'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1148. Zaterdag 16 Februari IS84. Twaalfue .faargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per S maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post.75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bareuu: SPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn FEBRUARI, Sprokkelmaand, 29 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 8 m. Onderg. 5 n. 16 m. Zomdab 17 Sexagesima. maahda» 18 Dixsdas 19 Laatste Kwartier Ver jaardag van Z. M. den Koning (geb. 1817). wobmbdao 20 dohdbhdas 21 Vrudaö 22 zatbbdae 23 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 15 Febr. 1884. Woensdag jl. is alhier door de Israël. Gemeente aanbesteedhet bouwen van een schoollokaal op het terrein achter de kerk dier gemeente. Ingeschreven werd door de volgende heeren De Waard en Wijker f 4200 J. Th. Moorman f8600; A. Vos f3575; G. Moorman f3569; P. Spruit f3500 en Gebr. Klein f 3398. 't Gezelschap x> Aurora" speelde Zondagavond in Tivoli voor een volle zaal. De verwachting der bezoekers, opgewekt door den titel vau 'tstuk, ^Vadervloek en Moederzegeu," werd niet teleurgesteld. Voornamelijk heb ben daartoe bijgedragen Gustave en André. »De moord op 't rozenfeest" was inderdaad een fraai tooueel, zoo wel door groepeeriug als costumes. De bravoos waren dan ook welge meend. In dit jaar kunnen acht jon gelieden geplaatst worden als adspi- rant-administrateur (vroeger scheeps klerk) bjj de Koninklijke Nederl. zee macht. Tot het vergelijkend examen, dat in de maand Aug. e. k. zal worden afgenomen, worden toegelaten jon gelieden, Nederlanders zijnde, die op den ln September van het jaar, waarin het examen wordt afgelegd, den ouderdom van zestien jaren hebben bereikt, doch hun negentiende jaar nog niet zijn ingetreden. Voor een tweejarige opleiding aan boord van het wachtschip te Willemsoord wordt betaald f 400. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen bij het eerstvolgend examen mededingen, dienen vóór of uiterlijk op den lsten Juli a. 8. een verzoekschrift aan den Minister van Marine in. Zie verder de St.-Ct. No. 37. Tessel, 13 Februari. Heden had de openbare verkoop plaats van het hout, dat hier ge borgen werd van de lading uit het in Dec. 11. bij Terschelling gestrande stoomschip ïNorrona." De opbrengst was f 3588, behalve de 10 pet. opgeld. De telegraafkabel tusscheu Har- lingeu en Vlieland is weder hersteld, waardoor ook Terschelling weder bereikbaar wordt. Tegen het vonnis in het stu dentenproces te Utrecht is, naar gemeld wordt, appel aangeteekend. Maandagavond is op de Vijzel gracht te Amsterdam door de tram een man overreden. Met verbrjjzeld hoofd werd hij naar het Gasthuis gebracht, waar hjj weldra overleed. Onder de voorwerpen uit de 3 rjjken der natuur, welke Zijne Exc. de Gouverneur-Generaal als eene herinnering aan zjju verblijf onder de tropen medeneemt, wilde de land voogd ook gerangschikt zien een levende wouw-wouw. Men kent die apensoort, met een bijna wit gelaat en grijzen baard, langzaam in hunne bewegingen en meestal geheel in zich zei ven gekeerd, waardoor zij op den mensch den indruk maken van af geleefde grijsaards in miuiatuur. 't Was echter moeielijk een exemplaar van die diersoort machtig te worden, en daarom was het bericht aan het hof welkom, dat zich hier te Batavia iemand bevond, in het bezit van een prachtigen wouwwouw. Misschien was dat beest wel voor een goed bod te krijgen. Op den laatsten Zondag- namiddag-rijtoer was last gegeven voor het aangewezen huis stil te houdeu. Zijne Exc. wilde zelf den wouw-wouw zien en daarna al of niet besluiten tot den aankoop. On gelukkig was de eigenaar van den aap niet te huis, zoodat de landvoogd ontvangen werd door diens eerste vrouwelijke bediende. Deze, de eer waardeerende, die haar heer en meester door dit hooge be zoek te beurt viel, noodigde den gouverneur binnen en liet Zijne Exc. de wouw-wouw zien, die op het achtererf vastgebonden was. »Een mooi dier," zei de laudvoogd, den aap over de zachte huid stree- lende, »en hoe is de naam vau dat je »Ja, toean besaar," luidde 't ant woord dj au gun mara ja Dia poenja nama »Jacob" djoega." Tableau De Transvaal-deputatie wordt reeds in bet einde van de volgende week in Den Haag verwacht. De Transvaalsche heeren zullen in het Hotel des Indes" hun intrek nemen. De heer L. D. G. Krol, pred. te Groede, schrjjft aan de Midd. Ct Hoorde men vroeger van spoorweg- dieven, thans kan men ook van postpakketdieven spreken. Ons al thans is het overkomen, dat uiteen trommel, van Groede afgezonden naar Britsum bjj Leeuwarden, een deel van den gestelden inhoud werd ge mist; terwijl een mandje, door ons van daar ontvangen, geopend was en de helft van den inhoud gestolen. Te Alfen wordt een persoon verdacht zijn aanbehuwdvader te heb ben vergiftigd. Laatstgenoemde is plotseling overleden en de Haagsche justitie is ter plaatse geweest om een onderzoek in te stellen, naar aanlei ding waarvan het Ijjk ter schouwing naar Leiden is opgezonden. Men meldt ons zegt het Dbld. met opgaaf van namen en oonplaats, dat door eenige familiên hier te lande door speculeereu in Amerikaansche spoorwegen, in slechts weinige dagen, een kapitaal is verloren van ruim een half millioen gulden. Een gepens. officier, weduwnaar, moet het geheele vermogen zijner kinderen groot drie ton hebben ver speeld. Namen en plaatsen doen er hier niets toehet feit daarentegen moge nog weer eens tot waarschu wing strekken. Dezer dagen ging een boer naar Hilvarenbeek, om den geneesheer te raadplegen over de ongesteldheid van eeu zijner huisgenooten. In 't dorp gekomen, werd hij door een beambte aangehouden en dronken verklaard daar de man geen drank gebruikt had, liet hjj zich dat niet aantijgen, en verzocht den beambte met hem naar den geneesheer te gaan, wat aangenomen werd, echter met het ongelukkig gevolg, dat de dokter den beambte en niet den boer beschouwde als hebbende een glaasje te veel ge dronken. Dat de beambte met een zuur gezicht afdroop, laat zich be grijpen, te meer daar hg voor het gevraagde onderzoek nog 10 gulden kon betalen. Een Rjjnschipper, die vermoe delijk geen couranten leest en evenmin Faasseus's tooneelstuk »Haunes" ge zien schjjnt te hebben,,werd dezer dagen, naar het Geïlbv Pol.-Nieuws bericht, door een kwartjesvinder aangesproken en ging met hem een tapperij in de Binuen-Wieringerstraat te Amsterdam binnen, om het ge vondene te vertereu. Hier vonden zij drie personen bezig met kaart te spelen. Een hunner wedde, dat de schipper geen tweehonderd gulden, ja zelfs geen honderd bij zich, noch zelfs aan boord had. Deze, hierdoor geprik keld, haalde zijn portemonnaie uit, waarin een bankbiljet van f' 25 en een van f200 lagen. Hij had dus nog meer Eensklaps had hij echter minder, daar zjjn pas gevonden kwartjes vin dende vriend ia een oogwenk met het laatstgenoemde bankbiljet ver dween. Gelukkig vond de politie hem Zondag en de schipper her kende hem aanstonds, maar zag zijn geld niet weer. Uit Tiel schrijft men aan de N. R. Ct., dat aldaar en in de om liggende dorpen »de nieuwe toover- heks" een geliefd onderwerp van gesprek ia. Toen in den laatsten tijd eenige malen van den Waaldijk aldaar paarden met karren en wagens neergestort waren, zocht men dit te verklaren. Daar moest, zoo meende men, iets achter schuilen. Wat kon 't anders zjjn dan tooverjj De vrouw, die deze ongelukken bewerkte, werd aangewezen. Broodnijd hielp mede en zoo werd een goede huis vrouw het voorwerp van spot bij deu een, van haat bij deu ander, terwijl bijna allen haar vreezen en schuwen. Mannen als reuzen, breedge schouderde Geldersche boeren, durven thans zonder geleide des avonds haar huis niet voorbijgaan. Ten aanzien van de gerechtelijke schouwing te Oosterwolde, verneemt de Z\v. Ct. nader het volgendeDe rechter-commissarisvergezeld van den officier van justitie en den sub - griffier bij de rechtbank, hebben het lijk van den vennoedeljjk door zjjne vrouw vergiftigden man laten op graven en door de doctoren Kros en Tresling doen schouwen. Nadat dit had plaats gehad, zijn sommige dee- len van het ljjk, behoorljjk verzegeld, naar Zwolle meegenomen en in han den gesteld van de hh. Kuyper en Boxman, die thans zullen onderzoe ken in welke mate de aanwezigheid van vergif in die deelen kan worden Na den hevigen brand te Has- kerdjjken, bij den heer Pasma, waren honderden arme lieden, zelfs uit Jubbega (4 uur afstands) op 't ter rein gekomen, om een stuk vleesch te mogen bekomen van de verbrande rundereu. Nadat eerst het brand weerpersoneel daarvan ettelijke ponden had ontvangen, kregen de armen een beurt. Bijna allen keerden met eeu stuk vleesch huiswaarts, liep geregeld af. Maandagnamiddag te 2 uren, is een soldaat van 't 5de regiment infanterie, die op de Citadel te 's- Bosch in voorarrest zat wegens verzet tegen een dienaar van politie, toen zijn cel gelucht werd, uitgebroken door den schildwacht omver te loopen en zich een weg te banen over de borstwering van 't fort. Hoewel hij onmiddellijk werd na gezet, heeft men hem nog niet op gespoord. In een buitengewoon Politie blad" wordt gesignaleerd vermeld Friedrich Wilhelm Carl Tender, oud 22 jaren postbeambte uit Spandau, laatsteljjk werkzaam te Dreiliuden bij Postdam, lengte 1.68 meter, gestalte slank, uiterlijk knap, kleur bleek, knevel klein, haar donkerblond, oogen grijsblauw, neus en mond gewoon, kin kleiu; spreekt Rynlandsch Duitsch, loopt naar achteren overgebogen, zwaait met de armen, draagt donkere grijsbruine kleeding, zwarten vilten hoed, geen overjas heeft vermoede lijk eeu grijzen handkoffer bjj zich. Hij heeft zich schuldig gemaakt aan verduistering van een geldzak der postergen met een gesloten brief, waarin tien Duitsche banknoten van 100 mark. Hij heeft te Keuleu zjjn militairen dienst volbracht en is sedert den 8n Februari, 's avonds 7 ure voortvluchtig, wellicht naar Nederland. De Pruisische Regeering heeft zjjne uitlevering aangevraagd. Wordt verzocht dezen gesignaleerde op te sporen en aan te houden en daarvan onmiddellijk bericht te zen den aan het departement van justitie. De stoomboot »Tongariro," van de New-Zeeland Shipping Company, dezer dagen te Plymouth aangekomen, heeft de reis om de wereld in 78 dagen gedaan. In 14 dagen en 9 uur is de sTongariro" vau Plymouth via de Kaap de Goede Hoop naar Nieuw- Zeeland gestoomd en de terugreis werd afgelegd in 38 dagen en 3 uur. Opouthoud in havens is natuurljjk niet medegerekend. Londen, 12 Februari. Gisteren arriveerde te New-York het stoomschip State of Nebraska," aau boord hebbende 22 mau equipage en 47 passagiers van het stoomschip »Nott.iiig Hill," van Londen naar New-York bestemd eu 2 Febr. op zee verlaten. De »Notting Hil" was in een ijsveld gestoomd en had den volgenden dag tweemaal aan bak- boordszjjde tegen een ijsberg gestoo- ten, waardoor twee gaten in 't schip ontstaan warenwaarover zeildoek gespannen werd. Ook een gedeelte der lading werd over boord geworpen. Den 5en Febr ontmoette de State of Nebraska" het stoomschip en bleef zoolang bjjgedraaid liggen totdat alle zich aan boord bevindende personen daar aan boord gebracht waren. In de bureaux der Fransche Bank te Parjjs is Zaterdagmorgen een brutale diefstal gepleegd. Een kassiersknecht, die een belangrijke som geld had ontvangen, was bezig het geld te bergen, ten einde het gemakkelijker te kunnen medenemen. In een buitenzak van zjjn jas had hij vjjf biljetten van 1000 francs ge stoken en in een linnen zak deed hjj de goudstukken, toen twee net gekleede heeren, die lieten voorkomen of zjj iemand wachtten, hem naderden en rakelings passeerden. Te gel ijker tjjd nam een van hen snel de bil jetten uit den zak, gaf ze aan zjjn makker over en beiden namen de vlucht. Door den bestolene en de overige kassiersknechts achtervolgd, werden de dieven ingehaald en naar het bureau van politie gebracht, waar zij verklaarden Engelschen te zjjn* Het beste stoomschip van de walvischvaardersvloot te Peterhead is nu door de Amerikaansche Re geering gekocht voor f 240.000, om dienst te doen voor den tocht naar de Poolzee, ter opsporing van de vermiste expeditie van Greely. Het is de »Hope," hetzelfde schip waar mede twee jaar geleden, Sir Allan Young uitvoer, om de expeditie van Leigh Smith ter hulp te komen. Bjj Astrakan is een groote jjssckol, waarop zich 150 visschers bevonden, losgeraakt en onder een hevigen storm de Kaspische zee in gedreven. Omtrent het lot der on- gelukkigen is nog niets bekend. Omtrent een terechtstelling in volle zee leest men in eeu te Livorno verschijnend blad, dat een matroos van een voor Livorno voor anker liggend oorlogsschip der Vereeuigde Staten het gewaagd had de hand op een officier te leggen. Hjj werd on- middelijk in de boeien geslagen en voor den bijeengeroepen krijgsraad gebracht, die hem ter dood veroor deelde. Den volgenden morgen ver liet het schip in alle stilte de haven, en voer vier rujjlen ver in zee, waar de terechtstelling plaats vond. Het ljjk werd daarna iu zee geworpen. Het schip keerde toen met een man minder naar de haven terug. Men herinnert zich, dat een Frausch deserteur, Yiliegoureix, te Mons in Henegouwen gevestigd, door eeu zjjner vrienden,"een tandmeester, op Frausch grondgebied gelokt en aldaar gevangen genomen werd. De Fransche Regeering, verontwaardigd over de schandelijke daad, stelde den desserteur in vrjjheid. Deze heeft nu den verrader een proces aangedaan tot schadevergoe ding de Rechtbank wees hem 5000 francs toe, maar de tandmeester kwam appèl. Het Hof van Brussel ver hoogde in appèl de som van 5000 tot 7000 fraucs. Verdiende loon De conducteurs van de paar denspoorwegen te Brooklyn hebben ieder een groot horloge op de borst hangen, zoodat de passagiers gemak kelijk kunnen zien hoe laat het is. De conducteurs zeiven vinden dat echter minder aangenaameen hunner zeide, dat het al gebeurd was, dat

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1