'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1147. Woensdag 13 Februari 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Boreaai: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Aavortontien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg*d zijn. NIEU WSTIJDIN GEN HELDER, 12 Febr. 1884. Zaterdag werd door den eerst aanwezend ingenieur der genie alhier in het openbaar aanbesteedhet doen van verbeteringen van ondergeschikt belang aan werken alhier. (Raming f4600). Hoogste inschrjjver de heer A. Bosch ad f 4572, en de laagste de heer D. De Vries ad f 4247. Naar de N. Rott. Ct. verneemt, bestaat het vermoeden, dat de kor poraal der mariniers, behoorende tot het 2e bataljon alhier, wiens lijk de vorige week uit het water werd op gehaald, door toedoen van anderen om het leven is gekomen. Hij was reeds sedert het begin van de vorige maand vermist. De kapiteins ter zee A. N. L. Koops en W. Steffens worden met 30 April aanst. eervol ontheven van de waarnemining der betrekking van onderdirecteur bij 's rijks marine werven te Willemsoord en Amsterdam en met 1 Mei daaraanvolgende re spectievelijk vervangen door de kapts. t. z. W. F. H. Cramer en G. Kruys. Het gerucht loopt, dat de com mandant der zeemacht en chef van het Departement van Marine in Ned. Indië, de schout-bjj-nacht F. H. P. van Alphen, adjudant des Konings in buitengewonen dienst, voor ge zondheidsredenen zou repatrieeren. (Vad.) De vice-admiraal F. A. A. Gre- gory is door een hevige bronchite aangetast. Zijn toestand is hoogst zorgelijk. Bevorderd tot opzichters van den waterstaat 2e kl. de heeren L. Koot en H. J. Weehuizen, en be noemd tot opzichter van den water staat 4e kl. de heer J. Schol. Uit IJmuiden wordt aan het Handelsblad geschreven Omtrent de verondieping vóór deze haven, de zoo belangrjjke quaestie voor Amsterdam, kan ik u mede- deelen, dat Donderdag door eenige autoriteiten en van wege sommige assurantiemaatschappijen peilingen en loodingen zijn verricht. Het juiste resultaat daarvan is mij niet bekend, doch als zeker mag men aannemen dat de verondieping, door de aan houdende westelijke stormen ontstaan, nog al belangrijk is. Donderdagavond bij den aanvang van het spuien, dat is overeenkomende met iets minder dan half tij (zoodat toen het water nog vallen moest) seinde de Semaphore 54 decimeter, zoodat er bij laag water dus een waterstand is van 46 a 48 decimeters. Daar nu 't verschil tusschen laag en hoog water in deze haven bedraagt pl. m. 18 a 20 decimeters, zou volgens die bereke ning, gegrond op het sein der Se maphore, zooeven vermeld, bij hoog water nog een stand zgn van 64 a 68 decimeter, zoo ongeveer dus den stand die vroeger bij laag wa ter behouden bleef. Het verschil is dus nogal van belang, doch hopen wij dat de kwaal, eenmaal bekend, te genezen zal zijn. Ook in 1878 was een belangrijk verschil ontstaan door 't wegwerpen der uitgebaggerde specie, maar bij veranderde winden en ander weder schuurde alles weder weg langs na tuurlijken weg zonder hulpmiddelen. Wanneer nu de buitenhaven en de monding behoorlijk diep weder wor den nagebaggerd, zal het altoos loo- pende en zoogenaamd »leveude" zand van onze kust wel weder wegschuren. Mocht dit onverhoopt in dit geval niet of niet spoedig genoeg gebeuren, dan bestaan er nog hulpmiddelen om den bodem door werktuigen los te wroeten en het losgemaakte door den stroom te laten medevoeren. In tusschen is het zeker de plicht der Regeering om spoedig officieel de juiste diepte, in het algemeen be lang en ter voorkoming van rampen, bekend te maken. Struisvogel-ge woonten maken in dit geval de zaak slechts erger. De sloep Admiraal van Kins- bergen," stuurm. B. Meiboom, die nog na den storm vermist werd, is met verlies van de beug binnenge komen. De gansche vloot van Pernis is dus behouden. De vischsloep »Zeemanshoop," uit Pernis, schipper H. v. d. Hoek, waarvan men sinds de laatste stor men geen bericht had ontvangen, is behouden te Middelharnis aangeko men alles wel aan boord. Alle 18 vischsloepen zijn dus nu na den storm binnen. Den len Februari 1884 man keerden bij de verschillende regi menten inf., 50 sergeanten, 2 fouriers en 345 korporaals, tegen 156 ser geanten, 3 fönriers en 429 korporaals op datzelfde tijdstip in 1883. Een paar jaar geleden was het inclompleet aan kader bij dat wapen veel grooter dan thans. Niet het minst werkt het instructie-bataljon, dat geregeld om de 6 weken een 40 a 50 tal korporaals naar de regi menten zendt, tot dezen vooruitgang mede. (Kamper Ct.) Naar men aan de A. C. mede deelt, zou een 23jarig meisje, wonende in de Wagenaarstraat te Amsterdam, sedert drie dagen hare woning hebben' verlaten, zonder voor hare bloedver wanten, bjj wie zij inwoont, eenig bericht te hebben achtergelaten. Zij is tot nu toe vergeefs gezocht. In de Saenredamstraat te Am sterdam is Donderdag een kraam vrouw, in ijlende koorts uit een raam van de tweede verdieping gesprongen. Met zware kneuzingen werd zg naar het gasthuis vervoerd. Omtrent het verongelukken van den matroos Maarten Mos verneemt de Schev. Ct., dat hij aan boord van den logger Zeemeeuw," schipper M. Vrolijk, reederes weduwe J. van der Toorn, in den storm van 27 Januari jl., des nachts 1 ure, ter hoogte van Borkum is overboord geslagen. De man, die een goed zwemmer was, had nog eenigen tijd getracht het schip weder te bereiken, maar zijn krachten begaven hem. Een touw, dat hem toegeworpen werd, heeft bjj niet meer kunnen grijpen. Ten vorige jare verongelukten 2 zijner zonen op onze kust, Op het oogenblik dat het bericht hier kwam, was zijne vrouw naar IJmuiden gegaan, om haar zoon, die aldaar uit zee was binnengeko men, te ontmoeten en te informeeren of die soms zijn vader op zee gezien had. De ongelukkige Mos was 55 jaar oud. Voor ongeveer 14 dagen over leed te Oosterwolde (Groningen ze kere J. v. d. S. Naar men verneemt, heeft thans de vrouw bekend haren man door vergif om het leven te hebben gebracht. De geheele ge meente is ontsteld door deze gebeur tenis, daar deze echtelieden als ach tenswaardige burgers bekend stonden. Zij ia thans naar Zwolle overgebracht, ter beschikking van de justitie. De student B., die wegens het toebrengen van slagen aan een bur ger en een veldwachter te Baarn, door de arr. rechtbank tot 8 dagen celstraf is veroordeeld, heeft aan Z. M. den Koning een request om gratie ingediend. (U.D.) Donderdagmiddag viel te Deven ter een vrouw, doordien de plankeu harer bedstede half vermolmd waren, door de bedstede heen in een kelder, waardoor zij eene hevige bloedstor ting kreeg en gevaarlijk gewond werd. De gepensioneerde Indische luit.-kolonel P, van B. te Roermond, die met zjjne dienstbode in het huwelijk zou treden is spoorloos verdwenen, een brief achterlatende, waarin f200 en het bevel, dat de bruid binnen 8 dagen het huis moet verlaten. Te St. Annaland is overleden mej. Anna van 't Hof. Zg was den 31 October 1795 geboren en bereikte dus den ouderdom van ruim 88 jaren. Ruim 130 kinderen, be huwd- klein- en achterkleinkinderen heeft zij nagelaten. Ruim 60 jaren is zij gehuwd geweest met den heer Abraham Theunisse, die den 20 No vember 1878 in ruim 92jarigen ou derdom overleed. Deze was een der laatst overgebleven schepelingen van de Bataafsche flottille, die onder ad miraal Verheul deelnam aan den tocht naar Boulonge in Juli 1805, toen Napoleon I een landing in Engeland wilde doen. Te St. Jacobi-parochie vierde de heer D. A. Wassenaar en zijne echtgenoote hun 70-jarig huwelijk. De beide oudjes, zijn nog flink en nog in het bezit van het 5-tal kin deren, uit hun echt geborendie allen op hunne beurt reeds klein kinderen bezitten. Eenige beschonken lotelingen te Arnhem wilden een lotgenoot te huis brengen. Daar zij zijne moeder beleedigden, kwam een buurman de vrouw te hulp. Met een stok werd de man echter dusdanig toegetakeld, dat hg bewusteloos met een ernstige wonde aan het hoofd neerzeeg. Daar hunne namen bekend zijn, ontloopen zij de strafvervolging niet. Op meer dan 120 huizen te Urk bevinden zich plakkaten, waarop besmettelijke ziekte, mazelen" staat. Als derde verdachte van den moord en diefstal te Heino bij Raalte, zit nu nog te Kleef gevangen zekere Auton Sehepop. Deze is sinds vele jaren in Pruisen woonachtig en aldaar ook gehuwd. Tijdens het plegen van den moord waren de beide gebroe ders bij hem in den kost. Aan zijne uitlevering moet de moeilijkheid zijn verbonden, dat hij door zijn langdurig verblijf in het buitenland het Neder landerschap zou hebben verloren en het recht van Duitsch onderdaan tot op zekere hoogte zou hebben gekre gen. Intusschen meent men in hem een der meest schuldigen te zien. Het gerechtshof te 's-Bosch heeft H. J. H. v. Aaien, uit Hel mond, schuldig verklaard aan moed- willigen manslaggepleegd op A. Breynaards, en hem deswege veroor deeld tot 10 jaren tuchthuisstraf. In een gezin te Deventer had dezer dagen bij ongeluk een ver giftiging plaats, die ernstige gevolgen had kunnen hebben. Een huismoeder had bij vergissing, Vrijdagmiddag, in plaats van azijn, zinkwater, het welk in de keuken op tafel stond, over het eten gedaan. Aan tafel vonden alle huisgenooten het eten erg zuur en bovendien slecht van smaak. Toen men een onderzoek instelde, kwam men tot de boven genoemde ontdekking. Er werd toen onmiddellijk geneeskundige hulp in geroepen en het geval heeft tot nog toe geen ernstige gevolgen gehad. In Engeland wordt een nieuw bedrog gepleegd om lieden, die een betrekking zoeken, geld af te persen. Een persoon, zich noemende »Mrs. Stuart of Glen Stuart," schrijft aan verschillende dames en heeren, die uitgaan op een vele voordeelen be lovende advertentie, dat die betrek king ongelukkig niet meer te ver geven is, maar dat zij den reflec- teerende aanraadt, met haar naam als recommandatie zich te richten tot een zeker verhuurkantoor. Daar gekomen moet men dan beginnen met een guinje te storten voor ver dere bemoeiingen. Velen sehijnen de groote onvoorzichtigheid gehad te hebben dat goede geld naar kwaad geld te gooien, maar niet een hunner is daardoor ook maar op het spoor eener betrekking gekomen. Verschil lende bedrogenen waarschuwen nu in de bladen anderen tegen deze be driegster, maar noch haar ware naam, noch het adres van de firma die zij aanbeveelt, zijn tot nog toe openlgk aan de kaak gesteld. Een heer, die in de rue Royale te Brussel woonde, zat met een zak- revolver te spelen, terwijl zijne huis houdster thee schonk. Plotseling ging het schot af. De kogel trof de huishoudster in het oog, zoodat zij, ofschoon onmiddellijk geneeskun dige hulp werd ingeroepen, eenige uren later overleed. De justitie heeft een onderzoek ingesteld, doch er schijnt geen reden te zijn om te ge- looven, dat de zaak zich anders heeft toegedragen dan de heer X. vertelde. Een NewYorksch winkelier, die 3000 dollar schuld en slechts 2000 dollar in kas han, terwijl zijn ma gazijn ledig was, achtte 't oogenblik gekomen, om zich failliet te geven. Evenwel moest hg daartoe een aan nemelijk voorwendsel tegenover zijn schuldeischers zoeken. Zelf, naar 't schijnt, niet vindingrijk, droeg hij die taak op aan zijn bediende, een sluwen klant, die er raad op wist. Den volgenden ochtend toch vond de win kelier geen bediende meer en geen kas. In plaats van de laatste, vond hij een briefje van den volgenden inhoud: »Ik heb de 2000 dollar ge nomen en ben op weg naar Europa; dat is de beste verontschuldiging, die gij uw schuldeischers kunt geven." In de Vereenigde Staten is deze winter buitengewoon streng, tot in de Zuidelijke Staten toe, waar het sedert 135 jaren niet zoo koud was als nu. De armen hebben daar vooral veel van de konde te lijden, omdat kleederen en woningen er minder op ingericht zijn. De gsoogst daar te lande belooft zoo overvloedig en voor- deelig te zijn, als hij in geen jaren was. Een correspondent der Illustra- tion franfaise, wien het gelukte toe gang tot een van de zoogenaamde steden der Pargsche voddenrapers te krijgen, iets, zegt hij, wat slechts aan zeer enkelen met de grootste moeite vergund wordt, deelt in dat blad over hun leven en streven eenige bijzonderheden mee, door illustratiën opgeluisterd. De corporatie der voddenrapers vormt een klein volk, waarin het plebs, de burgerstand en de aristocratie vertegenwoordigd zgn in de piqueurs of coureurs, de pla- ciers en de chineurs. De eerste loopt met haak, korf en lantaarn, zoekt overal in de vuilnishoopen rond en verdient 2 a 3 frank per dag. De placier heeft een vaste plaats; hij heeft van den conciërge de vergunning in bepaalde huizen den afval te doorzoeken, en verdient zoodoende in aristocratische buurten gemakkelijk 8 tot 10 fr., sommigen zelfs tot 20 fr. per dag. Deze heeft ook geen korf op den rug, maar een wagen, die door hem zelf en zijne geheele familie getrokken wordt. De chineur zoekt niet in de vuil nishoopen hij koopt en verkoopt. De voddenrapers leven om en bij de fortificatiën in steden", zooals la cité Doré, Marpy, Femme en culotte, le petit Mazas, enz. Daar is het vooral des morgens tegen 10 of 11 uur een drukte van belang, wanneer al het gevondene gesorteerd en op hoopen geworpen wordt, die een af grijselijke stank verspreiden, maar waaruit de nijverheid weldra weer schatten te voorschgn zal roepen. De groote beenderen gaan naar de fabrieken van tandenborstelsvan andere wordt beenzwart gemaakt. Het vet dient voor kaarsen of voor de goedkoope botersoorten. Glas is bruikbaar in de glasblazerg, oude lappen in de papierfabriek, wollen lappen worden opnieuw tot wollen stoffen verwerkt. Oude kurken worden in chloor gehluscht en opnieuw ver kocht wacht u dus voor te witte kurken, ook voor de fijne witte sponsjes, die a 10 centimes op straat gevent wordenzg komen uit zie kenhuizen en zgn ook met chloor behandeld. Yan oude sloffen worden de zolen door schoenmakers tusschen nieuwe ingenaaid, het leer gaat naar de paraplumaker. Het papier der tallooze affiches, die de Pargsche muren bedekken, dient om schoen knoopjes te fabriceeren. Broodkorstjes de schoone eet men op, de vuile worden gedroogd, gesorteerd en die nen dan in de restauraties om hammen

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1