarken 4, Spanje 1, Frankrijk 7, Griekenland 2, Ne derland 9, Italië 11, Noorwegen 10, Portugal 1, Rusland 3, Zweden 14, onder dit getal zijn 13 vermisten. In dezelfde maand verongelukte 21 stoomschepen, van de volgende natiën van Daitschland 2, Engeland 13, Belgie 1, Spanje 1, Frankrijk 2, Noorwegen 1, Zweden 1, onder dit getal is 1 vermiste. De Pernische sloepen, die de vorige week met de stormen in zee waren, en waarvan tot heden geen bericht is ingekomen, zijn de Luctor et Emergo, stuurman M. Noordzij Johannes Cornelis, stuurm. J.Noordzij; Admiraal van Kinsbergen, stuurman B. Meiboom Lichtstraal, stuurman L. Van PeltSatnrnus, stuurman L. van .Veelen en Pollux, stuurman H. Groenendijk. De Pernische vischsloep Luctor et Emergo, schipper M. Noordzij, over wien men zich ongerust maakte, is Zaterdag, ofschoon met zwaar stormweer te kampen gehad hebbende, zonder eenige schade alhier aange komen. De schipper kon omtrent het lot der overige nog in zee zijnde sloepen niets mededeelen, doch had ook van onheilen niets bespeurd. Te Hellevoetsluis zal een af- deeling van den militairen torpedo- dienst gevestigd worden. Het eerste feit van zakkenrol lerij op de overdekte markt in Den Haag heeft zich gisteren voorgedaan. Een juffrouw werd haar portemon- naie met ongeveer f 13 ontfutseld. De politie heeft in Den Haag aangehouden den boekhouder eener firma aldaar, die zich moet hebben schuldig gemaakt aan oplichting ten nadeele van zijn patroon, tot een bedrag van ongeveer f 18,000. Een oude meid te Bovenkngpe (Fr.) die zeer zuinig leefde, heeft o. a. nagelaten: veertig hemden, zestig mutsen en een ongelooflijke hoeveel heid jakken, schoenen, kousen, doe ken, rokken enz. Bovendien werd in haar kastje f 1900 aan contanten gevonden. Haar stokoude moeder, die door de armvoogden verpleegd wordt, had zij meermalen een hemd geweigerd. (D.) Jaantje Struik heeft een request om gratie ingediend, waarbij zij ver wisseling der gewone in cellulaire gevangenisstraf vraagt, in het belang zoowel van hare gezondheid, als van haar kind, hetwelk zij dan spoediger zelve zou kunnen veri Voor- en tegenspoed. Acht jaren geleden hadden Virginia- City en Gold-Hill, twee ineenloopende steden in de Vereenigde Staten, het hoogste toppunt van bloei. Ze wa ren tengevolge van het ontdekken van rjjke goudmijnen snel vooruit gegaan en telden in 1£76 nog 35000 inwoners, onder welke een 20tal die op eene fortuin van één tot zestig millioen gulden werden geschat. Er werden woningen van twee of drie ton gevonden en alles naar even redigheid. Thans echter blijken de mijnen uitgeput te zijuzij hebben ruim f 700.000.000 aan goud en zilver opgeleverd, doch wat men er nu nog vindt loont de moeite van 't delven niet meer. Het veryal der stad is thans nog sneller dan de opkomst was. Reeds hebben 30.000 zielen haar verlaten met al wat tilbaar was. De prachtigste huizen staan, voor zoover ze niet voor afbraak zjju verkocht, onbewoond en zijn onver koopbaar, want zij kunnen de over gangsrechten niet opbrengen. De 5000 nog achtergebleveu inwoners zijn mijnwerkers en fortuinzoekers, die echter weldra verdwenen zullen zijn. Voor een zeer merkwaardig vaartuig, dat wel hoofdzakelijk voor den dienst als reddingsboot bestemd zal zijn, heeft G. Peusz, te Stralsund patent gekregen. Het doet denken aan de cantamarana der Zuidzeeeilan- ders. Men denke zich twee smalle ijzeren booten, die met stukken kurk gevuld zijn, opdat ze blijven drijven, zoo zij soms lek worden. Deze booten zijn door scharnierstangen verbonden, zoodat zij de bewegingen der golven kunnen volgen. Op deze stangen is de eigenlgke boot bevestigd, be stemd voor het opnemen der beman ning en wel zoo hoog, dat het in slaande water on middel lijk weer weg stroomt door gaten in den bodem. Geheel eigenaardig is ook het takel werk en de naar beneden gegaffelde mast. Dit vaartuig zal wel in staat zijn, aan de zwaarste stormen weer stand te bieden. Krupp te Essen, heeft nog niet lang geleden patent genomen op een nieuw soort van projectielen, op de vervaardiging namelgk van punt- kogels zonder punt of met vlakken kop. Het is namelijk reeds sinds lang bekend, dat de gewone puntkogels van de oorsprongelijke richting af- wjjken, wanneer zij onder bepaalde hoeken op ijzeren platen of op de oppervlakte van het water stuiten. De nieuwe kogels nn, die aan den kop slechts zeer weinig van een vlak verschillen, zullen naar men meent de ijzeren pantserplaten niet alleen met grooter gemak en meerdere zekerheid doorboren, maar moeten eveneens in staat zijn om gepaut- serde schepen onder de waterign te beschadigen. De weerstand van de lucht, die dergelijk soort van kogel te over winnen heeft, is natuurlijkveel grooter dan die bij puntkogels. Om deze even wel zoo gering mogelijk te maken, of beter gezegd ora zelfs te voor komen dat de weerstand de snelheid eenigermate vertraagtwordt de vlakke voorkant van het projectiel voorzien van een puntige tinnen kap, die met vet wordt gevuld. Deze kap valt van het projectiel af, zoodra het voorwerp, waarop het gemunt was, wordt geraakt. De Amerikaansche officieren Gerber en Schiitz hebben met de lij ken van kapitein Delong en de overige opvarenden van de »Jeannette" de reis van Moskau naar Hamburg voortgezet. Door een aantal inwo ners van Moskau werden de lgken tot het spoorwegstation op plechtige wijze uitgeleide gedaan en de Luther- sche predikant Dickhof hield eene rede. Op de kisten werden verschei dene kransen gelegd, waaronder ook een van de studenten te Moskau. De bedelaars makèn ook vor deringen. Dezer dagen zag men op de boulevard te Parijs een bedelaar te paard, die den voorbijgangers om een aalmoes vroeg. Hg zeide lam te zijn, waarom men hem een paard geleend had om zijn beroep uit te oefenen. Er heerschte Donderdag een paniek in de City. P. W. Thomas, Sons Coeffectenmakelaars, een firma die 100 jaar bestaan heeft, staakte de betalingen. De vennooten zijn Percy William Tho mas en William Evan Blackeway. Laatstgenoemde is gevlucht. Het passief bedraagt 800.000 (9.600,000 gulden.) De zaken op de beurs stonden ge heel stil. Het faillissement is het ergste dat sedert jaren is voorge komen. Het actief bedraagt, voor zoover beden uit te maken was, nihil. De verliezen, die de firma geleden heeft, waren slechts 35.000 p. st., maar de rest van de 800 000 p. st. behoort aan de cliënten, die hun ef fecten bij de firma in deposito hadden. Thomas is zwaar ziek. Een bank in Cornish en een as surantie-maatschappij in het Westen van Engeland lijden zware verliezen. Er volgden anders geen nieuwe faillissementen ter beurze en men hoopt die ook te kunnen vermijden. De firma deed voornamelijk zaken met de voornaamste huizen. De beide firmanten werden ter beurze officieel als bedriegers aan- geklaagd. Een daad, die van ongehoorde wreedheid getuigt, is te Haute-Roche (Frankrijk) gepleegd. Een zekere Mioche, die reeds sedert eenigen tijd de verontwaardiging der buren had opgewekt, wegens de mishandelingen, die zgn 70-jarige vader en 15-jarige zoon .herhaaldelijk van hem moesten verduren, heeft in een aanval van woede zijn kind een straf doen onder gaan, die zonder voorbeeld is. Hij nam namelijk een roodgloeienden kachelpook, opende met zijne vingers den mond van zijn zoon en stak hem het brandende ijzer in de keel. Den toestand van den jongen te beschrijven, is onmogelijkde lippen, tong, verhemelte en keel vormen één wond, zoodat de arme jongen geen voedsel tot zich kan nemen en met moeite ademhalen. De onmensche- lijke vader is gearresteerd, juist nadat hg zijn ouden vader nog een dergelgke mishandeling had doen ondergaan. Liverpool, 31 Januari. De gezagvoerder van 't stoomschip Westmoreland" rapporteert den 25n Jan. in een WZW. storm, 30 Eng. mijlen ten ZW. van Tessel een Duitsche brik ten anker te hebben zien liggen met noodseinen op en met den grooten mast overboord. Hij bood aan om de equipage op zgn schip over te nemen, welk aanbod niet werd aangenomen, dochmen ver- zochtop sleeptouw te worden geno men. Naderhand zag men bot schip met de fok bij voor den wind loopen. Dezer dagen werd te Londen een dief gevat eu na eenige ver wonderlijke pogingen om te ont snappen ook weer hervat, wiens lotgevallen belangstelling verdienen. Terwijl de politie zijn kamer door zocht en de deur goed bewaakte, sprong hij, van den grond af, door een venster, ter hoogte van acht voet en vluchtte over een naburig plat, vanwaar hg weer een sprong waagde op een binnenplaats, naar het open veld. Men was hem echter spoedig weer op het spoor en toen hij zich door een hoogen muur langs een open gedeelte van den onder- grondschen spoorweg gestuit zag, sprong de vluchteling ook daarover heen. Hij viel echter van den aan dien kant 25 voet hoogen muur op den spoorweg en verwondde zich daarbij zoozeer, dat hg niet meer kon opstaan. Met een ernstige wond aan het hoofd, een gebroken been en een gekneusden arm werd deze dief-gymnast naar het gasthuis van Westminster gebracht. Men mocht hem inderdaad wel verzachtende om standigheden in rekening brengen. Een andere Londensche dief, die onlangs in een huis was ingebroken, trad, na reeds een en ander van zgn gading in een tafelkleed gepakt te hebben, ook de kamer van de dochter des huizes binnen. Maar deze bood hem hier zoo krachtigen weerstand dat hij, na een hevige worsteling met het moedige meisje, waarbg zg een messteek en eenige kneuzingen bekwam, het raadzaam achtte, de vlucht te nemen, met achterlating van zijn buit. Het paard van den hertog van Wellington. Tgdens den slag bg Waterloo bereed de hertog van Wel lington gedurende 17 uren een en hetzelfde paard een schoon gebouw den, kastanjebruinen ruin. Na zgn terugkomst in Engeland liet de veld heer op zgn landgoed een groot grasveld omheinen, waarop 't paard voortaan een behagelgk leven zou leiden. Het had een warmen, keurig ingeriehten stal, een uitgezocht wei develd en kreeg daarbg tweemalen daags haver, dat in zgn laatste le vensjaren gemalen werd. De hertogin bracht het dagelgks een stuk brood, welk bewijs van genegenheid het dier weldra elk vrouwelgk wezen met vriendelijk vertrouwen deed naderen, wat vooral het geval was na den dood van de hertogin. In zgn goede dagen verzocht menige dame om eenige haren uit zgne manen of staart, ten einde ze, in een medaillon of ring gevat, als een reliquie te be waren. In het jaar 1836 stierf ein delijk het dier in den ouderdom van 27 jaar, nadat 't in de laatste jaren

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1