'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1149. Woensdag 20 Februari 1884. Twaalfde Jaargang. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BoreaalSPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. A.dverteu.tl6n van 1 tot 5 regels 25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 19 Febr. 1884. De opbrengst van het door Helders Mannenkoor" gegeven con cert, op Vrijdag jl., ten voordeele van de algemeene armen, is als volgt Ontvangsten f 462.455 Onkosten 28.33 Totaal f 434.125 Van deze opbrengst zal een bui tengewone bedeeling van levensbe hoeften en brandstoffen plaats hebben. (Zie annonce in dit blad.) Zaterdagavond gaven de adel borsten van het Kon. Instituut der Marine alhier bun jaarlijkscb assaut. De rijk en smaakvol gedecoreerde zaal was letterlijk gevuld met genoodigdeu. Als gewoonlijk getuigden de proeven van scherm- en gyranastiekkunst van veel oefening en bekwaamheid. Het .feest werd met een geanimeerd bal besloten, dat tot laat in den nacht voortduurde. Zoudagavond werd door deu Burgerkring Harmonie" in Tivoli met veel succes ten tooneele gevoerd: »Matliilda of een vrouwenhart." Voor het vervullen van de titelrol hebben we gaarne een woord van lof over, alsmede voor de andere spelers. Niet dikwijls ziet men door dillettanten een stuk zoo goed opvoeren. Het nastukje gaf een aangenaam slot aan dezen avond. Rotterdam, 16 Februari. Volgens telegram, uit Londen ont vangen, is bet schip Jan Pieterzoon Koen," kapt. Bouchier, van Hamburg naar New-York, met adsistentie te Harwicb binnengebrachtbet schip maakt water. De minister van justitie beeft, naar Het Vad. met voldoening ver neemt, last gegeven tot 't aanteekenen van appèl in de zaak der Utrechtscbe studenten. Waar moet men een postzegel op een brief plakken Het gevoelen daarover verschilt ten onrechte, want de ambtenaren der posterijen zullen u zeggen, in welk geval bet publiek bun den grootsten dienst bewijst, en dat is, wanneer de postzegel steeds rechts van boven op den brief wordt bevestigd. Zij stempelen na tuurlijk met de rechterhand en hebben dan de hand het minst te bewegen. Bij één brief maakt dit natuurlijk niet veel uit, doch bij de groote boeveelheden, welke de posterp te vervoeren beeft, wél. Een ieder ge- wenne zich dus den postzegel in den rechter bovenhoek van den brief te plakken. Te Vucht beeft Dinsdag avond een man zijne vrouw door ophanging van bet leven willen berooven. Nadat hp zijn gruwelstuk volbracht bad, riep hp in allerijl de buren bpeen, en wilde ben diets maken, dat bij zijn vrouw hangend bad gevonden. Zijne pogin gen mislukten echter, want toen de toegesnelde buren de vrouw uit baren benarden toestand bevrijd hadden,bleek dat zij nog leefde en haar echtgenoot als de volbrenger van deze daad aan wees. De vrouw uit Oosterwold (Doorn spijk), die bekend moet hebben haai man door vergif van bet leven te heb ben beroofd, is door de justitie ter be schikking van de rechtbank te Zwolle overgebracht. De verdenking, welke op haar rust, luidt dat zij, met baar man, diaken der gemeente, naar Kampen gereisd zijnde, in een apotheek vergift kocht en baai- naam teekende, terwijl de echtgenoot de zaken van zijn kerkeraad afdeed, 's Avonds moet zij hem vergif hebben toegediend in de brij, des morgens in de koffie en, terwijl de dokter reeds ontboden was, nog een keer, waarna bij bezweek. Het aantal personen, dat uit Rusland naar Siberië wordt gedepor teerd, wordt jaarlijks grooter. In de laatste jaren is een groot deel der veroordeelden naar bet eiland Sakhaliau (Oost-Siberië) gezonden. Men weet, dat Moskou bet centraal punt is, waar al deze ongelukkigen bijeenkomen om van daar naar de verschillende plaatsen gezonden te worden. In bet vorige jaar bedroeg bet aantal gedeporteerden, zoowel mannen als vrouwen, 14000. Eenigen van ben zpu zelfs door hunne familiën in ballingschap gevolgd. Volgens de Irkustk Siber beeft bet aangaan van huwelijken onder de ballingen van Sakhaliau een lang en smal eiland van Oost-Siberië, dat de zee van Okotsk van de Japansche zee scheidt, op de volgende wijze plaats Wanneer een dezer ongelukkigen bet besluit genomen beeft in bet huwelijk te treden, deelt bij zijn besluit aan den opzichter mede, die een meer of minder scboone vrouw voor hem kiest, naar gelang van het gedrag van den verzoeker. Deze laatste wordt dan gedurende drie dagen in de gelegenheid gesteld de voor hem gekozen vrouw gade te slaan en wanneer bp dan na dezen termijn verklaart, dat deze vrouw hem niet bevalt, ontvangt bp 25 knoetslagen en men bezorgt hem een tweede, vervolgens een derde totdat bij verklaart tevreden te zijn met de vrouw, die men voor hem bestemt. Cètewayo, de overleden Kaffer- Koning, bad naar zpn Londensche verzorger onder meer bijzonderheden van hem verbaalt een afkeer van andere dan contante betalingen en bad geen begrip van crediet, wat voor een Vorst zeker zeldzame eigen schappen mogen beeten. Hij dreef zijn afkeer van rekeningen zoover, dat nooit twee door hem gekochte zaken op éen nota gebracht mochten worden. Met rekenen hield hij zich ook niet op. Onder de zaken, die hp in En geland kocht, was ook een hooge zpden hoedhp was er op gesteld, bp zpn bezoek aan de Koningin geen ander dan dit hoofddeksel te dragen. Het maken daarvan bad nog al be zwaren in, om den »huwelpksring« welken hp volgens Kaffergebrnik, om het hoofd droeg. Deze ring, van touw, met gom en ascb bard gemaakt, wordt door de Kaffers bij bet huwelijk om bet hoofd gedaan en levenslang gedragen. Maar een knappe hoedenmaker wist er toch raad op en Cetewayo kreeg een zijden hoed, maar zoo zonderling van vorm als er itooit een in Engeland gedragen werd. De heer A. Gamel te Kopen hagen, reeder en uitruster van de Dymphna," beeft zijne rekening aan den Deenscben minister van marine ingediend. De uitgaven bedragen 224.261 kronen 40 örewaarvan alleen ongeveer 12.500 kr. benoodigd waren om het schip uit Vardó en de verschillende havens aan de Noor- 8che kust naar Kopenhagen te bren gen. Voor deze onvoorziene uitgaaf zal geen extra toelage van den Staat verlangd worden, daar de heer Gamél alles wat men van de expeditie te vorderen bad, betaald heeft. De kostbare zoölogische verzame lingen, in de Karazee verkregen, zijn alle aan den Staat ten geschenke gegeven en binnen korten tijd zullen de pbotographieëndie: tijdens de bezetting in het ps genomen werden, gereed zijn. Zoo ook een nauw keurige kaart van de Karazee. De reeder is voornemens eeu nieuwe poging te wagen, om de oostkust van Frans-Jozefsland te bereiken en in 't volgende jaar een expeditie met de Dymphna" uit te zenden, ouder leiding van luitenant Hovgaard, in dien de Regeeriug de onkosten met hem wil deelen. Volgens zpne uit drukkelijke verklaring zal elk aanbod van gelden voor zulk een expeditie van vreemde natiën, zooals er reeds verscheidene gedaan zpu, worden af geslagen. Overigens heeft de beer Gamél in bedenking gegeven of het schip zal aangehouden, aan wel ver kocht worden. In het laatste geval zou bet bedrag op een andere wijze kunnen aangewend worden, bijv. voor eene expeditie naar Groenland. In bet verbaal eener reis door Z.-Afrika deelt de »Holl. Afrik." o. a. 't volgende mee: Tot uitspanning bezoeken wpeenige buren te paard, want de naaste buur man woont ruim 5 kwartier te voet, voor Afrika nabij. Bij een dier boeren vinden wij een Hollander, die aldaar de kinderen onderwijst. Schier elke boer heeft zpn eigen on derwijzer, als bij dien bekomen kan daar door de afstanden geen school be zocht kan worden. Treft men zulk een flinken boer aan, dan heeft men een vrije kamer, waar de meester 's mor geus zijn eerste koffie krijgt. Eten doet men bij Oom en Tante (boer en boerin) aan tafel. De kinderen eten altijd daarna, wij zouden zeggen van bet overschat. Vijf uur per dag wordt er onderwijs gegeven behalve Zaterdags en Zondags, dan is de meester vrij. Bovendien ontvangt de onderwijzer per maand zijn geld 5 of 6, van 60 tot 72 guldeu. Dit alles lijkt heel mooi van 60 tot 72 gulden per maand, vrijen kost en kamer en maar 6, 7 of 8 kin deren goed leereu lezen, schrijven en rekenenmaarvergeet niet dat de ontberingen ook groot zijn, inzonder heid voor jongelui, die gaarne uitstap jes willen maken, daar de naaste dorp jes vijf, tien, twintig uren te paard, ja dagen soms ver liggen. Eiken dag ziet ge dezelfde menscben, schier altijd betzelfde eten en de vrpe kamer is geen Hollandsche gemeubileerdedan als de maand om is en oom beeft geen gel letjes", krijgt ge de waarde aan koren, mielies, pompoenen of zoo iets uitbe taald; of auders, zijn de kinderen ge leerd genoeg, dan moet meester de vol gende maand maar vertrekken. Na tuurlek zijü er uitzonderingen, maar men spreekt nu over bet algemeen. Afrika is wel lui maar nog niet lekker land. Er woont in het Russische dorp Iwauowka, district Petrowsk, zoo ver baalt de Ssar Duewnik, een vrouw die 131 jaren oud is. Haar oogen zpn nog zeer sterk, baar geheugen onver zwakt en zij beeft nog al hare tanden. Zp kan niet als verscheidene andere bijzonder oude menscben een voor beeld van nalatigheid heetenwant zp was een groote lief hebster van bran dewijn en liet bet drinken pas twee jaren geleden. Zij beeft twintig kin deren gehad, waarvan nog slechts twee kleinzoons, van 70 en 80 jaren, in leven zpn. INGEZONDEN Op de aanmerkingen, door den WelEdl. Gestr. heer E. Kempe gemaakt op mijn in gezonden stuk „Armenverzorging" van den 9en dezer, moet ik het navolgende repliceeren Ik had in dat stuk alleen de werkkring omschreven van algemeene en kerkelijke arm besturen in deze plaats, en juichte het plan toe van „Helders Mannenkoor" om eene extra bedeeling buiten alle die armbesturen om te houden, zijnde de zekerste weg, dat dan de eene niet dubbel en de andere niets ontving, en gaf tevens aan datzelfde bestuur in overweging, om door de onvoldoende in richting van Wijk en Bunrtmeesters alhier eene advertentie te plaatsen of oproepiugen te doen aan neringdoende burgers en anderen, welke in hun wijk arme huisgezinnen wisten, die zich schaamden ora te bedelen, of niet in de termen vallen van gewone bcdeeling, maar die tegenwoordig broodgebrek lijden door slechte of geene verdiensten, ziekten enz. alsdan die op te geven, en aan die armen juist eene meer geheime uitdeeling te doen •door een bon voor levensmiddelen of wel iets anders. Dit schijnt echter niet in den geest van de beer Kempe gevallen te zijn, en vraagt ZEdl. Gestr. mij om antwoord op verschil lende punten, hetgeen ik wil trachten te doen, maar vooraf eene opmerking. Wie zijn die wij, daar ik herhaaldelijk leeswij lezen, wij vragen, wij begrijpen, wij zijn bezig, wij hebben de pen opgevat enz., Is het in naam eener corporatie, welke dan ook, dat ZEdl. Gestr. schrijft, uit de onderteekening van dat stuk bleek zulks echter niet, maar ter zake. T.k gaf op wanneer iemand ware armoede wil leeren kennen, dat hij dan in die wijken in water en vuurneringen en kleine winkels binnentrede, die zijn best in staat om op te geven waar armoede heerscht, en wanneer men dan op bepaalde of e t e n s t ij d e n in die huizen komt, zal men 't best ontdekken of daar armoede heerscht. Eigen ondervinding spreekt hier, en mag ik gerust ZEdl. Gestr. aanraden ook eens op die wijze een proef te nemen, overtuigd zijnde, ZEdl. alsdan tot andere inzichten zal komen, dan thans door hem gepubliceerd Verder: ZEd. Gestr. begrijpt niet goed, op welken grond het werk de armbesturen uit de hand genomen moet worden en dit aan neringdoende burgers wordt overgedra gen vergun mij daarop te antwoorden, dat ik uit het „Vliegend blad" gelezen had, H. M. het besluit had genomen om even als vroe ger corporatien in deze gemeente wel deden, eene extra bedeeling te houden in levensmid delen aan de algemeene armen; daar heeft toch dat bestuur het recht wel toe, niet waar? en volgens mijn inziens bewandelde het bij extra bedeeling daarmede het rechte pad van Armenverzorging, en dit zal ik trachten duidelijker te bewijzen. Ik heb in mijn vorig stuk de werkkring van officieele Armbesturen omschreven, wel nu, gesteld dat H. M. zooals bij sommige corporatien ook wel is voorgekomen, de gel den aan het algemeen armbestuur (zeker voor eeue dusdanige besteraming alsdan noch de beste) of wel aan de verschillende armbe- i sturen in verhouding van hun aantal bedeel den zoude opdragen, wat is dan het gevolg bij het algemeen armbestuur wordt naar geen kerkgenootschap gevraagd, en ontvangt een ieder, die zich aanmeldt op den dag van die bedeeling, hetzij levensmiddelen, ten minste wanneer het boren f200,bedraagt of wel geld bedeeld, is het bedrag minder, dan ont vangen de gewone bedeelden eene toelage boven hunne wekelijksche bedeeling. Bij de kerkelijke armbesturen ontvangen alleen zij, die lidmaat zijn, maar van die lidmaten zijn er ook een groot gedeelte welke niet voldoen de door d i e besturen bedeeld knnnen wor den en daarom ook bij 't Armbestuur bedeeld worden. Maar waar blijven nu de armen, die bij die armbesturen niet zijn ingeschreven; het is zeer gemakkelijk te zeggen armoede is geen schande, die moeten zich maar aanmel den,maar juist om dezen tijd zijn er zoo velen, die of door achteruitgang, stilstand van werk zaamheden of door ziekten in hnn huisgezin, armoede lijden, maar die zich toch schamen, om onder die geregelde bedelaars en bedeel den gerangschikt te worden, en die dikwerf meer gebrek lijden dan deze, en op die armen die bet juist het meest noodig heb ben, daarop heb ik gewezen, en daar zoude die geheime uitdeeling van toepassing zijn, zonder de anderen te vergeten. Dat mr. Kempe, dat geheime ondersteunen van zich schamende armoede verkeerd acht, en armoede een noodlottig gevolg en nood zakelijk kwaad der maatschappij bestempeld, tevens waarom die armen zouden wenschen, zich niet dan geheimzinnig door de algemeene liefdadigheid, wel te laten doen; daarin en menigeen Goddank met mij, verschil ik zeer van zienswijze; maar het zoude te veel plaats ruimte vorderen om deze punten allen hier te behandelen. De ondervinding die ik opge daan heb in armenverzorging, zoowel als lid van kerkelijk als van burgerlijk armbestuur, hebben mij de groote leemten daarin doen zien, en dat diegenen die dikwerf het minste noodig hebben, het meeste ontvangen. Zoolang geen onderlinge samenwerking van wijkmeesters, kerkelijke en gemeente armbestuur bestaat, zal de armenverzorging, hier steeds eene ondoelmatige en hoogst kost bare instelling zijn en blijven. Met deze toelichting wensch ik dit debat te eindigen, en acht bestuur en leden van Q. M. volkomen berekend, om de taak, die zij op zich genomen hebben, tot een goed resultaat te brengen. Uw getrouwe lezer, X. ROOD, WIT EN BLAUW, op 's (vouings verjaarfeest. Wanneer de koning mag verjaren, Dan is het feest door Nederland; Dan wapperen de lieve kleuren In stad en vlek. langs zee en strand. De driekleur tuigt op 't feest des konings Yan Nêerland's onverbreekbre trouw Aan 't vorstlijk stamhuis van Oranje, Den vorst ter eer waai 't rood, wit, blauw Als wij de driekleur zoo zien wappren, Dan denken wij met dankbaar hart Aan 't voorgeslacht, aan al die dappren, Die, hoe bedreigd, vervolgd, benard, De driekleur vrij ten Hemel hieven, Ontrukt aan 's vijands rooverklauw Het voorgeslacht heeft n geheiligd O, teergeliefd rood, wit en blauw We ontplooien u, geliefde banen, In stillen vrêe bij* 't huislijk feest; En telkens bij uw vroolijk klappreu, Verheft geroerd zich onze geest, En denkt terug aan 't grijs verleden; Geen bart zoo kil, zoo koud, zoo lauw, Dat dan den roem niet zal erkennen Van 't dier kleinoodrood, wit en blauw. Ontplooi uw banen steeds in vrede, Gij oude, dierbre, heiige vlag; Voor u en Neerland onze bede Dat vrede u steeds omzweven mag En dat de liefde voor de driekleur Bij 't nageslacht ook nooit verflauw Blijf t heiligst pand der Nederlanden, Gij, eerbiedwaardig rood, wit, blauw.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1